Hlavní stránka Návody Úpravy: přetaktování Athlon 64 3000+ přetaktování: získejte zdarma dalších 1000+
Athlon 64 3000+ přetaktování: získejte zdarma dalších 1000+
autor: Polívka Karel , publikováno 27.10.2004
Seznam kapitol
1. Page #

Přetaktování procesorů se v dobách, kdy výkonné procesory stály desítky tisíc korun, stalo metodou, jak za málo peněz získat maximum výkonu - stačilo koupit nižší typ a zvednout jeho pracovní frekvenci. Dnes jsou levné procesory mnohem výkonnější, ale touha po maximálním výkonu zůstala. Proč o tom mluvím? Z nedávno uvedené nové řady procesorů AMD Athlon 64 s jádrem Winchester (90nm) se nejspíše stane nový milník v dějinách PCtuningu - ukazuje se totiž, že i základní typ 3000+ je možné vyladit až na výkon dnešní procesorové špičky. {mospagebreak title=Athlon 64 3000+ s 90nm jádrem Winchester}

Podle počítačů v českých domácnostech byste asi neřekli, že procesory AMD Athlon 64 jsou na trhu už celý rok (Athlon 64 +3200: první testy). Athlony 64 pro platformu Socket 754, typy s jednokanálovým řadičem paměti, sice časem zlevnily, ale výkonnější provedení s dvoukanálovým řadičem paměti (typy určené pro základní desky Socket 939) byly do této doby pro většinu uživatelů cenově nepřístupné (málokdo za procesor vydá více než 10 000Kč). Navíc možnosti přetaktování prvních Atlonů 64 nebyly zrovna špičkové (dříve se dokonce spekulovalo o tom, jestli Athlony 64 bude možné "taktovat" vůbec).

Kdybych procesory přirovnával k autům, pak by procesory AMD Athlon 64 pro základní desky Socket 939 odpovídaly Audi nebo BMW. Dlouho se čekalo na okamžik, kdy dojde k uvedení cenově přístupných procesorů pro tuto platformu, na dobu kdy se mezi procesory objeví pověstné "lidové BMW". Zdá se, že dnes je čekání u konce: právě takové procesory totiž začínají sjíždět z výrobních linek AMD, navíc typy které je možné vyladit na pověstných 260 procesorových koní (více dále)...

Situace se zlepšila příchodem nedávno uvedeného inovovaného jádra s kódovým jménem Winchester. Jedná se o první řadu procesorů AMD vyráběnou polovodičovým procesem 90nm s využitím Silicon on Insulator - SOI (první Athlony 64 byly vyráběné technologií 130nm). Jaký je skutečný potenciál těchto nových procesorů? My jsme se konkrétně podívali na nejlevnější procesor nové řady...

Athlon 64 3000+ přetaktování: získejte zdarma dalších 1000+

Jádro Winchester přichází dnes v třech variantách, lišících se frekvencí a pochopitelně i rychlostním ratingem: máme tu rating 3000+, 3200+ a 3500+. Jak mnozí z vás jistě ví, pro testování možností přetaktování procesorů jsou často nejvhodnější nejníže taktované modely, skrývají totiž největší frekvenční potenciál (navíc jsou, což je příjemné, nejlevnější :-)) Proto jsme pro testování zakoupili Athlon 64 3000+ (pochopitelně určený pro patici 939, stále se totiž můžete setkat i se starším typem 3000+ určeným pro Socket 754). Velikost paměti cache L2 je 512 KB, reálná frekvence testovaného typu činila 1800 MHz - je tedy stejná jako dříve testovaného Sempronu 3100+.

Pojďme se nejdříve podívat na praktickou stránku věci. Měli jsme tu čest s boxovanou verzí - procesor tak obdržíte ve velice designově povedeném balení.

Athlon 64 3000+ přetaktování: získejte zdarma dalších 1000+

Pryč jsou ty časy, kdy úhledné krabice obsahující procesor, chladič a nálepku s firemním logem (tedy tzv. boxované provedení) byly pouze doménou Intelu. Uvnitř balení najdete samozřejmě procesor (ten je vidět skrze průhledné okénko v krabici) a chladič, který sice nenadchne, ale pro standardní chlazení plně dostačuje (a jak sami dále uvidíte, pro potřeby tohoto procesoru to platí dvojnásob).

Athlon 64 3000+ přetaktování: získejte zdarma dalších 1000+

Více o procesoru nám řekne jeho označení. Pokud víte jaké údaje hledat, dozvíte se mnohé. Důležitý je zejména první řádek hned pod názvem procesoru AMD Athlon 64.

Athlon 64 3000+ přetaktování: získejte zdarma dalších 1000+

Pro nás je zajímavý zejména konec znakového řetězce ADA..., konkrétně poslední 2 znaky. Podle nich lze totiž určit o jaké jádro, jeho revizi a náležící socket se jedná. V našem případě na konci prvního řádku vidíte BI, což označuje nové 90nm jádro Winchester pro socket 939. Přehled možných eventualit zahrnuje následující tabulka.

Značení Procesor Jádro Revize jádra Socket
AP Athlon 64 ClawHammer C0 754
AR Athlon 64 ClawHammer CG 754
AX Athlon 64 NewCastle CG 754
AS Athlon 64 ClawHammer CG 939
AW Athlon 64 NewCastle CG 939
BI Athlon 64 Winchester D0 939
AX Sempron NewCastle CG 754
BA Sempron Winchester D0 754

Jak je z předcházející tabulky zřejmé, Athlon 64 s 90nm jádrem Winchester je určen výhradně pro Socket 939. Na platformě Socket 754 se s 90nm procesory budete moci setkat pouze v podobě AMD Sempronu. Pro majitele základních desek se socketem 754 to nejspíše moc povzbuzující zpráva není, nicméně už delší dobu se ví, že AMD předurčuje socket 939 pro Athlony 64 a socket 754 pro Low-Endové Semprony. Proto tento vývoj situace není žádným překvapením.

{mospagebreak title=Použitá základní deska - MSI K8N Neo2, BIOS}

Základní deska a na ní použitá čipová sada, je vedle samotného procesoru nejdůležitějším faktorem úspěšného přetaktování na vyšší a hlavně stabilní frekvence. Můžete mít výtečný procesor co se jeho frekvenčního limitu týče, ale pokud jej osadíte do základní desky, která není tzv. "overclockers friendly" (nedisponuje přetaktovávacími schopnostmi), zůstane vám potenciál procesoru víceméně skrytý. Proto pokud máte v úmyslu si s overclockingem začít tykat (na kterékoliv platformě), nesmíte zanedbat výběr základní desky a čipové sady, kterou bude osazena (to by měl dnes už být snad všeobecně známý fakt).

Ne jinak je tomu i v našem konkrétním případě. Jelikož jsme se rozhodli "natáhnout na skřipec" Athlon 64 3000+ určený pro socket 939, neměli jsme nikterak široký výběr mezi čipovými sadami. Proto zřejmě nikoho nepřekvapím, že jsme použili čipset nVIDIA nForce3 250Gb v podání základní desky MSI K8N Neo2.

Poznámka: desky s čipovou sadou VIA K8T800 (případně pro socket 939 s čipovou sadou VIA K8T800 Pro) se pro přetaktování procesorů Athlon 64 nehodí, zřídkakdy se na této platformě podaří zvýšit frekvenci procesoru nad 115%. Vaše volba by proto měla vždy a zásadně padnout na čipovou sadu nForce3 250Gb (nForce4, K8T890 a vyšší...). Poznámka: Na platformě nForce3 jsme se se dostali až na 130% původní frekvence...

Athlon 64 3000+ přetaktování: získejte zdarma dalších 1000+

Se základní deskou souvisí patřičné nastavení BIOSu. Následují fotky právě těch nastavení, která jsou pro overclocking klíčová a která se budete muset naučit ovládat, pokud se hodláte do přetaktování pouštět. Rovnou tedy zamíříme do nabídky obsahující možnosti ladění výkonu, kterou MSI označuje jako "Cell menu". Následuje obrázek zachycující obsah této položky.

Athlon 64 3000+ přetaktování: získejte zdarma dalších 1000+

Na prvním místě se nachází výpis aktuální frekvence procesoru a pamětí (Current CPU / Memory Clock), což vám umožní se rychle zorientovat, pokud si nejste jisti, na jaké frekvenci zrovna "běžíte".

Následuje podskupina "DRAM Configuration", kde máte další volby týkající se paměťového subsystému:

Athlon 64 3000+ přetaktování: získejte zdarma dalších 1000+

Mějte na paměti, že pod údajem vyjádřujícím frekvenci pamětí (Max Memclock) se nachází příslušná dělička, vztahující se k taktování procesoru. Frekvence paměti se ve skutečnosti odvozuje přímo od frekvence procesoru, my si tuto hodnotu ale přepočítame na externí takt procesoru (někdy nepřesně označovaný jako FSB, my u tohoto označení také v tomto článku pro jednoduchost zůstaneme).

  • 133MHz značí děličku 3/5 FSB
  • 166MHz značí děličku 4/5 FSB
  • 200MHz značí 100% FSB

Při přetaktování procesoru se tedy frekvence pamětí mění - nelze ji napevno "zmrazit" (jak by se mohlo podle položky Max Memclock zdát). Pokud máte paměti DDR400 (takt pamětí 200MHz, Double Data Rate) a externí frekvenci procesoru zvednete z 200 (standard) na 250MHz, budete muset změnit Max Memclock na 166MHz abyste paměti provozovali na 200MHz (4/5 z 250MHz je 200MHz).

Naštěstí máte, jak již bylo řečeno, v Cell Menu indikátor stávající frekvence paměti (pokud ale cokoliv měníte, nezapomínejte na to, že pro nastolení nových hodnot je nutné provést restart).

Athlon 64 3000+ přetaktování: získejte zdarma dalších 1000+ 

Dynamic Overclocking zapíná a vypíná firemní funkci z produkce MSI, která při své aktivaci automaticky přetaktuje systém podle zvoleného výkonnostního stupně (ty jsou zde pojmenovány podle vojenských šarží). Tuto funkci dnes nevyužijeme, proto ji doporučujeme vypnout (Disabled).

Další položkou s kterou budete zřejmě muset pracovat v případě touhy po vyšší metě (frekvenci CPU) je "HT Frequency". Athlon 64 3000+ pracuje s HyperTransport-em o frekvenci 1000 MHz. Pro potřeby overclockingu je tuto frekvenci nutné snížit (násobič 5x snížit na 4x nebo 3x).

