Hlavní stránka Návody Úpravy: přetaktování Dynamit: ASUS CT-479 aneb zkuste Pentium M v desktopu
Dynamit: ASUS CT-479 aneb zkuste Pentium M v desktopu
autor: Kwolek Jirka , publikováno 26.4.2005
Dynamit: ASUS CT-479 aneb zkuste Pentium M v desktopu
To, že dvě na první pohled spolu nesouvisející věci mohou po spojení vytvořit novou kvalitu zjistil Alfred Nobel, když smíchal křemenný prach s nitroglycerínem a vyrobil první Dynamit. Inženýry ASUSteku napadla cesta, jak do běžných počítačů uvést velmi zdařilé mobilní procesory Pentium M a vyrobili redukci CT-479 pro docela běžné základní desky ASUS P4P800 SE a -VM. Nás pak napadlo do této redukce osadit současně nejlevnější mobilní procesor Celeron M 360 a přetaktovat ho na, jak jinak, maximum. Buuumm... a Ex-mobilní procesor ukázal svým mnohem dražším příbuzným záda! {mospagebreak title=Je Pentium M více než Pentium 4?}

Existují různé typy zpráv a informací: nejvíce na očích jsou pochopitelně ty oficiální a marketingem sycené. V nich je vše jasné a růžové, změny jsou zásadně plánované a projekty samozřejmě vždy úspěšné (ještě jsem neviděl, že by některá firma kritizovala svůj výrobek a zároveň pochválila svého přímého konkurenta).

V nižší, neoficiální rovině se pak na vlně zkušeností a někdy především hlavně na bázi zdravého rozumu šíří, ač nepotvrzené, zprávy u kterých evidentně platí, že "na každém šprochu, pravdy trochu". Zatímco media hlasitě hovoří o směnkách na nákup Grossova bytu, uvnitř hlavy poblikává myšlenka, že směnky byly nejspíše dodatečně vymyšlené a vše je jen zastírací manévr jak zakrýt politicko - peněžní perpetuum mobile (tj. peníze za službičky). Tiskem se takové zásadně informace nešíří - můžete je číst pouze mezi řádky...

V oblasti IT je to podobné, všechny projekty jsou úspěšné do doby, než je po právu ohodnotí kritik nejpřísnější, čas. Pokud se jedná o minulé technologie a překonané řady výrobků, je to jednodušší - pokud prohlásíme o grafických kartách GeForce FX 5600 až 5950, že nebyly povedené, nikdo se dnes nebude příliš zlobit. Když však totéž prohlásíme o procesorech Intel Pentium 4 (zejména o Pentiích 4 s jádrem Prescott), ozve se nervózní zabzučení.

Dynamit: ASUS CT-479 aneb zkuste Pentium M v desktopu

Pentia 4 jsou totiž stále aktuální marketingovou, prodejní a reprezentační jedničkou Intelu - přesto bych se vsadil, že až celá řada procesorů architektury NetBurst skončí a bude nahrazena novým jádrem (možná postaveným na bázi dnešních mobilních čipů), největší kámen ze srdce spadne právě... lidem od Intelu! Je těžké pokračovat po předem naplánované cestě, o které stále zřetelněji tušíte, že se stále více odchyluje od optimálního směru.

Dynamit: ASUS CT-479 aneb zkuste Pentium M v desktopu
Intel: Pentium M ve stolních počítačích? ...pssst aby se o tom nikdo nedozvěděl!

A přitom Intel drží ve své "stáji" velmi dlouhou dobu lepší alternativu pro běžné počítače, favorita o kterém se příliš nemluví - mobilní procesory s jádrem Banias / Dothan.

Dynamit: ASUS CT-479 aneb zkuste Pentium M v desktopu Dynamit: ASUS CT-479 aneb zkuste Pentium M v desktopu

A pravě možným nasazením, mimořádně povedených mobilních procesorů, v běžných "desktopových" počítačích se budeme v tomto článku zabývat. V první části popíšeme, čím se liší jádra Banias / Dothan od těch používaných v Pentiích 4 (to abychom pochopili, proč je potenciál těchto procesorů tak vysoký). Dále probereme jedno konkrétní (a překvapivě levné) řešení na bázi redukce ASUS CT-479. Článek ukončíme přetaktováním a sadou našich našich obvyklých testů.

{mospagebreak title=Banias / Dothan - hlavně efektivita...}

Kdybych měl stručně charakterizovat procesory Pentium M a Celeron M jedinou větou, řekl bych, že se rozhodně nejedná o, třeba i vysoce, upravenou variantu Pentia 4. Banias (Dothan) je velmi rozdílné jádro, postavené na jiných principech a vyvíjené jiným týmem než ten, který vyvinul řadu Pentium 4 a architekturu NetBurst. V aplikacích, které byly speciálně optimalizované pro Pentia 4, dokonce mobilní Pentia M ztrácejí body a chovají se podobně jako procesory... AMD Athlon. Pokud kód optimalizován není, ukazují stejně nebo i výše taktovaným procesorům nové mobilní procesory Intelu záda...

Rozdílné cíle a rozdílné cesty

Hlavní je frekvence: NetBurst jako základ pro Pentium 4

U základů architektury NetBurst stála snaha o rychlé dosažení velmi vysokých frekvencí - a to prakticky za jakoukoliv cenu. Cíl byl vytýčen v době, kdy hlavním měřítkem "rychlosti" procesoru byla právě jeho frekvence. Předpokládalo se, že architektura NetBurst umožní dosažení taktů až 10GHz. Jedněmi s klíčových prvků této architektury jsou dlouhá výpočetní pipeline* (20 stupňová pro Northwood, 31 pro Prescott) a interní jednotky ALU** pracující na dvojnásobné frekvenci.

* Pipeline je pro procesor něco jako... výrobní linka pro továrnu. Umožňuje provádění mnoha souběžných operací, zároveň však vnitřní systém, pokud je příliš dlouhá, činí méně efektivním a pružným. Pokud dojde ke změně programové smyčky (například kvůli větvení programu), musí se pipeline "vyklidit" a naplnit novými daty, nezávisle na stavu už rozpracovaných informací. Čím je klasický procesor výše taktován, tím potřebuje delší výpočetní pipeline - v opačném případě by část výpočetních cyklů přišla nazmar (přenos informace z paměti trvá typicky 200 až 300 výpočetních cyklů CPU).

** Jednotky ALU stanoví pouze část jádra procesoru. U Pentií 4 jsou pečlivě navržené tak, aby pracovaly na dvojnásobné frekvenci jádra procesoru. Pokud tedy máme procesor Pentium 4 taktovaný na 3.8GHz, pracují jeho ALU jednotky na 7.6GHz! I tento fakt, společně s vytvářeným teplem a spotřebou, je pravděpodobně překážkou, která brání dosažení plánovaných velmi vysokých frekvencí.

O Intelu je známo, že ovládá nejpokročilejší polovodičové výrobní technologie - přesto inženýři u architektury NetBurst narazili záhy na velké problémy s teplem a vysokou spotřebou nejvýše taktovaných procesorů. Už dnes je jasné, že se nedočkáme Pentií 4 taktovaných vyšší frekvencí než 4GHz (a přitom v plánu bylo dosažení 6 i 10GHz).

Dynamit: ASUS CT-479 aneb zkuste Pentium M v desktopu
Pentium M vs. Pentium 4...
Intel nechce tyto procesory vpustit do stejného ringu...

Hlavní je efektivita: Banias a jeho pokračovatel Dothan

Zadání při vývoji nového jádra vhodného pro mobilní procesory bylo zcela jiné. Hlavní důraz byl kladen na vysoký měrný výkon (IPC - Instructions executed Per Clock). Byl zde požadavek na to, aby se odstranily prvky a principy vytvářející nežádoucí "jalovou" energii. Výsledkem je, jak uvidíte dále, velmi efektivní jádro, které v mnoha případech dotahuje na Pentia 4, která jsou taktována o celý GHz výše (dnešní Pentium M 1.7 ve většině testů překonává Pentium 4 2.66GHz).

Izraelský tým si vzal za základ nového projektu některé ověřené části architektury Pentia III(P6). Původní 10 stupňová pipeline byla patrně prodloužena a zároveň byla odstraněna slabá místa předchozí architektury.

Dynamit: ASUS CT-479 aneb zkuste Pentium M v desktopu
Původní jádro Banias obsahovalo 1MB paměti L2cache, Dothan ji zvětšil na 2MB...

Kdo a co stojí za Baniasem?

Původním úkolem izraelského vývojového týmu byl projekt označovaný jako Timna. Mělo se jednat o přepracovaný procesor Pentium !!! s integrovanou grafikou a paměťovým řadičem (MCH pro tehdejší Intelem favorizované paměti RDRAM). Procesor byl původně určený pro velmi levné počítače. Tým si jako základ vzal architekturu Pentia !!! a důkladně se s tímto procesorem seznámil. I zde byl poměrně důležitý měrný výkon procesoru - první Timna měla "běhat" na frekvenci pouhých 600MHz.

Chvíli po dokončení návrhu byl projekt Timna překvapivě zrušen. Rozhodnutí bylo čistě strategického charakteru - zájem o řešení na bázi RDRAM byl malý, nikdo se do levných sestav (sub 600USD) také příliš nehrnul.

Vývojový tým svůj úkol však splnil a tak mu byl zadán úkol vyvinout nový mobilní procesor. Po seznámení s architekturou NetBurst, došli návrháři k názoru, že tato platforma je zcela nevhodná pro mobilní procesory (spotřeba mobilního procesoru neměla překračovat 24W a Pentia 4 vždy měly tepelné energie i frekvence na rozdávání).

Proto byl zahájen vývoj nového, efektivního jádra se zohledněním poznatků získaných v projektu Timna. Často se hovoří, že nové jádro podědilo části Pentia !!!, stejně jako některé části projektu Timna (a na jádro byla dodatečně naroubována i instrukční sada SSE2 Pentií 4). Pravda bude spíše taková, že je to takový mix, kdy bylo zachováno to prověřené a efektivní, zatímco ostatní části byly přepracované (stejně postupovalo AMD u svých Athlonů, kdy K8 podědila části K7).

Dynamit: ASUS CT-479 aneb zkuste Pentium M v desktopu

Poznámka: Ovoce snažení izraelského týmu dnes spíše známe pod marketingovým názvem Centrino součástí které je právě procesor Pentium M. Jeho levnou variantou je pak procesor Celeron M.

V další kapitole se podíváme na konkrétní procesory a čipové sady řady Centrino.

{mospagebreak title=Banias / Dothan v deskách pro Pentium 4?}

Nový mobilní procesor Pentium M byl veřejnosti představen pod kódovým jménem Banias. 130nm procesory této řady využívaly prakticky nezměněnou, původní 400MHz sběrnici FSB Pentia 4. Relativně jednoduché jádro bylo doplněné zdokonalenou jednotkou předpovídání větvení (Branch Predictor), jednotkou Micro Ops Fusion a velkou 1MB příruční pamětí L2 cache.

Dynamit: ASUS CT-479 aneb zkuste Pentium M v desktopu

Vývojový tým nezastavil práci a zanedlouho představil zdokonalenou verzi nazvanou Dothan, určenou pro výrobu polovodičovým procesem 90nm + Strained Silicon. Na procesoru byly provedené další drobné optimalizace a L2 cache byla zvětšena na úctyhodných 2MB. Dothan je velmi malý procesor, na ploše 84 mm2 je 140 miliónů tranzistorů (Pentium 4 Prescott má 112 mm2), přičemž většinu plochy zabírá obrovská paměť cache. Pokud bychom ji odečetli, zjistili bychom, že jádro procesoru se vejde na plochu cca 40 mm2!

Dynamit: ASUS CT-479 aneb zkuste Pentium M v desktopu

Nepotvrzené ale pravděpodobné

Vzhledem k tomu, že spotřeba Dothanu není vysoká a jádro tohoto procesoru je malé a kompaktní, bylo by nelogické, kdyby se neuvažovalo o možnosti přepracování nástupce Dothanu, přesně v trendu dnešní doby, na vícejádrový procesor.

Desky a čipsety

Procesory Pentium M byly na samém začátku prezentované ve spojení s čipsety určenými pro Pentium 4. Tím se jen potvrdilo, že sběrnice FSB Pentia M a Pentia 4 jsou vzájemně kompatibilní. Intel však měl s novými procesory jiné záměry a tak brzy byly představené zjednodušené a energeticky úsporné čipové sady řady i855.

Platforma i855GME - nevhodná pro desktop

Ačkoliv byla řada čipových sad 855 pro notebooky vhodná, pro klasické počítače (desktopy) se příliš nehodí. Obsahuje totiž jednokanálový řadič paměti podporující maximálně paměti DDR 333 (na desktopu u Intelu tehdy už dlouho kralovaly dvoukanálové řadiče paměti DDR 400). Interní rozhraní i855 je AGP x4, čipová sada také nepodporovala stále populárnější disky SerialATA.

Dalším problémem byla tehdejší vysoká cena jak procesorů tak čipových sad (u relativně drahých notebooků se to ztratí ale u běžných PC ne).

Pentium M + i855 + WiFi = Centrino

Procesor Pentium M, čipová sada i855GME a bezdrátový adaptér Intel PRO/Wireless ležely u základu úspěšné "mobilní" platformy Centrino. Prvky této platformy, zejména už zmíněné procesory Pentium M, naleznete ve většině dnešních notebooků.

Dynamit: ASUS CT-479 aneb zkuste Pentium M v desktopu

Poznámka: Dnes jsou k dispozici i nové mobilní čipové sady Alviso/ Mobile 915 a Pentia M s externí sběrnici 533MHz.

{mospagebreak title=Pentium M nebo Celeron M?}

Ceny klesají a objevují se Celerony M...

Úspěch procesorů Pentium M povzbudil Intel k ještě agresivnější cenové politice. Krátce po zahájení výroby jádra Dothan byly prezentované i nové mobilní Celerony M (založené jak na jádru Banias, tak i na modernějším 90nm Dothanu). Zatímco dnešní Pentia M začínají na frekvenci 1.6GHz, Celerony M na tomto taktu prakticky končí.

Výhodou Celeronů M je praktiky identické jádro a především o cca 2 000 nižší cena (do rozdílu ceny se tak hravě vejde cena testované redukce ASUS CT-479).

Dynamit: ASUS CT-479 aneb zkuste Pentium M v desktopu Dynamit: ASUS CT-479 aneb zkuste Pentium M v desktopu
Nebojte se omezení Celeronů M - s Pentiem M jsou to bratři v triku!

Řada Celeronů M se od stejných Pentií M prakticky neliší. Byla sice snížená velikost paměti L2 cache (je 512 nebo 1024KB podle technologie výroby), výkon tím ale prakticky vůbec neutrpěl. Navíc v případě testovaného Celeronu M 360 se jedná o jádro Dothan - polovina L2 cache je tedy... 1MB, což je velikost, kterou mělo předchozí 1.4GHz Pentium M založené na jádře Banias. U Celeronů jsou také vypnuté funkce úspory energie Speedstep III (což vadí především u notebooků v situaci, že jej máte zapnutý a zrovna na něm nepracujete).

Podívejte se na následující tabulku:

sSpec typ takt (GHz) sběrnice
(MHz)
L2 cache
(KB)
jádro Core
voltage (V)
SL6N6 Celeron M 330 1400 400 512   1.356
SL6N7 Celeron M 320 1300 400 512   1.356
SL79S Celeron M 310 1200 400 512   1.356
SL7LS Celeron M 360 1400 400 1024 90 nm 1.260
SL7ME Celeron M 340 1500 400 512   1.356
SL7RA Celeron M 350 1300 400 1024 90 nm 1.260

Který Celeron M je vhodnější na přetaktování

Pro náš test jsme si zvolili právě Celeron M 360 taktovaný 1,4GHz. Cena tohoto procesoru nepřekračuje 3000Kč - procesor je při tom vybavený 1MB L2 cache a je vyrobený 90nm polovodičovou technologií.

Poznámka 1.: 1.5GHz Celeronu M 350 založenému na jádře Banias se raději vyhněte...

Poznámka 2.: dosud je dostupnost mobilních procesorů špatná - většina prodejců je totiž z pochopitelných důvodů nenabízí (základních desek je jako šafránu). Na druhou stranu doufám, že se chopí příležitosti a začnou nabízet alespoň speciální sady s odpovídajícími deskami / redukcí CT-479. Pokud takové řešení plánujete nabízet, ozvěte se mi na e-mailovou adresu: kwolek ZAVINÁČ pctuning.cz

{mospagebreak title=ASUS CT-479 aneb Dothan pro masy?}

Nápad zapřáhnout výkonné a úsporné mobilní procesory do běžných počítačů lákal jak výrobce tak uživatele. Firmy AOpen a DFI šly cestou poměrně jednoduchých základních desek MicroATX osazených čipovou sadou i855GME - cena desek byla bohužel velmi vysoká (kolem 6000Kč - tolik dnes nestojí ani špičkově vybavené desky pro Athlony 64). Situace tedy byla docela patová: potenciálně zde byly procesory, byl zde zájem uživatelů, ale horší to bylo se základními deskami...

CT - 479 = redukce pro Socket 478

ASUS šel ale jinou cestou: navrhnul, nechal si patentovat, vyrobil a dodává redukci CT-479 pro starší desky s paticí Socket 478.

Výhodou tohoto přístupu je, že ve finále lze použít relativně levné desky vybavené novějšími čipsety (i865 vs i855) s dvoukanálovými řadiči paměti, AGP x8 a podporou disků SerialATA (ICH5). Bohužel, dosud si budeme muset u tohoto řešení nechat zajít chuť na PCI Express...

Dynamit: ASUS CT-479 aneb zkuste Pentium M v desktopu

Kit CT-479 je určen pro populární a stále poměrně dobře dostupné základní desky ASUS P4P800 SE (rozměr ATX) a P4P800-VM (rozměr MicroATX, obě desky s čipovou sadou Intel 865PE). Hovoří se o připravované podpoře P4C800-E Deluxe, to dosud není potvrzeno.

Poznámka: Podle prvních informací nemusí být hardware základní desky Socket 478 nijak upravený - nejspíše se jedná o odpovídající podporu v BIOSu základní desky (vždy je nutné předem stáhnout nejnovější BIOS). Kit jsme zkoušeli také na základní desce P4C800 Deluxe (s posledním BIOSem z prosince 2004) a systém se nerozběhl...

Rozpolcení ASUSu - jak to dopadne?

Redukce ve finále tedy spolupracuje s omezeným počtem základních desek ASUSu a je pravděpodobné, že to je svého druhu záměr. ASUStek chce mít na jednu stranu vhodný produkt pro příznivce mobilních Pentií, ale zároveň si nechce podřezávat větev v prodeji základních desek pro Pentia 4.

Poznámka: slibované BIOSy pro jiné základní desky jsem hledal poměrně dlouho a dosud marně... je vidět, že ASUS se snaží opravdu tuto redukci nijak výrazně nepodporovat. Pokud se něco změní, budu vás zde informovat.

Kit ASUS CT-479 - jednoduchost sama...

Už první pohled na redukci vás přesvědčí, že to není žádný polovodičový skvost a že se spíše jedná hlavně o správné "drátování" - propojení odpovídajících pinů obou socketů. Aktivních součástek je minimum a nacházejí se prakticky výlučně v... napájecí části redukce.

Dynamit: ASUS CT-479 aneb zkuste Pentium M v desktopu

Redukce vyžaduje externí napájení a u napájecího konektoru se ještě nacházejí jumpery pro volbu frekvence FSB 100 / 133MHz (díky jim můžete snadno a bez zásahu do BIOSu přetaktovat procesor o 33%).

Dynamit: ASUS CT-479 aneb zkuste Pentium M v desktopu
Upnutí Pentia M / Celeronu M je pro tyto procesory typické - stačí otočit jistícím šroubkem vpravo...

Dynamit: ASUS CT-479 aneb zkuste Pentium M v desktopu
Tato část přijde do Socketu 478...

Vlastní montáž

Montáž redukce je dětsky jednoduchá (vše netrvá déle než 10 minut a stačí Vám jen šroubovák pro upnutí mobilního procesoru):

Dynamit: ASUS CT-479 aneb zkuste Pentium M v desktopu
Všimněte si, že redukce je nesymetrická, aby umožnila pohyb páčky původního Socketu 478

Místo procesoru upneme do Socketu desku s redukcí CT-479...

Dynamit: ASUS CT-479 aneb zkuste Pentium M v desktopu

Nainstalujeme mobilní procesor, upneme pootočením šroubku. Přivedeme napájecí napětí a nainstalujeme přiložený chladič (ten je klasický s vybráním pro jumpery a napájecí kabel)...

Dynamit: ASUS CT-479 aneb zkuste Pentium M v desktopu
Pokud v BIOSu desky zapnete funkci QFan, bude větrák běžet na 2000ot/s, maximem je 3000ot/s...

Pokud máte P4P800-VM (jako my) nebo P4P800 SE a aktualizovaný BIOS, stačí jen základní desku zapojit a voilá...

BIOS

Položky BIOSu odpovídají původní struktuře - chybí zde jen možnost změny napájecího napětí. Ostatní volby (PCI lock, nastavení FSB, děliček, pamětí...) odpovídají taktování Pentií 4 a jsou plně funkční. Jediná položka, která zde výrazněji chybí, je nastavení děličky procesoru - i když u Pentií 4 je otevřená, v současném BIOSu je nenajdete.

{mospagebreak title=Dynamit - testy přetaktovaného Celeronu M}

Pro test jsme záměrně použili levný Celeron M 360 - už dříve jsme si řekli, že se od Pentií M prakticky neliší (1MB L2 cache bohatě stačí), navíc je tento procesor levný (cca 3000Kč bez DPH) a poměrně dostupný (náš kousek dokonce "zbyl" po upgradu jednoho notebooku).

MicroATX a ticho bylo podmínkou...

Jelikož jsme plánovali malý a navíc tichý systém, sáhli jsme po desce ASUS P4P800-VM ve formátu MicroATX. Kdo touží po velkém počítači, nejspíše uchladí ve skříni typu tower i Pentium 4 Prescott přetaktovaný na 3.4GHz, u malé sestavy je nasazení tohoto procesoru prakticky nemyslitelné (stejně dopadají i výrazněji přetaktované Athlony 64)...

Jak jsme taktovali

V první fázi jsme měřili na základní frekvenci, dále jsme přehodili jumpery na redukci na 133MHz (533MHz FSB). Pří následném přetaktování nám hodně pomohly dvě utility, EIST pro změnu násobiče Pentia M a ClockGen (CG-ICS952607), kterým jsme ve Windows pohodlně měnili frekvenci FSB.

Dynamit: ASUS CT-479 aneb zkuste Pentium M v desktopu

Zcela stabilní frekvence byla 2250MHz při 160MHz FSB (paměti v módu dual channel DDR400). Co v tak malé sestavě při této frekvenci předváděl mobilní Celeron M uvidíte dále...

Testovací sestava

  • CPU1 Intel Celeron M 360 (1.4GHz, 1MB L2 cache, FSB 400MHz),
  • CPU2 Intel Celeron D 325 (2,53 GHz, 256 kB L2 cache, FSB 533MHz),
  • CPU3 Intel Pentium 4 2.4GHz (Northwood, 512kB L2 cache, FSB800MHz),
  • základní deska ASUS P4P800-MV (i865PE, AGP x8),
  • paměti Corsair Value DDR400, 2x 256MB (dual channel) (2.5,3,3,7),
  • grafická karta Leadtek WinFast GeForce 6600GT (500/1000).

Ovladače grafické karty: nVidia ForceWare 71.84
Operační systém: Windows XP Service Pack 2

Některé testy jsem ještě doplnil o referenční výsledky AMD Sempronu 2800+ (1.8GHz, včetně výsledků tohoto CPU přetaktovaného na 2.4GHz) na platformě Socket 754. Viz.: Low-Endový duel - Sempron vs. Celeron D

Dynamit: ASUS CT-479 aneb zkuste Pentium M v desktopu

Pro zajímavost ještě uvedu graf pracovních frekvencí testovaných procesorů...

Syntetické testy

Tato část testů ukazuje pouze určitý výřez / aspekt výkonu procesoru, případně jednu vlastnost celého systému.

Propustnost paměti

Tento test považujte za akademický - ukazuje jak rychle mohou plynout data mezi procesorem a pamětí. Nezohledňuje ani zpoždění (latence) ani vliv paměti cache (a už vůbec ne efektivitu provádění kódu).

Dynamit: ASUS CT-479 aneb zkuste Pentium M v desktopu

Testovaný Celeron M se pohybuje v oblasti, kde se dříve pohybovaly první Pentia 4 (není divu, má prakticky stejnou sběrnici). Po přetaktování (kdy jsou děličky nastavené tak, aby paměti pracovaly jako DDR400) je hodnota 3350 MB/s lepší, stále to však není žádný zázrak...

Indikátor výkonu - CPU Mark 99

Tento syntetický test je jednoduchým indikátorem hrubé výpočetní síly procesoru. Jeho kód není optimalizován a obsahuje často používané programátorské konstrukce v jazyce C (bez optimalizací pro procesory AMD či Pentium 4).

Traduje se, že pokud je index vyšší než 100, je počítač vhodný pro kancelářskou práci, pokud je vyšší než 200, hodí se takový procesor jako "pohon" grafické 3D karty třídy ATi Radeon 9800 a vyšších... Až dosud nás CPU Mark 99 nikdy neoklamal - i když neukazuje reálný výkon v konkrétní aplikaci.

Dynamit: ASUS CT-479 aneb zkuste Pentium M v desktopu

V tomto testu exceluje jak přetaktovaný Celeron M, tak i vysoce přetaktovaný AMD Sempron (běžící na 2400MHz). Docela dobře si vede Celeron M přetaktovaný pouhým přehozenám jumperu na redukci na FSB 533MHz (výsledný takt 1.8GHz).

Super Pi

Dalším testem je malá matematická hříčka - počítání Ludolfova čísla... My jsme zadali spočítat 2M desetinných míst a měřili jsem čas v sekundách. Čím měně tím pochopitelně lépe...

Dynamit: ASUS CT-479 aneb zkuste Pentium M v desktopu

Výsledky tohoto testu jen potvrzují efektivitu (IPC - Instructions executed Per Cycle) jádra Banias / Dothan. 2M míst spočítal tento procesor po přetaktování za pouhých 92s.

Aplikační test - komprese waw do mp3

Komprimovali jsme celé album. Kodekem byl populární Lame 3.96 který obsahuje i část kódu optimalizovaného pro Pentia 4.

Dynamit: ASUS CT-479 aneb zkuste Pentium M v desktopu

I tady přetaktovaný Celeron M vede - ostatní ale na něj těsně dotahují, Pentia 4 (a Celeron D) díky optimalizacím pro P4, Sempron 2800+ díky hrubému výpočetnímu výkonu...

{mospagebreak title=3D akcelerace - Syntetické testy}

3DMark 01

Dříve populární 3D test se přestal používat kvůli tomu, že dosažené hodnoty u dnešních moderních grafických karet se staly silně závislé na výkonu procesoru... což je přesně to, co nyní potřebujeme. Výkonná grafická karta v tomto testu prostě čeká na data dodávané procesorem - tak je možné posoudit, který procesor tento úkol plní nejlépe...

Dynamit: ASUS CT-479 aneb zkuste Pentium M v desktopu

A vedení se ujímá... přetaktovaný mobilní Celeron M! Na základním taktu 1.4GHz sice nijak neexceluje, ale stačí přehodit jumper (400 na 533MHz FSB) a při taktu 1.8 strčí do kapsy i přetaktovaného Semprona 2800+.

3DMark 05

V posledním 3DMarku jsou rozdíly jen nepatrné...

Dynamit: ASUS CT-479 aneb zkuste Pentium M v desktopu

Zde pod tíhou grafických úkolů jako obvykle úpí grafická karta a procesor má relativně "volno". Ve finále zde vyhoví i Celeron M na základní frekvenci.

Aquamark 3

Stručný přehled grafického výkonu jsme doplnili populárním testem Aquamark 3. Jedná se o DirectX9 benchmarkový program postavený na nejnovějším Krass engine, který byl použitý ve hrách AquaNox a Spellforce.

Dynamit: ASUS CT-479 aneb zkuste Pentium M v desktopu

Dynamit: ASUS CT-479 aneb zkuste Pentium M v desktopu

{mospagebreak title=3D akcelerace - herní testy a Závěr}

Tato část Vás bude asi zajímat nejvíce - dnešní hry kladou vysoké požadavky nejenom na grafickou kartu, stále častěji se brzdou celé sestavy stává použitý procesor. Většinou v těchto testech dominovaly procesory AMD. Překvapením je, že se v těchto testech přetaktovaný Celeron M nemusí za nic stydět...

Unreal Tournament 2004

I tato hra velkou měrou závisí na výkonu procesoru. Zátěž grafiky je pouze střední, větší problém činí systému ovládání dynamického herního prostředí (efekty a interakce postav) se spoustou pohybujících se objektů - i tento test dobře prověří výkon procesoru.

Dynamit: ASUS CT-479 aneb zkuste Pentium M v desktopu

Dynamit: ASUS CT-479 aneb zkuste Pentium M v desktopu

Wow, to je překvapení - stejný systém, různé procesory a výkon v rozmezí od 40 do 73 fps! Tak tomu říkám "pokrok díky... procesoru"...

Doom 3

Dynamit: ASUS CT-479 aneb zkuste Pentium M v desktopu

Další reprezentant náročných her, Doom3, se s procesorem taky nemazlí... i když rozdíly nejsou tak výrazné jako v případě UT 2004 (grafika Doomu je přece jenom náročnější).

Dynamit: ASUS CT-479 aneb zkuste Pentium M v desktopu

I tady přetaktovaný Celeron M exceluje - pohledem do starší tabulky zjistíme, že podává téměř identický výkon jako... dříve testovaný Athlon 64 3500+ osazený v Socketu 939... Tak tomu říkám překvapení měsíce!

Dynamit: ASUS CT-479 aneb zkuste Pentium M v desktopu

Praktický test - teplota

Na začátku článku jsem zmínil, že sekundárním cílem testu bylo nalézt procesor vhodný do malých sestav bez toho, aby celek poskytoval kompromisní výkon. Posledním testem byl proto byl 30ti minutový "burn" test.

V malé uzavřené sestavě jsme na dobu 30 minut spustili program Prime 95 a zatěžovali procesor na 100%. V grafu jsou zanesené teploty s teplotního čidla umístěného uprostřed skříně, 3cm od procesoru.

Dynamit: ASUS CT-479 aneb zkuste Pentium M v desktopu

Technická poznámka: Test nedokončil přetaktovaný Celeron D (jádro Prescott), po 15 minutách počítač tepelně zkolaboval když teplota přesáhla 60C. Vzhledem k rozdílné základní desce jsme z testu jsme vyloučili i AMD Sempron 2800+.

Ve všech případech bylo v malé skříni po 30 minutách 100% zátěže opravdu horko. Podle očekávání dopadly nejlépe mobilní Celerony - i když rozdíl od Pentia 4 s jádrem Northwood nebyl takový jaký jsme na začátku očekávali. Je evidentní, že od miniaturní sestavy, pokud se nevyřeší oběh vzduchu, nelze očekávat dobré výsledky - mobilní Pentium M pomůže, není však všelékem...

Závěr

Myslím si, že většina grafů hovoří sama za sebe. Mobilní procesory Intelu jsou špičkové výrobky a i v provizorních podmínkách (na desce minulé generace, navíc s pomocí berličky - redukce) ukazují svou výpočetní sílu. Po přetaktování je to jediný procesor, který Vám v malé skříni se 180W zdrojem přinese výkon pracovní stanice!

Troufám si říci, že pokud by Intel od začátku více vsadil na tento procesor, možná by boom AMD (a Athlonu 64) ani nenastal. Úsporný (a tím pádem tichý, navíc nenáročný na napájecí zdroj) a přitom výkonný procesor je totiž v dnešním světě vyhledávaným zbožím. Potvrdila se premisa AMD, která tvrdila, že frekvence není důležitá - důležitá je ergonomie a výkon.

Na druhou stranu plní Dothany své úkoly v noteboocích více než dobře. Je jen otázkou času, kdy je Intel zahrne do desktopů - předpokládám, že prvním krokem budou dvoujádrové procesory a potom možná bude následovat 64-bit extenze. Kdo ví, na čem se pracuje - téměř jistě to není architektura NetBurst!

Dynamit: ASUS CT-479 aneb zkuste Pentium M v desktopu

Dynamit: ASUS CT-479 aneb zkuste Pentium M v desktopu
"Golden AWARD pro: Pentium M / Celeron M"
duben 2005
"špičkový výkon, nízká spotřeba, dobrá cena..."

ASUS vytvořil opravdu skvělý funkční produkt - kit CT-479. Škoda jen, že jeho podpora je tak opatrná. Zdá se, že je zde zájem o to, aby se o této redukci moc nevědělo, na což se právě v tomto okamžiku pánové od ASUSteku nemohou spolehnout!

Dynamit: ASUS CT-479 aneb zkuste Pentium M v desktopu

Za zapůjčení kitu CT-479 děkujeme firmě ASUS.

