Hlavní stránka Návody Cenový přehled Přehled pevných disků - leden 2006
Přehled pevných disků - leden 2006
autor: Helmich Jiří , publikováno 10.1.2006
Přehled pevných disků - leden 2006

V tomto roce jsme společně prošli teprve segment trhu, jehož náplní jsou operační paměti. Pojďme se nyní podívat do světa podobného - přece jen i u pevných disků platí, že čím větší kapacita, tím lépe. Přihlédnout se však musí i ke zpracování, funkcím, technologiím a ceně. Společně toto vše dnes podnikneme. V tabulkách na vás čeká více jak 140 pevných disků pěti typů, které jsou členěny do čtyř vám již známých kategorií.


Rozdělení

  • low-end - pevné disky levnější než 2000 korun včetně DPH
  • mainstream - pevné disky s cenou v rozpětí od 2 - 4 000 korun vč. DPH
  • high-end - pevné disky s cenou v rozpětí 4 - 8 000 korun vč. DPH
  • opravdu drahé - pevné disky jejichž cena překročila 8 000 korun vč. DPH

Novinky

Novinek v této oblasti není příliš mnoho. V první řadě je to však skutečnost, že jsem do přehledu zařadil i SCSI disky, protože ten, kdo na ně má, nemá problém s investicí do SCSI řadiče. Ve svých cenových kategoriích jsou pak SCSI disky (původně určené především pro servery) tím nejlepším, co můžete sehnat.

Dále tu máme několik novinek ze stáje Maxtoru. Ten vyběhl na svět s novou řadou pevných disků, tentokráte značenou číslem 11. Těžko říci, o kolik a v čem jsou nové disky Maxtoru lepší, ale nutno říci, že nějakou inovaci by to chtělo. Technologicky výborně založené disky vždy ztrácely na nějakých drobnostech, uvidíme, jak se osvědčí tyto novinky. Jejich první dojem okamžitě zkazí cena. Ta je v průměru o dva tisíce korun vyšší než je tomu u srovnatelných disků jiných značek.

Dále jsou to disky CardBus, které přibyly do tabulek. Nepředpokládám, že někdo z vás by si koupil miniaturní disk s kapacitou až 60 GB, avšak technologie je to více než zajímavá. Proč tedy nesledovat alespoň vývoj jejích cen. Výrobcem těchto disků je Toshiba, která tak opět útočí na trh pevných disků.

Přehled pevných disků - leden 2006

Seagate také oznámil, že má připraven první disk s kolmým zápisem. tento 160GB disk je vyroben v provedení 2,5" a dá se tudíž očekávat, že bude používán především v noteboocích. Výhodou kolmého zápisu je skutečnost, že na jednu plotnu se vejde o mnoho více dat, a tudíž dojde ke zmenšení rozměrů disku.

Běžným procesem na trh samozřejmě vklouzlo několik dalších disků.

Teorie - SCSI (Small Computer System Interface)

Ne ne, zrak vás nešálí. Opravdu jsem do přehledu zahrnul i SCSI disky. Všechny SCSI disky v přehledu podporují rozhraní SCSI 320. Možná, že se po shlédnutí přehledu zeptáte, jaký je rozdíl mezi disky s 68 a 80 piny. Těch rozdílů bude možná více, ale ten hlavní je, že disky s 80pinovým rozhraním nemají problém s HotSwapem. Kdysi se dokonce používali pouze 50pinové kabely, to však bylo v dobách 8bitového SCSI. To přešlo na 16 bitů spolu s 68 piny.

Pro vás, kteří o SCSI discích slyšíte prvně ještě zdůrazním, že SCSI disky jsou převážně serverovou záležitostí, avšak pro majetnější uživatele počítačů není problém pořídit si nějaký ten SCSI řadič (ten nejlevnější od Adaptecu seženete za 1300 korun, o něco sofistikovanější verzi v OEM provedení za 4100 korun).

V čem že tkví výhoda SCSI disků? Pracují s 10000 nebo dokonce i 15000 otáčkami, a tudíž rychleji vyhledávají data --> nižší přístupové doby (až 4 ms). Tím podstatným ve skutečnosti nejsou disky, ale rozhraní samotné.

Výhoda SCS tkví v tom, že jeho řadič je univerzální. SCSI řadič tedy může pracovat s jakýmkoli zařízením, protože všechna SCSI zařízení mají dle normy  integrovány stejné příkazy.

Přehled pevných disků - leden 2006

Další podstatnou výhodou je, že každé zařízení má na SCSI hostitelském adaptéru vlastní řadič. Žádná zařízení si tedy nepřekáží při práci. Podstatné také je, že adaptér může příkazy řetězit, a tak mezi tím, co disk líně (to u SCSI disků moc neplatí) nastavuje hlavičky, adaptér probírá se skenerem vaše fotky z dovolené. Avšak doby, kdy se SCSI používalo na všechno jsou dnes celkem minulostí (na to máme dnes USB). Avšak pro disky je SCSI stále zajímavé.

SCSI prošlo jistým vývojem (ostatně jako EIDE), ale my ho shrňme do jediné věty: SCSI během svého působení vyzkoušelo několik frekvencí (5 - 40 MHz) a různé datové šířky. S tím rostla datová propustnost rozhraní, a také maximální možná délka použitého kabelu, která je dnes delší než 12 metrů (jediná výhoda oproti USB s max. 5 metry).

Proč jsou SCSI disky tak drahé? Platíme zde za technologii - roztočit plotny na 15000 otáček, to už je nějaký kumšt. Druhým důvodem je, že SCSI zařízení musí obsahovat tzv. terminátor (odpor, který ukončí sběrnici). 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
250 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 99.4Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.