Chlazení paměťových modulů pasivními chladiči |
autor: Polívka Karel , publikováno 12.7.2004 |
Použitý paměťový modul
Testovacím paměťovým modulem byl zástupce značky Kingston ze série ValueRAM (CL 2.5) osazený čipy Winbond. Nejedná se o nějaký předražený model, který by byl schopen běžet na ultra nízkých latencích. Nicméně to ani není pro tento test důležité. Daleko podstatnější je fakt, že jde o modul, který si lze pořídit, aniž byste sahali hluboko do kapsy, takže bude zajímavé, jaký dopad na něj budou pasivní chladiče mít. Moduly běžící s velmi nízkými latencemi na vysokých rychlostech jsou navíc již standardně vybaveny svým vlastním pasivním chlazením (právě proto je pro mnohé zcela jistě otázkou, jak moc takovéto pasivní chladiče ovlivňují schopnosti paměťového modulu).
Ale nepředbíhejme událostem. Nejdříve si oba chladiče představíme a teprve poté se podíváme na to, jak si vedly a zhodnotíme míru jejich schopností.
NEXUS HSP-230
Nejprve se podíváme na pasivní chladič s označením Nexus HSP-230. O značce Nexus je poslední dobou stále více slyšet (samozřejmě ve spojitosti s chlazením), takže řešení pod záštitou této značky rozhodně není žádným překvapením. V tomto případě se jedná o 2 měděné pláty, které jsou použitelné pro jednostranné i oboustranné moduly (SDRAM i DDR SDRAM). Jejich povrchová úprava je poniklovaná, takže můžou na první pohled působit jako z hliníku, nicméně není tomu tak.
Balení obsahuje 2 pláty (na každou stranu jeden), dvě svorky pro sevření a ještě výplň, která je zapotřebí v případě, že se jedná o jednostranný modul (její použití pak supluje chybějící čipy na druhé straně).
Montáž je naprosto bezproblémová a rychlá. Oba pláty jsou z vnitřní strany opatřeny samolepící vrstvou, takže stačí sundat ochrannou fólii a nalepit na modul. Pokud se jedná o modul jednostranný (jako v našem případě), tak je nutné na druhou stranu, kde nejsou čipy, nalepit výplň v podobě přibaleného bílého proužku (také samolepící) a teprve až na ni nalepit i druhý plát.
Jen je potřeba si dát pozor, aby do sebe zapadla horní část (což zapadne automaticky, pokud nenalepíte jednu stranu vyloženě křivě). Následně stačí už jen obě části k sobě napevno přichytit přiloženými svorkami, dokud nezaklapnou. Takto sevřený modul má velmi dobré vyhlídky na dobrý odvod tepla.
Pokud by vám niklovaný povrch (se zrcadlovým efektem) nesedl, tak Nexus nabízí několik různých provedení lišících se právě povrchovou úpravou. Ve finále tedy můžete vybírat mezi modrou, růžovou, purpurovou, stříbrnou, žlutou, černou, zelenou a čistě měděnou variantou.
Thermaltake A1933
Nyní se podíváme na trochu jinou koncepci pasivního chlazení RAM modulů. V předešlém případě šlo o 2 měděné pláty, které v podstatě mezi sebe celý modul uzavřely. Řešení od Thermaltake v podobě A1933 na to jde jinak. Jde o soupravu osmi malých pasivních částí, přičemž je každá určena na jeden paměťový čip. V tomto případě je použitým materiálem hliník.
Instalace je také jednoduchá, nicméně trvá o trochu déle, než v předchozím případě (což ale nelze brát jako mínus :-)). Nicméně oproti uzavření a zajištění modulu jako v případě předchozí koncepce má tento způsob polepení pasivními chladiči jistou nevýhodu v tom, že není ničím vyvíjen žádný tlak, takže vše závisí na "vůli" použité lepící hmoty.
Jelikož se jedná o samostatné části, tak byste si měli dát pozor, abyste si je nenalepili křivě (i když na funkčnosti by to asi těžko něco ovlivnilo :-)).
