Hlavní stránka Návody Úpravy: snížení hluku Tiché PC: Vzduchotechnika v PC skříni
Tiché PC: Vzduchotechnika v PC skříni
autor: Kwolek Jirka , publikováno 5.11.2003
Tiché PC: Vzduchotechnika v PC skříni
Tiché a efektivní chlazení počítače bych rozdělil na dva okruhy problémů. Tou první je otázka jak efektivně přenést teplo procesoru do okolí, o ni strach nemám - dnes už existuje spousta účinných a promyšlených chladičů, druhou je otázka, co s teplem které ve skříní zůstává. V této situaci mnozí navrhují "větráčky, větráčky a zase větráčky". Já si však myslím že tudy cesta nevede - tam kde je to technicky možné bývá efektivnější zavést ve skříni vnitřní vzduchotechniku. Popsaný projekt je zároveň dalším krokem na cestě k našemu projektu "Tiché PC". {mospagebreak title=Jádro problému}

Jelikož jsme se podobnou záležitostí zabývali dříve připomenu vám podstatnou část prvního článku o větrných tunelech v PC, nové řešení je popsáno v další kapitole.

Předem chci případné remcaly a věčné kritiky upozornit na to, že si nedělám nárok na to, že mé řešení je nejlepší nebo nejjednodušší - berte ho však jako výzvu - pokud něco umíte lépe a jednodušeji, klidně se tím podělte s námi :-)

Pokud se podíváte na některé overclockerské skříně s mnoha větráky (ty bývají nahoře, dole a občas i na bocích skříně), můžete snadno podlehnout dojmu, že takovéto chlazení nemá žádnou chybičku. Tedy až na hluk, který - jak se při této příležitosti tvrdí - je oprávněnou obětí efektivního chlazení. V diskuzích se mluví o tom, kolik že to větráků je "intake" (vhánějících vzduch dovnitř) a kolik že "out-takových" (odčerpávající vzduch ven). Druhá část lidí se zase vydává jiným směrem - zaměřuje se na problematiku chladiče procesoru. Zde pak není konce diskuzím o otáčkách větráků, materiálu a účinnosti radiátorů.

Modelový případ

Dejme tomu, že i vy se jednoho dne pustíte do úprav chlazení. Nejdříve si patrně pořídíte kvalitní chladič procesoru. Vše si pečlivě proměříte - bravo, jste o 10oC níže než jste byli u starého typu - to už stojí za to uvažovat o možnosti snížení otáček větráku. Ještě dát kryt... A safra, co to? Teplota roste, rozdíl oproti starému systému se snížil na mizerné 3oC. Asi nezbude než přidat další větrák (-ky) případně nechat skříň odkrytou - tak tento "kolovrátek" se opakuje denně v různých podobách snad tisíckrát...

Tiché PC: Vzduchotechnika v PC skříni

Působení klasického větráku v uzavřené skříni bych nazval částečným tepelným "zkratem" - část horkého vzduchu (a tím i tepla) je větrákem chladiče nasávána zpět a cirkuluje falešným oběhem. Situaci zhoršují překážky a těsné prostory, od kterých se vzduch odráží. Pokud je skříň zavřená, vytvoří se u procesoru obvykle skutečný "horký kotel".

Jádro problému

Chladič procesoru typicky nasává vzduch o teplotě, která je ve skříni. Ta je však často o 10 -12oC vyšší než teplota okolí. Jelikož teplo musí být stejně odčerpáno, stoupá ve finále teplota jak ve skříni, tak i na procesoru - tato situace může vést až k občasným pádům systémů v parném létě, kdy jde referenční teplota okolí o nějaký ten stupeň nahoru.

Naštěstí abyste tento problém vyřešili, nemusíte dělat ve skříni notný průvan ani je nechávat odkrytou.

Původní řešení - viz článek:

Větrné tunely - to nejlepší pro chlazení

Pokud nechcete příliš klikat, shrnu toto řešení do dvou odstavců: Základem tohoto přístupu je dodávat procesoru vzduch o teplotě v okolí a co nejvíce zabránit "recyklaci" tepla. Za tímto účelem jsme vyrobili "wind tunnels".

Tiché PC: Vzduchotechnika v PC skříni

Tiché PC: Vzduchotechnika v PC skříni

Původní Windtunely nejsou nic jiného, než dodatečné (zde pružné, zvuko- a termo- izolační) roury vedené mezi boční stěnou skříně a chladičem procesoru. Ke chladiči procesorů je tak přiveden relativně chladný okolní vzduch. Vyšší tepelný spád (rozdíl mezi teplotou vzduchu a procesoru) způsobuje to, že vzduch který opouští chladič procesoru není navíc tak horký jak dříve - hravě ho zvládne odčerpat i větrák zdroje.

V původním článku je i postup výroby přímého Windtunelu z... PET láhve (viz, zde) - nové, alternativní řešení je prezentováno v následující kapitole.

{mospagebreak title=Výchozí stav a úprava větráku}

Poznámka: Následující řešení není vhodné pro každou skříň - může však sloužit jako inspirace k obdobným úpravám.

K původnímu nápadu "tahat" vzduch zvenčí přibyl nápad použít velký 12cm větrák s extrémně nízkými otáčkami. Jako základnu pro experimenty jsem použil nedávno testovaný levný hliníkový case (více zde: Skříň Fortrex AL-750: hodně muziky za málo peněz).

Tiché PC: Vzduchotechnika v PC skříni

Skříň je vybavena 12cm větrákem který je namontován na malém plastovém vzduchovodu.

Tiché PC: Vzduchotechnika v PC skříni

Bohužel - větrák je velmi hlučný, navíc je skloněn nad deskou tak, že občas musí kolidovat s některými typy vyšších chladičů (pochopitelně záleží i na místě kde se na základní desce nachází socket procesoru).

Původní koncepci "odsávání vzduchu" jsem otočil a využil ve svůj prospěch, podívejte se jak:

Výchozí stav

Tiché PC: Vzduchotechnika v PC skříni

Jako referenční chladič jsem použil Arctic Cooling Copper Silent 2 který je znám svým téměř neslyšným provozem. Nejedná se však o nejvýkonnější chladič - jeho silnou stránkou je výborné chlazení při téměř neslyšném provozu a tam směřujeme i my.

Snížil jsem otáčky původního 12cm větráku (na cca 1600/min) a otočil jej tak, že přes krátký vzduchovod fouká přímo na... pasiv / radiátor chladiče který je umístěn na procesoru. Po několika experimentech jsem zvolil chladič Spire / Speeze Falcon Rock II, hliníkový typ s měděným jádrem.

Tiché PC: Vzduchotechnika v PC skříni

Zde je úprava větráku a tvar nového vzduchovodu:

Tiché PC: Vzduchotechnika v PC skříni

Tiché PC: Vzduchotechnika v PC skříni

Vzduchovod je slepený z 1mm silného plastu a k tělu větráku je připevněný oboustrannou lepící páskou.

