Poradna Billa Brány - díl 1. |
autor: Štefek Petr , publikováno 28.10.2004 |
Seznam kapitol |
---|
1. Poradna Billa Brány - díl 1. |
Jistě jste za dobu, kdy máte co dočinění s počítačem, setkali s "dítkem" Microsoftu jménem Windows. Nutno však podotknout, že pěkně rozmazleným dítkem, které si občas dělá, co se mu zlíbí. V tomto pravidelném poradníku bychom chtěli ukázat, jak jim alespoň trochu přistřihnout křidélka a mít nad nimi o něco větší kontrolu. Úroveň tipů bude rozdělena na uživatele začátečníka a pokročilého, označení obtížnosti najdete hned vedle názvu daného tipu, takže by v tomto ohledu neměly vznikat žádné komplikace.
Jistě jste za dobu, kdy máte co dočinění s počítačem, setkali s "dítkem" Microsoftu jménem Windows. Nutno však podotknout, že pěkně rozmazleným dítkem, které si občas dělá, co se mu zlíbí. V tomto pravidelném poradníku bychom chtěli ukázat, jak jim alespoň trochu přistřihnout křidélka a mít nad nimi o něco větší kontrolu. Úroveň tipů bude rozdělena na uživatele začátečníka a pokročilého, označení obtížnosti najdete hned vedle názvu daného tipu, takže by v tomto ohledu neměly vznikat žádné komplikace.
1. Jak odebrat nepotřebné součásti Windows (pokročilý)
Jistě vás už napadlo, jak odebrat ze sytému věci, které nepoužíváte, nebo je tam už z principu mít nechcete. Uveďme si to na příkladu Windows Media Playeru nebo Windows Messengeru, který nemůžeme jednoduše odinstalovat v Přidat nebo odebrat součásti systému, ale nejprve ho musíme donutit, aby se nám v tomto seznamu objevil. Vyhledejte soubor sysoc.inf a otevřete ho v textovém editoru, poté v něm vyhledejte část Components a smažte za příslušnou řádkou slovoHide soubor uložte. Teď už se můžete vesele pustit do odstraňování.
2. Windows a virtuální paměť (začátečník)
V tomto tipu si ukážeme jak nastavit virtuální paměť Windows, což je velmi žádoucí pro vlastníky starších počítačů s malou operační pamětí, neboť asi nikdo z nich se nechce dočkat situace, kdy mu z původních GBitů volného místa na harddisku nezůstane nic, a to jen kvůli nakynuté virtuální paměti. Windows do ní totiž ukládají všechna data, co se nevejdou do operační paměti a nechávají je v ní i přesto, že s nimi už nepracují. Postup je jednoduchý: Ovládací panely ť Systém ť Upřesnit ť Výkon ť Upřesnit ť Virtuální paměť. Klikneme na položku Změnit a vybereme Vlastní nastavení.
Pokud disponujeme kapacitou operační paměti do 512MB, do kolonek Počáteční velikost a Maximální velikost se doporučuje zadat 2,5násobek velikosti naší operační paměti (tzn. 128MB RAM=320MB virtuální paměti). Při větší kapacitě RAM nad 512MB včetně se tento násobek může snížit. Důležité je zadat do obou kolonek čísla stejná, ale samozřejmě s velikostí můžete experimentovat, tohle je pouze obecně doporučovaná hodnota.
Pro nás ostatní je důležité pouze to, abychom měli virtuální paměť (pagefile) umístěnou na začátku disku a byla tvořena souvislým souborem. Toto pro nás může zařídit například Speed Disk z balíku Norton Utilities, kde si nastavíme defragmentování tak, aby pagefile byla umístěna před ostatní data na disku a byl tak k ní rychlejší přístup. Ideální řešení ovšem je, mít swapovací soubor na jiném pevném disku a nerozkmitávat tak hlavičky jediného disku do šíleného staccata.
3. Mazání stránkovacího souboru při ukončení systému (pokročilý)
V tomto tipu si ukážeme jak za pomoci REGEDITU (program určený k editaci registrů ve Windows) nastavit mazání stránkovacího souboru, a to jednak z důvodu toho, že v něm i po vypnutí zůstávají citlivé údaje, tak kvůli rychlosti zápisu do něj při novém spuštění. V příkazové řádce funkce Spustit napíšeme regedit, najdeme klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management a vybereme položku ClearPageFileAtShutdown, kde nastavíme hodnotu jedna.
