Vistalizace 1. - Vista + Windows XP
autor: Jiří Vašek , publikováno 17.9.2007
Vistalizace 1. - Vista + Windows XP

O zatím posledním operačním systému od Microsoftu se všude napsalo dost, výjimkou nebyl ani PCTuning. Tento článek proto bude počátkem prakticky zaměřeného seriálu, kde postupně projdeme zajímavé a nejvíce diskutované aspekty používání nových Windows. První díl se bude týkat tzv. dualbootu, tedy instalace Windows Vista souběžně se starší verzí Windows XP.


Upozornění: Redakce PCTuning.cz nenese žádnou odpovědnost za škody, které mohou vzniknout neopatrnou manipulací s diskovými oddíly. Postupy uvedené v tomto článku často vyžadují znalosti práce s diskovými oddíly, práce s programy pro správu diskových oddílů, v případě problémů je někdy nutné použít příkazový řádek. Pokud si nejste stoprocentně jisti tím co děláte, mějte svá důležitá data pečlivě zálohovaná, nejlépe na jiném disku nebo vypálená na DVD.

Technické pozadí

Vistalizace 1. - Vista + Windows XP

Zavaděč systému

Zavaděč systému (ang. bootloader) je první specifickou částí operačního systému. Až do okamžiku než je zaveden do paměti a je mu předáno řízení je sled prováděných činností zcela nezávislý na konkrétním operačním systému (do tohoto okamžiku probíhá inicializace technických prostředků počítače a vytvoření nezbytného běhového prostředí). Zavaděč systému je zodpovědný za to, že při startu počítače je nalezen na disku operační systém, který se začne spouštět.

V souvislosti se zaváděčem systému a Windows Vista je třeba zmínit, že tento nový operační systém není kompatibilní se staršími zavaděči systémů rodiny Windows NT (tedy zejména se zavaděči Windows XP a 2000) - opačně to však funguje zaváděč Vist rozumí Windows XP.

To znamená důležitou věc - pokud budete zkoušet dva operační systémy na jednom disku (tzv. dualboot, kdy každý operační systém je na jiném oddíle) a nainstalujete Windows XP dodatečně k Windows Vista, dojde k přepsání zavaděče Visty, a do systému se nebude možné standardní cestou dostat (naštěstí oprava není problém, jak si ukážeme dále).

Schůdnějším řešením se tedy na první pohled zdá instalace staršího systému, a pak teprve Windows Vista. Bohužel ani toto nemusí být úplně bez problémů...

Instalátor Windows Vista

Samotný instalátor Windows Vista je přepracován, a troufám si říci že je nesrovnatelně lepší a hlavně rychlejší než instalátor Windows XP. Pokud jste někdy potřebovali například opravit instalaci Windows XP nebo spustit konzolu pro zotavení, jistě vás iritovala dlouhá doba, než instalátor načetl všechny ovladače systému, z čehož většina ve vašem systému vůbec nebyla potřeba.

Ve Vistách toto naštěstí je již minulostí, servisní nástroje jsou k dispozici během několika kliků myši.

Vistalizace 1. - Vista + Windows XP

Pokud chcete Windows Vista nainstalovat "načisto", nemusíte čekat žádné problémy, instalátor po vás bude chtít jen několik málo informací, připravit si diskové oddíly samozřejmě dovede taky, díky GUI, které obsluhujete myší již od první obrazovky, je vše nesrovnatelně komfortnější než instalátor Windows XP/2000.

Nutná příprava na dualboot

Než začnete jakkoli manipulovat se systémy, oddíly a daty na nich, v první řadě zazálohujte veškerá důležitá data. Toto se týká především vašich dokumentů, a dalších souborů, které se mohou nacházet na systémovém oddílu. Pokud máte pro data zvláštní oddíl, prakticky nic řešit nemusíte, stačí si dát pozor, abyste si právě ten datový oddíl nesmazali.

Dualboot nemusí být bezproblémovou záležitostí. Mějte proto po ruce instalační média obou systémů, které se snažíte do dualbootu nainstalovat. Mějte také někde poznamenané heslo k zabudovanému účtu Administrator (toto heslo se většinou zadává před koncem instalace Windows XP). Toto heslo je potřeba k přístupu do Konzoly zotavení.

Vistalizace 1. - Vista + Windows XP

Silně doporučuji mít po ruce také bootovací média s programy pro správu diskových oddílů a jejich klonování. Konkrétně Norton Ghost nebo PowerQuest Partition Magic nebo Acronis Disk Director. Před jakoukoli manipulací s diskovými oddíly si zálohujte pomocí Ghosta váš systémový oddíl.

V následujícím textu si popíšeme dva způsoby vytvoření tzv. Dualbootu. Jednak přidání Windows Vista ke starším již nainstalovaným Windows (jako příklad jsou použity Windows XP, ale postup by byl prakticky stejný i pro Windows 2000), a jednak přidání starší verze Windows k již nainstalovaným Windows Vista. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
386 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 181Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.