Hlavní stránka Návody Úpravy: přetaktování Jak na to: Průvodce overclockingem - Intel Pentium 4
Jak na to: Průvodce overclockingem - Intel Pentium 4
autor: Kwolek Jirka , publikováno 27.2.2004
Jak na to: Průvodce overclockingem - Intel Pentium 4
O overclockingu jsme na našich stránkách nepsali velmi dlouhou dobu - mohlo by se zdát, že se v této oblasti nic neděje. Opak je pravdou, děje, ale situace je dnes poněkud obrácená: firma AMD u svých nových procesorů přetaktovávací možnosti omezuje a novou baštou overclockerů se dnes stává i platforma Intel Pentium 4. Klasická Pentia 4 s jádrem Northwood jsou na tom dnes z hlediska taktování velmi dobře. Jeden výprodejový 2GHz kousek se nám podařilo vytáhnout až k frekvenci 3.4GHz (+1400MHz). A jak na tom jsou ostatní Pentia 4? Ukážeme Vám co koupit a kam se až dá dojít. {mospagebreak title=Intel a overclocking - časy se mění}

Názor firmy Intel na overclocking a přetaktovávání procesorů se v průběhu doby několikrát měnil. Od vyloženě nepřátelského (je to zločin!) v roce 1996-97 (tehdy jsem poprvé četl Tomshardware a Tomas Pabst nenazval Intel jinak než "Chipzilla") až po dnešní mnohem tolerantnější přístup. Původně Intelu nejspíš nejvíce vadilo, že uživatelé mají výkon, za který "řádně nezaplatili", potom, kdy bylo jasné, že přetaktování jen tak nezmizí, bylo nutné zachovat si skupinu firemních příznivců i v této alternativní komunitě. Dokázat, že firma Intel overclocking v zásadě toleruje, je poměrně prosté - zabránit overclockingu by bylo technicky velmi jednoduché (dnešní BIOSy mohou snadno zjistit, jestli je procesor přetaktovaný).

U Intelu bylo vždy výhodou, že Pentia a Celorony nabízely vždy velkou výkonovou rezervu pro hrátky s taktováním. Občas bylo možné pouhou změnou několika jumperů / hodnot v BIOSu ušetřit 5000 - 8000Kč. Pak nastoupila firma AMD a titul "nejlepší platformy pro overclocking" putoval několikrát mezi konkurenčními tábory. Posledním trumfem v této bitvě byla možnost volné změny násobiče u procesorů Athlon XP - takový procesor jste si mohli taktovat podle libosti. Toto období však letos skončilo - poslední Athlony XP se po úspěchu nové řady "AMD64" vrátily k praxi uzavřeného násobiče a v této situaci je na tom zase lépe platforma Intel (a to díky funkci AGP Lock posledních čipových sad Intelu VIA i SiS /pozn.: čipset nForce2 pro Athlony XP má AGP Lock také/).

Jak na to: Průvodce overclockingem - Intel Pentium 4

Co je to: AGP / PCI Lock

Už velmi dlouhou dobu se takt procesoru (výjimkou jsou nové 64bit Athlony) určuje jako prostý součin externí frekvence sběrnice (FSB - FrontSide Bus) a násobitele (Multiplier). Frekvenci lze tedy, v situaci že je násobitel uzavřený (a to dnes platí u všech procesorů), zvednout pouze zvýšením taktu FSB. Problémem je, že takt FSB se používá u základních desek i na jiné účely - běžně se z něho odvozuje takt paměti a také takty jiných sběrnic (jako je AGP a PCI). V době, kdy frekvence FSB byla 100MHz, byl potřebný takt AGP (66.7MHz) odvozen dělením 2 : 3. Stejně se dlouhou dobu postupovalo i u jiných kombinaci frekvencí - měnily se jen děličky.

Pokud procesor přetaktujete tím, že zvednete frekvenci FSB np. o 30%, pak se obvykle stejně zvedne také taktování paměti a zároveň i frekvence sběrnic AGP a PCI. V této situaci se dříve často stávalo, že grafické karty, zvukovky nebo řadiče disků odmítaly na přetaktované sběrnici pracovat. Dnes se často stává, že v této situaci integrované zvukové kodeky více šumí apod.

Tuto situaci poměrně hladce řeší tzv. AGP Lock, který je dnes běžný u všech moderních čipsetů pro Pentia 4. Ať je frekvence FSB jakákoliv, čipová sada je z ní schopna "vyrobit" potřebných 66 respektive 33MHz pro sběrnice AGP a PCI.

Jak na to: Průvodce overclockingem - Intel Pentium 4

I když je frekvence FSB nestandardní, může karta AGP i PCI pracovat ve stejných podmínkách jako na nepřetaktovaném systému.

V další části se podíváme na to, jaké procesory jsou pro "OC" (jak se někdy značí overclocking) vhodné...

{mospagebreak title=Platforma Socket 478 - jaké procesory použít?}

Podívejme se nejdříve, jaké procesory jsou dnes pro overclocking nejvhodnější.

Celerony? Ne, děkuji!

Má první zpráva zní: "Celeronům se dnes vyhněte". Ač dříve byly Celerony jednoznačnou volbou (zejména na platformě Pentium III), dnes se tyto procesory pro multimediální použití vůbec nehodí. Nedejte se zmást nízkou cenou a vysokým taktováním. Testy ukázaly, že i když je Celeron (myslím typ pro Socket 478) taktován frekvencí 3GHz (3000MHz), snadno dostane v herních testech na frak i od 2GHz Pentia 4. Důvodem jsou takové úpravy jádra Celeronů (jedná se zejména o snížení interní paměti cache - ve srovnání s Northwoody, na 1/4 velikost), které architektuře NetBurst doslova podrážejí nohy (dlouhá pipeline, malá cache, nízký takt FSB).

I když jsme se několikrát úspěšně pokoušeli přetaktovávat dnešní Celerony (s 128kB paměti cache) viz. zde: "Intel Celeron 2,4 GHz přetaktovaný na 3,6 GHz", stále jsme si jen potvrzovali pravidlo, že pomalé Pentium 4 (zde 2GHz) je lepší než velmi rychlý (zde 3.6GHz) Celeron.

Jak na to: Průvodce overclockingem - Intel Pentium 4
ilustrační graf: 3Dmark 2001 SE (GeForce Ti 4400, duben 2003)

Z toho plyne, že optimální platformou pro přetaktované stroje budou "plná" Pentia 4. Dnes máme na výběr ze tří řad procesorů P4.

Pentia 4 bez podpory HT

První skupinou jsou levná Pentia 4 s jádrem Northwood (512Kb paměti cache), které nemají Hyper Threading.

Co je to: HyperThreading (HT)

Jak na to: Průvodce overclockingem - Intel Pentium 4

Jádro Pentia 4 bylo následně vylepšeno o jednu zajímavou funkci s názvem Hyper-Threading. Zjednodušeně to znamená zpracováni více (zde konkrétně dvou) programových vláken (thread) souběžně.

Operační systém podporující multiprocessing pak takovýto 1 fyzický procesor často "vidí" jako 2 logické jednotky. Pokud je software optimalizován pro vícevláknové zpracování, dojde v optimálním případě ke zvýšení výkonu (0 - 25%). S odstupem času můžeme říci, že hlavním důvodem, proč současná Pentia vedou v některých testech výrazněji nad procesory AMD, je právě HyperThreading. Aplikacemi, které HT využívají, jsou aplikace pro kompresi videa a audia, editaci obrazu, šachové programy, renderovací a vědecké aplikace...

