Počítače a jejich úhlavní nepřítel: Kam s teplem?
i Zdroj: PCTuning.cz
Skříně, zdroje, chladiče Článek Počítače a jejich úhlavní nepřítel: Kam s teplem?

Počítače a jejich úhlavní nepřítel: Kam s teplem?

Michal Rybka

Michal Rybka

25. 8. 2017 03:00 57

Seznam kapitol

1. Smrt z přehřátí 2. Netopit! 3. Nebo proč ne... 4. V zimě Sibiř, v létě Sahara 5. Do akvária

Za největšího nepřítele elektroniky považuji teplo. Pravda, přepětí anebo působení domácích mazlíčků dokáže zničit elektroniku skutečně epickým způsobem, hodným fotografování a sdílení toho děsu na sociálních sítích. Teplo ale ničí elektroniku stále, systematicky a metodicky a v celkovém součtu je podle mě zabijákem číslo jedna.

Reklama

Tepelná smrt je někdy efektní, například když se vám upečou paměti u grafiky a hra se vám na obrazovce začne až směšným způsobem rozpadat. Někdy je záhadná – to když se upeče třeba systémová paměť, která začne produkovat bizarní chyby a nestabilitu v systému. Někdy je děsivá – to když umře řadič u externího disku a vy se nemůžete náhle dostat k datům, které na něm máte uložené.

Teplo bylo problém vždycky. Když se dívám do starých osmibitů, vidím jasně membránu klávesnice, která pravidelně křehla a praskala nad procesorem a nad výkonovými tranzistory. Teplo byl pekelný problém u výrobků Apple, protože Steve Jobs měl rád ticho a žádal jen zcela minimální větrání. První Macintoshe proto měly problém s teplem na hranici tavení plastu, ale objevovalo se to i později, například iMacy G5 (2004) měly chronické problémy s přehříváním a masově umíraly.

Ostatně i dnes, když jdete kolem opravny Applů, často vidíte ve výloze vykuchaný all-in-one, který se upekl, protože jeho chlazení je jednoduše udělané na samé hraně dostatečnosti. Na vykuchancích je ostatně vidět, jak velký problém je nacpat výkonné komponenty i s trafem do poměrně štíhlého těla a zařídit v něm dostatečný průtok vzduchu.

Podobný problém byl u notebooků, kde se musel vymyslet takový systém proudění vzduchu, aby počítač v zátěži nepřehříval lithiovou baterku, protože to je velice špatný nápad. Lithiová baterka se zahřívá sama při nabíjení, při vybíjení a fakt ji nepomůžete, když ji ještě budete ohřívat čipsetem, procesorem a grafikou. S postupem času začne její obal bobtnat tím, jak se obal baterky nafukuje – a vážně to není hezký pohled, i když to nevzplane, tlak v baterce může být tak velký, že začne trhat vnější obal. Navrhnout kompaktní počítač tak, aby se nepokoušel sám sebe ugrilovat, není vůbec žádná legrace!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama