Hlavní stránka Návody Úpravy: přetaktování Jak na to: průvodce přetaktováním - procesory AMD
Jak na to: průvodce přetaktováním - procesory AMD
autor: Petr Válek , publikováno 15.4.2004
Jak na to: průvodce přetaktováním - procesory AMD
Není to tak dlouho, co jste si na našich stránkách mohli přečíst článek na téma "průvodce přetaktováním - Intel Pentium 4". Dnes se k tomuto tématu vrátíme a podíváme se na procesory AMD. Co znamená, když se řekne "zamknutý procesor" a další informace, týkající se overclockingu AMD se dozvíte v tomto článku. Poradíme Vám, jaký procesor je nejvýhodnější koupit, jaké základní desky je možné použít a jak postupovat, abyste z procesoru dostali maximum. {mospagebreak title=AMD a overclocking - časy se mění aneb historie se opakuje}

Procesory firmy AMD vždy patřily mezi nejdostupnější "motory" pro osobní PC. Díky nižší ceně (tím vynikají zejména základní modely, které přesto poskytují vysoký výkon) a tudíž lepší dostupnosti si procesory s logem ve tvaru stylizovaného lotosového listu získaly veliké množství lidí - tradičně nejvíce skórují ve Střední Evropě a Jižní Americe (díky výhodnému poměru výkon/cena si Athlony a Durony pochopitelně získaly zástupy příznivců i u nás).

Jak na to: průvodce přetaktováním - procesory AMD

Mnohé typy jsou pověstné solidní "frekvenční rezervou" - díky tomu se AMDéčka staly oblíbenými i mezi overclockery. Největší úspěchy z hlediska přetaktovávání (overclockingu, dále jen OC) sklízely a sklízejí dobou ověřené procesory, jako jsou například AMD Athlon XP 1700+, 1800+ či 2100+ (typy s jádrem Thoroughbred) nebo AMD Athlony XP řady 2500+ (s jádrem Barton), případně AMD Durony (s jádrem Applebred).

Overclocking - o co se jedná?

Overclocking, což je vlastně zvyšování frekvence procesoru nad mez stanovenou výrobcem, byl ještě před několika léty brán téměř jako něco nelegálního - "jak je možné, že zákazník používá výkon který nezaplatil?" - zněla nejčastější námitka. Kdyby to bylo možné tak snadno provádět i u automobilů, výrobci, prodejci, stát i různé další organizace by našly metodu, jak přetaktování postavit mimo zákon (už vidím titulky "policisté odhalili nelegální overclockerskou dílnu" ;-) Overclocking se však zrodil ve světě informačních technologii, tam kde vývoj je tak rychlý, že se umělé hráze a omezení bortí jako domečky z karet. Stačí se podívat na útok 64 bitových procesorů, na to jak rychle se stává historii výrobek tři roky starý... (kdyby vývoj procesorů závisel na naši vládě, nejspíše bychom byli u řady 486, extenze MMX by byly dosud v podvýboru senátu a za každý MHz by se platila speciální daň).

Doba však pokročila a s ní se změnil přístup k overclockingu - dnes jsou procesory natolik levné, že motivy přetaktovávání už nejsou hlavně ekonomické, dnes se z overclockingu stal tak trochu sport. Navíc, technologie nám dnes dovolují procesor i grafickou kartu přetaktovat téměř jedním kliknutím myši - tak proč toho nevyužít? (v poslední době to pochopili i výrobci a svůj hardware stále častěji sami přetaktovávají, viz. MSI a její Dynamic Overclocking).

Ať je to nový procesor nebo grafická karta, dříve nebo později se část uživatelů rozhodne získat výkon "zdarma". Dnešní článek je určen především pro ty čtenáře, kteří ještě nenašli kuráž se do přetaktování pustit, nebo nevědí jak začít a postupovat. Než se však pustíme na plný pecky do "ždímání" procesorů, měli bychom si zopakovat základní věci.

Overclocking - základní pojmy

První co byste měli vědět je, že overclocking je provozování komponent mimo výrobcem doporučený rozsah - v praxi tedy přicházíte o záruku, případně můžete snížit životnost přetaktovaného HW. Veškerá rizika jsou jen a pouze na vás. Pokud se přesto do toho chcete pustit, začneme opakováním základních pojmů (zkušeným doporučuji tuto pasáž přeskočit). Dále uvedený popis platí pro klasické procesory Duron a Athlon XP. Nové 64 bitové Athlony (64, FX a Opterony) se od klasické koncepce poněkud liší, rozdíly si probereme později.

Srdcem každého počítače je procesor (CPU). Procesor je osazen na základní desku, která je pro počítač víc než jen základnou - na spolupráci jednotlivých komponent má větší vliv základní deska než procesor a proto ji považujeme za nejdůležitější součást počítače. To platí ještě více pro přetaktování - i zde základní deska hraje prakticky nejdůležitější roli. I když výkon plyne z procesoru, základní deska ho prakticky řídí.

FSB (Front Side Bus) je "vedení" / sběrnice, pomocí které je procesor spojen se základní deskou. Sběrnice FSB je charakterizována několika parametry, přičemž nejdůležitějším je její rychlost, vyjadřována obvykle pracovní frekvencí (někdy se uvádí přímy takt sběrnice, někdy zase dvojnásobná rychlost přenosu dat - my se budeme držet taktování sběrnice). U procesorů AMD se můžete setkat s frekvencemi FSB 100MHz, 133MHz, 166MHz a 200MHz (datově: 200, 266, 333 a 400MHz).

Násobič (Multiplier) je číselná hodnota, která diktuje procesoru, na jaké frekvenci má pracovat. Frekvenci procesoru lze zjistit jednoduchým výpočtem. Uvedu jeden příklad - AMD Athlon XP Barton 2500+ je procesorem s násobičem 11 a využívá sběrnice 166MHz (frekvence ve skutečnosti bývá 166.66).

166MHz fsb x 11 multiplier = 1833MHz

Násobič a frekvence FSB jsou základní veličiny umožňující přetaktování. Musí ale existovat možnost jak je nastavit. Frekvenci fsb (external frequency) je většinou možné upravovat, s multiplikátorem je však situace jiná.

Důležité: firma AMD používá u svých procesorů tzv. "performance rating" - to znamená, že podle použité technologie je rozdíl mezi označením procesoru a jeho taktem. Například výše zmíněný typ 2500+ skutečně "tepe" na frekvenci 1833MHz. U AMD se však snaží, aby "rating", který pokračuje i u Athlonů 64 odpovídal imaginárnímu "měrnému" výkonu procesoru.

Určitou přechodnou dobu umožňovaly procesory Athlon XP volnou změnu násobiče - to znamená, že násobič jste mohli libovolně měnit np. zmíněnou 11x jste mohli změnit na 12x, 13x... V této situaci bylo možné procesor přetaktovat pouhou změnou jednoho čísla v nastavení BIOSu. Dnes jsou všechny nově vyráběné procesory opatřeny zamknutým násobičem - již zmíněná 11-ka je prostě pevně daná. Navíc procesory už mají takové úpravy, že dříve používané triky dnes už neplatí, nepomůže spojování můstků, pájení drátků, nic...

Poznámka: v minulosti, kdy se objevovaly procesory s uzavřeným násobičem (Thunderbird, Palomino), existovaly způsoby jak toto omezení obejít. Bylo možné použít jednoduché spojení přerušených můstků L1 tužkou, vodivým lakem, další z variant byla instalace drátků přímo do otvorů v socketu na přesně určené místo nebo spojení pinů přímo na procesoru. Bližší informace o těchto metodách najdete na našich stránkách zde a zde.

AGP/PCI lock je pro overclocking další důležitou vlastností. Frekvence FSB se běžně používá k odvození taktu dalších sběrnic jako je PCI, AGP nebo taktování RAM. Pokud je frekvence fsb 100MHz, je základní frekvence AGP (66,6MHz) odvozena právě z FSB dělením 2:3. K tomuto účelu systém využívá děliček frekvence. Ve svém důsledku to znamená, že pokud zvýšíte frekvenci fsb například o 30%, změní se také frekvence AGP a PCI o 30%. Za těchto podmínek může docházet k problémům s grafickými kartami, disky nebo zvukovkami. Aby k podobným situacím nedocházelo, byl vytvořen AGP /PCI lock, který nastaví děličku tak, aby frekvence AGP a PCI byly stále 66 a 33MHz. Na platformě AMD jsou tímto lockem vybaveny zatím pouze desky s čipsety nForce.

Poznámka: Pokud jste vlastníky čipsetů nepodporujících AGP/PCI lock (jako KT333, 400, 600... SiS), je třeba při OC postupovat poněkud obezřetněji. U zamčeného procesoru lze totiž zvýšit frekvenci procesoru pouze zvýšením fsb a to se v určitých případech (kdy je frekvence fsb nestandartní) nemusí periferiím líbit.

Clear CMOS je zvláště při overclockingu velice užitečná věcička ;-) Často se stane, že některá nastavení přeženete a PC zamrzne, nepůjde vypnout či zapnout. Pokud se při nastavení parametrů cokoliv přežene (může to být třeba jen nastavení paměti) a PC odmítá normálně fungovat, stačí jej vypnout z elektrické sítě a pomocí můstku / jumperu Clear CMOS (najdete jej na základní desce v blízkosti baterie) vrátit nastavení na základní hodnoty. Budete muset znovu nastavit veškeré parametry, protože ty předchozí jste si smazali právě vyčištěním CMOSky.

Poznámka: Valná většina výrobců základních desek vybavuje desky vlastností, která si zapamatuje poslední nastavení a při případném problému jej při dalším startu automaticky načte.

{mospagebreak title=Hardware a overclocking - procesory}

Základem každého PC, který by měl umožňovat přetaktování, jsou kvalitní komponenty. Kromě procesoru, jsou to především základní deska a paměti. Velice důležitým kritériem je pak chlazení. Nejdříve se ale musíme porozhlédnout, jaké procesory jsou z hlediska případného OC nejlepší koupí dneška.

Přehled procesorů AMD

Aby jste se v záplavě všech těch Thoroughbredů, Applebredů, Bartonů, Thunderbirdů a dalších neztratili, zde najdete přehlednou tabulku procesorů AMD jak z minulosti tak i ze současnosti. Jedná se o zkrácenou verzi seznamu takřka všech procesorů, které kdy byly vyrobeny. Jde o dokument staršího data, přesto může dobře posloužit. Kompletní přehled můžete stahovat zde.

Overclocking a... výroba CPU

Firma AMD nevyrábí každý procesor s rozdílnou frekvencí zvlášť. Vyrábí se pouze jeden druh jádra s daným kódovým jménem (Thoroughbred, Barton, Thorton...). Každý kousek je však unikát, některý se "povede" více a některý méně. Podle některých kritérii (nejdůležitější, ne však rozhodující jsou finální testy) dostane procesor určitý frekvenční "cejch". I když výrobce vyrobí kvalitní procesory které odpovídají np. rychlosti Athlonu 3200+, stále potřebuje velké množství pomalejších a levných procesorů (portfolio se sestavuje tak, aby bylo možné oslovit všechny příjmové skupiny). Proto zcela běžně se část procesorů nastaví jako nižší typy. Rychlé procesory jsou pochopitelně vybírané z nelepších šarží, může se však stát, že koupíte pomalejší typ, ze stejným frekvenčním potenciálem!

Co tím chci říct? Pokud soused má Athlona XP 3200+ a vy si koupíte Athlona XP 2500+, je možné že máte úplně totožné procesory, s tím rozdílem, že soused má lépe přetestovaný a výrobcem certifikovaný kousek. Je tedy více než pravděpodobné, že pokud máte se sousedem stejné jádro procesoru, budete schopni svůj procesor možná provozovat na stejné frekvenci jako váš soused.

A pokud si vaše sousedka koupí nový Duron 1,8 GHz s jádrem Applebred, může teoreticky mít stejný procesor jako vy, jen s tím rozdílem, že výrobce vypnul tomuto procesoru část paměti cache.

Přetaktovavací potenciál

Zde nabízím malou tabulku procesorů AMD, které mají přes svůj rozdílný název stejný základ a mají podobné přetaktovací schopnosti (první Durony však zdaleka nedosahovaly takového přetaktovacího potenciálu jako jejich dospělé protějšky Athlony).