Athlon 64 3000+ přetaktování: získejte zdarma dalších 1000+

Dále je v pořadí položka "Cool n Quiet", což je funkce, kterou je pro účely testování potřeba vypnout. Za běžného provozu se však jedná o velice užitečnou vlastnost, která, dle vytížení procesoru, mění jeho frekvenci a napětí. Při zátěži procesor jede na 100% a v případě nečinnosti nebo při malém zatížení se procesor zpomalí a zároveň se sníží jeho napětí, procesor se méně topí, klesnou nároky na chlazení což vede také k prodloužení jeho životnosti. Věřím, že o dlouhodobou životnost se nebude nikdo moc strachovat, nicméně mnohem zajímavější je to, že při nižších nárocích na chlazení se sníží v případě regulovatelných chladičů procesoru otáčky ventilátoru a tím se sníží úroveň hluku pocházejícího od vašeho stroje.

Výčet završuje možnost nastavení frekvencí (Adjust CPU FSB Frequency, standardně 200MHz, tato položka je nejdůležitějším nástrojem přetaktovávače), násobiče procesoru a také napětí. Pro dosažení co nejvyšší frekvence procesoru je vhodné mu dodat více energie (CPU Voltage). Pro někoho může být na první pohled poněkud matoucí přítomnost dvou položek týkající se napětí procesoru. V tom případě vězte, že CPU VID zastupuje bezpečné hodnoty, přičemž zdejší strop činí 1.55V. Athlon 64 3000+ pracuje standardně s napětím 1.4V, napětí pod 1.6V lze považovat za bezpečné, nad 1.7V by mohlo dojít ke zničení procesoru.

Pokud budete chtít procesor zkusit vybičovat o poznání výše, tak pak se vám bude moci hodit právě položka "CPU Voltage", kde lze zvýšit napětí ještě o něco více. Následující obrázek však ukazuje, že zde jsou hodnoty, které jsou barevně označeny - MSI tím dává najevo, že se již jedná o nestandardní nastavení a hodnoty červeného zabarvení se již vyloženě nedoporučují (stejně barevně diferencované jsou i možnosti nastavení napětí u pamětí a AGP).

Athlon 64 3000+ přetaktování: získejte zdarma dalších 1000+

S problematikou přetaktování je samozřejmě úzce spojená otázka chlazení. Nutno ovšem podotknout, že nové 90nm procesory z produkce AMD (narozdíl těch od Intelu) v tomto směru velice mile překvapily. Když přihlédnu k teplotě Pentií 4 s jádrem Prescott a dosavadních Athlonů 64, tak lze říci, že nové 90nm procesory AMD jsou opravdu "vlažné". Ani po přetaktování našeho kousku se teplota nedostala na takovou úroveň, jakou lze vysledovat u Pentií 4 na standardní frekvenci.

Athlon 64 3000+ přetaktování: získejte zdarma dalších 1000+
Při standardní frekvenci ukazuje monitoring v BIOSu teplotu procesoru 38 stupňů
(to by mnoho z nás u tak výkonného procesoru nečekalo...)

Co ale v nastavení nikde nenajdete, je jeden velice důležitý fakt, na který by se nemělo při přetaktovávání zapomenout. Řeč je o integrovaném diskovém řadiči Serial ATA (SATA), který v některých případech může působit problémy - obecně se udává hodnota FSB, kdy řadič přestane pracovat, kolem 210 - 215 MHz. To opravdu v takovém případě moc růžově nevypadá, nicméně existuje řešení - stačí SATA disk připojit na 3. nebo 4. konektor (jejich frekvence nevychází přímo z HT jako u konektorů 1. a 2.) a problémy by měly zmizet.

Pro přehlednost následuje tabulka shrnující jednotlivá nastavení ovlivňující úspěšnost vašeho přetaktovávacího úsilí.

Tuning paměti (záleží na kvalitě paměti)

CAS latency - Tcl 2, 2.5, 3
1T / 2T Timing auto, 1T, 2T
Trcd auto, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Tras auto, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15
Trp auto, 2, 3, 4, 5, 6

Nastavení napětí

CPU VID 0.825 až 1.550 V (po 0.025 krocích)
CPU Over VID 3.3%, 5%, 8.3%, 10%
Paměť auto, 2.55 až 2.85 (po 0.05 krocích)
AGP 1.5 až 1.85 (po 0.05 krocích)

Nastavení frekvencí

FSB minimum 200 MHz - maximum 450 MHz
Násobič procesoru 4 - 12 (podle procesoru)
Frekvence pamětí auto, 100, 133, 166, 200 (násobič)
HyperTransport 1x, 1.5x, 2x, 2.5x, 3x, 4x, 5x
AGP 66 - 100 MHz

Společně se základní deskou nesou svůj podíl na úspěchu také použité paměťové moduly a chladič procesoru. Nejenže jde o rychlostní možnosti (frekvence, časování) ale také jsou bohužel známy problémy s kompatibilitou pamětí u Athlonů 64. Platforma socket 939, jak už většina z vás ví, pracuje s dvoukanálovým řadičem pamětí (jež je obsažen v jádru procesoru), pročež je možné použít v dvoukanálovém režimu dohromady až 4GB paměti DDR400 (s využitím čtyř 1GB modulů). bez narušení funkce Cool ´n´ Quiet. V případě socketu 754 je možné použít pouze dvou modulů DDR400 a nebo 3 modulů DDR333, ovšem v tom případě musí být deaktivována funkce Cool ´n´ Quiet (u některých starších desek dokonce i při použití dvou modulů).

Pro naše účely jsme vybrali, pro někoho možná překvapivě, dva 256 MB moduly DDR500 značky A-Data ze série Vitesta (takto jsou značeny vysokorychlostní moduly této značky). Jak je na následujícím obrázku naší testovací "sestavy" vidět, jedná se o moduly vybavené pasivními chladiči s červenou povrchovou úpravou. Za nimi lze spatřit námi použitý chladič procesoru v podání značky Nexus, AOP-6400 s měděnou základnou, který sice nedosahuje nějak extrémních výsledků (vyznačuje se zejména tichým chodem), nicméně jádro Winchester nijak vysoké nároky na chlazení ani nemá. V klidu monitoring hlásí teplotu 38 stupňů a při plném zatížení programem Prime95 se teplota dostala maximálně na 49 stupňů - opakuji, že jde o teplotu při plné zátěži. S teplotou jsou na tom tedy nové Athlony 64 opravdu dobře.

Athlon 64 3000+ přetaktování: získejte zdarma dalších 1000+

Možnosti nastavení a použité komponenty jsme si tedy představili, můžeme se tedy již konečně dostat k tomu, jak se nám naše úsilí vyvedlo a na kolik jsme procesor nakonec přetaktovali, což je asi hlavní otázka, kterou si kladete od samotného nadpisu. Nejprve nahlédněme co na procesor v nepřetaktovaném stavu říká diagnostická utilita CPU-Z.

Athlon 64 3000+ přetaktování: získejte zdarma dalších 1000+

Nejnovější verze 1.24 již jádro Winchester korektně rozezná. Metodou pokus-omyl jsme nakonec (po mnoha restartech a šachování s "ClearCMOS" jumperem) dospěli k maximální stabilní hodnotě FSB 262 MHz (odtud tedy pomyslných 260 "procesorových" koní) při napětí zvýšeném na 1.55V. Frekvence procesoru se tak dostala z původních 1800 MHz až na 2358 MHz. Chybělo jen 42 MHz k tomu, abychom se dostali na stejnou frekvenční úroveň nedávno uvedeného Athlonu 64 4000+ (ten má ale ještě navíc rozdílnou cache L2 o velikosti 1 MB).

Athlon 64 3000+ přetaktování: získejte zdarma dalších 1000+


Dosáhli jsme tak frekvenčního nárustu procesoru o 558 MHz, což vůbec není špatné. Vzhledem k nominální frekvenci je to navýšení o celých 31%. Paměť při tomto nastavení pracovala na frekvenci 214 MHz (takže efektivních 428 MHz).

Athlon 64 3000+ přetaktování: získejte zdarma dalších 1000+

Přestože jsme použili nadstandardní moduly DDR500, tak jsme je museli oproti plné rychlosti FSB zpomalit, jelikož při poměru 1:1 by musely pracovat na frekvenci 524 MHz, což nezvládaly.

{mospagebreak title=Výkonnostní porovnání, zisk přetaktováním, závěr}

Testovací sestava:

  • Základní deska pro AMD: MSI K8N Neo2, pro Intel: Asus P4P800 (chipset 865PE)
  • Grafická karta: Saphire Radeon 9800 Pro Atlantis (128MB)
  • Operační paměť: 2 x 256 MB DDR500 A-Data série Vitesta
  • Operační systém: Windows XP
  • Ovladače grafické karty: Catalyst 4.7

Pro srovnání byly do grafů zaneseny i výsledky tehdejšího testování procesoru Sempron 3100+ a Athlonu 64 3200+ pro socket 754 (tedy jednokanálový řadič pamětí). Dále byly pro doplnění zařazeny i výsledky Pentia 4 s frekvencí 3GHz (jádro Northwood, 800MHz FSB, HyperThreading). Následující testy berte jako ilustraci výkonu a porovnání s jinými procesory. Nesnažili jsme se o rozsáhlé testování, jelikož jsme se zaměřili vyloženě na možnosti přetaktování nových 90nm procesorů AMD.

Athlon 64 3000+ přetaktování: získejte zdarma dalších 1000+

3DMark 2001 - dnes již postarší verze oblíbeného 3D benchmarku. Zde je jasně vidět - přesto, že hlavní zátěž nese grafická karta - že výkon procesoru má zde stále co říci. I při nasazení výkonné grafické karty Radeon 9800Pro je rozdíl mezi dosaženými hodnotami až 18% !

Athlon 64 3000+ přetaktování: získejte zdarma dalších 1000+

Testem hrubého výpočetního výkonu je pro nás stále CPUmark 99. Zde se každý MHz se výrazně projeví na výsledném výsledku - samozřejmě v rámci stejné platformy - Pentium 4 i přes vysoký takt zaostává. Výsledné score 275 bodů u přetaktovaného A64 3000+ je opravdu velmi dobrým výsledkem.

Athlon 64 3000+ přetaktování: získejte zdarma dalších 1000+
čas výpočtu v sekundách, menší sloupec je lepší!

SuperPI - V tomto případě menší hodnota znamená lépe. Hodnoty udávají dobu v sekundách, za kterou byl vykonán výpočet Ludolfova čísla Pi s přesností na 2 mil. desetinných míst. Jak je vidět, test je hodně závislý na frekvenci - opět v rámci stejné platformy. Přetaktovaný A64 3000+ vše zvládne za 87s, Pentium 4 zaostává (113 s).

