Hlavní stránka Návody Úpravy: přetaktování Chlazení paměťových modulů pasivními chladiči
Chlazení paměťových modulů pasivními chladiči
autor: Polívka Karel , publikováno 12.7.2004
Chlazení paměťových modulů pasivními chladiči
Pro overclockery (a náročné uživatele) je cílem chladit uvnitř počítače pokud možno vše, co se dá. Proto jsou na trhu různé chladící vychytávky jako například chladiče pevných disků, přídavné ventilátory a samozřejmě i nespočet různých pasivních chladičů pro pamětí na grafické kartě, chipset na základní desce a nebo paměťové moduly - na ty se dnes podrobněji zaměříme. Vezmeme si do hledáčku 2 odlišné typy a pokusíme se zjistit, jaký efekt mají tyto pasivní chladiče na teplotu paměťových čipů a jejich míru přetaktovatelnosti. {mospagebreak title=Nexus HSP-230 a Thermaltake A1933 se představují}

Použitý paměťový modul

Testovacím paměťovým modulem byl zástupce značky Kingston ze série ValueRAM (CL 2.5) osazený čipy Winbond. Nejedná se o nějaký předražený model, který by byl schopen běžet na ultra nízkých latencích. Nicméně to ani není pro tento test důležité. Daleko podstatnější je fakt, že jde o modul, který si lze pořídit, aniž byste sahali hluboko do kapsy, takže bude zajímavé, jaký dopad na něj budou pasivní chladiče mít. Moduly běžící s velmi nízkými latencemi na vysokých rychlostech jsou navíc již standardně vybaveny svým vlastním pasivním chlazením (právě proto je pro mnohé zcela jistě otázkou, jak moc takovéto pasivní chladiče ovlivňují schopnosti paměťového modulu).

Chlazení paměťových modulů pasivními chladiči
Pro zvětšení klikněte myší

Ale nepředbíhejme událostem. Nejdříve si oba chladiče představíme a teprve poté se podíváme na to, jak si vedly a zhodnotíme míru jejich schopností.

NEXUS HSP-230

Nejprve se podíváme na pasivní chladič s označením Nexus HSP-230. O značce Nexus je poslední dobou stále více slyšet (samozřejmě ve spojitosti s chlazením), takže řešení pod záštitou této značky rozhodně není žádným překvapením. V tomto případě se jedná o 2 měděné pláty, které jsou použitelné pro jednostranné i oboustranné moduly (SDRAM i DDR SDRAM). Jejich povrchová úprava je poniklovaná, takže můžou na první pohled působit jako z hliníku, nicméně není tomu tak.

Chlazení paměťových modulů pasivními chladiči
 

Balení obsahuje 2 pláty (na každou stranu jeden), dvě svorky pro sevření a ještě výplň, která je zapotřebí v případě, že se jedná o jednostranný modul (její použití pak supluje chybějící čipy na druhé straně).

Chlazení paměťových modulů pasivními chladiči

Montáž je naprosto bezproblémová a rychlá. Oba pláty jsou z vnitřní strany opatřeny samolepící vrstvou, takže stačí sundat ochrannou fólii a nalepit na modul. Pokud se jedná o modul jednostranný (jako v našem případě), tak je nutné na druhou stranu, kde nejsou čipy, nalepit výplň v podobě přibaleného bílého proužku (také samolepící) a teprve až na ni nalepit i druhý plát.

Chlazení paměťových modulů pasivními chladiči

Jen je potřeba si dát pozor, aby do sebe zapadla horní část (což zapadne automaticky, pokud nenalepíte jednu stranu vyloženě křivě). Následně stačí už jen obě části k sobě napevno přichytit přiloženými svorkami, dokud nezaklapnou. Takto sevřený modul má velmi dobré vyhlídky na dobrý odvod tepla.

Chlazení paměťových modulů pasivními chladiči
Pro zvětšení klikněte myší

Chlazení paměťových modulů pasivními chladiči

Pokud by vám niklovaný povrch (se zrcadlovým efektem) nesedl, tak Nexus nabízí několik různých provedení lišících se právě povrchovou úpravou. Ve finále tedy můžete vybírat mezi modrou, růžovou, purpurovou, stříbrnou, žlutou, černou, zelenou a čistě měděnou variantou.

Thermaltake A1933

Nyní se podíváme na trochu jinou koncepci pasivního chlazení RAM modulů. V předešlém případě šlo o 2 měděné pláty, které v podstatě mezi sebe celý modul uzavřely. Řešení od Thermaltake v podobě A1933 na to jde jinak. Jde o soupravu osmi malých pasivních částí, přičemž je každá určena na jeden paměťový čip. V tomto případě je použitým materiálem hliník.

Chlazení paměťových modulů pasivními chladiči
Pro zvětšení klikněte myší

Instalace je také jednoduchá, nicméně trvá o trochu déle, než v předchozím případě (což ale nelze brát jako mínus :-)). Nicméně oproti uzavření a zajištění modulu jako v případě předchozí koncepce má tento způsob polepení pasivními chladiči jistou nevýhodu v tom, že není ničím vyvíjen žádný tlak, takže vše závisí na "vůli" použité lepící hmoty.

Chlazení paměťových modulů pasivními chladiči

Jelikož se jedná o samostatné části, tak byste si měli dát pozor, abyste si je nenalepili křivě (i když na funkčnosti by to asi těžko něco ovlivnilo :-)).

Chlazení paměťových modulů pasivními chladiči
Pro zvětšení klikněte myší

Takto polepený paměťový modul vypadá docela impozantně, nemyslíte? Ale zanechme ještě ukvapených závěrů a pojďme se podívat, jestli toto řešení prospěje RAMce i něčím jiným, než jen vylepšeným vzhledem.

Chlazení paměťových modulů pasivními chladiči
Pro zvětšení klikněte myší

Chlazení paměťových modulů pasivními chladiči

Pro ty, komu by hliníková varianta nestačila, nabízí Thermaltake i variantu z mědi (nese označení A1978) s typicky měděným zevnějškem (takže bez barevné povrchové úpravy).

{mospagebreak title=Výsledky měření a závěr} 

Pokud někdo uvažuje o chlazení svých paměťových modulů, tak se určitě nejedná o uživatele, který by měl počítač jen k práci na nějaké to účetnictví. Cílovou skupinou jsou overclockeři - tedy ve většině případů hráči (a nebo prostě jen nároční uživatelé, jež chtějí svému miláčkovi dopřát to nejlepší :-)), kteří se snaží výkon svého PC vytáhnout až na krajní meze. Proto jsem se zaměřil nejen na teploty na standardních hodnotách, ale i na takové s mírně zvýšeným napětím o 0.1 V a samozřejmě také na co nejvyšší možný overclocking (který se jevil jako stabilní).

Začněme tedy teplotou na standardní frekvenci 400 MHz při napětí 2.65 V (paměť vyžaduje pro svůj bezproblémový chod 2.6 V, nicméně použitá základní deska nabízí jen 2.55, 2.65, 2.75 a 2.85 V. No ale 0,05 voltu navíc nemůže uškodit - spíše naopak by to mělo mírně přilepšit na stabilitě. Měření jsem prováděl s každou konfigurací dvakrát. Jednou jsem měřil teplotu ihned po spuštění Windows (cca 30 vteřin po zapnutí) a následně jsem paměťový subsystém zatížil několikrát ihned po sobě spuštěným paměťovým benchmarkem (PCMark 2004 - Memory) a teplotu naměřil při závěrečném projetí testů. Samozřejmě byla teplota měřena vždy ze stejného místa a teplota vzduchu v místnosti byla konstantních 25 stupňů Celsia.

Chlazení paměťových modulů pasivními chladiči

Dále jsem zvýšil napětí paměťových modulů na 2.75 V. Frekvence opět standardních 400 MHz.

Chlazení paměťových modulů pasivními chladiči

To bychom měli k chování na standardních hodnotách. Teď přichází na řadu to nejzajímavější - jak pomůže (jestli vůbec) pasivní chladič RAMce v její honbě za vyšším taktem? Nejprve uvádím nejvyšší dosažitelné frekvence (na kterých se systém jevil jako stabilní :-)), ke kterým jsem postupně došel.

Chlazení paměťových modulů pasivními chladiči

A následuje měření teplot při takto přetaktovaných hodnotách. Jak je tedy z předcházejícího grafu zřejmé, pokud byl paměťový modul bez pasivu a nebo osazen řešením od Thermaltake, byla míra jeho přetaktovatelnosti stejná - mezní frekvence činila 444 MHz při napětí 2.65 V a 448 MHz při napětí 2.75 V. S chladičem Nexus HSP-230 bylo možné přetaktovat v obou případech ještě o jeden krůček více - a to o 1 MHz (takže 2 MHz v DDR režimu), což při napětí 2.75 V činilo pěkných 450 MHz.

Chlazení paměťových modulů pasivními chladiči

A nakonec nejvíce zatěžkávající nastavení. Maximální overclocking při napětí 2.75 V.

Chlazení paměťových modulů pasivními chladiči

A jak je vidět, toto nastavení dokázalo opravdu nejvíce "zatopit". Nicméně zvýšení teploty není přesto v žádném případě nijak kritické.

Závěr

Co dodat na závěr? Sami jste viděli, jaký efekt vám můžou pasivní chladiče na RAMce přinést. Koncepce v podobě dvou plátů vypadá jako účinnější, nicméně nezapomínejte zcela na důležitý fakt, že v tomto případě šlo také o souboj mědi proti hliníku. Ale i přesto se domnívám, že řešení v takové podobě, jakou zastupuje Nexus HSP-230, je z hlediska odvodu tepla lepší, jelikož je na čipy vyvíjen tlak namísto pouhému nalepení, jako v případě jednotlivých částí (přestože vypadají se svým vysokým profilem mohutněji - drží ale jen díky "lepidlu" :-)).

Sice nemůžete čekat žádné převratné zvýšení možností overclockingu (pokud se vůbec nějakého dočkáte), nicméně zase tak zbytečné tyto chladiče nejsou. Jisté chladící účinky mají a z toho vyplývá, že když už vám nevyženou takt vaší RAMky o dalších několik MHz výše, tak aspoň prodlouží její životnost. Je sice evidentní, že když už někdo přemýšlí o chlazení pamětí, tak nepůjde o někoho, kdo by měl ty samé moduly třeba dva roky, ale člověk (uživatel) nikdy neví, kdy mu jeho RAMka vypoví "stoprocentní" poslušnost. Navíc pokud jde o koncepci chlazení jako v případě testovaného Nexusu, tak je modul sevřen do velmi těsného objetí a tím i chráněn před možným náhodným mechanickým poškozením (nikdy nevíte, kdy a kam vám uklouzne šroubovák :-)). A nebo pokud s pamětí často manipulujete (třeba měníte z jednoho kompa do druhého, kde je jí málo a zrovna na něm potřebujete něco dělat, nebo prostě z jakéhokoliv jiného důvodu) je to zkrátka způsob ochrany nejen tepelné, ale i fyzické.

Takže pokud se pořízení pasivního chladiče na RAMku vyplatí? Pro zvýšení výkonu evidentně ne. Pro zvýšení stability a prodloužení životnosti? Zřejmě ano. To by ale ukázal až čas. A pro její ochranu? V případě koncepce dvou plátu určitě (pokud bereme v potaz mechanické poškození). Navíc nesmíme zapomenout ještě na jedno hledisko - vzezření vašich majestátních komponent :-). Pokud se jedná o opravdového HW fandu, tak si takové chladiče pořídí (nebo si nějaké podobné i sám vyrobí), i kdyby byl jejich účinek naprosto nulový...

A na úplný konec jen orientační srovnání:

  Nexus HSP-230 Thermaltake A1933
Klady Vyrobeno z mědi Možno použít i jinde
  Rychlá montáž Třeba i na grafiku
  Ochrana modulu Snadná demontáž
     
Zápory Složitější demontáž Vyrobeno z hliníku
    Drží jen díky lepidlu
     
Cena 166 Kč bez DPH 153 Kč bez DPH
 
 
 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
12.7.2004 07:09:59   0.0.0.xxx 3637
Ehm...nechápu, proč se s tím vůbec dělal, když nesundal tu samolepku z těch pamětí. Ta samolepka nejen že nadzvedávala první chladič, ale hlavně u obou chladičů bránila v odvodu tepla. Řetěz je tak silný, jako jeho nejslabší kousek. A pokud nejsou dva krajní chipy chlazené, tak asi těžko dosáhne nějakého přetaktování.
Ach jo.
12.7.2004 07:14:32   0.0.0.xxx 3733
Jiný výsledek jsem ani nečekal. Už jsem nějaký test na chladiče pamětí četl a skončil stejným výsledkem. Řekl bych, že právě v tomto případě je vhodnější těch 200 Kč věnovat na charitu. Jinak se mi ale nabízí otázka proč sami výrobci montují na rychlé paměti jistě taky nefunkční chladiče a zvyšují tím tak již jejich poměrně dost vysokou cenu :-/
12.7.2004 07:16:01   0.0.0.xxx 36100
... Varanty Void if removed :o)
12.7.2004 07:33:02   0.0.0.xxx 3634
Because it looks better with 'added value'.
12.7.2004 07:48:36   0.0.0.xxx 3433
Samozřejmě to je i o vzhledu, ale další funkcí je rovnoměrné rozložení teploty chipů. Ono totiž když je více namáhán jeden paměťový brouk více než jiný, tak se logicky více hřeje a tento chladič toto teplo rozvede všude tzn. zabraňuje i tzv. lokálnímu přehřátí (ikdyž paměti jako takové se nepřehřejí snad nikdy se svými teplotami kolem 40C). To zvyšuje v podstatě jen životnost a né možnosti přetaktování ;-).

V té vysoké ceně se pár korun, co výrobce stojí ten chladič stratí ;-)

7.2.2007 19:17:10   86.63.204.xxx 20
Jen můj osobní technický názor. Existují paměti statického a dynamického typu. RAM v počítači je dynamická, čily pro to aby se v ní informace udržela je nutno každou buňku (tedy bit), na rozdíl od té statické paměti, ve které chceme uchovat informaci(uchováváme dvě hodnoty, buď 1 nebo 0) neustála číst a znovu zapisovat. Tenhle proces se nazývá refresh. Jeho paramtry se nastavují v BIOSu pod pojmy RAS a CAS... přesně se v tom, ale nevyznám.
Čily refresh probíhá nějakým způsobem ve všeh čipech. Teoreticky by se měly čipy zahřívat rovnoměrně. Na mírně rozdílnou teplotu má buď vliv rozdílný chlazení chipů u krajů desky nebo je mírný vliv činnosti adresové sběrnice.

Tedy, jestli se jeden chip hřeje o dost více než druhý, pravděpodobně bude vadný.
----------------
P.S.
Když už nic, tak alespoň ten Nexus snižuje rušení třeba zvukový karty.
8.2.2007 18:03:20   85.207.166.xxx 01
nový příspěvek to rád vidím
sám chladič na ramky nemám
připadá mi to zbytečné,ale nezavrhuji to
12.7.2004 08:51:35   0.0.0.xxx 3332
ja mam 1 GB OCZ El Platinum edition potreboval bych od nekoho kdo je ma taky jestli je zkousel taktit a na kolik se mu je povedlo nataktovat + procesor co mam Athlon XP 3200+
12.7.2004 11:20:20   0.0.0.xxx 3532
Nic takoveho jako zahrivani jednoho cipu tady nemuze nastat. Tyto pameti jsou zapojeny paraelne tudiz pri jednom ctecim/zapisovacim cyklu se adresujou vsechny cipy.

12.7.2004 11:27:36   0.0.0.xxx 3534
mezi radky je napsano, ze je to na CENZURA....nehceli to shodit z komercnich duvodu...vy byste si kipil chladic na procik kerej vam klesne teplotu 1 stupen,?? hehe
12.7.2004 11:53:17   0.0.0.xxx 3433
Nauc se psit vile a pak nici pividej ;-)
12.7.2004 11:53:25   0.0.0.xxx 3332
V clanku je chybicka sice mala (z nepozornosti) ale keby niekto na nu skocil asi pride o RAM a asi aj o MB. a to tato : "2.6 V, nicméně použitá základní deska nabízí jen 2.55, 2.65, 2.75 a 2.85 V. No ale PUL VOLTU navíc nemůže uškodit "
12.7.2004 12:00:05   0.0.0.xxx 3433
Mno jste si jist? Osobně jsem přesně nevěděl zdali je to zapojeno paralelně nebo "standartně" (prostě kus adresového prostoru jeden čip, další kus další čip atd..), ale četl jsem vyjádření někho tuším z OCZ a tohle uváděl jako jeden z přínosů chladiče. Rovnoměrné rozložení teploty.

12.7.2004 12:17:01   0.0.0.xxx 3334
Jak to tak vidim tak si dam mezi procik a chladic taky nejakou nalepku abych byl in :-))
12.7.2004 12:47:32   0.0.0.xxx 3333
Nepouzil jsem na RAMkach, ale na pametech R9500@9700 (na jadro ArtcicCooling). Nepretaktil jsem ani o pid z drivejsich 300MHz, ale aspon zmizely artefakty viditelne pouze v single fillrate testu 3D M 2001 (nikde jinde a nikdy jindy bech/games nebyl navic videt). Takze za 200 aspon neco ;-)
12.7.2004 13:03:43   0.0.0.xxx 3233
Ano, jsem si jist. Trochu jina je situace u pameti typu RIMM.
12.7.2004 13:10:52   0.0.0.xxx 3434
Podobný hliníkáče se samolepkou stojí asi 55,- kč. Myslím, že by to chtělo zajistit alespoň minimální proudění studeného vzduchu přes ten pasivek, ve většině případech tam ale funí teplej vzduch chladič procesoru.
12.7.2004 13:35:39   0.0.0.xxx 3433
No já mám na pamětech (Kingston HyperX) Al plíšky (ala Nexus)a osobně mám pocit že je to tak akorát na okrasu doba ťěchto chladičů příjde až s jiným řádem rischlostí ram.
Jo a ty modré pasivky se samolepkou jou naprosto úchvatné zvláště pokud se snažíte osadit 2 sousední paměťové sloty ram moduly nějak se to tam nevejde no ale kdo má jenom jednu paměť nebo sloty daleko od sebe proč ne. Další kraavina co se dá napaplat do PC
12.7.2004 14:31:05   0.0.0.xxx 3332
to že někdo napíše "stráty" mi vadí, ale když někdo napíše "richlostí", to už nevydržim. Debile vrať se do školních lavic !!!!
12.7.2004 14:51:46   0.0.0.xxx 3633
á máme tady další, z klubu rádoby češtinářů kteří neumí pochopit že když člověk rychle píše tak se občas uklepne.
A jak to odešle těžko s tím něco udělá.

