Dynamit: ASUS CT-479 aneb zkuste Pentium M v desktopu |
autor: Kwolek Jirka , publikováno 26.4.2005 |
Existují různé typy zpráv a informací: nejvíce na očích jsou pochopitelně ty oficiální a marketingem sycené. V nich je vše jasné a růžové, změny jsou zásadně plánované a projekty samozřejmě vždy úspěšné (ještě jsem neviděl, že by některá firma kritizovala svůj výrobek a zároveň pochválila svého přímého konkurenta).
V nižší, neoficiální rovině se pak na vlně zkušeností a někdy především hlavně na bázi zdravého rozumu šíří, ač nepotvrzené, zprávy u kterých evidentně platí, že "na každém šprochu, pravdy trochu". Zatímco media hlasitě hovoří o směnkách na nákup Grossova bytu, uvnitř hlavy poblikává myšlenka, že směnky byly nejspíše dodatečně vymyšlené a vše je jen zastírací manévr jak zakrýt politicko - peněžní perpetuum mobile (tj. peníze za službičky). Tiskem se takové zásadně informace nešíří - můžete je číst pouze mezi řádky...
V oblasti IT je to podobné, všechny projekty jsou úspěšné do doby, než je po právu ohodnotí kritik nejpřísnější, čas. Pokud se jedná o minulé technologie a překonané řady výrobků, je to jednodušší - pokud prohlásíme o grafických kartách GeForce FX 5600 až 5950, že nebyly povedené, nikdo se dnes nebude příliš zlobit. Když však totéž prohlásíme o procesorech Intel Pentium 4 (zejména o Pentiích 4 s jádrem Prescott), ozve se nervózní zabzučení.
Pentia 4 jsou totiž stále aktuální marketingovou, prodejní a reprezentační jedničkou Intelu - přesto bych se vsadil, že až celá řada procesorů architektury NetBurst skončí a bude nahrazena novým jádrem (možná postaveným na bázi dnešních mobilních čipů), největší kámen ze srdce spadne právě... lidem od Intelu! Je těžké pokračovat po předem naplánované cestě, o které stále zřetelněji tušíte, že se stále více odchyluje od optimálního směru.
Intel: Pentium M ve stolních počítačích? ...pssst aby se o tom nikdo nedozvěděl!
A přitom Intel drží ve své "stáji" velmi dlouhou dobu lepší alternativu pro běžné počítače, favorita o kterém se příliš nemluví - mobilní procesory s jádrem Banias / Dothan.
A pravě možným nasazením, mimořádně povedených mobilních procesorů, v běžných "desktopových" počítačích se budeme v tomto článku zabývat. V první části popíšeme, čím se liší jádra Banias / Dothan od těch používaných v Pentiích 4 (to abychom pochopili, proč je potenciál těchto procesorů tak vysoký). Dále probereme jedno konkrétní (a překvapivě levné) řešení na bázi redukce ASUS CT-479. Článek ukončíme přetaktováním a sadou našich našich obvyklých testů.
{mospagebreak title=Banias / Dothan - hlavně efektivita...}Kdybych měl stručně charakterizovat procesory Pentium M a Celeron M jedinou větou, řekl bych, že se rozhodně nejedná o, třeba i vysoce, upravenou variantu Pentia 4. Banias (Dothan) je velmi rozdílné jádro, postavené na jiných principech a vyvíjené jiným týmem než ten, který vyvinul řadu Pentium 4 a architekturu NetBurst. V aplikacích, které byly speciálně optimalizované pro Pentia 4, dokonce mobilní Pentia M ztrácejí body a chovají se podobně jako procesory... AMD Athlon. Pokud kód optimalizován není, ukazují stejně nebo i výše taktovaným procesorům nové mobilní procesory Intelu záda...