Athlon 64 3000+ přetaktování: získejte zdarma dalších 1000+

CipherBench je testem rychlosti dekodování AES, hodnoty značí datový tok - MB/s. Více tedy znamená lépe. Pentium 4 propadá. Přetaktovaný Athlon 64 výrazně vede.

Athlon 64 3000+ přetaktování: získejte zdarma dalších 1000+

Athlon 64 3000+ přetaktování: získejte zdarma dalších 1000+

V těchto CAD/CAM testech naopak přese všechny ostatní případy Pentium 4 celkem boduje. Není výkonnostním "lídrem", nicméně již nekončí na poslední pozici a předhání konkurenty od AMD (tedy samozřejmě až na Athlon 64 3200). V oblasti digitalizace videa by ale Pentium 4 vedlo. V tom je prostě architektura NetBurst obzvláště silná (problémem ale je, že jde snad jen o tuto výjimku, ostatní pole obsazují Athlony).

Shrnutí a závěr

Z grafů je ale jasně patrné, že Rating u různých procesorů AMD ne zcela přesně odpovídá reálným výkonům. Na to jsme ale upozorňovali už minule u příležitosti přetaktování Sempronu 3100+. Tehdejší závěry se i nyní potvrzují. Dnešní Athlon 64 3000+ za všech podmínek Semprona (mířeného proti Celeronům D) s na první pohled vyšším ratingem 3100+ hravě strčí do kapsy. A pokud nového 90nm "miláčka davu" (osobně si myslím, že se jím Athlon 64 s jádrem Winchester stane) přetaktujete, pak strčí do kapsy i Athlona 64 s mnohem vyšším ratingem. Pokud jde o Pentium 4 - žádná sláva. To je jasné i z grafů na první pohled. Kdybychom zařadili nějaký rychlejší model (např. taktovaný 3.6GHz), tak by to zase tak špatné nebylo... ale proč, když jsme testovali Athlona 3000+, který by měl přibližně odpovídat Pentiu 4 na stejné frekvenci.

Zvládnutím 90nm výrobní technologie přebírá v současnosti AMD Intelu jeden z jeho největších triumfů - velice dobrou přetaktovatelnost. Je sice pravda, že třeba Northwoody 2400 s 800MHz FSB šly přetaktovat běžně na 3200 MHz, někdy dokonce i 3600 MHz (což je 50%), nicméně důležité je to, co se děje teď a nynější Pentia 4 pro LGA775 schopnostmi přetaktování nikoho opravdu neohromí (jen Celeron D zachraňuje co se dá). Není to tak dlouho, co bylo pro procesory AMD synonymem "přímotop". Teď je tomu právě naopak. Přestože nedávno Intel oznámil novou revizi Prescottů se značně sníženou spotřebou, tak na 67W u Winchestera to stále zdaleka nemá. K tomu připočtěme fungující Cool ´n´ Quiet a máme zde nenáročný procesor na chlazení s možností tichého chodu, velice dobrým přetaktováním a solidním výkonem.

Athlon 64 3000+ přetaktování: získejte zdarma dalších 1000+

Samotná spotřeba vypoví mnohé. Z dosavadních 89W u 130nm Athlonů 64 se firmě AMD podařilo spotřebu zredukovat u 90nm procesorů na 67W, což je pro porovnání s Intelem velký úspěch, jelikož příchod Pentii 4 s jádrem Prescott (též 90nm) s sebou naopak přinesl zvýšení spotřeby a daleko větší nároky na chlazení. Inu je vidět, že karta se na čas zase obrátila, což je trend započatý (v roce 2000) příchodem procesorů rodiny K7 - prvních Athlonů (od té doby se to na procesorové scéně opravdu "hýbe)". A zatím nevypadá, že by se situace měla nějak měnit. Ba naopak - s rozšířením základních desek s chipsetem nForce 4 (se sběrnicí PCI Express) se pozice AMD podlé mého soudu ještě více upevní.

Jak ale všichni moc dobře víme, podceňovat konkurenci se nevyplácí, čehož si jsou podle mého vědomi už konečně OBĚ společnosti. Jak se ale říká, jednou jsi nahoře a jednou zase dole. Proto bych se nedivil, kdyby Intel přese všechny nedávno zrušené dlouhodobě známe plány (viz Tejas nebo 4GHz procesor do konce roku) tiše kutil něco, co by opět mohlo situaci zajímavým způsobem zvrátit (zajímavým zejména pro nás - koncové zákazníky, jelikož tvrdý konkurenční boj je pro nás to nejlepší). Inu uvidíme... (zajímavé bude zejména vypuštění 64-bitových Windows).

Jisté je to, že s příchodem nových procesorů Athlon 64 se konečně mnohem více rozšíří platforma Socket 939 s duálním řadičem pamětí. S nynější cenou cca 4800 bez DPH za nejpomalejšího Winchestera, Athlona 64 3000+ je tak možné přejít na platformu socket 939 a zajistit si tak možnosti rozšíření do budoucna (cena o krok vyššího modelu, Athlonu 64 3200+, se pohybuje okolo 6500 bez DPH). Na Socket 754 podle všeho zbydou už jen Low-Endové AMD Semprony. 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
27.10.2004 07:25:30   0.0.0.xxx 4942
Jojo, athlonka 64bitu 3000+ mam doma a je super, taktovat se da skvele, ale jenom s nforce3, via tezce zaostava...
27.10.2004 07:40:14   0.0.0.xxx 3839
S tim jenom souhlasim ))
27.10.2004 08:03:02   0.0.0.xxx 3942
Je sice pravda, že třeba Northwoody 2400 s 800MHz FSB šly přetaktovat běžně na 3200 MHz (což je 50%) .......... opravdu je to 50%?
27.7.2005 18:05:24   85.70.107.xxx 3841
Nauč se číst vylízanej mozku...
27.7.2005 19:41:48   193.86.244.xxx 3840
mtherfucker
27.10.2004 08:21:37   0.0.0.xxx 3937
podle mých skromných propočtů je to přesně o 1/3
27.10.2004 08:26:25   0.0.0.xxx 3941
A k cemu potom byly ty pameti DDR500 kdyz neumi prac0vat na frenkvenci 250 a jedou pouze na 214 ?? To uz jsou na tom lip corsair DDR400, ktery mi fici na 235 a s mnohem lepsim casovanim nez ty trapne petistovky A-data
27.10.2004 08:30:58   0.0.0.xxx 3942
Neni, ale muj P4 Northwood 2.4 funguje s nezmenenym napetim 1.525 na 3.6 GHz, coz uz tech 50% navic je. Na 3.0 nebo 3.2 funguje dokonce se snizenym! napetim. V steppingu C1 byl P4 Northwood jednim z nejlepsich procesoru na pretaktovani vubec a ani A64 3000 nebo 3200+ mu pak neni souperem. Ale to uz je asi pryc, dneska uz nic jineho nez Prescott nekoupite...
27.10.2004 08:46:07   0.0.0.xxx 4440
Chtěl bych se zeptat, jestli se vyplatí si připlatit 1500 za 3200+, nebo raději jit do 3000+. Na Svět hardware http://www.svethardware.cz/art_doc-8EE08C3DEFBA31FCC1256F1B006F15E0.ht ml psali, že ma mit 3200+ násobič 10x, což je při taktování údajně výhoda, ale vzhledem k tomu, že se chystám taktovat jen experimentálně, neboť mé dosavadní pokusy vzdycky skončily zahryznutím a následnou přeinstalací Woken , tak ten násobič asi neocením.
Jde mi hlavně o výkon ve hrách a připadné menší přetaktování nějakou lamárnou jako je uGuru či podobně.
Dík za radu.
27.10.2004 09:15:19   0.0.0.xxx 4037
Nebot jestlize pretoci A64 na necelych 2400 Mhz a tento CPU ma 512 cache. Tak takovy CPU ma u AMD rating 3800+ a ne 4000+ jak nas autor krmi v titulku. 4000+ ma rating CPU ktere ma 1024kB cache a to tento CPU nema.
27.10.2004 09:27:30   0.0.0.xxx 4040
Preco to veselo neoznacit aj 4000+, ved v AMD radi divoko cisluju... ...tyych 200 naviac by urcite dali za vyssie fsb... ....vid barton 3200+.... ...ale inak AMD rulezzz...
27.10.2004 09:37:47   0.0.0.xxx 3840
Já si ho chci taky pořídit, ale vzhledem k tomu že s nForce3 se dá koupit jneom deska Gigabyte a nebo MSI (sux) tak pudu radši do VIA.
27.10.2004 10:23:00   0.0.0.xxx 4239
Myslím, že nemá cenu spekulovat jestli to je 3800+ nebo 4000+. Ono to může být i 4200+. AMD stejně v tom ratingovém značení má extrémní marketingový chaos. Titulek tam je dán hlavně z toho důvodu, aby byl článek maximálně čtivý, protože slovo "ZDARMA" znásobuje čtennost.
Přesto lze o procesoru říct, že patří mezi nejvýhodnější na trhu (po Sempronu 2200+). Má 90 nm výrobní technologii, Cool n Quiet, paměťový dual channel s řadičem v procesoru a velký overclockovací potenciál. Velký klad na který se příliš nebere v potaz je nabídka desek s PCI Express. Jinak tento procesor má cenu koupit nejlépe s VIA KT890 (event. nForce4) a GeForce 6600GT. Nejlepší vánoční konfigurace.
27.10.2004 10:40:28   0.0.0.xxx 4038
Ja jen nechapu jak muze sempron na stejny frekvenci s 256 KB L2 cache mit vetsi rating (3100) nez A64 (3000) kterej ma 2kanalovej radic a 2x vetsi cache?
27.10.2004 11:00:25   0.0.0.xxx 3939
jho ho je to tak )
27.10.2004 11:01:32   0.0.0.xxx 3939
semprony maju rating voci celeronom-d a64 by mali mat rating voci p4
27.10.2004 11:25:05   0.0.0.xxx 3838
...zapomněl jsem do oné věty doplnit, že někdy šly tyto procesory přetočit z 2400 dokonce i na 3600 MHz - pak už jde o 50% nárust. Doplněno :-)
27.10.2004 11:48:41   0.0.0.xxx 3838
Přesně tak, ale já počkám tak do února, aby se trošku odladily Biosy a možná i revize desek. Nechci být betatester:-)
27.10.2004 11:50:10   0.0.0.xxx 3937
jo, urcite je zvlast rating pro kazdou kategorii. kdyby mel sempron rating 1500+ tak ho nikdo co? nekoupi.

