Hlavní stránka Návody Úpravy: modding Vyšší třída monitorovacích panelů
Vyšší třída monitorovacích panelů
autor: Polívka Karel , publikováno 16.2.2004
Vyšší třída monitorovacích panelů
Dnes je již na trhnu celá řada různých monitorovacích panelů, které jsou určeny do 3,5" nebo 5,25" pozic. Lze si vybrat z cenově nenáročných modelů či z těch luxusnějších (a dražších), které dnes již svým zpracováním rozhodně žádný case neurazí. Ale když už se rozhodneme pro koupi některého z nich, který si vybrat? - Jedná se přeci jen o něco, co bude dohlížet na "zdraví" našeho miláčka. Podíváme se podrobněji na nově příchozí kousky, které patří do té cenově vyšší kategorie ale jsou téměř za stejné peníze (a to 2500,- Kč bez DPH) {mospagebreak title=Thermaltake Hardcano 12}Thermaltake je velice známý v řadách hardcore uživatelů, kteří si rádi i připlatí za kvalitně provedené produkty. Do jeho portfolia patří hlavně všelijaké vychytávky pro chlazení všeho druhu a všude, kde to jen jde. A když už počítač vybavíme kvalitní a výkonnou vzduchotechnikou (a nejen tehdy), tak nesmíme zapomínat na to, že všechno se může kdykoliv pokazit či nějak zvrtnout. Thermaltake nyní přichází se svým novým monitorovacím panelem Hardcano 12, který by se měl starat o neustálou kontrolu "zdravotního" stavu tepelně zatěžovaných komponent. A nejedná se o žádné "ořezávátko".

Vyšší třída monitorovacích panelů

Dokáže toho opravdu poměrně dost. Ovšem také si za to budete muset bohužel v případě zájmu připlatit. Lze k němu připojit 4 ventilátory a 4 teplotní senzory z kterých vyhodnocuje údaje a v reálném čase zobrazuje na displeji vždy počet otáček jednoho ventilátoru a naměřenou hodnotu příslušného senzoru. Díky čemuž se dostáváme k další funkci. Jde o teplotní limit, kterým určíme rozmezí přijatelné teploty pro daný senzor. Pokud je překročen, tak se rozezní alarm (který ale není nikterak pronikavý).

Panel funguje ve 2 módech - manual a auto. Mód manual umožňuje ruční nastavení rychlostí všech 4 větráčků nezávisle na teplotě. Naproti tomu když je aktivní mód auto, tak panel řídí otáčky větráčku na základě údajů z teplotního senzoru k němu přiřazenému. Při zvýšené teplotě se tím pádem automaticky zvýší otáčky v rozmezí 50 - 100% (6V - 12V). Pokud ale nestačí maximální rychlost otáček ventilátoru, pak pomůže už jen alarm při dosažení nastavené kritické teploty, který na to upozorní.

 

Obsah balení

Hned po otevření krabice se vám naskytne pohled na panel, který je z bočních stran chráněn polyethylenovými výstelkami. Součástí balení je velice dobře zpracovaná uživatelská příručka v angličtině s barevnými fotografiemi, které doprovázejí velice podrobný popis montáže a jednotlivých funkcí. Dále zde naleznete sáček se 4 rozdvojkami (které umožní použit ventilátory, které jsou napájeny pomocí 4-pinového konektoru Molex a mají vyveden ještě 1-pinový signální kablík). A nakonec ještě malý sáček, který obsahuje šroubky.

Vyšší třída monitorovacích panelů
Opravdu nejde o autorádio :-)

 

Vyšší třída monitorovacích panelů
Velice pěkně zpracovaná uživatelská příručka a sáček s rozdvojkami

 

Zpracování

Jedná se o designově velice povedený kousek. Panel je kompletně uzavřený (většina monitorovacích panelů je ve tvaru U s absencí jakéhokoliv krytí) v hliníkovém krytu, který lze jednoduše demontovat povolením 4 šroubků na horní straně. Na zadní straně je pouze u okraje kulatý otvor, kterým jsou protaženy veškeré kabely. Jedná se o napájecí kabel s klasickým 4-pinovým konektorem Molex, 4 kablíky pro připojení stejného počtu ventilátorů a 4 kablíky na jejichž konci jsou teplotní senzory. Specialitkou jsou 3-pinové kablíky pro ventilátory, jelikož jsou po celé délce zapouzdřeny do jemného plastového pletiva modré barvy (díky tomu v těch všech kablících není až tak velký chaos). Škoda, že svazek, který prochází průchozím otvorem, není nijak stažen dohromady (byla by tak nižší šance na nechtěné vytržení kablíku z konektoru na PCB panelu).