High-end/Mainstream Server Low-end Výrobní tech. Max. frekvence
Athlon (Thunderbird)  

Duron (Spitfire)

180 nm 1,4 GHz
Athlon XP (Palomino) Athlon MP (Palomino) Duron (Morgan) 180 nm 1,8 GHz
Athlon XP 2200+
 (Thoroubred A)
    130 nm 1,8 GHz
Athlon XP (Thoroubred B)
Athlon XP (Thorton)
Athlon XP (Barton)
Athlon MP (Thoroubred B)
Athlon MP (Barton)
Duron (Applebred) 130 nm 2,2 GHz
Athlon 64 (ClawHammer) Athlon FX/Opteron (SledgeHammer)   130 nm SOI 2,6 GHz

Jak jste si mohli všimnout, tak maximální frekvence závisí především na výrobní technologii a vnitřní architektuře. Thoroubred A představuje mezistupeň, první pokus AMD s 130 nm výrobní technologií, který se příliš nepovedl (frekvenční možnosti stejné jako 180 nm Palomino).

K7, K8 - o co se tady jedná?

V případě AMD musíme brát v potaz dva různé postupy overclockingu, protože AMD má dnes dvě odlišné řady procesorů, které se koncepčně liší - K7 (rodina AMD Athlon a Duron) a K8 (rodina Athlon 64, FX, Opteron).

Overclocking procesorů architektury K7

Procesory: AMD Athlon (jádro Thunderbird, Palomino, Thorton, Barton) a AMD Duron (jádro Spitfire, Morgan, Applebred).

Frekvence těchto procesorů je určená, jak už bylo zmíněno, prostým součinem frekvence fsb a multiplikátoru. Na výkon mají vliv i paměti, v neposlední řadě hodně závisí na čipsetu jak umí s danými moduly paměti pracovat (frekvence, single a dual channel).

FSB je výchozí frekvencí celého systému - současné základní desky umožňují tuto frekvenci po malých krocích zvyšovat (nejnovější čipsety, np. nForce 2 Ultra 400 dovolují zvýšit frekvenci až přes 400 MHz DDR). Při zvyšování FSB je nutné brát zřetel na odvozené frekvence - zejména na frekvenci pamětí. Navíc je tady limit který už nezvládne žádný procesor - praxe ukázala, že většina systémů platformy Socket A nezvládá frekvenci FSB nad 240MHz.

Některé čipsety (nForce 2) dokáží zvedat frekvenci FSB a takty PCI a AGP držet při tom v normě (zmíněný "AGP/PCI lock") - finální frekvence pak závisí na pamětech (žádný "Memory Lock" neexistuje). Zde je také možné experimentovat - buď se změní dělící poměr mezi frekvencí fsb a pamětí (například nastavením paměti na DDR333) nebo si pořídíte paměti, které vydrží ty nejvyšší takty.

Overclocking procesorů K8

Procesory: AMD Athlon 64 (ClawHammer) a AMD Athlon FX / Opteron (SledgeHammer)

Nové Athlony 64 představují trochu jiný přístup k přetaktování procesorů. Nové procesory nelze taktovat pomocí multiplikátoru (zatím není znám způsob jak jej otevřít). Jedinou možností je zvedání frekvence interního generátoru taktu.
Základní frekvence je 200 MHz (ta je násobena 4x na frekvenci sběrnice HyperTransport - 800 MHz). Výsledná pracovní frekvence procesoru je, podobně jako u architektury K7, součinem frekvence generátoru (zjednodušeně bychom mohli říci FSB) a násobiče. Velkým rozdílem oproti řadě K7 je přímé propojení paměti s jádrem procesoru (tzv. řadič paměti je integrován v procesoru) a zcela rozdílná sběrnice procesoru - HyperTransport.

U čipsetů nForce 3 lze s frekvencí interních "hodin" libovolně hýbat. Neomezuje vás zhola nic (AGP/PCI frekvence jsou nezávislé na fsb) a teoreticky můžete nastavit libovolnou frekvenci procesoru. Omezením je pouze koncepce procesoru - která není dosud přetaktování nijak příznivá. V praxi je přetaktování překračující 10- 15% spíše výjimkou než pravidlem...

{mospagebreak title=Který si vybrat?}

Barton, Thorton, Applebred? Doporučit dnes nejlepší procesor na overclocking pro platformu AMD lze jen stěží. Jsou zde tři možnosti a záleží na každém z Vás, které dáte přednost.

Athlon XP 1700+, 1800+... (Thoroughbred B)

Jak na to: průvodce přetaktováním - procesory AMD

Velice dlouhou dobu byl OC procesorem číslo 1, hlavním adeptem titulu "the best of overclocking" model AMD Athlon XP s jádrem Thoughbred řady B. Vyráběl se od rychlosti 1700+ po 2700+, přičemž modely 2600+ a 2700+ využívaly frekvenci fsb 166MHz (nižší typy jenom 133MHz). Díky 0,13um výrobní technologii a mírné úpravě architektury se znatelně zvýšily dosahované frekvence a pokleslo tepelné vyzařování. Díky dobré kvalitě této řady jsou frekvenční limity této řady obecně velmi vysoké. Levnějších procesorů se samozřejmě prodalo vždy více než topmodelů ačkoliv jejich potenciál byl často prakticky stejný. Díky plnokrevníkovi (Thoroughbredu) si AMD získalo skutečně hodně "OC" příznivců. I dnes je procesor Athlon Thoroughbred-B stále vynikající volbou, opatřit si jej můžete už pouze se štěstím ve výprodejích nebo na inzerát. Maximální takty dosažené s těmito procesory se pohybují s kvalitním chlazením okolo hranice 3,0GHz při průměrném napětí 1,85-1,9V.

Nejoblíbenější pro výborné OC možnosti byly modely s ratingy 1700+, 1800+,1900+ a 2100+. Ty nej Trouby-B byly vyrobeny v těchto sériích.

AIUAB, AIUCB, AIUGB, AIUHB, JIUCB, JIUGB, JIUHB, KIUHB

Nejlépe taktovatelné vycházely zpočátku řady AIU. Později se však ukázalo, že největší potenciál v sobě nese řada JIUHB a JIUGB. Pokud se podíváte do jakékoli databáze přetaktování procesorů Thoroughbred-B, najdete převahu série JIU. S případnou koupí jednoho z těchto procesorů určitě neprohloupíte. Jen pro zajímavost bych podotkl, že při napětí 1,7V dosahovaly CPU těchto sérií snadno frekvence v průměru nad 2,1GHz, s napětím 1,8V pak nad 2,2GHz. Jednou avšak nijak závratnou nevýhodou je menší cache L2 v porovnání s AMD Athlonem XP s jádrem Barton. Barton také využívá rychlejší fsb, což ho v přímém souboji zvýhodňuje. Rozdíl mezi výkony těchto dvou procesorů se pohybuje v řádu několika procent podle aplikace. Thoroughbredy se vyrábějí i dnes, bohužel však všechny s uzamknutým násobičem.

Klady            Cena, stabilita při vysokých fsb a taktech
Zápory          Přeci jen nižší výkon než Barton

Athlon XP 2500+ (Barton)

Když firma AMD uvedla Athlony XP s jádry Barton, očekávaly se minimálně podobné možnosti přetaktování. Procesor vychází z jádra Thoroughbred-B, byla však zdvojnásobena cache L2 na 512kB. S tím samozřejmě stoupl počet tranzistorů a plocha samotného jádra. Podstatnou změnou je také zvýšení taktu fsb ze 133MHz na 166MHz.

Jak na to: průvodce přetaktováním - procesory AMD

Procesory s jádrem Barton díky vetší cache o něco více hřejí. Jejich oblíbenost stoupá přímo úměrně s jejich stále padající cenou (dnes se přibližuje hranici 1Kč / MHz). V současné době se dají pořídit za velice slušný peníz, jejich OC potenciál je také vynikající.
Původní série, vyrobené do 39. týdne minulého roku ještě neměly zamknutý násobič a díky tomu byly schopny pracovat se sníženým násobičem na vyšších fsb.
Na internetových stránkách www.overclockers.com najdete rozsáhlou databázi přetaktování, podle které je v průměru s maximálně dosažitelnými takty jádro Barton o nějaký ten MHz lépe, než jeho předchůdce "Trouba-B".

Mezi zdánlivě nejlepší série patří:

AQZEA, AQZFA a AQUCA

Procesor AMD Athlon XP 2500+ Barton je tedy naším horkým tipem. Rozhodně bychom nedoporučovali kupovat vyšší modely 2600+, 2800+ a vyšší protože při zvedání FSB je vhodné vycházet z nízkého násobiče. Modely nad 2800+ lze doporučit pouze v případě, že narazíte na odemčený kus.

Klady            Poměr cena/výkon, chvalitebná stabilita na vyšších fsb
Zápory          Uzamčený násobič, vetší tepelné vyzařování

Duron 1.6, 1.8GHz (Applebred)

Jak na to: průvodce přetaktováním - procesory AMD

Posledním z procesorů, které můžeme jen doporučit je AMD Duron s jádrem Applebred. Zástupce low-endu přijde vhod zejména méně majetným uživatelům. S výchozími takty 1,6GHz a 1,8GHz se lze pohodlně vyšplhat na frekvence nad 2GHz s fsb okolo 200MHz. Výkon Applebredu je pak rázem jinde a šlape na paty svým výkonnějším bratrům.
Procesor vychází s Thoroughbredů-B se zmenšenou cache L2 na 64kB a redukovaným napájecím napětím na 1,5V. Frekvence fsb zůstala zachována.

Série Applebredů, které patří mezi ty nejlepší:

MIXHB, MIUHB

Podle výše zmíněného webu je při průměrném napětí 1,72V dosaženo průměrné frekvence 2238MHz.

Klady            Nízká cena, velice slušný OC potenciál
Zápory          Malá cache L2 a z toho vyplývající nižší výkony

Athlon 64 3200+

Jak na to: průvodce přetaktováním - procesory AMD

Nejvhodnějším procesorem pro OC mezi 64-bitovýmí Athlony se zdá být model 3200+. Obecně vzato nejsou poslední 64-bity od AMD overclockingu nijak zvláště nakloněny. Dá se předpokládat, že většinu z nich přetaktujete pouze o 10-15%. Zkušenosti s těmito procesory jsou zatím velice malé, díky vyšší ceně na své rozšíření teprve čekají. Dalším důležitým kriteriem, které brání rozšíření je nedokonalý či téměř vůbec žádný 64-bit software a OS.

Klady            Podpora 32 a 64-bit aplikaci, Cool´n´Quiet
Zápory          Vyšší cena, chybějící plnohodnotný sw, slabý OC

High-end procesory řady FX, vybavené dvojkanálovým řadičem pamětí nebudeme rozpitvávat záměrně. I když jde o velice podařené modely, mezi běžné uživatele se díky svým vysokým cenám nedostanou minimálně ještě několik měsíců, ne-li let. Proto pokládáme za zbytečné Vás dnes jakkoli zatěžovat touto řadou CPU. Sami s řadou FX máme minimální zkušenosti, takže si raději počkáme, až budou přístupnější. Pak je samozřejmě podrobíme těžkým zkouškám.

{mospagebreak title=Základní desky, čipové sady}

Výběr základních desek je není jednoduchý a vybrat si tu správnou je často otázkou několika pokusů a omylů. Pokud chcete mít kvalitní podvozek, takový který umožní rozličná nastavení a komplexní OC, musíte zapomenout na všechny neznačkové výrobce. Určitě nejeden overclocker po koupi základní desky od "neznačkové" firmy přes počáteční úsporu nějaké částky zaplakal hned po prvním nahlédnutí do BIOSu. Je pravdou, že cena může být pro velikou část z Vás alfou a omegou nákupu, pokud ale chcete a uvažujete o solidním přetaktování, je opravdu lépe měsíc či dva přišetřit a investovat do základní desky renomované firmy.

Jaké základní vlastnosti by měla "OC friendly" deska obsahovat a jak vybírat?

Mezi dnes nejčastěji používané čipsety pro AMD patří především VIA se svými KT600 a staršími KT400, KT400A. Nedávno byl uveden také "nForce2 killer", čipset KT880. Sami jsme zvědavi jak si nový čipset povede, prví zprávy hovoří o tom, že se nejspíše stane opravdovým šampiónem.