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
26.4.2005 14:37:57   0.0.0.xxx 3039
chýba mi tam Athlon XP-M
26.4.2005 14:44:29   0.0.0.xxx 3837
no opravdu povedený test.
26.4.2005 14:49:53   0.0.0.xxx 3737
Celkom pekne sa drzi aj Sempron@2.4GHz. Casto je lepsi aj ako pretaktovane P4.
26.4.2005 14:59:33   0.0.0.xxx 3437
Len by ma zaujimalo ci ten overcloking na 2200 bol konecni alebo ci sa dal aj viac pretaktovat ?
26.4.2005 15:13:15   0.0.0.xxx 3538
Už delší čas se všude píše o implementaci do stolních počítačů,ale nikde jsem ještě nečetl kde se dá koupit?
26.4.2005 15:13:41   0.0.0.xxx 3636
Už delší čas se všude píše o implementaci do stolních počítačů,ale nikde jsem ještě nečetl kde se dá koupit?
26.4.2005 15:25:11   0.0.0.xxx 3536
No mam desku ASUS P4C800-E deluxe a uz jeke stazeni primo BIOS na tuhle redukci,je to 1021 cislo biosu.
POZOR:Radim vam nezkousejet ho stahnou,pocitac bude hlasit ze je moc nataktovan a nebude se chtit spusti,dela to peknej bordel!!!
26.4.2005 15:32:29   0.0.0.xxx 3837
vyzera to vyborne. No vykon pracovnej stanice ako ste povedali v zavere neprinese. pretoze co som sledoval tak prave tam je slaba stranka tejto archytektury/vid napriklad test tohto zariadenia na anandtechu/. Odhliadnuc od toho tento pocin Asusu je treba hodnotit kladne. tak isto aj tento clanok kedze celeron M som v teste nevidel.
26.4.2005 16:04:32   0.0.0.xxx 3335
Skoda ze si nelze pohrat i s napajenim, takova PM730 pretaktena na 2,4GHz s FSB800 by mohla bejt rychlejsi nez P4EE...
26.4.2005 16:09:45   0.0.0.xxx 3735
Redukci treba tady: http://www.alzasoft.cz/DetailPage.asp?DPG=51717 a tech procesoru je na ceskych e-shopech fakt dost, treba tady: http://interlink.tsbohemia.cz/default.asp?mtc=0&cls=stoitem&stiid=42276
26.4.2005 17:31:03   0.0.0.xxx 3735
Jestlipak si jeste nekdo z vas vzpomene kde byla tato redukce pouzita? Jestli ne tak zavzpominejte na april a redukci z 939 na 478 Tak to nakonec az takova "kachna" nebyla. :-))
26.4.2005 18:27:46   0.0.0.xxx 3640
Fakt nevim ale s A64kou de taky udelat tichy PC....a rek bych ze je vykonejsi a dou pouzit lepsi technologie.....ale co se tyce levnejsich sestav tak to neni vubec spatny:-)
26.4.2005 18:54:02   0.0.0.xxx 3636
Panove tohle je sice pekne, ale kdyz to porovnam s tim co jsem ted videl, tak je tohle slabej odvarek. Za nejakych 4800,- se snad uz da sehnat A64 3000+ Venice a pokud budete mit stesti jako ja, tak dostanete obravdu vykonou bestii. Ja to jedu se zvysenym napetim o 0,5 s AC Freezerem na 2,8 GHz a je to mega hukot. Propustnost pameti mam 7,5 GB/s :o) Na to ze jsem z toho dostal o 1GHz vic je narez.
26.4.2005 19:18:58   0.0.0.xxx 3537
Deska P4P800-VM není pro overclock ideální. Četl jsem na zahraničním fóru o tom že s P-M 770 se dostali na desce P4P800 SE někde k 2.6GHz - věřím že to bude taky docela "pasta". Jinak pochopitelně AMD má v tomto standardní řešení a Intel P-M je zde tak trochu adoptovaný...
26.4.2005 19:34:42   0.0.0.xxx 3436
Moc pekne, vypovida to jen o nesmyslnem marketingu Intelu s nepovedeninou P4 ... V testu mi chybi pouze jedno - misto Semprona sahnout po A64/3000+ s939 Winchester.
26.4.2005 20:00:15   0.0.0.xxx 3937
Je to na smiech, ze jemne pretaktovany CelerM (na 1,86GHz) je schopny pokorit mainstreamove P4 na 3,0GHz... ...asi nema zmysel pisat dalej o cene, produkovanom teple a moznosti potiahnut CelerM za hranicu 2,2GHz... ...fakt zaujimavy a poucny clanok... ...stale menej a menej chapem, kto kupuje P4 (ved moznosti je mnoho - A64, P-M, C-M, Sempron)
26.4.2005 20:43:01   0.0.0.xxx 3537
Ako je to s teplotou so staršími verziami A64 (NewCastle). Má ho ešte niekto? Chcel by som tiché PC, ale A64 3000+ (Venice) je dosť drahé. Používa niekto nové procesory A Sempron s jadrom (palermo 90nm) - znížila sa teplota procáka?
26.4.2005 20:59:40   0.0.0.xxx 3636
Ja mam A64 2800+ newcastle S754 a na 2.25GHz pri def. voltazi mam s box. chladicem 35-55 C pri 1000-1600RPM. C&Q sem ani nezapinal, deska neumi tocit vetrakem na min nez 1000, ale i tak je to sotva slyset. Rozhodne je pocitac tissi nez s XP2000+@1.52V s AC2TC.
26.4.2005 21:07:49   0.0.0.xxx 3637
Kdes toho Venicea koupil?? Ja sem ho zatim nikde nevidel.
26.4.2005 21:24:50   0.0.0.xxx 3737
Zdravim, nevite, jak to je s podporou desky ASUS P4P800 Deluxe? Na teto desce jedu a rad bych v blizke budoucnosti upgradoval, slo by to za pomoci tetu uzasne redukce?
26.4.2005 22:52:36   0.0.0.xxx 72107
aspon podla mna vtomto momente

26.4.2005 23:57:20   0.0.0.xxx 3637
Mám to v supercubu a je ticho a opravdu šel nataktovat na 2,2Ghz a podporuje ho grafika 9800Pro a 512DDR. Doporučuji do přenosných malých PC na lanparty. JE TICHO A ZIMA :-DD
27.4.2005 05:54:34   0.0.0.xxx 3852
Pokud jsi musel zvedat napětí. Na druhou stranu silně pochybuju, že máš Venice. Určitě ne z ČR.
27.4.2005 07:12:14   0.0.0.xxx 3637
To by mě taky zajímalo pro P4P800-E deluxe. Jak to čtu, tak mi to připadá, že to podporuje jen ležákové desky. Jestli to není záměr, jak se jich zbavit.
27.4.2005 08:15:20   0.0.0.xxx 3539
obrazek s podtitulkem Pentium M vs. Pentium 4...
Intel nechce tyto procesory vpustit do stejného ringu...
zobrazuje pentium m a amd.
27.4.2005 09:42:16   0.0.0.xxx 3538
Žádná chybička - toto jsou skutečně Pentium M (potažmo Celeron M) a klasická P4-ka. Dokonce i velikost sedí - mobilní procíky jsou typicky bez heatsprederu.
27.4.2005 14:11:10   0.0.0.xxx 3836
JJ presne tak spis by sli splest s procesory P3 vcetne te politury.
Proste Intel ve chvili kdy se objevili prvni Anthlony zazmatkoval a dal se spatnou cestou , P3 architekturu hodil pres palubu a dal se smerem pouze brutalniho vykonu.
U mobilnich procesoru ho nic tak moc nehonilo tak se pouzila hlava

