Hlavní stránka Návody Cenový přehled Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005
Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005
autor: Šurkala Milan , publikováno 19.5.2005
Každý z nás jednoho dne dospěje k názoru, že stávající mašina už nestíhá a musí se nevyhnutně upgradovat. Jsou dokonce i lidé, kteří mají tento pocit neustále. Proto se pokusím vám cestu mezi haldou komponent trochu usnadnit. Ale nebude to lehké. Rozdělil jsem počítače do tří kategorií, PC do 20000, 30000 a 40000Kč včetně DPH. {mospagebreak title=Úvod}

Kupujete-li nové PC, či jen upgradujete, určitě budete chtít koupit to nejlepší, co je na trhu za co nejméně peněz. Proto jsem připravil tento přehled, který vás stručně provede jednotlivými komponentami s tabulkou, kde naleznete nejen jejich ceny, ale také pár důležitých užitečných údajů. Samozřejmě není možno obsáhnout v článku všechno, takže zde bude spousta komponent chybět a vybral jsem jen několik zástupců.

Chtěl bych se tento a příští měsíc omluvit, ale semestr končí a opravdu nemám příliš mnoho času na doplňování a zjišťování vlastností nových komponent, takže tyto dva díly budou spíš jen ve znamení aktualizovaných cen a velmi málo vylepšení a nejdůležitějších novinek na trhu. Jedním z nich je přechod na tabulky jako obrázky PNG (v Excelu se s tabulkami pracuje o dost jednodušeji než ve FrontPage a zdrojovém kódu HTML, navíc s tím obrovským množstvím dat měl redakční systém trochu problém). Nápadů je ale hodně, času málo.

Před názvem každé komponenty je buňka, která je buď zelená, žlutá nebo červená. Barva vyjadřuje vhodnost koupě. Logicky, zelené políčko znamená, "Skvělý poměr výkonu a ceny", žluté políčko něco takového: "Dalo by se o tom za určitých okolností uvažovat, ale radši ne", jinak také řečeno, buď je daný produkt cenově nepříliš výhodný, ale dobrý nebo nepříliš dobrý za slušnou cenu nebo prostě nezařaditelný (grafické karty Matrox, drahé, ale pro někoho jasná volba). No a nakonec červené políčko znamená, že "Toto nemá dnes na pultech co dělat!". Tedy, buď je to beznadějně zastaralá věc, nebo směšně předražená, pro danou kategorii až naprosto přebytečný luxus či prostě jinak nevyhovující.

Počítejte tedy s tím, že barva políčka vyjadřuje i daný vztah vzhledem ke kategorii. Může být deska za 5000Kč, která je rychlá, stabilní, dobře vybavená, prostě se skvělým poměrem cena/výkon, ale v nejlevnější kategorii dostane kolečko žluté (možná i červené), prostě je na levný počítač moc dobrá a de facto naprosto zbytečná.

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005Co se týče ceny operačního systému, rozhodl jsem se pro takové polovičaté řešení, že budou uváděny dvě ceny, bez a s OS. S cenami sestav to pak udělalo to, že jsem se snažil dosáhnout ceny bez systému asi o tisícovku nižší než je limit a s ním o tisícovku větší. Počítám, že většina lidí si počítač vybaví systémem Windows XP, pro ty jež je už mají nebo pracují na Linuxu, je tu právě cena bez OS.

Dalším problémem jsou reproduktory. Poněvadž v postižení audiofilií se lidé velmi liší, nechci doporučovat dobré reproduktory lidem, kteří je nevyžadují a pro ty, kteří je chtějí, by stejně nebyly dostatečné. Proto jsem započítal do ceny nějaké obyčejné (v rámci kategorií 2.0, 2.1 a 5.1 reproduktory) a vy, vyznavači kvalitního zvuku, si už budete muset pár stokorun či tisícikorun připočítat.

Dále bych vás chtěl upozornit, že některé tabulky obsahují značné množství údajů, ty se navíc mohou stát od státu lišit (ne v každé zemi je produkt dodáván se stejným vybavením) a tak se lehce mohlo stát, že údaje mohou být mylné, ať už z důvodu nepozornosti, špatných údajů na internetu či také chyba typu Copy&Paste. Hlavně chci, aby přehled nastínil základní vlastnosti komponent a mezi kterými vybírat a na které se zaměřit, kompletní výčet je samozřejmě nemožný (už přehled všech motherboardů s určitým chipsetem by vydal na velmi obsáhlý článek). Časem se mi snad podaří všechny nedokonalosti opravit. Pokud nějakou nesrovnalost naleznete, napište svůj postřeh do diskuse pod článkem. Cílem je připravit průvodce, který bude chyb vyvarován. Pokud např. grafika nemá v kolonce "Výbava" nic napsáno, zatím to neznamená, že se k ní nic nedodává, ale že jsem to zatím nezjistil (a možná skutečně nic dalšího nemá, alespoň to tak vypadá u levnějších karet Sapphire).

Průvodce by měl vycházet vždy kolem 15.-20. daného měsíce, tedy v jeho polovině. Pokud se situace nebude měnit, jakože razantní změny se během měsíce obyčejně nestanou, budou zůstávat texty v téměř nezměněné podobě, měnit se budou jen ceny. Samozřejmě, změna cen se může projevit v doporučení, což bude mít za následek i změnu textu. Jinak ale každý měsíc přinese hlavně nové, aktuální ceny.

Doufám, že tento cenový průvodce jednotlivými komponentami bude pro zájemce o koupi PC užitečný a s vaší pomocí se mi jej po odstranění případných nepřesností podaří vypilovat co nejvíce k dokonalosti. Příjemné čtení.

{mospagebreak title=Sestava do 20000Kč - CPU, RAM, MB, VGA}

Každý nemá spoustu peněz, nebo ani nepotřebuje hrát hry v šílených rozlišeních s vyhlazováním a dalšími věcmi, které jsou sice efektní, ale bohužel hodně brzdící výkon. Ti si vystačí i s pomalejším železem. Zkusme najít optimálně výkonnou sestavu s cenou kolem 20000Kč včetně DPH, přičemž s operačním systémem by se měla cena přes tuto hranici jen lehounce přehoupnout.

Procesor

AMD Sempron (Socket A)

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005Socket A jako notně zastaralá platforma již nemá příliš co nabídnout. Výhodou jsou nízké ceny a stále ucházející výkon, nevýhodou horší rozšiřitelnost, nové technologie se této platformě obloukem vyhýbají, což lze s ohledem na již zmíněné staří velmi dobře chápat. Lze získat i starší Athlony XP, ovšem ty jsou na stejné frekvenci o něco dražší a mohou mít užší sběrnici. Až model XP 2600+ (resp. neprodávaný 2500+) mají také sběrnici 333MHz, ale také větší paměť L2 cache 512kB. Model XP 2600+ za 2800Kč (1,917GHz, 512kB cache) by rozhodně nemusel být špatnou volbou.

Semprony mají 333MHz FSB standardně, ale mají 256kB L2 cache (s výjimkou modelu 3000+ s 512kB). Nabídka začíná u modelu 2200+ (1,5GHz, 1750Kč) končí až u 3000+ (2,0GHz, 512kB, 3100Kč). Osobně bych se orientoval směrem 2300+ až 2800+ s ohledem na vaší finanční situaci. Procesory jdou docela slušně taktovat, 1,6GHz byste měli schopni popohnat někam k 1,9-2GHz. Raději však použijte skrollovací kolečko myši a přejděte na Socket 754.

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005

AMD Sempron (Socket 754)

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005Velmi výhodně se jeví Semprony pro patici Socket754. Jako low-end řešení naprosto ideální. Nízká cena, dobrý výkon a možnost rozšíření na 64 bitové Athlony 64, případně rovnou koupě nejlevnějšího z nich. Nabídka začíná u modelu 2600+ (2150Kč). Pokud nemáte peněz nazbyt, klidně, ale radši bych se modelům s pouhými 128kB L2 cache vyhnul (tedy i 3000+ za 2850Kč). Lépe uděláte koupí modelu 2800+ (1,6GHz, 256kB, 2450Kč), model 3100+ už je drahý (3350Kč). Navíc, o něco lepší Athlon 64 2800+ se stejnou frekvencí, ale 512kB cache a 64 bitovou architekturou je za naprosto stejnou cenu! Procesory je možnost taktnout je asi na 2,3-2,4GHz.