Firma nVidia si se svým čipsetem nForce2 záhy po jeho uvedení získala pozornost a sympatie uživatelů - hlavně pro jeho vybavení a možnosti ladění. Uživatelé však velice rychle vystřízlivěli, protože se objevily některé problémy a nedostatky (problémy se stabilitou, praskání zvukového kodeku...). Čipset nForce 2 se tedy propracoval několika revizemi (1.0, 1.2) až k revizi 2.0, která dokáže už pracovat s vysokými fsb bez problémů, ovladače se také polepšily a celkově vzato udělala krok dále.

Ze všech jmenovaných čipsetů přicházejí v úvahu především čipset firmy nVidia nForce2 Ultra 400 a VIA KT880 či KT600. Tyto čipsety podporují vše na co si vzpomenete a co by jste mohli potřebovat nejen k OC, ale také k tomu aby Vám základní desky jistou dobu vydržely bez nutnosti upgrade.

Když se řekne Dual-channel

Za velikou výhodu čipsetu nForce2 a KT880 se považuje integrace nezávislých paměťových řadičů, které při osazení pamětí v párech (režim souběžné práce paměti se nazývá Dual-channel) dokáží teoreticky znásobit šířku pásma a přenést datový tok až 6,4Gb/s při použití pamětí DDR400.

Jak na to: průvodce přetaktováním - procesory AMD
Sloty pro paměti na základní desce s čipsetem nForce2.

Na obrázku vidíte tři sloty pro paměti na základní desce s čipsetem nForce 2. V případě, že chcete využívat osazení Dual-channel, je nutné osadit slot 1 + slot 3. Pokud osadíte paměti jinak, bude pracovat řadič v režimu single channel.

Většina základních desek vás upozorní, jestli je režim Dual-channelu aktivní: po zapnutí PC by se měla na monitoru objevit hláška "DDR Dual Channel Enabled".

Jak na to: průvodce přetaktováním - procesory AMD

Poznámka: Pokud však osadíte paměti jako single-channel, nebude úbytek výkonu tak drastický jako například u čipsetů Intelu.

nForce 2 Ultra

Nic není zcela dokonalé a prvním dokonalým čipsetem nebude ani nForce 2. Ze záporných vlastností je nutné zmínit ne příliš velkou "snášenlivost" při mixování různých typů pamětí, objevovaly se také problémy při asynchronním nastavením pamětí (nestabilita) a občasné "psí kusy" zvukového kodeku hlavně pokud máte přetaktováno. Bližší informace o deskách s tímto čipsetem najdete v recenzích: Abit NF7-S a Asus A7N8X.

KT600

VIA a její KT600 si také velice brzy po uvedení získala oblibu uživatelů hlavně pro její železnou stabilitu a v neposlední řadě také možnostmi ladění, nízkou cenu a dobré vybavení. Sice jí chybí AGP/PCI lock, obsahuje však děličku 1/6, která se aktivuje při fsb vyšším jak 200MHz. Práce s paměťovým řadičem se také velice zlepšila díky technologii FastStream64. VIA u svých čipsetů používala asynchronní přístup do paměti, jenž měl za určitých okolností způsobovat nestabilitu a právě FastStream64 tento problém vyřešil.

Možností ladění jsou samozřejmě závislé především na výrobci desky, VIA však pro ně a pro uživatele připravila čipset, jehož možnosti jsou nadstandardní. Vybavení je také velice dobré, od kvalitního 6-ti kanálového kodeku, implementaci SATA RAID do Southbridge až po Gb LAN a dalších.

Ze záporů lze zmínit snad jen chybějící AGP/PCI lock a občasná nekompatibilita s pamětmi. Pokud chcete bližší informace o desce s tímto čipsetem, doporučuji Vám recenzi desky Asus A7V600.

KT880

Čipová sada KT880 je dvoukanálovou verzi čipsetu KT600. Dosud není příliš rozšířená - je však jasné, že nebude ustupovat KT600, spíše naopak.

Druhá liga: KT400, KT333...

Mezi další oblíbené čipsety pro platformu AMD patří:

  • VIA KT400 -neoficiální podpora DDR400, fsb do 166MHz
  • VIA KT400A -oficiální podpora DDR400, fsb do 166MHz

Čipsety KT400 jsou stále používané, je však třeba říci, že s procesory pracujícími na 166MHz fsb jim při přetaktování už dochází dech. Stále se hodí na přetaktování takových procesorů jako je XP 1700+ s jádrem Thoroughbred. Novější Athlony XP 2500+ a vyšší jim spíše nesedí.

Výrobci

Vybrat si tu pravou je stejně zapeklité jako s ženou. Někde je něco navíc, jinde bylo zase ubráno. Obecně bych pro OC doporučoval vybírat mezi těmito značkami:

ASUS,  ABIT, EPOX, MSI, SOLTEK

Mezi touto šesticí firem lze většinou najít desku přesně podle vašich představ. V případě každé firmy doporučuji před případnou koupí důkladně prozkoumat diskusní fóra a recenze.
Mezi zdaleka nejoblíbenější typy desek patří Asus A7V600, Asus A7N8X, Abit NF7-S nebo NF7, Abit AN7, Abit KV7, Epox 8RDA3+ a 8RDA3i, Epox 8KRAI, MSI K7N2, MSI KT6, Soltek SL-KT600 nebo Soltek SL-75FRN.

Všechny základní desky, které jsme Vám zde uvedli vypsali nabízejí dostatečné, některé až špičkové možnosti nastavení od změn multiplikátoru, fsb, napětí na CPU, RAM, AGP nebo čipsetu.

U nás se příliš nesetkáme s výrobci jako je DFI, Albatron a další, přesto i u jiných výrobců najdete mnohdy kvalitní a dobře vybavené základní desky. Výrobkům firem PCchips, Matsonic, ECS a jim podobným se vyhněte obloukem, pokud to s overclockingem myslíte vážně. Nechci nijak hanit kvalitu těchto desek, zmiňuji se o nich jen z toho důvodu, že většinou chybí mnohá nastavení potřebná k plnohodnotnému přetaktování. Samozřejmě i u desek těchto výrobců je možné částečně přetaktovat, obvykle se však jedná pouze o možnost zvednout fsb. Toto ale nelze považovat za plnohodnotné přetaktování. 

Paměťové moduly

Kvalitní paměťové moduly mnohdy znamenají základní kámen k úspěšnému OC. V případě desek s nForce 2 toto platí dvojnásob. Použití rozdílných pamětí se pokud možno vyvarujte, dá se totiž předpokládat, že Vám nepoběží v single osazení a už vůbec ne v Dual chanelu. Stejně tak to může dopadnout s OEM pamětmi. Samozřejmě můžete mít štěstí, ale nesázel bych na to.
Čipset KT600 již není tak náchylný k použití rozdílných modulů, i zde však platí, že stejné moduly poběží spolehlivěji.

Mezi nejspolehlivější značky patří jednoznačně firmy Corsair (řada XMS), Kingston (řada HyperX), u nás velice oblíbená OCZ (řada Performance), ještě mohu zmínit Samsungy, A-Data si v poslední době získala také jisté sympatie. Pokud vlastníte nebo si chcete pořídit nForce2, skvělou koupí bude zajisté balení pamětí v páru, jak je prodává například Kingston nebo OCZ.

Frekvence, na které by paměti měly pracovat je limitována finančními možnostmi každého z Vás. Jako nutné minimum musí běžet RAM alespoň s 400MHz DDR.
Pokud máte značkové paměti totoho typu, nejlépe CL2, při úpravě časování na CL 2,5 případně CL3 a částečném zvýšení napájení RAM dokážete dostat frekvenci pamětí na 410-420MHz, procesor tedy bude pracovat s fsb 205-210MHz. Paměti OCZ Dual Performance  dokázaly při zvýšení napětí na 2,9V pracovat s procesorem XP 1700+ Thoroughbred, který jsem používal v minulosti na nastavení auto synchronně s fsb 220MHz na frekvenci 440MHz. Časování bylo nastaveno na CL2,5-4-4-8. Šlo ale spíše o vyjímku, kterou se nedaří v současné době s Athlonem XP 2500+ Barton dosáhnout.

Pro neomezený OC pak nebude na škodu investovat do rychlejších modulů, např 433MHz DDR nebo i 450 či 466MHz DDR.

{mospagebreak title=Způsoby přetaktování}

Doposud existovaly dva způsoby jak přetaktovávat. První způsob je změnou frekvence fsb. Druhou variantou je změna násobitele. Výsledná frekvence se zvýší v obou případech, proč se tedy všichni snaží taktovat především zvýšením frekvence FSB?

Sběrnice fsb "zásobuje" procesor daty a čím vyšší je její frekvence, tím rychleji jsou data z RAM přenesena do procesoru. Pro vyšší výkon je mnohdy lépe zvýšit právě takt fsb, nežli multiplikátor. Co dokáže udělat zvýšení taktu fsb s propustností paměti Vám dostatečně ilustrují následující obrázky:

Procesor byl vždy taktován frekvencí 2000MHz, měnil se (u otevřeného procesoru) vždy současně násobič (ten se snižoval) i frekvence FSB (ta se zvyšovala). Výsledná matice obsahuje tyto čtyři kombinace: 100 x 20, 133 x 15, 166 x 12, 200 x 10. První číslo v grafu náleží frekvenci FSB, druhé taktování paměti.

Jak na to: průvodce přetaktováním - procesory AMD

Jak na to: průvodce přetaktováním - procesory AMD

Jak sami vidíte, dokáže zvýšené fsb (spolu s taktováním paměti) vytáhnout celkový výkon prudce nahoru (procesor vždy běží na 2GHz). Dovolil jsem si použít obrázky z článku "Nastavení fsb a celkový výkon PC" pana Jirouska. Autor měřil s odemčeným procesorem AMD Athlon XP 1700+ (přetaktovaným na 2000MHz) na desce Abit NF7. Jak vidíte, autor pro ilustraci použil všechny možné kombinace poměru fsb a frekvenci RAM. Celý článek lze najít tady. Naměřené hodnoty jen potvrzují, že čipsetu nForce2 spíše vadí asynchronní nastavení a naopak, synchronní nastavení je pro něj tím nejlepším.

Změna multiplikátoru

Změna multiplikátoru, kterou lze aplikovat např. u starších procesorů AMD Athlon XP s jádrem Thoroughbred je také variantou, která se hojně používá. Představte si situaci, kdy vlastníte základní desku, která nedokáže pracovat s vyšším taktem fsb (například KT333, KT400). Druhou možností je přetaktování procesorů na stejný takt s cílem využití vyššího potenciálu FSB. Totéž bylo provedeno v předchozím příkladě - původní nastavení 133 x 15 může být nahrazeno 200 x 10 (FSB x násobitel) - zvýší se výkon bez toho, aby procesor běžel rychleji!

Jak na to: průvodce přetaktováním - procesory AMD
S otevřeným procesorem můžete násobič libovolně měnit.

Nejvyšších výkonů se obvykle dá dosáhnout také kombinací obou metod. Máte opět stejný procesor Athlon XP 1700+ Thoroughbred ale Váš systém není schopen pracovat s vyšším fsb jako např. 150MHz. Nastavíte si tedy maximální stabilní frekvenci fsb a násobič libovolně tak, jak Vám to stabilita sytému dovolí.

OC v prostředí Windows

Kromě běžného přetaktování z BIOSu je možné využít software pro změnu základních hodnot přímo v prostředí Windows. Většina z Vás určitě zná například CPUFSB. Je pravdou, že na velkém množství HW nefungoval korektně, byl jedním z prvních softíků určených na OC.

Pro čipset nForce 2 je možno využít buď firemní utilitu "nVidia system utility" nebo také program ClockGen. Ten vytvořili stejní lidé, kteří mají na svědomí prográmek CPUz. Možnosti nastavení nejsou tak bohaté, jaké nabízí BIOS na rychlé zjištění ideální kombinace fsb je to dostačující.

nVidia system utility nabízí kromě změny časování RAM (bez CL) také změnu frekvence fsb a AGP.

Jak na to: průvodce přetaktováním - procesory AMD   Jak na to: průvodce přetaktováním - procesory AMD
Klikněte pro zvětšení.