Jedinej debil kterej by se mněl vrátit do školních lavic a naučit se slušně chovat seš ty.

Jinak přezdívka 666 svědčí o tvé určitě nadprůmněrné inteligenci a sklonu k dobrým mravům

ko**tE
21.4.2006 18:41:11   84.42.129.xxx 1716
buď rád že tě nenazval robotemto je eště horší protože počítač ve svém jazyku nepoužívá češtinu.........tak je jedno jak píšeš
12.7.2004 15:01:30   0.0.0.xxx 3434
Zrovna jsem zvazoval nakup techto "chladicu", ted alespon vim ze je to na prd a nekoupim si je.
Ale zajimalo by me jaka pravdepodobnost ze se me podari taktnout klasicke OEM (znackove jsou strasne drahe) z 400 -> 450Mhz ?? Nebo si mam radsi priplatit a koupit neznackove (A-data) 500Mhz ?

A zkousel nekdo jestli nejak vyrazneji pomuze kdyz prilepim podobne pasivky na pameti grafarny (R9800Pro) + ofukovat to vetsim ale pomalobeznym vetrakem.
12.7.2004 15:38:54   0.0.0.xxx 3434
Do dnes mam A-data 333MHz ktore pri 2.6V bezia stabilne na 442MHz pri 2.7V aj 450MHz ale RAM test 1 z cca 10 nezbehne korektne tak to mam na tych 442MHz uz vyse dvoch rokov. A tie pasivy na pamete grafiny su ko**tina .Vazne.
12.7.2004 16:08:07   0.0.0.xxx 3232
ja mam hercules aiw9800se@pro a dal jsem na ni tohle: http://www.revoltec.de/produkte/rs013.htm
Vyrazne klesla teplota pameti ktere jsou vyhnane na hranici moznosti.
12.7.2004 17:58:05   0.0.0.xxx 3333
zase nejsou takovy no-noname... A-DATA 500 se mi jevi jako very good ramky
12.7.2004 18:01:16   0.0.0.xxx 3333
já mám doma 2x128MB,PC2100(266MHz),Kingmax CL2.0 starou skoro 3roky a nataktovanou na 380MHz při 2.85V.. a běhaj na 100% bez chyby...
12.7.2004 18:22:45   0.0.0.xxx 3434
cipy jsou vyrobeny na teplotu kolem 80ti stupnu, pracuji lepe pri vyssi teplote a samozrejme rozdil 35-40 stupnu nemuze zadnym zpusobem ovlivnit jejich zivotnost. Chapu ze autor chtel napsat neco pozitivniho o vyrobku co mozna prodava, ale riskovat povest kvuli takovyhle kravine? Hmmm
12.7.2004 20:25:29   0.0.0.xxx 3433
Autor na prilepenie pasivov mohol namiesto dodanych samolepiek pouzit tvrdnuci tmel ako lepiaci material.

12.7.2004 20:26:46   0.0.0.xxx 3333
aj tak budu vysledky o nicom tak zostala aspon zaruka na RAM :-))
12.7.2004 20:31:11   0.0.0.xxx 3534
uz nazov tohto tuning vytvoru je trochu divny:
RAMsink co to asi v preklade znamena?

