Hlavní stránka Návody Cenový přehled Plánujete pod stromeček nové PC? Nechte se inspirovat
Plánujete pod stromeček nové PC? Nechte se inspirovat
autor: Štefek Petr , publikováno 16.12.2004
Jako každý rok se v nabídce firem objevují zaručeně ty nejlepší sestavy pod stromeček a zase jako každý rok je většina z nich pouze šizením zákazníků očekávajících za své peníze solidní výkon. Ten ve finále často bývá hluboko pod veškerým očekáváním. Podle přísloví "Co si neuděláš sám, to nemáš." se podívejme jaké komponenty vybrat, abychom byli spokojení i po vybalení tohoto vánočního dárku a nemuseli ho Santovi posílat zpátky i s peprným vzkazem o stavu věcí. {mospagebreak title=Systém s dobrým poměrem cena/výkon}

Článek je koncipován tak, aby dokázal zodpovědět většinu otázek týkajících se výběru komponent. Vycházel jsem jak ze své zkušenosti, tak i z osvědčených sestav a komponentů, které prošly testy na jedničku.

U sestav pro overclockery se ceny kompletních systémů dostávají velmi vysoko, ale je třeba vzít v úvahu, že konečná cena se dá srazit až o třetinu výběrem jiných doplňkových komponent, což se týká především skříně, zdroje, audio komponent a LCD monitoru. Základ v podobě motherboardu a procesoru by měl zůstat nezměněn.

V tabulce jsou uvedeny jednotlivé komponenty a stručné informace k nim. Pod každou sestavou je cena, která je pouze orientační, ale jestli si dáte trochu práce prohledáte české e-shopy, tak se této ceně buď hodně přiblížíte nebo ji dokonce dostanete ještě níže. Všechny ceny jsou uvedeny včetně DPH.

První sestava je určena pro domácnost a je navržena tak, aby se ní mohly provozovat všechny činnosti, od hraní her až po kancelářské práce. Jsou zahrnuty veškeré komponenty kromě monitoru, který si každý vybere podle svých finančních možností, ale každopádně by volba měla padnout na 19" CRT monitor nebo kvalitní 17" LCD monitor.

Systém s dobrým poměrem cena/výkon

Platforma

AMD

Procesor

Athlon 64 2800+ BOX

Jádro

NewCastle
Socket 754
Výrobní technologie 130nm
Cena 4200,-
Základní deska Gigabyte GA-K8NS
Socket 754
čipset Nvidia nForce 3 250Gb
Cena 2300,-
Paměti Kingmax  DDR
Typ modulu PC3200 (400MHz)
Latence modulu CL 3
Velikost 512MB
Cena 2400,-
Grafická karta Sapphire ATI Radeon 9800Pro
Grafické jádro R350 (R360)**
Rozhraní AGP
DirectX 9.0
Cena 6500,-
Pevný disk Seagate Barracuda 7200.7+
Kapacita 160GB
Cache 8MB
Rozhraní SATA

Cena

2800,-
Mechanika DVD RW NEC ND3500A
Formáty DVD DVD+R/-R(RW)/+R DL/+R 9
Formáty CD CD-R/RW
Cena 2300,-
Klávesnice + myš Logitech Cordless Desktop
Rozhraní USB + PS/2
Cena 1200,-
Zdroj Fortron FSP350-350GTF(PF)
Výkon 350W
Cena 850,-
Case Case ATX*
Typ Middletower
Cena 500,-
Zvuková karta Creative Audigy 2 Value
Info 24bit/192kHz,EAX HD
Cena 1400,-
Reproduktory Creative Labs Inspire T5400 5.1
Výkon (sub.+satelity+centr) 22W + 4x8W + 20W
Cena 2400,-
Monitor 7500,-***
Cena celkem ( s DPH) 34 350,-

* Libovolná skříň ATX
** Radeony 9800Pro bývají často osazovány jádrem R360
*** Monitor podle uvážení (viz. článek)

Procesor

Model AMD Athlon 2800+ BOX byl zvolen kvůli dobré ceně, která je téměř stejná jako u alternativy Sempronu 3100+, který neposkytuje takový výkon a ani využití 64-bitů pro budoucí aplikace pod Windows XP 64-bit nebo Linuxem. Procesor je v boxovaném balení, takže má i firemní chladič, který v tomto případě bohatě postačí.

Plánujete pod stromeček nové PC? Nechte se inspirovat

 

Základní deska

Byla využita deska GA-K8NS značky Gigabyte, která je s cenou jen málo přesahující 2 tisíce ideální volbou pro "value" systém. Deska je založena na čipsetu nForce 3 250Gb, takže bude mít i solidní možnosti přetaktování, které ale nebudou zdaleka takové jako u socketu 939 s Athlonem 64 3000+ (90nm). Socketu 939 jsem se vyhnul, protože by se tím cena posunula daleko za plánovanou hranici.

Plánujete pod stromeček nové PC? Nechte se inspirovat

 

Paměti

Využity byly základní modely společnosti Kingmax, které v tomto případě poslouží velmi dobře. Co se týká velikosti 512MB, tak je dnes rozumným minimem pro provozování většiny aplikací a her. Pozdějšímu rozšíření na 1GB nebo více nic nebrání, a to ani v případě, že si koupíte nebo už máte 2 moduly o velikosti 256MB, protože deska má rovnou tři paměťové sloty. Podporovány jsou paměti 266/333/400MHz, ale nejlepší je využít 400Mhz modulů a rovněž se musíme rozloučit s podporou dual-channel, což není pro běžné programy žádnou pohromou.

Plánujete pod stromeček nové PC? Nechte se inspirovat

Grafická karta

Použita byla starší grafická karta Radeon 9800Pro, která i dnes nabízí rozumný výkon a nestojí mnoho. Karta podporuje DirectX 9.0 a nějakou dobu si s ní v klidu a pohodě vystačíte. Řešením by byla nVidia GeForce 6600GT AGP, ale dokud nebude běžně (zatím je jen v malém množství)  dostupná, ponecháme kartu od ATi. Radeon 9800Pro je jediným řešením s rozumnou cenou, ale samozřejmě existují karty nVidia Geforce 6800, ale ty už jsou cenově někde úplně jinde.

Plánujete pod stromeček nové PC? Nechte se inspirovat

 

Pevný disk

Výběr harddisku je ošemetná věc, protože jeden uživatel má dobré zkušenosti s jedním modelem a firmou a druhý zase s oním modelem a jinou firmou. Zvolil jsem disk společnosti Seagate, protože stojí o něco míň, než tomu je v případě Hitachi a poskytuje podobné parametry. Kapacita 160GB je pro normálního uživatele zcela dostačující, ale na modely s menší kapacitou než 120GB raději zapomeňte.

Plánujete pod stromeček nové PC? Nechte se inspirovat

 

Mechanika DVD-RW

Na výběr je spousta výrobců s ještě větším počtem modelů, ale jednička je jen jedna. Jde o NEC 3500A, který získal spoustu ocenění za rychlost i spolehlivost. Druhým tipem je model z dílen LG Electronics, konkrétně SuperMulti GSA-4160B, který je spolu s mechanikou NEC 3500A tím nejlepším v této kategorii (samozřejmě existuje i v bílém provedení).

Plánujete pod stromeček nové PC? Nechte se inspirovat

Klávesnice a myš

Pokud chcete něco víc než obyčejnou klávesnici za dvě stovky a myš na odpovídající úrovni, pak může být vaše volba tento kousek hardware od Logitechu (tato společnost dělá většinou velmi kvalitní hardware), který vás zbaví drátů, a to jak v případě myši tak i klávesnice. Logitech Cordless Desktop seženete za cenu blížící se dvanácti stům korunám i s daní. Pokud je někdo vyznavačem her jako UT2004 nebo CS, tak se asi raději poohlédne po něčem dražším (např. Logitech MX1000).

Plánujete pod stromeček nové PC? Nechte se inspirovat

Zdroj

Fortron 350W by měl bez problémů ustát napájení celé sestavy, což si můžete překontrolovat kalkulátorem spotřeby na stránkách AMD, kde si zvolíte jednotlivé komponenty a vyjde vám doporučený výkon zdroje. Pokud jde o Fortron FSP350-350GTF(PF), tak ten seženete za cenu okolo 800Kč s DPH, takže to taková finanční rána nebude.
 

Plánujete pod stromeček nové PC? Nechte se inspirovat

 

Case

V tomto případě zvolte libovolný case bez zdroje, který se vám bude líbit, protože investice do drahé skříně se pro tento účel příliš nehodí. Modely beze zdroje se pohybují v cenách okolo pětiset korun. Modely společnosti ModeCom nám v tomto případě plně vyhoví.

Plánujete pod stromeček nové PC? Nechte se inspirovat

Zvuková karta

Pokud jste jenom trošku hudebně založení, pak vám integrovaný kodek příliš nevyhoví. Poohlédněte se v řadách společnosti Creative, kde naleznete široké spektrum karet za rozumnou cenu. Vybrána byla Value verze Audigy 2, která vám zajistí v případě potřeby podporu zvukového formátu 7.1 a zvukový výstup solidní kvality, který s rezervou dostačuje vybraným reproduktorům. Pokud se vám cena bude zdát příliš vysoká, tak sáhněte po Audigy LS, která je s téměř poloviční cenou také dobrou volbou.

Plánujete pod stromeček nové PC? Nechte se inspirovat

Reproduktory

U reproduktorů většinou platí čím dražší, tím lepší, takže pokud se rozhodnete investovat do něčeho dražšího, tak to bude v tomto případě jen dobře. Tento model by měl poskytnout alespoň základní audio výstup, ale náročnějším posluchačům rozhodně nevyhoví. Ceny kvalitních reproduktorových soustav se pohybují kolem 10 000 korun (Logitech a Creative), ale pokud chcete opravdovou hi-fi kvalitu, tak to vyřeší jen externí zesilovač, kvalitní reproduktory a přiměřená zvuková karta v PC (převodníky karty by měly být v externím boxu mimo skříň).

Plánujete pod stromeček nové PC? Nechte se inspirovat

 

Monitor

Výběr monitoru v této cenové kategorii je poněkud složitý, ale s trochou štěstí se dá vybrat solidní model 19" CRT monitoru. Pokud  se tedy rozhodnete pro klasické CRT, tak zde je malý výčet monitorů s cenami kolem stanovené hranice. Samsung  SyncMaster 997DF, LG Flatron F900P, NEC FE990 a Hyundai ImageQuest Q995 stříbrný. Poslední jmenovaný je výrazně levnější (cena je okolo 6000Kč s DPH), a tak může být vaším favoritem. Pokud vám to jen trošku finance dovolí, tak raději investujte do 17" LCD a konkrétně do typu Samsung 710T (cena 12000Kč s DPH - na obrázku), protože v současnosti není lepší volby.

Plánujete pod stromeček nové PC? Nechte se inspirovat

{mospagebreak title=Sestava pro overclockery }

Pokud patříte k uživatelům, kteří nezatracují overclocking jako něco, co pro ně v žádném případě nemá smysl, tak si přečtěte následující rady pro výběr komponent. Sestavy jsou koncipovány tak, aby vaše peněženka příliš nevykrvácela a vy jste pak nemuseli přepadávat v temných uličkách, aby vaše děti měly vůbec co jíst. Bohužel v případě Intelu je vyšší cena dána použitím DDR2 pamětí, které jsou ještě stále dost drahou záležitostí.

Dále je při posuzování obou konfigurací třeba vzít v úvahu, že jsou určeny pro "střední třídu" overclockerů, to jsou ti, kteří pro navýšení výkonu udělají víc, než zapnutí automatického overclockingu v ovladačích nebo v BIOSu základní desky, ale na druhou stranu nebudou počítač strkat do ledničky, nebo používat tekutého dusíku k chlazení procesoru.