Utilita poskytuje také základní informace o pamětech, procesoru, napětí CPU,AGP,RAM a čipsetu a otáčkách větráčku. Jak jste si jistě všimli, nelze měnit násobič a napětí CPU.
Rychlé zjištění maximálni frekvence fsb je s touto utilitou hračkou. Nejdříve si v BIOSu zvolíte napětí, které Vám přijde přijatelné, s otevřeným procesorem pak také násobič (doporučuji 10x), paměti pro minimalizaci vlivu přepnete děličkou 5/6 na frekvenci 333MHz DDR a můžete testovat.

Program ClockGen verze 1.03 je určený pro všechny základní desky s čipsety nForce2. Stahujte zde. Určitě se také podívejte na domovskou stránku projektu, najdete tam ClockGen i pro jiné základní desky a čipsety. Bohužel VIA s čipsety KT není podporovaná.
ClockGen je o poznání jednodušší, po spuštění jen necháte přečíst současné nastavení a pak je dovoleno měnit pouze fsb.

Jak na to: průvodce přetaktováním - procesory AMD

 
Program sám o sobě tolik nezatěžuje systém, jako nV utility, která při pouhém spuštění nepochopitelně zatíží systém a na chvíli než naběhne systém zmrzne. Pozor, ClockGen nedovolí jakékoli změny při asynchronním nastavení poměru RAM/fsb! Pokud systém běží v synchronním nastavení, je vše v pořádku.

Rychlé zjištění stabilní frekvence

Sám k tomuto využívám kombinaci obou utilit, nV utility si měním pouze časování pamětí, ClockGen pak jemně přidávám fsb. Zmínil jsem, že poměr fsb ku frekvenci RAM musí být pro korektní práci ClockGenu synchronní. Proto nechávám nastaveno 200MHz fsb, paměti na volbu auto a časování snížím na CL2,5-4-4-8. Jednotlivá napětí nastavím "dle nálady", obvykle CPU na 1,825V, RAM na 2,9V a čipset na 1,7V. Obvykle postupuji pomocí ClockGenu po 6MHz směrem nahoru. Pokud znám stabilní hodnoty dosažené při posledních měřeních, přecházím rovnou na ně nebo mírně výš. Pokud tedy vím, že 210MHz fsb je stabilních, nastavím CG na 215MHz a nechám proběhnout Prime 95, torture test po dobu +/- 10 minut a mezitím se snažím pracovat (winamp, photoshop). Pokud se aplikace, které používáte v tuto dobu místy trhají nebo se stávají chvilkově nestabilní a Prime 95 přesto pracuje dál bez chyby, je dobré mírně hodnoty snížit. Důležité je také sledování teploty procesoru.

Jestliže narazíte na frekvenci, při které Vám PC zatuhne, použijte osvědčené půlení. Příklad: 210MHz fsb stabilních, 220MHz nestabilní, snižte na střed mezi těmito hodnotami a pokračujte dále. Když bude 215MHz stabilních zvýšíte zase půlením.

Až najdete tu správnou vyváženost mezi všemi nastaveními a rádi by jste si jej ponechali, podrobte jej důkladným testům (náročné hry, prime 95 přes noc atd.). Ve zvyšování výkonu lze samozřejmě pokračovat, pokud ale najdete maximální možné stabilní fsb, ve vašem případě půjde pouze o jemné doladění nastavení pamětí.

S čipsetem VIA KT600 Vám nezbyde jiná možnost než přetaktovávat pouze v BIOSu. Žádný software pro OC ve Windows jsme zatím neviděli a zdá se, že ani neuvidíme.  

{mospagebreak title=Přetaktování - příklad}

Pro první ukázku, jak začít přetaktovávat jsme vycházeli z osvědčené kombinace procesoru AMD Athlon XP 2500+ Barton (se zamčeným násobičem), základní desky Abit NF7-S (nForce2), kterou doplňovala dvojice pamětí OCZ 400MHz.

Jak na to: průvodce přetaktováním - procesory AMD

Situace první -  zvednutí fsb ze 166MHz na 200MHz

Veškerá nastavení frekvencí a dalších OC parametrů najdete v BIOSu, do kterého se dostanete ve většině případů stisknutím klávesy Delete ihned po zapnutí PC. Určitě se ale najdou základní desky, které pro vstup do BIOSu vyžadují klávesu F1 nebo kombinaci F1+Del.
Hlavní obrazovka BIOSu Vám nyní dá na vybranou, co chcete nastavovat.

Jak na to: průvodce přetaktováním - procesory AMD
Klikněte pro zvětšení..

Nás zajímá především horní položka vlevo, "SoftMenu III Setup". Na jiných deskách se tato položka může jmenovat jinak, jako například "frequency voltage control" nebo podobně. Pod touto položkou najdete základní nastavení násobiče, frekvence fsb, AGP, frekvence pamětí a děličku a také napětí CPU, RAM, čipsetu a AGP.

Jak na to: průvodce přetaktováním - procesory AMD

Změnou hodnoty External clock na 200MHz přetaktujete AMD Athlon 2500+ Barton na momentálně nejvyšší model s ratingem 3200+. Měníte frekvenci fsb!
U procesorů AMD je nutné ve většině případů mírně zvýšit napětí u procesoru. Položkou CPU core Voltage tedy přidáte pro začátek o 0,075V výše na hodnotu 1,725V.
Další z parametrů, který musíte ověřit je nastavení poměru fsb k frekvenci RAM. Na obrázku je vidět, že máme nastaveno na auto. Frekvence RAM se bude nastavovat na stejnou hodnotu na jaké je frekvence fsb, což je v tomto případě 200MHz (400MHz DDR). Nyní jsme zvýšili frekvenci procesoru o celých 20%. Pro začátek to není špatné, co říkáte? Podle našich zkušeností pracuje při tomto nastavení spolehlivě zhruba 5-6 2500+ z desíti. Pokud máte nastaveno, můžete s BIOSu vyskočit, nesmíte ale zapomenout uložit nastavení.

Jak na to: průvodce přetaktováním - procesory AMD
Athlon XP 2500+ Barton @ 3200+

 

BIOS - další nastavení

V nastavení frekvence procesoru a jeho multiplikátoru (v našem případě Soft Menu III setup) najdete většinou také položky umožňující úpravu napětí CPU, RAM, AGP a čipsetu. Je možné, že narazíte na omezení, kdy bude možno měnit jen napětí CPU a RAM. Námi výše doporučené desky jsou v tomto ohledu bez problému. Jedinou vyjímkou je napětí čipsetu. To může chybět i u špičkových desek.

Jak na to: průvodce přetaktováním - procesory AMD

Zvýšením napětí u CPU, RAM nebo čipsetu můžete docílit větší stability a vyšších fsb. Nesmíte ale zapomenout, že ze zvyšováním napětí stoupá teplota komponent a také se zkracuje jejich životnost.

Jak na to: průvodce přetaktováním - procesory AMD  Jak na to: průvodce přetaktováním - procesory AMD
Změna napětí u CPU a RAM.

Nastavení pamětí

Nastavení pamětí je zvláště u platformy AMD důležitým faktorem. Jak už bylo řečeno, paměti jsou součástí, jejíž nastavení velkou měrou ovlivňuje overclocking. Proto je nutné dávat si na jejich nastavení opravdu záležet.

Jak na to: průvodce přetaktováním - procesory AMD  Jak na to: průvodce přetaktováním - procesory AMD
Nastavení děliček u čipsetu nForce2.

Ve většině případů je nastavení frekvence pamětí v poměru 1:1 ku frekvenci fsb (nastavení auto). Čipset nForce 2 dovoluje libovolně přepínat mezi tzv. děličkami a jejich změna díky AGP/PCI lock nedovolí zvednout frekvenci na sběrnici AGP a PCI. Bude se týkat pouze poměru frekvence fsb ku frekvenci pamětí.
Čipset VIA KT600, který PCI/AGP lock neumožňuje, bude při zvýšení fsb zvyšovat kromě frekvence pamětí také frekvenci AGP a PCI. Pokud u KTčka zvýšíte fsb nad 200MHz, aktivuje se dělička 1/6.

Frekvence fsb 200MHz

6/6 - 400MHz DDR 5/6 - 480MHz DDR 4/6 - 600MHz DDR 3/6 - 800MHz DDR
6/5 - 333MHz DDR 5/5 - 400MHz DDR 4/5 - 500MHz DDR 3/5 - 666MHz DDR
6/4 - 266MHz DDR 5/4 - 320MHz DDR 4/4 - 400MHz DDR 3/4 - 533MHz DDR
6/3 - 200MHz DDR 5/3 - 240MHz DDR 4/3 - 300MHz DDR 3/3 - 400MHz DDR

Frekvence fsb 166MHz

6/6 - 333MHz DDR 5/6 - 400MHz DDR 4/6 - 498MHz DDR 3/6 - 669MHz DDR
6/5 - 276MHz DDR 5/5 - 333MHz DDR 4/5 - 415MHz DDR 3/5 - 553MHz DDR
6/4 - 221MHz DDR 5/4 - 266MHz DDR 4/4 - 333MHz DDR 3/4 - 442MHz DDR
6/3 - 166MHz DDR 5/3 - 200MHz DDR 4/3 - 249MHz DDR 3/3 - 333MHz DDR

Vliv nastavení děliček na výslednou frekvenci pamětí. Jak sami vidíte, jsou některé nastavení nemyslitelné. 800MHz paměti DDR nemá hned tak někdo, že. Je však jisté, že optimální poměr mezi fsb a frekvenci RAM nalézt lze. nForce2 i přesto, že poskytuje tyto možnosti rozhodně raději běží v synchronním režimu.

Nastavení časování pamětí naleznete na základních deskách ve většině případů v položkách nazvaných "advanced chipset features aj.". Nejdůležitější z hodnot je pak časování označované CAS nebo CL (cas latency time).

{mospagebreak title=Testy a závěr}

Testování výkonů před a po přetaktování se účastnil procesor AMD Athlon XP s jádrem Barton.

  • 2500+,1,83GHz, 166x11, 1,65V (RAM 333MHz DDR)

  • 2800++, 2,09GHz, 190x11, 1,675V (RAM 380MHz DDR)

  • 3200+,2,2GHz, 200x11, 1,725V (RAM 400MHz DDR)

  • 3300+, 2,3GHz, 209x11, 1,75V (RAM 418MHz DDR)

Jde o redakční procesor, který používáme už nějakou dobu. V základní desce ABIT NF7-S (r.2.0) byly osazeny paměti OCZ performance Dual 400MHz.

SiSoft Sandra 2004 SP1, memory

Jak už bylo zmíněno dříve, vyšší fsb posune propustnost pamětí. Z grafu je patrné, že přetaktování z fsb 166MHz na 209MHz zvýší výkon pamětí o více jak 0,5GB/s.

Jak na to: průvodce přetaktováním - procesory AMD

PCMark 04

Syntetický benchmark PCMark04 obsahuje několik skupin testů. My jsme vybrali následující:

Jak na to: průvodce přetaktováním - procesory AMD

Konverze audia je u uživatelů častou operací. Samozřejmě platí,že čím vyšší máte frekvenci procesoru, zkracuje se čas potřebný pro konverzi audia na např. mp3.

Jak na to: průvodce přetaktováním - procesory AMD

 

Jak na to: průvodce přetaktováním - procesory AMD

Komprimování souborů je závislé hlavně na propustnosti paměťového řadiče, následně pak na frekvenci procesoru. Zvyšování fsb opět přirozeně sníží čas potřebný k zabalení či rozbalení souboru.

Tak co si o tom myslíte? Na to že se jedná o stále stejný procesor to není špatné :-)

Závěr

Přesto že overclocking dnes není tak horkým tématem jako dříve (dříve mnohým dokonce vytrhl pomyslný trn z paty - v situaci, kdy na lepší procesor prostě nebyly peníze), stále prokazuje, že i dnes má zde svoje místo.