Dnes jsou stále k dostání typy Pentium 4 2A (2GHz, 512kB L2, FSB 400) a několik vyšších typů. Pokud tyto procesory neležely na skladě příliš dlouho (staré revize čipu), jsou většinou schopné práce při taktu 3GHz. S jedním 2GHz "hrdinou" se setkáte dále.

Nevýhodou pomalejších Pentii 4 je, že nemají HT a také to, že za obdobný typ s aktivovaným HyperThreadingem a vyšší frekvenci zaplatíte pouze o 1500Kč více. Výhodou je, že tyto procesory startují na nízké frekvenci FSB a overclocking je velmi snadný.

Pentia 4 s HyperThreadingem (HT)

Pentia 4 s HyperThreadingem - tyto relativně dražší procesory se dnes dají "vytuningovat" k frekvencím 3,4 - 3,5GHz. Díky vysoké frekvenci FSB (datově 1000MHz a vyšší) mohou mít přetaktované systémy výkon vyšší než oficiální top-end procesory.

Frekvence FSB a výkon

Jak jsem řekl už dříve, má frekvence FSB na platformě Socket 478 vliv (mimo taktování procesoru) na další důležité "pomocné" frekvence. Jak se vyvíjely Pentia 4, sám Intel zvyšoval frekvenci FSB u nových nodelů. Původní 100MHz FSB (díky přenosu až 4 datových jednotek v každém taktu označoval Intel tuto sběrnici jako 400MHz) bylo FSB zvýšeno na 133MHz (datově 533MHz), aby se poslední zářez ustálil na 200MHz (FSB 800MHz).

Zvyšování frekvence FSB umožní procesoru rychle komunikovat s okolím - je jasné, že 3GHz procesor s FSB 100MHz by nevyužil v této konfiguraci velkou část svého výpočetního výkonu - jen by čekal na přenos dat z- a do- paměti.

Přetaktováním nad mez 200MHz (aka 800MHz) vlastně dokážeme jít o krok dál - tam kde dosud Intel nepostoupil (přechod na FSB 1000MHz se dosud plánuje).

Dnes není problém postavit systém s frekvencí FSB 1400MHz (dokázali jsme to np. zde: MSI Neo 848P s nitrem!), zdá se však, že pro overclocking je vhodné se držet rozumných mezí taktování od 250-280MHz (ve výsledku x4 tedy 1000 až 1120MHz). V dalším testu jsme experimentovali s 3GHz modelem, který jsme díky změně FSB z 200 na 233 posunuli na takt 3.5GHz.

Pentia 4 s jádrem Prescott

Jak na to: Průvodce overclockingem - Intel Pentium 4

Procesory s jádrem Prescott poskytuji teoreticky obrovský přetaktovávací potenciál:

 • 0.09um výrobní technologie (Northwood 0.13um),
 • snížené napětí (typicky 1.45V)
 • prodloužena pipeline z 20 na 30-35 stupňů,
 • "cílová" frekvence 4 - 5 GHz,

Mimo to Prescott nabízí další vylepšení:

 • L1 data cache zvětšena na 16 KB,
 • L2 cache zvětšena na 1 MB,
 • 13 nových instrukcí SSE3.

Tip: Přečtěte si tento článek s kompletními testy: Pentium 4 Prescott: šampión nebo pouhý předskokan?

Bohužel, první revize čipu "Prescott" se neúměrně zahřívají (až o 20% více než ekvivalentní Northwoody), čímž dělají overclockerům čáru přes rozpočet (účinné chlazení je dnes obvykle buďto velmi hlučné, nebo velmi drahé, případně obojí). Informace hovoří o tom, že dosažení hranice 4GHz s vysoce účinným chlazením je možné, my si však raději počkáme na nové revize čipů.

Tak trochu záhadou jsou připravované "osekané" Pentium 4 s jádrem Prescott s vypnutým HyperThreadingem. Mělo by se jednat o typ s taktem 2.4GHz, který využívá externí sběrnici FSB 533MHz (takt 133MHz).

Který procesor...

V úvahu dnes (březen 2004) tedy přicházejí zejména Pentia 4 s jádrem Northwood. Dobrou volbou mohou být jak typy bez HT (seženete nejspíše typy 2 až 2.4GHz s FSB 533) - pokud se s náklady chcete držet nízko, tak základní typy s HyperThtreadingem (HT 2.4 až 2.6GHz s FSB 800MHz). Typy s HyperThreadingem volte tehdy, chcete-li vsadit na zvedání FSB nad 800MHz.

Pokud máte kvalitní paměti, dosáhne propustnost paměti v testu SiSoft Sandra 2004 k hranici 5500MB/s (při synchronní práci paměti s FSB).

Jak na to: Průvodce overclockingem - Intel Pentium 4

Tip: v našem shopu je pro vás připraveno několik odzkoušených sad pro overclocking: základní deska - procesor - chladič. SET+P4XB

{mospagebreak title=Základní deska a čipové sady}

Jelikož sběrnice Pentii 4 (díky vysokým taktům FSB) dokáže mezi paměti a procesorem propumpovat teoreticky až 6.4GB/s dat, je otázka dvoukanálového řadiče paměti zcela na místě.

Jak na to: Průvodce overclockingem - Intel Pentium 4

Dual channel - jak správně osadit paměti

Dvoukanálový řadič paměti nemusí vždy pracovat v režimu s vyšší propustnosti. Do tohoto režimu se přepne pouze, jsou-li splněné tyto podmínky:

 • moduly se musí osazovat v párech (np. tři moduly neběží nikdy jako dualchannel),
 • moduly musí mít shodnou logickou organizaci (nejlépe, jsou-li stejného typu),
 • každý modul se musí umístit do jiné skupiny DIMM konektorů.

V obrázku níže je označení slotů následující: kanál A1, A2, kanál B1, B2. Páry by měly být osazované takto: A1, B1 případně A2, B2.

Jak na to: Průvodce overclockingem - Intel Pentium 4

V opačném případě (osadíte-li jeden modul, dva rozdílné moduly, nebo oba moduly na stejný kanál) pracuje řadič paměti klasicky, tedy jednokanálově, podobně jako u dřívější generace čipových sad.

S nadhledem lze říci, že se spíše vyplatí přechod z jedno- na dvoukanálovou architekturu (paměti se musí kupovat a osazovat v párech) nežli overclocking o 10%! Pro ultimátní výkon Pentii 4 jsou "Dual channelové" čipsety nezbytností.

Mezi nejoblíbenější čipsety s dvoukanálovým řadičem patří:

 • i875P - Canterwood,
 • i865PE - Springdale,
 • VIA PT880,
 • ATI IGP 9100
 • SIS 655...

Mezi overclockery patří mezi nejoblíbenější čipsety Intelu. Dnešní špičkou je Canterwood (i875P- záhy jej nahradí čipset Grantsdale), velmi oblíbený (díky nízké ceně) je čipset Springdale i865PE.

Mezi oblíbené desky patří ASUS: P4C800 (i875P), P4P800 (včetně variant Deluxe), zajímavá je i levná verze P4P8X. Z desek MSI jsou oblíbené typy 865PE Neo2, 875P Neo, PT880 Neo. V případě Abitu jsou dobrými tipy: Abit IC7 (i875P), IS7, AI7. V nabídce EPoXu naleznete EP-4PCA3+ (i875P), EP-4PDA2+... Vhodné typy mají také firmy Soltek (SL-865PE, SL-PT880), Albatron, DFI...