Vyšší třída monitorovacích panelů
Přehledné rozmístění konektorů

Čelní stěna není plochá, ale mírně zakulacená (i rohy jsou zaoblené). Její dominantou je velice rozměrný, modře podsvícený displej, na kterém se zobrazují veškeré údaje. Na jeho stranách jsou ve dvou sekcích uspořádány jednotlivé ovládací prvky (jejichž okolí je rovněž modře podsvíceno - ale trochu světleji než v případě displeje).

Ovládání

Ovládací prvky jsou rozděleny do dvou skupin. Vlevo se nacházejí 4 tlačítka rozmístěná do kruhu (střed nic nedělá), přičemž mode přepíná mezi módy auto a manual, tlačítky - a + se snižuje či zvyšuje rychlost větráčků (v krocích přibližně o velikosti 3.125% z maximální rychlosti) a °C/°F přepíná mezi zobrazováním údajů o teplotě v Celsiově a Fahrenheitově stupnici. Vpravo se nachází dalších 5 tlačítek. To největší s popiskem alarm nastavuje teplotní limit pro právě ten senzor, z kterého se zrovna zobrazují hodnoty. Lze ho nastavit na hodnoty 40, 50, 60 či 70 °C (či ekvivalent ve Fahrenheitově stupnici) a při překročení zde nastavené hodnoty u příslušného senzoru se rozezní alarm. Další 4 tlačítka nesou označení Fan1/T1, Fan2/T2, Fan3/T3 a Fan4T4, pomocí nich lze přepínat mezi příslušnou dvojicí (ventilátoru a senzoru). Všechna tlačítka reagují po jejich puštění, takže pokud bychom chtěli vytáhnout otáčky ventilátoru na maximum, tak bychom museli několikrát po sobě stisknout to samé tlačítko (a co teprve zrychlení všech čtyřech). To představuje menší nepohodlí. Škoda, že nestačí tlačítko jen držet. Ale to je jen detail.

Vyšší třída monitorovacích panelů
Na první pohled by se mohlo zdát, že je displej poškozený (není tomu tak :-)

Vyšší třída monitorovacích panelů
Údaje na displeji jsou jasně čitelné (i z širokého pozorovacího úhlu).

{mospagebreak title=Akasa AK-FC-03}Provedením se od Hardcano 12 odlišuje v několika směrech. Panel je otevřený (žádné krytí elektroniky) a otáčky ventilátorů se zde regulují 4 kruhovými ovladači, kterými lze plynule otáčet. Čelní stěnu lze demontovat a barevné vzezření lze modifikovat dle svého vkusu. Není tu kladen takový důraz na displej jako v předešlém případě. Může ale zobrazovat údaje z libovolného ventilátoru a libovolného senzoru - lze kombinovat (teplotní limit ukazuje vždy pro zvolený senzor).

Oba panely ale disponují stejnými funkcemi. Regulace 4 ventilátorů, snímání hodnot ze 4 teplotních senzorů a teplotní limit, při jehož překročení se rozezní alarm. Je zde ale menší výhoda rychlejší regulace ventilátorů (stačí najednou pootočit a nemusí se tak několikrát po sobě stisknout jedno tlačítko, abychom vytáhli otáčky na maximum). Chybí zde ale jakákoliv obdoba auto módu.

 

Vyšší třída monitorovacích panelů 

Obsah balení

Když otevřete krabici, tak spatříte uvnitř plastového obalu panel i s příslušenstvím. Tím jsou další 4 barevné plíšky, náhradní čiré plexisklo, manuál v angličtině (vlastně jen 1 složený list), 4 prodlužovací 3-pin kablíky, 4 kablíky s tepelnými senzory a sáček se šroubky, imbusovým klíčem, 4 žlutými samolepícími štítky a 2 stahovacími umělohmotnými páskami.

