Hlavní stránka Návody Úpravy: modding Aerocool cool-panel: integrace na maximum
Aerocool cool-panel: integrace na maximum
autor: Petr Válek , publikováno 5.7.2005
Seznam kapitol
1. Page #
Aerocool cool-panel: integrace na maximum

S výrobky firmy Aerocool jste se už na našich stránkách jednou setkali, tehdy šlo o chladicí systém pro pevné disky a v případě druhém o monitorovací panel. Dnes jsme si vzali na paškál další z výrobků tohoto zajímavého výrobce. Jde o multifunkční panel, který kromě možnosti monitorovat a ovládat větráčky zvládne přečíst lecjakou paměťovou kartu, připojíte k němu sluchátka nebo mikrofon, dokonce i Serial ATA disky a samozřejmě nechybí rozhraní USB a FireWire. {mospagebreak title=Balení, design a specifikace}


Jak už jsem zmínil, není firma Aerocool na našich stránkách žádným nováčkem. Její výrobní portfolio se zabývá především "tunerským" zbožím a ani dnešní výrobek nevybočuje z řady. Na stránkách výrobce zde najdete především chladiče, skříně, zdroje a jiné příslušenství jako jsou větráčky a monitorovací panely.

My se dnes zaměříme na výrobek, který se dá bez problému označit jako multifunkční. Půjde o Aerocool cool-panel.

Balení

Aerocool cool-panel: integrace na maximum

Cool-panel dostanete v nenápadné krabici, která kromě fotografie hezky vypadajícího panelu hrdě hlásá integraci čtečky paměťových karet 8-in-1. Panel je k dostání v barvě černé a stříbrné, my jsme měli na testy zapůjčenu černou kombinaci.

Aerocool cool-panel: integrace na maximum
Už se klube...

Po otevření krabice na Vás vyjukne výrobek, který podle svého vzhledu a osazení musí odkroutit hodně práce. Jak je to v praxi teprve zjistíme, pojďme se však podívat blíže na jeho specifikace. 


AEROCOOLCOOL - PANEL
Integr. čtečka 8-in-1 Karty SM / SD / MMC / MS / MS-Pro / MS-Pro Duo / CF / MD
Monitoring a ovládání větráčků 2 x
Integrované teplotní čidlo 2 x
Alarm  v případě vysoké teploty nebo poruchy větráčku
Indikované teploty  °C nebo F (nastavitelný práh teploty pro spuštění alarmu)
LCD displej Indikace teplot, otáček, modré podsvícení (v případě poruchy červené), možnost nastavit teplotu pro alarm
Vybavení porty 1 x Čtečka 8-in-1
 2 x USB 1.1/2.0 (závislé na základní desce)
 1 x FireWire IEEE 1394
 2 x Serial ATA
 1 x Video-out (RCA konektor)
 1 x Mikrofonní vstup
 1 x Linkový vstup
 1 x Sluchátkový výstup
 2 x Port pro větráčky (umístěné vevnitř)
Další vybavení 2 x Potenciometr pro ovládání větráčků
 2 x Ovládací tlačítka pro nastavení teplot a otáček
 2 x LED diody (Zelená pro indikaci připojení čtečky, červená pro indikaci činnosti paměťové karty)
 Propojovací kabeláž
Napájecí napětí + 12V, + 5V
Rozměry (umístění) 148 x 70 x 42
Barevné provedení Černé
 Stříbrné
Specifikace výrobku jsou velice solidní, na panelu najdete prakticky vše co běžný smrtelník potřebuje.

Použitý řadič čtečky paměťových karet je od firmy Alcormicro, model UA6368. Kromě podpory téměř všech paměťových karet je svými vlastnostmi běžným pro podobná zařízení, jaké dneska testujeme. Na stránku produktu se dostanete zde.

Design

Aerocool cool-panel: integrace na maximum
Pro zvětšení klikněte.

Design panelu patří mezi ty hezčí, umístit takové množství portů zároveň se čtečkou, potenciometry a displejem je poněkud problematičtější, rozmístění je však dotaženo k dokonalosti a nemám k němu výhrady.

Aerocool cool-panel: integrace na maximum
Pro zvětšení klikněte.

Testovaný kousek vypadá velice dobře i v case, ostatně můžete se přesvědčit níže. Panel je určen k umístění do 5,25" pozice, dodávaná kabeláž je dostatečně dlouhá pro běžné skříně, majitelé skříní big tower si však však přeci jen s délkou nevystačí. Vše pak záleží na umístění panelu. Já jsem jej instaloval u svého miditoweru do nejvyšší pozice a nesetkal jsem se s problémy.