RAM + (vyberte si)

sink - vykopat (studnu ap.)
sink - zatajit
sink - kanál
sink - propadliště (v divadle pro techniku
sink - ukrýt
sink - umírat
sink - klesnout
sink - klesat
sink - poklesnout
sink - umyvadlo (ve zdi)
sink - potopit
sink - potopit se
sink - dno (lodní)
sink - dřez (mycí)
sink - hloubit
sink - ignorovat
sink - kalová jímka
sink - lodní ponor
sink - mycí dřez
sink - neplovoucí frakce
12.7.2004 22:21:21   0.0.0.xxx 3434
ja hlasujem pre tu "kalová jímka" )) inakdomam mam A-Data 500Mhz a tie uz maju standardne aj chladic (podobny ako je Nexus). vyhoda je, ze to uz kupite s tym a davat dole je blbost, pretoze prave tym by ste stratili zaruku. pamate su v pohode - doporucene napatie vyrobcom maju 2.8V (to neni preklep) ale funguju aj pri standardnom. nikdo si ale DDR500 nekupuje aby bezali pri standardnych podmienkach, ze? nejake velke pretaktovanie nad 500MHz ale necakajte - ono uz tych 500MHz je vlastne viac nez slusny OC. rozhodne mozete ist s FSB hodne vysoko (a pokial mate delicku pre AGP/PCI) tak ako prvy vam zlyha procesor. Ja som sa s 2.8GHz Nortwoodom dostal na 3.5GHz, tam to zacalo blbnut zatuhnutim Windowsov. chladim tou medenou opachou od Zalmanu.
12.7.2004 22:45:29   0.0.0.xxx 3433
Nevím proč takovéto testy vznikají, je jasné, že když má paměťový modul teplotu nějakých 30C bez chladiče, tak pasivem tomu moc nepřilepšíme, když v case je tak kolem 28 (autor píše 25C v místnosti)... stačí se zamyslet :o)
12.7.2004 23:01:50   0.0.0.xxx 3333
Proč takovéto testy vznikají? Sám píšeš, že stačí myslet, ale myslel jsi při psaní svého velmi obohacujícího příspěvku? No asi moc ne, když se tak blbě ptáš :-) Takovéto pasivní chladiče zaujaly oko nejednoho pařana (jelikož vypadají opravdu lákavě) a tak se hodí poukázat na to, zda jsou za ty prachy vůbec nějakým přínosem :-)
13.7.2004 01:58:29   0.0.0.xxx 3332
Je rozdíl se uklepnout a napsat jiný i/y. Překlep je na vedlejší klávesu a ne přes půl klávesnice.
13.7.2004 06:48:50   0.0.0.xxx 3233
Tušit znamená hov... vědět.
13.7.2004 06:50:28   0.0.0.xxx 3534
To už to totiž nemusel vůbec dělat.
Ještě že to alespoň vybalil z krabice, protože kdo by chtěl značkovou paměť vybalenou z krabice..žejo...