Takto polepený paměťový modul vypadá docela impozantně, nemyslíte? Ale zanechme ještě ukvapených závěrů a pojďme se podívat, jestli toto řešení prospěje RAMce i něčím jiným, než jen vylepšeným vzhledem.
Pro ty, komu by hliníková varianta nestačila, nabízí Thermaltake i variantu z mědi (nese označení A1978) s typicky měděným zevnějškem (takže bez barevné povrchové úpravy).
{mospagebreak title=Výsledky měření a závěr}Pokud někdo uvažuje o chlazení svých paměťových modulů, tak se určitě nejedná o uživatele, který by měl počítač jen k práci na nějaké to účetnictví. Cílovou skupinou jsou overclockeři - tedy ve většině případů hráči (a nebo prostě jen nároční uživatelé, jež chtějí svému miláčkovi dopřát to nejlepší :-)), kteří se snaží výkon svého PC vytáhnout až na krajní meze. Proto jsem se zaměřil nejen na teploty na standardních hodnotách, ale i na takové s mírně zvýšeným napětím o 0.1 V a samozřejmě také na co nejvyšší možný overclocking (který se jevil jako stabilní).
Začněme tedy teplotou na standardní frekvenci 400 MHz při napětí 2.65 V (paměť vyžaduje pro svůj bezproblémový chod 2.6 V, nicméně použitá základní deska nabízí jen 2.55, 2.65, 2.75 a 2.85 V. No ale 0,05 voltu navíc nemůže uškodit - spíše naopak by to mělo mírně přilepšit na stabilitě. Měření jsem prováděl s každou konfigurací dvakrát. Jednou jsem měřil teplotu ihned po spuštění Windows (cca 30 vteřin po zapnutí) a následně jsem paměťový subsystém zatížil několikrát ihned po sobě spuštěným paměťovým benchmarkem (PCMark 2004 - Memory) a teplotu naměřil při závěrečném projetí testů. Samozřejmě byla teplota měřena vždy ze stejného místa a teplota vzduchu v místnosti byla konstantních 25 stupňů Celsia.
Dále jsem zvýšil napětí paměťových modulů na 2.75 V. Frekvence opět standardních 400 MHz.
To bychom měli k chování na standardních hodnotách. Teď přichází na řadu to nejzajímavější - jak pomůže (jestli vůbec) pasivní chladič RAMce v její honbě za vyšším taktem? Nejprve uvádím nejvyšší dosažitelné frekvence (na kterých se systém jevil jako stabilní :-)), ke kterým jsem postupně došel.
A následuje měření teplot při takto přetaktovaných hodnotách. Jak je tedy z předcházejícího grafu zřejmé, pokud byl paměťový modul bez pasivu a nebo osazen řešením od Thermaltake, byla míra jeho přetaktovatelnosti stejná - mezní frekvence činila 444 MHz při napětí 2.65 V a 448 MHz při napětí 2.75 V. S chladičem Nexus HSP-230 bylo možné přetaktovat v obou případech ještě o jeden krůček více - a to o 1 MHz (takže 2 MHz v DDR režimu), což při napětí 2.75 V činilo pěkných 450 MHz.
A nakonec nejvíce zatěžkávající nastavení. Maximální overclocking při napětí 2.75 V.
A jak je vidět, toto nastavení dokázalo opravdu nejvíce "zatopit". Nicméně zvýšení teploty není přesto v žádném případě nijak kritické.
Závěr
Co dodat na závěr? Sami jste viděli, jaký efekt vám můžou pasivní chladiče na RAMce přinést. Koncepce v podobě dvou plátů vypadá jako účinnější, nicméně nezapomínejte zcela na důležitý fakt, že v tomto případě šlo také o souboj mědi proti hliníku. Ale i přesto se domnívám, že řešení v takové podobě, jakou zastupuje Nexus HSP-230, je z hlediska odvodu tepla lepší, jelikož je na čipy vyvíjen tlak namísto pouhému nalepení, jako v případě jednotlivých částí (přestože vypadají se svým vysokým profilem mohutněji - drží ale jen díky "lepidlu" :-)).