Rozdílné cíle a rozdílné cesty
Hlavní je frekvence: NetBurst jako základ pro Pentium 4
U základů architektury NetBurst stála snaha o rychlé dosažení velmi vysokých frekvencí - a to prakticky za jakoukoliv cenu. Cíl byl vytýčen v době, kdy hlavním měřítkem "rychlosti" procesoru byla právě jeho frekvence. Předpokládalo se, že architektura NetBurst umožní dosažení taktů až 10GHz. Jedněmi s klíčových prvků této architektury jsou dlouhá výpočetní pipeline* (20 stupňová pro Northwood, 31 pro Prescott) a interní jednotky ALU** pracující na dvojnásobné frekvenci.
* Pipeline je pro procesor něco jako... výrobní linka pro továrnu. Umožňuje provádění mnoha souběžných operací, zároveň však vnitřní systém, pokud je příliš dlouhá, činí méně efektivním a pružným. Pokud dojde ke změně programové smyčky (například kvůli větvení programu), musí se pipeline "vyklidit" a naplnit novými daty, nezávisle na stavu už rozpracovaných informací. Čím je klasický procesor výše taktován, tím potřebuje delší výpočetní pipeline - v opačném případě by část výpočetních cyklů přišla nazmar (přenos informace z paměti trvá typicky 200 až 300 výpočetních cyklů CPU).
** Jednotky ALU stanoví pouze část jádra procesoru. U Pentií 4 jsou pečlivě navržené tak, aby pracovaly na dvojnásobné frekvenci jádra procesoru. Pokud tedy máme procesor Pentium 4 taktovaný na 3.8GHz, pracují jeho ALU jednotky na 7.6GHz! I tento fakt, společně s vytvářeným teplem a spotřebou, je pravděpodobně překážkou, která brání dosažení plánovaných velmi vysokých frekvencí.
O Intelu je známo, že ovládá nejpokročilejší polovodičové výrobní technologie - přesto inženýři u architektury NetBurst narazili záhy na velké problémy s teplem a vysokou spotřebou nejvýše taktovaných procesorů. Už dnes je jasné, že se nedočkáme Pentií 4 taktovaných vyšší frekvencí než 4GHz (a přitom v plánu bylo dosažení 6 i 10GHz).
Pentium M vs. Pentium 4...
Intel nechce tyto procesory vpustit do stejného ringu...
Hlavní je efektivita: Banias a jeho pokračovatel Dothan
Zadání při vývoji nového jádra vhodného pro mobilní procesory bylo zcela jiné. Hlavní důraz byl kladen na vysoký měrný výkon (IPC - Instructions executed Per Clock). Byl zde požadavek na to, aby se odstranily prvky a principy vytvářející nežádoucí "jalovou" energii. Výsledkem je, jak uvidíte dále, velmi efektivní jádro, které v mnoha případech dotahuje na Pentia 4, která jsou taktována o celý GHz výše (dnešní Pentium M 1.7 ve většině testů překonává Pentium 4 2.66GHz).
Izraelský tým si vzal za základ nového projektu některé ověřené části architektury Pentia III(P6). Původní 10 stupňová pipeline byla patrně prodloužena a zároveň byla odstraněna slabá místa předchozí architektury.
Původní jádro Banias obsahovalo 1MB paměti L2cache, Dothan ji zvětšil na 2MB...