{mospagebreak title=Finální provedení}

Jako základní desku jsem (po několika zkouškách jiných typů) zvolil Soltek SL-75FRN2-RL která je vybavena čipsetem nForce2 Ultra 400 (recenze této desky se na PCtuningu objeví záhy) s dvoukanálovým řadičem paměti a řadičem RAID + SerialATA. Pro nás bylo důležité, že je deska vybavena tepelným ochranným obvodem Anti Burn System II a tak nehrozilo zničení procesoru.

Celou úpravu lze shrnout do těchto záběrů (vypadá to jednoduše ale zkoušel jsem několik základních desek a různé varianty chladičů i vzduchovodu):

Tiché PC: Vzduchotechnika v PC skříni Tiché PC: Vzduchotechnika v PC skříni

Pasiv má výhodné umístění i správnou orientaci. Vzduch prochází žebrováním souběžně s osou větráku - vyústění toku je plánováno na protilehlé části pasivu (zřejmější to bude z dalších fotografii).

Tiché PC: Vzduchotechnika v PC skříni Tiché PC: Vzduchotechnika v PC skříni

Spodní lem z pěnové hmoty (použil jsem karimatku :) kolem chladiče je nutný - bez něho se teplota CPU zvedne o 4oC.

Následující fotomontáž vysvětluje princip blíže:

Tiché PC: Vzduchotechnika v PC skříni

Zadní otvor ve spodní těsnící pěnovce přivádí část proudu vzduchu k výkonovým tranzistorům umístěným za socketem. Ty jsou v tomto případě chlazené důsledněji než u klasického chlazení. Část vzduchu je také vedená na pasiv northbridge.

Tiché PC: Vzduchotechnika v PC skříni

Závěr

Nejdříve se podívejme na kontrolní měření přetaktovaného procesoru Athlon 2500+ (11x166) na takt odpovídající modelu 3200+ (11x200MHz). Napětí bylo navíc zvednuto na 1.725V. Tato kombinace reprezentuje na chlazení nejvíce náročný procesor na platformě Socket A.

Měření probíhalo při uzavřené skříni.

Arctic Cooling "Copper Silent 2"

Tiché PC: Vzduchotechnika v PC skříni

Přes vysoké teploty (musíte si uvědomit, že kalibrace čidel na různých deskách, stejně jako body měřění teploty, jsou rozdílné - není tedy 70oC jako 70oC) byl systém stabilní - i když musím uznat, že se pohyboval na hraně stability (tou je hodnota na "CPU diode" 75oC).

Příjemným překvapením byla téměř nulová úroveň hluku (používáme upravený zdroj a grafika byla vybavena jenom pasivem),

Windtunnel 2

Tiché PC: Vzduchotechnika v PC skříni

Windtunnel přinesl snížení teploty o 2-3oC. I tento systém je téměř nehlučný, přesto o bych řekl, že Copper Silent 2 je o zlomeček tišší. Oba systémy vytvářejí zvuk na takové úrovni, že je "přehlučí" jen hlasitější harddisk!

Příjemné je že se potvrdil předpoklad o poklesu teploty ve skříni.

Článek má být motivací a zamýšlením nad tím, jak lze komplexněji řešit chlazení ve skříni. Potvrdil účinnost tohoto způsobu chlazení. Zároveň ukázal i na nové problémy - například na nutnost utěsnění vnitřního vzduchovodu a poukázal na to, jak moc současné top-procesory topí. U jakéhokoliv řešení po vypnutí větráku začala teplota prudce stoupat - na pasivu se nedala záhy udržet ruka (systém ABS II počítač vždy naštěstí vypnul).

Alternativní metodou by mohl být pružný vzduchovod - husí krk. Zde bych se přikláněl k tomu, aby byl co nejkratší a velkého průměru - nejméně 8cm.

Za zapůjčení komponent děkujeme firmám:

  • Abacus (Spire Whisper Rock II),
  • Bostar (Copper Silent 2)
  • a především ProCa (základní deska Soltek, Al skříň Fortrex AL-750).
 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
5.11.2003 08:30:20   0.0.0.xxx 5654
Pekny clanok, pre lowendakov aj poucny, ako vytazit co najviac, no aj tak som zastancom nazoru, ze midi je na dnesne pomery zabita velkost a big tower je jedine rozumne riesenie, ak clovek chce mat relativny pokoj.
On ten cpu je dnes uz dost dobe osetreny a existuje od boxed chladicov az po Zalmany vela rieseni, ktore v principe postacuju.
Problem vidim inde:
Mam Chiefteca, velkeho. Vadi mi tam spevnujuca prepazka presne nad umiestnenim CPU, na ktoru navazuje zdroj (nastastie aj so spodnym vetrakom) a potom sa rozsiruje az po plnu sirku case a vlastne mi robi semi midi Rozdiel medzi spodnymi 2/3 a hornou 1/3 je dramaticky.
Co to sposobuje?
Mam 9700pro a 4hdd. To je tak sakramentsky zdroj tepla, ze ked zacnu diskove operacie a do toho pustim na plny vykon grafiku, je to brutalne. To, co vyprodukuje CPU je zanedbatelne a chladic si s tym hravo poradi aj bez dalsich uprav, staci si pustit nieco, co zatazuje len cpu, napr SETI.
Nove generacie cpu su v tomto este lepsie, ich produkcia tepla je este nizsia(tvrdi sa to ;) )
Skor ma zaujima, ktory blbec dal zdroj tepla na spodnu stranu karty na grafike a stanovil to priemyselnym standardom a ako riesit tento zdroj tepla spolu s hdd.
Myslim, ze ak sa podari vysporiadat sa s tymito zdrojmi, cpu bude mat dost chladny vzduch aj bez dalsich vetrakov a naopak, myslim, ze ak sa riesi len cpu, zabijeme len jednu muchu jednou ranou, pretoze ak nemame Nobelovu cenu z dynamiky plynov, nikdy nedokazeme od cpu dostat ciastocne ohriaty vzduch smerom k hdd a grafike na chladenie a uz vyhriaty zase vyviest von.
28.12.2005 13:19:58   195.225.72.xxx 5247
555:kamos ma 3 hdd ve trech vnitrnich pozicich a pretaktovany AMDcko kdyz na tom zacal neco delat litaly teploty az nekam do pr...e vyresil to tak ze pred ty hdd nacpal 2X 80 cm vetrak a pred ne jeden 120 cm ten 120 nasaval a ty dva odsavaly dvema windtunely z husiho krku vzduch ven. kolem hdd to bylo zatesneny a zbytkem case ten vzduch nesel. vzduch do case nasavaly 2 60cm vetraky v 5.25 pozici a jeden 80cm vetrak v hornim krytu. procesor uz v pohode uchladil jeden zalman,grafarnu uz integrovany vetrak a chipset jenom pasiv vzduch se odsaval jednim 80cm vetrakem vzadu a zdrojem.nadherny chladek
30.6.2007 20:38:37   85.70.77.xxx 1819
S tou velkou bednou souhlasím,ale někteří lidé takouvou krávu nechťej pod stolem.
5.11.2003 08:49:08   0.0.0.xxx 5252
Ta vyztužující přepážka na skříních Chieftec byla důvodem, proč jsem tuto bednu nakonec nekoupil. Ideové schéma, jak by asi mohlo a mělo vypadat větrání ve skříni, je na www.arctic-cooling.com/en/support/basics/ ,já na něco takového upravuji biga od Eurocase. Sám jsem zvědav na výsledek. Ale rovnou říkám, že regulace větráčků bude naprosto nutná.
5.11.2003 08:59:01   0.0.0.xxx 5052
Nezdá se mi, že by CPU dělalo ty největší problémy. Zalman (7000Cu) to uchladí v pohodě, větrák na kejsu část odvede a část "vytáhne" větrák ve zdroji. Problém ale dělá chladič (HeatPipe Zalman + 92mm větrák) na R9800. Od toho se horkej vzduch nějak nemůže dostat....
5.11.2003 09:14:04   0.0.0.xxx 5050
pro toho, kdo si chce tim kusem karimatky uvarit kondenzatory u CPU.
5.11.2003 09:18:04   0.0.0.xxx 5352
Premyslel jsi nad tim, ze by jsi tu prepazku pod sachtou na 5,25 mechaniky uriznul a nechal tak volny pruchod. Navic jeste premyslim, nad tim ze ten plech co drzi zdroj si necham vyriznout znovu, ale obracene, aby zdroj byl az nahore, pak to snad bude jiz dobre vetratelna skrin.
5.11.2003 09:28:22   0.0.0.xxx 5251
Asi před rokem jsem zkoušel použít podobné řešení tj. odsávat vzduch ventilátorem umístěným na skříni napojeným přes ohebnou hliníkovou trubku na pas. chladič procesoru. Fungovalo to dobře, ale hlavní záměr - utišit PC - se nezdařil. Žebrování trubky způsobuje asi velké turbulence, takže to přineslo paradoxně hodně velký hluk.
5.11.2003 10:03:05   0.0.0.xxx 5654
No, ja jsem pouzil husi krk na me P4 a vysledek je asi takovy ze teplota procesoru zustala stejna, nebo mozna o stupen vyssi, akorat mi klesly otacky vetilatoru na chladici na snesitelnou uroven, takze vysledek je opravdu tizsi ... ale tohle byl jen pokus. Casem to doufam vyresim s nejakym lepsim pasivem. BTW nevim proc vischni tvrdi ze intel chladic je tichy :/ neze by to ten muj chtel potvrdit ...
5.11.2003 10:54:05   0.0.0.xxx 5555
I to jsem řešil a vyřešil: v karimatce je pravoúhlý otvor, zde proudí vzduch který potom ústí u zdroje a na druhé straně. Proud vzduchu je překvapivě silný (zdá se, že žebra chladiče vytvářejí docela velký odpor) a nepochybně spínaný zdroj uchladí.
5.11.2003 10:58:12   0.0.0.xxx 5351
na celeron tualatin je naozaj celkom tichy :-)
5.11.2003 11:09:13   0.0.0.xxx 5351
no ano ale to ho nemozes pretaktovat potom ho musis vymenit inac sa moc na PC nezahras ..
5.11.2003 12:04:43   0.0.0.xxx 5454
Mozem sa spytat co to bolo za grafiku s pasivom? Jedina ako-tak vykonna, ktoru som "videl" bola His Excalibur Radeon 9600. Je to ale nePro a neXT verzia co sa mi zda trosku slaba investicia.
Za povsimnutie stoji aj to, ze ostatni vyrobcovia vetrak na Radeon 9600 montuju a pritom na rovnakej frekvencii by tepelny vykon rozdielny byt nemal. Da sa teda bezpecne odmontovat vetrak na GPU? A co vykonnejsie XT? Vacsi pasiv a rovnako dolu vetrak?
5.11.2003 12:12:26   0.0.0.xxx 5655
Zkus Nexus 3600 Skievetek, nedavno ho tu na PC Tuningu testovali a je pry dokonce na chlazeni o trochu lepsi nez original Intel a hlavne MA JEN 19 DB!!! A ani neni drahy... Zkuste si ten clanek dohledat, je to tak dva mesice zpatky.
5.11.2003 12:14:25   0.0.0.xxx 5351
pre tych co im nie je chladenie lahostajne sa chysta nieco normalne .... BTX form factor

http://www.anandtech.com/showdoc.html?i=1876
5.11.2003 12:57:24   0.0.0.xxx 5251
To je zatim pouze hudba budoucnosti, ale prijemna.
5.11.2003 13:21:53   0.0.0.xxx 5554
Cim to meril?
Od jakeho programu jsou ta okna na konci?
5.11.2003 13:25:24   0.0.0.xxx 5250
mě osobně se líbí řešení... vepředu před disky dát 120x120ventilátor se sníženýma otáčkama, na procesor udělat tunel a pod nebo nad zdroj dát další 120x120 vent. kterej by táhl ven. bylo by to trochu víc řezání, ale na 100% účinější. Spíchnu to a pak se pochlubím )
5.11.2003 13:33:11   0.0.0.xxx 5655
Je to SpeedFan. Pry umoznuje regulaci otacek vetraku :-) u me to nefunguje, toci se to porad stejne.
5.11.2003 14:35:58   0.0.0.xxx 5254
Odřízněte tu nemožnou mřížku na kejsině a uvidíte, že hlub bude o dobrou půlku menší ;]
5.11.2003 15:01:22   0.0.0.xxx 5152
Zdravím, nevíte kde se dají pořídit ty plastové spirálovitě rozříznuté bužírky, kterými je na fotografiích omotána kabeláž ze zdroje? Mám PC v akrylové celoprůhledné skříňi, a tohle by se mi docela hodilo. Kabeláž pak vypadá krásně úhledně :-) díky za informaci
5.11.2003 15:24:14   0.0.0.xxx 5252
Zkus tohle: http://www.cableorganizer.com/nylon/
Prodava napr.: http://www.riegger.cz/fl.html

Thanks to DC za info.
5.11.2003 16:15:33   0.0.0.xxx 5357
takze asi todle mas namysli:
http://www.3rsystem.co.kr/english/product/case/air.asp

na bartonovi 12.5×169 mam 50° a v casu 27°
co je ale hlavni na hdd mam 24° a predtim (bigEurocase) sem na nem neudrzel ruku...
ted jeste ten pasiv na grafiku - snad ten 12cm fan dokaze teplo vytahnout sam, dystak jim trochu pridam, zatim jedou na 4/10 vykonu a opravdu nejsou slyset...