Pokud se nepletu aby to bylo amd tak by na vrchni strane meli byt i broucky.
27.4.2005 14:56:46   0.0.0.xxx 3637
A na desku jsi asi nemyslel co? To taky stoji penize ne.
27.4.2005 15:16:46   0.0.0.xxx 3738
Koukal jsem se na zahranicni stranky a tam ta redukce stoji 49,50-55 Euro,to je celkem drahe.
27.4.2005 18:39:18   0.0.0.xxx 3836
Ta teplota CelM je dost vysoká a někde bude asi zakopaný pes. Přes 50C na core se nedostanu s P-M 735 1.7@2.5 GHz - s pasivem Delta (který je dole lehce vlažný a nahoře zcela studený) s tím, že v celém desktopu se točí pouze 8 cm fan ve zdroji - na 1000 rpm
28.4.2005 09:29:21   0.0.0.xxx 3837
Tedy u Alzasoftu...
28.4.2005 14:49:57   0.0.0.xxx 3635
NewCastle celkem ujde, 3000+ s boxovanym chladicem pri bezny praci podtaktovanej na 800MHz se da uchladit pasivne, pri maximalnim zatizeni (komprese videa) na nominalni frekvenci teplota nevyleze nad asi 53 stupnu, pricemz vetrak jede na 80% - vic mu nepovolim.
29.4.2005 08:10:19   0.0.0.xxx 3738
Pro podporu ostatních Asus desek je třeba modifikovat BIOS. Nejde jen o microcode update a CPUID, ale o detekční a inicializační rutinu té CT-479 redukce. Tu rutinu obsluhující tu redukci jsem našel, ale je problém to nacpat do jiných biosů. Chjo, proč má Asus nestandartní strukturu BIOSu? :-( Nikdo pořádně neví, kde všude musí přidat nějaký ten bajt, aby správně dopočetl checksum.
29.4.2005 11:45:04   0.0.0.xxx 3736
No jak to tak vypada tak do toho pujdu,na moji desku (ASUS P4C800-E deluxe) uz BIOS je a podle mne by to mohlo byt celkem vykone a tak si to do mesice asi koupim.
29.4.2005 12:45:14   0.0.0.xxx 3836
tu dosku mam aj ja a xel by som tiez aby vydal asus bios na podporu redukcie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
29.4.2005 12:46:24   0.0.0.xxx 3634
potrebujeme bios na podporu redukcie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:-D
29.4.2005 15:15:32   0.0.0.xxx 3739
Mam sice winchestra ale tento intelko sa my celkom zapacil kludne si ho viem predstavit v druhom pc.Ak to samozrejme bude dane na trh. Najlepsie na tom je ze lavou zadnou vyfajcil p4
2.5.2005 10:43:48   0.0.0.xxx 3638
BTW: o vikendu jsem sel mestem a videl jsem barebone od tusim AOpen s i855 pro Pentia M, takze zda se, ze se trh celkem rozjizdi spravnym smerem.
4.5.2005 20:08:00   0.0.0.xxx 9638
Jo jedná se o AOPEN XCUBE EY855 za cca 8500,- bez DPH
12.5.2005 23:56:33   0.0.0.xxx 3637
Zdá se, že architektura procesoru a čipset desky má
na výkon počítače větší vliv, než taktovací frekvence
procesoru jako taková. Existuje způsob, jak ověřit, zda ASUS připravuje výše uvedenou redukci vč.podpory
v BIOSech novějších desek?
9.8.2005 10:29:14   80.188.114.xxx 4038
http://www.ab-com.cz/default.asp?mtc=0&cls=stoitem&stiid=6647&stiplname=asus-cpu-upgrade-kit-ct-479-skt-479-skt-478-

dá se koupit tady
5.10.2005 15:13:41   80.188.116.xxx 4037
Mám notebook HP s procesorem Intel Pentium M 725 na chipsetu Intel 855PM. Chci si ho nataktovat ale nemužu najít program na můj chipset. V biosu to nejde protože tam je bios od HP.
Prosím o radu, díky.
30.12.2005 18:25:35   194.108.48.xxx 3433
na to mi připomělo redukci ze slotu 1 na PGA 370 :-DD
22.10.2006 13:44:32   85.119.91.xxx 43
Ještě na jaře 2006 jsem kamarádovi postavil PC s ASUS P4P800SE a Celeron M 370 1.5 GHz, spolehlivě pracoval na 2.4 GHz.
Naprostá spokojenost: tichý, studený, výkonný, příkon 65-75 VA.
Teď už uvedené desky nejsou, použil jsem tedy ASUS N4L-VM DH přímo pro mobilní procesory a Celeron M410 1.46 MHz, tedy 3. generace Pentia M Yonah / 65nm.
Výsledek: zklamání, prakticky nejde přetaktovat, na 1.6 GHz (takt 145 MHZ) první známky nestability.
Nechce se mi věřit, že by novější procesor vyráběný 65nm technologií mohl být tak špatný.
Snad tam Intel musel přidat nějaký "šikovný" kondenzátor omezující práci s rychlejší sběrnicí. Máte někdo zkušenosti s vyššími procesory z řady Celeron M 4xx ?

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.