Hlavní stránka Návody Cenový přehled Jak se prodává hardware v České republice
Jak se prodává hardware v České republice
autor: Z. Obermaier , publikováno 29.9.2008
Jak se prodává hardware v České republice

Dnes se pokusíme přinést trochu faktů do odvěkých sporů fanoušků různých značek hardware. Zajímá vás, jak se prodávají grafické karty ATi a NVIDIA? Chcete vědět, jestli je v Čechách více "Inteláků" nebo příznivců AMD? Přemýšlíte, zda někdo také kupuje high-end a nebo převažují zákazníci levných komponent? Na všechny tyto, a mnoho dalších otázek, se dnes pokusíme odpovědět.


K sepsání tohoto článku mne vedly nekonečné půtky čtenářů snad všech hardwarových magazínů na našem trhu. Dnes a denně se setkáváme s diskusemi, která grafická karta a který procesor je "lepší" nebo "horší". Čím ale měřit opravdový úspěch? Plané řeči zastánců jednoho tábora, nebo druhého, mnoho neznamenají. I když jsou lidé, kteří by svou značku bránili "do krve", proti zákonům trhu nezmůžou nic. Na všechny tyto dohady platí jediný argument - počet prodaných kusů a zisk.

Jak se prodává hardware v České republice

- Která je lepší - NVIDIA nebo ATi? -

Každý významný producent komponent sleduje základní model rozdělení produktů dle segmentů trhu. Nejvýkonnější a také nejdražší kousek je určen spíše k marketingovým účelům, ohromování v benchmarcích a podobným exhibicím. Prakticky se prodává pouze v malých sériích, i když to také záleží na konkrétním trhu. Největší zisk plyne vždy ze střední a střední nižší třídy. Tam jsou sice ceny produktů nižší, ale množství prodaných kusů to bez problému vykompenzuje. Výrobní náklady levných komponent také nebývají vysoké, a jsou proto stěžejní výrobní náplní každého producenta.

Jak se prodává hardware v České republice

- Za málo peněz, hodně muziky -

Pokud takový výrobce ještě pronikne do OEM segmentu, kde se nehledí na značku ale na funkčnost - je to doslova zlatý důl. Také jste přemýšleli, kde firmy berou prostředky na výrobu absolutně bláznivých produktů? Někdy jsou tyto věci tak bizarní, že je jejich osud zpečetěn ještě dříve než přijdou oficiálně na trh. Na tyto výstřelky plynou přebytečné peníze z OEM produkce.

Co to znamená? Paradoxně to, že nejvíce peněz plyne z těch nejlevnějších komponent, nikoli drahých a luxusních produktů. Pokud se nějaké společnosti podaří prodat i high-end v obrovských kvantech (typicky třeba GeForce 8800 GTX) jde skutečně o husarský kousek, ze kterého může firma žít i několik let. Ovšem podaří se to jen málokdy. Potvrdí tento trend i skutečná statistika prodeje v České republice? No myslím, že mnoho z vás bude realitou překvapeno ..

Jak se prodává hardware v České republice

Dnes tedy budeme řešit jeden z nejzásadnějších a nejdůležitějších momentů IT byznysu - prodej komponent. Ať recenze vyřknou ortel nad komponentou jakýkoliv, projeví se tento na prodejnosti produktu? Jsou vůbec výsledky recenzí pro čtenáře vodítkem k nákupu, nebo stále rozhoduje nejpádnější argument - cena? Kupují lidé produkty, které trůní na špičce všech možných výkonnostních žebříčků? Nebo se spokojí s nejlepší variantou poměru cena/výkon?

Odpovědi na tyto otázky jsou zcela zásadní, a jsou pro každý počítačový magazín alfou i omegou. Obvyklí čtenáři, kteří se pohybují kolem magazínů a aktivně přispívají do diskusí a fór, totiž nejsou směrodatným vzorkem majoritních zákazníků kupujících počítače. Ti totiž většinou žádné takové magazíny nečtou a při nákupu se řídí zcela něčím jiným. To už je ale téma na jiný článek. Náš hlavní cíl je vám dnes ukázat, jak a co se v Česku nejlépe prodává. Než ale skočíme po hlavě do našeho "Českého rybníčku", rozhlédněme se trochu po světě a tamních počítačových trzích. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
437 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 213.7Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.