Sice nemůžete čekat žádné převratné zvýšení možností overclockingu (pokud se vůbec nějakého dočkáte), nicméně zase tak zbytečné tyto chladiče nejsou. Jisté chladící účinky mají a z toho vyplývá, že když už vám nevyženou takt vaší RAMky o dalších několik MHz výše, tak aspoň prodlouží její životnost. Je sice evidentní, že když už někdo přemýšlí o chlazení pamětí, tak nepůjde o někoho, kdo by měl ty samé moduly třeba dva roky, ale člověk (uživatel) nikdy neví, kdy mu jeho RAMka vypoví "stoprocentní" poslušnost. Navíc pokud jde o koncepci chlazení jako v případě testovaného Nexusu, tak je modul sevřen do velmi těsného objetí a tím i chráněn před možným náhodným mechanickým poškozením (nikdy nevíte, kdy a kam vám uklouzne šroubovák :-)). A nebo pokud s pamětí často manipulujete (třeba měníte z jednoho kompa do druhého, kde je jí málo a zrovna na něm potřebujete něco dělat, nebo prostě z jakéhokoliv jiného důvodu) je to zkrátka způsob ochrany nejen tepelné, ale i fyzické.
Takže pokud se pořízení pasivního chladiče na RAMku vyplatí? Pro zvýšení výkonu evidentně ne. Pro zvýšení stability a prodloužení životnosti? Zřejmě ano. To by ale ukázal až čas. A pro její ochranu? V případě koncepce dvou plátu určitě (pokud bereme v potaz mechanické poškození). Navíc nesmíme zapomenout ještě na jedno hledisko - vzezření vašich majestátních komponent :-). Pokud se jedná o opravdového HW fandu, tak si takové chladiče pořídí (nebo si nějaké podobné i sám vyrobí), i kdyby byl jejich účinek naprosto nulový...
A na úplný konec jen orientační srovnání:
Nexus HSP-230 | Thermaltake A1933 | |
Klady | Vyrobeno z mědi | Možno použít i jinde |
Rychlá montáž | Třeba i na grafiku | |
Ochrana modulu | Snadná demontáž | |
Zápory | Složitější demontáž | Vyrobeno z hliníku |
Drží jen díky lepidlu | ||
166 Kč bez DPH |
153 Kč bez DPH | |
Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz
Ach jo.
V té vysoké ceně se pár korun, co výrobce stojí ten chladič stratí ;-)
Čily refresh probíhá nějakým způsobem ve všeh čipech. Teoreticky by se měly čipy zahřívat rovnoměrně. Na mírně rozdílnou teplotu má buď vliv rozdílný chlazení chipů u krajů desky nebo je mírný vliv činnosti adresové sběrnice.
Tedy, jestli se jeden chip hřeje o dost více než druhý, pravděpodobně bude vadný.
----------------
P.S.
Když už nic, tak alespoň ten Nexus snižuje rušení třeba zvukový karty.
sám chladič na ramky nemám
připadá mi to zbytečné,ale nezavrhuji to
Jo a ty modré pasivky se samolepkou jou naprosto úchvatné zvláště pokud se snažíte osadit 2 sousední paměťové sloty ram moduly
A jak to odešle těžko s tím něco udělá.
Jedinej debil kterej by se mněl vrátit do školních lavic a naučit se slušně chovat seš ty.
Jinak přezdívka 666 svědčí o tvé určitě nadprůmněrné inteligenci a sklonu k dobrým mravům
ko**tE
Ale zajimalo by me jaka pravdepodobnost ze se me podari taktnout klasicke OEM (znackove jsou strasne drahe) z 400 -> 450Mhz ?? Nebo si mam radsi priplatit a koupit neznackove (A-data) 500Mhz ?
A zkousel nekdo jestli nejak vyrazneji pomuze kdyz prilepim podobne pasivky na pameti grafarny (R9800Pro) + ofukovat to vetsim ale pomalobeznym vetrakem.