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
16.4.2004 14:04:25   0.0.0.xxx 1618
firma foxpc prodává model nventive který má atlon fx 51 s kryogenním chlazením (kompresor) na frekvenci 2.8g a má upravený bios tak aby se dal menit násobič i nahoru
16.4.2004 14:12:28   0.0.0.xxx 1521
ked uz pisete o pretaktovavani, nemali by ste zabudnut na ten najlepsi kusok, a to je AThlon XP-M, ktory bezi pri 1.45V, Socket A, je lacny (XP 2600+ - 2.13 GHz za 100$) a ide pretaktovat az na 2.7 GHz, mne osobne fici na vzduchu pri 2.6 GHz.
16.4.2004 14:25:45   0.0.0.xxx 1620
A jak je na tom ve srovnani s P4? Zni to velmi dobře,frekvence 2.7GHZ odpovida asi jake frekvenci P4?
16.4.2004 14:48:06   0.0.0.xxx 1519
Bohuzel jsme jej jeste nemeli moznost testovat, jakmile ho ale dostaneme do rukou,urcite se pokusime jej "usmazit". ;-)
16.4.2004 14:57:30   0.0.0.xxx 1819
Zase žádnej sis a ještě si museli dloubnout do ecs a pcchips, jako by nedělali žádné dobré ocdesky- no možná nejste až takový tuneři jak si myslíte.
16.4.2004 14:58:56   0.0.0.xxx 1821
Ja jsem pretaktoval XP2000+ na KT266a na "XP3300+". V skutecnosti z 1,67Ghz na 2,4Ghz zvisenim nasobru, ke zvysovani FSB jsem se jeste nedostal. Balim ted jednu kundu ,tak nemam na PC cas.
16.4.2004 15:10:11   0.0.0.xxx 1818
v porovnani s p4 to vyzera asi takto: pri 2.66 GHz (este stabilne na vzduchu - SLK900A + Vantec Tornado 82 mm) sa to sprava asi ako P4 3.2 GHz, z benchov SiSoft Sandry 04. Test: Epox 8RDA3+, 222*12 = 2.66 GHz pri 1.9V, pamete: Mushkin PC 3500 (2x512 MB) black Level II pri 2.8V, chipset na 1.8V. Arithmetc bench: Dhrystone - 10120 bodov, Whetstone - 4169 bodov. Nie zle, vsak? Ako sa tu da uploadnut nejaky jpg?
16.4.2004 15:13:49   0.0.0.xxx 1620
good work

Putas: Tohle nemela byt recenze, ale "průvodce pretaktovanim", takze se nerezenzuji vyrobky, jen se nektere z nich popisi, aby bylo jasno "vo co go"... Ja osobne bych se o nich vubec nezminil...
16.4.2004 15:16:19   0.0.0.xxx 1917
Bohužel, to co si může dovolit (otevřený násobič) firma těsně spolupracující s AMD není přáno ostatním... Je možné, že až se i Intel připojí do 64bit vlaku, tak tyto možnosti uvolní AMD i pro běžné smrtelníky. Dosud jak se zdá u Athlonů 64 není overclocking na pořadu dne.
16.4.2004 16:24:08   0.0.0.xxx 1717
Ja mam obyc lock bartona na 2.4 GHz a vykon je tedy vetsi nez P4 na 3.2.
Uz podle ratingu to nesedi.. vim ze 3200+ je pomalejsi nez P4 3.2 GHz, ale XP na 2.66 GHz by melo souperit tak s P4 na 3.5 GHz.
16.4.2004 16:26:02   0.0.0.xxx 1919
ze ji nezbalis!!! kdyz je to u tebe "kunda".... vole!
16.4.2004 17:21:21   0.0.0.xxx 1718
pozri sa, ak hovoris, ze tvoj 2.4GHz athlon equals P4 3.2 GHz tak sa velmi mylis. Povedzme, ze P4 2.8 GHz (myslim komplexne), to by som este zjedol. Je to tazko porovnavat, ja som urobil iba synteticky bench zo SiSoft Sandry. Nevlastnim P4, takze ti nepoviem, t.j. nemam s nimi skusenosti. Zostanem verny Athlonom.
16.4.2004 17:24:25   0.0.0.xxx 1918
Kdyz sem nastavil nasobis na 10x tak mi system nenabehl pri jakekoli fsb (takze nas. bude nesjpis zamknuty), tak jsem ho nataktoval rovnou na fsb 200Mhz (pri 11x) ale okna pri startu napsali ze zalohujou nejaky registry a pak je jedina moznost restartovat. Vratil sem to teda zpatky a mel sem dodrbany vselijaky nastaveni v ruznych programech (domovskou stranku v ie, jine pozadi na plose, v rivatuneru se mi smazaly ulozeny profily pro pretaktovani, DUmetr mi pricetl 500MB dat a ACDsee psalo cosi o nejake dll a musel sem ho preinstalovat aby zase ukazovalo obrazky). Co to sakra je? Jinak to mam normalne na fsb 182x11
16.4.2004 17:48:20   0.0.0.xxx 1718
Presne to same se stalo me akorat v XP a navic mi prestal fungovat modem a nejake programy (slovniky, ms media player...) ale preinstalovani nepomohlo
Jinak jedu 180*11 a 2ks pameti OEM v dualu- pomohl by upgrade na znackove?
16.4.2004 18:42:51   0.0.0.xxx 1819
I love my procesor! Můj thoroughbred 1700+ dejchá na vzduchu 2300Mhz :o)
16.4.2004 19:05:32   0.0.0.xxx 1717
...škoda tolika překlepů.
16.4.2004 19:06:08   0.0.0.xxx 1818
clanek dobry (zrovna se mi hodi) jen ty preklepy to kazy a taky jste tam mohly udelat nejake realne testy... v PCMARKU moc prace neudelam..
16.4.2004 19:27:31   0.0.0.xxx 1918
... ja mam oba systemy.. mam P4 na 2.7 a to na ten barton 2.4GHz nema vubec sanci.
To P4 na 2.7 ma CPU Marku kolem 170 a ten Barton 235!!!
To da tak P4 na 3.4-3.5 GHz...
Sandre moc never...
16.4.2004 19:47:39   0.0.0.xxx 1717
Lidičky, když taktuju jádro grafiky (R9700 Manli) začne mi mizet DVD-ROM a druhý HDD,celý systém jede "trhaně"


ostatní oveclock v pohodě, 1470@2308 MHz na 1,825 V Volcano7+, i oveclock paměti grafárny okHELP! HELP! HELP!
16.4.2004 19:56:42   0.0.0.xxx 1717
naprosto perfektni a dokonaly clanek , jen vice a houst
16.4.2004 20:14:59   0.0.0.xxx 1819

Prosim ta a kde si ho na Slovensku zohnal? Aj ja chcem! Chcem! Chcem!

16.4.2004 20:40:23   0.0.0.xxx 1919
Dobry clanek, jen bych pro priste uvital trochu obsirnejsi testovani, jako treba v programech / hrach 3D Mark 03, Call of Duty, Splinter Cell, Far Cry a podobne. To totiz nejspise zajima vetsinu overlockerů...
16.4.2004 20:44:43   0.0.0.xxx 1819
zijem v USA, konkretne v Atlante. Tu toho nastastie maju dost.
17.4.2004 07:52:06   0.0.0.xxx 1618
Ne, myslis se. Otevreny nasobic neni specialitou FOXe nebo jineho partnera AMD, ten maji vsechny procesory AMD FX 51/53. Je to "bonus" ktery koupi tohoto dost nakladneho (byt v dnesni dobe asi nejvykonnejsiho) procesoru dostanes.
17.4.2004 10:10:49   0.0.0.xxx 1618
Kritizujes nejake preklepy, ale nevis ze se pise KAZI !!!
Takovy mam nejradsi
17.4.2004 10:14:23   0.0.0.xxx 1618
Jak uz tu nekdo psal jde spise o pruvodce pretaktovanim.
V realnych aplikacich muze ten narust byt treba tech 20% (pri zvyseni frekvence o tech 20%) a muze byt taky treba jen v jednotkach procent. Zalezi jak je ktera aplikace zavisla primo na vykonu procesoru.
17.4.2004 11:09:22   0.0.0.xxx 1818
...co to je za lidi tohle to ? kolik ti je ? 15 ? nauc se slusne chovat, spratku !
17.4.2004 12:46:22   0.0.0.xxx 1617
Jasne ze jde o pruvodce, ale jeste predtim, nez se do nejakeho OC pustim, bych chtel vedet, nakolik se mi zrychli beh aplikaci, ktere pouzivam - to znamena predevsim hry. Urcite o tyto informace stoji drtiva vetsina ctenaru.
17.4.2004 13:14:53   0.0.0.xxx 1720
Pro podobne zamerene ctenare jako ja pridavam jeden odkaz na porovnani procesoru v grafickych aplikacich : http://www.pctuning.cz/tit ulnistrana/hardware/procesorypameti/Default.aspx?CatID=200&LayId=2&ArtId=17536&ChapID=2743
17.4.2004 16:33:25   0.0.0.xxx 1719
Ehm, a uz je to tu zas... autor pise hned na prvej strane, ze AGP/PCI lock maju "len" nForce cipsety...- toto nie je pravda. pouzival som cca pol roka dosku ECS s cipsetom SiS746 a ta mala tiez AGP/PCI lock - mal iba jedine obmedzenie - pomer nasobica FSB/PCI nesmel byt vacsi ako 6/1 ...inak povedane ak som chcel FSB 200 musel som PCI zvysit z 33 na 34 - pre vstky frekvecie FSB od 100 do 199 stacilo nechat PCI na 33MHz .
Inak ja som prevadzkoval FSB 210 az 220 a ekvivalentne k tomu PCI 35 az 37 pouzival som XP1700+ (1464MHz)@(2100MHz - max 2300MHz)
17.4.2004 18:07:57   0.0.0.xxx 1818
zalezi kdy si bartona koupil ja mam jeden z listopadu a ten jede na 200 MHZ na 1.65 voltech a druhej ted z ledna a ten potrebuje alespon 1.7v jinak to dela co ty pises, no a jasny ze potrebujes 400 MHZ pameti
17.4.2004 18:37:22   0.0.0.xxx 1717
Na pretaktovanie CPU z WIN na Via KT600 existuje mapr. program CoreCenter (len pre MB zn. MSI).
17.4.2004 21:02:13   0.0.0.xxx 1817
viz u Bartonu

Mezi zdánlivě nejlepší série patří:
AXDA, AQZEA, AQZFA a AQUCA

ehm - mno podle me AXDA = AMD Athlon XP Desktop CPU a ne serie ....
dale je v oznaceni techto CPU :
napr. (AXDA)2500DKV4D = PR2500+, OPGA package, 1.65V Vcore, tmax = 85°C, 512 Kb L2 a 333MHz FSB
17.4.2004 22:55:54   0.0.0.xxx 1716
;-)
17.4.2004 23:45:57   0.0.0.xxx 1717
Tohle mam ja
AXDA2500DKV4D – 9854358250121 - AQXEA0323UPJW


Athlon XP Processor
AXDA2500DKV4D – 9854358250121 - AQXEA0323UPJW

Core Barton
CPU Model 10
Manufacturing Process 130 nm
Approximate Transistor Count 54.3 million
Approximate Die Size 101 sq. mm
Performance Rating 2500+
Working frequency 1833 MHz
Package Type OPGA
Operating Voltage 1.65 V
Max Die Temperature 85° C
L1 Cache Size 128 KB
L2 Cache Size 512 KB
Multiplier 11x
FSB Frequency 333 MHz
Stepping Code AQXEA
Manufacture Year 2003
Manufacture Week 23
Production Batch J
Batch Production Number 0121

na KT 333 jedu @2800+ 2083MHz 12,5x166(333)MHz,1.65V
400MHz Ramky Kingston, Deska MSI KT3 Ultra2-RAID ATA 133
18.4.2004 10:52:55   0.0.0.xxx 1917
V dualu nForce nebezi pouze pri osazeni slotu 1+3, ale take pri 2+3 nebo 1+2+3.
18.4.2004 10:54:58   0.0.0.xxx 1517

Pameti mam Brand 512DDR 400.Prizivil sem ho na 1,75 a na 200x11 uz nabehl normalne. Jenom skoda ze je to na nej moc, po chvilce mi zatuhl 3DMark 2001SE. Snizil sem to na 195x11 pri 1,725V a test uz probehl bez problemu (16867 na R9800@400/344).


Mam ale jeste jeden zvlastni problem. V 3DMarku 2003 v pravidelnych intervalech (cca kazdou sekundu) obraz trhne - jakoby zastavi na zlomek sekundy a to i ve chvili kdy je fps kolem 50. Dela to ve vsech testech krome Test 1 a Cpu test1,2.Obcas se to projevi i v nejake hre ale ne tak drasticky. Ovladace mam 4.2. Nemate nekdo podobny problem a nejakou radu??