4. Ukládání webových stránek (začátečník)
Ukážeme si, jak ukládat webové stránky tak, aby byly přístupné i off-line, a to hned dvěma způsoby. První způsob je, přidat tuto stránku k oblíbeným položkám, a tak zajistit její aktualizaci vždy, když budete on-line a rozhodnete se na ni podívat. Tento způsob je vhodný především pro stránky, které se často aktualizují a vy do nich potřebujete nahlížet, i když zrovna nejste připojeni k internetu. Nesmíte ovšem zapomenout zaškrtnout Zpřístupnit off-line. Postup je snadný, otevřete okno IE a najděte příslušnou stránku, po té najděte přes Oblíbené položku Přidat k oblíbeným a klikněte na Přidat. Stránka se vám od této chvíle bude objevovat v seznamu oblíbených webových stránek.
Druhou možností je, uložit je do libovolné složky a ponechat si je i pro případ "reinstalu" systému nebo snadné manipulace k jiným účelům. Přes položku Soubor a Uložit jako... uložíme jako úplnou webovou stránku kamkoli si budete přát.
5. Jak si zálohovat nastavení Total Commanderu (začátečník)
Pokud patříte mezi uživatele toho velmi oblíbeného programu, pak jste jistě uvažovali, jak se při reinstalování systému vyhnout jeho opětnému konfigurování. Postup je zcela jednoduchý a zvládne ho úplně každý, stačí jen najít adresář Windows a v něm pak soubor WINCMD.INI , který si uložíte před pokusy se systémem na bezpečné místo (nejlépe jiný disk). Po nainstalování systému a Total Commanderu soubor vrátíme na původní místo.
6. Jak se přesvědčit že náš mail byl přečten (začátečník)
Ukážeme si, jak si být jist, že si adresát přečetl důležitý e-mail, který jsme mu poslali do jeho e-mailové schránky. Mnoho uživatelů využívá služby integrovaného e-mailového klienta Microsoft Outlook Express, a tak si postup ukážeme na něm, konkrétně se jedná o verzi 6. Spustíme Outlook a přes položku Nástroje vybereme Možnosti >> Potvrzení. Zaškrtneme políčko Požadovat potvrzení o přečtení pro všechny odesílané zprávy, ale zároveň nepřehlédneme položku Neodesílat potvrzení o přečtení, která pokud je nastavena, zablokuje všechny požadavky na potvrzení, což logicky zablokuje i ten váš.
7. Nastavte si obrázek pro každou složku (začátečník)
Pokud používáte Průzkumníka ve Windows, můžete si takto odlišit jednotlivé adresáře od sebe pomocí ikon, které vám pomohou v rychlejší orientaci nebo přinejmenším budou vypadat zajímavě. Pomocí levého tlačítka myši vybereme Vlastnosti konkrétního adresáře a dále pak Vlastní nastavení, kde máme možnost Ikony složek. Teď už nám nic nebrání vybrat si z nabídky ve Windows nebo udělat si svou vlastní.
8. Automatické vymazání nepotřebných DLL z paměti (pokročilý)
Tyto soubory zůstávají v operační paměti i po skončení aplikace a zabírají tak místo. Pokud máte dostatek paměti, tak se tímto tématem nemusíte vůbec zabývat. Tento tip je určen pro uživatele s malou RAM(256 a méně). Pomocí REGEDITU najděte HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer a vytvořte nový klíč registru s názvem AlwaysUnloadDLL(výchozí hodnotu nastavte na 1).
Tento poradník je tedy něčím novým a záleží víceméně opět na vás, čtenářích, jak jej přijmete a jestli o něj bude zájem. Pokud ano, chtěli bychom každý týden pravidelně doplňovat další a další tipy (vždy po osmi), přičemž by se objevovaly pokaždé ve stejnou dobu (stejně jako má svůj čas vymezený například PC Šťoural). Je jasné, že mnohým z vás se prezentované tipy budou jevit jako něčím samozřejmým, nicméně ne každý je v této věci natolik znalý a zcela jistě se najdou tací, kterým se to může hodit. Vaše názory a připomínky směřujte prosím do diskuze pod článkem.
Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz
mam WinXP Profesional a jaksik som ten subor nenasiel...
len tak na okraj, aby reč nestála...
...pokud nemáš věcné komentáře, chceš jen sprostě nadávat a urážet, budou ti příspěvky rovnou mazány (nejen cenzurovány). Záleží tedy jen na tobě, na jaké úrovni se zde hodláš projevovat...
diki
Jen jsem nepochpopil, kde mam nastavit to poslední...
Stačí do Start-Spustit napsat:
rundll32 advpack.dll,LaunchINFSection %WinDir%infmsmsgs.inf,BLC.Remove
a MSM by se měl sám odstranit.