Kdo a co stojí za Baniasem?Původním úkolem izraelského vývojového týmu byl projekt označovaný jako Timna. Mělo se jednat o přepracovaný procesor Pentium !!! s integrovanou grafikou a paměťovým řadičem (MCH pro tehdejší Intelem favorizované paměti RDRAM). Procesor byl původně určený pro velmi levné počítače. Tým si jako základ vzal architekturu Pentia !!! a důkladně se s tímto procesorem seznámil. I zde byl poměrně důležitý měrný výkon procesoru - první Timna měla "běhat" na frekvenci pouhých 600MHz. Chvíli po dokončení návrhu byl projekt Timna překvapivě zrušen. Rozhodnutí bylo čistě strategického charakteru - zájem o řešení na bázi RDRAM byl malý, nikdo se do levných sestav (sub 600USD) také příliš nehrnul. Vývojový tým svůj úkol však splnil a tak mu byl zadán úkol vyvinout nový mobilní procesor. Po seznámení s architekturou NetBurst, došli návrháři k názoru, že tato platforma je zcela nevhodná pro mobilní procesory (spotřeba mobilního procesoru neměla překračovat 24W a Pentia 4 vždy měly tepelné energie i frekvence na rozdávání). Proto byl zahájen vývoj nového, efektivního jádra se zohledněním poznatků získaných v projektu Timna. Často se hovoří, že nové jádro podědilo části Pentia !!!, stejně jako některé části projektu Timna (a na jádro byla dodatečně naroubována i instrukční sada SSE2 Pentií 4). Pravda bude spíše taková, že je to takový mix, kdy bylo zachováno to prověřené a efektivní, zatímco ostatní části byly přepracované (stejně postupovalo AMD u svých Athlonů, kdy K8 podědila části K7). Poznámka: Ovoce snažení izraelského týmu dnes spíše známe pod marketingovým názvem Centrino součástí které je právě procesor Pentium M. Jeho levnou variantou je pak procesor Celeron M. |
V další kapitole se podíváme na konkrétní procesory a čipové sady řady Centrino.
{mospagebreak title=Banias / Dothan v deskách pro Pentium 4?}Nový mobilní procesor Pentium M byl veřejnosti představen pod kódovým jménem Banias. 130nm procesory této řady využívaly prakticky nezměněnou, původní 400MHz sběrnici FSB Pentia 4. Relativně jednoduché jádro bylo doplněné zdokonalenou jednotkou předpovídání větvení (Branch Predictor), jednotkou Micro Ops Fusion a velkou 1MB příruční pamětí L2 cache.
Vývojový tým nezastavil práci a zanedlouho představil zdokonalenou verzi nazvanou Dothan, určenou pro výrobu polovodičovým procesem 90nm + Strained Silicon. Na procesoru byly provedené další drobné optimalizace a L2 cache byla zvětšena na úctyhodných 2MB. Dothan je velmi malý procesor, na ploše 84 mm2 je 140 miliónů tranzistorů (Pentium 4 Prescott má 112 mm2), přičemž většinu plochy zabírá obrovská paměť cache. Pokud bychom ji odečetli, zjistili bychom, že jádro procesoru se vejde na plochu cca 40 mm2!
Nepotvrzené ale pravděpodobné
Vzhledem k tomu, že spotřeba Dothanu není vysoká a jádro tohoto procesoru je malé a kompaktní, bylo by nelogické, kdyby se neuvažovalo o možnosti přepracování nástupce Dothanu, přesně v trendu dnešní doby, na vícejádrový procesor.
Desky a čipsety
Procesory Pentium M byly na samém začátku prezentované ve spojení s čipsety určenými pro Pentium 4. Tím se jen potvrdilo, že sběrnice FSB Pentia M a Pentia 4 jsou vzájemně kompatibilní. Intel však měl s novými procesory jiné záměry a tak brzy byly představené zjednodušené a energeticky úsporné čipové sady řady i855.
Platforma i855GME - nevhodná pro desktop
Ačkoliv byla řada čipových sad 855 pro notebooky vhodná, pro klasické počítače (desktopy) se příliš nehodí. Obsahuje totiž jednokanálový řadič paměti podporující maximálně paměti DDR 333 (na desktopu u Intelu tehdy už dlouho kralovaly dvoukanálové řadiče paměti DDR 400). Interní rozhraní i855 je AGP x4, čipová sada také nepodporovala stále populárnější disky SerialATA.
Dalším problémem byla tehdejší vysoká cena jak procesorů tak čipových sad (u relativně drahých notebooků se to ztratí ale u běžných PC ne).
Pentium M + i855 + WiFi = Centrino
Procesor Pentium M, čipová sada i855GME a bezdrátový adaptér Intel PRO/Wireless ležely u základu úspěšné "mobilní" platformy Centrino. Prvky této platformy, zejména už zmíněné procesory Pentium M, naleznete ve většině dnešních notebooků.