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005

Intel Celeron D / Pentium 4 (Socket 478)

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005Každopádně se vyhněte klasickým Celeronům s 400MHz FSB. Jsou to jedny z nejhorších procesorů co se týče poměru frekvence/výkon vůbec. Výkonu totiž skutečně mnoho nepobraly. A cenově jsou na tom podobně jako stejně taktované Celerony D, což je ale úplně jiné kafe. Mají už 256kB L2 cache, 533MHz FSB což jsou parametry některých Pentií 4, první Pentia 4 dokonce předčí! Sice tato platforma končí, ale levný počítač se na ní dá postavit. Za 2050Kč dostanete 2,26GHz verzi, doporučil bych 2,4GHz za 2200Kč nebo 2,53GHz za 2300Kč. Intel už rozhodně není tak drahý, aspoň co se low-endu týče. I když hry na něm obvykle jedou o pár chlupů pomaleji než na procesorech AMD. Pro klasickou práci však vůbec není k zahození, zde spíše vedou procesory Intel. Od hranice 2,8GHz včetně se poměr cena/výkon začíná zhoršovat. Později můžete koupit i Pentium4, což výkon posune zase o něco výše. Výkon také můžete získat taktováním, s dobrým chlazením a slušnou deskou jdou až neskutečně vysoko.

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005

Intel Celeron D (LGA775)

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005Přesto pokud chcete jít do Intelu, šel bych radši do platformy LGA775, je novější, déle vydrží. Cena procesorů je obdobná, 2,53GHz verze vás vyjde na 2350Kč. Nelekněte se toho, že procesor nemá nožičky, něco podobného je totiž na desce. Hlavně si nezapatlejte kontaktní plošky, procesoru se to moc líbit nebude. Řada procesorů Celeron (LGA775) stejně jako Celeron D (S478) nabízí široký výběr za poměrně slušné ceny s průměrným výkonem. Opět můžete později upgradovat na Pentium 4 a získat tak vyšší výkon. Případně taktováním. Pokud navíc nevezmete chipset i865, ale novější i915, získáte i sloty PCI-Express.

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005

Operační paměť RAM

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005Pokud jde o množství paměti, 512MB je rozumné minimum, hry vám pojedou stále dost svižně, Windows taky (to se nedá říct o 256MB, zde je to občas skutečně tragické a nechápu jak si toto někdo může dovolit dát do nových sestav, zvláště při dnešních nízkých cenách pamětí). Dá se s tím vystačit, sám mám pouze 512MB a nestěžuji si. Pokud koupíte 512MB paměti, můžete třeba přidat na grafice, nebo koupit 1GB a na grafice ušetřit. Je pouze váš problém, kterou strategii zvolíte. Upgrade karty bude vyžadovat prodej starší karty. Naproti tomu upgrade paměti jen další 512MB modul (množství není podmínkou :-)). Ovšem tyto dva či více modulů mohou být vzájemně nekompatibilní (zvláště u AMD) a pak vám nezbude nic jiného, než stávající modul prodat a stejně koupit třeba 1GB úplně nové paměti.

512MB moduly vás vyjdou na cca 1150Kč. Pokud chcete značkové Kingmax, Corsair nebo Kingston, budete si muset trochu připlatit, ale je až s podivem, jak tito výrobci šli s cenami dolů. Neznačkové paměti sice nejdou taktnout příliš vysoko, ale 400MHz modul by těch 430MHz mohl vydržet (zkoušel jsem třeba PQI, více než 433MHz nedal).

Poněvadž s výjimkou procesorů Sempron do Socketu 754 běží všechny procesory na FSB 266 (4×133MHz u Celeronů) nebo 333MHz (2×166MHz u Sempronů a Athlonů XP Socket A), i tyto 400MHz moduly vám poskytnou obrovský prostor pro taktování. Není ani důvod kupovat značkové paměti, i "noname" klasika by měla být dostatečně stabilní a bez taktování určitě dosáhnete i časování CL2,5 s CL3 moduly.

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005

Základní deska

Do přehledu desek jsem se snažil zahrnout co největší množství desek, ale vzhledem k jejich obrovskému množství to ani není možné. Proto jsem se omezil na více zastoupené výrobce prodávané v ČR, tedy Abit, Asus, ECS, Gigabyte a MSI. Časem možná nějaké přibudou (uvažuji o rozšíření značkou Epox, možná DFI), některé modely možná vypadnou.

Socket A

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005Hlavní výhodou této platformy jsou neskutečně levné desky. Pokud vám jde jen o to, aby počítač jel, bohatě vám postačí třeba ECS KT600-A (VIA KT600) za 1150Kč nebo za 1350Kč ECS N2U400-A (nForce2 bez SATA). Dokonce je tu ještě levnější deska od ECS, model M848A s chipsetem SiS748 za 950Kč! Osobně bych se tomu radši vyhnul, tak šetřit zas nemusíte. Pokud s počítači nemáte moc zkušeností a přijdete jim třeba až za nějaký čas na chuť, chtěli byste například zkoušet taktování, mohli byste být zklamáni. Lépe řečeno, budete. Rvali byste si pak vlasy nad neuváženou koupí. Z tohoto důvodu bych doporučil třeba Gigabyte 7VT600P-RZ (VIA KT600) za cca 1400Kč, kde se dá taktovat docela dobře, bohužel AGP/PCI lock stále nemá. Ještě bych měl upozornit, že VIA KT600 se občas nemusí mít moc rád s grafickými kartami ATi Radeon 9550/9600. Většině to jede, někdy jste však bez šance, zjistěte si proto v případě této kombinace možnost vrácení grafické karty.

Chipset nVidia nForce2 sice nabízí dvoukanálový řadič paměti (ovšem některé desky jej nemají), ale teorie vypadá lépe než praxe. Dvojnásobná propustnost zde sice je, ale praktický nárůst obvykle činí 5-10%. Navíc je občas vybíravý na paměti. Proto bych volil chipset VIA KT600. Pokud však o dvoukanálový řadič skutečně stojíte, můžete volit chipset VIA KT880, třeba na desce Gigabyte GA-7VT880L za velmi slušných 1750Kč nebo třeba Asus A7V880 Deluxe za 1700Kč, který overclockery potěší funkcí AGP/PCI lock.

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005

*OC - skvělé možnosti taktování (u ASUSu CrashFree BIOS, Asus EZ-Flash (A7V600),..., u Gigabyte např. DualBIOS)
** software Norton Antivirus, Norton Personal Firewall
*** CPU Overheating Protection, Hardware Thermal Protection

Socket 754

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005Základní desky se Socketem 754 v poslední době zlevňují a plně tak nahrazují zastaralý Socket A, procesory jsou levnější a základní desky jen o málo dražší. Ovšem také za to obvykle dostanete něco navíc. V nabídce jsou především dva chipsety VIA K8T800 a nVidia nForce3. Existují sice i s chipsetem nForce4-4x a tedy i PCI-Express sběrnicí, ale těch není mnoho. Deska od MSI má dokonce i AGR slot (obdoba AGP slotu), jenže je to jen spojení dvou klasických PCI slotů. Jako přechodné řešení (při přechodu na PCIe) je to ovšem dobrá volba a desky nebývají jako takové vůbec špatné.

Z těchto dvou chipsetů bych doporučil spíše nForce3. Je sice o něco dražší, ale také je o něco výkonnější. Velmi výhodně se jeví třeba MSI K8T Neo FSR (VIA K8T800) za 1950Kč nebo MSI K8N Neo FSR (nForce3) taktéž za 1950Kč včetně daně. Desky jsou to "overclocking friendly", takže se na nich můžete slušně vyřádit. Nejste-li fanoušci MSI, může být další dobrou možností deska Asus K8N (nForce3) za vynikajících 1950Kč. 

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005

* OC - CrashFree BIOS

Socket 478

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005Další zastaralá platforma, která ale přesto má stále co nabídnout. Pokud si nepotrpíte na novinky (PCIe, DDR2,...), které stejně nabízí až podstatně dražší kousky a vystačíte si s morálně starší, ale přesto výkonnou platformou, jistě si vyberete. Nabídka začíná už od 1400Kč za desky s chipsety SiS (občas i s integrovanou grafikou s pochybným výkonem), přes chipsety VIA od 1500Kč až po Intel. Říká se, že na Intel patří Intel, z vlastní zkušenosti můžu říct, že i v tomto případě záleží hodně na výrobci desky. I tak bych volil desku s chipsetem Intel 865P (resp. PE), který je velmi povedený. Bohužel také není nejlevnější.

Ohledně VIA chipsetů, VIA PT800 nemá dvoukanálový řadič, kdežto PT880 ano, stejně jako dnes prodávané desky s chipsety Intelu (s výjimkou i848P). Chcete-li ušetřit za grafickou kartu, můžete se kouknout po deskách s chipsetem ATi Radeon 9100IGP, jejichž integrované grafické jádro nabídne výkon trochu slabšího Radeonu 9000. Ovšem nepočítejte s nějak výraznými možnostmi taktování či oslňující výbavou a navíc v ČR tyto desky budete horko těžko shánět. I málo náročného hráče určitě neuspokojí integrovaný čip Intelu v chipsetu Intel 865G, jehož výkon je vskutku velmi tragický.