Vyšší třída monitorovacích panelů
Už i krabice napovídá tomu, že s barvami půjde něco dělat :-)

Vyšší třída monitorovacích panelů
Manuál mohl být opravdu poněkud lépe zpracovaný (ale účel splní)

Vyšší třída monitorovacích panelů
Čelní strana může být různé barvy

Zpracování

Tento panel má takovou specialitku - různá barevná provedení. A to nejen různé barevné podsvícení displeje, ale lze změnit barvu čelní stěny. Ta je totiž zcela rovná a krytá čirým plexisklem, pod kterým se nachází tenký barevný plíšek (standardně nasazen je černé barvy), který lze jednoduše vyměnit za jiný. Balení totiž obsahuje další 4 různých barev - stříbrná, červená, modrá a žlutá. Krycí plexisklo je připevněno imbusovými šroubky. Naštěstí je ale imbusový klíč potřebného rozměru k nalezení v jednom igelitovém sáčku.

Ovládání

Čelní stěna je zcela plochá (vyjma ovládacích prvků) s hranatým obrysem. Dominantní jsou zde 4 kruhové ovladače s označením fan1fan4 pro regulaci otáček. Zbylou plochu doplňuje poměrně malý obdelníkový displej (ale o jeho kvalitách/nekvalitách dále). Pod displejem se nachází 3 malá tlačítka oválného tvaru (šíleně nahlas cvakají) s označením t, f a c, kterými lze přepínat mezi jednotlivými teplotními senzory, ventilátory a třetí tlačítko slouží ke změně barevného podsvícení displeje (světle modrá, tmavě modrá, fialová, světle fialová, červená, žlutá, zelená nebo automatický režim, který po 3 sekundách přepíná mezi jednotlivými barvami) nebo jeho zhasnutí. Při stisku tlačítka t a f najednou se po 3 sekundách aktivuje režim, v kterém lze nastavit po jednom stupni (t - zvýšení, f - snížení) teplotní limit pro aktuální senzor (nastavení si panel "pamatuje" - není potřeba po restartu znovu zadávat). Při překročení tohoto limitu se rozezní velice nepříjemný a pronikavý alarm (stejně tak se stane, když počet otáček u kteréhokoliv ventilátoru klesne pod 600 za minutu). Při stisku tlačítek t a c najednou po dobu 3 sekund se všechna vlastní nastavení teplotního limitu vrátí na defaultní hodnoty.

Vyšší třída monitorovacích panelů
Rozmístění konektorů (pod napájecím se skrývá čtvrtý 3-pinový)

Vyšší třída monitorovacích panelů
Čiré plexisklo - lesk zaručen

Vyšší třída monitorovacích panelů
Modré podsvícení kruhových ovladačů nelze změnit

Ze začátku způsobovala koncepce čelní stěny panelu s průhledným plexisklem menší nepříjemnost. Jelikož je plexisklo připevněno 4 šroubky v každém rohu, tak při stisknutí tlačítka nejblíže středu (pro změnu barvy podsvícení) to poměrně dost "vrzalo". Po demontáži čelní stěny a následnému nasazení se tato nepříjemnost ale naštěstí ztratila.

Problémem je zde ale čitelnost displeje. To má na svědomí 4mm silné čiré plexisklo, které způsobuje, že je displej poměrně dost zapuštěný (4mm + 1mm barevný plíšek) a tak při pohledu z trochu širšího pozorovacího úhlu nejsou vidět všechny údaje.

{mospagebreak title=Srovnání a závěr}Oba panely jsme již představili, a tak je nyní na řadě jejich vzájemné porovnání. Instalace a zapojení obou bylo naprosto bezproblémové. Stejně tak i funkčnost byla naprosto v pořádku. A jelikož se jedná o panely, které v zásadě disponují stejnými funkcemi a jsou za stejnou cenu, tak srovnání se bude týkat spíše samotného provedení a designu namísto funkčních vychytávek. Ještě musím dodat, že v porovnání měl být ještě jeden panel - Enermax UC-A8FATR4 (stejná kategorie - stejná cena). Měl by být k dispozici přibližně za dva týdny, takže ho případně doplním, pokud budete mít Vy čtenáři zájem.

Vyšší třída monitorovacích panelů

Co se týče provedení, tak Thermaltake Hardcano 12 působí mnohem lepším dojmem. Jedná se o kvalitní produkt, který svým vzezřením jistě upoutá nejednoho počítačového fandu. Design má taky velice povedený, to se musí nechat. Já bych osobně barevné "vychytávky" s klidem oželel. To neznamená, že model od Akasy je špatný (jen displej je v porovnání s naším konkurentem mizerný). Myslím, že téměř za stejnou cenu je Hardcano 12 mnohem zajímavějším kouskem, který navíc disponuje módem, v kterém si automaticky hlídá teplotu a podle toho obsluhuje příslušný ventilátor. Takže při psaní ve Wordu, bude PC tichým společníkem a teprve na LAN party si dovolí protočit pořádně ventilátory na plné otáčky (bez vašeho přičinění).