Jak na to: Průvodce overclockingem - Intel Pentium 4
ASUS P4P8X patří mezi nejlevnější desky s čipsetem i865P, přesto nabízí GB LAN.

Veškeré vyjmenované typy lze považovat za "overclocking friendly" - umožňují změnu FSB a ve většině případů také dodatečné nastavení napětí procesoru a paměti.

{mospagebreak title=Nastavení frekvencí}

Pro přehlednost budeme vycházet z nastavení základní desky ASUS P4P8X. Je osazena čipsetem i865P a umožňuje aktivaci PAT - výkon je identický jako u desek s čipsetem Canterwoood.

Nevýhodou ASUSu P4P8X je, že pro frekvenci FSB 800MHz (takt 200MHz) a vyšších není schopen nastavit taktování paměti nižší než 1:1 tedy 200MHz (DDR400). Overclocking procesorů s 800MHz je možný pouze tehdy, máte-li kvalitní paměti. Alternativou k ASUSu je Abit IS7, který tímto "neduhem" netrpí.

Jak na to: Průvodce overclockingem - Intel Pentium 4

Případ 1. - taktování Pentia 4 s FSB 400 / 533MHz

Zde je návod jednoduchý - v Setupu BIOSu (dostaneme se tam stiskem klávesy Del po zapnutí počítače) je třeba zvednout frekvenci FSB a pohlídat si, jak jsou taktované paměti (optimem je taktování v souladu s FSB, například 166:166). Výsledná hodnota FSB se obvykle "vejde" pod oficiální maximum (200 aka 800MHz). V případě Pentia4 2A jsme externí frekvenci zvýšili o plných 66% na 166MHz (na 667MHz).

Jak na to: Průvodce overclockingem - Intel Pentium 4
Všimněte si, že se nejedná o procesor s HyperThreadingem.

Tento "kousek" byl natolik dobrý, že na nové frekvenci (3.3GHz) byl schopen pracovat bez zvýšení napětí. Jelikož se původně jednalo o procesor pro 400MHz FSB, je násobič nastaven na 20..

Případ 2. - taktování procesorů s HT (800MHz)

Zde jsou nároky na systém značně vyšší - překračuje totiž území "vykolíkované" Intelem. Moderní čipsety jsou natolik dobré, že jim to nečiní větší problémy.

Jak na to: Průvodce overclockingem - Intel Pentium 4

Výchozím procesorem pro experimenty bylo 3GHz Pentium4 (800MHz FSB, násobič 15). Předpokládám, že lepších výsledků bychom mohli dosáhnout s 2.6 (násobič 13) nebo 2.8GHz (násobič 14) modely.

Zvýšení FSB se nachází pod položkou, která bývá označovaná jako "Adjust CPU Bus Clock" případně "External Clock" nebo "CPU External Frequency" - vše značí frekvenci FSB.

V případě ASUSu je ještě nutné povolit přetaktování nastavením položky "CPU Operating Speed" případně "Overclock Tuner" na "ruční řízení" (Manual) - v opačném případě budou hodnoty nastavené automaticky (Auto).

BIOS - nastavení

ASUS P4C800: v tomto případě jsme zkoušeli FSB 1200MHz (300x4). K měření se tehdy používal testovací procesor Intelu s otevřeným násobičem - tem jsme nastavili na 8. Frekvence paměti byla v menu snížená na 266MHz (ve skutečnosti je dělička 2:3 a frekvence paměti po zvednutí FSB činí rovných 200MHz). AGP Lock se skrývá pod "AGP/PCI Frequency".

Jak na to: Průvodce overclockingem - Intel Pentium 4

V případě MSI 965PE Neo2 jsme zapnuli PAT (Performance Mode: Fast). Sběrnice FSB (CPU Bus Clock) je nastavena na standardních 133MHz (FSB 533MHz). Položka "Adjust AGP/PCI Clock" je již zmíněným AGP Lockem - frekvence AGP bude 66.6MHz nezávisle na FSB (PCI je vždy 1/2 AGP). Paměť DDR je taktovaná ve shodě s FSB (1:1) na 133MHz.

Jak na to: Průvodce overclockingem - Intel Pentium 4

Dalším příkladem nechť je MSI PT800 s novým čipsetem VIA. I tento čipset umí AGP Lock "AGP Frequency" - takt AGP lze nastavit po jednom MHz v rozmezí od 66 do 100MHz. Nastavení FSB se skrývá pod nejasným pojmem "CPU Frequency" (mělo být CPU External Frequency).

Jak na to: Průvodce overclockingem - Intel Pentium 4

Nastavení napětí Vcore

Občas bývá nutné poněkud zvýšit napětí jádra procesoru. Naštěstí ve většině případů stačí žádná nebo velmi malá změna (cca + 0.1V). Ve většině případů by napětí nemělo překročit 1.7V. Overclocking dosažený za cenu zvýšení napětí přes mez 1.7V nestojí za rizika, které to s sebou nese. U dlouhodobě přetaktovaných procesorů, pokud napětí překračovalo 1.7V, občas docházelo k degradaci jádra procesoru (známý syndrom "náhlé smrti", SDNS - Sudden Death Northwood Syndrome). Napětí 1.6, 1.65 lze považovat jako "neškodné".

{mospagebreak title=Overclocking a nastavení pamětí}

Pokud se systém jeví jako nestabilní, nemusí to být nutně procesorem. Problémy s vyšším taktem mívají často paměti. Důkladně zjistěte na jaké frekvenci po přetaktování běží.

Jak na to: Průvodce overclockingem - Intel Pentium 4

Obvykle platí, že nastavení "Auto" vede k taktování 1:1. Pokud je frekvence FSB 400MHz, pak se pod jednotlivými takty paměti skrývají ne frekvence, ale děličky! Frekvence jsou uvedené pro nepřetaktované systémy.

FSB takt FSB DDR
(uvedeno v BIOSu)
takt paměti poměr DDR
(výsledek)
800 200 400 200 1:1 400
800 200 333 166 5:6 333
800 200 266 133 4:6 266
533 133 400 200 6:4 400
533 133 333 166 4:5 333
533 133 266 133 1:1 266
přetaktováno
1000 250 400 (v BIOSu) 250MHz ! 1:1 500
1000 250 333 208MHz 5:6 416
1000 250 266 166MHz 4:6 333
1200 300 400 300MHz ! 1:1 600
1200 300 333 250Mhz ! 5:6 500
1200 300 266 240MHz ! 4:5 480

Z této tabulky je jasné, že u vysokých taktů FSB (nad 233-250MHz) jsou limitním činitelem paměti (u extrémních hodnot je nutné použít paměti DDR500 i vyšší). Tabulka zároveň upozorňuje na fakt že, že i když je v BIOSu nastaven takt paměti DDR 400, neznamená to, že paměti na této frekvenci také poběží - za frekvencemi se totiž ve skutečnosti skrývají dělitele a pokud je vynásobíme FSB, obdržíme skutečný takt paměti.

Tip: často se osvědčuje zvýšení napětí paměti DDR. Některé moduly mají často doporučené napětí 2.6V až 2.7V!

I zde platí, že je nutné nastavit odpovídající časování paměti (důležitá je hodnota CAS). Pro vyšší takty paměti může být nutné nastavit CAS 2.5 případně CAS 3.