Overclocker

Platforma

AMD

INTEL

Procesor

Athlon 64 3000+ CPU Intel P4 540 (3.2GHz)

Jádro

Winchester Prescott
Socket 939 LGA775
Výrobní technologie 90nm 90nm
Cena 4900,- 6500,-
Základní deska MSI K8N Neo2 Platinum Asus P5GD2
čipset nVidia nForce 3 250Gb Intel 915P
Cena  4300,- 4800,-
Paměti Kingmax Hardcore DDR Kingston HyperX DDR2 CL4 KHX5400D2K2
Typ modulu PC4000 (500MHz) PC5400(667MHz)
Latence modulu CL 3 CL 4
Velikost 512MB (x2) 1024MB (dual channel)
Cena 3000,- (x2) 9400,-
Grafická karta Asus V9999/TD 128MB XFX GeForce 6600 GT 128MB
Grafické jádro

6800(NV40)

6600GT(NV43)

Rozhraní AGP PCIe 16x
DirectX 9.0c 9.0c
Cena 9000,- 6500,-
Pevný disk Hitachi Deskstar 7K250 Hitachi Deskstar 7K250
Kapacita 160GB 160GB
Cache 8MB 8MB
Rozhraní SATA SATA

Cena

3000,- 3000,-
Mechanika DVD RW NEC ND3500A NEC ND3500A
Formáty DVD DVD+R/-R(RW)/+R DL/+R 9 DVD+R/-R(RW)/+R DL/+R 9
Formáty CD CD-R/RW CD-R/RW
Cena 2300,- 2300,-
Mechanika DVD NEC DV5800A NEC DV5800A
Formáty DVD/CD Multi* Multi*
Cena 700,- 700,-
Klávesnice + myš Logitech Cordless Desktop Logitech Cordless Desktop
Rozhraní USB + PS/2 USB + PS/2
Cena 1200,- 1200,-
Zdroj Thermaltake Silent Purepower W0037 Thermaltake Silent Purepower W0037
Výkon 410W 410W
Cena 2600,- 2600,-
Case  Thermaltake Tsunami VA3000BNA Thermaltake Tsunami VA3000BNA
Typ Middletower Middletower
Rozměry 490 x 205x 580 490 x 205x 580
Cena 4700,- 4700,-
Zvuková karta  Creative Audigy 2 Value  Intel High Definiton Audio
Info 24bit/192kHz, EAX HD 24bit/192kHz, EAX
Cena 1400,- na základní desce
Chladič Arctic Cooling Freezer 64 Arctic Cooling Freezer 7
Princip chlazení Heatpipes+ větrák Heatpipes+ větrák
Cena 800,- 900,-
Monitor LCD Samsung 710T Samsung 710T
Úhlopříčka 17" 17"
Odezva 12ms 12ms
Jas [cd/m2] 300 300
Kontrast 600:1 600:1
Cena 12000,- 12000,-
Reproduktory Creative Inspire T5400 Creative Inspire T5400
Výkon (sub.+satelity+centr) 22W + 4x8W + 20W 22W + 4x8W + 20W
Cena 2400,- 2400,-
Cena (bez LCD, s DPH) 43 300,- 45 000,-
Cena celkem (s DPH) 55 300,- 57 000,-


* všechny běžně používané formáty

Procesor

Byly vybrány modely, které nabízejí výborné možnosti přetaktování a také perfektní poměr cena/výkon. Procesor AMD Athlon 3000+ s jádrem Winchester totiž není problém při troše snahy rozběhnout z původních 1.8GHz až na 2.4GHz, což je nominální frekvence Athlonu 64 4000+, který poskytne dostatečný výkon pro cokoli, na co si vzpomenete.

Plánujete pod stromeček nové PC? Nechte se inspirovat

 

Pentium 4 520 (2.8GHz) s jádrem Prescott je jediná volba u které je relativně pravděpodobné, že poběží na frekvenci 3.73Ghz prostým zvýšením FSB na 1066MHz. Abych si byl jist provedl jsem experiment s čerstvě zakoupenou sousedovic sestavou a domněnky se potvrdily, bohužel na experimenty většího kalibru nebyl čas a pochopení ze strany sousedovy. Pokud zvolíte model dražší jako třeba Intel P4 540 (3.2Ghz) pravděpodobně z něj "vyždímáte" hodnoty kolem 3.8-4GHz. Vše je pouze otázkou financí.

Plánujete pod stromeček nové PC? Nechte se inspirovat

 

Základní deska

MSI K8N Neo2 Platinum představuje jasnou volbu pro socket 939, neboť stabilitou a výkonem se řadí mezi špičku s čipsety nForce 3 250. Poměr cena/výkon je u této desky vynikající, avšak musíte oželet rozhraní PCIe, které je pro AMD dostupné až na základě nForce 4 a dalších souputníků jako jsou VIA KT890 a ATI Xpress 200. Absence PCI Express však není žádná tragédie, protože většina grafických karet má a bude mít ještě delší dobu své variace pro obě rozhraní.

Plánujete pod stromeček nové PC? Nechte se inspirovat

Asus P5GD2  je založená na novějším čipsetu Intelu, a tím je i915P, který má spoustu zajímavých "features", jako je podpora DDR2 od 533MHz do 711MHz nebo nestavení systémové sběrnice 100-400MHz (manuálně) Tato deska poskytne solidní základ i pro budoucí procesory pro LGA775, protože Intel se této patice nehodlá vzdát ani v roce 2005. Proč Asus? Jednoduše proto, že Asus je jistota pro overclockery (na platformě Intel), kteří požadují maximální stabilitu. Další předností čipové sady, na které je tato deska postavená, je vynikající zvuková stránka věci v podobě integrovaného Intel High Definition Audio (Azalia) s podporou až 192KHz/24bit, který už dokáže nahradit levnější modely zvukových karet Creative. Dalším možným řešením je základní deska Asus P5AD2-E Premium, která je založena na čipsetu Intel 925XE, který je tím nejlepším, co lze pro Pentia 4 mít, ale zároveň s cenou okolo 9 tisíc taky tím nejdražším, co lze koupit.

Plánujete pod stromeček nové PC? Nechte se inspirovat

Paměti

Pro platformu AMD byly vybrány paměti Kingmax HardCore 500MHz, protože pokud chceme paměti a procesor taktovat synchronně, musíme použít paměti s pracovní frekvencí 500MHz a výše, jelikož u tohoto procesoru není problém dosáhnout sběrnice na 250MHz, kde nám pak i paměti běží kolem 500Mhz. Řešením je samozřejmě snížit nominální pracovní frekvenci pamětí z 200Mhz na nižší hodnoty, ale z toho by žádný pořádný overclocker neměl moc radosti. Pokud si někdo chce připlatit na paměti DDR 533MHz, aby měl 100% jistotu, tak je nutné s rozvahou. Konkrétně u zvolených modulů je poměr cena/výkon opravdu perfektní.

Plánujete pod stromeček nové PC? Nechte se inspirovat

U platformy INTEL je situace poněkud obtížnější, protože ve většině případů (stejně jako v tom námi zvoleném) musí být použity paměti typu DDR2, které nejsou v dnešní době ničím levným. Moduly s pracovní frekvencí 667MHz nejsou žádnou rozežraností, protože zvolením DDR2 na nižších frekvencích neušetříme téměř nic. Paměťové moduly Kingston HyperX jako dual channel kit (2x512MB) posloužily v tomto případě perfektně.

Plánujete pod stromeček nové PC? Nechte se inspirovat

Grafická karta

Poměrně těžký výběr v případě omezených financí, protože pokud není rozpočet omezen, tak člověk sáhne po jednom z nejvyšších modelů na trhu a má vystaráno. Jenomže správný "taktič" má největší radost, když se mu povede odemknout pipelines a ještě "nataktit" jádro blízko bodu doutnání. Volba pro platformu AGP je v tomto případě zcela jasná. Řešení představuje nVidia GeForce 6800, která v podání značky Asus nestojí mnoho a je mnohem lepší volbou než starší Radeon 9800Pro. Nvidia 6600GT AGP teprve začíná být dostupná a další řešení v podobné cenové kategorii nejsou.

Plánujete pod stromeček nové PC? Nechte se inspirovat

 

Pro PCI Express v případě INTELu máme možností plný kufr, ale zvolil jsem řešení od společnosti XFX, konkrétně se jedná o model GeForce 6600GT. Proč? Protože nabízí výhody 1.6ns pamětí, které podle nedávné recenze na PCT šly přetaktovat na 1250MHz, což je právě nominální frekvence 1.6ns pamětí. Jádro (NV43) u těchto karet poměrně často s dobrým chlazením běží kolem 600MHz. Existují samozřejmě další karty na PCIe v této cenové relaci, například ATI Radeon X700Pro s 256MB paměti, který jde také poměrně dobře taktovat (až na úroveň X700XT), a tak je druhým kandidátem na kartu pro platformu INTEL. Při celkové ceně sestavy je třeba vzít v úvahu, jestli si něco raději nepřiplatit na lepší kartu v podobě ATI X800 nebo nVidia GeForce 6800GT.

Plánujete pod stromeček nové PC? Nechte se inspirovat

Pevný disk

V tomto případě nechť každý volí podle chutě a potřeby, protože jednoznačný tip na disk neexistuje. Zvolil jsem disk z dílen Hitachi, protože se jedná opravdu o špičkový výrobek, což dokazuje i to, že je používán v high-end herních sestavách předních světových firem. Samozřejmě tento model nebude dosahovat rychlostí dražších 300GB bratříčku, ale pro tuto sestavu postačí.

Plánujete pod stromeček nové PC? Nechte se inspirovat

Mechaniky

Jak už bylo řečeno v předešlém případě, tak výběr je spousta výrobců s ještě větším počtem modelů, ale jednička je jen jedna. Jde o NEC 3500A, který získal spoustu ocenění za rychlost i
spolehlivost. Druhým tipem je model z dílen LG Electronics, konkrétně SuperMulti GSA-4160B,
který je spolu s mechanikou NEC 3500A tím nejlepším v této kategorii (samozřejmě existuje i v bílém provedení).

Plánujete pod stromeček nové PC? Nechte se inspirovat

Jako sekundární mechaniku jsem zvolil opět NEC, ale je třeba uvést, že v tomto případě je výběr značně širší a pokud zvolíte Toshibu nebo Plextor chybu rozhodně neuděláte. Sekundární mechanika je třeba jen v případě, že často sledujete filmy nebo ji vytěžujete jiným způsobem. Pokud chcete dřít primární mechaniku, která je mnohem dražší, je to jen na vás.

Klávesnice a myš

Pokud chcete něco víc než obyčejnou klávesnici za dvě stovky a myš na odpovídající úrovni, pak může být vaše volba tento kousek hardware od Logitechu (společnost dělá většinou velmi kvalitní hardware), který vás zbaví drátů, a to jak v případě myši tak i klávesnice. Logitech Cordless Desktop seženete za cenu blížící se dvanácti stům korunám i s daní. Pokud je někdo vyznavačem her jako UT2004 nebo CS, tak se asi raději poohlédne po něčem dražším (např. Logitech MX1000).

Plánujete pod stromeček nové PC? Nechte se inspirovat

Zdroj

Moje volba je Thermaltake Silent PurePower W0037 410W, protože má aktivní PFC, což se výtečně hodí, neboť eliminuje ztrátový proud na hodnotu 20-30% (pasivní PFC až 50%). Tento zdroj je podle poznatků mnoha lidí perfektní pro OC, protože i při větším odběru má stále stabilní napětí v jednotlivých větvích. Pokud zvolíte další firmy jako Enermax nebo Fortron, tak chybu jistě neuděláte.

Plánujete pod stromeček nové PC? Nechte se inspirovat

 

Case

Se skříněmi je to opravdu složité, protože ne každého zajímá vzhled skříně nebo jejich možnosti větrání. Důležité je, aby se do skříně vlezlo všechno co se do ní vlézt má, takže vhodný vnitřní design skříně je prioritou.

Pokud jde o mě, tak bych měl nejradši všechno pěkně na očích, což znamená žádná skříň, ale jen deska na desce stolu. Toto řešení je ale velice náchylné k destrukci pod nájezdem nenechavých známých (zvláště pak malých dětí, které abnormálně přitahují větráky, a tak prsty směřují přímo do nich, načež dostanete vynadáno, že jste obzvláště nezodpovědný jedinec ohrožující zdraví ostatních) nebo vás samých (tekutiny a jídlo tomuto řešení rovněž neprospívají).

Plánujete pod stromeček nové PC? Nechte se inspirovat

Můj tip je tedy Thermaltake Dream Tower Tsunami VA3000BNA, který splňuje nároky na vzhled a na vnitřní uspořádání. Součástí je i dobrý systém větrání. Jediným nedostatkem je cena, kterou nebude někdo považovat za únosnou, ale vzhledem ke kvalitě provedení je to cena adekvátní.  Odměnou vám může být závist známých, kteří budou koukat po vaší nové skříni víc než po vaší manželce :-). Tuto skříň doporučuji objednat ze zahraničních e-shopů, je tam výrazně levnější (až o 1500Kč - cena pro ČR je kolem 4700Kč).