a nechapu autora, proc pouziva nejake zk*** a-data s naprosto nevyhovujicim casovanim! to ti poradil kdo? porid si minimalne geil, crucial, ocz nebo shikatronics, a pak teprv muzes neco pretaktovat!
27.10.2004 13:44:25   0.0.0.xxx 3937
ve clanku stoji okud jde o Pentium 4 - žádná sláva. To je jasné i z grafů na první pohled. Kdybychom zařadili nějaký rychlejší model (např. taktovaný 3.6GHz), tak by to zase tak špatné nebylo... ale proč, když jsme testovali Athlona 3000+, který by měl přibližně odpovídat Pentiu 4 na stejné frekvenci.

a ja se ptam tak proc ste teda nenataktily i tu P4? pretaktuje procak a pak ho srovnavate s netaktlim od jineho vyrobce ????
neci vyvolavat flame uznavam uspechy AMD sou to dobry prociky ale tohle srovnani mi pride fakt hodne blby
27.10.2004 13:54:42   0.0.0.xxx 3742
Volbou bylo 262 x 2 což by odpovídalo DDR 524, nebo snížit násobitel a jet na výsledných 214 (DDR 42. Časování bylo zvoleno tak, aby při napětí 2.65V (více se u A64 nedoporučuje) bylo vše zcela stabilní. Mimochodem, agresivní nastavení CAS 2 3-3-6 systém také po nějakou dobu zvládal ale rozdíl výkonu byl prakticky neměřitelný...
27.10.2004 14:10:04   0.0.0.xxx 3939
Říkat, že P4 žádná slává je chybné. Chyba je hlavně v metodice a použitém procesoru. Vždyť Northwood 3 GHz se už neprodává.
Upřimně, ty testy, co nám PCtuning nabidl jsou tristní. Kdo prosím vás dělal tu metodiku? Vždyť to jsou fragmenty mnou a Eaglem dělané metodiky, která se zkládala z 20 testu a bylo to všechno děláno pro procesory na přelomu 2002/2003! Dneska musí vypadat metodika úplně jinak - Doom 3 (nebo podobné hry), nějaká video ci zvuk, pokud chcete mermomoci 3DMark, tak 3D Mark 05 CPU test a ještě třeba nějaký rendering. Stačí se podívat a Xbity nebo Anandtech, jak se má správně testovat.
Neříkám, že Athlon 3000+ není skvělý procesor, opravdu nemá konkurenci, ale P4ka není zas tak špatný procesor. Při dnešních cenách je například 2,8 GHz Prescott docela zajímavý. Narozdíl od AMD už dnes máte na výběr hodně šierokou paletu desek s PCI Express.
27.10.2004 14:12:10   0.0.0.xxx 4038
Vím, že řada A-Data Vitesta se netěší u ladiču A64 nijak velké oblibě. V našem případě jsme neměli problém - při 214MHz časování CL2.5 3-3-6 (Command 1T) a stačilo zvednout napětí na 2.7 a zvládalo to CL2 3-3-6. Jinak i já znám ostatní typy a výrobce (sám mám Geily) a vím, že probléby bývají i tam (závisí na šarži a kombinaci HW)...
27.10.2004 14:18:47   0.0.0.xxx 3939
no me to je jasne. ze to je napsane tak aby co nejvic lidi kliklo. Jinak co se tyce nforce4 zatim se uvadi ze soucasna revize ma problemy pri chodu na HT 1000 Mhz a ze to vyresi plne az dalsi revize chipsetu.
27.10.2004 14:27:52   0.0.0.xxx 3940
...testy měly sloužit víceméně jen jako ilustrace pro možnosti navýšení výkonu konkrétně u jádra Winchester (90nm Athlon 64 3000+). A pokud jde o ten "výrok" ohledně P4, který zmiňujete... tak i ve srovnání s nepřetaktovanými Athlony P4 není žádná sláva... tak proto :-)
27.10.2004 14:33:55   0.0.0.xxx 3937
...testy byly brány spíše jako doplnění výsledků zobrazujících možnosti přetaktování nového jádra Winchester. Až půjde o článek zaměřený na výkony procesorů a vzájemné detailní porovnání platforem... pak samozřejmě použijeme odpovídající metodiku, která ukáže slabiny a přednosti konkrétních procesorů ve specifických případech. Tento článek byl ale opravdu mířen jiným směrem. Formulace v tomto článku obsažené navíc vycházejí ze známých faktů a nejde o nic nového pod sluncem.
27.10.2004 14:58:30   0.0.0.xxx 3639
mam stejny nazor intela jste meli taky pretaktovat a kdyz uz spoustite nejaky test tak nejlepe takovy ktery ukaze realne chovani (ne v testu : p )

otazka na okraj jestlipak jsou nektere hry lepe optimalizovane pro nekterou znacku CPU jaku u GPU ? nevite nekdo?? (ted nemyslim tu A64 hru... ale obecne..) napriklad ?
27.10.2004 15:02:23   0.0.0.xxx 4039
stahnout hypertransport by se nemusel kdyz jde nastavit jeste zvlast delicka pameti, ale kdyz on by ten ubohy cipset to stejne nezvladl -
http://www.cdr.cz/#12235
a pri 800 MHz tedy nema smysl taktovat 400MHz pameti nebo kupovat 500MHz-ové.
27.10.2004 15:02:57   0.0.0.xxx 4037
Už se zdržuju kritiky. Kritizovat umí každý, ale napsat málokdo. Vím jaké to je psát články, byť si myslím, že o trošku víc práce navíc by neuškodilo. Pokud se autora kritika dotkla, tak se mu omlouvám
27.10.2004 15:39:34   0.0.0.xxx 3838
No jo to by jste, ale musel nejdrive vedet ze se HT nepouziva pro komunikaci s pameti ale pro system (AGP/PCI Expres a zbytek).
Pro pameti je tam zvlast radic na pameti ktery je v prociku.

No snad nepisi bludy...
27.10.2004 16:16:34   0.0.0.xxx 3639
AMD konečně dokazuje,že není jen firmou do počtu,nýbrž velmi silnou konkurencí.Pokud něco nemá dát spát intelu,tak to jsou Athlony64 do s.939...jen tak dál,konečně skvělý procesor nestojí pětimístnou částku..Fandím AMD!!
27.10.2004 16:49:58   0.0.0.xxx 3938
taky fandim AMD protoze kdyby tu nebyli jejich procaky am intel monopol a to by byly asi jiny ceny takhle si muzu koupit milaššššška od intelu za rozumnej peniz
27.10.2004 17:24:14   0.0.0.xxx 3839
V NB mam A64 oznaceny jako 3400+ taktovany na 2,2GHz s 1MB L2 cache. V cem je rozdil proti tomu testovanymu?
27.10.2004 18:49:08   0.0.0.xxx 4037
U tech se dala zvetsit frekvence o celych 1000Mhz i vice.
15.7.2005 15:11:45   213.215.110.xxx 3637
add1: ale to si zabudol povedat ze len verzie B0 s 1.5V napajanim
add2: myslim, ze uz u takejto hodnoty to nebolo 100perc. stabilne, tusim nejake to vypadnutie aplikacie alebo systemu...
27.10.2004 19:27:30   0.0.0.xxx 3739
Proboha co to tu šíříš za blábol??? Maximální povolené napětí je až 2.8V víc už se nedoporučuje u AMD64 a Vitesty pro bezproblémový chod při DDR500 potřebují právě těch 2.8V !!! a dají i víc než 500MHz.
27.10.2004 21:18:11   0.0.0.xxx 3841
To snad nemyslíte vážně, že existuje na sc.939 K8T800!!! K8T800 je na sc.754, na sc. 754 i 939 existuje K8T800Pro a na sc.939 pouze K8T800Pro!!!, která jde přetočit na úroveň NF3 - ...třeba Abitka. Pište pravdu. Thx.
27.10.2004 21:27:51   0.0.0.xxx 4038
Vytrženo z kontextu:
...desky s čipovou sadou VIA K8T800 se pro přetaktování procesorů Athlon 64 nehodí...
Kde je psáno o tom, že by K8T800 byla pro sc939? To opravdu nevím. Byla řeč o Athlonech 64... ne o socketu 939.
27.10.2004 22:44:09   0.0.0.xxx 3937
Pokud se nepletu, hovoříme o sc.939....Nevšimnul jsem si, že hovoříme obecně o A64, který je i na sc.754 - tam bych tu výtku bral,tady NE! Taky tady nepíšeme o NF3 150, že. Buď testujeme A64 3000 na obou platformách, nebo na sc.939...a na sc.939 je K8T800Pro, která si může podat ruce s NF3 250.
27.10.2004 22:51:09   0.0.0.xxx 3939
Taky zajímavý testík: http://www.svethardware.cz/art_doc-251794B03F349F67C1256F1B006EF917.ht ml
28.10.2004 11:08:06   0.0.0.xxx 3939
Článek je sice samozřejmě o Athlonu 64 pro sc939, nicméně ta zmínka o čipsetu K8T800 byla brána obecně pro procesory A64. Ale jestli chcete slovíčkařit, tak prosím...
28.10.2004 11:46:01   0.0.0.xxx 4040
Mozna pak nebudes psat takovy nesmysly...pamet je priopjena na CPU primo
28.10.2004 21:04:01   0.0.0.xxx 3740
Slovíčkařit asi nebudeme, ale ta formulace má svoje chybičky - resp.chyby. Ještě jednou: Napište MB, který na sc.939 používá "pouze K8T800"....asi takovej není, alespoň já o takovým nevím...Takže moje námitka není asi úplně od cesty.
28.10.2004 22:12:42   0.0.0.xxx 3941
Zdar ludia, mam rad firmu MSI ale musim kazdeho zaujemca o toto riesenie upozornit....

Tato doska je problemova. Su toho plne zahranicne fora a jedna mi presla rukami presne s tymi problemami.

Trpi niecim ako elektricku nestabilitou. Zrazu vam prestane fungovat zvukovka alebo USB a nepomoze update BIOSU, preinstalovanie Winow, vymena ovladacov...

Jedinym riesenim je vytiahnut cely pocitac zo zastrcky (doslova a bez srandy) a znova zapojit... Po par dnoch fungovania vas ale caka to iste znovu...