Jakou desku tedy doporučit? I s deskou za 1400Kč můžete pracovat, hrát hry,... ale i do budoucna (u S478 se o tom sice nedá moc mluvit) se určitě vyplatí trochu si připlatit a především deska by se neměla šidit (pokud  požadujete stabilní provoz i při taktování). Pokud chcete stabilitu, kupte si desku Intel D865PERL Rock Lake (i865PE) za 2350Kč, ovšem na taktování raději zapomeňte. Chcete-li taktovat, připlaťte si dvě stovky za Abit IS7-E (i865PE), který vám toho v oblasti overclockingu nabídne mnohem více. Také by vás neměla zklamat deska Asus P4P800 SE (2950Kč), případně její DeLuxe verze. Ta je sice cenově nepříliš výhodná, ale patří k nejlepším deskám na chipsetu i865PE.

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005

* OC - CrashFree BIOS

Socket 775

U této patice máte na výběr z chipsetů firmy Intel (začínají se objevovat i desky s chipsetem ATi Xpress 200), ale mrzí-li vás omezený výběr chipsetů, pak vězte, že se od sebe liší dosti výrazně a rozhodně máte z čeho vybírat. Buď je to chipset Intel 865PE, který je skutečně vynikající a nabízí AGP sběrnici s klasickými PCI sloty. Naproti tomu další skvělý chipset Intel 915 nabídne PCI-Express sloty (samozřejmě v kombinaci s několika původními PCI sloty), AGP však na takových deskách nenaleznete. Výhodou PCIe sběrnice není jen vyšší propustnost, jež pro grafické karty této cenové kategorie má asi takový vliv jako vaše ústřední topení na globální oteplování (tedy zhola žádný), ale také to, že karty bývají o něco levnější než jejich AGP protějšky. Navíc je tento slot schopen dodávat grafikám více "šťávy", až 75W.

V případě, že hodláte využívat stále velmi vyhovující sběrnici AGP (alespoň co se týče její propustnosti), vás může uspokojit MSI 865PE NEO3-F za 2450Kč, v případě modernější PCIe třeba Asus P5GPL (i915PL) za cca 2850Kč i  Gigabyte GA-8I915PL-G (i915PL) za příznivějších 2350Kč. INTEL D915PGNL (i915P) za 2900Kč vám sice zaručí stabilní provoz, ale je dražší a na overclocking není právě nejvhodnější. Integrovaná grafika v chipsetech Intel 915G (např. na desce INTEL D915GAVL) je oproti starším grafikám Intelu o dost lepší (konečně se dá mluvit o 3D akcelerátoru), ale i tak bych bral pouze v případě finanční nouze.

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005

* OC - CrashFree BIOS

Grafická karta

AGP

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005Nemáte-li rádi 3D prostor, bohatě vám postačí grafické karty typu GF2 MX400, GF4 MX440, GF MX4000, ATi Radeon 7000, 9200SE/9250SE, 64bitové verze GeForce FX5200/5500. Pokud to s 3D akcelerací myslíte alespoň trochu vážně, tak se těmto kartám vyhněte obloukem minimálně o poloměru střední vzdálenosti Země od Slunce. Ale vážně, i novější hry na nich rozjedete, ale dost pochybuji, že si budete moct dovolit větší rozlišení než řádně kostkovaných 640×480 pixelů a kvalita detailů se taky příliš často nebude dostávat ani na hodnotu Medium. Světlou výjimkou v DX8 kartách je ATi Radeon 9200 (nebo jeho mírně podtaktovaná verze 9250), případně GeForce4 Ti (a to se vám podaří dost těžko), která je ještě o docela slušný kousek výkonnější. Ale tyto karty nemá smysl kupovat. Některé efekty (zpravidla DX9) totiž tyto grafiky skutečně nezvládají. Skvělý příklad: NFS: Underground 2 na GF4 Ti. Hra jede nádherně plynule dokud nezaškrtnete jedinou položku (název si už nepamatuji). Pak je docela sranda to vrátit zpátky, protože při jednom obrázku za dvě vteřiny se do toho trefuje fakt těžko.

Minimem do jakéhokoli počítače (snad s výjimkou kancelářské šunky) by měl být ATi Radeon 9550 (třeba od Sapphire, který je už za 1800Kč), který lze obyčejně dobře taktovat z 250MHz někam ke 350-400MHz, paměti ale jen ze 400MHz na 440-460MHz. Ovšem to už je výkon někde mezi modelem 9600 a 9600Pro. Případně kupte jakýkoli Radeon 9600 (od 2300Kč) s výjimkou modelu SE. Všechny modely 9600 totiž mají chytrou cenovou politiku a tak za peníze navíc dostanete i odpovídající nárůst výkonu. Není důvod neinvestovat peníze do lepší grafiky, v tomto případě Radeonu 9600Pro (kolem 2800Kč).

Co se týče firmy nVidia, čipy FX5200, FX5500 bych nechal ležet tak. Možná bych trochu uvažoval o 128bitové verzi FX5700LE, ale radši bych volil novou GeForce 6200. Dobře vypadá Asus N6200GE/TD, která má paměti taktované na 550MHz (obyčejně jen na 400MHz) za 3100Kč. Určitě si nekupujte 512MB verzi této karty, výkonnostní nárůst se rovná pěkné kulaté nule. Cenový nárůst už ne. Ovšem na druhou stranu byste o hodně lépe udělali koupí GeForce 6600, která v přehledu není. Stojí přibližně od 3700Kč, což je na low-end už trochu velká částka, ovšem výkonnostní nárůst je rozhodně vyšší než nárůst ceny. Pokud příští měsíc zaznamená slevy, do kategorie levných počítačů se jistě dostane.

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005


* 1 - Asus DVD/XP

PCI-Express (PCIe)

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005Disponujete-li PCIe sběrnici, zatleskejte si. Tedy, pokud nesáhnete zrovna po Radeonu X300SE. Docela slušná volba je verze X300 (Radeon 9600 pro PCIe) za 2000Kč resp. 2050Kč (Asus Extreme AX300/TD resp. Sapphire ATi Radeon X300). Je zbytečné kupovat 256MB verze, jejich výkon není takový, aby se větší paměť vůbec nějak slušně projevila, ta se ale projeví na ceně. Potěší cena Radeonů X600Pro Sapphire ATi Radeon X600Pro je za úžasných 2700Kč nebo MSI RX600XT-TD128E II (Radeon X600XT) s níže taktovanými pamětmi (550MHz místo 740MHz), ale jádrem na 500MHz za velmi dobrých 3100Kč. Překvapením je i velmi slušná karta Asus Extreme AX700-X/TD s čipem Radeon X700 LE od 3250Kč.

Zatímco pro AGP byla GeForce 6200 dobrá volba, zde tomu tak už není. Nechme stranou TurboCache verze, jež jsou sice levnější, ale vezmou si část systémové paměti RAM pro sebe a ani jejich výkon není oslňující (a to platí hlavně o 16MB verzi, kde je výkon skutečně tragický). Klasická 6200 je o něco lepší. Ale o poznání výkonnější GeForce 6600 s osmi pixel pipelines místo čtyř modelu 6200 je dražší jen o malý chloupek, cenový nárůst je tak s ohledem na nárůst výkonu takřka zanedbatelný. Dobrou volbou je Leadtek WinFast PX6600 TD za 3350Kč, což rozumnou hranici této třídy pro grafické karty (cca 3000Kč) o něco překračuje, ale karta je to opravdu velmi dobrá, navíc máte možnost vybičovat její výkon téměř na model 6600GT, jádro jde taktovat skutečně výborně.

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005


*1 - DVD player (Asus DVD/XP, WinDVD,...)
*2 - Splinter Cell
*3 - Prince of Persia: Sands of Time
*4 - FutureMark 3DMark 05 - speciální verze
*5 - VIVO
*6 - Restore It 3 Pro, Virtual Drive 7 Pro, Adobe Photoshop Album SE
*7 - Commandos 3
*8 - WinDVD Creator
{mospagebreak title=Sestava do 20000Kč - HDD, mechaniky,...}

Harddisk

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005Mnoho lidí si myslí, že volbou kapacity disku je vše vyřešeno. Jenže tomu tak není. Záleží i na výrobci. Já osobně bych se přikláněl k Samsungu, jsou to velmi rychlé, tiché a spolehlivé disky. Ještě rychlejší bývají disky Hitachi. Ovšem, měli byste si uvědomit, že se kazí disky všech výrobců, jde spíš jen o to, kde máte jakou šanci (známému odešel právě třeba jinak velmi spolehlivý Samsung), vyloženě špatná značka dnes není a s žádnou tak neuděláte chybu. Co se týče té kapacity, optimální je asi v rozmezí 120-160GB. Méně by se vám mohlo vymstít za nějaký ten rok, kdy už na disku bude pěkný "bordel" a více kupujte jen v případě, že to vážně k něčemu potřebujete.