18.4.2004 11:14:37   0.0.0.xxx 1716
divim se, ze tu jeste nikdo nezminil utilitu 8rdavcore pro nforce2 (http://www.hasw.net/8rdavcore/), ktera umoznuje automaticky menit frekvenci procesoru (meni se FSB) z woken podle vytizeni a zaroven i automaticky menit otacky vetraku podle teploty.. jinymy slovy je to obdoba funkce cool and quit na athlonech XP.. seznam podporovanejch desek najdete na tom seznamu...
18.4.2004 11:15:45   0.0.0.xxx 1918
seznam podporovanejch desek najdete na tom odkazu...
18.4.2004 12:03:05   0.0.0.xxx 1717
jaky mas? pac ja kdyz doma nataktuju na 2400mhz tak mi jdou i na fortronu nektere vetve napeti dolu a to nemam zadne zrave pc krom toho prociku
18.4.2004 12:30:43   0.0.0.xxx 1817
Muzes mi rict ktery programek ti vyhodi tyto informace? Diky
18.4.2004 21:12:12   0.0.0.xxx 1719

Oh sh*t! Vsak mi jeden posles!? Please, dohodneme sa, napis mejl.

19.4.2004 00:12:28   0.0.0.xxx 1818
http://mp3.zonebg.com/cpu/cpu.php

je to z databaze na webu,jeste nez sem montoval CPU sem si z nej opsal udaje.
19.4.2004 10:17:38   0.0.0.xxx 1816
nebo spise zkusenost. Stalo se mi neco podobneho... na moji ASUS A7V600 barton2600+ na 2200MHz ... koumal sem koumal a pricina? hmm asus probe - proste pri odectu teploty (kazde 2-3s) se to pokazde zastavilo... vypnout a vsecko je OK
19.4.2004 11:09:12   0.0.0.xxx 1617

Hodne mi to pomohlo, sice to v mem pripade neni asus probem (taky ho mam neustale on) ale kdyz sem vypl vsechno tak to opravdu prestalo. Po chvilce koumani padla vina na....icq, nevim sice jaky na to ma vliv ale kdyz je vyply tak je vsechno ok. Hned mam lepsi naladu )

19.4.2004 12:18:03   0.0.0.xxx 1617
Cest praci!
Nie som ziadny zaciatocnik ako s PC, tak i s OC, ale asi pred dvoma mesiacmi som objavil velmi zaujimavy fenomen, s ktorym si neviem poradit.
Minuly september som si kupil Bartona 2500+ krasny otvoreny a na mojej Abit NF7-S ver2.0 mi bez zvysenia napatia ide na 2.2GHz (3200+). Vsetko bolo v poriadnku, az pred nedavnom som si urobil benchmark, kvoli novym ovladacom na graficku kartu a zisil som, ze namiesto cca 18tis bodov v 3dMark2001 som dostal iba 13tis. Som si myslel, ze je to tymi ovladacmi, pripadne nejakou beziacou aplikaciou. No ani po cistom nabootovani, ani s inaksimi ovldadacmi sa to ezmenilo. Aj SysoftSandra mi hazde cca 6200MIPS, teda pod uroven Athlona 2200+ !!! Tak som rovno hodil tvrdy format diskom, novy system, upgrade BIOSu a vsetkych ovladacov, precistenie vetrakov (teploat bola v norme do 50stupnov) pre istotu, no opatovne testy dospely k rovnakemu vysledku. Este som zabudol poznamenat, ze ak procesor vratim spat na povodnych 1.8GHz (2500+), klesne vykon na 6000MIPS, sice minimalne ale klesne !!! Nepomohlo ani zvysenie napatia, ani zdroja, ani pamatovych modulov...
Vie mi niekto dat pouzitelnu radu? Hladal som u z na roznych HW forach, ale tam mi iba totalne blbosti radili...

Vopred dakujem za ochotu :-)
MSN: kikokk@hotmail.com
ICQ: 115972651
19.4.2004 14:09:13   0.0.0.xxx 1717
co mas za graf. kartu ze ocekavas 18000 bodu, Radeon 9800XT? Ja mam taky 2500+ a Radeon 9800 a bez oc to jede na 14200
19.4.2004 14:16:14   0.0.0.xxx 1717
a co takle cache nešla někam pod kytičky ?
19.4.2004 15:06:52   0.0.0.xxx 1717
Testoval jsem AthlonXP (Barton) 2800+ s P4 1.8(přetaktovaná na 2.4GHz) oba systémy 512MB RAM (DDR333). Testováno pod systémem Linux 2.6.x. Jednalo se o kompilace (GNU C kompilátor), komprimace filmů do DivX/Xvid. Mimo převádění do Xvid byla ta P4 ma všem lépe. Takže asi tolik z praxe )
19.4.2004 15:44:46   0.0.0.xxx 1817
... pozeral som sa cez CPU-Z a podobne utilitky a vypisuje mi pritomnost celej cache
... test pamati tiez prebehne v poriadku
19.4.2004 15:47:22   0.0.0.xxx 1718
... mam Hercules 9800 (np) @ 440 / 700
... s tym som dosiahol 17-18 tis podla nastavenia a optimalizacie ovladacov :-)
... ibaze cez 3dMark som si to vsimol a SysoftSandra aj ostatne synteticke benchmarki mi potvrdili, ze sa mi akosi stratil hryby vypocetny vykon
19.4.2004 16:52:20   0.0.0.xxx 1918
http://www.pctuning.cz/forum2/viewtopic.php?t=10121
19.4.2004 17:20:28   0.0.0.xxx 1817
a kde ostala firma Gigabyte???ta ma tiez super dosky,teraz idem kupovat jednu za asi 4000sk!chipset nForce2 ultra 400!ma to da sa povedat vsetko!!
20.4.2004 00:03:06   0.0.0.xxx 1918
Chtěl bych se zeptat, zda tento postup úspěšně použiji na Barton 2600+, mb Soltek SL-75FRN-L,2x256MB DDR 400
20.4.2004 06:54:11   0.0.0.xxx 1617

Na videa jsou P4 určitě lepší ale tam by mě tak moc nevadilo, že převádím film půl hodiny, nebo třičtvrtě. Věř tomu, že kdybys zkusil jakoukoli hru, tak ten Barton bude ovela lepší.
20.4.2004 08:56:37   0.0.0.xxx 1717
"Kdyby to bylo možné tak snadno provádět i u automobilů"
No taky ze to jde Vetsinou 10-25% navic, pokud se drzis nejaky rozumny hranice. Staci do ridici jednotky prasknout upravenej soft.

Jinak super clanek
20.4.2004 09:10:45   0.0.0.xxx 1816
Tady rika kunda, ale pred ni vrka jako holoubek. :-)
20.4.2004 09:28:46   0.0.0.xxx 1616
Pred OC je vhodne si nekam zazalohovat nejlepe cely disk. Ono se ti totiz muze stat, ze ti za sve nevezme jenom nejakej registr ve Woknech, ale treba cela Partition table.
A co to mas za znacku tech pameti? Brand sice znamená značkové zboží, ale to neni znacka. A vetsinou pod timto pojmem koupis pokazde neco jineho a vetsinou to ani neni znackove a je to s otresnym casovanim. Videli jste uz nekdo pamet DDR400 CL3,5? Ja jo. Byla to tzv. Brand a byl to peknej shit. :-) Viz Bohemka.
20.4.2004 09:50:26   0.0.0.xxx 1618
To já jsem u svý škodárny 105L mohl maximálně vybrousit hlavu abych zvýšil vztlakový poměr, trošku upravit předstih a probrousit kanálky :-D. Mno ještě se mohlo snížit pérování - usazení auta a pod, ale to už je jen takový "superfiniš".

Naštěstí už je to minulost (ikdyž nedávná) a doba pokračila... dnes stačí jen soft.. :-D

20.4.2004 10:58:31   0.0.0.xxx 2019
Zdravim. Koupil jsem Bartona 2500+ někdy v půli března, jaká to je série nevím a moc taktovat nejde. Jedinou možností je změna FSB, která jde zvýšit "pouze na 175Mhz, při vyšší již nenaběhnou WXP. Mám paměti A-DATA 400DDR, Soltek ViaKT600. Zkusil jsem změnu napětí, ale i při nepatrném zvýšení ze 1,65 na 1,7 systém zatuhne, resp. zamrzne již při BIOSu, čili jsem musel vymazat CMOS. Můžete mi někdo poradit co zkusit dál? Nebo jiné zkušennosti..Díky
20.4.2004 11:04:26   0.0.0.xxx 1917
Barton 2500+ zakoupený v polovině března, 400DDR, Soltek VIAKT600, tiká na 175MHz, více již zamrznou windows. Při zvýšení napětí 1,65 => 1,7 systém zatuhne již v BIOSu, čili nezbývá než restart CMOS. Máte nějaké rady,zkušennosti?
Jinak teplota super, 59 stupňů MAX, větrák Artci Cooler Rev.2.
20.4.2004 17:19:08   0.0.0.xxx 1617
No ze mi taktovani muze znicit procak mi znamo bylo ale ze je to az tak nebezepcny jsem netusil
Na pametech je napsany CL2,5. Kupoval jsem je v Bohemce a nic dalsiho k nim nebylo, zadny problemy s nema zatim nemam (teda pokud nejsou duvodem toho ze mi nejede procik stabilne na 11x200MHz).
20.4.2004 22:39:14   0.0.0.xxx 1718

Pekny a prehledny clanek, je zde ale jedna zasadni chyba:


NENI pravda, ze PCI/AGP lock je vysadou pouze Nforce.
1) Jiz tu nekdo rikal, ze to umi nejaky SIS
2) I desky s VIA KT400/600 to maji (DFI AD-77 Infinity, SOYO KT6 Dragon, nejake QDI a dalsi) Predpokladam, ze je to reseno dalsim generatorem, takze frekvence AGP/PCI pak neni odvozena od FSB.


Take neni uplne pravda, ze se tu neobjevuje DFI. Prodavaji se zde, maji sve ceske stranky http://www.dfi.cz">www.dfi.cz a objevuji se pomerne casto v testech v ruznych tistenych mediich (CHIP, Computer)
Mel jsem moznost 2 vyzkouset, AD-76 RAID me zklamala hlavne tim, ze prodejce se na svem webu chlubil vytezstvim v testu v CHIPu, kde desku ocenili mimo jine pro vynikajici OC moznosti. Co mi to bylo platne, kdyz vyrobce zjistil nejaky problem a v zapeti z BIOSu odstranil moznost zmeny multiplikatoru. Ja uz dostal desku s timto BIOSem, puvodni se mi nepodarilo sehnat, penize z RIDEi jsem take nevytloukl, tak jsem ji musel se slevou poslat dal nekomu, kdo OC nepotreboval.
Pak se mi do ruky dostala jeste vyse zminena AD-77 Infinity, to uz bylo jiny kafe, byl jsem s ni pomerne hodne spokojeny. Ted jsem nedavno upgradnul na MSI KT6 Delta (KT600, SATA, FW). Kolaga, ktery ode me vzal tu Infinitku mel problemy se zamrzanim casu, musim ale zase pochvalit RIDEu, pravdepodobne mu ji vymeni, i kdyz uz byla po zaruce.


Maarty

21.4.2004 10:39:33   0.0.0.xxx 1918
Njn, integery jedou lepeji na P4, protoze ma vic GHz a floaty (tj. prakticky veskera multimedia a gamesy) zase na K7. To ovsem pouze za predpokladu, ze porovnavame "konkurencni modely" a nikoliv cenovky takovychto sestav, ze ano ;)

Kapitola sama pro sebe jsou potom specielne optimalizovane veci, kde uz nekdo smolil nejaky SSE/MMX/3dnow kod v asm. Ale to uz neni o srovnavani procesoru jako spis o srovnavani programatoru, ze ano :-D
22.4.2004 13:50:13   0.0.0.xxx 1717
Holt se musi pochvalit, ze se mu asi podari zbalit 1. holku, aby si to uz nemusel delat sam.
23.4.2004 13:08:04   0.0.0.xxx 1616
1+2+3 nejede v dualu! vždy jen jedna paměť v zeleném a jedna ve fialovém slotu :-)
Z manuálu:

Please note that the system supports 128-bit dual channel DDR when
you install DDR modules on DIMM1 (purple slot) and DIMM3 (green slot),
or DIMM2 (purple slot) and DIMM3 (green slot).
23.4.2004 13:48:56   0.0.0.xxx 1618
V dualu by tuším těch 1+2+3 jet mělo, ale nikdy jsem to nezkoušel.