Poznámka: Dnes jsou k dispozici i nové mobilní čipové sady Alviso/ Mobile 915 a Pentia M s externí sběrnici 533MHz.
{mospagebreak title=Pentium M nebo Celeron M?}Ceny klesají a objevují se Celerony M...
Úspěch procesorů Pentium M povzbudil Intel k ještě agresivnější cenové politice. Krátce po zahájení výroby jádra Dothan byly prezentované i nové mobilní Celerony M (založené jak na jádru Banias, tak i na modernějším 90nm Dothanu). Zatímco dnešní Pentia M začínají na frekvenci 1.6GHz, Celerony M na tomto taktu prakticky končí.
Výhodou Celeronů M je praktiky identické jádro a především o cca 2 000 nižší cena (do rozdílu ceny se tak hravě vejde cena testované redukce ASUS CT-479).
Nebojte se omezení Celeronů M - s Pentiem M jsou to bratři v triku!
Řada Celeronů M se od stejných Pentií M prakticky neliší. Byla sice snížená velikost paměti L2 cache (je 512 nebo 1024KB podle technologie výroby), výkon tím ale prakticky vůbec neutrpěl. Navíc v případě testovaného Celeronu M 360 se jedná o jádro Dothan - polovina L2 cache je tedy... 1MB, což je velikost, kterou mělo předchozí 1.4GHz Pentium M založené na jádře Banias. U Celeronů jsou také vypnuté funkce úspory energie Speedstep III (což vadí především u notebooků v situaci, že jej máte zapnutý a zrovna na něm nepracujete).
Podívejte se na následující tabulku:
sSpec | typ | takt (GHz) | sběrnice (MHz) |
L2 cache (KB) |
jádro | Core voltage (V) |
SL6N6 | Celeron M 330 | 1400 | 400 | 512 | 1.356 | |
SL6N7 | Celeron M 320 | 1300 | 400 | 512 | 1.356 | |
SL79S | Celeron M 310 | 1200 | 400 | 512 | 1.356 | |
SL7LS | Celeron M 360 | 1400 | 400 | 1024 | 90 nm | 1.260 |
SL7ME | Celeron M 340 | 1500 | 400 | 512 | 1.356 | |
SL7RA | Celeron M 350 | 1300 | 400 | 1024 | 90 nm | 1.260 |
Který Celeron M je vhodnější na přetaktování
Pro náš test jsme si zvolili právě Celeron M 360 taktovaný 1,4GHz. Cena tohoto procesoru nepřekračuje 3000Kč - procesor je při tom vybavený 1MB L2 cache a je vyrobený 90nm polovodičovou technologií.
Poznámka 1.: 1.5GHz Celeronu M 350 založenému na jádře Banias se raději vyhněte...
Poznámka 2.: dosud je dostupnost mobilních procesorů špatná - většina prodejců je totiž z pochopitelných důvodů nenabízí (základních desek je jako šafránu). Na druhou stranu doufám, že se chopí příležitosti a začnou nabízet alespoň speciální sady s odpovídajícími deskami / redukcí CT-479. Pokud takové řešení plánujete nabízet, ozvěte se mi na e-mailovou adresu: kwolek ZAVINÁČ pctuning.cz
{mospagebreak title=ASUS CT-479 aneb Dothan pro masy?}Nápad zapřáhnout výkonné a úsporné mobilní procesory do běžných počítačů lákal jak výrobce tak uživatele. Firmy AOpen a DFI šly cestou poměrně jednoduchých základních desek MicroATX osazených čipovou sadou i855GME - cena desek byla bohužel velmi vysoká (kolem 6000Kč - tolik dnes nestojí ani špičkově vybavené desky pro Athlony 64). Situace tedy byla docela patová: potenciálně zde byly procesory, byl zde zájem uživatelů, ale horší to bylo se základními deskami...
CT - 479 = redukce pro Socket 478
ASUS šel ale jinou cestou: navrhnul, nechal si patentovat, vyrobil a dodává redukci CT-479 pro starší desky s paticí Socket 478.