celkove se mi system ztisil, ovsem ne tak jaxem doufal - v uzavreny skrini se ty zvuky nejak nasobej nebo co :-/
5.11.2003 16:54:41   0.0.0.xxx 5453
lidi kupil jsem si zalmana COOLER Zalman CNPS7000-AlCu a sem naprosto spokojeny jede mi na 1500 otacek tj. 20dB na grafice ti4200 mam home made mega passiv do zdroje jsem dal kvalitni regulovatelny vetrak podle teploty a nejhlucnejsi je 100gb WD JB rada . ten me fakt zklamal jednak piska a jednak chrasti . uz premyslim komu bych ho prodal a koupil si tichyho seagata . je to vazne uleva od tech turbin. je fakt ze za toho zalmana date 1800 , ale stoji to za to .
5.11.2003 16:56:31   0.0.0.xxx 5153
mam obycejny "no-name" case teplota uvnitr 42 stupnu CPU bez zatizeni 52 a pri zatizeni kolem 60 na XP 2400+ FSB 150mhz .
5.11.2003 17:37:25   0.0.0.xxx 5354
Dělal jsem ten samý pokus a vše bylo nádherné,do té doby než se z okolí dostal postupně do systému prach,který nesává ventilátor,pak je to peklo.Zkoušel jsem to řešit silonkou,kterou jsem upevnil na bednu za dva dny přes ni byl úplně bílý povlak prachu.Naprosto nedoporučuji.Bednu bych co nejlépe utěsnil skoro vzduchotěsně použil bych velký chladič a odpovídající vent.Problém je právě to že chladič se ulepí prachem a nefunguje a do bedny,kde se nedostane prach se nemá co ulepit.
5.11.2003 20:13:08   0.0.0.xxx 5655
Dají se pořídit tam kde je elektorinstalační materiál...
5.11.2003 21:54:25   0.0.0.xxx 5350
http://www.hocek.net/cobra.jpg

teplota je nizka (nahore neni vetrak jen mrizka)
- zdorj je taky promřížkovanej
- za předním větrákem v záslepkách je HDD Barracuda
- všechny větráky (3) běží na 1500 ot
je to good :-)
6.11.2003 07:30:01   0.0.0.xxx 5453
To mi nemusíš vykládat, to bys měl vidět jak hřeje GF FX 5800 Ultra, to vedro dostat ven tak aby se vůbec nepřepínal do rychlého režimu ventilátoru byla fuška, na pomalý režim ho skoro není slyšet, jinak zvuk stíhačky.
6.11.2003 11:40:57   0.0.0.xxx 5554
Nevím jestli sem tenhle názor hodí, ale podle toho co tu čtu myslím že asi jediné lepší řešení jak dobře chladit a mít tichý počítač je něco jiného ... asi vodní chlazení má sice taky svoje nevýhody, ale po "správné" instalaci se asi jedná o nejlepší řešení.
6.11.2003 12:19:10   0.0.0.xxx 5249
tento "nápad" je již využíván ve značkových pc HP Compaq
6.11.2003 12:42:56   0.0.0.xxx 5151
Taky jsem s velkou slavou koupil profi husi krk za asi 20EUR, abych ho po par experimentech hodil do sklepa. Nevim, jak se jim to podarilo, ale 12cm vetrak na plny otacky funici do jednoho konce zpusobi sotva znatelnej vanek na druhym konci :-/
6.11.2003 12:45:21   0.0.0.xxx 5255
Myslis, ze jenom u HP jsou takhle "chytry" dela to i Dell a vsichni ostatni velci vyrobci, takze klid a nohy v teple.
6.11.2003 12:54:16   0.0.0.xxx 5555
Zkus case vystlat nejakou hmotou, co pohlcuje zvuk, ja pouzivam neco, co se tusim jmenuje TecSound. Akorat pocitej s tim, ze ti teplota pujde o neco nahoru.
6.11.2003 12:58:19   0.0.0.xxx 5152
Pouzivam budto originalni prachovy filtry, pokud se da, nebo manzelcinu starou nocni kosili :-) Za posledni rok jsem pocitac vubec nemusel cistit od prachu.
Taky je dobry semtam si vyluxovat pokoj :-)))
6.11.2003 13:42:19   0.0.0.xxx 5053
To víš, že nad úpravami jsem přemýšlel. Jenže big Eurocase byl doma, a řezat, pilovat, vrtat ap. můžu do něj. Doufám, že mi to vyjde.
6.11.2003 13:46:08   0.0.0.xxx 5553
Doporučuji název projektu změnit na "Tiché, dobře větrané PC". Složit tiché PC nemusí být až taková věda. Jenže tiché a dobře větrané, to s tím tichým nemusí vůbec souviset.
6.11.2003 14:00:06   0.0.0.xxx 5050
I já počítám s použitím prachových filtrů na nasávací ventilátory při úpravě bigu. Trochu dost mi komplikují život a tvorbu. Ne že by se doma neluxovalo, ale tedy zcela upřímně, koníček to ničí není. A jinak ve vzduchu je prachu až hrůza, i v místnostech, kde se denně luxuje, je za rok komp pěkně zas????j.
6.11.2003 14:16:50   0.0.0.xxx 5552
hmm.. pekne udelanej clanek, skoda,ze tenhle typ chlazeni je uplne k nicemu...
6.11.2003 14:31:33   0.0.0.xxx 5352
Tak to jsi asi Lama, ja uz postavil nekolik skrini s windtunelem a zjistil jsem ze nejdulezitejsi na windtnl. je prekvapive TESNOST. Pak uchladis i takovou hruzu, jako 2500+BOX v mini case (zdroj na vysku primo pred chladicem)

PEPE
6.11.2003 14:44:10   0.0.0.xxx 5450
Kvalitne udelany windtunel (ne to co se popisuje v clanku!) dokaze snizit pracovni teplotu procesoru o 5 - 10°C a teplotu v case o min 3°C. To co je v clanku opravdu mnoho smyslu nema, clovek by mel mit alespon zakladni znalosti o termodynamice a pak neni problem postavit tichy a studeny comp.