Např.
1,2 - 256MB
3 - 512 MB
by jet tuším mělo (ale nejsem si jist - zkoušku nechávám na někom jiném :-D ). Z hlediska adresového prostoru by teoreticky mělo být jedno, zda-li je to tak, jak jsem napsal a nebo po 512MB modulu v 1 a 3 slotu.
Taky to může záviset na desce a verzi použitého chipsetu.

24.4.2004 17:29:02   0.0.0.xxx 1717
Zdravim. Mam 2 problemy:o/ Asi urcite spolu souvisi, i kdyz... Popisu nejdrive sestavu: Barton 2500+ (serie AQYFA)+Spire Whisperrock IV na MB Soltek 75FRN3-L, 512MB 400MHz Ram (PQI) CL2.5, Ati 900Pro EZ, 160GB WD (8MB cache), Sony combo CDRV/DVD. V oblasti PC nejsem zadny laik, ale v OC moc znalosti nemam. Nicmene nyni ten avizovany problem - pri nastaveni pameti na mod 400MHz mi nejde sejvnout BIOS. Nasleduje blackscreen a nutny vymaz CMOSky. Ale pokud opustim BIOS beze zmen, vse jede, tak jak ma - tzn Barton 2500+ a pameti 400Mhz. Pri rychlosti pameti 333MHZ uz sejvovat jde. Ze by nekompatibilni pamet?:o( Pripadne, jak na vec???

A ted k problemu Nr.2: Jak nataktovat procesor? At menim multiplikator podle rad v clanku jak chci, tak porad je vysledkem Barton 2500+. Zkousel jsem 12,5x166 (tzn. pozadovany XP 2800+) a porad jen 2500+ :o/ Jen pri prehozeni FSB na 200MHz z nej mam XP 3200+ (i beze zmeny napeti na CPU). Jak se tedy dostat na nizsi frekvence???

Mozna se omluvam za trosku natvrdly dotaz, ale budu vdecny za kazdou radu.

S pozdravem Pete
27.4.2004 19:10:44   0.0.0.xxx 1718
Nejlepší taktování i z hlediska zabavy je zabrušování AMD Duron to pak tečou celsia!!!
27.4.2004 19:12:55   0.0.0.xxx 1717
ha ha ha
28.4.2004 09:45:36   0.0.0.xxx 1817
Mohl bys mi, prosím tě, popsat podrobný popis jak jsi to přetaktoval? Mě to pořád nijak nejde..
29.4.2004 10:09:59   0.0.0.xxx 1818
ad 1 ) zkus updatnout Bios
ad 2 ) mas zamklej procesor
4.5.2004 00:00:16   0.0.0.xxx 1817
Mam desku ASUS A7V600-X a procesor Athlon 2400+, můžete mi někdo poradit, přetaktoval sem pomocí multiplikátoru a fsb a dostal jsem se z frekvence 2000 na 2228 což odpovídá zhruba Athlonu 3200+ a to se mi nějak nezdá. Navíc se mi nemění frekvence která se například ukazuje při startu PC, stále zde je 2400+. Proč se tedy nemění tato frekvence a "na co" jsem se vlastně z 2400+ dostal??
9.5.2004 20:32:26   0.0.0.xxx 1716
nic noveho..na MSI 745 Ultra taktuju XP 2400+ (2Ghz > 2,22Ghz) přes FSB ze 133 na 148 a Post test stále říká XP 2400+...ale výkon je výš...

je to jen hláška nic víc...

MMike
18.5.2004 10:30:54   0.0.0.xxx 1516
Sice je to OT, ale vztlakovy pomer?! Nemyslels nahodou kompresni pomer?!
18.5.2004 14:41:14   0.0.0.xxx 1417
... jasně ;-) Terminologie můj kobyla ;-)
19.5.2004 22:21:17   0.0.0.xxx 1718
Mam desku MSI K7T 266 Pro2-A a na webu MSI se pise, ze durony s jadrem applebred nepodporuje. Spousta lidi mi ale tvrdi, ze pokud ma ten proc FSB266, tak pojede, akorat ho deska bude nazyvat unknown... Kde je pravda?
20.5.2004 07:06:12   0.0.0.xxx 1817
Pravda je na půli cesty. Pokud je stejná patice (což je), tak je to první dobrý předpoklad. Procesor by měl teoreticky v této desce jet. I kdyby byl na větší kmitočty FSB než by deska podporovala tak by na ní jel, jen na nižší kmitočet (mohlo by se výsledný kmitočet upravit násobením FSB kdyby měl odemčený multiplikátor). Ale je tu ještě pár drobností jako jestli deska podporuje správné napájení tomuto CPU apod., ale to by měla umět taky, ale radši si to zjistit a případně v BIOSu natvrdo nastavit.
Pokud všechno toto je splněno, tak s největší pravděpodobností tam to CPU pojede jak "unknown" nebo nějak špatně identifikované, ale funkční.

21.5.2004 19:52:49   0.0.0.xxx 1717
Jediný co mě napadá je... zkusit jiný zapůjčený CPU AMD Barton 2500+!Skoro to vypadá jako by v něm něco vypovědělo službu!Viděl jsem už Bartona otevřenýho jako konzervu a byl nataženej na FSB a hlasil se jako 3000+!
21.5.2004 20:03:29   0.0.0.xxx 1717
Jsem rád že se tu taky dočtu o DFI.Vypadá to že to není tak známá značka.Já osobně mám už druhou a nemám jediný výhrady.První byla AD77 Infinity a měl jsem na ní AMD Athlon XP 2000+ (266MHz FSB) a potom i AMD Athlon XP 2500+ Barton (333MHz FSB).Supr výbava a 100% stabilita!Teď mám NFII Ultra infinity od DFI a na ní je AMD Athlon XP 3200+ (400MHz FSB), MSI FX5900XT 128 VTD a DUAL DDR 2x Kingmax 512MB DDR400.Bez OC to dělá necelých 16500 v 3DMarku2001.Opět musím pozvednout její stabilitu a co se týče OC je bezkonkurenční!!!
23.5.2004 20:26:48   0.0.0.xxx 1717
1. Mam maticnu gigabyte GA 7VA KT400 a procak 1700+ thoroubred. Zvysoal som FSB, na 144 to bezi ok, skusal som to na 150, no to mi pred nabehnutim windowsu vyhodilo daku modru tabule v zmysle :
**STOP**
Skontrolujte jestli je hardware zapojen spravne a ci je spravne nainstalovany windows 2000.
Neviem co s tym. Pomohlo by zvysenie napatia cpu?

2. CHcl by som sa spytat ohladom pamate. Mam jednu 128mb 233mhz a jednu 256 333mhz. Chcel by som vediet ci takto dosiahnem z nich top kedze maju rozdielnu frekvenciu.
28.5.2004 07:48:15   0.0.0.xxx 1717
Mám KT2-Combo a píše mi to v pohodě DURON- žádný Athlon XP ani Unknown.BIOS mám někdy z února 2003, novější už tam není.Jo a čipset je VIA KT266A.Šlo to dokonce zdvihnout z 1,4GHz jen pomocí sběrnice na 1,6GHz.Bez zdvihání napětí.A to jsem ještě neskončil.
4.6.2004 10:41:30   0.0.0.xxx 1616
ja som pretaktoval 1800+ na 2.3Gz a odvtedy sa zacal moc prehrievat aj pri podtaktovani na 1.4Gz....
21.6.2004 07:33:41   0.0.0.xxx 1920
Zdravím, potřeboval bych poradit s OC tohoto procesoru zkoušel sem propojit piny abych mu změnil zamčený násobič (z 11x na 11,5x a 12,5), ale nějak se to mynulo účinkem procesor se pořád hlásí jako 2500+. Mám základní desku Gigabyte K7 Triton Series GA-7VT600 1394 s chipsetem VIA KT600 napadá mě ještě zvednout fsb na 200 MHz, ale mám jem 333 paměti takže je nechci odpálit. Můžete mě někdo poradit? Nemám s OC moc zkušeností. Dik
21.6.2004 12:18:58   0.0.0.xxx 1818
Mam Bartona 2600+, v Biosu jsem nastavil FSB na 185Mhz , nasobic jsem nemenil.Od te doby mi comp nechce nabehnout.Zkousel jsem clearnout CMOSku jak jumprem, tak vytazenim baterky, ale porad nic.Nechce to nabehnout.Poradte please, mohl jsem neco odpalit?Napeti jsem nemenil.Dik
2.7.2004 21:15:22   0.0.0.xxx 1718
Mám Palomino a jedu na 1,93 GHz..... kámoš má bartona a jede na 2,53 GHz takže nevím kde jste vzali max frekvence jsou to kecy na CENZURA.!!
2.7.2004 21:18:04   0.0.0.xxx 1617
a taky jsem na netu viděl athlona 64 na 3,2 GHz ::!!
12.7.2004 07:33:03   0.0.0.xxx 1818
tak si nastav FSb na 200 MHz a podtaktuj paměti zvlášť ale jinak si kup nový Paměti )
26.7.2004 13:49:49   0.0.0.xxx 1717
Hulye Faszok vagytok mind
2.8.2004 22:48:29   0.0.0.xxx 1718
Dobry den,
prosim vas mam desku ASUS A7V8X golg s chipsetem KT400 a FSB 333.Procesor AMD XP2500+.Pameti Memorex 400Mhz.Standartne jsem mnel 166x11 ted jsem dal na 190x11 tedy ze 333 ma 380 procesor se zvedl z 1.83 na 2.09 pameti jednou na 380Mhz , windows XP bezi v pohode akorat procesor mi ukazuje pri zatezi/hraju 30min demo Far Cry a sandraSiSoft mi nameri 65C normalne ma ta 57C je to moc
7.8.2004 20:46:53   0.0.0.xxx 1616
no 65 je ještě v mezi ale bacha 70 už je moc těch 60 je oki
16.8.2004 13:06:26   0.0.0.xxx 1720
je celkem prdel, ze kazdej tady machruje: ,,Hej, mam 2500+ @ 3200+ stabilne! To cumite, co?" Stabilitou asi tyhle lidi mysli, ze jim comp bezi ve woknech bez zateze 10 hodin v kuse, a kdyz pusti neakou aplikaci, tak jim 3 hodiny bezi bez zaseku... docela smesny :o))
STABILITOU SE MYSLI TEMER UPLNA SPOLEHLIVOST. Je sice hezky, ze mam 'zadarmo' 3200+ a 'stabilne', ale treba kazdej mesic mi pravidelne dojde k neaky chybe, napr. 2+3 = 6 :-) -> a v nekolika malo pripadech z 10-ti - hups! system zapsal tesne vedle -> hups! vsechny data na disku v prdeli -> ja sem ale...!

