Hlavní stránka Návody Úpravy: modding Casemoddding: Plexisklo - průhledný zázrak?
Casemoddding: Plexisklo - průhledný zázrak?
autor: Jan Štěpánek , publikováno 8.7.2008
Casemoddding: Plexisklo - průhledný zázrak?

Další článek ze série o casemoddingu se zaměřuje na materiál, který zná skoro každý. Jedná se o polymetylmetakrylát, tedy lidově řečeno plexisklo, nebo také akrylátové sklo. V casemoddingu ho můžeme použít na spousty různých úprav a není výjimkou i kompletní case vyrobená právě z plexi, kterou je možné i normálně koupit. Nejdříve ale nějaké základní informace…


Jak už bylo řečeno, plexisklo je tzv. polymetylmetakrylát, tedy průhledný syntetický polymer vyráběný z acetonu. Na 1kg plexiskla je potřeba při výrobě asi 2kg ropy. Alternativou plexisklu je tzv. polykarbonát, který je pevnější a oděru-odolnější. Ten můžeme samozřejmě také využívat a mnoho lidí např. do bočnice právě raději použije polykarbonát nebo dokonce pravé sklo, aby nedošlo k brzkému poškrábání. Pokud však plexisklo nebudeme používat jako podložku na stole, tak se výrazného poškrábání bát nemusíme. Plexiskla, resp. výrobky z něj (desky a tyče) rozdělujeme na dva druhy, podle způsobu zpracování.

Casemoddding: Plexisklo - průhledný zázrak?

Ozvláštnění interiéru za pomoci UV senzitivního plexiskla (Project GreenMaster).

Casemoddding: Plexisklo - průhledný zázrak?

Extrudované plexisklo:

Z názvu je patrné, jakým způsobem se surový polymer zpracovává – natahuje se podle potřeby, popř. se vtlačuje do formy. Extrudované desky jsou levnější, protože tento způsob výroby je výhodnější a je možné dosáhnout přesnější tloušťky požadovaného výrobku při zpracování. Mezi nevýhody však patří větší křehkost a nižší teplotní odolnost (i když nevýhoda je to pouze individuální, záleží samozřejmě na způsobu použití a opracování). Extrudované plexisklo se nehodí na zatěžované plochy, jako jsou např. přední kryty u motorek, apod. Jelikož se snadněji poškrábe.

Casemoddding: Plexisklo - průhledný zázrak?
Použití plexi trubky pro nožičky PC a modrého plexi jako kryt (zakázkový case pro Intel).

Lité plexisklo:

Opět je asi jasné, jak se zpracovává – v tekutém stavu se nalévá do formy, kde pak zatuhne. Tento způsob je finančně náročnější a tak i lité materiály jsou dražší. Výhodou je však vyšší odolnost proti oděrům a lepší zpracovatelnost (materiál je houževnatější).

Co se týká zpracovávání samotných desek a trubek, tak to většinou probíhá při teplotě kolem 250°C (teplota hoření plexi je kolem 460°C). Co se týká spojování tohoto materiálu, je to možné lepením – kyanokrylátová lepidla (např. sekundové), tepelně (natavením povrchu) a nebo pak za pomoci rozpouštědel (dichlormethan nebo trichlormethan). Za pomoci rozpouštědel můžeme vytvořit i neviditelné spoje.

Casemoddding: Plexisklo - průhledný zázrak?

Mnoho lidí si také myslí, že plexisklo existuje pouze v jednom provedení, tedy transparentním. Tomu však tak není. Dnes se vyrábí neskutečný počet barevných provedení, nebo i speciální plexiskla, která fungují jako pravé nebo falešné zrcadlo, popř. reagující na UV záření, tzv. UV aktivní materiály. Použití takových materiálů může vaši case hodně ozvláštnit.

Casemoddding: Plexisklo - průhledný zázrak?
Falešné zrcadlo od ACryan (Mirror2), vypnuté a zapnuté osvětlení.

Casemoddding: Plexisklo - průhledný zázrak?
UV senzitivní plexi (na fotce nasvícenou 30cm UV katodou)

Pokud mám mluvit za sebe, tak osobně mám zkušenost se zpracováním extrudovaných desek a polykarbonátu. O těchto materiálech budu dále mluvit a zaměříme se na různé způsoby opracování. Pro mě je základním nástrojem pro práci s plexisklem především přímá bruska, o které jsme již mluvili v předchozím článku, avšak samozřejmě s jinými nástavci. Dobrým pomocníkem je pak také flexa, přímočará pila popř. vrtačka. Vždy záleží na požadovaném zpracování. To se pokusím teď na dalších stránkách nějak rozumně rozdělit.

Casemoddding: Plexisklo - průhledný zázrak?
Kombinování 3mm hliníku a 3mm plexi (nasvíceno UV katodou). 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
307 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 148.7Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.