Zvuková karta

Pokud nemáte ambice na maximální kvalitu zvuku, pak vám Audigy 2 Value  naprosto vyhoví. Pokud chcete něco lepšího, pak je pro vás jednoznačným tipem Audigy ZS a pokud používáte špičkové reproduktory, nebo tvoříte hudbu, vyberte něco z dílen Egosys (např. WT 192X) nebo jiné firmy s podobným zaměřením.

Plánujete pod stromeček nové PC? Nechte se inspirovat

Chladič CPU

Pokud nemáte dostatek financí, abyste si prohnali počítačem potok (vodní chlazení - kvalitní stojí opravdu mnoho), pak se budete muset smířit se standardním chlazením v podobě kovového chladiče s větrákem. Vybral jsem modely Arctic Cooling, protože za danou cenu toho nabízí opravdu hodně. Oba modely jsou postaveny na principu heatpipes a společně se 40 plátovou pasivní částí ovívanou 8cm větrákem tvoří solidní základ dobrého chlazení.

Plánujete pod stromeček nové PC? Nechte se inspirovat

 

Monitor LCD

Samsung 710T je jedinou rozumnou volbou pro hráče, stačí si projít množství recenzí na internetu a zjistíte, že tento model vítězí všude kam se podíváte, a to už není náhoda. Pokud jde o klasické řešení, tak je výběr CRT monitorů opravdu široký a stačí se řídit vlastníma očima a stavem peněženky. 

Plánujete pod stromeček nové PC? Nechte se inspirovat

 

Závěr

Co dodat na závěr? Snad jen to, že pokud jste si všimli, tak tyto sestavy nejsou z nejlevnějších, ale pokud se využije jejich skrytého potenciálu beze zbytku, tak snesou srovnání s dnešní absolutní špičkou v podobě sestav s Athlonem 64 FX-55 nebo konkurenčním Pentiem 4 3,46GHz EE a high-endovými grafickými kartami. Samozřejmě ošizením některých součástí (např. case nebo zdroj) lze cenu srazit až o několik tisíc, ale staré známe přísloví praví, že "Nejsme tak bohatí, abychom kupovali levné věci". Samozřejmě se v diskuzi objeví i mnohé jiné tipy, ale to se očekává a je to nadmíru vítané.

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
16.12.2004 05:28:28   0.0.0.xxx 1817
Nvidia 6600GT AGP teprve začíná být dostupná a další řešení v podobné cenové kategorii nejsou.........

Ale jsou, co takhle 6800le AGP? Třeba od Club3D, mám doma 4. Tak ne že nejsou. To ten ASUS není.
16.12.2004 07:20:06   0.0.0.xxx 1718
Zajímalo by mně, jak hlučný je zvolený chladič na Prescottu - osobně mám starší stepping 3,0 GHz - procesor běží bez změny napětí i na 3,7 GHz s chladičem Intel, ale jeho hlučnost mne donutila ke změně chladiče. Volba padla heat pipe chladič od Gigabyte (model si nepamatuju, ale je to ten nejvyšší s manuální regulací, stál celkem asi 1700,-) - Tak jako tak, jakmile spustím cokoliv 3D, tak musím nastavit otáčky chladiče na max a s hlukem jsem skoro tam, kde jsem byl s Intelem. Jak hlučný je tedy doporučovaný TT ?
16.12.2004 07:21:49   0.0.0.xxx 1818
sorry, jak hlučný je doporučovaný AC ?
16.12.2004 07:23:48   0.0.0.xxx 1718
Nechapu duvod proc u inel sestavy pouzit DDR2,deska co "umí" i DDR1 je jeste levnejsi (např.P5GDCpro), pameti snad za polovinu, vykon stejnej, moznost upgradu kdykoliv :-) To samy to CPU - 3,2 je zbytečne draha, snad kazda 3.0 pujde pretočit a cena je taky jinde... Zvlastni volba HW od autora ;-)
16.12.2004 07:30:14   0.0.0.xxx 1819
Jo, a ňavíc zmiňovaný Gigabyte Prescotta neuchladí na 3,7, ale maximálně 3,4 stabilních... :-(
16.12.2004 07:34:21   0.0.0.xxx 1918
Nechápu k čemu tak drahý board u sestavy pro kancelář,v obou případech špatně zvolené procesory (ideál je 3200+ AMD 64 a přetaktovat/popřípadě do kanclu Barton 2500+ a potunit),pak nejsou nutné ani zbytečně rychlé a drahé paměti,klidně stačí 400 Mhz. Osobně bych ale koupi AMD 64 doporučil až za půl roku,v době kdy budou v prodeji boardy od Via s AGP i PCI expres na jednom boardu a procesory budou vyrobené technologiíí DSL.
16.12.2004 07:36:29   0.0.0.xxx 1818
Podle clanku jde videt ze autor vubec nerozumi IT, mysli si ze kdyz sem nahazi veci co kde videl prvni ze to je to nejlepsi!!!Nikdy jsem proti nikomu nic nemel ale pocitac za 55000,- kterej obsahuje UPLNY zbytecnosti si koupi jenom uplnej magor(asi i autor) protoze kdo se trosku vyzna v IT vi ze kupovat pocitac drazsi nez treba 35000,- se ABSOLUTNE NEVYPLATI!!Postavim Vam mnohem lepsi pocitac za polovicni cenu!!!Kdyz jsem to videl ty dily tak jsem myslel ze to je nejakej vtip malyho kluka kterej prave zdedil 10 milionu a nevi co s nima!!!Nechapu jak takovej clovek muze psa na www.pctuning.cz o tehle vecech....po ranu pekna bomba :-)
16.12.2004 07:40:17   0.0.0.xxx 1818
... jo a ten Gigabyte chladič je tady - 3D Ultra GT


http://www.giga-byte.com/Peripherals/Products/Products_NewProduct_List.htm
16.12.2004 07:43:55   0.0.0.xxx 1818
No a dát na 64 bitovej procesor DDR s clock 3 to může jen moula.A ještě bych prosil zdůvodnění v čem jako má bejt nejlepší ten NEC 3500,kdo čte konkurenční weby ví,že to rozhodně není žádná výhra.
16.12.2004 07:53:35   0.0.0.xxx 1818
jsem linej se vyjadrit... mozna vecer...

ale LG a Hyundai opravdu nedoporucuji...
16.12.2004 07:58:21   0.0.0.xxx 1818
Kritiky je tu hodne, takze se pridam. Ten, kdo zacne 16.12. planovat pocitac pod stromecek je bud za a/ blazen, za b/neuveritelne naivni nebo za c/ ma vsech 5 pohromade, proto zacal planovat vcas, aby ty Vanoce 2005 stihl... ;)
16.12.2004 08:27:06   0.0.0.xxx 1818
vždycky se objevi nekdo kdo to dokaze poskladat levnej.. )) chjo to nesnasim...
16.12.2004 08:31:32   0.0.0.xxx 1818
Hey lidi, když jste tady všichni tak chytří a víte úplně všechno o IT, proč teda nepíšete pro PCTuning vy? Bylo by to rozhodně super, kdyby tady byly jenom inteligentní na 100% bezchybny články. Už se těšim až uvidím vaše jméno pod nějakým článkem...
16.12.2004 08:32:28   0.0.0.xxx 1818
No nevim, proč by ten NEC neměl být výhra. Vystřídal jsem už asi 4 DVD palírny a ten NEC mi připadá dost dobrej. Co se kvality i rychlosti zápisu týče. Jediný nedostatky:
1.) overburn jen do 90 minut (řešim CD-RW mechanikou)
2.) neumí moc dobře opravovat chyby na DVD (na čtení ho stejně nepoužívám)
3.) s orig. firmwarem neumí nastavovat BookType u DVD+R(W) SL (řeší neofic. firmware)

Jinak kvalita je fakt super i na levnější média typu PRINCO, AN31, AN32, CMC, atd. Mam u něj ještě LiteON LDW-411S, kterej je na kvalitní média taky dost dobrej, ale zkuste tam dát Gigamaster a narazíte! V tomhle ohledu je NEC super a navíc moc nestojí. (+ jsem zapomněl přičíst k dobru i kvalitu DL zápisu i to i na 2.4X média rychlostí 4X! + možnost nastavit BookType).
16.12.2004 08:47:38   0.0.0.xxx 1718
Ja neřikam ze chci 100% clanek!Ale tohle je naprosto sileny!!!!!Klidne napísu mnohem lepsi clanek ve smyslu ze tam nebudou takovy drahy zbytecnosti atd. staci rict a dat mit misto :-)
16.12.2004 08:49:20   0.0.0.xxx 1818
Ono mozna proto, ze v kanclu ti nikdo nebude zadny procesor "Tunit". A proc ne 3200+? Koukni se narozdil v cene a uvidis (Tak to aspon platilo jeste pred 14 dny).
16.12.2004 08:52:33   0.0.0.xxx 1818
U home sestavy mam pripominku k pouzitemu disku - SATA Seagate je pomaly a hlucny (pri seeku)! Lepsi reseni je v tomto pripade Samsung - rychlejsi, tizsi, levnejsi a mene hrejici.

Dale graf. karta je v soucasnosti vyhodnejsi 6600GT AGP nez ta ATI.
16.12.2004 08:53:40   0.0.0.xxx 1918
No pokud vim tak za 6000 tu 6800LE neporidim. Pisu tam jasne o tom, ze pokud nekdo me finance necht voli lepsi.
16.12.2004 08:53:42   0.0.0.xxx 1818
Ty kingmaxy jsou fakt za rozumnou cenu, 500 MHz je pro taktování nutnost, když taktuješ jen fsb. A CL2,5 nebo CL3 je zanedbatelnej rozdíl ve výkonu vzhledem k tý ceně, co bys musel za CL2 připlatit.
16.12.2004 08:56:00   0.0.0.xxx 1818
Proc jsem tam psal ty komentare? Je tam zminovany i model na 2,8GHz, ktery sel pretaktovat na 3,73GHz. Ceny jsou skoro stejne. Nerikam kdyby byl rozdil v tisicich, ale je ve stovkach, takze LOLek.
16.12.2004 08:58:31   0.0.0.xxx 1818
když se tak vytahuješ, tak bych očekával, že napíšeš taky tu tvojí levnější a výkonější sestavu......
16.12.2004 08:59:48   0.0.0.xxx 1818
Ja nerikam levnej ale ne takhle zbytecne predrazenej!!!!!!!!!!!!!!!!
16.12.2004 09:01:17   0.0.0.xxx 1918
Podívej se na to jaký násobič má 3200+ AMD 64,pořád ti stačej 400 Mhz paměti,když ho taktneš na 3800+. LoL
16.12.2004 09:02:39   0.0.0.xxx 1818
to co jsi napsal je pekna hloupost...casovani pameti nebude nijak degradovat vykon vykon tohohle Athlonu. Jeste jedna otazka...kde se v clanku pise ze jde o sestavu pro kancelarske pouziti? Ehm...rekl bych ze nikde. Navic je to doporuceni komponentu, jak pisu v zaveru. Doporuceni koupit A64 za pul roku? LOL
Cekat na cipsety VIA? Proc...jsou snad vyhlasene svou kvalitou?:-))
Nec 3500...prave ze kdybys cetl i jine weby, tak bys tohle nemohl s pusy vypustit.
16.12.2004 09:03:29   0.0.0.xxx 1818
mám u 64ky 3000+ 433Kingmasy CL2.5 a vyhovují naprosto ideálně...snížím jejich nominální frekvenci na 166 ze 200, čím při taktování na frekvenci 2.4GHz se dostanu přesně na rychlost 433Mhz, kterou ty paměti mají-což je podle mě naprosto ideální výsledek a stály cca 2.600,- s DPH a ještě CL2.5, který jde ještě potunit-ale zatím jsem to moc nezkoušel
16.12.2004 09:03:41   0.0.0.xxx 1818
Ani jedno DVD-R není zapsáno podle specifikace. Rychlosti použité pro zápis CLV i Z-CLV nejsou standardní, křivky průběhů jsou vlnité. DVD-R zatím Nec ND-3500A moc rád nemá. Důkazem je i nemožnost číst DVD-R, pokud je na něm video. Standard DVD-R sebral nejvíc bodů v hodnocení jinak dost dobré a super rychlé mechaniky
16.12.2004 09:07:38   0.0.0.xxx 1818

Neví někdo kde se ten kalkulátor spotřeby na stránkách AMD nachází?