{mospagebreak title=Testy a závěr}

Našeho minitestu se účastnily tyto procesory:

 • Pentium4 2A (2GHz, Northwood rev. D1, 512kB cache, FSB 400) - 1.55V
 •   přetaktovaný na 3.4GHz, FSB 670 (takt 168) - 1.55V
 • Pentium4 3 HT (3GHz, Northwood rev. D1, 512kB cache, FSB 800) - 1.55V
 •   přetaktovaný na 3.4GHz, FSB 908 (takt 227) - 1.65V
 •   přetaktovaný na 3.5GHz, FSB 932 (takt 233) - 1.65V
 • Pentium4 3.2 HT (3.2GHz, Northwood, 512kB cache, FSB 800) - 1.6V

Poslední typ je referenčním procesorem, který v redakci používáme už velmi dlouho. Všechny přetaktované procesory mají stepping D1. Použili jsme základní desku ABIT IS7 a 2x paměti Buffalo "FireStick" DDR466.

Propustnost paměti

V syntetickém testu SiSoft Sandra 2004 je vidět, jak propustnost "škáluje" s nárůstem FSB.

Jak na to: Průvodce overclockingem - Intel Pentium 4

Pokud bychom zkoušeli FSB 1000 (takt externí sběrnice CPU 250MHz), museli bychom paměti nastavit na 333 (dělitel 5:6) a výsledná frekvence DDR by byla 416MHz.

PCMark 2004

Tento test spojuje vliv taktování procesoru s propustností paměti (tím docela reálně ilustruje, co overclockingem můžeme získat). Také je zde vidět, že využívá Hyper Threading - přetaktované Pentium 2A zde přes svůj vysoký takt (3.4GHz) neporazí 3GHz Pentium 4 s HT.

Jak na to: Průvodce overclockingem - Intel Pentium 4

Ve všech případech jsou nárůsty výkonu po přetaktování značné. 3GHz model přetaktovaný na 3.4GHz jistě strčí do kapsy klasickou 3.4 (včetně Prescotta).

Závěr

Pokud je přetaktování "PC sport", tak platforma současných Pentií 4 poskytuje k dobrým výkonům dostatek prostoru. Je na vás, budete-li tento "sport" provozovat. I zde však platí totéž, co u každé lidské aktivity - je třeba postupovat s rozumem, nepouštějte se do věci bez toho, abyste plně chápali, co děláte (týká se to taktování a změn napětí).

Uvědomte si, že všechno co provádíte je pouze na vaši zodpovědnost a riziko poškození hardware nesete pouze vy (dnes již existují metody, jak zjistit, proč daný procesor najednou "umřel"). Výše uvedený postup má pouze informační účel.

Přeji vám mnoho štěstí!

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
27.2.2004 08:49:24   0.0.0.xxx 1124
Docela hezký článek pro lidi, co o tom nic nevědí. Opravdu hezké seznámení, ale myslím že v českých končinách by bylo rozumější psát o AMDčkách. Že by snad příště???
27.2.2004 09:23:27   0.0.0.xxx 1214
teda aspon u amd
27.2.2004 09:29:21   0.0.0.xxx 1312
Výbornej članek, konecne bude na co odkazovat lidi z fora s otazkou "Jak pretocit P4 xx Jen bych poupravil, ze chipset Canterwood nahradí Alderwood a nikoliv Grantsdale- ten nahradi dnesni Springdale...
27.2.2004 10:53:23   0.0.0.xxx 1114
nemas pravdu, dual channel skutecne nema vyznam u athlonXP ale u A64 uz vyznam ma!
u intel p4 ma vyznam samozrejme take
27.2.2004 11:03:45   0.0.0.xxx 1012
Tak neviem, ale mam taky pocit, ze autor, (dufam ze nie zamerne), zabudol spomenut ze aj pre platformu AMD ponukaju cipsety SiS a nVidia AGP a PCI lock, takze podobne ako Intel procesory tak aj zamknute AMD XP-cka sa daju pohodlne taktovat len zmenou FSB a taktu pamati!
27.2.2004 11:28:43   0.0.0.xxx 1015
Chtěl bych se zeptat, jak je to se zkrácením životnosti CPU, desky při rozumném stabilním přetaktování - např. při zvýšení FSB z 200 na 225 až 235 bez zvýšení Vcore. Zabýval se tím někdo z tohoto hlediska?
27.2.2004 12:10:48   0.0.0.xxx 1212
Ano, tim uz se nekdo zabyval a dosel k zaveru, ze zivotnost se zkrati. Ovsem pokud se nezkrati na nekolik sekund, coz se dnes s tepelnymi ochranami temer nestava, vydrzi i overclocknuty procesor mnohem vice let, nez jej budete ochoten pouzivat
27.2.2004 12:16:30   0.0.0.xxx 1212
ty jsi slo*ak vid?Asi neumis cis nebo co.O amd se tady v tom clanku vubec nejednalo a to ze nektere chipsety pro amd taky umi agp/pci lock vi kaizdy maly dite.
Nechapu proc by to mel autor taky zminovat kdyz se jednalo o Intel procesory.
Zacinam bejt alergickej na slovaky
6.8.2005 11:20:17   193.87.209.xxx 1414
tak si potom davaj pozor piiico, my sme vsade
27.2.2004 12:25:02   0.0.0.xxx 1112
...precitaj si laskavo uvod k clanku -
- tam sa pise o AMD a o tom, ze zamknutim nasobica straca AMD svoju vyhodu, pretoze intelu zamknuty nasobic nevadi - cipsety pre intel uz aj od SiS a VIA maju AGP a PCI lock ...atd. a teda je Intel na taktovanie lepsi...
27.2.2004 12:48:08   0.0.0.xxx 1313
Od AGP/PCI locku. Ktery je samozrejme i na AMD platforme, navic AXP jsou odemcene, pravda novejsi muzou mit superlock, ale daji se bez problemu sehnat odemcene kusy. U AMD64 je multiplikator odemceny smerem dolu, takze system se da hmohem lepe vyladit, pokud clovek potrebuje vysokou propustnost. Po napeti pro Prescott. Mimochodem ty cilove frekvence vypadaji vzhledem k soucastnosti hodne ;) vtipne. Pro zacatecniky s P4 jinak okey clanek. Ale kdyz pises o P4, tak se zdrz blabolu mimo...
27.2.2004 13:57:56   0.0.0.xxx 1412
Ja osobně si myslim ze pretaktovany procesor vydrží uplně stejně,jako nepřetaqktovany,ale mě osobně by zajimalo třeba jake jsou standartní teploty na procesorech. mometalne mam P-4 Nortwood 2,4 Ghz,běžím na taktu asi 2,72 Ghz a mam teplotu procesoru 42 stupnů , při plné zatěži se vyšplha teplota až na nejakych 51 stupnu , ale me osobně se to zda celkem dost. A to myslím že mam celkem dobře chlazenej case. Ale zase kamarad ma s vodnim chlazenim na bartonu 2,5Ghz při zatížení 68 stupnu a tvrdí ze je to v poho , tak sam nevim......
27.2.2004 14:59:57   0.0.0.xxx 1519
ty si c*ch vsak? A este k tomu aj obmedzeny tupec. Zacinam byt alergicky na obmedzenych a tupych cechov...
27.2.2004 15:22:24   0.0.0.xxx 1111
Co sa tyka slavneho pretaktovania P4 , tak by som chcel ktomu by som chcel pridat svoju skusenost . ..