Výhodou tohoto přístupu je, že ve finále lze použít relativně levné desky vybavené novějšími čipsety (i865 vs i855) s dvoukanálovými řadiči paměti, AGP x8 a podporou disků SerialATA (ICH5). Bohužel, dosud si budeme muset u tohoto řešení nechat zajít chuť na PCI Express...
Kit CT-479 je určen pro populární a stále poměrně dobře dostupné základní desky ASUS P4P800 SE (rozměr ATX) a P4P800-VM (rozměr MicroATX, obě desky s čipovou sadou Intel 865PE). Hovoří se o připravované podpoře P4C800-E Deluxe, to dosud není potvrzeno.
Poznámka: Podle prvních informací nemusí být hardware základní desky Socket 478 nijak upravený - nejspíše se jedná o odpovídající podporu v BIOSu základní desky (vždy je nutné předem stáhnout nejnovější BIOS). Kit jsme zkoušeli také na základní desce P4C800 Deluxe (s posledním BIOSem z prosince 2004) a systém se nerozběhl...
Rozpolcení ASUSu - jak to dopadne?
Redukce ve finále tedy spolupracuje s omezeným počtem základních desek ASUSu a je pravděpodobné, že to je svého druhu záměr. ASUStek chce mít na jednu stranu vhodný produkt pro příznivce mobilních Pentií, ale zároveň si nechce podřezávat větev v prodeji základních desek pro Pentia 4.
Poznámka: slibované BIOSy pro jiné základní desky jsem hledal poměrně dlouho a dosud marně... je vidět, že ASUS se snaží opravdu tuto redukci nijak výrazně nepodporovat. Pokud se něco změní, budu vás zde informovat.
Kit ASUS CT-479 - jednoduchost sama...
Už první pohled na redukci vás přesvědčí, že to není žádný polovodičový skvost a že se spíše jedná hlavně o správné "drátování" - propojení odpovídajících pinů obou socketů. Aktivních součástek je minimum a nacházejí se prakticky výlučně v... napájecí části redukce.
Redukce vyžaduje externí napájení a u napájecího konektoru se ještě nacházejí jumpery pro volbu frekvence FSB 100 / 133MHz (díky jim můžete snadno a bez zásahu do BIOSu přetaktovat procesor o 33%).
Upnutí Pentia M / Celeronu M je pro tyto procesory typické - stačí otočit jistícím šroubkem vpravo...
Tato část přijde do Socketu 478...
Vlastní montáž
Montáž redukce je dětsky jednoduchá (vše netrvá déle než 10 minut a stačí Vám jen šroubovák pro upnutí mobilního procesoru):
Všimněte si, že redukce je nesymetrická, aby umožnila pohyb páčky původního Socketu 478
Místo procesoru upneme do Socketu desku s redukcí CT-479...
Nainstalujeme mobilní procesor, upneme pootočením šroubku. Přivedeme napájecí napětí a nainstalujeme přiložený chladič (ten je klasický s vybráním pro jumpery a napájecí kabel)...
Pokud v BIOSu desky zapnete funkci QFan, bude větrák běžet na 2000ot/s, maximem je 3000ot/s...
Pokud máte P4P800-VM (jako my) nebo P4P800 SE a aktualizovaný BIOS, stačí jen základní desku zapojit a voilá...
BIOS
Položky BIOSu odpovídají původní struktuře - chybí zde jen možnost změny napájecího napětí. Ostatní volby (PCI lock, nastavení FSB, děliček, pamětí...) odpovídají taktování Pentií 4 a jsou plně funkční. Jediná položka, která zde výrazněji chybí, je nastavení děličky procesoru - i když u Pentií 4 je otevřená, v současném BIOSu je nenajdete.
{mospagebreak title=Dynamit - testy přetaktovaného Celeronu M}Pro test jsme záměrně použili levný Celeron M 360 - už dříve jsme si řekli, že se od Pentií M prakticky neliší (1MB L2 cache bohatě stačí), navíc je tento procesor levný (cca 3000Kč bez DPH) a poměrně dostupný (náš kousek dokonce "zbyl" po upgradu jednoho notebooku).