Diky za odpovedi..

16.12.2004 09:08:08   0.0.0.xxx 1818
...a mene trvanlivejsi:o)

..:o)
16.12.2004 09:08:45   0.0.0.xxx 1818
Co je asi v zaveru clanku napsano? Neni tam takova veticka, ze sestavy jsou celkove velmi drahe a ze se da usetrit vybranin jinych komponent (az tretina)? Mam pocit, ze ses dival jen na obrazky:-).
Za druhe pro nekoho je zbytecnost LCD za 12k a pro nekoho zase lepsi case...tohle vsechno je tam zmineno!
16.12.2004 09:13:43   0.0.0.xxx 1818
Proc se mi zda, ze ty pismenka jsou tam zbytecne. Psal jsem o zarazeni 6600GT AGP do sestavy...problem je v tom ze vetsina firem je neni schopna dodat. Nektere male shopy, ktere objednavaji z nemecka uz ano..ale jeste to neni ve stylu jdu a koupim. Ale jinak ano 6600GT je mnohem lepsi volba.
16.12.2004 09:15:03   0.0.0.xxx 1818
a potom teprve skládej sestavy,snad to dopadne lépe než dnes.VIA s AGP+PCI Expres bude na trhu za 2 měsíce,procesory s DSL do půl roku,v té době budou i 64 bit Windows,co dodat.
16.12.2004 09:22:34   0.0.0.xxx 1918
hmm...tak o to jsem se v clanku taky zminoval...pokud pouzijes nominalni frekvenci na 166MHz, tak samozrejme muzes pouzit i pomalejsi pameti. Rozdil 3000 a 2600 je podle me zanedbatelny.
16.12.2004 09:27:22   0.0.0.xxx 1918
Tak by me zajimalo kde ze se da koupit tenhle zdroj "Fortron FSP350-350GTF(PF)" za 800kc s DPH ?? Ta cena je holy nesmysl...
16.12.2004 09:33:11   0.0.0.xxx 1918
Ty jses kretino!Ty tvoje hlody jsou tezky. Ty nejsi overclocker, ale vul. Az se naucis taktovat, tak tu neco pis. Prosel jsem si tve prispevky a je to jedna velka sracka. Jediny kdo tomu tady CENZURA rozumi jsi ty. Co tu vytahujes neco, co bude za pul roku? Tak si cekej a neotravuj. Sestava je good, ale draha.
16.12.2004 09:39:28   0.0.0.xxx 1818
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=26803
Prosim, nez tu zacnes kritizovat, tak se podivej na odkaz.
16.12.2004 09:45:31   0.0.0.xxx 1818
co se tyce te palirny radsi bych zvolil Lite-On SOHW-1653S za stejnou cenu a jak si psal o case mnozi z nas asi uprednostni lacinejsi verzi krabice, jinak dobrej clanek a pro ty co to zlozi lacinej...no comment
16.12.2004 09:45:59   0.0.0.xxx 1818
to je sice hezky, ale kdyz uz doporucuju nejakej zdroj, tak by bylo dobry k nemu dat aspon spravny obrazek a ne obrazek zdroje Fortron FSP350-60PN(PF) 350W. Docela to mate.
16.12.2004 09:46:58   0.0.0.xxx 1718
Podle tvého příspěvku je vidět, jak tomu rozumíš ty :-). Protože pokud stanovuješ cenovou hranici, do který se komp vyplatí, nebo nevyplatí, tak seš ma*or. Pokud si někdo chce koupit základ, kterej může vydržet mnoho let (monitor, repro, case, zdroj, klávesnice...), tak si radši připlatí, protože pokud si bude kupovat tyhle komponenty tak a vybere je podle ceny (do nějakých 30-35 tisíc), tak mu stejně nezbyde nic jinýho, než je po !nejdýl! dvou letech vyměnit za jiný, protože jejich kvalita odpovídá ceně. A příště si sakra rozmyslí, jestli si koupí např. zdroj i s case, kterej mu měsíc po skončení záruky odpálí desku i procesor, nebo si jednou vybere komponent kvalitnější a dražší - ale pořád levněšjí, než deska i s CPU. Totéž platí o monitoru, reproduktorech, třeba i chladiči. Když si tak chytrej, zkus něco navrhnout sám. Rádi se pobavíme :-).
16.12.2004 09:51:22   0.0.0.xxx 1818
Club3D 6600GT AGP 128MB 6 295,-
LG SuperMulti GSA-4160B OEM - DVD-R/+R, DualLayer 2 369,-
Arctic Cooling Freezer 64 19 770,-
AOC 9K+ - 19" 4 974,-
Kingmax HardCore DIMM 2x512MB DDR 466MHz CL3 5 288,-
Seagate Barracuda 7200.7+ ST3160827AS 160GB NCQ SATA 3 169,-AMD Athlon 64 3000+ BOX 5 196,-
MicroStar K8N Neo2 Platinum-54G nForce3 250 4 580,-
Fortron FSP350-60PN(PF) 350W 1 345,-
Celkem bez DPH: 28 560,-
Celkem včetně DPH: 33 987,-

Takhle by mela vypadat overclocker sestava(za cenu kancelarske z clanku) :-)))))))To jsem narychlo sestavil je to jen ukazka aby se autor neco naucil.
16.12.2004 09:53:03   0.0.0.xxx 1819
No jestli tim chces rict, ze tam naperes MoBo od ECS, skrin a zdroj od EuroCasu a HDD od Maxtora, tak verim, ze porizovaci cenu srazis, ale takovej PC bych fakt nechtel...
16.12.2004 09:54:49   0.0.0.xxx 1819
Toho Athlona pretaktujete v pohode minimalne na 3700+(pameti pojedou pri trose stesti i na 500MHz) a tu grafiku taky taktnete a mate docela krute nabusenou sestavu.
16.12.2004 09:56:03   0.0.0.xxx 1818
Podcenil jsem te, nez sem prispevek pridal, uz si tam tu setsavu dal. Ale neni dost podobny ty prvni setave?
16.12.2004 09:58:06   0.0.0.xxx 1818
2 roky?????Znam jednoho chlaúpa kterej si ted kupil PC za 80 tacu a ja mam pc uz 2 roky a kupoval jsem ho tenkrat asi za 35 a od ty doby jsem do nj vrazil tak 5tis a mam rychlejsi PC nez ON!!Tak kdo je magor?????????
16.12.2004 09:59:54   0.0.0.xxx 1818
Ja jsem ten posledni komu muzes rict ze neumi vybirat spravne komponenty pomer cena/vykon :-)
16.12.2004 10:01:24   0.0.0.xxx 1818
sice jsem na strankach AMD zatim nic nenasel a byl bych vdecen, kdyby to nejaka dobra duse sem nalinkovala, ale tohle taky neni spatny: http://www.jscustompcs.com/power_supply/
16.12.2004 10:02:22   0.0.0.xxx 1818
Trosku si se spletl podivej se dolu
16.12.2004 10:04:33   0.0.0.xxx 1819
Presne ten obrazek je ze zdroje kterej stoji 1300,-
16.12.2004 10:05:42   0.0.0.xxx 1817

No ked uz sme u tych zostav pripajam pre zaujimavost moju zostavu pre tych menej majetnych s cenou do 18000Sk s DPH = 14400KČ s DPH (aj preto ze sa tu nedavno o tom objavil i extra clanok)


SEMPRONŽ XP 2300+ BOX Socket A
2140 Sk

MB ASUS A7N8X-VM/400 TV,Socket A,nForce2 chipset, 400MHZ FSB, ATX format, VGA on board
3078 Sk

DDRAM 256MB PC400 TwinMOS CL2.5
1638 Sk

Samsung SpinPoint P80, 80GB, 7200rpm, Ultra DMA-133, 2MB cache, 8,9 msec, 741 Mbits/sec
2298 Sk

MidiTower ANTLER PC-177, 300W, USB 2.0, prídavny ventilátor - čierna
1215 Sk

Disketová mechanika SAMSUNG 3.5" 1.44 MB, čierna
251 Sk

DVD Samsung SD-616Q, 16xDVD/48xCD
1044 Sk

Logitech OEM Deluxe Keyboard, Čierna, CZ Layout, PS2
386 Sk

S96 - OEM, optická myš, 3 tlačidlá + scroll PS2 Čierna
398 Sk

Samsung 17" SM795MB, 0,20mm, HF30-85kHz, VF 50-160Hz, maximálna šírka pásma 185MHz, maximálne rozlíšenie 1600x1200/68Hz, doporučené rozlíšenie 1024x768/104Hz, Magic Bright™, MagicTune™, Natural ColorPro™
5138 Sk

Creative Labs SBS 240, 2+0, 1 W na kanal, frekvencny rozsah 80 Hz - 20 kHz
405 Sk

Cela tato komplet zostava vyde na 17990 Sk s DPH teda asi 14400 Kč s DPH. Zostava ma sice int. grafiku a na domma to urcite neni, ale pre beznych uzivatelov je to myslim uplne dosacujuce ako aj absencia dvoch pci slotov, pretoze tych 5 vo velkej vacsine bezny smrtelnik aj tak nevyuzije. A ked uz nahodou nebude stacit vykon int. grafiky, tak este stale je tu moznost kupit nejaku a strcit do agp slotu.


16.12.2004 10:10:38   0.0.0.xxx 1818
Podivej se jeste jednou jake komponenety si vybral:-))). Polovina z nich je stejnych jako v clanku.-))). Za druhe, kde je case? Klavesnice?Mys?Reproduktory?Zvukovka? Monitor je shit...uz vidis machre? To ma rad takove lidi...ja jsem tu sestavu neosidil na jedinem miste...coz se o tobe rict neda. Spise by ses mel poucit ty:-)))
16.12.2004 10:13:41   0.0.0.xxx 1819
Co polovina...vetsina:-)).Akorat jsi zapomel na nektere dulezite veci:-).
16.12.2004 10:25:38   0.0.0.xxx 1918
První polovinu komponent si obšleh ze sestavy v článku (že by nakonec nebyla tak špatná? :-D ) a druhou polovinu jsi vynechal. Takže ti chybí case, reproduktory, klávesnice, myš a kdoví co ještě. Ale už jsem ten tvůj systém pochopil - lze s ním navrhnout ještě levnější komp ;-) Základ bych obšlehl z tvého návrhu (bez case, repro, klávesnice atp.) a navíc bych vynechal ještě paměti, monitor a grafiku a rázem je to za 15000,- i s daní :-D
16.12.2004 10:41:33   0.0.0.xxx 1818
clanok a vybratie komponentov je uplne v poriadku. Co dokazuje aj to ze minimalne polovica z OC zostavy je aj u mna doma Milujem debilkov co su vzdycky najmudrejsi a vedia urobit lacnejsi comp. Kazdy vie vytvorit z cennika pocitac za 20 - 100 tisic, zalezi od toho ako pospajas komponenty a to je naozaj hrozne "narocne"
16.12.2004 11:09:03   0.0.0.xxx 1818
No nechci tady flamovat ale tu sestavu s Intelem pro OC autor docela přehnal absolutně není důvod kupovat DDR2 existuje hromada stejně výkonejch desek do kterejch jde narvat levnější a stejně výkoné či výkonější DDR1 neúměrně tím zvednul cenu....pro OC to bude stejně vhodné.... také stačí 3.0GHZ ... ta zvládne 3,8Ghz taky ;)
sestava AMD je naprosto v pořádku....ale oproti Intelu jak je to zde prezentováno je v cenové výhodě.... BYL TO SNAD ZÁMĚR??? NEBO AUTOR UDĚLAL CHYBU...?? ;)
16.12.2004 11:23:45   0.0.0.xxx 1819
Nevim jak u tebe ale normalne je rozdil mezi 3.0 a 3.2 asi litr bez dane, rozdil mezi DDR1 a 2 je propastnej, takze lolek spis nad tim jak "vhodny" komponenty si do sestavy vybral... Kdyz je tu moznost vzit desku co umí oboje, tak nechapu nakup drahych 2jek. Snad jedine, ze by nekdo nevedel kam ubít prachy.
16.12.2004 11:26:35   0.0.0.xxx 1818
Samozrejme pokud chce nekdo usetrit, tak sahne radeji po desce, ktera umi DDR1, ale mym cilem nebylo postavit zarucene tu nejlevnejsi sestavu:-/. Navic ty Kingstony na 667MHZ nejsou az zase tak prehnane drahe...pokud bych pouzil pameti DDR1, tak bych samozrejme usetril nejake 3000.
16.12.2004 11:27:10   0.0.0.xxx 1918
Presne tak, na typ jsem se presne nedival,neznam je vsechny z hlavy ale obrazek zdroje tam mate tento http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=24692 a u toho cena rozhodne neni 800kc
16.12.2004 11:31:53   0.0.0.xxx 1818
A aj zase milujem debilkov ako si ty. Neviem ako si prisiel na to ze by som sa tu robil mudrejsi (ale ty sa zjavne robis najmudrejsim). Pretoze clanok sa venoval zostavam skor v tej vyssej cenovej kategorii (aspon pre slovakov), uviedol som tu preto aj nieco pre tych menej majetnych, ktory by chceli kupit slusny komp za slusnu cenua bude im dobre sluzit. A to ze kazdy vie poskladat z cennika komp za 20 - 100 tisic je jasne, ale nie kazdy vie vybrat z cennika relativne to najlepsie co sa v danej cenovej kategorii da. Vacsinou do takej zostavy predajcovia nabachaju to prve najlacnejsie co v cenniku objavia a voala zostavu pre siroke masy maju navrhnutu. Potom to dopada tak ze u vela predajcov napr. v tejto cenovej kategorii dostanes v cene max. tak nejaku shitnu ecs dosku. Monitor ti daju mozno nejaky relisys zatial co ja ti dam samsung (a aj to nie ten najshitnejsi model), atd. dalej nebudem pokracovat aby niekto nepovedal ze tu robim reklamu. Takze si schlad hlavu a strc si ju vies kam ...