ja som si zakupil P4 1.8A (Nortwood)(v tom case vsade spievali aky to je nadherne pretaktovatelny procak a ze 2.4 s stym dosiahnem bez problemov(aj rpeto ze 1.8 bezaal na ) a proste nestalo sa tak napriek vsetkym radam,(dokonca som sa radil aj s redaktorom z overclocking.com) som to nad 120-2(tj. 480 FSB) tj, 2.2 GHz nevytiahol , aj ked som zvysil napatie na 1.75 , aj ked som vymenil moje pamete APACHERI 266 CL a kupil nove TWINMOSY 333 CL2 , a moju ABITku SA7 s SIS 648 za vtedajsiu najodporucanejsiu dosku na OC (aj na oveclocking cz) ASUS P4PE, mi to vsetko bolo h*vno platne, a v teplte problem nebol lebo ta bola max 51 C( pro Leander: to vobec nie je vela kamosovaP4 pretoze je zle napastovana(presnejsie horsie ako vobec bezi aj na 58-60 , a moj celer 2.0 bezi na 33 C , tak si vyber ), proste da sa skonstatovat ze naCENZURA kus , a radsej som si mohol kupit za 40% ceny moje P4 , XP a mal by som pokoj ...howg
27.2.2004 17:17:59   0.0.0.xxx 1311
Při plném zatížení mého OC P4E 2.8 na 3.15 v mém XPC SB61G2 se dostanu až na nějakých 63st, a to mi teprve zvednou otáčky vent. z ultra low speed 1200 ot/s na low speed 1700 ot/s. Mám nastaveny high otáčky až při překročení 75st a shutdown alarm při překročení 80st. Zvedání otáček mám nastaveno v biosu v intervalu po 5st počínaje 60ti stupni.
27.2.2004 18:52:18   0.0.0.xxx 1210
j/k
27.2.2004 19:13:29   0.0.0.xxx 1111
Voba se chovate jak mali zkuste radsi mrkonut sem http://bonusweb.idnes.cz/hardware/hwnews/agppcilock040217.html dozvite se tam za na AMD64 PCI lock tak nejak nefacha ))))))))))))))))))) viva la InHell(intel)
27.2.2004 19:58:40   0.0.0.xxx 1110
Mohu te ubezpecit ze na intel chipsetu jde jakejkoliv 1,8GHZ Northwood pretaktovat pouze zvysenim sbernice na 2,4GHZ jako prd.Neznam nikoho komu by se to nepovedlo.ostatne pred mesicem sem stavel manzelce druhej komp domu(aby mi nelezla k memu) dal sem ji tam P4 1,8GHZ nastavil vyssi FSb a prd jede na 2,4GHZ jako vino.MB samozrejme Intel i846chipset.Pokud se ti to nepovedlo bud si nekde udelal nejakou boticku,nebo si nemel nejnovejsi BIOS a nebo opravdu tu nejvetsi smulu jakou muze clovek mit.I kdyz mam zanmeho co si vzal na me doporuceni P4 2,4/800 ze pujde na 3,3 jako me.Ani zaboha ji nedostal nad 3GHZ.U me v MB mu ale na 3,3 samozrejme bezela a to mel stejny HW jako ja mimo pameti ktere z neznameho duvodu odmital vymenit(mel Kingmaxy):-)))
PS:osobne to u tebe tipuju na pameti zkusit Kingstony nebo OCZ ty bejvas na OC privetivejsi.


27.2.2004 20:18:13   0.0.0.xxx 1011
Mě osobně štvou dvě věci
1) proč ste se zmínily o tom že APG/PCI lok mají desky pro intel, ale o tom že existujou i desky pro AMD(s AGP/PCI lokem) uš neni ani slovo .... trochu zavádějící psát že zamknutim skončilo období OC na Athlonech

2) k těm co si myslí že dualchannel nemá u AMD smysl tak bych Vás chtěl vyvést z omylu... při fsb 240 byl rozdíl propustnosti s a bez dual channelu plnejch 15% takže asi tak...

jinak no flame ... ovšem doufam že se chystá podobnej článek i pro AMD nebo si to pánové os intelu zaplatily?? protože to jak ste v tomdle článku schodily AMD tim dost zavání ;) ale je to čirá spekulace takže mě ani rači neberte vážně...