Takze asi tak, lamky
31.8.2004 09:59:14   0.0.0.xxx 1716
Že neexistuje OC software pod Win pro chipset VIA KT600?? A co EasyTune přidávané k deskám Gigabyte včetně těch s VIA KT600? Minimálně pro začátečnický OC stačí..
31.8.2004 11:37:17   0.0.0.xxx 1818
Dobry Den.
Pred par dnami som cital tuto seriu clankov o pretaktovavani procesorov AMD. Tento clanok ma velmi zaujal a rozhodol som sa ze si aj ja pretaktujem svoj pocitac. Zhodou okolnosti vlastnim velice podobne komponenty ake sa pouzili v testoch.
Procesor : AMD 2500 + Barton
Zakladn. doska: Abit NF7
Pamat: 1 kus APACER, PC 400, CL 2.5, 256 MB
Graf.karta Microstar GeForce4 MX 440 (AGP 8x)
Po precitani celeho serialu som teda zacal pretaktovavat svoj pocitac. Vosiel som do biosu, aby som zdvihol FSB. Zdvihol som FSB najprv zo 166 na 168. Savol som to do CMOS-ky, a nabehol mi win.
Vsetko fungovalo tak som sa opat vratil do biosu a opat som zvysil FSB, tentoraz zo 168 na 170. Lenze
ked som to ulozil tak sa restartoval pocitac. A nesiel vobec nabehnut iba sa vypla obrazovka a stale pipala zakladna doska a nedalo sa s pocitacom nic robit iba ho vypnut. Tak som ho vypol, restartoval CMOS a nastavil som vsetko na uplne povodne hodnoty. Chcel by som vas spytat ze ci by ste mi nepomohli, a neporadili ze co som spravil zle, ked mi pocitac uz vobec nechcel nabehnut. A to som zvysil FSB iba na 170 a pritom v tychto testoch sa to podarilo zdvihnut az na 209 !!!! CO si ja neviem vobec predstavit ked uz na 170 to nefungovalo. Neviem fakt co som robil zle, ale mozno mam v biose nejak zle nastaveny nejaky udaj, ale ja sa az tak do toho velmi nerozumiem, preto dufam ze mi poradite, a ze
sa mi podari pretaktovat pocitac aspon na tych 200 FSB.
vopred vam dakujem
31.8.2004 14:33:00   0.0.0.xxx 1718
Nevim
14.9.2004 20:40:37   0.0.0.xxx 1717
Dobrý den, přečetl jsem si tento článek a musím říct, že jsem zase o pár informací chytřejší. Jediné, co bych doplnil se týká softwaru na OC pro Windows a desky s čipsetem VIA KT600.
Píšete, že takový program jste neviděli a asi neuvidíte. To je trochu unáhlené... ))
Jednu dobu jsem měl desku MSI KT6V a velice se mi osvědčil program CoreCell. Má příjemné moderní grafické rozhraní, lze v něm taktovat jak CPU, AGP, tak i paměti, lze v něm kontrolovat
aktuální teplotu systému, CPU. Co se týká chladičů, program zobrazuje aktuální otáčky všech důležitých a zároveň dovoluje poměrně přesné změny.
Co se týká OC CPU, program disponuje funkcí AUTO, ve které dokáže najít nejbezpečnější stabilní přetaktovatelnou frekvenci.
Přeji vám všem hodně úzpěchů s OC, tento příspěvěk rozhodně nepíši jako podnícení k jakékoli diskuzi, jen jsem chtěl přispět svojí troškou do mlýna. Good luck.
21.9.2004 13:31:00   0.0.0.xxx 1615
Mohu jen doporučit!
2500+@3200+ změnou fsb 200. Nic lepšího neexistuje je super a stable! A hlevně přetaktujete si všechno a to +++.
ALE mám DDR 400 a zdroj FORTRON, deska K7N2 delta nforce2.
22.9.2004 16:26:56   0.0.0.xxx 1716
Zdravim Vas, mam dotaz na zák.des. DFI AD77 Infinity mam procesor AMD barton 2600+ (1,91GHz)a na fsb 166. chtel bych to zvednout (taktnout) ale nemam s tim zkusenosti muzete poradit jak a co mam kde nastavit Diky
3.10.2004 13:39:45   0.0.0.xxx 1615
Mám procesor Athlon 2500+,jádro Barton.
Bios :Award.V Biosu nemuzu nikde najít položku násobiče???
Muzu akorát zvísit frekvenci FSB.
Zakl. deska:Soltek
10.10.2004 10:30:04   0.0.0.xxx 1816
Mám MB M848A, CPU Duron1.4GHz, 640MB Ram, GF FX5200. Má někdo podobnou sestavu? Na kolik se vám podařilo přetaktovat CPU? Předem dík za jakékoliv info.
24.10.2004 12:55:06   0.0.0.xxx 1515
pri zvzseni fsb na 200Mhz a napajeni na 1,75V je teplota pri zatizeni konem48stupnu..... mam ho takto pretaktovany uz delsi dobu a nemel sem jediny problem se zakysem.
24.10.2004 13:00:32   0.0.0.xxx 1515
nevim jak u gigabajtu ale na enfosu se daj nastavit pameti bez problemu v biosu.Nekde melo bejt nastaveni frekvence pameti......
8.11.2004 18:38:57   0.0.0.xxx 1515
Dobrý den! Mám desku MSI K7N2G ILSR a procesor athlon xp 1700+, kerý momentálně provozuji na 176*11 ... ta sběrnice je vytažená z 133 a raději bych zvýšil násobič, ale nevim, kde se to v biosu dá udělat ... nevíte někdo???
A ještě je možné že mi klesl hdd index v pcmarku zhruba o 50% vlivem přetaktování? nebo je to nečim jiným??
dík za odp.
13.11.2004 23:11:09   0.0.0.xxx 1413
Ak si resetoval bios bez vypnuteho zdroja cice vytiahnuty kabel tak si si odpalil dosku aj mne sa to tak raz podarilo no nezufaj ak je v zaruke choj ju reklamovat nemaju ako na to prist ze si nieco snou robil.
16.11.2004 07:49:32   0.0.0.xxx 1412
je maalo nepravdepodobne ze zvysis nasobic pri tak vysokej fsb......a ake mas napetie na cpu ???
23.11.2004 11:57:17   0.0.0.xxx 1415
Škoda, že nemám víc vaty. Jinak bych taktoval do aleluja.
Budu se moset spokojit ze zvíšenim FSB anebo si nějak vydělat penízky.
19.12.2004 10:14:56   0.0.0.xxx 1716
Jak mam přetaktovat Durona 1GHz s chipsetem VIA KT/133/A a grafnou nF 2 mx 400 32MB ????? Duron M7 (morgan) 180nM 1-1,5GHz 1,5 v-1,75V-známenáto že ho můžu přetaktovat až na 1,5 GHz ???
25.1.2005 18:42:17   0.0.0.xxx 1517
potřeboval bych poradit .Mam menši problem ktery me už dlouho štve.mam athlon 2400+ a on mi tepe jen na 1,500mhz a když se pokusim zvyšit frekvenci na tu spravnou hodnotu tak mi zacne se sypat windows nejde proste poradne co s tim mam delat??
25.1.2005 18:42:48   0.0.0.xxx 1515
potřeboval bych poradit .Mam menši problem ktery me už dlouho štve.mam athlon 2400+ a on mi tepe jen na 1,500mhz a když se pokusim zvyšit frekvenci na tu spravnou hodnotu tak mi zacne se sypat windows nejde proste poradne co s tim mam delat??
28.1.2005 21:14:38   0.0.0.xxx 1515
mam a7v600x ... lepsi nez a7v600? nebo naopak...
10.2.2005 10:07:51   0.0.0.xxx 1615
A s jakym chladičem jste to taktovali?Primo s tim co byl dodany na zacatku(boxovany)?
15.2.2005 13:32:03   0.0.0.xxx 1515
jo s tim co tam byl. Záleží na tom hodně jestli je ten chladič bokosvanej ?? Nejvic sem ho yatim měl na 1100MHz můžu jít ještě vejš ??
16.2.2005 11:22:35   0.0.0.xxx 1613
Mam takovou prosbicku...Koupil jsem si Athlon XP 2500+ ale je to z nove serie a maj nejakym zlvastnim zpusobem zamcenej Multipl. Mustkek L1 je neprepalenej ale stejne nejde memit z biosu nasobic. A pomoci L3 se mi nechce... Potreboval bych s nim jit dolu abych mohl zvednout FSB na 233MHz(na fsb 200MHz jede)...Zkousel jsem z nej udelat mobile Athlon XP 2500+ a to mi take slape...a muzu menit nasobic pomoci utility CPU MSR..ale zase z biosu nelze! Tak jestli s tim mate nekdo zkusenosti a mohl mi nejakym zpusobem poradit...byl bych moc vdecnej!

konfigurace: MSI KT6V-LSR Bios V2.0
18.2.2005 10:02:02   0.0.0.xxx 1414
Jak zjistím že je zamknutý a jak jde nataktovat?Díky za radu.
4.3.2005 19:24:52   0.0.0.xxx 1718
Provozuju Durova 1,6 na 2,2 FSB mam na 183MHz je to docela hukot a teplota je taky dobra. Maximalne jsem mel 56°C při plne zatezy a v hodne vytopeny mistnosti :o)
7.3.2005 14:45:04   0.0.0.xxx 1616
Pordám procesor Athlon 2500+ Barton taktovatelný až na 3600+, záruka 1,5 roku, plus teplovodivá pasta.Pozn.: kupuju novej kompl....tel.:777/215071
20.3.2005 09:06:38   0.0.0.xxx 1415
Za kolik bys ho prodal(toho taktovanyho 3600+)?S jakym je to chladičem??Odkud jsi
6.4.2005 15:25:25   0.0.0.xxx 1916
Po úspěšném OC svojí FX5700 @550/560 a přečtení tohoto článku jsem se rozhodl,že si taktnu i ten Barton.Dopadlo to následovně:Zkouším,zkouším....rúzné kombinace frekvence FSB a DDR...postupně se dostávám na 186*11,5 taze asi 2140MHz(bez zvyšování napětí)..mě to ale nestačí,já chci FSB na 200...Přidávám teda napětí a nadšeně pokračuju...Na 1,85V a 195*11,5 a víc už mi ale nechcou najet Okna...Zarážím se a asi hodinu váhám(tzn.:znovu pročítám průvodce o přetaktování,uvažuju nad smyslem života svého Bartna,přepočítávám si úspory atp...- důvod tohoto mého chování???: další zvýšení napětí by totiž znamenalo zvednout to z 1,85 na 2,0V.(nemám v BIOSU mezipolohu)- výsledek: zvyšuju na 2,0V.Všechno se zdá OK. Najeli okna,teplota nic moc ale myslim že se ještě dá- 55 běžná kolem 60 při 100% zátěži(Half 2 apod..),dále zkouším různé testy,3DMarky,...všude lámu rekordy a nechápu to zvýšení výkonu..např: v Sandře 2005 hravě ničím Bartny 3200+ atp...
,i testy rychlosti pamětí se hodně zlepšily. I po desti hodinách "snah" o vyvolání "umělého zákysu" je vše v největším pořádku. Z nepochopitelného důvodu se rozhoduju vrátit vše do původního stavu (tj.166*11,5 1,65V) a očekávám že vše BUDE v pův. stavu...Ale NENÍ. Frekvence sice ano, ale napětí NE. Místo požadovaných 1,65V zústalo na asi 1,81V. Po nastavení napětí CPU na "Auto" je napětí celých 1,98V. Když chci 1,65V, musím nastavit tak 1,5V. A výkon ?? Asi o 10% menší než s původním NETAKTOVANÝM Bartnem...(podle testů v Sandrách apod..).A zpádky na 3200+
už to nejde...(ledaže bych zvýšil napětí...ale to už se skoro bojím vyslovit...)Už se pomalu začínám smiřovat s menším "downgradem". Ale zajímalo by mě, co se sakra stalo??...
Přehnal jsem to napětí(asi jo),nebo mám zmetek procesor,nebo co?
PS: ano, jsem lama...
13.4.2005 13:04:13   0.0.0.xxx 1414
Každý kdo má počítač delší dobu se snaží o OC. Někomu se to daří, někomu ne. Většinou stačí pozvednout FSB na další normovanou hranici a je to. Jsme mistři světa a ušetřili jsme pár korunek za rychlejší CPU. Ale ve výsledku přátelé potřebujete nutně OC k životu. Asi ne hry podstatně rychlejší nebudou akorát bude vše více namáhané a dřív to odejde. Někdo by měl udělat olympiádu v OC a pak by jsme byli všichni sportovci.
16.4.2005 11:29:25   0.0.0.xxx 1716
jak mam přetaktovat ??
26.7.2005 12:02:05   84.47.67.xxx 1613
Ake programy pouzit na taktovanie Athlona 1200. Myslim na diagnozu CPU, RAM a tak...
10.8.2005 18:28:00   62.177.102.xxx 1614
Jaká jsou možnosti přetaktování? Dostal jsem se na 3000+ (1980) nastavenim v biosu - overclocking 10% - Mam desku K8N. Nemůžu, ale měnit násobiče. Prosím pomozte
28.11.2005 21:26:05   195.28.64.xxx 1314
Taktol som sempron 2200+{166MHz} na 3400+{220MHz} bol som spokojny ale prakticke zvysenie vykonu nic-moc
6.12.2005 17:02:08   82.202.4.xxx 1617
Chtel bych se zeptat mam novy pc.desku gigabite nforce4ultra a optrerona 144 nejde mi nastavit fsb pres 210.delicku mam zaplou.vzdy mi to napise: over CPU clock right Now!Co delam spatne prosim poradte!
29.6.2006 17:12:03   84.244.110.xxx 66
http://budetesemismat.blog.cz

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

9 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 4.5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.