Ak by mal niekto navrhy ako este vylepsit tuto zostavu v tejto cenovej kategorii tak sem s nimi, velmi rad ich uvitam.
16.12.2004 11:45:21   0.0.0.xxx 1818
vobec som nereagoval na teba ani som dokonca necital tvoj prispevok, ale trafena hus zagaganeviem vobec co si tou zostavou chcel dokazat alebo napisat. este raz opakujem, aj 14 rocne decko si vie pozret cennik agemu a podla tych ciseliek na konci zostavit to najlacnejsie...pripadne trochu drahsie aby to nooby ako ty nemohli nazvat shit..a debilko hovor svojmu otcovi
16.12.2004 11:46:49   0.0.0.xxx 1819
Tak tohle je fakt debilni sestava.. ;-) tomu se musim smat. Po mne, kdyz nekdo chce komp, tak prijde a rekne at to stoji do 20 litru bez monitoru. A hotovo. A podle me je pekna kravina dneska kupovat Athlona 64, aplikace na to jeste nejsou, windowsy taky ne a buh vi jestli budou a kupovat neco na delsi dobu dopredu? To je taky nesmysl.. A nepiste mi sem, at tu sestavu napisu, nic sem psat nebudu a ani se na tohle forum uz nepodivam, protoze me tohle strasne sere ;-) cau
16.12.2004 11:47:39   0.0.0.xxx 1818
A este by som to cele zhrnul, ze ono totizto zostavit najlepsi komp neznamena, ze sa vyberu len tie najdrahsie komponenty tak ako aj zostavit lacny (resp. najlacnejsi) komp neznamena vybrat len tie najlacnejsie komponenty. A vo tom to je! (Som zvedavy kolko ludi to pochopi ;-)
16.12.2004 11:54:54   0.0.0.xxx 1818
A ked si nereagoval na mna, preco si odpovedal na moj prispevok. Zjavne sa v tejto diskusii neorientujes a nevies kam klikas. Ale budiz, mozno sa este len ucis ovladat kurzor mysi. Okrem toho v AGEME nakupujem tak raz za uhersky rok (v pripade ze sa inak neda) na rozdiel od 90% slovenskych obchodnikov z shitnym tovarom. A ako som uz uviedol moju zostavu som tu dal len pre inspiraciu co vsetko sa da kupit za 18000 na rozdiel od toho co sa predava napr. v hypermarketoch a kade tade po trhoviskach ;-)
16.12.2004 11:57:19   0.0.0.xxx 1819
...vis, to nas zas az tak nezajima
16.12.2004 12:02:08   0.0.0.xxx 1818
Ok nox, tak k tvojmu prispevku: postavil super pocitac, velmi lacny, a velmi vykonny, nikto by to lepsie nespravil) dufam ze uz si spokojny. a k prispevku. Myslel som ze ked dam odpovedat na najspodnejsi prispevok ze to znamena ze prida sa uplne novy prispevok, nechcel som reagovat na teba ale vseobecne. Prepac mi moju jebnutost ze nepoznam diskusne formulare na vsetkych strankach na svete(btw. horsi system jak tu som este nevidel).
16.12.2004 12:07:08   0.0.0.xxx 1918
Výborně, souhlasím až na jednu věc - pro overclockera bych rozhodně nedoporučil VGA od Club3D. To rozhodně ne.
Za rozdíl několika málo stovek seženeš daleko kvalitnější než Club3D.
16.12.2004 12:09:45   0.0.0.xxx 1818
..... autorům článku, že mě umožnili procitnout. Mám sice postavenou plechovku za cca 12-15 tisíc, nemám žádné problémy s provozem, ani s plynulostí nejnovějších her v 1024x768x32 či čehokoliv jiného.
Ale jsem OUT :-(((((
..... Ale nakoupím dle návodu komponenty v PCshopíku za 25-40 litříků a budu IN :-)))))
16.12.2004 12:17:13   0.0.0.xxx 1818
Zase prekrucas, ja som tu nikde nenapisal ze som postavil super pocitac, aj ked si myslim ze v danej v cenovej kategorii mam co ponuknut, a tak isto som napisal ze privitam vsetky navrhy ako este vylepsit/skvalitnit tuto lowend zostavu. Ja sa tu vobec nepasujem za nejakeho guru na skladanie pocitacov ak si si nevsimol. Diskusia s tebou k nicomu nevedie takze koncim. A ak sa budes velmi nudit mozes si to skusit poskladat nejaku lowend zostavu aj ty (sam si napisal ze aj 14 rocne decko si vie pozriet cennik agemu, tak uz hadam budes tolko mat ze to zvladnes) ;-) howg
16.12.2004 12:22:38   0.0.0.xxx 1818
jasne ze k nicomu nevedie, lebo tvoj zakladny post k nicom nevedie. Ja ti ebudem davat navrhhy na vylepsenia(neviedim dovod). Ja si myslim ze kby mi povedal clovek rozpocet na pocitac tak mu viem poskladat to najlepsie co sa da na trhu kupit bez toho aby som to daval na hardverove stranky a vyvolaval s tym flejmy. Myslim ze to dokaze kazdy clovek co ma prehlad v hardveri, takze naozaj nevidim zmysel takychto prispevkov. Len som napisal za cim si stojim, ze suhlasim s autrom clanku s tou zostavou priblizne co napisal, myslim tu amd na OC.
16.12.2004 12:26:55   0.0.0.xxx 1818
Hmm...zrejme jsi nepochopil smysl clanku:-/Neboj jsi IN:-). Samozrejme chapu, ze socialni desperaty musela konecna cena sestavy pozlobit, ale nikdo je samozrejme nenuti mit takto vybaveny pocitac...a nikdo netvrdi ze jsou out:-).
16.12.2004 12:33:13   0.0.0.xxx 1818
Naozaj sa mi paci autorova jemna ironicka drzost ktora je v kazdom prispevku kde niekomu odpoveda...ja by som tych blbcov naozaj bez nadavok nezvladol))chce to asi nejaky asertivny trening
16.12.2004 12:45:43   0.0.0.xxx 1818
no ty seš pěknej King joudovskej overshitclockerů,na co ti dnes je 64 bit procesor na který bude software až za půl roku? Do té doby ten tvůj procesor bude skoro poloviční šrot.Takže pokud jsi overclocker tím,že kupuješ ty nejdražší komponenty,kerý stejně momentálně nevyužiješ,tak co k tomu dodat.
16.12.2004 12:52:49   0.0.0.xxx 1818
Milý autore,
můžu tě ujistit, že opravdu nejsem žádná socka, ale v době, kdy výkonnost komponentů se zvyšuje geometrickou řadou každého půl roku, tak prosazovat drahé mašiny - PC plechovky - je naprostá blbost.
Holt, kdo umí, tak dokáže z "levného" PC získat maximum - kdo neumí, tak čumí a kupuje drahé věci.
16.12.2004 13:01:30   0.0.0.xxx 1917
jo...esteze ta svet ma
16.12.2004 13:03:47   0.0.0.xxx 1818
to hore patri sem... ale fakt, co by sme len bez teba robili...
16.12.2004 13:14:51   0.0.0.xxx 1818
Milý Bzz,
můžu tě ujistit, že si opravdu nemyslím, že jsi socka...určitě ze své PC plechovky dokážeš získat maximum, což nevyvrací to, že z této dražší plechovky PC dostanu také maximum, které je o něco výše než maximum tvé plechovky PC:-).
Pokud chceš číst o výběhových komponentách, tak navštiv on-line bazar...tam je levných plechovek PC do alelujá.
Kdybych se měl zabývat tím co je nejlevnější, tak bych nemohl psát o grafických kartách typu Geforce 6800 nebo Radeon X800...80% článků z PCT by prostě zmizelo:-).
16.12.2004 13:20:48   0.0.0.xxx 1818
Naprosto souhlasím - včera jsem sestavoval PC pro kámoše a za 12500 bez monitoru může hrát hry, pálit dvd, dělat si účetnictví, vše co potřebuje... (není to typ co musí pařit Doom3 v 1600x1200, ale normální uživatel), takže pohoda jazz
16.12.2004 13:24:22   0.0.0.xxx 1818
a když už vidím článek jak tip na PC na stránkách PC tuningu, čekal bych tip na mašinu co se dá brutálně přetaktovat,a ne řeči o tom že si můžu koupit bedničky za tolik či tolik...
16.12.2004 13:28:09   0.0.0.xxx 1818
Milý autore,
nepochopil jsi smysl, nejde o bazarové zboží.
Tak trochu jinak:
Já má plechovku za např. 12-15 litříků.
Soused si nechal poradit u odborníků v PC shopu a koupil plechovku za 25 litříků.
Ale přitom v testech máme výsledky velmi podobné.
A vo to jde!!!
Další odpovědi příp. až večer. Měj se.
16.12.2004 14:30:02   0.0.0.xxx 1818
jak si muzes koupit takovou strasnou sracku a este za 1700.OMG.
kup si zalmana
16.12.2004 14:41:30   0.0.0.xxx 1818
Pokud ja vim, alternativa (co se velikosti plochy tyce) 19" CRT monitora je 18" LCD, ne 17".
A co se Samsunga tyce, co Eizo L568, L768, L788 ? Horsi, lepsi ? Na hry.
Zacinam pomalu uvazovat, o vetsi obrazovce, pac 800x600 na 17" CRT je moc maly. A 21" CRT monitor je krava jak prase. Jenomze ... 20" LCD je zas mooc, moc drahej.
16.12.2004 14:51:36   0.0.0.xxx 1818
Podla Vasho nazoru je lepsie kupit pamat 1G 400 alebo 512MB rychlejsiu (ak uvazujeme ze by to stalo rovnako)?
16.12.2004 14:59:25   0.0.0.xxx 1918
Ale prosim tě... to je kravina. Na cdr.cz měli buď vadnej kus nebo nevim. Mě těch NECů prošlo pod rukama už hodně a žádnej mi to nedělal ani na orig. firmwaru 2.16. Pokud lidi hodnotěj jen podle tý recenze, tak myslim, že dělaj docela chybu. Na cdr.cz by měli podle mě doplnit, že to byl nějakej omyl, nebo tak něco...
Jestli ti na tý mechanice vadilo jen tohle, tak to klidně pusť z hlavy...
16.12.2004 15:05:24   0.0.0.xxx 1818
Uvědomte si všichni, že článek měl dát pouze hrubý návod jak sestavu postavit. Samozřejmě, že každý, kdo se tím živí preferuje jiné značky a jiný styl a vždy se dá stejně vyvážená sestava udělat několika způsoby. Taky bych třeba volil jinak než autor, ale nebudu ho za to osočovat.
U té levnější varianty bych např. volil socket 939 i když je dražší ale má více deviz do budoucnosti - 754 je dle mě slepá kolej. a vypustil bych zvukovku neb pro běžnýho uživatele bohatě stačí integrovaná na desce. Taky s palírnama NEC mám poměrně hodně negativních zkušeností, takže bych volil jinak (LG4160), HDD Seagate na SATA jsou prý poměrně hlučný oproti jejich klasickým verzím, takže raději Samsung Spinpoint, ale to je pouze názor proti názoru. Pokud budou všechny komponenty OK tak sestava ať autorova nebo třeba má (či kterákoliv z navrhovaných) zákazníka naplno uspokojí (v dané cenové kategorii). Pokud je člověk problému neznalý a přečte si tento článek, stejně půjde za někým s nímž to prodiskutuje, nechá si poradit a článek poslouží jako základ (k čemuž je určen). Odborník už má své vyzkoušené a pouze se dozví ja by to dělali jiní, takže se buď nenechá ovlivnit, nebo si vezme tu část, která je pro něj zajímavá.
Hawg
16.12.2004 15:06:29   0.0.0.xxx 1918
Co k tomu dodat,hrůza jak můžete kombinovat AMD64 s Radeonem 9800 a říkat tomu sistém s dobrým poměrem cena/výkon.Já tomu řikám mrhání peněz.K 9800 vám uplně stačí nějaký XP od 2500+,který pěkně taktnete a i kdyby jste Athlon 64 2800+ chladily tekutým dusíkem, tak z tý 9800 stejně víc nevymáčknete.Ve výsledku na tom budete stejně jako se starým dobrým Athlonem XP,až na ten peněžní rozdíl že!Osobně si myskím že je mnohem lepší kombinovat celeron D řekněme od verze 2,66 GHz, která vám poběží v pohodě na 3,6 GHz, čímž se dostanete výkonově k p4 3 Ghz. K té použijete Nvidia 6600 PCIe či verzi GT(dle financí).S čistou 6600 se po taktnutí blížíte k 7000 v 3dMarku03,s GT k 9000 3dMarku03.S tou vaší kombynací AMD64 + R9800 se vám o tom,v druhém případě,může leda tak jenom zdát. Pokud připočteme kvalitní zvuk na nových 9xx čipsetech nemůsíte ani používat Audigy a rozhodně to nebude stát víc než 30000 .Škoda jen, že tu ještě nejsou AGP verze 6600 potom by to bylo v podání AMD ještě lepší.Když to podtrhneme a sečteme, celý článek je uplně mimo mísu.Škoda .
16.12.2004 15:08:02   0.0.0.xxx 1818
Mě se ta sestava s intelem celkem líbí, jen bych dal ještě jeden disk (když můžou být 2 optiky) a to 76gb Raptora a jelikož se prodávají docela slušné wc sety, tak bych místo toho pipe řešení dal vodníka. Třeba Aquacool nebo skládačku s blokem cascade. jinak celkem good
16.12.2004 15:10:54   0.0.0.xxx 1818
to musi byt masina kdyz mu na tom bezi dokonce i ucetnictvi
16.12.2004 16:45:54   0.0.0.xxx 1819
... jak nekdo muze pomyslet na koupi celerona. Je to shit do kancl kompu a nikdy se ostremu p4 nevyrovna. 9800pro mam,cip i memory taknuty o 50 MHz navic, CPU amd 2500+ hozeny na 3200+ a je to dobra sestava, ne sice z nejrychlejsich, ale porad v horni polovine
16.12.2004 18:27:07   0.0.0.xxx 1818
Nauč se pravopis!!!
16.12.2004 19:10:47   0.0.0.xxx 1818
..... tak jsem zpátky v "jámě lvové"
Zaty, čemu se divíš, třeba i účetní si může vypálit své účetnicví nebo podvody /?????/ na DVD - alespoň tak jsem to pochopil z části článku o plechovkách kancelářských.
16.12.2004 19:29:22   0.0.0.xxx 1819
Souhlas, jen mala poznamecka, koukal jsi se v posledni dobe na ceny Athlonu XP? Diky tomu jak jsou dnes predrazovane bych neradil je kupovat nikomu. Kdo ma starou Socket A desku s nejaky Duronem/starym Athlonem, tak tomu jeste dejme tomu nejaky levnejsi Sempron poslouzi. Nikdo vam navic nezaruci beh 2500+ na 3200+, u 2600+ Athlou nemluve (a to i XP-M), videl jsem jich nekolik kde to proste neslo. Kdo chce dnes celou platformu, je Socket A nesmysl, to uz opravdu radeji S754, stale ma vic pred sebou nez Socket A.
16.12.2004 19:35:24   0.0.0.xxx 1818
Na dnesni dobu mala kapacita (nebavime se zde o SCSI, ale klasickych ATA/S-ATA discich do bezneho PC) a premustkovane ATA rozhrani na S-ATA, kteremu se muze o NCQ jenom zdat ... co vice rict.
16.12.2004 20:16:59   0.0.0.xxx 1818
V poho sestavy. Nejsou nikde ošizené a tak cena odpovídá. Za trošku vyšší výkon se holt musí připlatit, oproti podobným sestavám z diskuze. navíc ta sestava pro P4 má všechna nová rozhraní takže sice trošku dražší, ale zase výhoda do budoucna. Proč si neudělat radost.
Máte někdo zkušenosti s taktovacími možnostmi Prescottů do LGA775 patice a do té staré ?. Jsou nějaké rozdíly, nebo mají pouze jinou patici ?. Dík za info či zkušenosti.
16.12.2004 21:12:14   0.0.0.xxx 1819
On ale Raptor vychazi z SCSI. Bohuzel tedy nema podporu NCQ (ma TCQ), ale jinak musim rict, ze neni vubec spatny. Problem je cena, to je bez debat.
16.12.2004 21:27:35   0.0.0.xxx 1819
Konecne rozumny nazor. Ja bych sice take volil trochu jinak nez autor, ale to se odviji od toho, co ktery konkretni jedinec vyuzije, nebo vyzaduje ;-)
Clanek je OK a jedine co bych mu vytkl je, ze na nakup pod stromecek je jiz ponekud pozde. Ted je obdobi, kdy clovek obcas musi vzit to co je a ne to co by chtel. Ale jako kazdy rok je mnoho zakazniku, kteri prijdou na posledni chvili.

