Hlavní stránka Návody Úpravy: přetaktování AthlonXP Thoroughbread - sezame otevři se
AthlonXP Thoroughbread - sezame otevři se
autor: Kwolek Jirka , publikováno 3.1.2003
AthlonXP Thoroughbread - sezame otevři se
Jelikož jsme dříve patřili mezi průkopníky "v overclockingu", rozhodli jsme se, a to i přesto, že dnes je výkon i velmi levných procesorů poměrně vysoký a význam tohoto "sportu" tedy klesá, pro pokračování v našem klasickém tématu. V tomto článku se budeme zabývat novou řadou procesorů AMD AthlonXP řady Thoroubread (od specifikace 2400+ výše) a ukážeme si, jak tento procesor přinutit - na první pohled paradoxně - běhat s nižším násobičem než tím nastaveným v továrně. Některé poznatky jsou unikátní i ve světovém měřítku! {mospagebreak title=Základy můstkologie}

Poznámka: pokud vás technické záležitosti odemykání násobiče procesorů Athlon nezajímají (doufám však, že jsou podané velmi přehledně), avšak chcete se dozvědět jak "konvertovat" vašeho Athlona XP 2400+ a vyššího na frekvenci sběrnice 333MHz (u kterého se propustnost paměti se v testu SiSoft Sandra pohybuje okolo 2600 bodů), můžete přímo přejít na poslední kapitolu článku.

Základy aneb "vo co go"

Když před třemi léty připravovala firma AMD koncepci svých nových procesorů určených pro tehdy novou patici Socket A (dnes jsou reprezentanty této řady procesory Duron a AthlonXP), byla postavena před klasický problém výrobců procesorů: Jak určovat procesorům jejich rychlost (přesněji jak nastavit a zafixovat násobitel FSB) v situaci, kdy je vhodné, aby finální testy probíhaly až na plně zapouzdřených čipech přičemž změna elektrického zapojení uvnitř pouzdra prakticky nepřipadá v úvahu.

Napevno nastavený násobitel = vízová povinnost pro procesor

Nejdříve, v dobách "původního" Pentia, se problém násobiče neřešil vůbec - násobitel se nastavoval "ručně" na základní desce (většinou svorkami / jumpery), a to podle údajů vytištěných na procesoru, přesně podle manuálu základní desky.

Vnější nastavení násobiče (anglicky multiplier) bylo předáno procesoru, který jim vynásobil rychlost externí sběrnice (FSB - Front Side Bus) a získal tak svůj pracovní takt. Byl-li nastaven násobič 4 a takt FSB byl 66.6MHz, pracoval procesor na frekvenci 266MHz atd.

To samozřejmě nahrávalo overckockerům, kteří se mohli pokoušet daný procesor popostrčit výše, ale především také specializovaným gangům (remarkers), které mnohým procesorům (po zjištění že snese více než kde je zařazen) měnily jen... označení a pochopitelně i cenu. Profesionální změnou potisku tak bylo možné vydělávat milióny. Poznámka: U pozdějších procesorů už Intel nalezl způsob, jak nevratně měnit násobitel tak, že tento způsob přetaktovávání i remarkingu téměř vymizel.

U AMD však přišli na zcela unikátní nápad: Procesory se těsně po zapouzdření jeví jako "obojetné" - není u nich nastaven ani násobitel, ani jiné parametry (tedy například to, jsou-li vhodné pro víceprocesorové systémy), a teprve po testech funkčnosti a také podle toho, jaké procesory jsou aktuálně potřeba (marketingové hledisko) se "cejchují" na konkrétní rychlost.

Laserem na procesor

Slovo cejchují je na místě, neboť celá operace probíhá laserem. Na povrch procesoru jsou totiž vyvedené krátké vodivé dráhy - můstky - které ve finále, po jejich odpovídajícím přerušení, určují nejen násobič (on x frekvence sběrnice = frekvence procesoru) ale i další parametry procesoru. Laser pak podle potřeby "napálí" i odpovídající označení a sérii jádra přímo na plochu čipu.

AthlonXP Thoroughbread - sezame otevři se
Na obrázku je AMD Duronu (jádro Morgan) - jsou zde vidět skupiny můstků L1 - Lx.
Pouzdro je keramické, přerušení můstků je nepatrné (cca 0.1mm).

Můstky na procesoru jednak určují logické úrovně (0/1) jednotlivých vedení FID a BP-FID (např. kombinací přerušených můstků v soustavě L3 a L4) určujících výsledný přednastavený násobič (např. 10x, 12x...), jiné můstky zase tyto úrovně přivádějí na základní desku (za tento úkol je typicky "zodpovědná" soustava můstků L1).

Původní násobitel - kombinace čtyř bitů

Porovnáváním různých procesorů se zjistilo, že násobitel je určen čtyřmi bity (můstky a jejich kombinace vytvářejí čtyři logické přepínače o stavu 1 / 0) - k dispozici je tedy 16 kombinací. Firma AMD tehdy začala na hodnotě 5x (první procesory skutečně "startovaly" od 500MHz) a pokračovala po kroku 0.5 až k hodnotě 12.5x.

AthlonXP Thoroughbread - sezame otevři se
Novější procesory AthlonXP (jádro Palomino) mají jiné rozmístění můstků
- "odemykací" funkce můstků L1 však zůstala.

L1 - cesta k manipulaci násobičem

U původní řady procesorů je možné, pokud máte tzv. overclockerskou desku, přes vedení L1 ovlivňovat (vlastně "přebít" - anglicky force) nastavení násobitele určené výrobcem - například v setupu BIOSu, položka CPU Multiplier nebo CPU Ratio.

