Hlavní stránka Návody Úpravy: přetaktování Taktujeme grafické karty na maximum – představení 1/2
Taktujeme grafické karty na maximum – představení 1/2
autor: Z. Obermaier , publikováno 21.9.2010
Taktujeme grafické karty na maximum – představení 1/2

Dneska jistě potěšíme nejednoho nadšence, hračičku a fandu přetaktování. Řadu grafických karet od GeForce GTX 460 až po Radeon HD 5870 nebo GeForce GTX 480 přetočíme na jejich maximum. Zjistíme, jak škáluje výkon a o kolik stoupne proti základním taktům. Také změříme spotřebu a zhodnotíme výhodnost všech karet.


První díl seriálu o taktování grafických karet najdete zde
Výsledky (díl druhý) potom zde
Doplnění testu o další karty je zde

Taktujeme grafické karty na maximum – představení 1/2

Impuls k provedení dnešního testu vzešel z nedávné aférky, jež otřásla PCTuningem, kde kolega Mirek vyzdvihoval ve zprávičce výkon přetaktované GeForce GTX 460 vůči nepřetaktovanému Radeonu HD 5850. Abychom ukázali pravdu ze všech stran a úhlů, dáme dnes možnost také Radeonu HD 5850, ať ukáže co umí po přetaktování. Stejnou šanci dnes dostanou všechny běžné grafické karty s jedním GPU, duální Radeon HD 5970 jsem k dispozici neměl a tedy bude chybět. Pokud se mi ho podaří v bližší době sehnat, test doplním o jeho výsledky. Do testu jsem také záměrně nezařadil Radeon HD 5830 a GeForce GTX 465, jde totiž o outsidery, kteří si zákazníky hledají těžko a nejsou tedy v zorném úhlu kupujících grafickou kartu příliš často. Zvolil jsem zkrátka jen základní skupinu oblíbených grafických karet ..

Taktujeme grafické karty na maximum – představení 1/2

Ještě než si grafické karty představíme, nemohu si odpustit komentář k taktování samotnému. Pokud někdo tvrdí, že taktuje málokdo, velice se mýlí. Taktování grafik je rozšířenější sport než by se mohlo zdát. Pokud se podíváte na skupinu našich čtenářů, každý druhý má svou grafickou kartu v desktopu přetaktovanou. Jedni více, druzí méně. Fakt, že běžní zákazníci počítačů ze supermarketů netaktují, nás nemusí zajímat, tito lidé nejsou většinou naši čtenáři. Nás zajímají naši čtenáři a ti přetaktování provozují a zajímá je. Naopak, netaktovat grafiku by byla velká chyba, což vám ukáže i dnešní test. Nárůst výkonu některých karet je totiž ohromný a bez potíží překoná i mnohem dražší vyšší model. Jestli si i tak stále myslíte, že pro běžné uživatele taktování není, tak vězte, že návody na taktování vychází s úspěchem i v populárně počítačových mediích jako je Počítač pro každého, už název časopisu říká vše :) 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
56 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 21.6Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.