citace "poslední Athlony XP se po úspěchu nové řady "AMD64" vrátily k praxi uzavřeného násobiče a v této situaci je na tom zase lépe platforma Intel (a to díky díky funkci AGP Lock posledních čipových sad Intelu VIA i SiS)." sakra dyt lock má i nforska(2) a má i dualchannel a tim bych řek že možnost OC je stejná ....
sorry za tak ostrý slova, ale jestli nebude podobnej článek i o AMD tak asi máte novýho spozora .....
27.2.2004 20:29:19   0.0.0.xxx 1010
mohl by autor napsat jaka je serie tohohle procaku?
Mam take 2.0... a proste jsem jen nastavil fsb 133 a jedu na 2.666... vic jsme nezkousel, ale kdyby byla serie stejna tak bych to skusil...)
27.2.2004 20:59:02   0.0.0.xxx 1013
Hi všici, mám desku od MSI 845E-MAX a bohužel AGP/PCI lock nemá, zkoušle sem tedy upgradovat bios a nic, notak sem musel taktovat bez toho, a dosáhl sem (myslim si že docela slušného výsledku) z 2.8-BGHz @ 3.46GHz s Vcore 1.6V, víc bohužel nejde pač nemůžu zamknout PCI/AGP :-/, no a ještě mi to běží s ramkama 2x256 s z toho je jedna 333 a jedna 266 :-) no a obě běží na 330 stabilně už dost dlouho, asi od silvestru. No a hlavně jsem chctěl utěšit lidi s mím problémem že PCI/AGP jede normálně na 33MHz že? no a sběrnice je dělaná na 66MHz, ale toho už nikdo nedosáhne protože to automaticky přeskoší zas na 33MHz po zdolání určité hranice FSB, z toho vyplívá že čim víc tim líp :-) ale já už nemůžu dál protože už pak zas nestíhá CPU takže už sem asi u stropu. No a ještě mám otázku kde změřím MHz PCI? Bios mi to nepíše a sandra04 taky ne :-( díx za přečtení :-)
27.2.2004 21:03:06   0.0.0.xxx 1511
Superlock je dnes bohužel standardem a nový otevřený procík nelze sehnat (pomineme-li kusy z bazaru). O AGP/PCI locku... koukal jsem na to a fakticky to mohlo špatně vyznít. Pravdou však je, že na Pentiích 4 se dnes takti lépe... (i když sám mám Athlona).
27.2.2004 21:03:51   0.0.0.xxx 1212
ještě sem zapoměl dát teploty, teť mám 34°C a to nic nedělám, ale jakmile zatížím na 100% tak asi po 15 minutách mám 50°C a to si myslim že je good, mám chladiš Arctic Cooling Super Silent 4Pro L modře svítící :-)
27.2.2004 22:29:44   0.0.0.xxx 1211
Prvne se pripojuji k tomu, ze by priste mohl byt clanek o AMD, ve stejnem rozsahu.
Mam dotazecek ohjledne meho procesoru. Tak kdyby se tu nasla nejaka dobra duse, ktera by mi treba poradila nebo aspon odkazala na nejaky dobry zdroj ohledne mych otazek.
Vim, ze tam je nejaky FSB, nasobic, frekvence pamneti a grafiky, nejake casovani u pamneti, zvysovani napeti u CPU ale zatim dosti plavu v tech souvislostech mezi tou provazanosti. Zcela plavu u nejakeho pretaktovani grafiky.
Moje sestava je:
Athlon XP 2000+, MSI KT4V, APA (C14) DDR 256MB 333MHz Apacer, Radeon 9100 64MB
Co se z toho da vytahnou a pri jakem nastaveni?
Tak kdyby se tu objevila nejaka ta dobra dusicka, tak predem mnohokrate diky.
28.2.2004 09:32:32   0.0.0.xxx 1212
Moc pěkně zpracovaný článek.Obzvlášt to vysvětlení co je to HT,PCI/AGP lock.Taky je dobrý nápad odkaz na shop že tam ty testované kusy prodáváte.A ten počet příkladů desek!
28.2.2004 10:32:00   0.0.0.xxx 1111
Neni mi zcela jasne jak ste mohli dosahnout na P4 2000Mhz ze 400FSB propustnosti pameti 4009MB/s v Sandre 2004. Max by bylo mozne nejakych 3200MB/s protoze P4 (400FSBx64bit)/8 = 3200MB/s. Ja mam take P4 2000Mhz(bohuzel revizi B0) a max dosahuji 2400MB/s. S tym pretaktovanym P4 na skoro 3400Mhz by tech 4188MB jeste uslo.
28.2.2004 12:44:46   0.0.0.xxx 1011
Zdravim, jen bych chtel pridat svoji zkusenost. Mam desku Epox 4PDA2+, pameti 2x256MB DDR500 A-Data, CPU P4 2,8C -jede to v pohode na 3,4 (243x14) pameti jedou 1:1 tj. na 486 MHz DDR, napajeni procesoru zvednuto o +0,050V. Teplota CPU v klidu 40 stupnu, pri zatezi 55 max. Chlazeni original BOX + jeden 12cm ventilator na to fouka zvenku. Tot ma zkusenost.
28.2.2004 14:18:42   0.0.0.xxx 109
Ak nie si totalna lama alebo nemas nepodarok tak ti ten procik vydrzi dlhsie nez budes kupovat novsi :-),nechcem tu rozsirovat poplasne spravy - ale predpokladam, ze ste poculi o syndrome "Northwood Sudden Death" - teda pretaktovanim kapu Northwoody, napr.:
http://www.xbitlabs.com/news/cpu/display/news6375.html
http://www.howtofixcomputers.com/bb/ftopic13425.html
http://www.theinquirer.net/?a rticle=6549
a hlavne
http://www.ocforums.com/vb/vb/showthread.php?s=&threadid=115166
28.2.2004 17:59:45   0.0.0.xxx 1010
Ja myslim ze vysvetleni je nasnade.Abit IS7 ma chipset i875 tudiz pameti bezelyi dvojkanalove a proto hlasi v Sandre tyhle hodnoty.
28.2.2004 10:52:03   0.0.0.xxx 1112
Nerekl bych ze ta tvoje teplota je v pohode. Pokud vim, tak ze 60°C je uz hodne a procesor se pak zpomaluje .... Vetsinou se doporucuje po pretaktovani mit teplotu okolo 50°C aby jsi pak mel jeste nejakou rezervu...treba na to az prijde leto a budou paraky
28.2.2004 11:28:05   0.0.0.xxx 1112
v patricnych sekcich sou FAQ thready... tambys mel najit to podstatne...
28.2.2004 13:59:25   0.0.0.xxx 1211
I kdyz byl tenhle procesor osadzen v desce s i875 chipsetem a pameti bezeli v dual channel tak by melo byt maximum tech 3200MB/s. Ta pamet je prece limitovana propustnosti procesoru, nebo ne?
28.2.2004 14:12:11   0.0.0.xxx 1011
Jake mate zkusenosti s RAM od A-DATA ve spojeni s Intelem? Nejlepe 500MHz typ. U Bartona ma spousta lidi 450MHz variantu, podtaktujou je a maj CL2. Ale Intel scenu moc nesleduju tak nevim. Thx
28.2.2004 17:51:08   0.0.0.xxx 1112
Na ADATA musi mit clovek stesti ... davaj do toho jakykoli pameti ... jejich firemni sou slusny .. ale co sem mel treba HYNIX s nalepkou ADATA tak ty byly o dost lepci.
28.2.2004 17:54:25   0.0.0.xxx 1211
Na ADATA musi mit clovek stesti ... davaj do toho jakykoli pameti ... jejich firemni sou slusny .. ale co sem mel treba HYNIX s nalepkou ADATA tak ty byly o dost lepci.

sem to omylem napsal vejs...
28.2.2004 19:12:17   0.0.0.xxx 1110
Vzdyte je to tam z tech obrazku z CPU-Z jasne videt (revize jadra byla D1), ja mam take 2.0Ghz ale revizi B0 a ta jde max. na 2.5Ghz (500FSB) + 5% zvysene napetí. Na tvojem miste bych skusil jit i vys nez tech 2.66Ghz.
28.2.2004 20:57:24   0.0.0.xxx 1110
Prominte za tuto zpravu, ale ta ostravska firma co spravuje Vas i nas server na bazi (.net - framework) to zase nezvladla. A diky nam Vam bezel web uz dnes v poledne, nebo ne? Proc si ty lamicky neumi naprogramovat to, ze existuje i 29. unor???? Pak to aspon rychle prehodili zpet na 28. LOL!!! Zatim a drzte se!
28.2.2004 21:43:20   0.0.0.xxx 1210
Ja koupil A-DATA DDR 500, 256MB moduly mam a zatim to jede, maji sice kovovy hezky chladice, ale ze by na nich sedely presne se rict neda, inu co by clovek chtel za tu cenu, oproti ostatnim vyrobcum je to znacne levnejsi na tyhle frekvenci. Uvidime za jak dlouho se upecou.
28.2.2004 22:34:13   0.0.0.xxx 1112
btw neexistuje software bez chyb tak kdybys radsi autorum tohoto systemu ten bug oznamil mailem a snazil to resit s nima navic pokud se nepletu tak ten tvuj svetnotebooku bezi na tom samem takze to spis vypada ze chces jen shodit autory a delat si z nich srandu jen aby ses pak nedivil jak po nich neco budes chtit na onom svetenotebooku upravit nebo dodelat...
1.3.2004 15:20:03   0.0.0.xxx 1110
Koukam ze zase LAME AMD se dozaduji aby za kazdou vetou bylo napsano "ale AMD to ma taky". No a co, dnes u obou vyrobcu muzeme v podstate koupit to same...pravdou je ze, at si to kazdy prizna, intel jde snaze taktovat a rozhodne je mene kusu, ktere taktovat nejdou...nemam nic proti AMD, ale serou me ubozaci(nekteri z vas),kteri si tu leci komplexi. ZDAR
2.3.2004 06:10:41   0.0.0.xxx 1011
No som zvedavy , ktore prispevky podla teba pisali "ubozaci(nekteri z vas),kteri si tu leci komplexi" ?!?
...len tak mimochodom, mam doma k pouzivaniu 2 PC
- v jednom ,kde bola kriteriom cena/vykon - urcenom na pracu v kancelarskych a multimedialnych aplikaciach + obcasne hry je osadeny AMD XP1700+@2700+ na nForce2
- v druhom urcenom ciste na strih videa je P4 2,6GHz 800 HT na doske Gigabyte intel 865 : dovodom na kupu Intelu a tejto dosky bol fakt, ze na spracovanie videa je P4 lepsie a do dosky sa daju osadit 4pamate 512MB (spolu 2GB), co je lacnejsie nez 2x1GB moduly a taktiez Canopus u svojej strizne RaptorRT2, ktora je do tejto dosky osadena ma najlepsiu podporu pre intel cipsety
- takze clanok ma zaujal, ale s pripomienkami vid. moje starsie prispevky...