U většiny procesorů jsou však můstky L1 rozpojené (a to již zmíněným propálením laserem) - jejich opětovným spojením je pak možné takovýto procesor jakoby "otevřít" (předpokládáme, že násobič budeme měnit pomocí základní desky). Pokud jsou můstky L1 propojené (typické pro testovací procesory a procesory typu MP), mluvíme o takovém procesoru jako o otevřeném.

Poznámka: je možné (s pravděpodobností cca 3-5%), že i váš procesor patří mezi tzv. otevřené typy. To zjistíte tak, že zjistíte stav můstků L1, nebo tak, že násobič zkusíte prostě změnit.

Alternativní násobiče - další trik s uzlem

Díky narůstajícím frekvencím procesorů se firma AMD rozhodla, že některé, z dnešního hlediska zastaralé násobiče tzv. přemapuje. Původní, již nepoužívaný násobič v tomto procesu dostal přidělený i nový, alternativní význam. Například původnímu, na dnešní dobu nízkému násobiči "5x" byl takto přidělen alternativní význam "13x" (tedy další krok po 12,5x, kde končila původní řada).

Přemapované násobiče stanoví jakousi logickou alternativní sadu - bez nich by nebylo možné jít nad násobič 12.5x a maximální frekvence by tak ustrnula na 1666MHz.

původní sada přemapovaná sada
5x 13x    (2100+ / 2700+ @166)
5.5x 13.5x (2200+ / 2800+ @166)
6x 14x
6.5x

*21x

7x 15x   (2400+)
7.5x

*22x

8x 16x   (2600+)
8.5x 16.5x
9x 17x
9.5x

*18x

10x

*23x

10.5x

*24x

11x  
11.5x

*19x

12x  
12.5x   (2600+ @166)

*20x

S násobiči označenými * se v dnešních BIOSech nepočítá. Tučně jsem zvýraznil sadu, která pokrývá prakticky všechny v současnosti vyráběné procesory AthlonXP.

V praxi to vypadá (v BIOSu) tedy např. takto:

AthlonXP Thoroughbread - sezame otevři se
Obrázek ukazuje druhou polovinu tabulky násobičů - voleb je celkem 16,
násobiče vyšší než 17x zde nejsou uvedené.

{mospagebreak title=AthlonXP s jádrem Thoroughbread}

Thoroughbread - vše je zase "trochu jinak"

Jádro procesorů AthlonXP vyráběné moderní 0.13um technologií, stejně jako předchozí jádro Palomino, s původními můstky zase trochu zamíchalo. Násobič nyní určují jiné můstky, základní princip "můstkologie" však zůstal zachován.

Nové procesory s Jádrem Thoroughbread

AthlonXP Thoroughbread - sezame otevři se
Čip je u jádra Thoroughbread negravírovaný (bez nápisů), jeho plocha je menší a výrazně obdélníková.

Tzv. "organické" pouzdro (jeho barva je dnes typicky zelená nebo hnědá, dřívější šedofialová pouzdra byla keramická) opět trochu změnilo vzhled a způsob provedení můstků.

U starších Duronů (viz. předchozí obrázky) byla práce s můstky, například propojování soustavy L1, o něco jednodušší. Spoje protilehlých bodů můstku byly na keramickém pouzdře viditelné zřetelněji - vypadaly jako malý obrázek činky, jako dvě zlaté tečky propojené malou ploškou. U dnešních Athlonů jsou však vlastní spoje vedené jakoby pod tenkou "hladinou" vrchní vrstvy PCB pouzdra. Laseru to viditelné nevadí - můstky přeruší i pod povrchem (po této operaci je okolí můstků mikroskopicky "očouzené"), horší to už mají chudáci overclockeři, kterým zeje mezi krajními tečkami doslova mikropropast.

Poznámka: Dříve se můstky s úspěchem propojovaly "dokreslením" chybějící vodivé dráhy... tužkou. U organických pouzder je vhodnější použít speciální elektrovodivý lak s částečkami stříbra - vypálené otvory je třeba navíc často vyplnit sekundovým lepidlem

Athlony XP s jádrem Thoroughbread jsou otevřené! Ano ale...

Možná to bude po předchozích odstavcích tak trochu překvapení, ale Thoroughbredy problémem přerušených můstků L1 netrpí - tyto procesory jsou z tohoto hlediska již "otevřené" (můstky L1 jsou tedy, jak vidíte na obrázku výše, spojené). Není tedy problémem, pokud máte kvalitní základní desku (značkovou, s čipovou sadou KT333, KT400 nebo nForce2), takovýto procesor popostrčit o stupínek či dva nahoru. Máte-li model 2400+ (takt 133x15 = 2000MHz) můžete jej např. nastavit na 2600+ (takt 133x16 = 2133).

Teď asi přemýšlíte, jaký smysl má tento článek... nu, problém, který dnes budeme řešit je tak trochu jinde. Podívejme se na otázku výkonu procesorů z trochu jiného úhlu.

Takt procesoru, rychlost sběrnice a vliv na celkový výkon

I po zevrubné analýze několika paměťově náročných testů zjistíte, že hlavní brzdou vysoce taktovaných procesorů Athlon XP je především relativně pomalá sběrnice (FSB Front Side Bus), která je úzkým hrdlem pro efektivní přísun dat s paměti. S toho plyne logický (i praxi potvrzený závěr), že vyšší frekvencí FSB (v souladu s rychlosti pamětí) lze dosáhnout mnohem lepších výsledků než při pouhém zvednutí násobiče.