Aerocool cool-panel: integrace na maximum
Naší testovací skříni by více slušela stříbrná varianta.

Aerocool cool-panel: integrace na maximum
Kabeláž spolu s manuálem

{mospagebreak title=Instalace}
Vlastní instalace panelu je poněkud problematičtější a hned na začátku ukáže první z neduhů testovaného panelu. Problém je jak Vám už asi z pohledu na obrázek kabeláže došlo v koncovkách, kterými připojujete jednotlivé porty.

Aerocool cool-panel: integrace na maximum
Klikněte pro zvětšení.

Z obrázku vnitřního uspořádání panelu je patrné, že k připojení portů do panelu využijete konektory, které by se spíše hodily k připojení do základní desky. Na straně druhé Vás čekají klasické USB konektory, Video konektor, 3,5 m jacky pro připojení do zvukové karty a FireWire konektor. Obrovskou nevýhodou tohoto řešení je to, že si tím zaberete konektory na zadním panelu a musíte je tak jako tak vyvést ven ze skříně, což nevypadá nejlépe. Navíc množství kabelů je třeba rozumně umístit ve skříni.
Považuji to za docela nešťastné, vždyť většina dnes prodávaných základních desek nese konektory (audio I/O, USB a FireWire) přímo na sobě a není nutné je vyvést vně skříně. Ti zručnější samozřejmě podotknou, že není problém si tyto kabely vyrobit. Pokud si ale koupím auto, nepředpokládám, že budu nucen natahovat řemeny a obouvat pneumatiky.

Po zapojení kabeláže a montáže do skříně není nutné pro systémy Windows XP/2000/Me instalovat žádný ovladač, jednoduše proklikáte přidání HW, v tomto případě "velkokapacitní paměťové zařízení" a vše je hotovo. Můžete začít ihned pracovat.

Aerocool cool-panel: integrace na maximum
Displej a jeho ovládací prvky

Dalším krokem je nastavení teplot a otáček větráčků, při kterých bude panel upozorňovat, že něco není v pořádku. Nastavení se provede tak, že na 3 s zamáčknete tlačítko "mode" (slouží také pro přepínání mezi temp 1 a 2) a rozbliká se Vám nejprve teplota, kterou je možné nastavit v rozsahu od 50 do 90 °C (přirozeně tlačítkem "set"). Jakmile ji nastavíte, stačí jednou zmáčknout opět "mode" a přejít tak na nastavení otáček, které začínají na 800 a podle rozsahu použitého větráčku končí na 8000. Potvrzení se provede delším zamáčknutím tlačítka "mode" a pro jeden z větráčků máte hotovo.

Aerocool cool-panel: integrace na maximum
Indikace na displeji.

Výhodnou vlastností panelu je možnost přímo ovládat rychlost otáčení větráčků, samozřejmě existují softwarové možnosti (Speedfan aj.), mně osobně však podobný způsob vyhovuje více. Co mi trošičku vadilo byla větší svítivost LED diod pod potenciometry v porovnání s decentní modrou u displeje, na fotografii displeje je rozdíl jasně vidět.
V případě havárie větráčku nebo příliš vysoké teploty začne pípat a svítit červeně, pípání je docela hlasité, nejlepší cestou jak Vám to předvést je video ke stažení zde. Jeho velikost je cca 250kB.

Další porty jako je USB, FireWire, audio a TV-out jsou umístěny perfektně! Zvláštností panelu je integrace dvojice Serial ATA portů. Což o to, nápad to není špatný, na druhou stranu mu opět jak tomu bylo u kabeláže chybí dotaženost!! Když už tam ty porty jsou, kdepak najdu napájení? A přitom je to tak jednoduché, stačilo přidat konektor s kabelovou redukcí podobný těm, co se používají u nabíječek a bylo by to perfektní. O praktičnosti těchto portů, byť by tam byl i napájecí konektor by se dalo polemizovat.

Čtečka karet je podle výrobce 8-in-1, podporuje paměťové karty SM / SD / MMC / MS / MS-Pro / MS-Pro Duo / CF / MD. Je trochu škoda, že chybí podpora xD karet, které patří mezi docela rozšířené. Po zapnutí počítače je zapojení čtečky indikováno zelenou diodou. Pokud do čtečky dáte kartu a začnete s ní pracovat, její přítomnost indikuje dioda červená. Čtečka se Vám v systému ukazuje jako "velkokapacitní paměťové zařízení" se čtyřmi větvemi pro jednotlivé sloty. Sama využívá jeden z portů USB a je možné ji připojit i na starší USB 1.1. Pro optimální využití je však vhodnější rychlé USB 2.0.