MicroATX a ticho bylo podmínkou...
Jelikož jsme plánovali malý a navíc tichý systém, sáhli jsme po desce ASUS P4P800-VM ve formátu MicroATX. Kdo touží po velkém počítači, nejspíše uchladí ve skříni typu tower i Pentium 4 Prescott přetaktovaný na 3.4GHz, u malé sestavy je nasazení tohoto procesoru prakticky nemyslitelné (stejně dopadají i výrazněji přetaktované Athlony 64)...
Jak jsme taktovali
V první fázi jsme měřili na základní frekvenci, dále jsme přehodili jumpery na redukci na 133MHz (533MHz FSB). Pří následném přetaktování nám hodně pomohly dvě utility, EIST pro změnu násobiče Pentia M a ClockGen (CG-ICS952607), kterým jsme ve Windows pohodlně měnili frekvenci FSB.
Zcela stabilní frekvence byla 2250MHz při 160MHz FSB (paměti v módu dual channel DDR400). Co v tak malé sestavě při této frekvenci předváděl mobilní Celeron M uvidíte dále...
Testovací sestava
- CPU1 Intel Celeron M 360 (1.4GHz, 1MB L2 cache, FSB 400MHz),
- CPU2 Intel Celeron D 325 (2,53 GHz, 256 kB L2 cache, FSB 533MHz),
- CPU3 Intel Pentium 4 2.4GHz (Northwood, 512kB L2 cache, FSB800MHz),
- základní deska ASUS P4P800-MV (i865PE, AGP x8),
- paměti Corsair Value DDR400, 2x 256MB (dual channel) (2.5,3,3,7),
- grafická karta Leadtek WinFast GeForce 6600GT (500/1000).
Ovladače grafické karty: nVidia ForceWare 71.84
Operační systém: Windows XP Service Pack 2
Některé testy jsem ještě doplnil o referenční výsledky AMD Sempronu 2800+ (1.8GHz, včetně výsledků tohoto CPU přetaktovaného na 2.4GHz) na platformě Socket 754. Viz.: Low-Endový duel - Sempron vs. Celeron D
Pro zajímavost ještě uvedu graf pracovních frekvencí testovaných procesorů...
Syntetické testy
Tato část testů ukazuje pouze určitý výřez / aspekt výkonu procesoru, případně jednu vlastnost celého systému.
Propustnost paměti
Tento test považujte za akademický - ukazuje jak rychle mohou plynout data mezi procesorem a pamětí. Nezohledňuje ani zpoždění (latence) ani vliv paměti cache (a už vůbec ne efektivitu provádění kódu).
Testovaný Celeron M se pohybuje v oblasti, kde se dříve pohybovaly první Pentia 4 (není divu, má prakticky stejnou sběrnici). Po přetaktování (kdy jsou děličky nastavené tak, aby paměti pracovaly jako DDR400) je hodnota 3350 MB/s lepší, stále to však není žádný zázrak...
Indikátor výkonu - CPU Mark 99
Tento syntetický test je jednoduchým indikátorem hrubé výpočetní síly procesoru. Jeho kód není optimalizován a obsahuje často používané programátorské konstrukce v jazyce C (bez optimalizací pro procesory AMD či Pentium 4).
Traduje se, že pokud je index vyšší než 100, je počítač vhodný pro kancelářskou práci, pokud je vyšší než 200, hodí se takový procesor jako "pohon" grafické 3D karty třídy ATi Radeon 9800 a vyšších... Až dosud nás CPU Mark 99 nikdy neoklamal - i když neukazuje reálný výkon v konkrétní aplikaci.
V tomto testu exceluje jak přetaktovaný Celeron M, tak i vysoce přetaktovaný AMD Sempron (běžící na 2400MHz). Docela dobře si vede Celeron M přetaktovaný pouhým přehozenám jumperu na redukci na FSB 533MHz (výsledný takt 1.8GHz).