Poznámka: U procesorů Thoroughbread od modelu 2600+ výše, řeší firma AMD problém nedostatečné propustnosti zvýšením frekvence FSB ze 133 na 166MHz (přenos dat odpovídá 266 respektive 333MHz) - zároveň odpovídajícím způsobem klesne násobič.

Našim cílem dnes tedy bude především zvyšování frekvence FSB, a to z 133MHz (respektive 166MHz) na 166MHz či dokonce na 200MHz (což nám přinese značné zrychlení komunikace procesoru s okolím). K tomuto účelu budeme potřebovat násobič - na první pohled paradoxně - snížit. To však nebude vždy tak jednoduché...

A nyní další tabulka:

procesor násobič x frekvence FSB takt procesoru sada násobičů
do 2000+ vč. <= 12.5 x 133 1666MHz standardní
2100+ 13 x 133 1733MHz přemapované
2200+ 13.5 x 133 1800MHz přemapované
2400+ 15 x 133 2000MHz přemapované
2600+ @266 16 x 133 2133MHz přemapované
2600+ @333 12.5 x 166 2083MHz standardní
2700+ 13 x 166 2166MHz přemapované
2800+ 13.5 x 166 2250MHz přemapované

Všimněte si, že většina procesorů nad 1666MHz (model Athlon XP 2000+) používá už násobič z horní (přemapované, alternativní) sady. Jedinou výjimkou je Athlon XP 2600+ s frekvencí FSB 166 MHz, který si ještě "sahá" do původní sady pro násobič 12.5x.

Poznámka: Na přetaktování je dnes nejzajímavější revize "B" jádra Thoroughbread - touto revizí se osazují procesory 2400+ a vyšší. Bohužel, dosud je cena těchto procesorů poměrně vysoká - tak s dostupností to není nijak slavné. 

Pokud nás zajímají frekvence sběrnice procesoru 166MHz a vyšší, musíme najít způsob, jak systému vnutit násobiče z původní "nižší" sady (od 5x až po 12.5x). To však není tak samozřejmé, jak by mohlo na první pohled vypadat.

{mospagebreak title=Nové násobiče a jejich logika - heuréka!}

Vraťme se ještě na okamžik k můstkům Thoroughbredu (níže provedena analýza je, pokud vím, unikátní i ve světovém měřítku):

Jak už jsme řekli, soustava můstků L1 propojující jednotlivá vedení sběrnice určující násobič CPU (říkejme ji, jako za dob prvních Duronů BP-FID, neboť AMD tato vedení oficiálně nedokumentuje) na základní desku jsou nepřerušená - zde tedy není co řešit - všimněte si však toho, že můstků L1 je nově 5.

AthlonXP Thoroughbread - sezame otevři se
konst. 3 +1x0.5 +0x1 +1x2 +0x4 +1x8 = 13,5

Provedl jsem analýzu můstků a zjistil jsem, že v případě Tbredu je klíčová sada L3 - pouze tyto můstky totiž určují násobitel. Váhy můstků jsou (zleva doprava) takové: 0.5x, 1x, 2x, 4x a 8x. Lze říci, že počet bitů násobitele ze zvýšil u posledních modelů Athlonů XP na pět - kombinaci je nyní teoreticky 32, přesto se jich využívá pouze 16.

Je to logické až na jednu výjimku (irregularity):

Pro šťuoraly: Aby byla celá věc o něco zamotanější, mají násobitele od 11 až po 12.5x (Tbready 1700+ až 2000+) invertovaný stav posledního můstku (podle přísné logiky by se jednalo o násobitele 3x až 4.5x). To vše díky tomu, že u AMD chtěli, ať stav posledního můstku zároveň jednoznačně indikuje sadu násobičů - standardní, nebo přemapovanou.

AthlonXP Thoroughbread - sezame otevři se
konst. 3 +0x0.5 +0x1 +0x2 +0x4 +(inv. 0=1)x8 = 13,5

Poznámka: Nad násobičem 12.5x a pod násobičem 11x vše probíhá podle původního schématu 3+ /0.5 /1 /2 /4 /8 .

Krajní můstek soustavy L3

Veškerá vedení jsou, jak jsem řekl, vyvedena na odpovídající piny základní desky, avšak původní konstrukce desek umí ovládat stav pouze na čtyřech "klasických" pinech BP-FID [0-3]. Proto je nutné, pro plné ovládaní násobičů stav pátého pinu BP-FID [4] ovládat "ručně" - buď na procesoru (spojováním a rozpojováním pravého můstku L3) nebo propojováním tohoto pinu na zem na socketu základní desky.

V praxi to vypadá tak, že stav na pravém můstku L3 (ten nejvíc napravo) přehazuje mezi standardní a přemapovanou sadou násobičů. Pokud je tento můstek spojený, sada je standardní (5x až 12.5x), když je rozpojený, použije se sada přemapovaná.

{mospagebreak title=Jak změnit stav BP-FID [4]}

Nejlepší je mít základní desku, která pin BP-FID [4] ovládá přímo - v opačném případě musíte, jak jsem již předeslal, stav tohoto vedení modifikovat "ruční" modifikaci na

Klasická cesta (spojování můstků tužkou) - tudy cesta nevede

Protože díry po pálení laserem mezi můstky nejsou nijak velké, zdálo by se, že propojit můstky nebude žádný problém - chyba lávky. Situace je stejná jako u předchozích procesorů s organickým pouzdrem. Pokud se vám podaří krajní můstek sběrnice L3 přece jen propojit, bude se nejspíše jednat o velmi křehké a nestabilní řešení.