{mospagebreak title=Testy a závěr}
Praktické testy byly prováděny na základní desce s čipsetem nVidia nForce2 Ultra 400 s posledními dostupnými drivery, procesor AMD Athlon XP 2600+ Barton doplňovala dvojice pamětí Kingston HyperX DDR 466/512 MB.

Prvním z praktických testů bylo kopírování 50 MB fotografií z a na USB Flashdisk USB 2.0. Rychlost se v tomto případě pohybovala lehce nad 7 MB/s při čtení, zápis se pak pohyboval pod hranicí 4 MB/s. Měření bylo prováděno orientačně za pomocí Total Commanderu v. 6.03.
Další test byl proveden kartou CF typu II. Hodnoty byly velice blízko hodnotám naměřeným s Flashdiskem, pouze u čtení jsem dosáhl mírně lepších hodnot.
Posledním praktickým testem bylo vyzkoušení rychlosti reakce alarmu na zastavení větráčku a zvýšení teploty nad nastavenou prahovou hodnotu. Alarm reagoval velice rychle, nemám tedy námitek.

Závěr

Aerocool cool-panel: integrace na maximum
Stříbrná varianta panelu

Dnes testovaný model multifunkčního panelu jednak mile překvapil a zároveň zklamal. Shrňme si tedy nejdříve nedostatky. Provedení kabeláže je asi tou největší vadou na kráse jinak povedeného výrobku. Zabrání většiny portů (USB, FireWire a audio) a nepořádek, který způsobí toto konstrukční řešení kabeláže je rozhodně nemilou vlastností.
Také chybějící napájení k diskům Serial ATA není zrovna ideální, když je budete chtít využít, bude nutné vyvést napájení zevnitř case.

Další z parametrů panelu jsou více než dobré, od rychlé práce čtečky a USB, přes kvalitní monitoring, ovládání, zabezpečení proti výpadkům větráčku a kvalita provedení patří k tomu lepšímu, co lze dnes u podobně zaměřených výrobků očekávat. V neposlední řadě je také nutno zmínit nízkou cenu, která je za podobně vybavený výrobek víc než dobrá.

A mně na závěr nezbývá než panel spíše doporučit, samozřejmě je dobré před případným nákupem zvážit, zda máte dostatek potřebných portů, které můžete oželet. Ideální koupí je panel pro kutily, kteří jsou schopni si předělat kabeláž tak, aby ji bylo možné zastrčit přímo do základní desky, vyvedení od výroby není nejšťastnější.

Cena panelu Aerocool cool-panel se pohybuje v současné době okolo 869,- Kč bez DPH.

Aerocool cool-panel: integrace na maximum

Za zapůjčení panelu děkujeme firmě Alzasoft 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
5.7.2005 05:57:14   0.0.0.xxx 4845
Ja si naopak myslim, ze pouzitie kablov so standartnymi koncovkami je velmi rozumne. Nie vsetky zakladne dosky maju konektory na usb/fw/audio priamo na sebe. A co je este horsie, tie konektory ani nie su standartizovane! Presvedcil som sa o tom minule, ked som kupoval tv-out modul: na doske 7-pinovy konektor, zaslepka s tv-out tiez so 7-pinovym, ale ten slepy pin bol uplne inde.

Okrem toho, riesenie je velmi jednoduche aj bez vyroby kabla: ked ma zakladna doska na sebe volne konektory pre usb/fw, velmi pravdepodobne je v baleni aj prislusna zaslepka do volneho slotu pre pci-kartu aj s kablikmi. Staci ten kablik zo zaslepky odmontovat, pripojit do dosky, a druhym (standartnym) konektorom do kabla tohto panelu. Takto som instaloval multifunkcny panel od Enermaxu k mojej doske Asus, a nemusel som ziaden kabel vyrabat, ani tahat zvonku...
5.7.2005 05:58:08   0.0.0.xxx 5052
Vyprskl jsem smíchy, když jsem vuiděl ty SATA porty. Tu kabeláž by ješte někdo oželil, ale že tam sou dva "nefukční SATA porty, LLLOLLL!!!
Takže naco takový to panel, když si vsatně stačí koubit pár kabelů ktarý mi budou vyjlejzat ze skříně a mám skoko to samé:-)
Občas mě dostává, jak tohle někdo může prodávat....