Pokud jde o rozhraní, není snad žádný důvod volit klasické ATA disky. Na druhou stranu ani SATA disky nemají zatím tolik výhod, jednou může být taková prkotina, jako je tenčí datový kablík, který tolik nepřekáží (mně osobně nepřekáží ani ty klasické 80-žilové, člověk je jen musí umět dobře poskládat). SATA disky nejsou nijak znatelně rychlejší (to by se mělo změnit s příchodem SATA2 disků), ale už nejsou ani o mnoho dražší, nějakých pár desetikorun nestojí za řeč. Vzhledem k tomu, že všechny "normální" disky dnes mají 7200rpm, nemá se smysl o otáčkách bavit. Spíš byste měli dát pozor na velikost paměti cache (bufferu). Vyrábí se nejčastěji disky s 2MB (jen pro PATA) a 8MB, což může být občas velmi slušná výkonová vzpruha, v průměru jen mírný nárůst, jenž však za těch 100Kč stojí. Ještě můžete narazit na disky s NCQ, tato technologie umožňuje přetřídit si příkazy (pořadí kopírovaných dat) tak, aby disk za co nejméně otáček zvládl přečíst co nejvíce, některá data si přečte dopředu, ačkoli je bude potřebovat až za chvíli. Existuje jen u SATA disků.

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005

Modem / síťová karta

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005Předpokládám, že snad každý počítač bude běžet v síti internet, v dnešní době je to naprosto běžné. Co se týče vytáčeného připojení (pokud nepočítáme dražší varianty jako je ISDN nebo ADSL), budete potřebovat klasický modem. Naprosto bohatě vám postačí interní PCI modem, pokud zrovna nemáte starší telefonní rozvody, kde by stabilita spojení s takovými modemy nemusela být dvakrát dobrá. S dobrými rozvody bude spojení stabilní i s integrovaným modemem. Co se týče síťovky, velmi často je integrována na desce. Pokud ne (a to se jen tak nestane), vystačíte si i s nejlevnějším modelem za méně než dvě stovky.

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005

Optická mechanika

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005Koupě CD-ROM či DVD-ROM jsou v dnešní době skutečně vyhozené peníze. Absence vypalovačky by dneska znamenala velké minus. Ne proto, že ji všichni mají, ale zálohování se skutečně vyplatí a přenos dat mezi počítači pomocí disket opravdu není to pravé (BTW, zkoušeli jste takto přenášet polovinu 6GB disku? Znám takové a po 1CD = 700MB, což je cca 700 disket s téměř 40% jakkoli vadnými přenosy, toho nechali).

Takže doporučuji sáhnout minimálně po nějaké CD vypalovačce, nebo lépe nějakém kombu, jež vám CD nejen vypálí a přečte, ale také dokáže číst DVD. Můžete zvolit třeba mechaniku NEC CD-1100 za slušných 1100Kč. Optimální je však DVD-RW vypalovačka, ale záleží na hloubce vaší kapsy a samozřejmě také na tom, či vypalování DVD skutečně potřebujete. Osobně bych do nového počítače nic jiného než DVD-RW mechaniku nedával, ceny jsou velmi příznivé. 400Kč ke kombu za vypalování DVD navíc, to se vyplatí.

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005

Case + zdroj

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005Poněvadž nemáme peníze na rozhazování, nebude moci si dovolit ani dobrou bednu. Ne zrovna nejslavnější výrobci Eurocase a KME dokáží nabídnout bedny, jež sice nenadchnou, ale ani při nízkém rozpočtu nemusí urazit. Každopádně berte na vědomí že 300W značkový zdroj se rovná téměř 400W neznačkovému. Pokud tedy nemáte dost financí, měla by vám bedna se 400W neznačkovým zdrojem zajistit slušnou rezervu a poměrně stabilní napětí, s 300W byste mohli mít problémy.

Stabilním napětím byste měli rozumět to, že +12V napětí vám nebude oscilovat mezi hodnotami 11V a 13V s frekvencí taktu vašeho procesoru :), tedy, že limita napětí v čase nekonečném (čti doba, kdy je PC zapnuté) bude hodně blízká údaji 12V a nebude se měnit. 400W Eurocase seženete od 1200Kč, KME dokonce lehce pod tisícovku.

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005

Klávesnice

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005Co říci ke klávesnicím? Snad jen to, abyste volili podle toho co potřebujete. Já mám už pět let obyčejnou klávesnici Chicony bez tlačítek Sleep, WakeUp, Fn,... nebo jakýchkoli kláves pro spuštění prohlížeče, mailu a nijak po nich neprahnu. Jediné, co mi vadí je mezerník jež vydává při zmáčknutí zvuk jak z kulometu. Ale řekněme, že taková mírně multimediální klávesnice s tichým chodem kláves do 300Kč není špatná koupě. Jako vždy, záleží na vašich prioritách, jaký se vám líbí vzhled, jak vysokou hlučnost jste ochotni tolerovat, kolik multimediálních tlačítek budete využívat,...

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005

Myš

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005Opět co člověk, to jiný zvyk. Osobně bych se přiklonil k optické myši každopádně s rolovacím kolečkem. Levným řešením může být třeba Genius NetScroll+ Eye nebo cokoliv jiného, co se vám bude dobře držet v ruce za cca 200-300Kč. Každopádně si myš vyzkoušejte, ať pak nelitujete. A nezapomeňte na podložku pod myš, velmi dobré jsou ty přisávací. Mají velkou plochu, nízký profil a skutečně se s nimi dobře pracuje. Jen pamatujte, že na červeném podkladě se optická myš ani necukne (vyzkoušeno).

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005

Monitor

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005LCD monitory sice v poslední době hodně zlevňují, nicméně klasika v podobě CRT monitorů vychází pořád o poznání levněji. Pro nenáročné hraní by vám mohl stačit 17 palcový monitor. Každopádně, oči máte jenom jedny a tak se nevyplatí šetřit. Bavíme-li se o 17 palcových monitorech, kupte si takový, aby zvládal rozlišení minimálně 1600×1200 alespoň při 70Hz (nebo 68Hz, hlavně více než 60Hz). Není důvodem to, abyste taková rozlišení používali, vždyť na sedmnáctce je už 1280×1024 dost titěrných. Důvodem je jiný. Při rozlišení 1024×768, ideální pro 17 palců), můžete z monitoru dostat obnovovací frekvence 100Hz i více (pokud povolíte zobrazování všech režimů ve Windows XP). Znám sice lidi, kterým se obraz při 60Hz zdá stabilní, ale 85Hz bych bral jako minimum. Toto vám nabídnou při 1024×768 nejlevnější monitory, ale víc ani ťuk. A kupodivu, i přesto, že 85Hz vypadá hezky, po přepnutí na 100Hz uvidíte slušný rozdíl!

Co se týče značky, s trochou nadsázky se dá říct, že je jedno jaký zvolíte. I AOC dokáže vyrobit monitor s dobrým obrazem, pravdou ovšem je, že jich moc nebude. V každém případě si nechte jakýkoli monitor předvést i v nejvyšších rozlišeních, 1280×1024 by měl zvládat s pěkným obrazem, nejvyšší rozlišení většinou moc hezké nebude, monitory jej občas zobrazují už trochu rozmazaně a někdy je nejvyšší rozlišení naprosto nepoužitelné. Velmi dobře (papírově) vypadá třeba monitor LG Flatron F700P, který zvládá 1600×1200/75Hz, za cenu 3450Kč, ale volil bych Samsung SyncMaster 795DF, velmi kvalitní monitor za stále dobrou cenu 4350Kč nebo velmi výrazně zlevněný SyncMaster 797DF. Nemůžu si pomoct, ale monitory Samsung bývají velmi dobré a to nejen papírově, takže se nedivte, že budu takřka vždy doporučovat je.

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005

{mospagebreak title=Sestava do 20000Kč - Shrnutí}

Tak a zde konečně máme výběr komponent do naší dvacetitisícové sestavy. Z těch by bylo vhodné vycházet, ale vzhledem k individuálním potřebám to samozřejmě nemusí být nejlepší sestavy pro každého. Někdo potřebuje rychlejší procesor (převádí videa), někomu se může hodit lepší grafika (hraje hlavně hry). A někomu se zase může hodit velký disk (stahuje filmy,...), prostě jsou to jen základy, ze kterých není špatné vycházet, ale nikde není řečeno, že jiná volba bude špatná.