Netvrdim ze toto riesenie sa neda prezit. Ale kto chce radsej stabilny a stale skvely vykon, nech ide do overeneho VIA chipsetu a nejakych 10-20% vykonu navyse na CPU moze kaslat. Aj tak je kazdy Athlon 64 uz riadna supa a vacsiu rychlost realne vyuzijete len pri kompresii videa a podobne. Hry potrebuju rychlu graficku kartu a pre nu je tiez vyhodne mat stabilnu a overenu dosku....
28.10.2004 23:56:51   0.0.0.xxx 4039
...a proč bych měl něco takového dělat? Že je K8T800 vyloženě pro socket 939 jsem nikdy netvrdil a v článku to takto uvedeno prostě nebylo.
29.10.2004 05:52:54   0.0.0.xxx 3840
Po předchozích zkušenostech s nForce2 jsem tuto platformu opustil a přešel k Via K8T800Pro. Prostou změnou FSB pracuje tento AMD64 3000+ na 250MHz bez zvyšování napětí. Naběhl i na 255, ale po chvíli vytuhl. Paměti nějaké normální PQI 2x512MB. Jelikož na tento sport nemám čas, tak jsem v BIOSu zvolil položku Overclocking +10% a zcela v pohodě. Teplota je nějakých 36°C při okolních 24°C a otáčkách větráku zbržděných SpeedFanem na 1600. Co víc si přát na domáci práci. Pokud zapnu Cool n..., tak se teplota snizi na 32°C.
29.10.2004 09:19:47   0.0.0.xxx 3739
na domaci praci AMD64 3000+ + 2x512MB.Vskutku dobra sestava pro praci ve wordu jsi me pobavil
29.10.2004 10:32:48   0.0.0.xxx 3840
MSI byly vzdycky sitozni. Byl jsem v jednom bazaru a mistnost s prodavacem byla plna vyrobku firmy MSI. Stala se mi napriklad bota ze na cipsetu co mel zvladat ddr333 po pridani druhe 512tky system nenabehl atd. A na abitce ktera ani ddr333 nemela zvladat to jede do dnes...

Jinak je skoda ze na tech nforce4 nebudou MCP-T neboli 6ch APU. Nastesti si budu vylepsovat komp az pristi rok a to uz snad budou... Nerad bych sahal k reseni firmy VIA nebo kupoval audigy...
29.10.2004 11:06:09   0.0.0.xxx 3937
Nejlepsi procesory na pretaktovani byly TBredy DLT3C (jeden kousek sel z puvodnich 1.47GHz na 2.6GHz. Procenta pocitat nebudu, ale zvedl jsem frekvenci o 1130MHz. Soucasny mobile Barton uz tak skvely neni, jde jen z puvodnich 2000MHz na 2640MHz, ale klidne bych ho s tim NW 3,6GHz porovnal :o)
29.10.2004 11:37:54   0.0.0.xxx 3839
... tak mi ten rating vychazi 3500+ az 3600+. No proste Kdyz je to na 1800MHz 3000+ tj rozdil 1200 tak to na 2358MHz by melo byt 3558+ takze spise 3600+. :-)
29.10.2004 11:41:14   0.0.0.xxx 3739
... mas uplnou pravdu. Proste to tak vychazi.
29.10.2004 11:45:02   0.0.0.xxx 3839
No ty problemy hlavne byvaji ve spojeni s nForce chipsetem. No jinak ja mam Kingston HypeX. Kdyz uz se tu vseci predvadite :-)
29.10.2004 11:45:57   0.0.0.xxx 3740
Samozrejme. :-)
29.10.2004 21:09:08   0.0.0.xxx 3939
Jen jestli není chyba mezi židlí a klávesnicí, popř. u jiného hardwaru....Jen aby nebyl autor příspěvku "sitozni".
1.11.2004 13:09:36   0.0.0.xxx 3939
A on někdo mluvil o wordu ?
2.11.2004 15:15:49   0.0.0.xxx 4038
Nevím proč nechceš GB ani MSI, ale já mám GB a sem naprosto spokojený (nForce 3-250). Myslím, že na přetaktění a stabilní chod sou to jedny z nejlepších značek.
3.11.2004 05:35:38   0.0.0.xxx 3938
Myslíš, že se doma dá pracovat jen ve Wordu? Co takhle CAD, video z rodinné kamery atd.
Ps: Původní PII233 upgradovaný na C433 s 256MB paměti z roku 1997 už opravdu nedostačoval. Doufám, že stávající vydrží s dechem skoro tak jako původní.....
4.11.2004 14:54:09   0.0.0.xxx 3738
At delam, co delam, pameti jedou na stejne frekvenci jako FSB na K8NS Ultra 939.Ani zmena bios za novejsi nepomohla.Nelze tudiz nastavit pameti na 166 a proc na 200 FSB. Pri 220MHz spolehlive zatuhnu.
8.11.2004 07:17:50   0.0.0.xxx 4039
Zdravim, vsechny tunery....tak tenhle clanek mi nedal spat a koupil jsem ten proc a desku. Vysledek me velmi nadchnul, CPU mi stabilne chodi na 278 FSB, coz znamena realnou frekvenci 2448Mhz, tzn, ze byla pokorena magicka hranice 4000 Pokud jsou k dispozici i vysledky testu na mem mailu, pro neverici ochotne zaslu.
8.11.2004 20:23:00   0.0.0.xxx 3938
nech niekto dokaze ze sa athlon da pretaktovat na 6ghz (cistych) lebo prescott ano.http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=42655&page=1&pp=25 staci sa mrknut na tento web a amd je total shit
15.7.2005 15:41:54   213.215.110.xxx 3839
keby si studoval elektrotechniku tak by si vedel nasledovne:
Takt pocesora povedzme 3.0GHz znamena kolko krat vie za sekundu zmenit 0 na 1, cize ak som sa teraz nepreratal, spominany procesor 3 000 000 000 zmeni 0 na 1 za 1 sekundu. To je prakticky hruby vykon procesora.

Lenze dalsia dolezita velicina je, kolko instukcii zvladne za sekundu a to uz vypliva od samotnej architektury. Cize ked AMD ma lepsiu architekturu procesora, ktora sice nezvlada vysoke takty ale pri nizsej frekvencii stihne viac.
Samozrejme o kolko, tak to uz zalezi od konkretnej aplikacii.
10.11.2004 07:12:54   0.0.0.xxx 3837
Mas pravdu.-Mam MSI K8T-Neo2 s VIA a pretaktim to tak o 5% :-(
Pak uz to pada.
10.11.2004 14:42:39   0.0.0.xxx 3841
JoNy, shit je to, čo ti ruka dovolila napísať bez toho, aby si trochu (viac) popremýšľal.
Inak povedané: to, že motor na aute X dosiahne otáčky 6000/min. neznamená, že má vyšší výkon ako motor na aute Y, ktorý vytiahne iba 5500ot./min. Dôležité je, či je tvoje kritérium výkon alebo MHz. Umňa je to napr. pomer výkon/cena
13.11.2004 15:11:54   0.0.0.xxx 3939
Pls, cim to chladis?
16.11.2004 09:52:38   0.0.0.xxx 3836
Na stejném základu (procesor a deska) jsem se dostal (vypadalo to poměrně stabilně, ale dlouhodobě jsem to netestoval) i na 2520MHz (FSB 280), ale pak jsem to stáhl o kus dolů.
17.11.2004 19:24:11   0.0.0.xxx 3839
Ja tu sestavu mam taky, mam jen jiny pameti DDR 400 kingston, dostal jsem se taky az na 280 ale mam problem s nastartovanim pocitace tusim od 262 fsb a vys. Ted mam 260 a po zapnuti nabehne a je stabilni. Ve woknech to dam na 267 a je taky stabilni,ale kdyz ho vypnu a za hodinu zapnu. Nenabehne a musim pockat az do zapne safe mod.
18.11.2004 14:12:57   0.0.0.xxx 3939
Zapomněl jsem dodat, mám Kingmaxy DDR 500 a po snížení multiplikátoru na 8x mi to stabilně běží na 315MHz = 2520. Paměti 262.
19.11.2004 13:44:26   0.0.0.xxx 3838
Mozna si s tim dneska jeste pohraju flashoval jsem bios na 1.41b, nevim, zmizely vsechny vyborny moznosti z biosu 1.37bMOD, tak jsem to dal zase zpet, nevim v cem ma byt lepsi. Jinak skusim jit s FSB vys, tech 315 vypada dobre ale nevim jestli to bude stabilni. mam 3000+ a jede me to na 2.4 ghz dobre. DDR jedou na 218 Mhz taky fajn, ale je to asi strop, musel bych zase snizit na 133 ze 166 u DDR nastaveni. Jeste podam informace, kam az jsem se dostal. AGP mam na 67 kvuli PCI lock, ale i 74 me jelo stabilne.