Super Pi
Dalším testem je malá matematická hříčka - počítání Ludolfova čísla... My jsme zadali spočítat 2M desetinných míst a měřili jsem čas v sekundách. Čím měně tím pochopitelně lépe...
Výsledky tohoto testu jen potvrzují efektivitu (IPC - Instructions executed Per Cycle) jádra Banias / Dothan. 2M míst spočítal tento procesor po přetaktování za pouhých 92s.
Aplikační test - komprese waw do mp3
Komprimovali jsme celé album. Kodekem byl populární Lame 3.96 který obsahuje i část kódu optimalizovaného pro Pentia 4.
I tady přetaktovaný Celeron M vede - ostatní ale na něj těsně dotahují, Pentia 4 (a Celeron D) díky optimalizacím pro P4, Sempron 2800+ díky hrubému výpočetnímu výkonu...
{mospagebreak title=3D akcelerace - Syntetické testy}3DMark 01
Dříve populární 3D test se přestal používat kvůli tomu, že dosažené hodnoty u dnešních moderních grafických karet se staly silně závislé na výkonu procesoru... což je přesně to, co nyní potřebujeme. Výkonná grafická karta v tomto testu prostě čeká na data dodávané procesorem - tak je možné posoudit, který procesor tento úkol plní nejlépe...
A vedení se ujímá... přetaktovaný mobilní Celeron M! Na základním taktu 1.4GHz sice nijak neexceluje, ale stačí přehodit jumper (400 na 533MHz FSB) a při taktu 1.8 strčí do kapsy i přetaktovaného Semprona 2800+.
3DMark 05
V posledním 3DMarku jsou rozdíly jen nepatrné...
Zde pod tíhou grafických úkolů jako obvykle úpí grafická karta a procesor má relativně "volno". Ve finále zde vyhoví i Celeron M na základní frekvenci.
Aquamark 3
Stručný přehled grafického výkonu jsme doplnili populárním testem Aquamark 3. Jedná se o DirectX9 benchmarkový program postavený na nejnovějším Krass engine, který byl použitý ve hrách AquaNox a Spellforce.
Tato část Vás bude asi zajímat nejvíce - dnešní hry kladou vysoké požadavky nejenom na grafickou kartu, stále častěji se brzdou celé sestavy stává použitý procesor. Většinou v těchto testech dominovaly procesory AMD. Překvapením je, že se v těchto testech přetaktovaný Celeron M nemusí za nic stydět...
Unreal Tournament 2004
I tato hra velkou měrou závisí na výkonu procesoru. Zátěž grafiky je pouze střední, větší problém činí systému ovládání dynamického herního prostředí (efekty a interakce postav) se spoustou pohybujících se objektů - i tento test dobře prověří výkon procesoru.
Wow, to je překvapení - stejný systém, různé procesory a výkon v rozmezí od 40 do 73 fps! Tak tomu říkám "pokrok díky... procesoru"...
Doom 3
Další reprezentant náročných her, Doom3, se s procesorem taky nemazlí... i když rozdíly nejsou tak výrazné jako v případě UT 2004 (grafika Doomu je přece jenom náročnější).
I tady přetaktovaný Celeron M exceluje - pohledem do starší tabulky zjistíme, že podává téměř identický výkon jako... dříve testovaný Athlon 64 3500+ osazený v Socketu 939... Tak tomu říkám překvapení měsíce!
Praktický test - teplota
Na začátku článku jsem zmínil, že sekundárním cílem testu bylo nalézt procesor vhodný do malých sestav bez toho, aby celek poskytoval kompromisní výkon. Posledním testem byl proto byl 30ti minutový "burn" test.
V malé uzavřené sestavě jsme na dobu 30 minut spustili program Prime 95 a zatěžovali procesor na 100%. V grafu jsou zanesené teploty s teplotního čidla umístěného uprostřed skříně, 3cm od procesoru.