AthlonXP Thoroughbread - sezame otevři se

Mezera mezi body můstku není sice větší než u klasických Duronu avšak problémem je podpovrchové vedení. Dráha vedená "po tuze" je delší a odpor větší.

Vodivý korekční lak

Alternativou k spojování tužkou je spojování speciálním elektricky vodivým lakem sloužícím na opravu přerušených plošných spojů (občas lze koupit v GM electronic). To by mohlo fungovat, zejména proto, že z pravé strany nehrozí kontakt laku z jiným můstkem a můžete si dovolit být více "rozšafní".

Problém je ale v tom, že je toto spojení je poměrně viditelné (reklamace :-(  a dále jakmile můstek spojíte, získáte sice standardní sadu násobičů, ale zároveň přijdete o sadu přemapovanou.

Důležité! Před propojováním můstků na procesoru musíte krajní body ("zlaté" tečky) pečlivě očistit od případných nečistot, mastnoty a ochranného laku. K tomuto účelu se skvěla hodí tvrdší guma, nejlépe na technické rysy. Jemným gumováním body doslova přeleštíte.

Spojování pinů na procesoru

Už jsme o této metodě psali (fungovala i bez dřívější hlubší znalosti vedení BP-FID). Nyní jsme ji vyzkoušeli doslova "na vlastní kůži" / "na vlastní nervy".

Princip je takový: "uzemněním" pinů BP-FID lze vynutit změnu stavu daného přerušením horních můstků. V případě BP-FID [4] to znamená, že procesor bude používat původní sadu násobičů. Tato metoda je elegantní a rychlá avšak vyžaduje doslova hodinářskou zručnost a trpělivost.

Piny BP-FID

AthlonXP Thoroughbread - sezame otevři se

Většina návodů pak doporučuje spojit tyto piny:

AthlonXP Thoroughbread - sezame otevři se
...jedná se o roh procesoru ležící naproti rohu označeného zlatou značkou (trojůhelníkem)

Ke snadné orientaci výhodně poslouží zde mezera v pinovém polu.

Pojďme se nyní podívat na praxi...

"Drátování" - práce pro hodináře

AthlonXP Thoroughbread - sezame otevři se

To o jak titěrnou práci se jedná dosvědčí fakt, že jako spojovacího drátku jsem použil jeden dílčí "sub"drátek (průměr cca 0.2mm) z rozpleteného běžně používaného vodiče. Metod jak vytvořit odpovídající spojku je několik - já jsem zkusil nejdříve vytvořit malou smyčku na jiných, lépe přístupných krajních nožkách. Když se mi podařilo konce smyčky ukroutit, zjistil jsem, že takto vzniklý polotovar není vůbec špatný (viz šipka na horním obrázku - drátek kruťte na delší straně, takto se vám vytvoří pomyslné Céčko).

Problémem však bylo vzniklý článek (jako u řetízku) nasadit na odpovídající nožičky. Nebudu to zde podrobně popisovat - jen konstatuji, že mi nejhorších chvílích pomáhal "dlaždičský slovník" (to tehdy, když mi titěrný článek spadl 3x na zem a musel jsem ho dělat znovu). Také bych ocenil hodinářskou pinzetu a lupu.

AthlonXP Thoroughbread - sezame otevři se
 

Pokud článek dlí na svém místě, není problém ho mírně "omotat" kolem nožek (např. do osmičky) tak, aby z pinů nesklouzl.

Poznámka: Je pravdou, že ne každému se tato metoda podaří (tipuji tak 1 z 5). Navíc nemůžete použít příliš silný drát, protože hrozí, že ten bude celý procesor nadzvedávat.

Další alternativy

Když jsem podstoupili celé martyrium napadlo mě, že by bylo možné upravit přímo základní desku. Podívejte se na situaci:

AthlonXP Thoroughbread - sezame otevři se

Rozhodujícím pinem je pin označený červenou jedničkou. Z propojení pinů také plyne, že k pinu zemnícímu označenému jako 2 je alternativní pin 3 - mohli bychom nejspíše použít propojení i na tento pin (to jsme však nezkoušeli).

Předpokládám, že se objeví desky, které pin BP-FID [4] budou řídit tak, jak to dělají dosud s piny BP-FID [0-3] - pokud takovou desku nemáte a chcete za každou cenu kutit, můžete rozvinout svou vlastní fantazii - možností zde je nespočet.

Drátování... na desce (vyzkoušeno Eaglem)

Operace vychází z faktu, jednotlivé piny procesoru jsou ze zadní strany desky snadno dostupné - můžete tedy jednoduchým spojením dvou cínových plošek přímo na zadní straně základní desky dosáhnout stejného efektu, jako při "drátování" na procesoru. Výhody jsou zcela zřejmé - místo je mnohem lépe dostupné, můžete použít větší drát, drát nebrání vložení procesoru do socketu a konečně nijak se tím nijak nezasahuje do samotného procesoru.

Co k provedení této metody budete potřebovat? Krátký kousek středně silného drátku a izolepu nebo jinou věc, kterou drátek přilepíte (razantní metoda: připájíte). Postup je jednoduchý - na lepící stranu izolepy dejte drátek a izolepu pak přiložte k pinům tak, aby drátek propojil zmíněné dva piny. V praxi jsou však s touto metodou některé problémy:

  • na kontaktech někdy bývá ochranný nevodivý lak,
  • propojení drátkem není bez správného přítlaku zcela spolehlivé,
  • po jisté době může dojít k tomu, že drátek opustí své místo a způsobí zkrat na jiných pinech.