To mohl snad vzít nějakou starší paměť ne ?
13.7.2004 06:54:26   0.0.0.xxx 3431
Taky mi vadí když se někdo splete v učivu pro druhé/třetí třídy. CHápu že někdo napíše koně skákaly/skákali .... to někomu může utécet a musí se u toho myslet.
Ale napsat chybu po HY,CHY,KY,RY.... však to znáte....
Tak to už musí být pořádný....
13.7.2004 08:09:30   0.0.0.xxx 3232
Ty jsi asi chybel ve skole, kdyz se probirala vodivost za ruznych teplot, co? Jinak by ti neuniklo, ze s rostouci teplotou klesa vodivost a spolehlivost jakychkoliv elektronickych zarizeni ;-) Jinymi slovy KAZDY stupen snizeni teploty je prinosem, at uz pro snizeni odporu ve vodici a nebo prodlouzeni zivotnosti soucastky. Druhou otazkou je tzv. pomer "cena/vykon", ale myslim ze i z tohoto hlediska se takovy chladic vyplati. Ja jsem si ho domu poridil jen pro dobry pocit, protoze kvuli usmolenym dvema kilum nezchudnu a urcite jsem pameti neublizil, v nejhorsim pripade je to stejne jako predtim, v idealnim pripade to je lepsi :-) A az ji za par let (= za dva roky) budu prodavat nejake lame, tak to bude vypadat "hodnotne" a muzu mu ten chladic stejne prirazit k cene, protoze se bezna OEM pamet bude tvarit jako znackova ;-)
17.8.2005 17:11:15   194.212.181.xxx 3434
Rekl bych ze, polovodice(a co asi jsou pameti?) s rostouci teplotou zlepsuji svou vodivost tzn. snizuji svuj odpor. Ale jsem jen lama co se tohle ucil ve skole...
13.7.2004 08:15:45   0.0.0.xxx 3433
ja osobne mam tedy v PC podstatne vyssi teplotu nez 28°(AMD 3.2+, 4 HDD, vypalovacka, dost topici grafarna a navic mam docela maly case) - myslim ze kazdy chladic navic se vyplati, at uz aktivni nebo pasivni....
13.7.2004 08:41:27   0.0.0.xxx 3533
Pokud mas ve skrini treba 38 a pameti maji treba 30, pak pridanim pasivu na pameti, budes ty pameti ohrivat, misto abys je chladil ty trumpeto. Nebot stale musi platit druhy zakon termodynamiky.. :-)
30.7.2005 23:30:56   213.220.245.xxx 3233
vole ti ta logika taky pokulhava kdyz bude mit v casu 38°C tak na ramkach bude mit tezko 30°.....jedine snad ze by si vyrobil naky externi ramky
13.7.2004 11:04:11   0.0.0.xxx 3333
Tak ses pochlubil pameti a procakem, jeste sem napis velikost hadru a typ LCDcka!
13.7.2004 11:18:48   0.0.0.xxx 3334
Pokud bude teplota ve skříni treba 38 tak pameti budou mít 38+ ty trumpeto...
13.7.2004 11:30:04   0.0.0.xxx 3534
pokud bude teplota ve skrini treba 38° tak vsechny "topici" komponenty, vcetne pameti, budou mit teplotu vyssi uz z toho duvodu ze vzduch je mizerny vodic tepla a kdyz uz se ohreje na tech 38° tak se musel ohrat o neco co je podstatne teplejsi ;-) cili pridavnym chladicem na pameti se musi nutne odvod tepla z pameti do vzduchu ve skrini zlepsit.
13.7.2004 19:21:35   0.0.0.xxx 3432
No, moje zkusenost je takova, ze CPU, GPU a pameti nejsou to jedine, co se v compu zahriva... A na to bacha.. Sundal jsem z grafarny vetrak, prilepil jsem na pameti rozrezanej hlinikovej chladic a od predniho 8cm vetraku (jede na 5V) v casu jsem natahl tunylek ktery konci kousek od grafarny... No avysledek je takovy, ze jadro i pameti sly jeste o docela slusny kousek nahoru...
Nevim co se tam predtim zahrivalo, ale jadro bylo chladnejsi, nez je tedka a to na nem byl predtim vetrak + pameti, ty byly taky uplne v pohode...
Nevim co se stalo, ale pomohlo mi to jxsvina....
13.7.2004 21:11:49   0.0.0.xxx 3333
SIMM pamat :-))) Tie sa tiez pouzivali v "dual" mode :-)
14.7.2004 11:59:30   0.0.0.xxx 3333
To stím že se každej modul zahřívá jina je pravda protože do zalnění ptvního modulu se inkrementuje druhý čip -> ka6dej hřeje jinak ........
14.7.2004 14:54:49   0.0.0.xxx 3434
Geo prepac, ale nemas pravdu ... si myslis, ze ked odizolujes pamet, tak sa ti zahreje na nejaku telotu a ostane na nej? ... trochu sa nad tym zamysli ...
OLeG ma pravdu ... cipy produkuju teplo a nie teplotu a ked sa neodvadza teplo, tak teplota stupa. Pasiv ti znizi rozdiel teloty cipu a vzduchu, lebo zlepvsi odvod tepla. Keby tam nebol tak sa ti zohreje este viac.
napr. bez pasivu: s pasivom:
vzduch cip vzduch cip
25 30 25 28
30 36 30 34
35 42 35 40
To su iba vymyslene hodnoty, len na ilustraciu, aby to kazdy pochopil.

14.7.2004 22:23:16   0.0.0.xxx 3533
Tak tohle mě rozesmálo... standardní obchodní kecy :-)

