Hlavní stránka Návody Úpravy: přetaktování Ušetřete 12 000Kč; Intel Pentium 4 630 + Gigabyte GA81955X Royal
Ušetřete 12 000Kč; Intel Pentium 4 630 + Gigabyte GA81955X Royal
autor: Petr Válek , publikováno 6.9.2005
Ušetřete 12 000Kč; Intel Pentium 4 630 + Gigabyte GA81955X Royal

Jelikož v poslední době produkty se jmenovkou Intel poněkud zanedbáváme, přinášíme dnes recenzi hned dvou výrobků, ve kterých má prsty právě Intel. Půjde o kvalitní a skvěle vybavenou základní desku firmy Gigabyte, postavenou na high-endové čipové sadě Intel 955X a neméně kvalitní (a především stále levnější) procesor série 6xx, Intel Pentium 4 model 630. V poslední řadě půjde také o přetaktování, kterým si můžete "pomoci" ke zcela jinému výkonu...


Jádro pudla - aneb o čem je tento článek...

Asi Vás zajímá, kde je těch 12 000Kč které jsem sliboval v titulku tohoto článku. Není to žádné velké tajemství, tato suma je v přetaktování - přesněji řečeno v rozdílu ceny Pentia 4 model 630 (které dnes stojí kolem 4800Kč bez DPH) a Pentia 4 EE 3.7HGz (cena tohoto procesoru se pohybuje kolem 17 000Kč). Pentium 4 model 630 lze na testované desce totiž snadno provozovat zcela identicky jako high-endový Pentium 4 EE (3.7GHz). Oupsss... pánové od Intelu, dívejte se prosím jiným směrem...

A když říkám identicky, myslím tím zcela totožné množství paměti cache, stejné podporované technologie (včetně 64-bit extenzí EM64T), stejné je i nastavení násobiče, frekvence FSB (1066MHz) i frekvence paměti...

Není to sice žádná díra do světa (předpokládám, že české zájemce o model Pentium 4 EE za plnou cenu bychom spočítali na prstech jedné ruky), je to však malá protiváha proti stále sílícímu tlaku firmy AMD (a dvojnásob to platí o České republice, kde se obecně dobře daří alternativním řešením).

V první části článku se zaměřím na popis základní desky, další část je věnována procesoru Intel Pentium 4 630 a jeho možnostem přetaktování.

Není sporu o tom, že firma Intel - největší světový výrobce polovodičových čipů, je také vedoucí společností v oblasti procesorů pro domácí počítače. Pokud se Vám to nezdá, stačí uvést několik údajů: za první pololetí 2005 vzrostl zisk Intelu meziročně o 25% a čistý příjem (net income) za toto období činil 2.2 miliard dolarů (i když, popravdě řečeno, hlavní zásluhu na těchto výsledcích neměly procesory). Ať se to někomu líbí nebo ne, Intel je společností, která dokáže své produkty levně vyrobit a také je umí úspěšně prosadit na trhu. Co se týče ekonomické síly, je tržní "váha" Intelu mnohonásobně větší než firmy AMD...

Ušetřete 12 000Kč; Intel Pentium 4 630 + Gigabyte GA81955X Royal

Poněkud jinak vypadá klání procesorů Intel vs. procesory AMD, zejména v situaci, kdy se oprostíme od obchodu a zaměříme se na poslední technologie jednotlivých firem a na jejich prosazování v praxi. Tady se karta obrací ve prospěch AMD - nové, výkonné a energeticky úsporné Athlony 64 jsou stále častější volbou při stavbě nových počítačových sestav.

Poslední Pentia 4 nejsou zcela špatné procesory - jen mají větší spotřebu a tím pádem také více topí. Díky tomu jsou příznivci Intelu dnes načas mírně v defenzívě. Na druhou stranu, zatímco Intel nepochybně chystá protiúder, stále probíhá cenová válka. V ni je překvapivě aktivnější Intel, který tlačí ceny tak nízko, aby firma AMD příliš neprofitovala ze svého současného vzestupu. 