Joro: možná by bylo možné k fixaci drátku použít průhledný silikonový tmel či ještě lépe, použít přímo vodivý lak.

Doplněno: U spojka - nejlepší řešení?

Jednoho čtenáře napadlo, že piny lze spojit "U můstkem" vloženým do odp. otvorů patice CPU. Ještě jsem to nezkoušel ale mohlo by to fungovat dobře - pokud použijete dostatečně tenký drátek.

Upozornění

PCtuning neručí za jakékoliv škody způsobené vašimi zásahy. Overclocking a úpravy HW jsou jen a pouze na Vaši zodpvědnost.

Výkon

Díky propojení nožíček procesoru drátkem (původní metoda) se mi podařilo provozovat procesor AthlonXP 2400+ v této konfiguraci: 12.5 (upravený násobič) x 176MHz. Výsledná frekvence činila 2200MHz - výkon a propustnost paměťové sběrnice odpovídaly cca modelu 2800+.

Poznámka: s úspěchem jsem vyzkoušel desky MSI KT4 Ultra a ASUS A7N8X.

AthlonXP Thoroughbread - sezame otevři se

Bližší porovnání výkonů provedeme v průběhu recenze základní desky MSI KT4 Ultra.

Přeji vám hodně štěstí!

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
3.1.2003 15:06:30   0.0.0.xxx 1718
Slyšel jsem že snad Soltek nebo Epox... Víto o tom něco?
3.1.2003 17:24:13   0.0.0.xxx 1617
V současnosti mám desku ABIT KR7A-RAID a v ní Athlon XP 1700+. Rád bych upgradoval na 2400+ ale bojím se toho, že deska špatně přiřadí násobič (v nejnovějším BIOSu je možnost nastavit max 2200+ nebo pak >2200+ kde se u násobiče objeví more than 13x). To mám jednoduše nastavit násobič 7x a on se podle nastavení v procesoru přemapuje? Nebo vybrat možnost >2200+ a doufat že deska detekuje procesor správně? Díky za odpověď.
3.1.2003 18:59:32   0.0.0.xxx 1616
... umí-li tvá deska Athlony nad 2000+ (coz zřejmě ano). Co se týče otevření BP-FID4 tak tě to ani přiliš zajímat nemusí, protože se stejně pohybuješ v původní sadě 5-12.5x - takže bych neměl strach.
3.1.2003 21:50:35   0.0.0.xxx 1516
To co jste delali na Nforce umi i A7V8X. nebo je to jen vysada N force..
4.1.2003 10:58:04   0.0.0.xxx 1413
jestli se nemylim, tak mb EPoX 8K9A2+ zvlada propojeni pinu, tzn., ze neni treba procesor odemykat....staci jen vlozit do patice a huraa ;-)
30.8.2005 11:17:55   84.19.69.xxx 1517
tuhle desku jsem teď sehnal zabalenou a za par supu... upgradoval jsem bios a musim rict tahle deska fakt umi, ikdyz je na ni starsi chipset =)

chtel jsem na ni strcit nejakeho semprona a strelit ji dal vytunenou, ale asi si ji necham =)
4.1.2003 11:34:33   0.0.0.xxx 1816
Jj, Asus A7V8X umi take menit pin bez nutnosti odemykat procesor. Takto mam z XP2400+ na 133 cpu XP2600+ na 166.
4.1.2003 14:15:51   0.0.0.xxx 1516
ja bych preferoval desku s nForce2, treba Epox 8RDA+, mrknete se na anandtech nebo na tomshardware
4.1.2003 15:29:56   0.0.0.xxx 1717
Zdravím, asi před dvěmi týdny jsem si obědnal u czechcomputer Athlona XP 2400+. Ptal jsem se jich, jestli to bude revize A nebo B. Prej "nevíme co nám příde". Když mi došel, tak jsem ho rozbalil a na plastové krabičce, ve které je procesor uloženej je napsáno velký A. Ještě jsem ho nezkoušelm, protože nemam board, tak nevím. Je to tedy revize A? nebo to jen třeba značí socket A?? Autor tohoto článku píše, že 2400+ jsou jenom B. Taky bych chtěl vědět jakej je rozdíl mezi A a B. Díky
4.1.2003 15:34:11   0.0.0.xxx 1618
Jakej je rozdíl mezi A a B?
4.1.2003 15:54:57   0.0.0.xxx 1516

http://www.pretaktovanie.sk/article.php?sid=921&;mode=&order=0">http://www.p retaktovanie.sk/article.php?sid=921&mode=&order=0


Zajimava shoda :-)

4.1.2003 18:03:16   0.0.0.xxx 1616
Taky si myslím, že to někdo někomu ukradl. Kdo komu to ale nevim. :-)
4.1.2003 18:21:39   0.0.0.xxx 1516
Nikdo nikomu nic neukradl, autorem obojiho je Eagle jenom to co je tady na PCtuningu prekopal J.Kwolek k obrazu svemu....
4.1.2003 18:34:02   0.0.0.xxx 1517

Je to puvodne od Eagla, blizsi podrobnosti na http://www.pctuning.cz/Forum/ShowPost.aspx?PostID=1619#1788">http://www.pctuning .cz/Forum/ShowPost.aspx?PostID=1619#1788