 

 

Thermaltake Hardcano 12 Akasa AK-FC-03
Klady Moderní design Různá barevná podsvícení displeje
  Rozměrný a jasný displej Různé barevné provedení čelní stěny
  Velmi dobrá čitelnost údajů Kruhové ovladače k regulaci otáček
  Hliníkový kryt Regulace teplotního limitu po 1 stupni (v rozmezí od 0 - 99 °C)
  Zapouzdřené 3-pinové kablíky  
  Módy auto a manual  
     
Zápory Žádný z ventilátorů nelze vypnout Žádný z ventilátorů nelze vypnout
  Nelze nastavit intenzitu podsvícení     (v noci by se ji hodilo snížit) Zapuštěný displej - špatná čitelnost údajů
  Pro změnu otáček nutno opakovaně stisknout stejné tlačítko Hlasité cvakání tlačítek
     
Rozměry 148 x 42 x 166 mm 148.5 x 42.5 x 75.8 mm
Cena 2610 Kč 2473 Kč

Panely zapůjčila firma TNtrade, které tímto děkujeme.

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
16.2.2004 09:54:03   0.0.0.xxx 3942

http://www.coolermaster.com/index.php?LT=english&;Language_s=2&url_place=produc t&p_serial=ALD-V02-UK&other_title=+ALD-V02-UK+Aerogate%20II">http://www.coolermaster.com/index.php?LT=english&Language_s=2&url_pla ce=product&p_serial=ALD-V02-UK&other_title=+ALD-V02-UK+Aerogate%20II


Ten je take pekny.

16.2.2004 10:14:35   0.0.0.xxx 4344
no, řekl bych že vypadá ještě lépe než ten ThermalTake
16.2.2004 10:23:14   0.0.0.xxx 4441
Nejak mi tam chybi udaj o tom, jestli je pouzity PWM pro regulaci vetraku.
16.2.2004 13:09:40   0.0.0.xxx 20544
Ještě mi tam chybí údaj jak moc ta ASKA reguluje otáčky..... Thermal má rozmezí 50-100%, ale co ta druhá potvúrka... kdyš říkáte že jsou funkče stejný, tak taky 50-100%???
16.2.2004 14:22:22   0.0.0.xxx 4645
tipnul bych že podle fotografie u toho prvního ano /tam bude nejspíš mikroprocesor) u toho druhého skoro nabeton ne /tranzistory připláclé kvůli chlazení na plech-spodek krabičky/
16.2.2004 14:58:56   0.0.0.xxx 4545
Regulace druhé potvůrky... v rozmezí 60 - 100%
16.2.2004 20:45:29   0.0.0.xxx 4543
Rád bych si Thermaltake Hardcano 12 koupil - KDE?
díky za tip.