Poznámka: stále aktuální zamýšlení na toto téma můžete najít zde.

Pentia 4 vs Athlony 64

Procesory obou firem jsou prakticky stejně kvalitní a stabilní. Díky cenové válce jsou ceny výkonných modelů stále příznivé, žádná firma dokonce nevztáhla ruku na možnosti přetaktování (i když je dnes technologicky možné omezit frekvenci procesoru). Intel má navíc ještě špičkové čipové sady, proč se tedy pozornost uživatelů začíná obracet jiným směrem?

Důvodů je/bylo několik:

  • procesory AMD (Athlony) byly před nedávnem mnohem levnější než procesory Intelu (tento argument už dnes ale prakticky neplatí, firma AMD se rozhodla taky více vydělávat),
  • Pentia 4 (jádro Prescott) dnes zápasí s větší spotřebou a tím pádem i větším tepelným vyzařováním,
  • vyšší náklady spojené s upgradem na platformu Intel LGA775, kdy je nutné koupit nové paměťové moduly standardu DDR2 (samozřejmě existují obojetné desky, je jich však málo),
  • viz předchozí bod - vysoká cena pamětí DDR2 (původně dvojnásobek ceny DDR).

Pokud mou volbou v nedávné minulosti byly pouze procesory AMD, dnes si dokážu představit řešení na bázi procesoru Intel (nechejte mi však ještě čas ;-). Ceny jsou dnes prakticky srovnané - a to jak procesorů, tak i pamětí (DDR pro AMD dnes stojí tolik co paměti DDR2 pro Intely). Jak Intel tak i AMD dnes podporují prakticky stejné technologie a jediným problémem je pouze otázka tichého chlazení Pentií 4. Pokud tuto otázku vyřešíte, pak je možné říci, že se Intel zase dostává (alespoň zčásti) zpátky do hry. Pojďme se tedy nejdříve podívat na přehled čipových sad, se kterými Intel vyráží do boje.

Čipové sady pro platformu LGA 775

Intel v současné době vyrábí čtyři základní skupiny čipových sad. Jde o modely číselných řad i915P/G, i925X/XE (tato sada platila nějakou chvíli za high-end), i945P/G a poslední i955X, která převzala high-endovou štafetu po modelu 925.

Rozdíly mezi jednotlivými variantami vidíte v tabulce.

Ušetřete 12 000Kč; Intel Pentium 4 630 + Gigabyte GA81955X Royal

Pokud porovnáme starší a novější čipové sady, rozdíly jsou ihned patrné. Čipová sada i955X podporuje jak nejrychlejší frekvenci FSB (1066 MHz), nově přibyla oficiální podpora pamětí DDR 2 667. Navíc je možné osadit dvojnásobné množství pamětí, tedy až 8 GB.

Navíc je u čipsetu i955X zlepšena práce s pamětí. Technologie MPT (Memory Pipeline Technology) v praxi přináší snížení latencí (zpoždění).

Ušetřete 12 000Kč; Intel Pentium 4 630 + Gigabyte GA81955X Royal

Možnosti čipové sady jsou tedy velice dobré, uživatelé ocení hlavně relativně velký počet kanálů Serial ATA (4) a USB 2.0 (8), kvalitní zvukovou kartu "v základu" (HD Audio) a Intel Matrix Storage technology, jež má na starost disková pole RAID 0, 1 (10) a 5 (ano, i RAID 5).

Ušetřete 12 000Kč; Intel Pentium 4 630 + Gigabyte GA81955X Royal

Odkaz na stránku čipové sady nejdete tady. Čipová sada samozřejmě podporuje také LAN "header". Většina výrobců základních desek však sahá ke konkurenčním řešením síťových karet.

Před průzkumem základní desky Gigabyte, která je postavena na bázi i955X se však pojďme v krátkosti podívat na druhého zúčastněného, na procesor Pentium 4 model 630. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
158 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 68.6Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.