4.1.2003 18:45:03   0.0.0.xxx 1517
Mám Tbred 2100+ A MÁM U NĚJ ODEMČENY UŽ Z VÝROBNY DVA NÁSOBIČE!!!!!!!! mohu tak nastavit FSB na 133 nebo 166 a výsledek je PR2100+! A nebojte se vše jsem ověřil v CPUID a Sandře a opravdu jede na 2x166 FSB! MB mam ASUS s KT400
4.1.2003 19:13:47   0.0.0.xxx 1515
...ale protože jsem upravoval i Eaglův článek, tak je možné, že dojem z tohoto článku je podobný - obsah, závěry i zjištění jsou však odlišné.
Eagle mi řekl, ať si svůj článek napíši sam, tak jsem to udělal :-)
4.1.2003 20:45:02   0.0.0.xxx 1515
Hmm,slušny taktuju taky ale todle chce nejak vic teorie,mechanicke propojeni mi moc nesedi,cim to chladís
4.1.2003 22:24:38   0.0.0.xxx 1716
Ano, autorem článku na Pretaktovanie.sk jsem já (článek je starší), autorem tohoto Jiří Kwolek. Některé části jsou ovšem i tak ode mě, mohl bych to nazvat ukradeny - například informace o tom, který násobič je kam přemapován (všimněte si, že autorovi článku "náhodou" nešly přesně stejné násobiče jako mně - 11x a 12x), tabulka s frekvencemi procesorů a taktéž některé obrázky jsem původně upravoval já. Bohužel to asi nestojí za to, aby byl v článku zmíněn zdroj informací.
4.1.2003 22:27:24   0.0.0.xxx 1616
... aby byl zmíněn zdroj těchto "světově unikátních" informací.
5.1.2003 09:31:47   0.0.0.xxx 1615
Co se tyce logiky nastavovani nasobicu, je clanek docela zajimavy, ale ke konci me to donutilo se pousmat nad vasim uzasnym overclockem na 176MHz FSB mam ted samy procesor, zadratovany a obycejnou desku EPoX 8K3AE za cca 2600,- a bezim 11.5x200 = 2.3GHz, propustnost v Sandre je 3026/2769.. to co tady predvedli s buhvijak drahym Asusem je docela vysmech :-b

viz. http://www.overclocking.cz/4um/viewtopic.php?t=6601
30.8.2005 11:21:32   84.19.69.xxx 1516
... =) souhlas
5.1.2003 09:47:08   0.0.0.xxx 1617

2Glassman : Taky si myslim, ze 176MHz neni moc, hlavne to zvysi hodnotu PCI a AGP. Rekl bych, ze to spis bude danym kusem procesoru, nez deskou.


P.S. : pripravuji rozhrani pro vkladani smajliku


:-)http://www.pctuning.cz/Forum/skins/default/images/emotions/emotion-1. gif&#34; border=0 name=img1>http://www.pctuning.cz/Forum/skins/default/images/emotions/emotion-2. gif&#34; border=0 name=img2>http://www.pctuning.cz/Forum/skins/default/images/emotions/emotion-3. gif&#34; border=0 name=img3>http://www.pctuning.cz/Forum/skins/default/images/emotions/emotion-4. gif&#34; border=0 name=img4>http://www.pctuning.cz/Forum/skins/default/images/emotions/emotion-5. gif&#34; border=0 name=img5>http://www.pctuning.cz/Forum/skins/default/images/emotions/emotion-6. gif&#34; border=0 name=img6>http://www.pctuning.cz/Forum/skins/default/images/emotions/emotion-7. gif&#34; border=0 name=img7>http://www.pctuning.cz/Forum/skins/default/images/emotions/emotion-8. gif&#34; border=0 name=img8>http://www.pctuning.cz/Forum/skins/default/images/emotions/emotion-9. gif&#34; border=0 name=img9>http://www.pctuning.cz/Forum/skins/default/images/emotions/emotion-1 0.gif&#34; border=0 name=img10>http://www.pctuning.cz/Forum/skins/default/images/emotions/emotion-1 1.gif&#34; border=0 name=img11>http://www.pctuning.cz/Forum/skins/default/images/emotions/emotion-1 2.gif&#34; border=0 name=img12>http://www.pctuning.cz/Forum/skins/default/images/emotions/emotion-1 3.gif&#34; border=0 name=img13>http://www.pctuning.cz/Forum/skins/default/images/emotions/emotion-1 4.gif&#34; border=0 name=img14>

5.1.2003 10:00:37   0.0.0.xxx 1616
procesoru je uplne jedno na jaky FSB pracuje.. vsechno je otazka desky a pameti..

mel bys sledovat nejake poradne forum http://www.pctuning.cz/Forum/skins/default/images/emotions/emotion-5. gif&#34;>
5.1.2003 10:44:33   0.0.0.xxx 1716

Asi si to spatne pochopil, jde o to, ze kdyz zvysim FSB na nestandardni hodnotu, tak se tim zvysi i rychlost PCI = radice, takze se muzes pravdepodobne rozloucit se vsema vecma, co mas na disku.