Cenové shrnutí

ProcesorAMD Sempron 2600+ BOXAMD Sempron 2800+ BOXIntel Celeron D325 2,53GHzIntel Celeron D325J 2,53GHz
2400Kč2450Kč2300Kč2350Kč
Paměť RAM2×256MB (512MB) DDR400 OEM
1150Kč
Základní deskaGigabyte
7VT600P-RZ
MSI K8N Neo FSRAbit IS7-E2Gigabyte GA-8I915PL-G
1400Kč1950Kč2550Kč2350Kč
Grafická kartaAsus N6200GE/TD AGPLeadtek Winfast PX6600 TD
3100Kč3350Kč
HarddiskSamsung SpinPoint SP1213C (120GB, 8MB buffer, 7200rpm)
2550Kč
Zvuková kartaintegrovaná na základní desce
0Kč
ModemMicrocom InPorte Home/M PCI
400Kč
Optická mechanikaLG GSA-4163B (DVD-RW duallayer)
1500Kč
Disketová mechanikaTeac, NEC,... (to je jedno)
200Kč
Case + zdrojEurocase / KME 400W zdroj
1000Kč
KlávesniceChicony, Genius,... (to je jedno)
300Kč
MyšGenius NetScroll Optical USB
200Kč
MonitorSamsung SyncMaster 797DF
4400Kč
ReproduktoryGenius SP-Q06S
100Kč
Operační systémWindows XP Home CZ OEM
2500Kč
Celkem
(bez OS/s OS)
18700Kč
(21200Kč)
19300Kč
(21800Kč)
19750Kč
(22250Kč)
19850Kč
(22350Kč)

Trochu komentáře k daným sestavám. Schválně jsem volil podobně výkonné procesory, tomu odpovídá Sempron 2600+ (Socket A) a Celerony 2,53GHz. Co se týče platformy S754, radši jsem zvolil model 2800+, který není o moc dražší, ale větší cache to spolehlivě vynahradí. Použil jsem 512MB i přes velký pokles cen pamětí. Ušetřené penízky bych investoval do grafiky s čipem GeForce 6200 (plnohodnotnou verzi, žádnou TurboCache), která by výkonem měla být někde u Radeonu 9600Pro, který je de facto za stejnou cenu (takže by tam případně mohl být ten Radeon), u Celeron pro patici LGA775 s PCIe sběrnicí jsem si dovolil dokonce GeForce 6600 (cenový rozdíl od 6200 velmi malý). Ohledně pamětí, připadá mi zatím zbytečné rvát do levné sestavy dražší paměti DDR-II, takže zde se LGA775 Celeron musí spokojit s klasickými DDR.

Nepotřebujete-li modem, odečtěte si 400Kč, které se vám mohou hodit někde jinde. Monitor jsem tentokrát zvolil velmi kvalitní, od Samsungu, který je navíc za velmi příznivou cenu. Bez operačního systému se pohybujeme někde kolem 19-20000Kč, což je myslím slušná cena a sestava také není nejpomalejší.

{mospagebreak title=Sestava do 30000Kč - CPU, RAM, MB, VGA}

Pokud si můžete dovolit investovat trochu více peněz, ale nechcete se nechat finančně zruinovat ani se omezovat při nejnovějších herních titulech, bude pro vás hranice 30000Kč s DPH optimální. Za tyto peníze už získáte slušně našlápnutou sestavu, na rekordy v 3DMarku to ale fakt není :-(

Procesor

Zde si můžeme dovolit investovat o poznání více. Optimální cenu pro dobrý herní procesor bych viděl do 5000Kč včetně daně. Zde už se bude jednat o modely s takty kolem 3GHz, příp. s označením kolem 3000+. Odpadává Socket A, který v této kategorii už mnoho nenabídne a šlo by vlastně o strop jeho nabídky, která vám nenabídne ani oslnivý výkon (nicméně stále docela slušný) a už vůbec ne nové technologie či možnost pozdějšího upgradu procesoru.

AMD Athlon 64 (Socket 754)

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005Asi většina z vás se mnou bude nesouhlasit a tvrdit, že kupovat S754 procesor je blbost. Pokud jde o budoucí rozšiřitelnost co se týče procesoru, je to pravda, 3700+ znatelný upgrade určitě nepředstavuje. Ovšem, pokud s novým procesorem přijde i nová deska, tento problém odpadá a hned se jeví Socket 754 v lepším světle.

Nevýhodou může být 800MHz HyperTransport (S939 jej má na 1GHz) a jednokanálový paměťový řadič. V praxi se to ovšem projeví velmi nevýrazně, takže o nějakém výkonnostním handicapu nemůže být moc řeč. Počítejte tak maximálně s 5% dolů při stejné frekvenci, spíše méně. To skutečně nestojí za řeč, zvláště jsou-li procesory docela výrazně levnější, model 3000+ stojí 4400Kč, kdežto pro Socket 939 je o nějakou tu stokorunu dražší a navíc je méně výkonný, protože má jen 1,8GHz a dvoukanálový řadič frekvenční deficit určitě nedohoní, i když trochu pomůže.

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005

AMD Athlon 64 (Socket 939)

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005Přestože osobně bych z cenového hlediska volil asi Socket 754 (za stejné peníze dostanete rychlejší stroj, levnější a přitom stejně rychlý, ne-li rychlejší procesor a  levnější motherboard umožní koupi lepší grafiky), o něco lepší volbou je přece jen Socket 939, odhlédneme-li od trochu vyšší ceny.

Nabízí, jak už bylo řečeno 1GHz HT a dvoukanálový paměťový řadič. Velkou výhodou je to, že některé procesory jsou vyráběny 90nm technologií (jádro Winchester, nebo ještě novější Venice s SSE3 podporou, vylepšeným řadičem paměti s vyšší kompatibilitou), takže mají nižší spotřebu elektrické energie a jdou výborně taktovat. Z modelu 3000+ (1,8GHz za 4600Kč) docela v pohodě dostanete 2,3GHz i více (tedy téměř 4000+), přičemž procesor stále nebude nijak výrazně topit. Jedná se o 64 bitové procesory, to sice mnoho lidí příliš nevzrušuje (zatím se takový procesor dost často bere jako zbytečnost), ale Windows XP 64bit už vyšly a 64 bitové aplikace na sebe jistě také nenechají dlouho čekat. Například v 64 bitovém VirtualDubu prý převedete video o dobrých 30% rychleji! Zatím jsem to nezkoušel.

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005

Intel Celeron D / Pentium 4 (Socket 478)

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005Nejedná se o příliš perspektivní platformu, nicméně stále má co říci. Pentia 4 do této patice seženete už jen s jádrem Prescott. To ale není příliš podařené. Disponuje sice 90nm technologií, ale narozdíl od AMD se Intelu povedl docela "zajímavý" kousek. AMD spotřebu procesoru přechodem na novou technologii výrazně snížilo, Intel však udělal přesný opak. Již tak docela vysoká spotřeba procesorů Intel se ještě o něco zvýšila, výkon je prakticky stejný i přes použití 1MB L2 cache. Většina aplikací jede o chloupek pomaleji, ale některé zaznamenaly slušný nárůst, v průměru je tedy nárůst nulový. Výhodou nové technologie jsou tak jen lepší možnosti taktování, ale musíte mít skutečně dobrý chladič, protože procesory dost slušně topí.

Je zde ale i možnost koupit více taktované Celerony D. Ty sice mají jen 533MHz sběrnici (ale to ostatně i Pentia 4 na jádře Prescott do 2,8GHz včetně) a menší 256kB cache. Výkon tak není oslnivý, ale cena docela příjemná. Mým tipem je ale 3,0GHz Pentium 4. Dobrý výkon za slušnou cenu (mezi Intel procesory).

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005

Intel Pentium4 (Socket 775)

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005Protože se stále jedná o procesory s jádrem Prescott, i jeho nevýhody přetrvávají (velká spotřeba). Nese s sebou ale i výhody. Tím je novota platformy a tedy i pozdější rozšiřitelnost dána podporou nových technologií (např. PCIe, DDR2). Prostě, pokud se jedná o Intel, LGA775 je lepším, perspektivnějším řešením. Jako i u Socketu 478, i zde se nabízí pomalejší, ale levné Celerony, nebo rychlé, ale o něco dražší Pentia 4. Opět bych volil to Pentium, nejlépe 2,8-3,0GHz verze, které představují slušně výkonnou volbu za stále přijatelné peníze.

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005

Operační paměť RAM

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005Zde je 1GB RAM naprosto ideální. Ale dovolil bych si doporučit kvalitnější značkové moduly, především z hlediska taktování, pokud se tedy do něj hodláte pouštět. Levnější verze Kingstonu nebo Corsair určitě neuškodí. Případně můžete koupit DDR433 moduly, které alespoň na těch 433MHz pojedou určitě, ale měly by jít ještě výš. Samozřejmě, koupí normálních "noname" modelů také nic nezkazíte a ušetříte několik stokorun. Jak bylo řečeno, ty vás možná budou mrzet při taktování, ale jinak ne. Jejich případnou neschopnost běžet na vyšších frekvencích sice můžete obejít přenastavením děličky FSB/RAM, ale není nad to, běžet synchronně.