Technická poznámka: Test nedokončil přetaktovaný Celeron D (jádro Prescott), po 15 minutách počítač tepelně zkolaboval když teplota přesáhla 60C. Vzhledem k rozdílné základní desce jsme z testu jsme vyloučili i AMD Sempron 2800+.
Ve všech případech bylo v malé skříni po 30 minutách 100% zátěže opravdu horko. Podle očekávání dopadly nejlépe mobilní Celerony - i když rozdíl od Pentia 4 s jádrem Northwood nebyl takový jaký jsme na začátku očekávali. Je evidentní, že od miniaturní sestavy, pokud se nevyřeší oběh vzduchu, nelze očekávat dobré výsledky - mobilní Pentium M pomůže, není však všelékem...
Závěr
Myslím si, že většina grafů hovoří sama za sebe. Mobilní procesory Intelu jsou špičkové výrobky a i v provizorních podmínkách (na desce minulé generace, navíc s pomocí berličky - redukce) ukazují svou výpočetní sílu. Po přetaktování je to jediný procesor, který Vám v malé skříni se 180W zdrojem přinese výkon pracovní stanice!
Troufám si říci, že pokud by Intel od začátku více vsadil na tento procesor, možná by boom AMD (a Athlonu 64) ani nenastal. Úsporný (a tím pádem tichý, navíc nenáročný na napájecí zdroj) a přitom výkonný procesor je totiž v dnešním světě vyhledávaným zbožím. Potvrdila se premisa AMD, která tvrdila, že frekvence není důležitá - důležitá je ergonomie a výkon.
Na druhou stranu plní Dothany své úkoly v noteboocích více než dobře. Je jen otázkou času, kdy je Intel zahrne do desktopů - předpokládám, že prvním krokem budou dvoujádrové procesory a potom možná bude následovat 64-bit extenze. Kdo ví, na čem se pracuje - téměř jistě to není architektura NetBurst!
"Golden AWARD pro: Pentium M / Celeron M"
duben 2005
"špičkový výkon, nízká spotřeba, dobrá cena..."
ASUS vytvořil opravdu skvělý funkční produkt - kit CT-479. Škoda jen, že jeho podpora je tak opatrná. Zdá se, že je zde zájem o to, aby se o této redukci moc nevědělo, na což se právě v tomto okamžiku pánové od ASUSteku nemohou spolehnout!
Za zapůjčení kitu CT-479 děkujeme firmě ASUS.
Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz
POZOR:Radim vam nezkousejet ho stahnou,pocitac bude hlasit ze je moc nataktovan a nebude se chtit spusti,dela to peknej bordel!!!
Intel nechce tyto procesory vpustit do stejného ringu...
zobrazuje pentium m a amd.
Proste Intel ve chvili kdy se objevili prvni Anthlony zazmatkoval a dal se spatnou cestou , P3 architekturu hodil pres palubu a dal se smerem pouze brutalniho vykonu.
U mobilnich procesoru ho nic tak moc nehonilo tak se pouzila hlava
Pokud se nepletu aby to bylo amd tak by na vrchni strane meli byt i broucky.
:-D
na výkon počítače větší vliv, než taktovací frekvence
procesoru jako taková. Existuje způsob, jak ověřit, zda ASUS připravuje výše uvedenou redukci vč.podpory
v BIOSech novějších desek?
dá se koupit tady
Prosím o radu, díky.
Naprostá spokojenost: tichý, studený, výkonný, příkon 65-75 VA.
Teď už uvedené desky nejsou, použil jsem tedy ASUS N4L-VM DH přímo pro mobilní procesory a Celeron M410 1.46 MHz, tedy 3. generace Pentia M Yonah / 65nm.
Výsledek: zklamání, prakticky nejde přetaktovat, na 1.6 GHz (takt 145 MHZ) první známky nestability.
Nechce se mi věřit, že by novější procesor vyráběný 65nm technologií mohl být tak špatný.
Snad tam Intel musel přidat nějaký "šikovný" kondenzátor omezující práci s rychlejší sběrnicí. Máte někdo zkušenosti s vyššími procesory z řady Celeron M 4xx ?