2.12.2004 14:34:54   0.0.0.xxx 3839
Rating Sempronu odpoveda zhruba vykonu Celerona D. To znamena ze Sempron 3100+ ma asi taky vykon ako Celeron D 3.1GHz a nie ako Athlon 3100+ alebo P4 3.1GHz. Rating sa zvlast pocita pre Athlony a inak pre Semprony.
2.12.2004 15:10:44   0.0.0.xxx 3839
Typicky priklad niekoho kto nieco cital na nete a prd tomu rozumie. Architektura P4 aj Prescotu bola optimalizovana na dosahovanie co najvyssej frekvencie na ukor vykonu. Preto AMD zvolilo na oznacovanie svojich CPU rating a nie realnu frekvencie. Tak mi povedz kto je "total shit" ked CPU na 1800MHz ma skoro rovnaky vykon ako CPU na 3000MHz?
4.12.2004 07:55:27   0.0.0.xxx 3938
Nechapu, proc neni vhodny VIA880Pro chipset. Ja mam desku MSI K8TNEO2 a uplne normalne jedu na 260Mhz, bez zvysovani napeti u CPU,HT,AGP, pouze lehce u pameti kvuli CAS2.5. Takze nyni jedu s Winchestrem 3000+ na 260*9=2340Mhz na 1.4V.
4.12.2004 07:58:59   0.0.0.xxx 3839
Hehe, samozrejme myslim tim VIA K8T800Pro
6.12.2004 15:32:45   0.0.0.xxx 3838
Když si teď ten procák koupím, mám jistotu, že to bude jádro
Winchester, nebo jsou v oběhu i jiná jádra (NewCastle, Clawhammer)?? Nedovedu si představit, že v obchodě rozdělávám 10 krabiček boxovaných procesorů a kontroluju výr. číslo...
6.12.2004 16:06:36   0.0.0.xxx 3839
Co když budu chtít použít desku "ASUS A8V Deluxe"
je tam VIA K8T800Pro + VT8237???????
7.12.2004 08:39:42   0.0.0.xxx 3838
Zdravim autora i dalsi ctenare,
potreboval bych poradit. Na stejnem MB se stejnym procesorem jen horsimi pametmi mam velky problem se stabilitou systemu - nahrani default hodnot Biosu - fail safe, mi zpusobuje, ze hlasi CPU,MEM i AGP voltage v cervenem - to asi neni v poradku,ze? Objevovaly se nahodne pametovy vypadky, v podstate jsem nebyl schopen nainstalovat ani OS. Nakonec jsme byl nucen zmenit nastaveni na Max Memclock na 133MHZ, memory timing na 2T, CAS latency na 2.5, HT frekvency na 4x, nez se system zacal chovat stabilneji. Moc se mi to ale nelibi, o overclocku v tuto chvili mohu jen snit. Dynamc overclock je samozrejme vypnuty. Muze mi nekdo poradit/sdelit, jak je mozne,ze po nahrani fail safe hodnot sam nahrava nebezpecne voltages?? Ma nekdo podobnou zkusenost?
Diky moc za jakoukoliv radu,
MR
(nevim ted presne typ pameti -jen z ceniku tohle: 256MB DDR 400MHz PC3200 CL2.5 MDT (MICRON) - ani verzi firmware desky, bohuzel)
9.12.2004 12:21:50   0.0.0.xxx 4040
Cau, hele nevim cim by to mohlo byt, mozna spatnej bios. Skus ten svuj stavajici vyresetovat a zadny safe nedavej. pokud to nepomuze , liskni tam beta bios 137 a vyssi ..tady mas sajt:http://www.lejabeach.com/MSIK8N/k8nneo2.html, ja tam mam 1.51 a jsem spokojenej, jede vsechno jak ma .. ale 1.37 ma nejaky funkce v biosu navic..jinak zdroj 350w , min ne...pak dej vet.. byez
11.12.2004 14:03:53   0.0.0.xxx 3838
Tenhle procesor je fakt super, koupil jsem 3000+ a nataktil ho na fsb 300, coz je 2700 Mhz a to dva 4500+!!! lepsi koupe neexistuje!!!!!
11.12.2004 21:40:45   0.0.0.xxx 3836
Tak to je husty!! Gratuluju! Budu ho mit pristi tyden na tyhle MSI desce, tak jsem zvedavej co z toho vymackam. Mam objednany Arctic cooling freezer 64, mel by byt dobrej. Jak to chladis ty? Napis podrobnosti. Nebo rovnou clanek na pctuning.
13.12.2004 07:35:45   0.0.0.xxx 3837
Dnes budu mít MSI K8N NEO2 + 3200+ Winchestra. Už se těším. Doufám, že se taky přehoupnu přes 4000+. Dám vědět výsledek.
13.12.2004 14:00:50   0.0.0.xxx 3940
Zdar lidi.
Mám takovej "menší" problém.Mám sestavu poskládanou z tohoto procesoru dále ze základní desky MSI K8N Neo2,paměti jsou 2xA-Data 256MB na 566MHz,Maxtor 160GB SATA a grafika GF5900XT a chladiče Nexus AOP6400.Fakticky podobná sestava jak je na ní taktovanej tan procák tady v tom článku.A teď ten problém:
Když hodím FSB na 262MHz tak mě v pohodě najede windowsXP(win je jen prozatím),ale po chvíli když teplota stoupne na 50stupňů tak se mi pc vypne.Nevím čím to může být.Dival jsem se do biosu jestli tam není nastavená nějaká tepelná hodnota,aby se ten kompl pak vypnul.Ale nic tam takovýho není enabled.Není to třeba špatnou verzí biosu?Protože mi v biosu ta deska hlásí jinačí teploty než v utilitce od MSI COOL N QUIT(nebo tak nějak ten název je).A nebo to nestačí chladit ten větrák?Ale to pak nechápu proč se jim to tady povedlo..
Moc prosím zkuste mi poradit
13.12.2004 14:10:41   0.0.0.xxx 3838
s tou teplotou. Mal som MSI 6547 svojho casu a ta tiez zle merala teplotu, bios hlasil 32, vo wine stabilnych 50. Tak ci sa im to nepodarilo znova. Lebo to bol HW problem a na to ti BIOS nepomoze. Skusa sa pozriet na forum na msi stranke ci tam niekto nema podobny problem.
18.12.2004 14:06:53   0.0.0.xxx 3839
Akurat v pondelok by mi to malo prist, teda MSI Neo2 + 3000+ Winchester, takze dufam ze z toho daco bude. Len som sa chcel spytat ako je to s tymi pamatami, konkretne budem mat APACER 512 CL2.5 400MHz a neviem akou kvalitou disponuju, resp. ci ich mozem nechat bezat na frekvencii podla FSB alebo ich mam samostatne podtaktovat aby bezali na tej vyrobnej frekvencii. Teda ci to vobec ide podtaktovat ich tak aby neboli zavisle na frekvencii FSB. A dalej som sa xcel spytat ako s tym napatim, resp. ci sa odporucuje zvysovat alebo nie a ako to je s chladenim (budem mat boxovany chladic). No a nakoniec este otazocka ohladne zdroja - budem mat nejaky noname 350W a na tom bude ta doska a procak, dva disky, vypalovacka a asi gf6600 a mozno nejaka zvukovka ale to asi nie. No a k tomu su v skrini nejake tie svietiacke ventilatory a jeden svietiaci kabel. Takze ci mi to bude slapat alebo mam kupit iny zdroj, resp. bojim sa aby sa zdroj neodpalil a neposkodil aj nieco ine. Thx za odpoved.
19.12.2004 08:01:11   0.0.0.xxx 3838
Tak jsem se bez jediného problému dostal na 2,5GHz, bohužel to při delší zátěži neudrží paměti - 2x256/400 CORSAIR.
Nemáte tip na nějaké good and low price paměti ? Díky
19.12.2004 08:04:18   0.0.0.xxx 4038
Přesto zkus flash biosu. Při prvním zprovoznění desky jsem měl verzi 1.4, na LiveUpdate MSI mi nabídl 1.3. Ten jsem flashnul a asi po 3-4 dnech se objevil na LU teprve 1.4. Možná tam byl nějaký problém.
24.12.2004 12:09:11   0.0.0.xxx 3840
Tuto sestavu jsem koupil minulý týden - bohužel byla vadná deska, ale naštěstí mi ji brzy vyměnili a tak jsem to včera nažhavil - procák běží stabilně na FSB 290Mhz = 2610 Mhz (cca. A64 4200+ ?). Bohužel mi to brzdí paměti, které mám jen 400Mhz tj. dělička je na 133 a musel jsem snížit HT na 3X. Zklamalo mě ale, že s kartou GF6800 (Gigabyte) je na standartní hodnoty výkon v 3DMarku2003 8680 bodů a při tomto "brutálním" přetaktování mi to hodí "jen" 9170 tj. nárust pouhých 500 bodíků. Cekal jsem daleko víc P.S. chladič mám tichý arctim cooling freezer s heatpipe a drnčí mu větrák (
25.12.2004 02:18:45   0.0.0.xxx 3838
zdarec, tento tyden sem pokoupil dajake soucastky
ato ABIT AV8 (3rd eye) + 3000+(1800MHz) + DDR KINGMAX HC 500MHz 2x 512, a reknu vam ze sem vice nez mile prekvapen
me stabilni vysledky bez zvedadani voltaze
2683 (315x8.5) mirne vykonejsi
2700 (300x9) lepsi z pohledu abit ficurek
takze mili pratele VIA rox a ne ze ne !
taktovani ZDAR !
26.12.2004 14:49:27   0.0.0.xxx 3837
Preco srovnavate 64 bitove a 32 bitove procesory ????
26.12.2004 22:57:07   0.0.0.xxx 3938
jj taky se mi to podarilo taktnout na FSB 300
2700mhz 1,5V + 5% neco...
pameti 2x kingmaxy 500mhz hardcore - 2,6V
deska - MSI K8N nforce3

