Hlavní stránka Návody Úpravy: modding Škola casemoddingu, díl 1. - lakování a tmelení
Škola casemoddingu, díl 1. - lakování a tmelení
autor: Jan Štěpánek , publikováno 6.2.2008
Škola casemoddingu, díl 1. - lakování a tmelení

Doplněno o videožurnál! Konečně je tady první ze série článků na téma "úpravy počítačových skříní". Mnozí z Vás si asi řeknou, že začínat seriál o casemoddingu zrovna lakováním je jako začít stavět dům od střechy, ale pro ty z vás, kteří nechtějí nijak zásadní úpravy a stačí jim ke spokojenosti pouze změna barvy jejich počítačové skříně (nebo také myši, klávesnice apod.), je to myslím přínosné.


Tento článek se však nezabývá pouze a jen lakováním, tedy změnou barvy počítačové skříně, ale nejdříve si řekneme něco o tmelení, které je často ve větší či menší míře v casemoddingu využíváno. Někdo se potřebuje zbavit pouze nežádoucí perforace na předním panelu, někdo si ten panel dělá celý od začátku, takže bude tmelení potřebovat více.

Hned úvodem bych tedy měl asi zmínit, jaké materiály používat, čemu se vyvarovat, apod.

Škola casemoddingu, díl 1. - lakování a tmelení

Není tmel jako tmel…

Na trhu existuje několik typů polyesterových tmelů (kytů), které můžeme použít, ale rozhodně není jedno, po kterém sáhneme. Každý je určen k trochu jiným účelům a je tedy potřeba předem rozmyslet, co chceme dělat a podle toho nakupovat. Stejná není ani nabídka jednotlivých výrobců. Existuje mnoho firem, které polyesterové tmely nabízí, já osobně mám nejlepší zkušenosti s relativně dobře dostupnými produkty firem BKP (řada PolyTmel) a Body.

V našem článku budeme pracovat s tmely firmy BKP patřícími do řady PolyTmel, a to s provedením Vlákno, Rapid a Super. Každé z nich je určeno na jiné použití.

Vlákno

Škola casemoddingu, díl 1. - lakování a tmelení

Již z názvu je patrné, že se nebude jednat o žádný jemný tmel. Obsahuje totiž jemná skelná vlákna. Díky tomu je možné tento tmel využít na zaplnění větších mezer a prohlubní, vlákna jsou schopna tmel pevněji "držet pohromadě" a nedochází tak ke drobení, praskání, apod. Ale samozřejmě nemůžete čekat, že tímto tmelem vyplníte nějaké obrovské otvory. Pokud chceme zaplnit větší prostor, doporučuji tento tmel kombinovat ještě se skelnou tkaninou. Je to pak taková jednodušší (ale také ne tolik pevná) náhrada laminátu.

Poznámka: po broušení v tmelu "Vlákno" často vznikají malé perforace (díky bublinkám), takže se nepoužívá přímo pod lak, ale opravdu spíše k zaplnění větších prostor. Manipulace je díky skelnému vláknu taky o něco horší, než u jemných tmelů, ale není to nic strašného.

Rapid (nový Rapid)

Tento tmel je již výrazně jemnější a slouží pro zahlazení povrchu před stříkáním plniče. Hlavní výhodou Rapidu je prodloužená doba tuhnutí, pokud tedy potřebujeme z nějakého důvodu delší dobu zpracovatelnosti, je tento tmel tou správnou volbou. Upozorňuji, že při použití ve větší vrstvě nebo na méně pevném  povrchu, často dochází k jeho praskání. Také jsem se již setkal s problémy při následném nanesení plniče, kdy při okraji zatmelené plochy barva „zkrabatěla“. Proto dnes již používám pro konečné jemné tmelení spíše další ze jmenovaných tmelů – Super.

Super (a SuperPlus)

Škola casemoddingu, díl 1. - lakování a tmelení

Opět se jedná o extra jemný tmel, který se používá pro dokončování a zahlazení pod barvu, respektive pod tzv. "plnič". Je ještě o něco jemnější než Rapid a pracuje se s ním opravdu velice dobře. Opět ale nedoporučuji použití ve velkých vrstvách nebo na nezpevněném povrchu. Pevnostně bych však řekl, že je na tom o něco lépe než Rapid a v kombinaci s Vláknem jej lze použít naprosto bez problémů.

Plaster

Škola casemoddingu, díl 1. - lakování a tmelení

Poslední zde jmenovaný je specializovaný tmel určený pro úpravy plastových částí. Vyznačuje se vysokou přilnavostí k plastům typu ABS nebo PP, tedy je ideálním pomocníkem při razantnějších úpravách čelních panelů, které jsou ve většině případů právě plastové. Z vlastní zkušenosti však mohu říct, že na plast lze bez problémů použít i předešlé produkty a pevnost je také dobrá. Plaster má však vyšší přilnavost k jemnějším materiálům. Např. pro dobré spojení plastu a tmelu se skelnými vlákny je potřeba plastový povrch zdrsnit, aby došlo k propojení. Plaster „chytne“ i na nezdrsněný povrch. Ideální je použití pro jemné opravy nebo zahlazení určitých nerovnosti či perforací. Popř. v kombinaci se svářenými plasty – tedy pokud čelní panel svaříme z několika dílů, musíme místo sváru nějak zahladit, na to je tento tmel opravdu naprosto ideální.

Zde zmíněné produkty jsou jen výtahem z nabídky firmy BKP (Body nabízí obdobné). Pro naše účely snad ale jiné provedení potřebovat nebudeme. Pro informace o dalších produktech můžete navštívit stránky výrobce. Teď se zkusme podívat na aplikaci takového tmelu. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
1018 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 498.6Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.