Dvojice kvalitních modulů Corsair DDR400 s časováním CL2,5 stojí velmi příjemných 2900Kč (za tolik jsem kupoval před rokem 512MB!), Kingmax DDR433 CL2,5 vás při 1GB vyjdou na necelých 2600Kč a neznačkové dokonce jen na 2300Kč!

Nesmím ale zapomenout na DDR2 moduly, jež jsou vyžadovány u některých desek s paticí LGA775 (tedy chipset Intel i925 a některé desky s i915, ty mohou být občas v kombinaci s klasickými DDR sloty). Jejich nevýhodou je cena (aby ne, když se jedná vesměs o 533MHz moduly) a při stejné frekvenci mívají o něco vyšší latence, takže i kapánek nižší výkon. Jejich pravá chvíle přijde až s příchodem procesorů na ještě vyšších sběrnicích, dnes jedině nový Intel Pentium Extreme Edition. Pokud si tedy koupíte 533MHz moduly, budete mít obrovskou rezervu pro taktování. 512MB značkový modul Kingmax, Geil, Corsair nebo Kingston vás vyjde na cca 1800-1900Kč. Při koupi dvou se tak budete pohybovat těsně pod hranicí 4000Kč, což je dnes už přijatelná cena. Před dvěmi měsíci byste na jejich koupi potřebovali asi 6000Kč. Koupě noname pamětí odlehči vaší kapse o 3600Kč při koupi 1GB (2×512MB). Zde je cenový rozdíl nepatrný, takže bych volil raději značkové moduly.

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005

Základní deska

Socket 754

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005Vybíráme desky pro shodnou patici jako v předchozím případě, zůstaneme i u podobných desek. Pro šetřílky je zde MSI K8T Neo FSR (VIA K8T800) za 1950Kč, MSI K8N Neo FSR (nForce3) za 1950Kč nebo Asus K8N (nForce3) za 1950Kč v případě, že nepotřebujete velkou výbavu. Chcete-li toho trochu více, šel bych např. do MSI K8N Neo Platinum za 3100Kč, která vám přidá 3 FireWire sloty, 4 SATA porty místo dvou a pěkné logo při spuštění počítače :-) Mám ji a nemůžu si stěžovat.

Dobrou volbou pro overclockery je Abit KV8-Pro za skvělých 2250Kč. V nedávné době se objevil pro tuto patici další chipset, nVidia nForce4-4x. Hlavním rysem je PCI-Express sběrnice. Tu nabídne třeba dobrá deska MSI K8N Neo3-F za velmi příjemných 2250Kč včetně daně. Možná vás překvapí přítomnost AGR slotu, který se náramně podobá slotu AGP a kupodivu je právě pro AGP karty určen. Jako obvykle, "polovičatá řešení" nebývají nejlepší a ani tady AGR neexceluje. Jedná se o spojení dvou PCI slotů (AGR = 2×PCI což je v podstatě AGP 1×), takže s AGP kartami si moc výkonu neužijete. Jako přechodné řešení dobré, v případě použití PCIe grafiky skvělé.

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005

* *OC - CrashFree BIOS

Socket 939

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005Zde máme opět volby mezi deskami s AGP a PCI-Express. Nejlevnější AGP desky seženete již za 2300Kč. No ale po pořádku, máme tu pět chipsetů. VIA K8T800 Pro a VIA K8T890. Druhý je právě se sběrnici PCI-Express. To samé u nVidie, máme nForce3 a nForce4, druhý jmenovaný opět se sběrnici PCI-Express, stejně jako nový ATi Radeon XPress 200/200P.

Ani jeden z chipsetů VIA není špatný, tyto chipsety se firmě VIA povedly, desky s nimi jsou navíc za rozumnou cenu. V poslední době by se dokonce dalo říct, že je nForce cenově pomalu začíná překonávat. Pokud chcete trochu více výbavy, než je vám schopna poskytnout třeba deska MSI K8T Neo2-F (2350Kč), můžete jít do verze FIR (2900Kč), kde dostanete navíc FireWire a další Serial ATA porty, cenový rozdíl 550Kč je už navíc příjemnější než původních 900Kč. Obě desky jsou vybaveny chipsetem VIA K8T800 Pro a AGP sběrnicí. S chipsetem VIA K8T890 a tedy PCIe sběrnicí je k dostání např. Abit AX8 za cca 3600Kč či za 3700Kč Asus A8V-E Deluxe, která je bez WiFi k dispozici dokonce za 3000Kč.

Co se týče chipsetu nForce3, máme k dispozici prakticky stejné desky jako s chipsetem S754, jmenovitě MSI K8N Neo2 Platinum za cca 3750Kč, ale výhodněji vyjdou desky od Gigabyte. S chipsetem nForce4 by jako základ mohla posloužit třeba deska MSI K8N Neo4-F (3000Kč) nebo její lépe vybavena verze Platinum za 4150Kč. Nemáte-li důvěru k deskám MSI, můžete sáhnout třeba po Abit AN8 za 4300Kč se slušnou výbavou, osobně bych bral ale levnější Asus A8N-E (3250Kč). Jen neočekávejte za ty peníze obsáhlou výbavu, ale určitě neurazí.

No a nakonec se podívejme na ATi Radeon XPress 200/200P. Sice se jedná o docela nový chipset, není s ním moc desek. Jednou je třeba MSI RS480M2-IL s integrovanou grafikou. Ta je na chipsetu Radeon XPress 200 (bez kouzelného písmenka P). Integrovanou grafikou je Radeon X300, což je Radeon 9600, bohužel s polovičním počtem pipelines, přesto nabízí na integrované řešení velmi slušný výkon. Jedná se bohužel jen o microATX desku s průměrnou výbavou a prakticky nulovými možnostmi taktování, typickou to vlastností mATX desek.

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005

Socket 478

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005

Za více peněz je i více muziky, tak se soustřeďme na lepší chipsety Intelu, i865PE, i875P a i915. Nabídnou slušný výkon, cena desek je trochu vyšší průměr. Za kvalitu se platí.

Jako velmi dobrou koupi vidím velmi dobře vybavený Abit IS7 (3150Kč) nebo Asus P4P800-SE (2950Kč). Obě desky jsou postaveny na chipsetu i865PE. Chipset i875P nabízí obyčejně 2-5% výkonu navíc díky technologii PAT, jenže ta je ale občas zapnutá i na deskách s i865PE. To ale určitě není důvod přihazovat kvůli tomu dalších 700-1000Kč pokud mají stejnou výbavu, i když takový Abit IC7 (3950Kč) vypadá velmi lákavě. Nabízí se dokonce i deska s chipsetem i915P Asus P4GD1, na cenu 2850Kč vypadá dost slušně.

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005

* OC - CrashFree BIOS

Socket 775

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005Jednou volbou je chipset i865PE s klasickými PCI sloty a AGP pro grafiku, ale to už rovnou můžete jít do Socketu 478, který toto nabízí standardně. Nás teď zajímá patice LGA775. Neholdujete-li taktování, mohla by pro vás být ucházející volbou deska Intel D915PGNL (2900Kč a DDR2). Ovšem jsem toho názoru, že by se slušel nějaký více overclocking friendly mainboard a hlavně s lepší výbavou a také lepší cenou. Jako příklad uvedu Gigabyte GA-8I915P Pro, ten nabídne RAID, FireWire a GLAN (gigabitovou síťovku) a ještě DualBIOS za 3200Kč (DDR1), což je velmi dobrá cena.

MSI (ostatně i Gigabyte) vám dokonce nabídne desky, jež podporují jak DDR, tak i DDR2. DDR2 dnes ještě žádné velké výhody nenabízí, ale pokud chcete jít s dobou a mít už toto paměťové rozhraní, tak třeba MicroStar 915P Combo-FR (3250Kč) je vám k službám.

Pro milovníky high-endu se nabízí i i925X motherboard, špatný není třeba Abit AA8-DuraMax za cenu kolem 4250Kč. Potřebujete DDR2 paměti, dostanete GLAN, FireWire a skutečně overclocking friendly desku. Levnější DDR2 alternativu představuje MicroStar 915P Neo2-FR (3250Kč), jak už z názvu patrno, na chipsetu i915P.