chladim to tim klasickym boxovanym chladicem a zadny problemy s teplotou nemam
teplota je stabilne kolem 40-45 stupnu ))
6.1.2005 10:38:13   0.0.0.xxx 3938
Co je to za blabol? Mam ASUS A8V rev.2 a vpohode jsem se dostal na 270 bez zvysovani napeti. TH jsem nastavil na 800, pameti 3:2 (naprosto obycejne 400mhz kingmaxy), agp/pci lock na 66/33 a jede to jako vino, vcetne radice disku primo v chipsetu. Nechapu lidi, co si koupi to srackovy msi s nforce3 a vidi to jeste jeko vyhodu. Dyt ta deska ani neni schopna bezet 3dny v kuse.
14.1.2005 10:04:05   0.0.0.xxx 3938
No asi to pisu dost pozde ale v manualu na bios pisi: "pokud chcete zobrazit pokrocile nastaveni stisknete ctrl+F1" a tam se to teprve da nastavit.
14.1.2005 14:12:07   0.0.0.xxx 3740
Pokud se nekdo z vas pohybuje na mezinarodnich "overclockers" forech jako ryba ve vode, mozna by mohl tady nechat par linku na podobne recenze (AMD64 3000+ s.939) ale tentokrat na konkurencnich deskach jako ASUS A8v DeLuxe nebo ABIT AV8 3rd Eye. Srovnani jedine prospeje.
14.1.2005 21:22:29   0.0.0.xxx 3838
Podarilo se mi Athlona 3000+ dostat na frekvenci 2590 MHz s deskou Gigabyte GA-K8NS Ultra-939 (vcore na 1,55 V). Chvili sem ho nechal behat na ty frekvenci a v pohode, na vyssich uz zatuhaval. Opravdu se teda z toho procesoru da dostat hodne. Ale pak sem radsi sel niz protoze 2,6 GHz se mi zdalo opravdu hodne.
14.1.2005 23:38:05   0.0.0.xxx 3836
skusal som co to da na doske od asusu a8n sli a dostal som sa na 2430,7 fsb 270,1, pamati na 220 /resp. 440/.
15.1.2005 15:22:42   0.0.0.xxx 3737
Pěkný den se zminovanou se stavou to jest AMD64 3000+ Winchester a K8Neo2Plazinum jsem se dostal na stabilních
2430MHz a nechal testovat procesor programem Prime95 okolo 20hidin bez erroru fakt super deska a procák pro ty , kteří rádi taktují!!!
Mohu jen doporučit
21.1.2005 10:47:57   0.0.0.xxx 3637
Mam taky problem. Mam ATHLON64 2800+ socket754 a dosku GIGABYTE K8NS s nForce3 chipsetom. Ked zvýšim v BIOSe FSB(CPU overclock) z 200MHz na 223MHz tak prcesor ma 2GHz(normalne ma 1,8GHz).Ale uz pri 2,1GHz to blbne, pri tom procesor ma teplotu okolo 40 stupnov..Pritom viem ze sa da pretaktovat na ovela vyssie frekvencie.Treba zvysit aj napätie???Este som to nikdy nerobil a nechcem to pojebat, tak o kolko to mam zvysit?? Takisto ci mam zvysit napätie DIMM modulov... Dik
22.1.2005 14:06:47   0.0.0.xxx 3535
Je sice pravda, že třeba Northwoody 2400 s 800MHz FSB šly přetaktovat běžně na 3200 MHz, někdy dokonce i 3600 MHz (což je 50%).......PŘEČTI SI TO POŘÁDNĚ
24.1.2005 09:40:16   0.0.0.xxx 3637
Nechapu jak tady nekdo mohl napsat ze MSI jede jen tri dny. Ja s timhle dost pracuji a divil byste se asi kolik je reklamaci GB a kolik MSI. Muzu vsem v klidu MSI doporucit protoze dneska na nej ma jen trochu ASUS nebo ABIT ale GB urcite ne. Pro AMD je Msi absolutni spicka
25.1.2005 09:40:00   0.0.0.xxx 3636
Mam tiez asus a8v dx rev.2 mozes mi tie nastavenia v biose popisat ako pre zacitocnika? /kingmax 400 2x256, athlon 64 3200+ 939,asus radeon 9200pro,mator 120G sata/,dostal som zatial na 2400.... brdo
25.1.2005 19:24:49   0.0.0.xxx 3636
To je jednoduchy: musis zvysit napeti (obecne je zvyseni napeti o 10% povazovano za bezpecny - ja treba jedu svuj a64/s754 na 1.7v) Pameti nekam k 2,7-2,8v. A HTT taky nejky ty 2 nebo 3 desetinky voltu navic zkousne. Pak uz jen musis hlidat, kvule cemu prestava bejt system stabilni (napr snizeni nasobice HTT) - peknej clanek k tomu byl na :
http://www.dugu9tweaks.net/guides/a64oc/index2.html
ale uz tam neni (?!?). Kazdopadne prolez net a najdi popis jak spravne taktovat a64 - je to tak trochu veda, ale stoji to za to :-).
26.1.2005 18:25:51   0.0.0.xxx 3735
MSI K8N Neo2 a A64 3000+(939)
Čim to že pokud kliknu v BIOSu (revizi si bohužel teď nevybavuji) na položku HT tak dojde k výtuhu PC, jedině hardreset. Po resetu vše najede ale položka HT prostě nic jen tuh. Nesetkal se s tím prosím někdo. Děkuji za odpověď
26.1.2005 19:14:16   0.0.0.xxx 3536
pouzij tlacitko "+" nebo "-"
taky se mi to stalo...
jakmile to zmenis pomoc "+" nebo "-" tak uz to pujde zmenit normalne pres menu...
27.1.2005 14:18:26   0.0.0.xxx 3536
konečně? nebyls hibernovanej? :-)
30.1.2005 17:47:35   0.0.0.xxx 3537
Za prve: HT=3*... Nezapomen ze spojeni s AGP jde pres HT...-(((, zkus mu(chipsetu) dat 0.1 - 0.2V navic a prepnout na 4*...
Za druhe: 3D03 neni tolik zavisly pri mereni i na CPU jak tomu bylo u 3D01, ale to porad jeste neznamena ze nebude realne vetsi herni narust vykonu oproti chabemu narustu v 3D03...
8.2.2005 17:13:17   0.0.0.xxx 3435
Mam stejnou desku ale A64 3200+, kdyz jsem mel HDD WD200Gb ATA133 tak u me slo taktovat CPU do zhruba 2,5Ghz ale kdyz jsem disk vymenil za WD200Gb SATA tak nejde taktovat ani otrochu vic nez je zakladni takt, nevite nekdo jak tento problem vyresit?? Dekuji
8.2.2005 22:37:40   0.0.0.xxx 3537
vynatek z clanku...

Co ale v nastavení nikde nenajdete, je jeden velice důležitý fakt, na který by se nemělo při přetaktovávání zapomenout. Řeč je o integrovaném diskovém řadiči Serial ATA (SATA), který v některých případech může působit problémy - obecně se udává hodnota FSB, kdy řadič přestane pracovat, kolem 210 - 215 MHz. To opravdu v takovém případě moc růžově nevypadá, nicméně existuje řešení - stačí SATA disk připojit na 3. nebo 4. konektor (jejich frekvence nevychází přímo z HT jako u konektorů 1. a 2.) a problémy by měly zmizet.

... ani tohle nepomaha?
8.2.2005 23:59:39   0.0.0.xxx 3736
Zitra mi konecne privezou stejne komponenty jako jsou v tomto prizpevku jen pameti jsem radsi zvolil Kingmax-500-hc. Jak to tu studuju, zajimalo by me, hlavne u tech co ze sestavy dostaly az 2700Mhz (300*9) jak maji nastavenou delicku na pametech, pravdepodobne 4/5*FSB coz dava (2*240=480). Neni to plytvani potencialem pameti? Neni z hlediska vykonu lepsi snizit FSB a radeji dat pameti pres 500mhz pomerem 1:1? Taky by me zajimalo kolik se z techto pameti da vubec dostat pri plne voltage.
btw: mozna tu melu neco co vubec nemusi byt pravda, bo od casu co jsem naposledy neco taktoval uplnynulo par roku a z taktovani se nejspis stala veda
10.2.2005 21:41:12   0.0.0.xxx 3635
Ako je to u cipovej sady nForce4? tiez u 1 a 2 s-ata konektoru (radic v cipovej sade) je to priamo fsb, a u 3 a 4 konektoru nie? Lebo mam podobne problemy, procesor sice pretaktujem, ale zjavne disk to nezvlada...
11.2.2005 13:50:41   0.0.0.xxx 3537
A proc to proste nezkusis?!
11.2.2005 14:11:20   0.0.0.xxx 3436
nech prehadzujem s-ata disk kamkolvek, nedostanem sa s fsb vyssie ako na 210MHz. To je dost mizerne pretaktovanie, ked tu isiel pretaktovat na fsb ~250MHz...

BTW, mam este jeden disk, p-ata, ked nahodim komp s nim, bez problemov to ide aj mne na fsb250. To ma len utvrdzuje v nazore, ze s-ata radic/disk mi to obmedzuje...
11.2.2005 18:10:57   0.0.0.xxx 3534
Jojojo kdyz to dam na 3. nebo 4. konektor tak to funguje bez problemu. Zkousel jsem to i u kolgy co ma A64 3000+ 754sl. na desce MSI K8N NEO a zatim jsem z nej spolehlive vyzdimal 2,4ghz ..... Diky
12.2.2005 18:28:34   0.0.0.xxx 3534
k tomu ti vice nepovim, ta deska mi neprosla rukama, snad nekde v nejakem diskusnim foru se to urcite resi...
12.2.2005 18:38:05   0.0.0.xxx 3635
Opravdu dobra koupe, jde s toho vyzdimat hodne, abych ale vyuzil vse na plno nechal jsem to nastavene na:
Pameti 2x512Kingmaxy 1:1
HTT 4x
nasobitel 9x
FSB 250mhz
CPU 1,5V +5%
VDDR 2,65V

Ve vysledku:
Pameti 500Mhz
HTT 1000Mhz
Procak 2250Mhz

Naprosta stabilita, vse uzavreno v nevetranem case, teplota mezi 37-49C -> muzu doporucit
12.2.2005 22:11:11   0.0.0.xxx 3536
Tvoje zkusenosti me zajimaji, protoze si chci poridit prave msi neo4, tedy s nforce 4. Z popisu ale vyplyva, ze tato deska ma konektoru 8, tedy podle meho nazoru 1-4, ktere vychazeji z HT a 5-8, ktere vychazeji z PCI. Potom by ale posledni 4 konektory nemely delat problemy, protoze deska ma funkcni AGP/PCI lock. Jestli to je ale tak doopravdy, to tady povi jen ten, ktery msi k8n neo4 platinum vlastni.
15.2.2005 15:50:45   0.0.0.xxx 3535
Mám desku K8N neo2-54G a uvedený procesor,dále paměti 400 Mhz 2 krát 512 mega.Ty maji 2,65 Voltu a jedou super.Ale navím jak přetaktovat procesor.prosím o radu.Zkoušel sem nastavit v biosu přetaktovaní od sergeant po colonel.Ale PC už se nerozběhne.Poraďte díky
18.2.2005 13:54:37   0.0.0.xxx 3535
Ja mám desku s čipem K8T800 a FSB v poho na 280MHZ, takže 140%. A mam boxovanej chladic...Autoři článku se asi setkali jen s nějakým neznačkovým zmetkem
22.2.2005 21:18:52   0.0.0.xxx 3333
To spis vypada nazdroj ale ted uz je to asi jedno ne:-)
27.2.2005 23:37:41   0.0.0.xxx 3537
Myslíte, že by se hodily i tyto paměti ? Podle mě by mohly zvládnout těch 428 MHz...
10.3.2005 19:46:05   0.0.0.xxx 3635
Tak to sem rad, pac mam stejnou desku a chtel bych to taktnou a co sem cetl na forech tak psali ze tahle deska na to moc neni. muzes napsat podrobnejsi nastaveni? i kdyz uz je trochu pozde co
16.3.2005 23:45:56   0.0.0.xxx 3533
No me se to podarilo nataktit az na 2800, ale uz to zamrzavalo skoro i v BIOSu. Jinak ted to mam na 2582MHz,FSB 287MHz,pameti 215MHz a jede to naprosto krasne a spolehlive i pod Windows. Jinak deska je MSI nForce 4 platinum, pameti OCZ platinum 2x256MB 2-3-2-5(400Mhz) Jo procesor je boxovany a teplota jadra naprosto bezproblemu(37 stupnu)
18.3.2005 14:13:21   0.0.0.xxx 3434
Nevíte někdo jakým způsobem nataktovat procesor (Athlon 64 3000+) na desce Gigabyte GA-K8NF-9 - nForce4 4X? Když zvýším FSB, zvýší se mi i takt pamětí (kingston 400), které to neunesou, zatímco procák v pohodě zvládne i FSB 230. Nenašel jsem v BIOSU žádnou děličku, jak zvednout FSB bez radikálního zvýšení taktu paměti. Co dělat? Pomůže nový, případně jaký BIOS zvolit? Díky moc za odpověď
23.3.2005 00:07:51   0.0.0.xxx 3634
Pretaktoval jsem svuj Athlon 64 3200+ Winchester na 2353Mhz. Napeti jsem vsak nechal na defaultnich 1.4V
Chtel bych se zeptat, jestli ma to napeti nejak vliv na vykon?
Pripada mi totiz zbytecne ho zvysovat (kdyz se diky tomu snizuje zivotnost CPU). Diky.
30.3.2005 18:24:51   0.0.0.xxx 3536
Po stisku Ctrl+1 by se melo zpristupnit skryte menu, ktere umoznuje podtaktovat pameti.
1.4.2005 02:41:15   0.0.0.xxx 3535
Muze mi prosim nekdo poradit??Chci si koupit AMD 64 3000+ Winchester,grafickou kartu mam Radeonku 9800Pro a nevim jakou koupit desku,bojim se aby se mi to nejak nemlatilo.Bude napr vadit,kdyz si koupim desku s chipsetovou sadou od konkurencni nVidie??Ja bych ji docela chtel,protoze vsude pisou,ze je nejvykonejsi,ale nerad bych,aby mi pak grafika spatne makala.comp mam hlavne na hrani.
Diky predem za kazdou radu.
4.4.2005 14:33:41   0.0.0.xxx 3434
Mam Athlona v GA-K8NS a 15 minut po zapnuti mi stupnu otacky ventilatora na CPU z 3000 na 5800,co je blbost,lebo teplota my stupne z 28 na max.34 stupnov a vyssie sa nedostane.Ja si myslim,ze naprazdno by mal vento tocit max.4000.Pri tych 6000 to uz huci ako hovado.Nevie niekto co to moze sposobovat.Diky.
6.4.2005 15:16:24   0.0.0.xxx 3635
Dobry den,
potreboval bych od Vas velkou pomoc. Pote, co jsem snizil napeti v
biosu na MB MSI K8N NEO2 Platinum z 1,5 na asi 0,85 a ulozil bohuzel
toto v biosu, tak se mi pote hned vypnul monitor a zacaly se najizdet
na prazdna obe opticke mechaniky. Po delsi dobe mi tento stav pripadal
divny a tak jsem se pokusel restartovat pocitac, neuspel jsem. Tak
jsem vypnul privod eletrickeho proudu. Po zapnuti pocitace mi bohuzel
nenajede ani bios, abych mohl zvysit napeti, a tak tento stav zustava
stejny a chtel bych teda poradit. Treba jestli existuje nejaky zpusob
jak obnovit puvodni hodnoty v biosu,a niz by se pouzil samotny bios.
Nevypada to vubec dobre,
dekuji za rady

