Hlavní stránka Návody Úpravy: přetaktování Invex OverclocKing - vyzkoušejte si tekutý dusík
Invex OverclocKing - vyzkoušejte si tekutý dusík
autor: Z. Obermaier , publikováno 12.9.2008
Seznam kapitol
1. Přes SuperPi a 3DMark06 až k tekutému dusíku
2. Na co se můžou výherci těšit?
3. Kritéria pátého kola
Invex OverclocKing - vyzkoušejte si tekutý dusík

Náš další díl oblíbené soutěže v přetaktování v sobě skrývá unikátní nabídku. Dva vítězové se budou moci zúčastnit extrémní show s tekutým dusíkem na výstavě Invex 2008. Ani vy ostatní ale nepřijdete zkrátka, zúčastnit se budete moci alespoň jako diváci.


Invex OverclocKing - vyzkoušejte si tekutý dusík

Dnešní díl OverclocKing bude v několika směrech výjimečný. Dnes má šanci naprosto každý a je úplně jedno jaký má hardware. Ten musí být ale velmi výkonný, budeme totiž dnes bojovat o absolutně nejlepší výsledek ve dvou benchmarcích. V tomto díle nás nebude zajímat procentuální nárůst výkonu po přetaktování ani podobné veličiny. Jediný argument bude výška skóre v herním benchmarku 3DMark06 a co nejnižší čas výpočtu čísla Pí na 1 a 4 miliony desetinných míst.

Ptáte se proč zrovna tyto dva programy? Aplikace SuperPi (stahujte zde) totiž dokáže unikátním způsobem zohlednit vyladěnost počítače. Pokud bude váš procesor pracovat na vysoké frekvenci, sběrnice bude také na svém maximálním výkonu a paměti budou tikat na skvělých latencích a frekvencích - je vítězství vaše. U tohoto testu může uspět jakýkoliv dvoujádrový čip, dokonce snad i na úkor čtyřjader. Absolutní vyladění celé sestavy přinese v tomto programu kýžený výsledek. A o to nám jde, o uživatele s nejlépe fungujícím a vyladěným systémem - který vypočte Pí nejrychleji ze všech.

Tip: největší šanci na vítězství mají uživatelé s nejvyšším taktem CPU. Typicky s taktem nad 4GHz s dvoujádry Intelu s jádrem Wolfdale, jak jsem ale předeslal - výsledek závisí i na latencích pamětí a celkové souhře komponent v systému.

Také s chlazením máte dnes volnou ruku. Je dovoleno naprosto vše, vzduchové chladiče, vodní chlazení, mrazáky (single stage), tekutý dusík, suchý led. V chlazení vám dáváme naprostou svobodu, nejde nám o postup k cíli ale o jeho výsledek.

Druhým testem bude obligátní 3DMark06. Kde požadujeme co nejvyšší výsledek v základním testu. Zde již mají výhodu majitelé čtyřjádrových čipů a dvojice grafických karet. Také v druhém benchmarku neklademe žádná pravidla, použijte jakékoliv chlazení a jakýkoliv počet grafických karet - opět nám jde o maximální skóre.

Tip: zde mají největší naději na úspěch uživatelé s vysoce taktovaným čtyřjádrem (nebo i více procesorovými stroji) a dvojicí karet Radeon. Nejlepší skóre bývá dosaženo s duálními Radeony (v Quad CrossFire je to jasné vítězství).

Z nejlepších zaslaných výsledků poté vybereme dva výherce. Jednoho s nejlepším skóre v SuperPi a druhého - mistra v 3DMarku06. Prvním výhercem získáme pro náš CZ tým uživatele, který umí dokonale vyladit svůj systém a má dobré zkušenosti s laděním a přetaktováním. Druhý bude zřejmě představovat zkušeného uživatele Multi-GPU řešení, který své sestavě rozumí a ví jak ji popohnat k nejlepším výsledkům. Pokud se stane, že bude podobných výsledků více, rozhodne o postupu další benchmark - Cinebench R10. Tato dvojice bude reprezentovat českou republiku v mezinárodním souboji proti Slovenskému týmu na Invexu 2008. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
106 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 43.4Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.