PS: clovek neznaly bohuzel casto zajde do obchodaku a koupi nejakou "hyper" sestavu a pak se divi. Jen malo z nich si necha poradit :-/
16.12.2004 21:52:53   0.0.0.xxx 1818
hm... to já koupil před šesti možná sedmi lety počítač za asi 32k, od tý doby jsem jenom koupil vypalovacku, disk, pamet a dalsi 17" monitor ... jsem s nim uplne spokojenej ... (pravda, nejnovejsi gamesy si zrovna nezahraju, ale jinak vykon naprosto dostacujici

no nic, doba fakt pokrocila a asi budu upgradovat ... za 1800,- sem ted sehnal desku i s procesorem Athlon 1800+ ... budu se muset ty my desky BX-Master asi prece jenom zbavit

to sou ceny, co?
16.12.2004 21:54:15   0.0.0.xxx 1818
Ale clanek nebyl o "plechovkách kancelářských" jak si mnoho diskutujicich asi mysli. Alespon tak jsem to pochopil ja.
16.12.2004 22:01:35   0.0.0.xxx 1918
Nemyslim si že deska od MSI je ta nejlepší volba. Chtěl poprosit o veřejný test Epox EP-9NDA3+ to je naprostý král pro s939. Jen se o tom neví. Mám doma a FSB v pohodé běžela na 310 MHz. Dál to limitoval procesor. Rád si hraju momentálně moje hračka
AMD Athlon 64 3000+@ 2700MHz (9x300)MHz
Epox EP-9NDA3+
Corsair PC3200 2x512 CL2
GeForce 6800 Ultra
Antec NeoPower 480W

3DMark 2001 SE, 11386 b.
Doom3 1024x768x32, high resol. 118,0 FPS

Nevím ale jsou dva druhy overclockingu jeden na ušetření peněž a druhy jako sport. Někteří lidi na tomhle foru si mysli ze je to totež. Jinak všechno nej pctuningu do noveho roku a všem lidem tady taky...
16.12.2004 22:05:48   0.0.0.xxx 1818
Nespletl jsi si cislo verze 3DMarku ? ;-)
16.12.2004 22:23:52   0.0.0.xxx 1818
Audigy LS neni dobrou volbou, jak se clanek snazi tvrdit. Ma velmi osizene DSP => ovladace se lisi od tech pro ostatni verze Audigy (do budoucna mohou byt problemy s updaty), vice zatezuje procesor (EAX 2.0 neni HW implementovan), EAX 3.0 a 4.0 neumi a umet nebude. Rozumny clovek bud pouzije integrovany kodek a nebo kdyz uz bude neco kupovat tak alespon Audigy Value.
16.12.2004 22:27:39   0.0.0.xxx 1818
...aspoň jeden jedinec umí číst:-))). O kancelářské sestavě tam není řeč.
16.12.2004 22:35:19   0.0.0.xxx 1818
... ani ne jen jsem opomněl jinou maličkost proto doplnuju 3DMark 2001 SE v3.30 d3d soft t&l - 11386 b.
akorat jsem dodělal dalši testiky a fakt nestacim cumet to ta winchestrowka umi... btw.
Super PI 348
Quake3 Arena 1024x768x32,high,trilinear 504 FPS
16.12.2004 23:55:29   0.0.0.xxx 1818
Prosim te autore, nemohl by si sem hodit link na mereni potrebneho vykonu zdroje z amd webu, nejak to nemuzu najit
17.12.2004 00:44:17   0.0.0.xxx 1818
Podla man je to fajn clanok, nikto nikoho nenuti aby kupoval dane zostavy, iba je to rozumny navrh pre ludi ktori sa zamyslaju nad kupou PC na dlhsiu dobu... ...a kedze to ma byt PC po stromcek, tak by sa patrilo aby to bolo nieco extra... ...a myslim ze tieto zostavy do tejto kategorie celkom spadaju... ...jasne ze to nie je take extra ako Alienware, ale take darceky frcia asi len u tych najmajetnejsich a sialencov co nevedia kam vrazt peniaze...
Co sa tyka kritiky kvoli volbe AMD64, budem sa opakovat... ..vianocny darcek by mal vydrzat trosku dlhsie... ...a to sa AMD64 na socket939 podari asi s najvacsou pravdepodobnostou... ...socketA je mrtvy.. ...mam Barton taktnuty na 2200MHz, a vykon sa pohybuje na urovni Athlon64 2800-3000... ...este mam rezervu 200-400MHz, ale tie ma nikdy neposunu za vykonnostnu uroven A64 3200+, ktory sa da slusne taktnut... ...no a co intel?... ...poskytuje vsetky nove technologie, takze dobuducna tiez dobra volba, ale P4 uz podla mna velku buducnost nema.. ...posledny bude Prescot 2M.... ...dualcore bude potrebovat novy socket... ...ale na to su uz vsetci intelaci zvyknutiii... ...takze este raz chvalim vyber platformy AMD, a dufajme ze s939 vydrzi aspon tak dlho ako socket A...
17.12.2004 01:47:36   0.0.0.xxx 1819
System s dobrým poměrem cena/výkon
První sestava je určena pro domácnost a je navržena tak, aby se na ní mohly provozovat všechny činnosti, od hraní her až po kancelářské práce.
Je to fakt, přímo kancelářská sestava tam není, ale použití pro kancelářské práce tam je.
A dokonce nadřazeno těm hrám. Ale to je slovíčkaření, nemá smysl se hádat.
Jinak ten článek je napsaný dobře, jen tak dál.
17.12.2004 08:45:00   0.0.0.xxx 1818
To Bzz> Ja verim tomu, ze tva sestava za 15 k ma v testech podobne vysledky jakou sousedova za 25 k. Ale to nestaci. Soused muze mit napr. vice RAM nez ty - a tak mu hry bezi lepe. Muze mit kvalitnejsi vypalovacku - a tak vyrabi rychleji a kvalitneji media (nebo treba muze vypalovat do DL DVD). Muze mit lepsi monitor nez ty - to zadne SW testy neodhali a tak si kazi mene oci. Muze mit 2x vetsi disk nez ty - taky se to neprojevi v rychlostnich testech ale jaksi v necem jinem. Muze mit lepsi case, zdroj, odhlucneni - a tak ma pocitac tizsi nez ty. Muze mit v cene sestavy i treba nejake repro, kdezto ty ne (muzes mit repro ze stareho PC, ci veze). Muze mit v cene legalni SW (aspon Windows), kdezto ty ...
Proste nejake cislo ze SW testu (napr 3d mark + FarCry) rozhodne nestaci pro porovnani sestav - musel bys sem napsat obe sestavy podrobne - pak by se dalo poznat, zda to ma predrazene a o kolik. Takze se uklidni.
Ja taky jako student zacinal se slabym PC - az tento rok jsem si misto Pentium MMX 200 MHz, 128 MB RAM, Voodoo 1 koupil konecne novy PC. A ver, ze se tech 6 let s tim MMM 200 dalo vydrzet (programovani, 3d grafika). Vydrzet se uz nedalo, kdyz zacaly v Levelu a Score vychazet plne hry, ktere jsem nerozbehal (a taky jsem uz chtel koukat na DivX filmy) :-)
17.12.2004 11:30:09   0.0.0.xxx 1918
Jenomže AMD 64 je příprava na 64 bitový Win a aplikace. Tak se zklidni, romikusi chytrikusi.
17.12.2004 11:31:15   0.0.0.xxx 1818
fajn vyber komponentov, ako pozeram nikto tu nepochopil ze v tvojom vybere si nesetril na nicom, a ked niekomu netreba zvukovku a staci mu integrovana a usetri, ja som absolutne pochopil tvoj zamer, ked niekomu vadi lacna skrinka a pocitac ma v rohu obyvacky tak preco nie tento case aky si vybral , paci sa aj mne, viem ze vacsina ludi sa tu tvari na nenormalnych racionalistov ze na to netreba drahu skrinku, ale ved neviete citat ze autor by si vybral pocitac bez skrinky a tym by usetril najviac, ale pre tych ktory si daju na design PC potrpiet a to som napr. aj ja, skrinka sa mi paci lebo som ju poznal aj predtym a dal by som za nu pozadovanu sumu, niekto je zatazeny na repro , takisto tam je kompromis, je tam presne stredna vrstva vsetkych komponentov, a vidno ze autor vie citlivo vybrat z kazdej sfery IT, tot fsjo
17.12.2004 11:31:59   0.0.0.xxx 1818
Raptor za 5500kč umí co se týče rychlosti daleko víc než všeljaké RAID0 pole s hafo disky! Jeden disk na systém a programy určitě loadování podstatně oživí a když autor bere case za 4 kolíky, tak se mohl po nějakém lepší disku taky poohlédnout. Co si budeme nalhávat. Dneska se čeká jen na disky...zbytek je výkonej dostatečně
17.12.2004 11:34:37   0.0.0.xxx 1818
mimochodom , ved cely zivot platime za estetiku ktoru predavajuci pribaluju ku kazdemu produktu , a trh potvrdzuje ze ludia to chcu, lebo dokaz toho je aj prosperita tych firiem no nie?
17.12.2004 12:52:18   0.0.0.xxx 1818
... byť předpokládám, že se to tu už objevilo - za 2600 je PSU Thermaltake největší xindl, jaký se dá vůbec "sehnat". Chtěl bych vidět nějakého OCera se slušným systémem, který má "410W" TT psu ... Skutečně hodnota 18A na 12V větvi je úžasná, takže zbývá jen povzdech nad autorem, který doporučuje masám - neváhám s použitím toho slova - ODPAD.