...no a mimochodom, tento prispevok pisem v praci na starom dobrom PII 350MHz, ktore na obycajny Office + internet a zopar nenarocnych inzinierskych vypoctovych a simulacnych softov vpohode staci...
2.3.2004 11:11:23   0.0.0.xxx 1411
Čau lidi, chtěl jsem se zeptat jak poznán, že mám paměti zapojené do DUAL CHANNELu? Podle manualu jsem je zapojil zpravně, ale existuje nějaké třeba softwarové ověření? Mám desku ASUS P4C800 Deluxe. Díky moc
2.3.2004 11:44:12   0.0.0.xxx 1212
Provozni teplota jadra napr. pro p4 north. /2.8/800 je 75st.C. Cokoliv pod tuto hranici se pocita jako bezne provozni podminky.
Otazkou ovsem je, jestli udaj poskytovany deskou odpovida skutecne teplote....

Hnizdo
2.3.2004 12:23:29   0.0.0.xxx 1111
da se pripadne na kolik nataktovat p 4 na 1,9 ghz?
2.3.2004 15:42:37   0.0.0.xxx 1211
Northwood se zpomaluje za hranici 70 stupnu.
2.3.2004 18:13:04   0.0.0.xxx 1112
Ahoj, chtel bych se zeptat, cim to muze byt, ze nemuzu pretaktovat moji P4 2,6 na vic nez 2,85 (FSB 21. Zkousel jsem ruzne kombinace napeti jadra, pameti..., frekvence pameti a proste nic nepomaha a vzdycky zkonci na FSB 219 (vubec nenabehne-musim vyresetovat CMOS). Moje konfigurace P4 2,6 800HT, deska MSI865P a pamet 512CL2.5 asi noname). Moc dik za radu.
2.3.2004 19:12:21   0.0.0.xxx 129
Mám doma P4 2.0Ghz ,ale max co jsem z ní vytáhnul je 2.66 aby teda jela v pohodě napětí mám 1,625V teplota v klidu 38, max 51. Deska Asus P4B533-E, škoda jen že do ní nemůžu dát CPU s 800fsb :-(
5.3.2004 07:08:02   0.0.0.xxx 1011
Tak uz to mam, bylo to pametma, dal jsem jiny a uz to frci.
10.3.2004 21:39:04   0.0.0.xxx 1011
jsou to jen odkazy na zdejší články, ale je v nich (snad) všechno, co potřebuješ

http://www.pctuning.cz/titulnistrana/tuningpc/overclocking/Default.aspx?CatID=196&LayId=2&ArtId=17136

http://www.pctuni ng.cz/titulnistrana/tuningpc/overclocking/Default.aspx?CatID=196&LayId=2&ArtId=17969

http://www.pctuning.cz/titulnistrana/tipyatriky/Default. aspx?CatID=189&LayId=2&ArtId=17929

Ať se daří
11.3.2004 15:39:03   0.0.0.xxx 1212
Mam P4 2,8Ghz s HT a mam u nej zamceny multiplikator, jak ho muzu odemknout, abych mohl lepe taktovat? Nebo to nelze? Dekuji za kazdou odpoved... Jarda
21.4.2004 04:18:06   0.0.0.xxx 1010
Troška ťa opravím....doska ABIT IS7 má chipset i865Pe, ale ináč v poho....
24.4.2004 14:52:57   0.0.0.xxx 1011
a co potom ,neshořel náhodou?
24.4.2004 15:03:08   0.0.0.xxx 1111
servisy. Při 100% vyladěném kompu - se servisu mají možnost dosti vysokého výkonu přesahující P4 v grafických aplikacích. Ale sebemenší problém dokáže AMD natolik rozhodit že se stává nestabilním kusem hardware. Příkladem rozhození IRQ, adres a přidělených pamětí. Příkladem mizení výměnných mechanik, padání her atd
24.4.2004 15:25:26   0.0.0.xxx 1111
dsffew
24.4.2004 15:28:12   0.0.0.xxx 1010
Proč haníte celer copak vám něco udělal? hi hi hííííííí
25.4.2004 13:21:00   0.0.0.xxx 1014
Vážený pane autore, zmiňujete se vyhnutím celeronů proti P4. Ne každý má finance na nákup o polovinu avíce dražšího procesoru, když pro dnes běžné aplikace (Need for speed Underground, Unreal, grabování videa a jiným náročným aplikacím postačuje bez žádných problémů celeron 2,4GHz který nemá smysl přetaktovávat. Jo když dotyční mají potřebu taktovat za účelem zpracovávat architekturu mrakodrapů přez CAD systém, tak to už je lepší penťas4. Můj názor je pokud dotyčný používá jak kancelářské programy tak programy náročné na hry příkladem NFS Underground, nepotřebuje hned P4 extreme edition s L3 pamětí HT fsb 800 3,4GHz,
ale k celeronu mu postačí výkonná grafická karta od 64MB vejš.
Příklad celer.2,4 mám a jsem plně spokojen. Můj test v 3DMarku 2000 grafika 64MB , DDR 266MHz 512MB , celer 2,4GHz nepřetaktovaný. Výsledek 6020 Bodů v porovnání celeron 500MHz, grafika 64MB, SDR 512 133MHz - výsledek 2200 Bodů.