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005

* OC - CrashFree BIOS

Grafická karta

AGP

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005Pokud si budete kupovat počítač s AGP slotem (v našem případě Socket 754 (AMD64) a Socket 478 (Intel Pentium 4) budete potřebovat AGP kartu. Díky navýšení doporučeného limitu na 30000Kč s DPH si budeme moci dovolit koupit rychlou grafiku, která umožní dobře hrát i nové hry na slušné detaily ve vyšších rozlišeních pokud nebudete požadovat vysoké stupně vyhlazování. Optimální pro takovouto sestavu by měla být karta za cca 4000-6000Kč.

Zaujmout by vás mohly jak karty ATi, tak nVidie. ATi Radeon 9600XT je k mání už od 3300Kč. Uvažoval bych však o Radeonu 9800SE. Ten má stejný počet pipelines, ale nižší takty. To můžete zkusit dohnat taktováním. Výhodou některých Radeonů 9800SE je ale integrovaný TV tuner a 256 bitová paměťová sběrnice. A to už při ceně kolem 4500-5000Kč za zvážení stojí. Chcete-li výkon a TV tuner vás nezajímá, pak pro vás ATi má Radeon 9800Pro. Osm pipelines zvýší oproti modelu SE výkon a to za cenu 4150Kč za Sapphire Radeon 9800Pro. Ani Radeon X700 by nemusel uniknout vaši pozornosti, výběr je opravdu bohatý.

Radši bych se ale vrhnul k nVidii. Nevšímal bych si zastaralejší FX5700 či docela výkonné, na GeForce 6200 bych se rovnou vykašlal a skončil bych u GeForce 6600. Velmi dobře se jeví třeba Asus N6600/TD se 128MB paměti a takty 300/550MHz. Cena 3950Kč je velmi příznivá už z toho důvodu, že Radeon 9600XT je o 15-20% méně výkonný (ale na jeho obranu musím říct, že také zlevnil). Hlavní výhodou karet GeForce 6600 je to, že jdou skvěle taktovat. Jádro není problém vyhnat na úroveň verze GT, tedy 500MHz. S pamětmi je to horší, tam se na verzi GT nedostanete, většinou skončíte někde kolem 650MHz. Už základní verze má velmi dobrý výkon a s jádrem o 50% rychlejším a také o něco zrychlenými pamětmi to bude zatraceně rychlá karta. Další dobrou kartou s čipem GF6600 je třeba Leadtek WinFast A6600 TD za příznivých 3800Kč. Modely 6600GT jsou sice ještě o dost výkonnější a de facto výhodnější, ale 5500Kč za kartu je pro tuto kategorii už na horní hranici limitu. V případě zájmu jistě nezklamou GT verze karet ASUS a Leadtek.

Ohledně karet Matrox. Pro hráče velmi špatná volba, 3D výkon jim prostě chybí. Naproti tomu nabízí skvělý obraz, který se v některých počítačových odvětvích (grafika) zvlášť cení. Pro někoho tak ospravedlní i jinak skutečně přemrštěnou cenu.

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005

* 1 - DVD přehrávač (WinDVD, Asus DVD/XP,...)
* 2 - speciální verze FutureMark 3DMark 05
* 3 - Splinter Cell, Prince of Persia
* 4 - Restore It 3 Pro, Virtual Drive 7 Pro
* 5 - Adobe Photoshop Album SE
* 6 - Trend PC-Cillin 2000
* 7 - InterVideo WinProducer/WinRip

PCI-Express (PCIe)

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005Zajímavým jevem u PCIe karet je to, že jsou často levnější než ty naprosto stejné karty pro AGP. Důkazem nechť je ATi Radeon X600XT, což je Radeon 9600XT s pamětmi nataktovanými dokonce na 740MHz místo 600MHz u AGP verze a dá se sehnat už od 3500Kč (MSI) či Sapphire od 4100Kč. To dělá z této karty o mnoho zajímavější koupi než je tomu u AGP verze, ovšem nepočítáme-li verze s pomalejšími 550MHz pamětmi, ty jsou k zase k mání od 3100Kč. Opět můžete pokukovat po Radeonu X700, Asus Extreme AX700/TD s takty 400/700MHz za cenu 3500Kč vypadá velmi dobře.

nVidia GeForce 6600 už není tak jasnou volbou pro sběrnici PCIe, ale jsem toho názoru, že je to stále o něco lepší volba. Má obdobné takty 300/500-550MHz jako AGP verze, je dokonce verze 400/560MHz za 3400Kč se 128MB pamětmi od Gainwardu, na základních frekvencích je k mání dokonce za 2750Kč!!! Vysoce taktovanou 400/900MHz verzi nabízí Asusu, ta je za 4450Kč. Pokud uvažujete třeba nad ušetřením několika stokorun za GeForce 6200, vězte, že při stejných taktech má poloviční počet pipelines, takže si tolik výkonu neužijete. Podpora shaderů 3.0 je této kartě na dvě věci. Ostatně i model 6600 je i přes své velmi dobré výkony příliš nevyužije, hry je využívající budou velmi náročné. Volil bych Leadtek Winfast PX6600 TD za velmi příznivých 3350Kč s DPH. Případně již zmiňovanou Extreme N6600 TOP/TD (4450Kč). Ani GT verze by nemusely zůstat zapovězeny, opět bych zůstal u ASUSu nebo Leadteku.

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005

*1 - DVD player (Asus DVD/XP, WinDVD,...)
*2 - Splinter Cell
*3 - Prince of Persia: Sands of Time
*4 - FutureMark 3DMark 05 - speciální verze
*5 - VIVO
*6 - Restore It 3 Pro, Virtual Drive 7 Pro, Adobe Photoshop Album SE
*7 - Commandos 3
*8 - WinDVD Creator
*9 - Deus Ex: Invisible War, Ulead Cool 3D + Photo Express
*10 - InterVideo WinProducer/WinRip
{mospagebreak title=Sestava do 30000Kč - HDD, mechaniky,...}

Harddisk

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005Disky jako takové jsem probral už v minulé cenové kategorii. Mělo by vám určitě stačit 120-160GB, pro tentokrát vezměme 160GB, to by měla být dostatečná kapacita. Co se týče výrobce, záleží na vás (já bych bral Samsung, ale ani ostatními neuděláte chybu) v provedení SerialATA s 8MB paměťovým bufferem. No a pokud narazíte na NCQ, tak můžete počítat s dalším navýšením výkonu, i když ne tak znatelným, jak se to jeví na papíře. Zaujmout by vás mohly i nové disky Seagate, řada 7200.8, která se pyšní nejnižším seek time. Výběr je bohatý a jde jen o to si správně vybrat.

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005

Modem / síťová karta

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005Co zde říci více než o stránku dříve? Myslím, že není co dodat. Pokud chcete vytáčené připojení přes modem, klidně si vystačíte s něčím do PCI slotu. Hlavně k tomu musíte dostat CD (disketu) s ovladači. No a pokud budete "fachat" přes síťovku, tak tady vám bohatě poslouží už naprosto cokoliv, co má koncovku RJ-45. Dokonce si vystačíte se stokorunou a kovovým Svatým Václavem. Obyčejně to díky její integraci na mainboard nebude potřeba.

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005

Optická mechanika

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005Rozumnou volbu vidím pouze v DVD vypalovačce. Samozřejmě není třeba ji kupovat, pokud DVD pálit nechcete, pak si klidně kupte to kombo.

Vypalovací DVD mechanika stojí obvykle od těch 1500Kč více. V dnešní době se to vyplatí, zvláště pálíte-li filmy na DVD a neobtěžujete se převodem třeba do DivX, či podobných úsporných formátů. Média jsou dnes velmi levná a i tříhodinový film zhuštěný na 4,7GB má stále dobrou kvalitu. Měl bych zde dva tipy. Pokud chcete hodně dobrou, rychlou vypalovačku, sáhněte po NEC ND3520A (v OEM už za 1550Kč). Umí duallayer, ovšem média jsou ještě velmi drahá. Druhou alternativou je LG SuperMulti GSA-4163B od 1500Kč, která navíc umí DVD-RAM. Kdo tento formát zkusí, nepochopí, jak se mohli prosadit formáty DVD-RW a DVD+RW. Vypalovat pouhým přetažením souboru v Průzkumníku (Total Commanderu, nebo čemkoli jiném, jak je ctěná libost) je prostě úžasné. Nemusíte spouštět žádný vypalovací program, nezapisuje se žádný lead-in, lead-out, prostě se hned pálí. Super!

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005

Case + zdroj

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005Můžeme si dovolit trochu se rozmáchnout i zde. Nejlepší volbou by byla asi samotná bedna koupená beze zdroje podle toho jak se vám líbí a pokud nejste extra nároční, mělo by vám na to stačit takových 600-800Kč. K tomu třeba zdroj Fortron FSP350-350GTF(PF) 350W za 800Kč a za celkové jeden a půl tisíce máte hezkou bednu s velmi dobrým zdrojem.