PEPE
6.11.2003 15:01:07   0.0.0.xxx 5352
s teplotu pocitam to je jasny

co to skusit polepit korkem - chystam se ho stejne koupit doma na dvere

videl sem prodavat neco menem akasa, ma nekdo skusenosti?

a co si stim vlastne polepil, kubiku, vsechno co se dalo nebo jen boky a treba strop skrine?
6.11.2003 15:34:33   0.0.0.xxx 5554
Tak napis clanek a nemachruj, nemas kridla.
6.11.2003 19:33:10   0.0.0.xxx 5555
Podobne maji udelane chlazeni v Dellu OptiPlexu, ale ten fakt neni slyset. Na druhou stranu, co do toho strkaji za soucastky, by zaslouzili ...
6.11.2003 19:35:27   0.0.0.xxx 5253
Tak sorry
7.11.2003 07:48:31   0.0.0.xxx 5253
Já mám CH BX 01BBB, ten tam žádnou přepážku nemá. Ale má tam místo na 6 přídavných větráčků, což i při plném obsazení žádný velký hluk nědělá, mám tam 4x 8cm Arctic cooling TC - všechny jedou po startu 800-900 ot/min, po cca 5 hodinovým hraní stoupne teplota v case na 35st. a pak jedou asi 1300-1400, takže hluk téměř 0. Na bocích 2 9cm Titan cca 1500 ot., to už je slyšt, ale minim. Jediný co mi dělá hluk je Titan CU5TB, i když má ot. snížený na 3200/min. Půjdu do Zalmanna Cu7000. Jinak ty windtunely jsou super, když se dobře udělají, ještě to tam dodělám.

Pro úplnost: Asus A7N8X, Barton 2500+/3200+- (205*11,5), Vcore 1,725V, Gainward GF 4 Ti 4200/4600 (300/600), 2*256 MB OCZ 333 (410), 1x Barracuda V 80G.

Po 4-6 hod. hraní (Max Payne 2, Mafia, Vietcong...) dle SpeedFanu: CPU dioda 56st.
CPU socket 50st.
deska 36st.
harddisk 36st.

Myslím že po výměně za Zalmana a dodělání pořádný vzduchotechniky to půjde dolů a slyšet to skoro nebude.
7.11.2003 08:25:58   0.0.0.xxx 5455
Umim pracovat, nikoliv psat clanky. Kazdy by mel delat to, v cem je dobry a meli bychom se lepe :-)))

PEPE
7.11.2003 09:18:19   0.0.0.xxx 5151
Tak se domluv s nekym kdo psat umi a spachejte nejaky zajimavy clanek na ktery tu urcite ceka dost lidi.
7.11.2003 09:33:04   0.0.0.xxx 5452
To co me nejvic v poslednich letech irituje na pocitacich je prave hlucnost. Pri rozdilu cen jednotlivych procesoru uz nema cenu pro normalniho smrtelnika pretaktovavat. Proc neni navrzena skrin, ktera by mohla byt umistena nekde za zdi, ve sklepe pod pracovnou,...atd. A na stole by mel clovek jenom klavesnici, mys, combo-dvd rw, monitor, a hub na porty (USB, Paral., ....). Bylo by to nejtissi, nekde i z hlediska teploty vyhodnejsi. Videli jste nekdo nekde takove reseni?
30.6.2007 21:00:11   85.70.77.xxx 1819
Jde to musíte si sehnat externí mechaniku s dlouhým kabelem a natáhnout přes prodlužováky to co je zezadu v počítači a ještě ty čudlíky-ty ale udělá jenom ten co má aspoň základní znalosti elektro
7.11.2003 09:54:00   0.0.0.xxx 5252
Jasne kamos to tak ma vyresene, ale neni to zrovna levna zalezitost. To budu mit radeji skrin pod stolem.
7.11.2003 10:50:57   0.0.0.xxx 5252
V tom pripade sem fakt lama, ale v konecny fazi mi hlinikovej jezek s 60mm vetrakem (asi 10 let starej PAPST z HP workstation;-)) chladi podstatne lip a tisejc nez nejaky tunely a odmitam s tim experimentovat dalsich par dni :-)))
7.11.2003 10:59:14   0.0.0.xxx 5252
Korek mi prijde jako drahej spas a je to jednak hlavne tepelna izolace, jednak asi pekne horlava vec, takze bych to spis nedoporucoval.
Akasa se prodava bezne v nemecku, maji ji i narezanou na miru pro Chieftecy, ale pripada mi dost draha. Za ten Tecsound jsem dal asi 1500 za dva metry, udelal sem s tim dva pocitace a este mi na treti zbylo. Nakolik jsem mel moznost to porovnat (tu Akasu jsem nemel v ruce), tak mi ten Tecsound pripada masivnejsi - vypada to jako lino polepeny vatou a na tom tenkej hadr.
Polepil jsem tim boky, strop a co se dalo vepredu. Navic jsem zjistil, ze je dobry mit na case dvirka pred mechanikama, protoze pomerne uspesne tlumi ty zvuky, ktery utikaj kolem mechanik :-)
7.11.2003 11:11:20   0.0.0.xxx 5555
Filtry se daji koupit v ruznejch velikostech a velice snadno se montujou. Soucasti je takovej plastikovej ramecek, kterej se prichyti zvenku tema samejma sroubama, ktery drzej vetrak, a na to se nacvakne vlastni filtr.
Jedinej problem je, pokud obratis ventilator ve zdroji, protoze srouby drzici vetrak uvnitr ve zdroji jsou vetsinou po zamontovani do case castecne zakryty plechem - ale i to se da zvladnout.
7.11.2003 13:42:12   0.0.0.xxx 5353
pred par rokmi som mal velky disk od HP [5,25", full size, scsi, 4GB kapacita], ktory v pohode zohrial celu miestnost. Ohrievali sme na nom dokonca jedlo. Len tak zo srandy [bol na vrchu big toweru bez krytu, som na neho len tak na volno kladol pasivy zo starych procesorov )) vsetky samozrejme horuce )) takze v zime sme ich brali do ruky jak uhliky na zahriatie. Disk by slapal dodnes, keby mi stacila kapacita a keby som nebol upgradoval .
momentalne mam ako pracovnu stanicu duron 1100 MHz, chladic nd 10 z ktoreho som dal dole ten huciaci ventilator a dal zo starsieho zdroja velky vetrak. )) teplota okolo 40C.
case je mini, ale je rozobraty a aj zdroj mam vonku. mam to na zemi a je to celkom tiche
8.11.2003 08:09:59   0.0.0.xxx 5152
Nečetl jsem příspěvky, tak to tu možná bylo, ale někde jsem viděl ideální chlazení PC udělané tak, že byl tunel přez celý case. Z přední strany to vzduch nasávalo a vzadu vyfukovalo. Chce to, ale dobrej case a chladič s vysokými vodorovnými žebry.
8.11.2003 15:46:58   0.0.0.xxx 5252
jo, diky za info
ty dvirka mam taky dobra vec
ja sem jeste vymenil activ za pasiv na chipsetu a dal artic do zdroje od eurocase
ovsem v noci dys se vsechno stisi pripada mi hrozne hlasitej ja asi nebudu nikdy spokojenej -)
8.11.2003 15:57:46   0.0.0.xxx 5555
ten pasiv na grafiku me zajima ja dal pasiv od boxbartona na northbridge na NF7-S ale napred sem ho trochu skousel na tu grafiku (taky 4200) ovsem nedokazal ho pripevnit...