16.2.2004 23:08:28   0.0.0.xxx 4345
mno neco co by mi ukazovalo teplotu primo na kejsu by se mi hodilo, ale na sw termoregulaci ze speedFANu nedam dopustit!!! nevite nekdo jestli se prodava panel, ktery by ukazoval jen teplotu?
16.2.2004 23:10:01   0.0.0.xxx 4545BANÍK vede!!!!!!_opraveno_red.
17.2.2004 08:52:42   0.0.0.xxx 43217
Rozbalit komentářPříspěvek byl automaticky zabalen pro velké množství negativních hlasů.
17.2.2004 13:51:50   0.0.0.xxx 4445
CoolerMaster AeroGateII je vlastně CoolDrive 4, jenže CoolDrive 4 je zároveň chladič pro HDD, vypadá lépe než oba testované vzorky a stojí 1635,- na www.alfacomp.cz . Kdyby to prodával TNTrade, tak to stojí taky 2600,- :o))))))
17.2.2004 13:52:06   0.0.0.xxx 4545
Koupit se dá např. na www.tntrade.cz , dá se objednat např. i přes Czechcomputer, tady je třeba napsat objednávku mailem na obchod@czechcomputer.cz .
17.2.2004 18:37:20   0.0.0.xxx 4345
Recenze tohoto druhu výrobků tady chyběly! Díky!
A samozřejmě se přimlouvám za doplnění i enermaxe.
17.2.2004 19:07:25   0.0.0.xxx 4544
good job. ja sam mam zalman control panel ( http://kofis.webzdarma.cz/ ) ale tyhle jsou fakt mazané ;)
17.2.2004 21:53:18   0.0.0.xxx 4445
Kde si to videl na tntrade ?? V sekci "regulatory otaček" maj jeden ubohej leda by to bylo v sekci "základní desky" tam sem nekoukal :-))))
18.2.2004 09:23:11   0.0.0.xxx 4446
http://www.tntrade.cz/shop/index.php3?ID=fe205b2aa2f31e3ccae410b1 3834c561&;idcelk=ID0010100014378&akce=finddirect">http://www.tntrade.cz/shop/index.php3?ID=fe205b2aa2f31e3ccae410b13834c561&idcelk= ID0010100014378&akce=finddirect
18.2.2004 12:06:21   0.0.0.xxx 4445
BANÍK=BUZNY
18.2.2004 13:53:51   0.0.0.xxx 4645
Kde se ta sranda kupuje a co za ni chcou?
18.2.2004 15:27:09   0.0.0.xxx 4444
podle nazvu to najdes ale ja se bavil o !SEKCI! "REGULATORY OTACEK" :-)
18.2.2004 20:08:15   0.0.0.xxx 4456
Pokud si tuhle blbost někdo koupí tak to je pěkný magor, dát 2500 za podsvícený regulátor otáček :-( Výrobci už neví jakou větší kravinu vymyslí. Už to mít v Kompu 4 hlučící větráčky. Já mám vodní chlazení a žádné větráčky nepotřebuji... To si radši ty peníze odložte a šetřete na vodní chlazení...
19.2.2004 10:49:23   0.0.0.xxx 4245

Chladiče a větráky >>> Multifukční panely


"REGULATORY OTACEK" ??? Copak jses v elektru?

19.2.2004 10:52:59   0.0.0.xxx 4545
To jses machr, ze nemas u vodniho chlazeni zadny vetrak. Ale kdyby jsi chtel pocitac odnest do vedlejsiho pokoje, tak si musis pujcit kango a probourat zed.
19.2.2004 11:38:39   0.0.0.xxx 4444
LOL
19.2.2004 11:40:49   0.0.0.xxx 4444
BTW I u vodního chlazení je potřeba větrák a pokud ho tam nemáš tak seš blbec protože už jeden větrák na tom vodnim chladiči zvedá výkon toho chlazení zhruba o 10-20%
20.2.2004 20:08:49   0.0.0.xxx 4445
Ja ho tam taky nenam, ale mam externi nadobu, cca 50 litru a tu nez mi procik + grafika + chipset zahreji docela dlouho trva, jeste jsem nesel pres 42 °C! Jeste bych potreboval nejak odhlucnit disky a počitač už neuslyším :-)

Spedrat
22.2.2004 16:29:35   0.0.0.xxx 4546
smarja a jak tu nadrz nosis na LAN party. ...a to je jako naky akvarko s rybickama neebo jak je to jako realizovany
22.2.2004 23:57:41   0.0.0.xxx 4443
V rohu za skrini bylo misto, tak jsem tam soupnul takovy mensi "barel" :-)
22.2.2004 23:59:33   0.0.0.xxx 4444
Na LAN party nechodim se svym pocem, ale chodime na "nocni parby" od 20 hod. do 8 hod. vkuse do pocitacovy herny ;-)
25.2.2004 20:07:26   0.0.0.xxx 4344
Prostě krása!"!"!"!"!
7.4.2004 21:32:37   0.0.0.xxx 4445
Nemáte někdo zájem o multifunkční panely od Enermaxu? Konkrétně se jedná o TECTROID A3 a A5 v černé barvě. Bližší info po dohodě zašlu...
28.5.2004 07:46:23   0.0.0.xxx 4446
No o ten panel A5 bych měl zájem, jestli ho ještě máš napiš mi na mail a určitě se dohodnem ...
14.4.2005 07:22:00   0.0.0.xxx 4545
hushushustytytyty
27.3.2007 16:44:14   85.207.166.xxx 1211
já mám akasu a jsem s ní spokojený akorát mě trochu překvapilo když jem od ní odváděl docela tlustý smotek kabelů mno ale to ticho! :-D

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

5 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 1.7Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.