Tento článek je nejen určen autorovi tohoto článku, nýbrž i běžným uživatelům pracující na platformě Intel.
11.6.2004 18:28:57   0.0.0.xxx 1111
Mal by som jeden dotaz ako mam pretaktovat notebook vlastneho chcem podtaktovat...potrebujem odstavit jeden chladic na notebooku a preto potrebujem aby som procesor spomalil na take 2Ghz teraz mam procesor 2.8GHz ale je to desktopovy procesor preto sa velmi hreje...potrebujem ho dostat pod 2ghz o vykon mi nejde ide mi o hlucnost a preto musim odstavit ten vetracik...Jednoducho ako urobit z 2.8GHz iba 2Ghz???Hmmm dik
16.8.2004 13:42:54   0.0.0.xxx 1112
Bohužel mám také celerona (Northwood 2,4 taktovaný na 2,8Ghz).Vým že problém s L2 cashe je, ale docela by mně zajímalo jak to vypadá s taktováním Celeronů D s jádrem Prescott a zvíšenou L2 na 256Kb!?,(2,4Ghz je stejně drahý jako předchůdce).
16.8.2004 13:43:00   0.0.0.xxx 1110
Bohužel mám také celerona (Northwood 2,4 taktovaný na 2,8Ghz).Vým že problém s L2 cashe je, ale docela by mně zajímalo jak to vypadá s taktováním Celeronů D s jádrem Prescott a zvíšenou L2 na 256Kb!?,(2,4Ghz je stejně drahý jako předchůdce).
29.8.2004 08:06:36   0.0.0.xxx 1012
Nový celer se taktuje úplně stejně, ne-li lépe jelikož má jádro prescot, problém je v jeho teplotě :-)
Jo a zvedni takt na 3,0 jede spolehlivě :-)
29.8.2004 08:09:15   0.0.0.xxx 1111
Si upad ne tohle je web o tatování PC a ne o podtaktování, krom toho ani nevim zda by to proik zvládnou, nehledě na to že je to úplná pitomost :-) kup si Pentium M a máš pokoj,ticho a výkon za přijatelný peníz.
7.10.2004 23:28:27   0.0.0.xxx 1011
Dobrý den.
Zkus program Core Center od MSI, ten zobrazí MHz CPU a i další informace. K tomuto programu mám ale i já dotaz:
Stáhnul jsem jej z i-netu (msi.com.tw) a nemám k němu žádnou nápovědu. Měl by (snad) umět měnit frekvenci FSB a napájecí napětí pamětí a AGP. Součsně i měří teplotu CPU a (snad) chipsetu. Jen tak na zkoušku jsem spustil autodetekci a z počáteční hodnoty FSB 200 MHz (x 15) = 3000 MHz CPU se mi to dostalo až na 220 MHz, což odpovídá 3300 MHZ CPU. Raději jsem to stopnul a dál nepokračoval, počítač mám v záruce a stál 65000 Kč - nerad bych o něj přišel. S overclockingem nemám žádné zkušenosti a tak vůbec netuším, co si s tímto programem (byť je přímo od výrobce MB) mohu dovolit bez obav ze zničení PC. Nemá někdo manuál k tomuto programu ? Nejlépe česky. MB mám MSI 875P Neo FISR2, CPU P4 HT Northwood 3.0 GHz, RAM Kingston PC3500 2x512 MB dual CH, GK Asus Radeon A9600XT VIVO, OS XP Home. Předem díky. Fafejt
12.10.2004 14:52:03   0.0.0.xxx 1412
Chcel by som si pretaktovat procesor "P4-1,8Ghz"
dá sa to ak áno tak poradte ako????
13.10.2004 21:03:13   0.0.0.xxx 1110
Mám desku P4P 800 Deluxe. Co se stane, když místo pamětí o frekvenci 400 MHz použiji paměti třeba 500 MHz a potom zdvihnu frekvenci FSB? Bude to fungovat?
23.11.2004 14:43:34   0.0.0.xxx 1210
Zdravím, docela mě zaujalo taktování, tak bych chtěl trochu poradit.Považuji se za pokročilého uživatele PC, ale overclocking jsem ještě nezkoušel.Načteno mám docela dost,ale ne všechno je mi jasný.Moje sestava je: Intel P4HT 2,8GHz, základní deska ASUS P4P800(myslím, že SE),2 x 256MB RAM(ale značku nevím, musel bych se podívat na dodák),grafika GFX5900XT.
Z článku jsem si udělal představu,jak bych měl zhruba postupovat,ale pro začátek mám pár dotazů:
1)Co když mi to po změně FSB klekne - vím,že něčím se to dá vrátit na defaultní hodnoty při startu,aby to neskolabovalo napořád - nevíte jak?
2)Pořád mi moc není jasná souvstažnost mezi frekvencemi pamětí a FSB - když teda změním FSB musím měnit i frekvence pamětí nebo se přizpůsobí samy.
3)větrák - nevím jakej mám(zas bych se musel kouknout)-mám ho měnit nebo hrozí,že se mi to spálí

Teď mě momentálně již nic nenapadá, omlouvám se taky za pro někoho asi stupidní dotazy, ale nemám v tom zkušenosti.Postavil jsem sice již dost počítačů, ale overclocking je pro mě nová věc.
Díky za každou radu, jelikož v mém okolí není nikdo, kdo by se v tomhle pořádně vyznal.
Ještě jednou děkuji za jakoukoliv radu - můžete psát spíš na mail. Díky
6.12.2004 20:49:10   0.0.0.xxx 1112
Mám Celeron 2.4/256 cache pretaktovaný na 3120 Mb.Bez problémov!
31.12.2004 18:27:56   0.0.0.xxx 1011
64bitvoý atlony maj 64bit procesor .. :-D
Kolik bytů má Pentium 4 Presscot 3.0Ghz ???
PLS odpověď
14.2.2005 20:56:07   0.0.0.xxx 1311
Zdravim all mam CPU Intel Celeron D 2.8 @ 4.31 (Post frekvence) MB : MSI 865 NEO2 Server Edition 4 x 512MB RAM 400Mhz @ 478Mhz.Pameti nebezej standartne na 400Mhz bezej standartne na 333 ale pri FSB 533Mhz na Celeronu D na 333 taktovany sou na 478Mhz.Chladim CoolerMasterem KHC8 6HeatPipe trosku sem ho upravoval a pri BURN bykonu mam 63C°.

Chtel bych radu.Je to uz nejaky cas co jsem slysel ze se necha odemknout násobič u Intela.Slysel jsem 2 varianty ale tahle prvni mi prijde dost divna - Odemknuti pomoci SW je to vubec mozne?Hlavne pokud SW nabiha az ve Woknech.
A druha - Ze existuji na CPU dva "piny" ktere kdyz se spoji a nasadi na patici melo by dojit k odemknuti nasobice.Prosim poradte mi sem Overclocker ale tohle je na me uz moc.
Stavalo me to uz na predchozim CPU Intel 2.0Ghz @ 3.21Ghz.

Nebo jak se zbavit aspon taktu RAMek?AGP/PCi mam pri mem taktu nastaveny na standart 66mhz/33mhz takze to mi nevadi ale nejak by to chtelo spravit bud ty RAMky nebo rovnou ten nasobic......

Moc diky Vam vsem kdyztak se prosim ozvete na muj email.

Thx Diablo_13 - CASE Number 13
14.2.2005 20:58:34   0.0.0.xxx 1112
Vsechny jadra Presscot jak celerony D tak Pentia sou porad 32bitovy procaky ;o)
29.3.2005 17:47:27   0.0.0.xxx 1412
Nemám s přetaktováním žádné zkušenosti. PC používám spíše na hry. Bude nějaká výraznější změna při přetakování a o kolik by se to dalo? Musí se kupovat silnější větrák? Základní desku mám QDI Platinix 2E, jak bych měl postpovat? Předem se omlouvám, jestli někomu připadám, že tady otravuju. Děkeju za odpověď.
4.4.2005 06:52:27   0.0.0.xxx 1111
jak nemuzes,kdyz rucne nastavis fsb na 200mhz tak by to mela makat,otazka je jestli ta deska (mam ji taky) ma podporu napajeni pro prskott
4.4.2005 16:51:55   0.0.0.xxx 912
Taky by jsi měl pokusit svůj procík potrápit jelikož tento kousek hodně málo topí a někteří maniaci viz jd_oizo na 4um.ocguru.cz z něj vytáhli neuvěřitelných 99%OC něco kolem 3,5Ghz :o takže hodně štěstí a modli se že máš stejnou sérii jako on ;).
23.7.2007 15:23:44   213.151.87.xxx 12
jestli sem občas ještě někdo zabrousí, tak by mne zajímalo, jestli se dá s tímhle něco dělat..
http://img480.imageshack.us/img480/4440/pcwv8.png
kdyžtak mi napište maila nabo na ICiQa 172406543 díky moc ;)
23.7.2007 15:26:05   213.151.87.xxx 10
omlouvám se za špatnej obrázek...
http://img104.imageshack.us/img104/9882/pclq6.png

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

2 čtenáři navrhli autorovi prémii: 1Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.