24.7.2005 21:29:42   85.70.101.xxx 3535
zkus vyndat zalozni baterii na zakl desce..
7.4.2005 13:38:13   0.0.0.xxx 3534
Vůbec tady nevidím žádný ceny ...
9.4.2005 13:32:27   0.0.0.xxx 3634
otevri compl a vyjmi baterku a sroubovakem zkratuj kontakty baterie , hlavne pri vypnutém pc ze site.
12.4.2005 14:04:46   0.0.0.xxx 3634
Doufam, že ten šroubovak maš magnetickej, to pak mužeš desku vzit, rozřezat a zatopit s ni. A ty typek, co tě to napadlo snižovat napětí na čipsetu. to nech tak. Jinak ja mam MSI neo2 Platinum, 2x 256MB DDR Vitesta, AMD64 3200+, chladič Thermaltake Pipe 101 a jedu na 2500MHz/250Fsb/CPU 1,5V a v 3D marku 2001 dam na software TL 640x480 11669 bodu s grafikou FX5200, což je vic, než da FX-55 s pamětima Mushkin cl2 1GB dual a s Radeonem 9800Pro. Je to fakt husty mejdlo
12.4.2005 18:35:01   0.0.0.xxx 3435
mam MSI k8t800pro s via a a64 3000+ a taktnul sem ho az na 2.4 jen sem zmenil v biosu HT800, fsb 275, ddr 266, a agp na 66 mhz a v pohode, jen by to chtelo o trošičku lepší chlazení, vyskočila me teplota pri prime95 na 47 stupnu.Mam standartni boxovanej chladič od amd.
12.4.2005 18:40:20   0.0.0.xxx 3236
mam tady 20 pc a zatim zadnej problem, šroubovak je tuti magnetickej, asi mam stěsti, ale nevim co by moh podelat, ty viš asi lip tak napiš,dik.clear cmos znam, ale ne vždycky použivam, na aopen a asus jo, na msi sem ho nehledal.
13.4.2005 23:50:43   0.0.0.xxx 3538
Mam dosku gigabyte K8NXP-9, AMD 64 3000+ soc. 939, ramka kingstone 512 MB 400, GeForce MSI 6600 TD 128,ako sa da ntaktovat, tak aby bol win. stabilny. Ak by bolo mozne tak podrobne nastavenia. Diky
15.4.2005 12:07:44   0.0.0.xxx 3434
mas to docela v poho s tim A3000+ na 2,4. Mame takove neprijemne zkusenosti s magnetickym šroubovakem u čipsetu, ono to pak nechtělo najet, ani za boha. Uvažuju o zkousce 3GHz. jo, ja to chladim tt pipe101, ale nemam tam ventilator, takze pasiv dava těch 65 stupnu
6.5.2005 11:02:28   0.0.0.xxx 3535
Taky se tu soucastky neprodavaji, ale jen testuji. Jestli chces ceny navstiv obchod.
31.7.2005 19:55:45   85.70.101.xxx 3437
Zdravim
Mám v plánu svůj budoucí AMD Athlon 64 3000+ taky takhle nataktit, budu mit zakl desku MSI nforce 4...., ale mám problém s výběrem operační pamětí. Součástky obědnávám z www.extrapoint.cz (mám tam slevy atd.), a tak můžu vybrat pouze to co je tam. Mohl byste mi někdo prosím poradit jakou značku si vybrat ?
12.8.2005 12:52:14   195.72.7.xxx 3535
Mám pretaktované AMD64 3000+ na 2,4GB, ide to super, len sa chcem spýtať na chladenie procesora. Teraz mám originál box a teplotu max.47. Chcem mať istotu, že teplota nebude vyššia po prípade ju znížiť. Aký chladič by ste navrhli? Díky
29.8.2005 18:07:59   62.209.210.xxx 3536
no já teda nevim, co je pravdy na tom, že se Via nehodí pro přetaktování :-) mám MSI K8T Neo2-FIR (ViaKT800Pro) + Athlon64 3000+ Winchester a naprosto v pohodě jedu na 2415 mhz (2400 mhz 3800+...) což je při FSB 268 mhz a standartním napětí teploty 30°C v klidu 37°C při zátěži, box. chladič, paměti obyč samsung 400 mhz 2,5-3-3-8 jedou na asi 440 mhz 2,5-3-3-6 1T :-)
1.9.2005 14:29:46   84.47.74.xxx 3636
skontroluj si ci ti sonda meria spravne, 30°C na box chladic je nemozne.
5.11.2005 08:07:35   84.242.95.xxx 3535
jo jenze ty mas Pro chipset, ktery taktovat jde
30.6.2007 01:15:29   83.240.17.xxx 00
to mas pravdu 30 stupnu je nesmysl v zakladu je to tak 38 bezna teplota pekne honi trenky
6.12.2005 22:43:34   217.11.240.xxx 3334
CHtel bych se zeptat jastli ma nekdo zkusenost s touto deskou? Diky

Nedostanu se pres 246 FSB (v pametech problem nebude mam 500 Kingmaxy hardcore)
6.12.2005 22:44:46   217.11.240.xxx 3334
CHtel bych se zeptat jastli ma nekdo zkusenost s touto deskou? Diky

Nedostanu se pres 246 FSB (v pametech problem nebude mam 500 Kingmaxy hardcore. AMD 64 3000+ Venice) poradte mi pls ...
7.12.2005 19:17:18   217.11.240.xxx 3233
Dobry uz je to v poho mam to ted pretocena na 2303 Mhz a fak to skvele
uz se tesim na novyho zalmana a pudu do 3 Ghz )
30.1.2006 14:55:59   195.113.162.xxx 3130
Mám AMD Athlon 64 3000+ s jádrem Venice a jede mi to na 2509 MHz (27 při teplotě cca 34°C a mám původní Box... heh
1.2.2006 21:41:02   85.70.228.xxx 3029
Lidičky mam CPU AMD Athlon 64 3500+ Venice, zakladní desku MSI nForce 4 platinum a paměti Kingston DIMM 1024MB DDR 400MHz Dual Channel Kit CL2 (CAS Latency 2 - 2-3-2-6-1T).. Může mi někdo poradit jak to mam přetaktit? Paměti sem dal na 166MHz, HT frequency na 3, CPU voltage o 5% vic a FSB mam 242MHz. Takže frekvence CPU sem zved z 2200 na 2661MHz ale pameti mi jedou jen na 190,1MHz coz je asi blby. kdyz dam FSB vic staci o 3 tak to pada nebo se nazapne. Poradí mi někdo pls?
30.6.2007 01:11:06   83.240.17.xxx 00
problem muže být ve zdroji ja jsem to taktl z 1.8 na 2.45 sku zdamas propustnost kanalu pametí dat na sutomatikku jen si nastav frekvenci a cl
hodne zdaru
nebo ti to nechladi jak by melo
14.5.2006 15:57:32   82.99.180.xxx 1411
Mam takovy maly dotazek
Nejak se mi nedari taktnout procesor v Biosu ale pres programek ntune je to vsechno OK Athlon 3000+ jadro Venice se mi v tom programu podarilo zvednout na 2500MHz ale kdyz pouziju stejne nasteveni v biosu tak musim restartnout bios. Zakladni deska je K8N neo3 na chipsetu N-Force 4-4 muzete mi nekdo poradit jak to mam udelat aby mi to bezelo stabilne taktovanim v biosu? diky.
21.10.2006 23:35:04   89.24.6.xxx 53
WWW.KUKU.CZ
13.12.2006 14:27:25   88.101.69.xxx 00
Nevýte někdo jaký je nejvyšší bezpečný napětí pro AMD Athlon64 3500+ Venice?
30.6.2007 01:04:57   83.240.17.xxx 11
jj souhlasim stím vším zde take jsem taktoval a je to nařez co jde udelat s amd procerorem podarilo se mi to taktnout ze zakladu 1,8 na super takt 2,45 bez nutnosti nejakejch extra tuningu jen jsem zmenil chlazeni za lepsí a fachá to skvele

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

2 čtenáři navrhli autorovi prémii: 1Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.