cos tam dal jardo muzes se rozepsat prosim?
8.11.2003 16:59:53   0.0.0.xxx 5655
Ja mam spis opacnej problem - kdyz se v noci probudim, tak se musim zvednout a podivat na svetylka na case, esli mi jede pocitac :-D
10.11.2003 09:43:58   0.0.0.xxx 5352
Muzete mi nekdo doporucit tichy a pokud mozno i levny chladic na predpotopni procesor thunderbird 1200 MHz? moc diky. ted mam jakysi noname zebrovani s medenym jadrem a na tom vetrak z nejakyho taisolu, ma 4800 otacek a je to kraval i presto ze mam odhlucnenej case.
10.11.2003 13:19:03   0.0.0.xxx 5251
Obecne cokoliv s velkym prumerem vetraku. 50mm musi tocit treba 5000 ot. a jsou hlucne. 70mm staci 2500 ot. a je potichu.
10.11.2003 13:47:30   0.0.0.xxx 5554
No pokud chces utratit malo a mit relativne dost muziky, tak neni spatna volba: Spire WhisperRockIV XP3200+/Cel.2,2Ghz/měď. zákl/21dBA/28CFM za 390 Kc s DPH.
11.11.2003 09:00:00   0.0.0.xxx 5453
Nevite nekdo kde by se dal sehnat obvod MIC502 viz http://www.bit-tech.net/article/51/ Myslim ze na regulaci je to docela dobry...
11.11.2003 15:26:40   0.0.0.xxx 5252
Nejvetsi problem je tichy ZDROJ. Bohuzel bez ticheho zdroje jsou vsechny snahy k nicemu. A tichy zdroj je investice za nekolik tisic.
12.11.2003 09:19:11   0.0.0.xxx 5051
Ja kupuji Zdroje Fortron 300W Super Low Noise (12cm pomalobezny ventilator ve spodku zdroje) za 1.196,- Kč

Naprostá paráda a klid.

Mad Pepe
12.11.2003 09:42:13   0.0.0.xxx 5454
Presne tak, tohle sou fakt docela dost dobry zdroje. Utahnou bez problemu i Athlona FX51.(varianta 350W) Sice to znamena vetsi tepelne ztraty doprovazene vetsim hukotem ventilatoru, ale i tak je to velmi snesitelne. Nechaval jsem si proklepnout konstrukci tohohle zdroje u cloveka, co zdroje vyrabi a spravuje a prosel na jednicku.
16.11.2003 10:15:59   0.0.0.xxx 5454
Precet sem si vsechny prispevky, a kazdej rika neco jinyho, tak cemu mam verit?? S tim FORTRON zdrojem souhlasim, a ale za ty prachy... trochu moc! Do zdroje bych dal max. 800,- ! Ted sem si koupil vetracek ARTIC-COOLING C3v2-type (Copper Silent 2-TC rev2) s automatickou termoregulaci... sem s nim spokojenej, protoze hlucnost: 10dB-27dB > takze je to porad kolem 20ti dB > uchem ho skoro neslysite, ale teplota myho Athlona 2000+ se vubec nezlepsila a to sem mel predtim nakej 40ti decibelovej levnej hajzlik!
TAk kdo mi teda poradite jak to nejlip uchladit> je to s tim tunelem dobry????? Dik...
16.11.2003 10:20:53   0.0.0.xxx 5353
Jo a jeste sem se chtel zeptat jestli by nejak sli snizit otacky vetracku ve zdroji tim, ze bych tam pripajel odpor, nebo nakej rezistor... ???! Dik
16.11.2003 22:33:28   0.0.0.xxx 5454
Konečně jsem se donutil provést finální úpravu regulace větráků u svého PC AMD Athlon 1700.
Zdroj Fortron s termočidlem jsem upravil už dříve, neboť hluk na výstupu "z bedny" byl i tak s originálním zdrojem na můj vkus značný. Na výstup regulačního obvodu jsem před vlastní ventilátor zařadil 4 až 5 diod a tím snížil otáčky tak, aby se při teplotě cca 15°C ventilátor ještě bezpečně roztočil.
Dnes jsem dokončil úpravu napájení pro ventilátory chladičů CPU a grafiky.
Použil jsem to nejjednodušší zapojení: 1 ks LM317, odpor, termistor.
Schéma zapojení a fotografie hotového bastlu najdete na http://home.tiscali.cz/mensikj/PCtunning
Místo odporu R1 jsem použil poduškový termistor 250 ohm, místo trimru R2 jsem dal odpor 820 ohmů (maximálně však 1 Kohm!).
Výstupní napětí tak lze nastavit od cca 5 do 9 V.
Termistor zajišťuje mírné zvyšování napětí při zahřátí vnitřku skříně PC.
Celý bastl jsem udělal samonosně na konektoru pro chladič procesoru tak, že vstupní pin LM317 jsem zapájel na vymontovaný kontakt konektoru(samice), který jsem pak opět zasunul, zbytek už snad zvládne zručný člověk dle obrázku.
U bodu pro mínus pól jsem pouze natavil izolaci vodiče (bez přerušení) a dokonale připájel odpor a vodiče ventilátorů.
Na procesoru je navíc chladič Titan D5TB(SuperSilent) s termočidlem pro automomní regulaci otáček.
Grafika ATI Radeon 9000 měla původně pasivní chladič, ale zželelo se mi jí, že celkem dosti hřála, tak dostala malý ventilátorek s omezenými otáčkami při napájení z tohoto regulátoru.
Athlon jede podtaktovaný na 121 FSB a při normální práci hlásí MBM teplotu kolem 35°C (počítač na zemi), při akčních hrách ale vylétne na 50°C a větrák se trochu více roztočí.
P.S. Původně jsem měl v BIOSu zapnuté volby WakeUp LAN a pod., jejich vypnutím KLESLA teplota CPU cca o 6-9°C, zajímavé, že?
17.11.2003 09:49:14   0.0.0.xxx 5051