btw: i nový 500W eurocase (který bych nikomu nedoporučil) má na 12V 34A a stojí 1200 korun ...

17.12.2004 12:56:24   0.0.0.xxx 1818
Tedy pokud se v oblasti deni kolem IT chvili pohybujes, tak Ti muselo byt jasne, jak to autor myslel. Tve tvrzeni, ze je kancelarska prace nadrazena tem hram jednoduse nema logiku.
Proste mam pocit, ze potrebujes mit za kazdou cenu posledni slovo.
17.12.2004 13:53:04   0.0.0.xxx 1818
A co rikate na tuhle sestavu? Ja vim, ze to neni uplne supr nadupany, ze to neni moc upgraduschopny, ale jinak poskytuje slusnej vykon, je to tichy a ta cena... (Tou jsem byl vlasne limitovan)

Barton 2500+
AC Cooper Silent 2 TC rev.2
Abit NF7-S
DDR 512MB 400MHz(stejne to nastavim na 333) A-Data
Sapphire Radeon 9800non-pro 128MB 128-bit sbernice 8 piplines
AC Silencer
Eurocase Super Silent 12cm fan PFC 350W (668,-)
Floppyna 160,-
Case za 500,-
Seagate 80GB SATA s NCQ

tak co na to rikate?
17.12.2004 14:16:02   0.0.0.xxx 1918
A co rikate na tuhle sestavu? Ja vim, ze to neni uplne supr nadupany, ze to neni moc upgraduschopny, ale jinak poskytuje slusnej vykon, je to tichy a ta cena... (Tou jsem byl vlasne limitovan)

Barton 2500+
AC Cooper Silent 2 TC rev.2
Abit NF7-S
DDR 512MB 400MHz(stejne to nastavim na 333) A-Data
Sapphire Radeon 9800non-pro 128MB 128-bit sbernice 8 piplines
AC Silencer
Eurocase Super Silent 12cm fan PFC 350W (668,-)
Floppyna 160,-
Case za 500,-
Seagate 80GB SATA s NCQ

tak co na to rikate?
17.12.2004 14:48:16   0.0.0.xxx 1918
výhradu bych měl k velikosti disku, a k tomu Eurocasu. Jinak jsi nenapsal, co máž za pálenici a kdy jsi to kupoval. Předpokládám, že ta cena je s DPH. Já jsem 14.12.04 bral za 23500 s DPH toto:
Microstar K8T Neo2-FIR,Sc. 939,VIA K8T800 Pro,
AMD Athlon 64 3000+, 1.8GHz, 512kB, Socket 939,
2 x DDR OCZ CAS 2.0 256MB PC3200
Maxtor 6Y120M0 DiamondMax Plus 9, 120GB, 7200 ot./min., 8MB cache, Serial ATA, FDB
Pioneer DVR-108,
Sparkle GeForce 6800
Middletower i-Zone, USB + audio, Fortron 400W, ATX, P4, řízené otáčky, pasivní PFC filtr
Chladič CPU a GPU handmade:-)
Ta tvoje sestava mi zní za ty prachy jako cca 1 rok stará. V té době dobrý.
17.12.2004 15:30:04   0.0.0.xxx 1818
MB-no budiš,ale trochu lepší desku by to snad sneslo.CPU ok,ale A64 3000+ je jen o trochu dražší.Ramky-sice nejsou
uplnej shit, ale jenom 400Mhz.A-data 500MHz budou lepší i pro případný taktování.R9800pro.-no za 6500kc-trohu drahý
ne?Když se za stejnou cnu da sehnat 6600GT AGP."seagate je levneší a o trochu jen o trochu hoší".Od kdy?Hitachi
stoji o stovku min a je daleko lepší.Bezdrat klavesnice a myš-no fuj neni nad klasickou klavesku a dratovou dobrou
myš.DVDRW ok.PSU -když už tak fortrona s 12cm větroněm.Case za 500kc no LOL, "protože investice do drahé skříně se pro tento účel příliš nehodí", Case za 1000kč se ješte dá(i když taky nic moc), ale za 500kč???To musí bejt něco příšernýho(tenký plechy, blbě nasaditelná bočnice, vibrace...) než kupovat průměrnou case za 1000kč a zdroj za 1400kč(fortnon s 12cm větroněm) už je lepší zrovna koupit chiefteca nebo AOpena i s kvalitním zdrojem za cca 2600kč.
Zvukovka ok.Repro ok, ale Genius SW-5.1 je lepší a jen o trochu dražší.Monitor-LCD NEOVO F-417 jasná volba...

Abit KV8-Pro - VIA K8T800 Pro 3 233,- Kč
AMD Athlon 64 3000+ BOX 4 748,- Kč
512MB DDR 500MHz PC4000 A-DATA 3 342,71 kč
Leadtek WF 6600GT 128MB AGP 6 500kč
Hitachi Deskstar 7K250 HDS722516VLAT80 - 160GB 8MB 2 614,- kč
KB Samsung CZ (PS/2) 173,- kč
Creative Audigy 2 Value 1350kč
Myš Microsoft Basic Optical Mouse (PS2/USB) 450kč
NEC ND3500A 2300,-
CHIEFTEC DX-01B-D-U (ATX, 360W) černý 2 560,- vč. DPH
Genius SW-5.1 Home Theater 3000kč

celkem okolo 30000kč

+ monitor...
17" LCD NEOVO F-417 - černý (black), 450:1, 260cd/m2, 4/12ms, 1280x1024, TCO99 8600kč


Sice se cena vyšplhala o nějakek 4k víš, ale rozhodně se vyplatí připlatit si.V případěm, že se nebude taktovat tak by se dali vzít A-DATA 400MHz 512MB za cca 2200kč,dá se ješte ušetřit na CPU(A64 2800+) ale rozdíl je minimální, takže se to spíš nevyplatí, to stejné platí u repra.

ty další sestavy už nemam sílu hodnotit...
17.12.2004 16:39:09   0.0.0.xxx 1818
No právě, to je to slovíčkaření.
1. Článek byl určen pro lidi, kteří se v IT nevyznají a proto měl být psán přesně. Neznalý človíček měl číst s otevřenou hubou a poučit se, znalý človíček reagoval kladně či záporně dle vlastních zkušeností se zákazníky nebo schopností levnou výkonnou plechovku postavit.
2. Pokud by byl slovosled ..... od kancelářských prací po hraní her, tak by to bylo logické - alespoň všichni používají vzestupnou nabídku schopností výrobku a nejedná se jen o PC.
17.12.2004 16:43:29   0.0.0.xxx 1818
Useklo to konec ...
logické, alespoň vzestupná gradace se běžně používá pro vyzdvižení schopnosti výrobku a to i mimo oblast PC.
17.12.2004 20:52:35   0.0.0.xxx 1818
Predevcirem jsem koupil za vyse uvedene penize tuto sestavu:
AMD64 3000+ s.939
MB Gigabyte K8NS Ultra
Gigabyte GF6800
Maxtor 160GB Sata
512MB DDR 400MHz
DVDRW LG 4160
Eurocase 350W
17.12.2004 21:25:44   0.0.0.xxx 1818
Epox EP-9NDA3+ - nForce3 250 4 629,- Kč
AMD Athlon 64 3000+ BOX 4 748,- Kč
512MB DDR566 A-DATA (3yrs warranty) 3800kč
512MB DDR566 A-DATA (3yrs warranty) 3800kč
Club3D ATI X800 Pro 256MB 12 495,-
Hitachi Deskstar 7K250 HDS722516VLAT80 - 160GB 8MB 2 614,- kč
LC POWER 550W 1200kč
Chieftec CS-601 Aluminium 3600kč
Creative Audigy 2 Value 1400,-kč
NEC ND3500A 2300kč
NEC DV5800A 700kč
Arctic Cooling Freezer 64 800,-
Genius SW-5.1 Home Theater 3000kč
Logitech MX510 Optical Mouse 1 255,- kč
KB Samsung CZ (PS/2) 173,- kč

46514kč

+monitor Samsung 710T 12000kč

celkem 58514kč

18.12.2004 01:47:31   0.0.0.xxx 1818
takhle bys moh pridavat do nekonecna, vzdycky bude neco o trosku drazsi a o dost lepsi, ale tady je proste danej nakej cenovej strop!
18.12.2004 07:42:31   0.0.0.xxx 1819
Teda, zlozit dokopy Athlon64 3000+ a pamate s latenciou CL3, to moze len lamer, ktory vobec netusi, co to "CL3" vobec znamena. U tej "low-end" zostavy, no povedzme ze sme tlaceni cenou (hlavne ze mame logitech cordless desktop), ale u tej druhej "overclockerskej" je to neodpustitelna chyba! Ved take pamate totalne udusia vykon procesora!!! Schvalne si raz urobte test nejakej dobrej zostavy s AMD64, raz s tymito suntovymi pamatami, a raz s niecim poriadnym (napr. Kingston HyperX, CL2-2-2-5-1T, alebo Mushkin Black, a podobne kvalitne pamate). Uvidite, co to spravi s vykonom! Odhadujem, ze mizerne pamate ho zrazia tak o 10 az 20%...
18.12.2004 15:38:16   0.0.0.xxx 1818
Tak klucino nezaspal si??? Kolik te stal ten A XP??
Tak jo mam celeron D 2,26@4,25GHz(urcite byl levnejsi nez XP 2500+), pro rejpaly FSB 250 , pameti synchronne a s klidem se v drtive vetsine testu nechyta na standartnim FSB ani 3,6 GHz P4 na toz athlon se svym nadsazenym 3200+, u A64 je rating podle me ferovy, ale u poslednich A XP byl trochu prestreleny, protoze nebylo co nabidnout.... Pokud si stale myslis, ze pretaktovany celeron D je sragora, tak mi posli typ testu zamereneho na CPU a ja ti poslu vysledek e-mailem jeste driv, nez to na tvem XP dobehne dokonce U AMD ma cenu jen A64 s939, teda muj nazor... od 754 minimalni cenovy rozdil a dual chanel a hlavne budoucnost
18.12.2004 17:30:23   0.0.0.xxx 1818
No, podle ty reci o tom jak je 754 neperspektivni jsou zcela irelevantni. To by melo vyznam pouze v pripade, ze byste pocitali s upgradem - a rekneme si na rovinu, vazne se mi nestalo ze bych nekdy upgradoval samotny procesor bez zakladni desky (a to mam uz asi osme PC od 1990).