PS: Ale pouziti Total Commanderu pripadne ACDSee je rozhodne jednodussi
XPLite - odinstaluje aj nemozne -> redukcia %windir% na ~1GB (s SP2 trochu viac)
TuneXP - rozne nastavenia + zrychlenie boot-u
ine uzitocnosti: x-setup pro, XPAntiSpy, bootvis, msconfig, ...
nezabudnite si vypnut sluzby, ktore nepouzivate!!!
Taktiez odporucam pouzivat systemovu partition (cca 5GB) na zaciatku disku. Je to rychle, jednoducha zaloha/obnova ghostom (image je maly).
"d:totalcmdTOTALCMD.EXE" /I="D:totalcmdwincmd.ini" /F="D:totalcmdwcx_ftp.ini"
Clovek pak jednak nemusi zalohovat .ini soubory a po reinstalaci systemu nemusi reinstalovat i TotCmd (pripadne dalsi programy).
To nie je pravda, lepsie povedane, to je nespravne odporucanie. Pre umiestnenie odkladacieho suboru (alebo swap, alebo pagefile.sys, nech to nazve kazdy ako chce) su totiz dolezite 2 faktory: prenosova rychlost, a pristupova doba. Zatial co prenosova rychlost je naozaj na zaciatku disku najvyssia (t.j. vonkajsi okraj, kde je na stope viac sektorov, ako na vnutornom okraji), v pripade pristupovej doby je to krajne nevhodne umiestnenie (ak teda berieme statisticky, ze data citame z lubovolnej casti disku), lebo citacia hlavicka potrebuje dost dlhy cas na nastavenie na krajnu stopu. Z hladiska pritupovej doby by bolo najlepsie umiestnit odkladaci subor virtualnej pamate presne do stredu disku.
Ak zvazime oba faktory, ako optimum vychadza umiestnit swap priblizne niekde okolo prvej tretiny disku (kde je este pomerne vysoka prenosova rychlost, ale pristupova doba podstatne kratsia ako na okraji disku).
Pokial pojdeme do extremu, este lepsie je vyhradit na pagefile zvlast particiu (hoci windows pozna len "file-swap", nie "device-swap"), pripadne definovat swap na viacero diskov (aj ked neviem ci windows robi nieco ako swap-stripping, alebo ma aspon dost logiky na to, aby nepouzival pagefile toho disku, na ktory prave potrebuje aj zapisovat)...
nemal som cas hladat to manualne, a to fsivave vyhladavanie
ala M$ zrejme nevyhladava v systemovych suboroch...
(a to som bol prihlaseny ako lokalny admin :o((( humac...)
Uraaa uraaa uraaa autorovi
napisat, ze stopy na okraji disku obsahuju viac sektorov ako stopy pri stredu disku je riadny nezmysel.
ad 2. ""Maximální velikost se doporučuje zadat 2,5násobek velikosti naší operační paměti""
proc? ma to nejaky rozumny duvod? Takze pri 256 MB RAM mam dat maximalne 512 swap? vzdyt mi to leckera hra (morrowind) zezere okamzite... doporucuju swap nastavit na 1GB a hotofka...
ad 6. navod jenom pro SUXXX outlook... ste se aspon mohli zminit o Thunderovi, ci ostatnich...
ad 7. asi trosku subjektivni, ale rofl... commander rulezzz
Kedysi v zaciatkoch pevnych diskov az do obdobia tak 5 rokov dozadu to bolo naozaj tak, ze stopa na vonkajsom okraji mala presne tolko sektorov, ako na vnutornom. Z toho ale vyplyva, ze sektor na vnutornej stope bol urcujuci (dana hustota zaznamu), a sektor na vojkajsej musel byt dlhsi (nemusim ti snad pisat, ako sa obvod kruhu pocita, vsak? staci ak poviem ze rastie linearne s priemerom).
Vyrobcovia si vsak coskoro uvedomili, ze je to vlastne plytvanie priestorom aj mediom, a uz peknych par rokov sa vyrabaju disky priblizne rovnakou dlzkou sektoru (priblizne preto, lebo ich pocet musi byt cele cislo), kedy na vonkajsej stope (alebo cylindri, ak berieme nad sebou leziace stopy vsetkych platni) je PODSTATNE viac sektorov, ako na vnutornej (podobne ako na CD/DVD, ibaze na CD/DVD su data ulozene v spirale). Vysledok je ten, ze z vonkajsej stopy sa stihne za 1 otacku disku precitat ovela viac dat, ako z vnutornej. Ak mi neveris, pozri si ktorykolvek test disku programom hdtach (napriklad http://www.pctuning.cz/tituln istrana/hardware/diskyaradice/Default.aspx?CatID=204&LayId=2&ArtId=17229&ChapID=2426)
Len tolko k tomu, kto tu z nas trepe nezmysly...