Konečně jsem se donutil provést finální úpravu regulace větráků u svého PC AMD Athlon XP 1700+.
Zdroj Fortron s termočidlem jsem upravil už dříve, neboť hluk na výstupu "z bedny" byl i tak s originálním zdrojem na můj vkus značný. Na výstup regulačního obvodu jsem před vlastní ventilátor zařadil 4 až 5 diod a tím snížil otáčky tak, aby se při teplotě cca 15°C ventilátor ještě bezpečně roztočil.
Dnes jsem dokončil úpravu napájení pro ventilátory chladičů CPU a grafiky.
Použil jsem to nejjednodušší zapojení: 1 ks LM317, odpor, termistor (cena celkem do 50 Kč).
Schéma zapojení a fotografie hotového bastlu najdete na http://home.tiscali.cz/mensikj/PCtuning">http://home.tiscali.cz/mensikj/PCtuning Místo odporu R1 jsem použil poduškový termistor 250 ohm, místo trimru R2 jsem dal odpor 820 ohmů (maximálně však 1 Kohm!).
Výstupní napětí tak lze nastavit od cca 5 do 9 V.
Termistor zajišťuje mírné zvyšování napětí při zahřátí vnitřku skříně PC.
Celý bastl jsem udělal samonosně na konektoru pro chladič procesoru tak, že vstupní pin LM317 jsem zapájel na vymontovaný kontakt konektoru(samice), který jsem pak opět zasunul, zbytek už snad zvládne zručný člověk dle obrázku.
U bodu pro mínus pól jsem pouze natavil izolaci vodiče (bez přerušení) a dokonale připájel odpor a vodiče ventilátorů.
Na procesoru je navíc chladič Titan D5TB(SuperSilent) s termočidlem pro automomní regulaci otáček.
Grafika ATI Radeon 9000 měla původně pasivní chladič, ale zželelo se mi jí, že celkem dosti hřála, tak dostala malý ventilátorek s omezenými otáčkami při napájení z tohoto regulátoru.
Athlon jede podtaktovaný na 123 FSB a při normální práci hlásí MBM teplotu kolem 35°C (počítač těsně nad zemí na podložce proti nasávání prachu, to považuji za důležité!), při akčních hrách ale vylétne cca na 50°C a větrák se trochu více roztočí.
P.S. Původně jsem měl v BIOSu zapnuté volby WakeUp LAN a pod. nepotřebnosti, jejich vypnutím KLESLA teplota CPU cca o 6-9°C! Zajímavé, že?

18.11.2003 13:44:13   0.0.0.xxx 5250
Jaky jsi dal vetrak do zdroje? Vyvedeny na MB nebo jen rizeny zdrojem? Kam jsi dal termocidlo (jestli ma)? Neprehriva se ti zdroj?
18.11.2003 17:50:45   0.0.0.xxx 5454
No, na to je dobrý.Koupit klasický větrák do bytu o průměru 25cm.Vyřízni do boční stěny přesný tvar, upevni a pusť na hi.
Budeš tam mít vítr jakejs nikdy neviděl.Je to trochu divný ale u nás to takhle funguje celkem dobře.
29.11.2003 10:07:11   0.0.0.xxx 5452
Ozvi se až budeš mít úpravy hotové - dodáme Ti regulaci na vyzkoušení i s chlazením a zdrojem - stačí jen CASE + MB, CPU atd....
19.1.2004 20:53:58   0.0.0.xxx 5352
pekny clanok
no, ja mam iny problem, ale tiez sa tyka vzduchotechniky.
idem si kupit via epia m10000 maticnu a problem nastava v bode kupi psu (zdroja). nakolko tato doska (s procakom, grafikou, 5.1 zvukovou, lan, usb 2.0, firewire...) zerie v priemere nieco okolo 12W!!!!!!!!!!! nepotrebujem full size, ani micro size zdroj, ale zisiel by sa mi taky, aky pouzivaju napr na www.mini-itx.com (55w, resp. 90w). je super nie len svojou velkostou (v podstate plosak), ale aj tvorbou tepla. a tu je problem. KDE HO KUUUPIT? POMOC, POTREBUJEM POMOC!!! tak doska je totalna bomba a xem si urobit nieco ako je humidor 5 (tiez na horespomenutej stranke) tak mi pliz niekto poradte napr na maila a tak
20.1.2004 12:40:37   0.0.0.xxx 5151
Už řadu let mám doma tichá PC. Musím mít - používám je převážně na muziku. Mám, pravda, to štěstí, že bydlím ve starém čtyřpatrovém domě s komíny které už dávno neslouží svému původnímu účelu. Krom vyčištění komína byla zapotřebí jen jednoduchá redukce z komínové zděře na vzduchotechnickou housenku vedoucí do horní části kejsu (EuroCase Bigtower 763).
Nasávání vzduchu k procesoru (podtaktovaný XP 2500+ Barton v desce A7N8X DeLuxe) mám rovněž z boku, jen místo složité konstrukce "Windtunnelu" jsem okolo vykuchaného těla větráku namotal pár závitů obalové PE pěny a zastřihl ji nůžkami. Teď v zimě musím mít v housence molitanový špunt zmenšující její průřez asi na desetinu, jinak je tah komína takový, že vynese na střechu pytlík od svačiny.
Jediný problém je s harddisky. I když jsou v U profilu z měkkého hliníku přitmeleném na dno polyuretanovou zalévací hmotou, v noci je slyším. Prý existuje nějaká utilitka, která umí zpomalit otáčky i přístup disků Barracuda IV a tím je ztišit. Nevíte někdo kde je k mání ?
3.2.2004 09:17:21   0.0.0.xxx 5653
Bohužel jsem špatně vybíral a teď mám procesor přímo za zdrojem. Klasický velký chladič se na něj vejde, ale na nasávní vzduchu mu zbývá okolo 7 mm místa. S tím už asi nic neprovedu...
Dále mám disk IBM a ten hučí vysokým tónem, i když ho dáte do čehokoliv.
Napadlo by někoho něco ?
3.2.2004 14:40:55   0.0.0.xxx 5555
Takova utilita se jmenuje AAM (tusim, ze od Toshiby). Vic bohuzel nevim, ale melo by to stacit na nalezeni na Inetu
7.2.2004 10:21:29   0.0.0.xxx 5152
Tak jsem instaloval wind tunel od vetraku procesoru k otvoru v zadni casti casu(ktery je pro pridavny vetrak.)Udelal jsem to pomoci ohebneho hlinikoveho potrubi 1m/50KC o prumeru 80mm.
Ovsem aby tunel nenasaval teply vzduch od zdroje, ktery je nad vyvodem z wind tunelu a ktery fuci teplo,musel jsem pomoci stejneho potrubi odklonit vyfuk ze zdroje nad pocitac z venku.
Vysledek: pokles teploty full uploadu CPU z 58 na 51 stupnu a teploty v casu z 42 na 34 stupnu.:}
17.3.2004 09:48:31   0.0.0.xxx 5454
No ja mam teda s Fortronama ohledne hluku dost spatny zkusenosti. Samy kecy o nizkym hluku, ale i vetsina no-name zdroju hluci min

Videl bych to spis na Nexus nebo Zalman. Jeste lepsi sou pry Tagan, ale nevim jestli se u nas prodavaj.
23.3.2004 12:11:15   0.0.0.xxx 5151
Opravdu mohu doporučit mat. SilenTec od ACE Designu, mam ho vyzkoušený a myslim že je to velmi dobré řešení za přijatelnou cenu. Hluk z case klesnul zhruba na polovinu. Musel jsem k tomu dokoupit nizkootáčkový větrák SPIRE WhisperRock IV 2300ot a je to paráda. K dokonalosti chybi jen větrák s termoregulací ve zdroji...