12.07.2004 Test chladičů RAM - Nexus vítězí!
Redakce PC Tuningu podrobila testu chladiče pamětí a doložila, že i tak zdánlivá drobnost jako je pasivní chladič RAM dokáže zvýšit výkon, životnost a stabilitu PC!
15.7.2004 07:16:55   0.0.0.xxx 3332
Používám už dva roky,nic novýho pod slunce..venku to bylo dávno
15.7.2004 08:52:21   0.0.0.xxx 3435
A ??? Nechápu smysl toho, co jsi napsal. Říkal snad někdy někdo, třeba jen náznakem, že jde o něco nového? Něco převratného? :-) Nějak jsem si nevšiml...
16.7.2004 11:22:40   0.0.0.xxx 3432
Jestli dobre vidim, tak ani zvyseni teploty pameti ani pretaktovani dle grafu neprinesli zadnou zmenu pri pouziti pasivu vs. bez pasivu.
Docela me to prekvapilo, ze efekt je 0-nic.
Jenomze, je tady otazka, jak se delal zatezovy test. Protoze zatezovy test, ktery zatezi CPU, vubec nemusi nic delat s temi pameti.
Jediny zatezovy test na pamet , ktery ma smysl, je pustit na nejaky cas neustale presouvani velkych pamatovych bloku tak, aby se dostalo na cely rozsah pameti, a to co nejrychleji, aby nestihli vychladat.
A pak to merit.
16.7.2004 12:02:32   0.0.0.xxx 3333
Způsob provádění zátěžového testu je v článku zmíněn... btw
20.7.2004 13:30:28   0.0.0.xxx 3232
Jenom se ty pasivy dotykaji, nebo presneji skoro dotykaji. Se tam mezi ne rozhodne nevleze ani tenky list papiru. Takze chladici ucinek minimalni, ale aspon vypadaji pekne. :-)
20.7.2004 14:31:49   0.0.0.xxx 3234
Jinymi slovy. Je to uplne na CENZURA.
28.7.2004 14:51:12   0.0.0.xxx 3333
To určitě nemyslíš vážně, že KAŽDÝ stupeň snížení teploty je přínosem vždyť polovodičové součástky vesmírných sond se musí dokonce vyhřívat aby fungovaly, zase si někdo plete tranzistor s elektronkou (asi má doma Eniac)
4.9.2004 08:09:35   0.0.0.xxx 3435
Opravdu chlazení pamětí nemá až takový přínos, na druhé straně, záleží na druhu chlazení a to není ideální ani v jednom případě. Chlaďte paměti aktivně a uvidíte ten rozdíl!!! :-)
9.10.2004 13:39:32   0.0.0.xxx 3431
Tento druh chladicov je uplna zbytocnost, az mi rozum zastava ako to moze vobec niekto vyrobit
19.10.2004 07:58:23   0.0.0.xxx 3233
good!!!
19.1.2005 22:48:19   0.0.0.xxx 3631
No ja nevim co ucili vas ve skole ale asi jste prisli na perpetum mobile, pokud nejaky prvek nevyzaruje zadnou tepelnou energii a vzduch v jeho okoli bude mit teplotu 40 C. Tak jakou maximalni teplotu bude mit tento prvek no zkuste hadat.
Konvekci tedy predani tepelne energie za pomoci vzduchu se toto teleso ohreje na tech jiz zminenych 40 C
Pokud toto teleso ale bude vyzarovat tepelnou energii 30 C a ja ho dam do prostredi (vzduch) jehoz teplota bude 40 C tak se toto teleso bude neustale ohrivat a v ustalenem case prevezme tu teplotu 40 C ale ta teplota nemuze byt nikdy vyzsi, opravdu nechapu jak jste na to mohli prijit, to by opravdu bylo perpetum mobile

-------------------------------------------------------------
Nekladu si naroky byt 100% ale toto je ucivo fyziky na zakladni 9 lete skole tak 7-8 trida
PS. omluvte pripadny pravopis ten je sice jeste z nizsich rocniku ale ne kazdemu bylo zhury dano aby umeli vsechno
18.6.2006 20:02:48   84.47.54.xxx 119
Asi ste nedavali pozor na fyzike ... Je pravdou , ze s vzrastajucou teplotou stupa vodivost polovodica (napriklad kremik) , no na pamete to ma minimalny (takmer nulovy ) vplyv.Je to to iste , ako ocakavat ,ze ked uchladite medene cesty (na vasej grafickej alebo doske) dosiahnete lepsi vykon lebo dojde k mensim stratam vplyvom ohmickeho odporu.
S vzrastajucou teplotou polovodica rastie aj jeho t off a t on casy , co vyrazne znizuje vykon.Navyse od priblizne 75 stupnoch celzia zacina stracat kazda polovodicova suciastka svoje charakteristicke vlastnosti (napriklad tranzistor nedokaze spinat velke prudy ako pri nizsej teplote , meni sa jeho spinaci cas - t off a t on )
Na ilustraciu si pozrite akykolvek datasheet k nejakemu polovodicu (RAM , tranzistor) na www.alldatasheet.com .
23.11.2006 21:14:56   213.160.176.xxx 61
Maximalna pracovna teplota pametovych cipov je 120 stupnov takze nieje co riesit... chladi RAM netreba... ale samozrejme chladenie predlzuje zivotnost...
8.2.2007 17:58:11   85.207.166.xxx 10
měli by vymyslet nějaký aktivní chladič
na vzhledu by to sice přidalo,ale nebyl by
moc pěkný pohled na zlomené RAMky že

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

5 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 1.7Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.