1. doufám že víš, že na začátku má disk největší přenosovou rychlost a ke konci disku klesá (to můžeš vidět na různých testech, co si můžeš provést běžně doma)
2. dále bys taky mohl vědět, že se na HDD ukládají data od jeho vnějšího okraje k vnitřnímu (naopak než u CD)
no a pokud si dáš bod 1 a 2 dohromady, pak ti logicky musí vyjít, že na okraji disku musí být více sektorů, než uvnitř, protože jinak by neplatil bod 1! kdyby bylo na každé stopě stejně sektorů (uvnitř by byly krátké a naokraji dlouhé, tak by přece rychlost čtení byla po celém disku konstantní (a ne klesající)!!! zamysli se nad tím!
Jinak toho kdo tě učil bych nakopal někam
zapoměl jsem na jednu premisu
3. disk se točí konstantní rychlostí, např 7200 rpm (rotates per minute - otáček za minutu)
A pokial ide o tu "dynamicku" rychlost citania, 40 ci 25MB/s, este stale je to hlboko pod hranicou prislusneho rozhrania (sata, ci ata66/100/133). A elektronika disku je dimenzovana prave na rychlost rozhrania, pretoze tych 66/100/133/150MB/s mozem teoreticky dosiahnut (alebo sa k tej hodnote aspon priblizit) pokial citam z cache (myslim vyrovnavaciu pamat disku, ktora je priamo na nom).
A este nieco: cylinder/head/sector v podstate stratili vyznam s prichodom LBA (logical block addressing). Bios sluzba INT13 da pre dnesne disky vzdy C/H/S=16383/16/63 (cylinder, head, sector) nezavisle od ich skutocnej kapacity (vacsie cislo ani nemoze dat). Disk sa vsak adresuje podla cisla sektorov, ktore su usporiadane do jednej kompletnej linearnej postupnosti, zacinajucej sektormi na vonkajsom cylindri, konciacej sektormi na vnutornom cylindri.
len skoda, ze vacsina info na webe neni aktualizovana a stale refereuje na stare usporiadanie diskov (t.j. konstantny pocet sektorov na stopu). a tak isto aj v skole - tak dlho co som sa to ucil to zas neni, problem je skor v tom, ze sa zrejme profakom neche aktualizovat svoje ucebne materialy
to Jaromir - ad bod 2 - to viem, len dufam, ze to vyrobcovia casom nezmenia a ja sa to nedozviem zas neskoro
s tymi testami je to tak, ze nepouzivam HDTach ani DiskSpeed, skor take ktore urobia priemer, ktory je smerodatny pre objektivne porovnanie rychlosti diskov.
btw. podla tych testov rychlost zapisu vychadza priblizne konstantne, ako je to mozne? ked je variabilny pocet sektorov na stopu a konstantna rychlost otacania, tak potom by tiez zapis pri okraji mal byt rychlejsi ako pri strede
"...musia byt sektory na okraji disku vacsie..." - blbost
"...dalsia dolezita vec preco je najlepsi zaciatok disku suvisi s logickym usporiadanim HDD do cylindrov kde zaciname nultym cylindrom a v ramci neho mame niekolko rovnako fyzicky dlhych stop a sektorov..." - irelevantne, aj na "konci" disku (vnutorne cilindre) mame niekolko "fyzicky rovnako dlhych stop", ibaze kratsich, a je na nich menej sektorov, takze za 1 otacku z vnutornych cylindrov precitame menej, ako z vonkajsich. to je relevantne!
"...vyhodou sektorov na zaciatku disku je skutocnost, ze data ulozene na nich maju mensiu pravdepodobnost degradacie. suvisi to s vacsou dlzkou pociatocnych sektorov a tym mensou hustotou zaznamu..." - nezmysel, dlza sektorov je priblizne rovnaka na zaciatku aj konci disku (vonkajsie aj vnutorne stopy)
"...sektory nezacinaju medzi stopami rovnako ale su poposuvane..." - nepravda. sektory nie su "poposuvane", su tam kde su, ich cislovanie je posunute...
"...doporucujem nastudovat lepsie problematiku diskov (geometria fyzicka/logicka a adresacia)..." - bez urazky, neviem ci z nas dvoch som to zrovna ja ten, kto by si mal "lepsie nastudovat problematiku diskov", lebo z tvojich prispevkov ktore si tu napisal 80% su blbosti alebo prinajlepsom len polopravdy...
Norton Utilities, takže jedině koupit...nebo...:-)
Diky.
Jděte do prdele vy všichni zazobaní ignoranti kteří jen je na obzoru nové,drahé železo ho hned musíte mít ale jinak víte CENZURA.
Fuck off all ignorants.