Poradny forum sleduju, ale tohle je lepsi. Skoda ze sem nejdou primo vkladat smajlici, ale vyresil jsem to castecne, podivej se na http://radim.homeip.net/pct&#34;>http://radim.homeip.net/pct

5.1.2003 10:46:11   0.0.0.xxx 1615
Bohužel to je kvůli desce - ASUS A7N8X...
5.1.2003 10:47:26   0.0.0.xxx 1716
Jo, uz jsem pochopil, co jsi chtel rict. Mas pravdu castecne. Kdyz snizis nasobic, tak jo, nedoslo mi to http://www.pctuning.cz/Forum/skins/default/images/emotions/emotion-1 0.gif&#34; border=0 name=img10>. Asusy kazdopadne nejsou na pretaktovani, jsou to sice stabilni desky, ale jen pri standardni frekvenci. To jsou moje zkusenosti s vetsinou Asusu.
5.1.2003 11:30:51   0.0.0.xxx 1617
Tenhle Asus konkretne neni vhodny takrka vubec...
5.1.2003 17:58:13   0.0.0.xxx 1715
Veď ono sa to dá spraviť oveľa jednoduchšie stačí vytvoriť miniatúrnu klemu tvaru - u a vložiť ho do päťice procesoru na miesto kam piny dosadajú. Na klemu je dobré použiť vypletený dróťik z lankového vodiča. Mam to overene vyskúšané. Piny procesoru po vybratí sú nepoškodené.
5.1.2003 18:34:32   0.0.0.xxx 1515
Voloda ma pravdu, sam tohle reseni pouzivam taky k naproste spokojenosti.
5.1.2003 19:38:56   0.0.0.xxx 1815
Taky řeším stejný problém. Mám desku MSI K7T266 Pro2-RU, což byla dost našlapaná deska, v době kdy jsem ji kupoval a dal jsem za ni 6500 Kč. Mám v ní AMD XP 1600, a podle manuálu na webu tam můžu max mít AMD XP 2100. Na webu jsou taky testy s vyššími XPčkama, ale ty tam prý nejedou. Tak by mě zajímalo, jestli s tím má někdo zkušenosti. Nechce se mi věřit, že ta deska zvládne max XP 2100 a víc ani ťuk.
Dík
5.1.2003 23:03:34   0.0.0.xxx 1515
No ja z Tbreda vytahl taky jen 175 FSB a pametma to urcite nebylo(zvladaji az 190),takze nezvlada deska MSI KT3 Ultra(njn je to kram ale co nadelam). No a procak je taky celkem slabej-overclock jen 1466@1750.
5.1.2003 23:17:00   0.0.0.xxx 1616

nemate niekto seriu AIUGA / AXDA1700DLT3C - kam ste sa dostali ?


----------------


http://melodie.robin.sk/&#34;>http://melodie.robin.sk/

6.1.2003 05:35:22   0.0.0.xxx 1515
AXDA1700DL T3C AIUGA - mám blbé paměti, dostal jsem se max. na 2200+
6.1.2003 10:17:04   0.0.0.xxx 1516
Ja jsem to pochopil ze unikatni je zpusob urceni nasobitele z propojeni mustku a ne tabulka nasobicu - mozna se pletu.
6.1.2003 14:06:28   0.0.0.xxx 1716
Tato deska,aspon co vim,neumi pracovat s 5.mustem L3 u thorougbreda.Polozka >2200 by MOZNA platila jen s procesorem,ktery ma kodovani nasobitele ala Palomino (ne Thoroughbred). Tj nejvyssi dostupny Palomino 2100+ by na ni sel.Thorougbred vyssi nez 2000+ (12.5x)by na ni teoreticky vubec nemel jit a komp by mozna vubec nenabehl. viz http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?threadid=1261 .Pokud bys ale spojil posledni L3 mustek,asi by jsi mohl biosem nastavovat nasobitele do 12,5 ,zvednout FSB atd.(aspon podle vyse zmineneho clanku)
6.1.2003 14:14:32   0.0.0.xxx 1616
Tiez som sa dostal na 2200+, ale keby bola lepsia doska a pamete, myslim ze aj tych 2300+ - 2400+ by mohlo byt ...
7.1.2003 12:12:14   0.0.0.xxx 1515
Na prvni pohled to poznas podle oznaceni - verze A obsahuje retezec DLT, kdezto B DUT. (AXDA2400DUT3C). V programu WCPUID (http://www.h-oda.com&#34;>www.h-oda.com) to poznas podle CPUID - verze A je 680, B je 681.
7.1.2003 15:38:50   0.0.0.xxx 1517
Zajimalo by me, kde autor bere tu jistotu a prohlasuje ze Dell, HP a dalsi budou Opterona pouzivat ve svych serverech. Prinejmensim u Dellu tomu vubec neverim, protoze ten jako jediny se oznacuje za 100% uzivatele Intel technologii. Navic Dell si sam designuje zakladni desky pro servery a velmi pochybuji, ze by zacal s navrhem nove desky pro naprosto novy neozkouseny procesor. Je mozne ze za dva, tri roky, az bude tato technologie overena, k necemu takovemu dojde, ale rozhodne ne pri uvedeni Opteronu na trh.
7.1.2003 17:04:25   0.0.0.xxx 1616
DELL to ale už ohlásil že bude vyrábět PC SERVERy na bázi OPTERONU.
8.1.2003 07:07:36   0.0.0.xxx 1716
... vse co zde bylo uvedeno uz kolovalo na zahranicnich webech (http://www.beachlink.com/candjac/,fora na www.xtremesystems.org a mnoho dalsich) minimalne uz v rijnu kdyz jsem odemykal nasobic na XP2200+ spojenim posledniho mustku L3.Jedna se vsak o prvni hezky clanek na CESKEM webu o pretaktovani Thoroughbredu (aspon co vim), ze ktereho se ctenar konecne neco kloudneho dozvi.V tom je unikatni,v nicem jinem.
9.1.2003 00:22:04   0.0.0.xxx 1515
se tusim pise, ne thoroughbread
10.1.2003 18:17:24   0.0.0.xxx 1716
Ahoj,
Mam problem, koupil jsem desku MSI KT4V a procak Athlon XP 2000, po zarucni oprave me to vratily a ve win XP me pise i ve InfoView:

AMD Ahtlon(tm) Processor Family
External clock 100Mhz
Current speed 1250
Je to skutecne Athlon XP
Predti tam bylo 1.67 Ghz a NE 1.25

Nemelo by byt 266
10.1.2003 19:10:57   0.0.0.xxx 1716
Musíte nastavit FSB na 133 MHz (12,5*100=1250; 12,5*133 = cca 1,67 GHz) ;-)
13.1.2003 15:31:40   0.0.0.xxx 1516

Magori me fakt nenastavili FSB

16.1.2003 16:00:52   0.0.0.xxx 1615
Mohl bych odemknout svuj CPU AthlonXP 1600 + Palomino jako AthlonXP Thoroughbread spojenim pinu BP-FID [4]?
26.1.2003 13:11:51   0.0.0.xxx 1515
Mam XP 1700+ B0 a jede mi 2600+. Vsechno stabilni akorat 3D mark nedobehne. Tak jedu radsi 2400+ 10*200MHz. Tam mi projede krasne a staci na to jenom nepatrne pridat krmeni na jadre.

Jinak pretaktovani zavisi samozrejme i na procesoru. KDyz po nem budete chtit vic nnez na co je stavenej, tak zvysuje svoje elektromagneticke vyzarovani a s rostouci teplotou pak dochazi k preslechum. Takze vsechno se vsim... Gutt zakladovka je samozrejmne dulezita. Pameti taky, ale na procesoru to stoji taky. Pokud teda nevlastnite nejakou silenou dusikou chladici soupravu. :-))
26.1.2003 13:13:15   0.0.0.xxx 1716
a jestli to jeste nekdo nevi, tak nova Sandra 2003 vam rekne presne jestli mate A0 nebo B0, ppokud si y nejakeho duvodu nejste jisti...
5.2.2003 12:35:13   0.0.0.xxx 1616
Jak změnit stav BP-FID [4]

Nejlepší je mít základní desku, která pin BP-FID [4] ovládá přímo - v opačném případě musíte, jak jsem již předeslal, stav tohoto vedení modifikovat "ruční" modifikaci.
Zajímalo by mne, jestli základní deska MSI KT3 Ultra2-R má možmost ovládat tento pin přímo, nebo jestli je nutné ho namodifikovat "Ručně".
18.2.2003 00:09:50   0.0.0.xxx 1515
Epox ep-8k9aL a muzu si vybrat : originalni xp1700+ jedu bud na 180*12,5=cca 2800+ ,nebo 195*11,5.....ok ok napeti na 1,75 ale rockstable a max 55stupnu... a testoval jsem celkem 9 CPU a vsechny sli min 2400+
22.2.2003 13:35:06   0.0.0.xxx 1616
Chtěl bych se zeptat jestli mohu použít tuto metodu na odemčení Athlona XP 2000+ jádro Palomino. Dík všem za odpověd.

2.4.2003 10:07:12   0.0.0.xxx 1515
http://www.pirat.host.sk/pretaktovanie/200fbs01.JPG
http://www.pirat.host.sk/pretaktovanie/200fbs02.JPG
http://www.pirat.host.sk/pretaktovanie /200fbs03.JPG
http://www.pirat.host.sk/pretaktovanie/200fbs04.JPG
Ale tusim pri 200 uz nema delic taqze grafika uz vikazovala anomalie a agp slo na 80mhz. Kamos vravi ze maju 2ja rovnake zostavy a jednemu z nich to na abite nf2 nejde nad 170 mhz
14.6.2003 06:38:27   0.0.0.xxx 1916
zdravim prosim poradte mi nekdo.Chci u T-breda 2200+ zvednout fsb na 166 a nasobic nechat na 13,5.Kdyz zvednu fsb na 166 tak se proc nerozjede.Ani kdyz necham 133 a dam nasobic treba z puvodnich 13,5 na 15.Zkousel jsem ruzny varianty ale nefunguje zadna.Mam Asus A7N8X,XP2200+,1GB DDR 400
17.3.2004 08:36:22   0.0.0.xxx 1715
Na stare MSI K7TTurbo2 jsem v pohode puvodni XP1700 rozchodil na XP2200 (12x155)- dal nestiha deska a po restartu nenabehne, na Ackovem Solteku po zvyseni voltaze cca na 1,63V a preswitchovani na FSB 166+ v pohode az na XP2700+ - to je za ty prachy docela dobry kseft!
5.9.2004 22:04:45   0.0.0.xxx 1616
Mám MB GA-7N400E, procesor Thoroughbred B0 XP1700+ a bez dvihnutia vcore mi nabehne pri FSB 177 MHz na 2700+. Je to dobrý kúsok procesora, pri dvihnutí vcore o 0,050V ide na aj na 200 FSB. No 3D Mark 2003 pred koncom reštartne. Na 188 MHz FSB a 3000+ to je asi max., kedy ešte prebehne test.
16.9.2004 20:56:40   0.0.0.xxx 1516
Chtěl jsem se zeptat, jeslti jde ještě odemknout tento procesor ATHLON XP 2400+ s jádrem Thoroughbred pomocí můstků L1. A jeslti bych s tímto propojením můstků nezníčil procesor. dík moc

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

2 čtenáři navrhli autorovi prémii: 0.2Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.