Hlavní stránka Návody Úpravy: přetaktování Hardcore taktování procesorů Intel. Buďte OC Guru!
Hardcore taktování procesorů Intel. Buďte OC Guru!
autor: Z. Obermaier , publikováno 26.5.2008
Hardcore taktování procesorů Intel. Buďte OC Guru!

Dnešní průvodce přetaktováním procesorů Intel není určen úplným začátečníkům, ale pokročilejším uživatelům. Nebudeme se zabývat základními principy, ale pokusíme se dostat za hranice a možnosti běžného přetaktování. Pokud vás zajímá, jak pokořit vysoké frekvence a máte dostatek odvahy k experimentům, je článek určen právě vám.


Pokud jste uživatelé, kteří si vystačí se změnou FSB z 266MHz na 333MHz, nebo ze 333MHz na 400MHz a jste spokojeni, není tento článek primárně určen pro vás. Účel dnešního průvodce je dostat z procesoru Core 2 na moderních čipsetech Intel absolutní maximum. Prakticky se budeme zabývat přetaktováním 45nm čtyřjádra a jeho pravidel, dvoujádra a 65nm čipy ale také nepřijdou zkrátka (použití pokročilých voleb je stejné).

Pro začínající ladiče svých počítačů je na našich stránkách několik velmi dobrých článků, kde si základní pravidla úspěšného přetaktování mohou prohlédnout. Doporučuji tento a tento článek.

Hardcore taktování procesorů Intel. Buďte OC Guru!

Je dávno pryč doba, kdy stačilo zvýšit hodnotu FSB a přidat napětí - to stačilo i pro vysoké přetaktování. Časy a technologie se mění, a způsoby jak na ni vyzrát se musí změnit také. S příchodem 45nm čipů se záludnost vysokého přetaktování posunula od možností samotných procesorů (pro které nejsou vysoké takty problém) spíše ke schopnosti desek a hlavně uživatelů.

Myšlenka přetaktování

Běžný přetaktovač, nebo sváteční experimentátor si vystačí se základní znalostí několika položek a mělo by mu to stačit, co když ale nikoli? Připomeňme hlavní účel přetaktování, ten totiž není v "masakrování" výsledkových listin 3DMarků (i když pro mnohé stále ano), ale v dosažení vysokého výkonu drahého procesoru, při použití mnohem levnějšího.

Pokud si někdo koupí předražené 45nm čtyřjádro QX9650, zvýší násobič a je "přetaktováno" zcela to popírá prvotní myšlenku přetaktování - získat vysoký výkon za akceptovatelné náklady. Proto je právě přetaktování levnějších procesorů, oč tu běží - ty mají dnes ale většinou nízké násobiče, proto je jediná cesta skrze vysokou FSB. Té se ale moc u nových čipsetů nechce, pracovat na vysokých frekvencích, které by se nám líbily. Proto ji musíme zkrotit ručně, snad se nám to během tohoto článku podaří.

Přetaktování bylo vždy spíše hobby, a procentuálně se tomuto "sportu" věnuje mizivý počet uživatelů. Na tom si ale právě postavilo mnoho výrobců počítačů svůj obchod (hlavně v zahraničí). Prodávají již přetaktované počítače s kompletní zárukou, a na to mnozí slyší a podle velkého počtu těchto firem je tento obchodní model i úspěšný.

Hardcore taktování procesorů Intel. Buďte OC Guru!

V.I.P. přetaktovači v akci - KingPin a Shamino

Je také dávno zapomenuta představa temného sklepení, kde tajemný overclocker nutí pomocí černé magie svůj počítač k pekelným kouskům. Dnes jsou overclockeři v IT průmyslu skutečnými V.I.P. celebritami a žádná pořádná výstava se bez jejich show neobejde. Sám jsem zažil podobnou akci v USA, a tamní show si nezadala organizačně ani vizuálně s premiérami Hollywoodských trháků a následných afterparty, včetně top-less obsluhy.

Nechtěl bych ani náhodou, aby úvod a celý tento článek vyzněl v duchu: "bez detailního ladění nelze dosáhnout pěkných výsledků přetaktování". To v žádném případě, i při použití běžných postupů (kdy většinu položek necháte na Auto) se dostanete na celkem solidní hodnoty. Zde se ale plně poddáváte výrobci desky, a záleží na jeho implementaci všech důležitých parametrů. Na mnoha deskách také nelze dosud spoustu parametrů měnit, a vše nastavuje deska sama - zde ale se stávajícím přetaktováním nelze provést téměř nic.

Po tomto obecném úvodu vás čeká kapitola "Teorie", kde si ukážeme několik obrázků BIOSu desek a vysvětlíme si podrobně všechny jeho položky. Vysvětlím všechna napětí a položky důležité pro přetaktování. Také si zopakujeme základní principy a ukážeme použití pro mnohé dosud neznámých položek BIOSů. Další kapitola "Praxe" bude detailně popisovat náš pokus přetaktování 45nm čtyřjádrového Q9300 na naší testovací desce s čipsetem P45 Express. Závěr článku bude patřit praktickým tipům. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
405 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 197.7Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.