A je take pravda, ze pro vetsinu aplikaci je rozdil mezi 754 a 939 na stejne frekvenci celkem minimalni (viz http://www.digit-life.com/articles2/amd-2400/index.html), takze 3200+ 754 je ve skutecnosti rychlejsi nez 3200+ 939 pri stejne cene (samozrejme, bez pretaktovani).

Takze podle me je vyber 754 verze spravny.
19.12.2004 10:25:11   0.0.0.xxx 1918
Projdi si web a nějaké testy. Latence pamětí mezi hodnotami 2 a 3 způsobí u některých specifických operací asi 1% rozdíl výkonu. U ostatních je to méně. Naopak taktování paměti se na výkonu projevuje znatelně. Lepší tedy např.433MHz CL3 než 400 CL2. Už se probuď
19.12.2004 10:36:04   0.0.0.xxx 1818
Opet se snazim mit pochopeni:-)).
Tvoje teorie je zcela zcestna...asi prave proto,ze jsi tech pocitacu moc neslozil. CL3 se na vykonu opravdu nepodepisou...lepe mit 500MHz s CL3 nez 400MHz s CL2. Hadej proc?
19.12.2004 17:20:39   0.0.0.xxx 1819
hádej...je lepší si 4k připlatit a být spokojený nebo ušetřit tam kde se to nehodí a pak půl roku nadávat co sem to koupil za "šrot"
19.12.2004 17:43:05   0.0.0.xxx 1818
dost dobry jak to chladis
19.12.2004 18:18:16   0.0.0.xxx 1818
jenze kdyz ti 15.12 nekdo zavola a ty mu 19. doma ukazes navrh sestavy a on pak odsouhlasi cenu, tak co s tema lidma chces delat ?? strilet je nemuzes, to je bohuzel porat jeste trestne :-)
19.12.2004 18:52:51   0.0.0.xxx 1818
Vážení mám PC s MB MSI K7Turbo-R LE Athlon 1,2 512 MB SDRAM. HD Samsung 40GB a druhý 80GB oba 7200ot/min. SB Audigy, ATI 9100 128 MB. DVD Pioneer a CDR/RW Creative,TV ,Radio karta síťová karta (tu bych rád ponechal) Zdroj 300w Case Abit. Původně to bylo koupeno v roce 2001. Vyměnil jsem postupně grafiku, disky a zdroj, který je nyní verifikován i pro P4. Chci změnit desku procesor a paměti. Co navrhujete? Cenu bych potřeboval udržet kolem 10 000 korun
20.12.2004 13:30:11   0.0.0.xxx 1818
Sory ale celer je shit...mozna se chyta v syntetickych testech ale jak se predvede v realnych programech jako je 3d studio max nebo treba v doomovi. Posli vysledek v Doom3 1024x768x32, high resolution... mrkni nahoru mam tam i vysledek...
21.12.2004 10:59:33   0.0.0.xxx 1818
No jak vidím jsou tu všichni borci, ALE!
Finanční strop je poměrně obvyklá záležitost, chápu, že vy machři, kterým pročlo NEC DVDRW mechanik rukama několik, máte doma sestavy za padesát klacků a tak podobně, asi neznáte takové ty věci jako když matka neznalá věci rezolutně prohlácí: "Když už jsi nechtěl tu báječnou sestavu z Hypernovy, kde byla sleva 10% (!!!), tak teda na počítač víc než 20000 nedostaneš. Ani o korunu více, rozuměl jsi ?!". Zřejmě si někteří místní majitelé PCshopů a tak podobně (což je u podnikání podivné) neuvědomují, že pojem finanční strop představuje maximální možnou vložitelnou částku, která má toleranci tak kilo ("Mami mami prosíííím!!!"). Takže ono nesmyslné tvrzení, radši čtyři K teď, než pak zaplakat, je pěkná blbost, raději je lepší se pokusit do těch 20000 stvořit co nejlepší sestavu s ohledem na trvanlivost, než ji pomalu zvyšovat. Autor původního článku začínal kolem 23000, což je obvyklá cena obchoďákových sestav, ale tato je MNOHEM lepší (bez debat uzná každý). Co se týče originálního software, asi bych to neměl říkat, ale kromě freeware doma žádný nemám, jsou to vyhozené peníze, ať už si o tom poctivci (čti pracháči) myslí co chcou.
Pokud chcete ukázat jací jste borci (více či méně uspokojivou sestavu složí za 30000 kde kdo, i já) poraďte mi, jak poskládat kompla za 9000 s DPH!
21.12.2004 21:42:43   0.0.0.xxx 1818
Pokud LCD, tak jedine Samsung 173P nebo 193P... Rukama mi proslo uz docela hodne LCD, hodiny stravene stenim recenzi apod ani nepocitam...tzn. vyse zminene Samsungy proste nemaji chybu! (mozna az na tu cenu)
21.12.2004 23:28:05   0.0.0.xxx 1818
No jasne...jestli do tech clanku budes psat monitory jako je AOC 19"...delas tady machra a pritom ses sam ztrapnil...horsi monitor sem z 19" nevidel..TFUJ
22.12.2004 04:17:02   0.0.0.xxx 1818
to střevo co psalo tenhle článek...no škoda mluvit!!!
22.12.2004 12:38:49   0.0.0.xxx 2018
Budu si kupovat nový počítač a prosil bych o radu. Tady se píše o zdroji FORTRON 350W,já jsem uvažoval o EUROCASE 450W. Co je lepší, samozřejmě ohledně peněz, koupit si zdroj kvalitnější s řekněme 350w, nebo obyčejný 450w. Jo a ještě k pamětem. Winchester prí neni plně kompatibiní se všemi paměťmi, zajímalo by mě jak jsou na tom A-DATA VIESTA 500 a KINGMAX HARDCORE 500 a které jsou lepší. Dík za odpověď.
22.12.2004 15:11:16   0.0.0.xxx 1918
Tak jsem to cele precetl a neodolal, taky si neco napisu ))

Ad 1) ma tady nekdo neco proti kupovani pocitacu pred vanocema? ) Tak at se smiri s tim, ze nekdo treba ceka na vyplatu a ja napriklad jsem si svuj vanocni darek byl vybrat ve 100meze az 20.12.04 a svet se - kupodivu - nezboril...

Ad 2) nazor na toto bych poprosil:

MB MSI 915P, ComboFR i915P/ICH6, GbLAN, S.775
RAM DDRAM 512MB-433MHz KINGMAX PC-3500 CL 2.5
CPU P4 3,40GHz BOX LGA775,800MHz 1MB
COOLER Arctic Cooling Freezer 7
VGA MSI NX6600-TD256E GF nx6600, PCI Express
HDD 2x Seagate 160GB S-ATA/150, 8MB CACHE
FDD cosi disketoveho
DVD zapisovač LG GSA4163B DVD+/-/RW/RAM dual
CR 10in1 5,25" Card Reader, 2x USB, 2x FireWire, 2x S-ATA
AUDIO 7.1 Azalius integrated
REPRO QS-Genius SW 5.1 Home Theatre- dřevěné DeLuxe
KEYB GENIUS KB-21e
MOUSE GENIUS optika uplne obyc s koleckem
CASE Chieftec CX-01SL-SL-B - Middletower 360W

tak doufam ze jsem nic nezapomel...
22.12.2004 16:46:54   0.0.0.xxx 1818
To co píšeš o frekvenci/latenci jednoznačně platí pro Atlon XP, P4 a jiné starší kousky. U A64 má ale latence podstatně větší vliv. Přečti si na www.svethardware.cz článek o A64 3000+ od Petra Orla. Z česky psané literatury na toto téma zatím asi to nejlepší.

PS: Hádej proč? Anebo si místo hádání o tom něco nastuduj. V dobrým.
22.12.2004 16:59:00   0.0.0.xxx 1818
Za ty peníze, co hodláš obětovat s tím nemá cenu dělat nic. Prostě to nemá cenu. Zas tak špatná sestava to není, a aby bylo výsledkem zvýšení výkonu o mizerných pár (desítek) %... za 10 000 Kč. Navíc bys musel koupit dnes již neperspektivní součástky, abys mohl využít stávající komponenty. Maximálně můžeš vyměnit procesor, ale ani to nemá příliš cenu. Zapomeň na to a za ušetřený peníz běž třeba lyžovat. Nebo dále šetři a střádej.
22.12.2004 20:21:25   0.0.0.xxx 1818
zapomel jsem dodat display:
LCD BENQ 19" FP992

a celkova cena 50.000,- vc DPH (po zaokrouhleni)
23.12.2004 14:36:48   0.0.0.xxx 1918
Stavěl jsem PC do case TSUNAMI 3000SNA a je to hrůza a děs.Jsou tam dvě 120 vent. dosti hlučné .... a samotná skřín nestojí ani náhodou za ty peníze!!!!
28.12.2004 10:29:27   0.0.0.xxx 1818
Sory, ja v tom zpechu uplne zapomel napsat do seznamu monitor, resp. tu cenu za monitor z ty ceny odecist. Tzn. celkova cena je

18100,-

Btw.:
- chybi v seznamu repro Xcomp 2.1 (pro zacatek jako predehra k 5.1 genius za 2300,-) pri cene 600,-
- case je bez zdroje a jeho cena se zvysila na 700,- (sice bida, ale hlavne aby mi to drzelo komponenty pohromade)
- Radeon 9800non-Pro stoji cca 4600,-
- mechanika je LG combo (0,75 roku stara) takze ji do celkovy ceny nepocitam a za DVD-RW zatim nebudu utracet prachy.

takze opakuji ze celkova cena teto sestavy je 18100,-
28.12.2004 11:18:16   0.0.0.xxx 1819
To co tady ctu - s tim s vama muzu souhlasit. Bejt to moje sestava, tak si priplatim 2000,- a soupnu tam A643000+ s939 a grafarnu neakyho Radka9600Pro, vozelim chladice a casem bych stroj osadil GF6800... Ale puvodni hranice byla 16500,- na tuhle hranici (18500,-) sem to musel vyskemrit.

Sestava je i s mysi MS Intellimouse Optical a klavesnici KME za celkem cca 700,- a v celkove cene je jeste dale zapocitano par drobnosti (pasivy, pasta,...) za cca 300,-


Tak ted teprv rikejte svoje namitky.
thx
20.1.2005 11:41:49   0.0.0.xxx 1918
moja zostava: pls o nazor

Case - Thermaltake Xaser III
Zdroj - ENERMAX 450W
MB - Asus p5gdc deluxe
CPU - INTEL LGA 3GHZ
CHLADIC CPU - ZALMAN7000CU
VGA - ASUS 6600GT PCX
RAM - 2X 512 MB KINGSTON VALUE PC3200 CL2,5
MYS - MICROSOFT INTELLIMOUSE EXPLORER 4
DVD-RW - LG 4040B A LG4120
HDD - MAXTOR 80GB, 120GB A SEAGATE SATA 200GB

SNAD VSETKO PROSIM O NAZOR

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.