Hlavní stránka Návody Úpravy: přetaktování Návod: Jak přetaktovat a naladit váš Ivy Bridge
Návod: Jak přetaktovat a naladit váš Ivy Bridge
autor: Michal Šimonek , publikováno 27.8.2012
Návod: Jak přetaktovat a naladit váš Ivy Bridge

Před pár měsíci jsme si pro vás připravili návod na taktování a ladění procesorů AMD Bulldozer. Už tehdy jsme dostali nápad na pokračování a zároveň se dočkali i různých přání a dotazů na téma overclockingu pro procesory Ivy Bridge. Vše najdete v dnešním volném pokračování, kde do detailů rozebereme každé úskalí.


Návod: Jak přetaktovat a naladit váš Ivy Bridge

Intel zažil obrovský boom s Intel Core procesory v roce 2006 a od té doby ani jednou neklopýtl při vydání nových produktů. Velmi oblíbené se loni staly procesory Intel Sandy Bridge, letos na ně navázaly Ivy Bridge jako příjemný refresh architektury. Tam, kde Sandy Bridge tolik nepřesvědčil extrémní nadšence, vše napravil procesor Ivy Bridge. Většina procesorů Ivy Bridge netrpí coldbugem a proto se poslední dobou pořádají také různé setkání extrémních overclocekrů za účelem pokořit světové rekordy a nebo pouze dosáhnout zajímavého výsledku. Nedávno například padl světový rekord v benchmarku superpi 1M na neuvěřitelné frekvenci 7023 MHz za pomocí tekutého hélia. Výsledku dosáhl Andre Yang, ale asistovali mu i další nadšenci jako například Peter Tan, kterého můžeme vidět na fotografii z této akce.

Procesor ve zkratce

Návod: Jak přetaktovat a naladit váš Ivy Bridge

Budeme se zabývat čtyřjádrovými deriváty procesoru Ivy Bridge. Konkrétně, pro taktování vhodnými "K" modely. Na schématickém obrázku vyčteme, že procesory patří již ke třetí generaci Intel Core procesorů a jsou prvními CPU vyrobenými na 22nm procesu s technologií 3D tranzistorů. Velikost návrhu je pouhých 160 mm čtverečných a disponuje zhruba 1,4 milardami tranzistorů. Můžeme vidět jednotlivá jádra a společnou sdílenou L3 cache (komunikační obvod ring bus je společný pro jádra i grafickou část a system agent). Ta běží synchronně s taktem procesoru a i díky ní je celková systémová propustnost tak skvělá. Velkou plochu zabírá integrovaná procesorová grafika HD4000. Na Ivy bridge je v praxi excelentní hlavně paměťový řadič, ten je zcela napravo a je součástí komplexu nazvaného systém agent (ten se frekvenčně nemění vyjma zvyšováním bclk).

Návod: Jak přetaktovat a naladit váš Ivy Bridge

 

Nezapomeneme připomenout také funkci Turbo boost 2.0 na procesorech Ivy Bridge. Procesor má určitý základní takt a od něj se odvíjí frekvence Turbo boost. Zajímavé je, že procesor i přes všechny vytížená jádra má poté pracovní takt o 200 MHz vyšší. Při vytížení dvou jader je to o tři kroky nahoru a pro jednovláknové operace dokonce o čtyři kroky navýšené turbo. Ještě se k turbu vrátíme v další kapitole.

 

Čipset Intel Z77 + komunikace s okolím

 

Novinky oproti čipsetu pro Sandy Bridge Z68 jsou minimální. V tabulce si můžete prohlédnout i zbylé byznys čipsety a nebo stále ještě vzácný Z75, se kterým se taktuje také velmi dobře.

Návod: Jak přetaktovat a naladit váš Ivy Bridge

 

Komunikace s okolím

Návod: Jak přetaktovat a naladit váš Ivy Bridge

 

Procesor samotný má možnosti využít v dualchannelu až 1600 MHz pamětí a dokonce jsem se dočetl, že samotné RAM mohou být od různých výrobců v dualchannel zapojení. Procesor disponuje celkem 16 linkami standartu PCIe 3.0. Ty přerozděluje dle osazení přídavných karet. V případě využití thunderbolt rozhraní budeme ochuzeni právě o 4 PCIe linky.Komunikace s jižním můstkem (PCH) probíhá pomocí DMI rozhraní. Samotný PCH umí rozvést dalších 8 PCIe 2.0 linek, dva SATA 6G a 4 SATA 3G. Novinkou je nativní podpora 4× USB 3.0 a 10 USB staršího standartu 2.0. Nechybí podpora smysluplných technologií IRST a RT. A málem bych zapomněl, procesorové grafické jádro podporuje výstup na tři monitory. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
54 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 24.6Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.