Vyrazne klesla teplota pameti ktere jsou vyhnane na hranici moznosti.
RAMsink co to asi v preklade znamena?
RAM + (vyberte si)
sink - vykopat (studnu ap.)
sink - zatajit
sink - kanál
sink - propadliště (v divadle pro techniku
sink - ukrýt
sink - umírat
sink - klesnout
sink - klesat
sink - poklesnout
sink - umyvadlo (ve zdi)
sink - potopit
sink - potopit se
sink - dno (lodní)
sink - dřez (mycí)
sink - hloubit
sink - ignorovat
sink - kalová jímka
sink - lodní ponor
sink - mycí dřez
sink - neplovoucí frakce
Ještě že to alespoň vybalil z krabice, protože kdo by chtěl značkovou paměť vybalenou z krabice..žejo...
To mohl snad vzít nějakou starší paměť ne ?
Ale napsat chybu po HY,CHY,KY,RY.... však to znáte....
Tak to už musí být pořádný....
Nevim co se tam predtim zahrivalo, ale jadro bylo chladnejsi, nez je tedka a to na nem byl predtim vetrak + pameti, ty byly taky uplne v pohode...
Nevim co se stalo, ale pomohlo mi to jxsvina....
OLeG ma pravdu ... cipy produkuju teplo a nie teplotu a ked sa neodvadza teplo, tak teplota stupa. Pasiv ti znizi rozdiel teloty cipu a vzduchu, lebo zlepvsi odvod tepla. Keby tam nebol tak sa ti zohreje este viac.
napr. bez pasivu: s pasivom:
vzduch cip vzduch cip
25 30 25 28
30 36 30 34
35 42 35 40
To su iba vymyslene hodnoty, len na ilustraciu, aby to kazdy pochopil.
12.07.2004 Test chladičů RAM - Nexus vítězí!
Redakce PC Tuningu podrobila testu chladiče pamětí a doložila, že i tak zdánlivá drobnost jako je pasivní chladič RAM dokáže zvýšit výkon, životnost a stabilitu PC!
Docela me to prekvapilo, ze efekt je 0-nic.
Jenomze, je tady otazka, jak se delal zatezovy test. Protoze zatezovy test, ktery zatezi CPU, vubec nemusi nic delat s temi pameti.
Jediny zatezovy test na pamet , ktery ma smysl, je pustit na nejaky cas neustale presouvani velkych pamatovych bloku tak, aby se dostalo na cely rozsah pameti, a to co nejrychleji, aby nestihli vychladat.
A pak to merit.
Konvekci tedy predani tepelne energie za pomoci vzduchu se toto teleso ohreje na tech jiz zminenych 40 C
Pokud toto teleso ale bude vyzarovat tepelnou energii 30 C a ja ho dam do prostredi (vzduch) jehoz teplota bude 40 C tak se toto teleso bude neustale ohrivat a v ustalenem case prevezme tu teplotu 40 C ale ta teplota nemuze byt nikdy vyzsi, opravdu nechapu jak jste na to mohli prijit, to by opravdu bylo perpetum mobile
-------------------------------------------------------------
Nekladu si naroky byt 100% ale toto je ucivo fyziky na zakladni 9 lete skole tak 7-8 trida
PS. omluvte pripadny pravopis ten je sice jeste z nizsich rocniku ale ne kazdemu bylo zhury dano aby umeli vsechno
S vzrastajucou teplotou polovodica rastie aj jeho t off a t on casy , co vyrazne znizuje vykon.Navyse od priblizne 75 stupnoch celzia zacina stracat kazda polovodicova suciastka svoje charakteristicke vlastnosti (napriklad tranzistor nedokaze spinat velke prudy ako pri nizsej teplote , meni sa jeho spinaci cas - t off a t on )
Na ilustraciu si pozrite akykolvek datasheet k nejakemu polovodicu (RAM , tranzistor) na www.alldatasheet.com .
na vzhledu by to sice přidalo,ale nebyl by
moc pěkný pohled na zlomené RAMky že