Jinak článek pěkný!!!!
5.7.2005 08:52:27   0.0.0.xxx 4650
Osobně tento panel již pár měíců vlastním. Kvůli Satě jsem jej rozhodně nekupoval a též považuji jejich přítomnost za zbytečnou. Co se týče kabeláže, vyřešil jsem to takto: Rozebral jsem USB Bracket a Firewire Bracket a nalepil oboustrannou lepící páskou zevnitř na stěnu case. Takže většina kabeláže je uvnitř PC a nevede do zadních vývodů. Na panel si nemůžu stěžovat, akorát limity otáček mohly být ještě níže cca kolem 600. Čtečka zatím funguje výborně a je reativně rychlá(standardní karta CF..čtení kolem 2,9MB/s, standardní karta SD..čtení kolem 4,8MB/s). Též USB porty fungují ok a ukrmí v pohodě 2,5" HDD v rámečku welland přes jedno USB. Kdyby byl tento rámeček z hliníku a ne jen natřený plast, tak by to bylo ještě lepší, zase by ale asi razantně stoupla cena.
5.7.2005 17:02:10   0.0.0.xxx 5250
Tak v zásadě není problém si pro kutila napájení vyrobit, stačí vyvrtat díru pro adaptérový jak a vyrobit si kabely. Jenže.....jak často za Váma přijde člověk se SATA diskem bez šuplíku. Mně osobně se to ještě nestalo. Sám se chystám si pohrát s kabeláží a snad už to bude výrobek k obrazu mému.
27.7.2005 16:44:43   80.250.0.xxx 5049
To bych chtel videt, tak by ti stacil na SATA Jack .. kdyz je tam 5V, 12V, 2x GND a 3,3 V !
12.2.2007 23:10:34   86.63.204.xxx 1516
Jack by stačil. Jsou to jen 4 dráty,musel by se sehnat jack ma 4 dráty, což obchody běžně nemají, mám jen tak mimochodem ale dojem, že by se disk asi po prvním zastrčení jacku odpálil. Ale proč to nezkusit.....
5.7.2005 17:04:41   0.0.0.xxx 4950
Samozřejmě je možné to vyřešit stejným způsobem, jako jste to vyřešil Vy, problém je však v tom (také jsem to vyzkoušel) že dosti klesly přenosové rychlosti. A předpokládám, že právě kvůli rušení.
5.7.2005 22:56:30   0.0.0.xxx 5150
Vim ze je to otazka vkusu ale ten design toho panelu je priserny. Jak z 90 let.
5.7.2005 23:27:52   0.0.0.xxx 5049
Presne tak.. na co tolik zbytecnych veci navic v tak hnusnem plastovem designu s levnym bilym potiskem...??
USB, FW, a audio konektory ma dnes kazda slusna skrin. Ctecka se da v mnohem decentnejsim designu koupit budto samotna nebo do 3,5". Video out vpredu je skoro zbytecnost (kolikrat denne ho pripojujete..?) A SATA konektory jsou absolutni hovadina, na kterou naleti jen "ultra-mega-super tuner".
Na cinske hodinky s tlacitkem set a mode jsem alergicky uz z principu.. Na co tam proboha jsou..
Takze co nam zbylo? Dva potenciometry na rizeni otacek vetraku. A ty by sly udelat sakra vkusneji.. treba v duralu s eloxem misto potisku.
"Vasi testovaci skrini by vice slusela zadna varianta!"
8.7.2005 12:16:18   81.19.3.xxx 17250
http://www.tiphardware.cz/articles.php?id=34
22.02.2005 027:13, Mirek Lesčuk, Doplňky
taky PR
add SATA konektory moznost pouzit HDD bez box se muze hodit, chybi ale napajeni (ikdyz jsem nekde videl zaslepku-bracket se tremi molex konektory-jenze vzadu)
15.7.2005 13:33:33   195.47.87.xxx 5250
Ahoj nevím jak vám kdo ten panel máte, ale mě pokaždé když znovu zapnu PC tak musím znovu nastavovat ty limity teplot apod. Nejsem si vědom že bych to nějak špatně zapojil na zdroj, prostě mi přijde že ten panel vešekerá nastavení ztratí po vypnutí PC.
24.7.2005 15:34:55   194.108.142.xxx 5348
Jak muze nekdo vyhodit prachy za neco takovyho? kdo si asi tak pripojuje kameru pres firewall na predek casu aby mu z toho vsude cnely kabely? si radsi decente hodim ze zadu ne? je to na hopvno
12.8.2005 18:24:23   212.96.190.xxx 52182
Rozbalit komentářPříspěvek byl automaticky zabalen pro velké množství negativních hlasů.
17.7.2007 12:45:00   88.103.252.xxx 1514
dělas jako by ses nikdy nesplet
1.8.2005 16:32:19   213.180.48.xxx 6150
tenhle panel není špatnej, ale svýho Thermalteke bych nedal

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

115 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 51.1Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.