stranky s ACE Design SilenTec http://www.adesign.cz/silentec.html

31.3.2004 14:33:58   0.0.0.xxx 5152
Slyšeli jste už o tom nejtišším komplu na světě od
packarda? Absolutně bez aktivního chladiče, všechno to řeší pasivní chladiče. Nevýhoda je, že se v tom člověk nemůže hrabat, protože, když to otevřete, naserete si do kapsy.
Ztrácíte záruku.
2.4.2004 16:35:12   0.0.0.xxx 5454
neni možný že se ten molitan bude pálit a taky že se tam bude usazovat dost prachu?
2.4.2004 22:11:54   0.0.0.xxx 5554
Kompletní utišení PC můžete vidět na ziza.wz.cz
7.4.2004 08:44:30   0.0.0.xxx 5352
mám Bartona 2500+ a pokud v biosu nastavím FSB na 200 tak se mi zvýší i fregvence jak agp tak i pci..mám desku s čipsetem kt600.prý je to čím a pomůže jen čipset n-force 2ultra?je to pravda.dík
18.11.2004 23:19:10   0.0.0.xxx 5252
Tak jsem si taky udělal takový ten věterny tunel a ono to opravdu funguje. Teplota procesoru se mi pri neměnnych otáčkach větráku snížila cca o 8 stupňú. Tak jsem si mohl dovolit snížit otáčky a téměř jsem ho neslyše. Ale udivilo mě, jak se to ticho změnilo na "menší ticho" když jsem na díry v case namontoval kovové mřížky. Asi je fakt vyhodím at to vypada jak chce :-))
19.11.2004 07:43:21   0.0.0.xxx 5454
Protože koukáte k Packardům .A přitom se to vyrábí i unás. Podívejte se na stránky
www.silent.wz.cz tato frma dělá absolutně tiché počítače i úplně pasivní, již několik let . Sám od nich jeden komp mám - neboť ho mám v obýváku a s manželkou byly stále dohady - nyní jsem spokojen ( teda Ona je spokojena ) a můžu na kompu vklidu dělat .
14.12.2004 21:56:20   0.0.0.xxx 5454
Mám procesor 2200+ Amd a prehriva se hrozne moc!!!Kdys otevru case tak us je teplota 35 stupnu,celkem solidni,ale zase to delá velký hluk.Do této utility asi jdu..super clanek
19.2.2005 21:56:03   0.0.0.xxx 5252
ziza.wz.cz jsem přesunul na www.zizanet.com
28.12.2005 13:03:50   195.225.72.xxx 5151
555:kamos ma 3 hdd ve trech vnitrnich pozicich a pretaktovany AMDcko kdyz na tom zacal neco delat litaly teploty az nekam do pr...e vyresil to tak ze pred ty hdd nacpal 2X 80 cm vetrak a pred ne jeden 120 cm ten 120 nasaval a ty dva odsavaly dvema windtunely z husiho krku vzduch ven. kolem hdd to bylo zatesneny a zbytkem case ten vzduch nesel. vzduch do case nasavaly 2 60cm vetraky v 5.25 pozici a jeden 80cm vetrak v hornim krytu. procesor uz v pohode uchladil jeden zalman,grafarnu uz integrovany vetrak a chipset jenom pasiv vzduch se odsaval jednim 80cm vetrakem vzadu a zdrojem.
16.4.2006 23:54:27   84.42.145.xxx 3636
Otazku ticheho PC jsem resil dost dlouho. CPU nebyl problem, Athlon 64 3000+ s v silent boxu neni problem, to spis Radeon X800XT s chladicem na separatni vyvod vzduchu zabirajici dalsi PCI slot. 500W Eurocase ma nastesti 12cm spodni vetrak a od CPU slusne odebira, ale jak v zavrenem case chladit disky a pridat "cerstvy vzdousek" pro grafarnu ?
Reseni bylo nasnade -> vymena bocnice Eurocase s vestavenym vetrakem. Ten hned letel do kose a nahrazen byl AC 12mm/1200ot. Do zadni steny pod zdroj prisel dalsi 9mm/1000-2500ot AC. Tzn. jeden 12mm na vstup a 3 ruzne na vystup, vse s reg. otacek, s drobnou upravou (hlinik potazeny spec. filcem) sani u 12mm vetraku tak, aby sel studeny vzduch napred pres disky. Ani pri nejdrsnejsi zaparce v lete (v mistnosti 28 C) nestoupla teplota na chladici grafiky pres 48 C, vetsinu roku se drzi do 42. CPU max. 40 a disky 38.
Nejlepsi na te cele veci je, ze cely vtip je v tom ze skrin dycha, ale pritom je tissi nez kdyby byla jen perforovana, protoze lopatky vzduchu samy o sobe pohlcuji vice hluku, nez jaky by se dostal pres perforaci skrine.
Pokud by mel nekdo zajem, s radosti zaslu snimky.
20.6.2006 20:13:24   193.165.73.xxx 3030
Zdravím všechny.Co se tíče tohoto řešení,je to dobrý nápad.Uvažuji o podobném principu chlazení-použil bych rouru ale nevím kde ji mám sehnat,popř. z jakého se vyrábí materiálu?Prosím poradte -děkuji mockrát
29.1.2007 13:29:45   89.31.41.xxx 2121
tím huře... tohle musi bejt hukot...
Mimochodem až někoho napadne dát si na tranďáky které jsou u vetšiny desek práve na místě kde je ta úžasná antistatická pěna, tak se možná bude moc divit co mu to tam divně smrdí.
Heheh, jak nedávno pravil přítel docent Azbest, Vás chlapče bych chtěl mít za požárního technika :-D
30.6.2007 20:49:02   85.70.77.xxx 1716
Bezva článek.
mam tichý počítač,ve predu pod dvd(pred HDD)mam 8cm větrák na poloviční otáčky,který odsává vzduch v zadu pod zdrojem taktéž a ještě nad procesorem odsává zdroj,který je můj problém všechno krásně chladí a je to tiché jenom ten zdroj řve zkoušel jsem ho vyčistit ale moc to nepomohlo poraďe prosím,jestli nekdo neví co s tím.předem díky za odpověď.
28.11.2007 21:55:59   85.207.115.xxx 99
Koupit zdroj s velkým fanem.A nejlépe značkový a na tak 400-500W.Značky Fortron,Seasonic,Tagan...A bude klid.A taky se neuvěřitelně zlepší stabilita,bo zdroje jsou dost podceňované,ale nanejvýš důležité zařízení.Kde není šťáva,tam to holt nemaká...

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

2 čtenáři navrhli autorovi prémii: 1Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.