Hlavní stránka Návody Základy: stavba PC Návod: Stavba počítače je snadná i pro začátečníky
Návod: Stavba počítače je snadná i pro začátečníky
autor: Tomáš Šulc , publikováno 21.10.2011
Návod: Stavba počítače je snadná i pro začátečníky

Rádi byste si postavili vlastní počítač, ale nevíte přesně jak na to, případně máte kamaráda v podobné situaci? Sestavit si počítač přesně podle vlastních představ není nic těžkého, kvalitních návodů (ještě ke všemu v češtině) však na internetu moc není. Přinášíme vám proto podrobný návod, kde si celý proces krok za krokem projdeme.


Návod: Stavba počítače je snadná i pro začátečníky

Pro drtivou většinu fandů počítačového hardwaru je samozřejmostí, že si své „stroje“ staví a upravují sami. Přesně podle svých potřeb a chutí. Jenže ne každý se o vnitřní vybavení počítače podrobně zajímá a stejně tak každý z nás kdysi začínal. Možná si ještě vzpomenete na chvíli, kdy jste si sami ze zakoupených komponent stavěli svoji první „krabici“. Ačkoliv šlo (a jde i dnes) v zásadě o jednoduché elektrotechnické „puzzle“ a stačí stále dokola opakovat zavedený postup, v praxi se (nejen v začátcích) vždy objeví nějaký problém a je nutné část již sestaveného počítače rozdělat, opravit a znovu složit.

Dnes je v situaci úplných začátečníků množství jiných, dost možná i vašich kamarádů a známých. Pokud vás už nebaví dělat jim pravidelný servis jejich počítačů, výměnu komponent a skládání nových strojů za „poděkování a pivo“, bude nutné, aby se to dotyční naučili sami (alternativně si našli jiného nízkonákladového správce svého počítače). A právě dnešní článek by jim v tom měl značně pomoci. Pokud tedy někoho podobného ve svém okolí máte, budeme velmi rádi za každé doporučení tohoto článku. Nyní se už ale věnujme problematice stavění počítačů.

 Návod: Stavba počítače je snadná i pro začátečníky

Základní otázka, kterou je nutné před nákupem komponent zodpovědět, zní, zda je lepší si koupit počítač celý a již složený, anebo raději zakoupit  jednotlivé komponenty a složit počítač osobně. Oba přístupy mají své plusy i mínusy. Pro koupi již hotové sestavy hovoří podstatně menší časová náročnost, záruka na stroj jako celek (pokud počítač přestane fungovat, posíláte jej do servisu celý a nemusíte se obtěžovat hledáním příčiny) a u hotových sestav většinou také nulová cena stavby počítače (za celý stroj dáte stejnou částku, jako kdybyste kupovali samostatné komponenty). U sestav s cenou přes dvacet tisíc s daní může být cena za komplet dokonce o něco nižší (prodejce má procentuálně nižší marži, v součtu však i tak slušně vydělá), u nejlevnějších počítačů s cenovkou pod deset tisíc tomu bývá přesně naopak.

Návod: Stavba počítače je snadná i pro začátečníky

V případě, že kupujete již hotové sestavy, však často nemáte žádné, či jen velmi omezené možnosti konfigurace stroje, který nemusí plně vyhovovat vašim představám. To je sice možné vyřešit stavbou počítače na míru (většina velkých obchodů umožňuje v eshopu při tvorbě objednávky zatrhnout políčko „sestavit z komponent počítač“, případně nabízí příslušnou položku přímo mezi nabídkou hardwaru a musíte ji vložit do virtuálního košíku), v tomto případě však počítejte s tím, že kromě plné ceny hardwaru zaplatíte i za stavbu stroje. Příplatek za „počítač na míru“se většinou pohybuje od pěti set do tisíce korun s daní. Průměrný herní počítač s cenou okolo dvaceti tisíc s daní se tím prodraží o tři až pět procent.

Dalším argumentem, proč byste si měli počítač sestavit sami, je kvalita odvedené práce. Minimálně u většiny větších výrobců je sice už dávno pryč doba, kdy byla kabeláž rozházená po celé skříni a vzduch neměl žádnou šanci cirkulovat, stejně tak se však nedá spoléhat na stoprocentní kvalitu odvedené práce. U hotových sestav také mohou být případné problémy při reklamaci po upgradu. Pokud časem vyměníte pevný disk, zdroj a grafickou kartu a pošlete nefunkční počítač na reklamaci, můžete se setkat s problémy. Je to sice absurdní a nesmyslné, bohužel i taková je česká realita.

Návod: Stavba počítače je snadná i pro začátečníky

Totéž ostatně platí i o tzv. „plombách“ neboli ochranných nálepkách bránících počítači v otevření, kterých v posledních letech také značně ubylo. Podle českých zákonů na ně sice nemusíte brát žádný ohled a můžete se v zakoupené sestavě „šťárat“ dle vlastní libosti, ovšem prodejce může být tvrdohlavý a reklamaci odmítnout. Vy vše nahlásíte u ČOI a později spor vyhrajete, bude vás to však stát nervy a čas. Je proto jistě lepší případným konfliktům předcházet a vyhýbat se jim.

Výše naznačené problémy vás možná vyděsily a pravděpodobně si teď říkáte, že hotovou sestavu si může koupit jen blázen. Tak to samozřejmě není a osobně jsem se ve své praxi setkal s problémy jen v jednotkách případů. I tak je ale dobré vědět, co vše se může stát a být si vědom výhod i nevýhod stavby počítače vlastními silami/koupí již hotové sestavy. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
154 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 72.2Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.