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005

Klávesnice a myš

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005Myslím, že zde můžeme nechat vše při starém. Takže nějakou multimediální klávesnici za cca 300Kč a k tomu nějaká lepší optická myš za tři čtyři stovky.

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005

Monitor

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005Na monitoru nikdy nešetřete. Pokud se jedná o 17 palcový CRT monitor, rozhodně nevypadá špatně Samsung SyncMaster 797DF, po zlevnění na 4400Kč je to skvělá volba. Mohu říct, že obraz monitorů Samsung je oproti mému 17" monitoru Targa nádherný a i rozlišení 1600×1200 by měl zobrazit nádherně. Pokud chcete už 19 palcovou obrazovku, nabídka začíná u monitorů typu AOC 9G+. Ovšem velmi dobře si ho prohlédněte, můžete narazit na skvělý kousek, ale také na pěkného šmejda, což bude jistě častější. Ono také, co by se dalo v této cenové kategorii čekat, že? Bohužel o něco lepší 19 palcové monitory vás budou stát kolem těch 6000Kč, jako příklad třeba Samsung SyncMaster 997DF (6150Kč). Papírově velmi dobře vypadá LG Flatron F900P, navíc za velmi slušnou cenu 5650Kč. Sledoval jsem diskuze o monitorech a jak vyplynulo, dobrý monitor snad neexistuje. Takže klidně začněte s levnějšími monitory a hledejte mezi nimi dobrý kus. Když tak, na disketě si k prodejci doneste Nokia Monitor Test (1,2MB) a řádně si vše vyzkoušejte.

Mohli bychom se podívat i na LCD monitory. Nabídka začíná už na hranici necelých 5500Kč za 15 palcové a 7000Kč za 17 palcové. Berte na vědomí, že LCD 15" se takřka rovná CRT 17" svou zobrazovací plochou. Ale aby nevznikla mýlka, 15" LCD skutečně těch 15 palců má, kdežto 17" CRT zobrazuje asi jen 16 palců. Mně třeba zaujal Samsung SyncMaster 510N (15" LCD) za cca 6450Kč nebo velmi levný LG L1530SSNT za 5250Kč. Berte však na vědomí to, že doba odezvy 25ms (většina levných LCD) není zrovna nejideálnější pro hraní her či sledování filmů, 16ms je už trochu o něčem jiném. Dále se pořádně podívejte na zobrazovací úhly, ty totiž vůbec nemusí souhlasit s tím, co udává výrobce. No a v neposlední řadě se koukněte, zda monitor nemá nějaké mrtvé body. To je bod na obrazovce, který stále svítí nebo naopak, prostě se nezmění, ani kdybyste jej na kolenou prosili. 17 palcové monitory LCD jsou od necelých 8000Kč, takže se můžete porozhlédnout i zde (ADI MicroScan S710,...)

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005

{mospagebreak title=Sestava do 30000Kč - Shrnutí}

Hranice 30000Kč včetně DPH je pro nový a slušně výkonný počítač ideální. Nebudete mít něco, co v brzké době bude jen taková slušná mašina na průměrné hry, ale také ne předražené PC.

Cenové shrnutí

ProcesorAMD Athlon 64 3000+ BOX (S754)AMD Athlon 64 3000+ BOX (S939)Intel Pentium4 3,0GHzIntel Pentium4 530J 3,0GHz
4400Kč4600Kč5600Kč5600Kč
Paměť RAM2×512MB DDR433 Kingmax CL2,52×512MB DDR2 533 Kingston CL4
2600Kč3900Kč
Základní deskaMSI K8N Neo PlatinumAsus A8N-E Abit IS7MicroStar 915P Neo2-FR
2600Kč3250Kč3150Kč3250Kč
Grafická kartaLeadtek Winfast A6600GT TD 128MB AGPLeadtek Winfast PX6600GT TDH 128MB PCIeLeadtek Winfast A6600 TD 128MB AGPLeadtek Winfast PX6600 TD 128MB PCIe
5650Kč5350Kč3800Kč3350Kč
HarddiskSamsung SpinPoint SP1614C (160GB, 8MB buffer, 7200rpm)
2800Kč
Zvuková kartaintegrovaná na základní desce
0Kč
ModemMicrocom InPorte Home/M PCI
400Kč
Optická mechanikaLG GSA-4163B (DVD-RW duallayer)
1500Kč
Disketová mechanikaTeac, NEC,... (to je jedno)
200Kč
Case + zdrojFortron FSP350-60THN-P 350W + nějaký pěkný case
1500Kč
KlávesniceChicony, Genius,... (to je jedno)
300Kč
MyšGenius NetScroll+ Eye
200Kč
MonitorSamsung SyncMaster 997DF (19" CRT) nebo
Samsung SyncMaster 510N (15" LCD)
6150Kč / 6450Kč
ReproduktoryCreative Labs SoundWorks SBS350 2.1
650Kč
Operační systémWindows XP Home CZ OEM
2500Kč
Celkem28950Kč
(31450Kč)
29500Kč
(32000Kč)
28850Kč
(31350Kč)
29800Kč
(32350Kč)

Snažil jsem se zvolit vyrovnané procesory s frekvencí 3,0GHz či ratingem 3000+. AMD z tohoto souboje vychází o poznání levněji. 1GB RAM je už v této kategorii standardem, za grafiku jsem zvolil GeForce 6600 jak pro AGP, tak pro PCIe, pro podstatně levnější procesory AMD jsem zvolil dokonce GT verzi. To znamená velmi podstatně navýšení výkonu, velká část náskoku se však dá dohnat taktováním slabší verze, jež vám na 500MHz také pojede (platí o jádru, s pamětmi tak výrazně nehnete). Dovolil jsem si ale více investovat do monitoru, oči máte jenom jedny.

{mospagebreak title=Sestava do 40000Kč - CPU, RAM, MB, VGA}

Najde se mnoho lidí, kteří do počítače investují značné částky a kupují vždy to nejlepší. Je jasné, že tato investice není zrovna příliš chytrá, protože počítač velmi rychle ztrácí na ceně. Proto zkusím sestavit takovou sestavu, jež bude velmi výkonná a dobře vybavená, ale ještě za rozumné peníze, tedy žádný procesor za dvanáct tisíc a grafika za patnáct. Počítač v této kategorii by se měl vejít do hranice 40000Kč s DPH.

Procesor

Oproti minulé kategorii příliš na výkonu přidávat nebudeme. Jednak procesory jsou už tak hodně výkonné, za druhé nárůst výkonu by ani trochu neodpovídal nárůstu ceny. A nám jde přece o peníze až v první řadě, ne?

AMD Athlon 64 (Socket 754)

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005Touto volbou budete muset oželet dvoukanálový řadič paměti, vyspělejší a modernější 90nm technologii s nižší spotřebou a s tím spojenou lepší možností overclockingu. Volba Socketu 754 pro high-end počítač sice není rozhodně žádná výhra, ale při vyšších taktech než je tomu u procesoru se stejným ratingem pro Socket 939 a hlavně velmi znatelně nižší cenou, si několik kupců přece jen najde. Naprosto skvělou volbou je Athlon 64 3400+. Má frekvenci 2,4GHz, což je jedním slovem super. Disponuje sice jen 512kB L2 cache, ale když uvážíte cenu 6650Kč místo 10350Kč za prakticky ten samý procesor s 1MB cache (model 3700+), je to jasná volba. To si srovnejte ještě s 2,4GHz verzi 3800+ pro Socket 939 za téměř 12000Kč.

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005

AMD Athlon 64 (Socket 939)

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005Model 3500+, což by bylo pro highend tak akorát, má jen 2,2GHz (a to 3400+ pro S754 má 2,4GHz!) a nepoměrně vyšší cenu kolem 7800Kč s DPH, a to je hodně. Lepší volbou je jádro Winchester a ještě lepší Venice běžící s nižším napětím, podporou SSE3 instrukcí a vylepšeným řadičem DDR pamětí. Obě jádra, Winchester i Venice jsou vyráběny 90nm technologií. Mají tím pádem nižší spotřebu a lepší možnosti taktování (hlavně není potřeba tolik chladit). Pokud procesoru dopřejete trochu vyšší napětí, mohl by jet stabilně i na 2,5GHz a ten výkon stojí za to. Bohužel jeho cena je zatím dosti vysoká, takže se budeme muset spokojit s verzí 3200+, která má jen 2GHz. Ale je také za podstatně příznivější cenu 5950Kč (Venice za 6300Kč).

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005

Intel Pentium4 (Socket 478)

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005Stejně jako u Socketu 754, ani tato platforma se už příliš pro highend nehodí. Důvody jsou nasnadě. Procesory zde už končí, nejdou už příliš dobře taktovat a ani co se týče aktuálnosti už na tom není nejlépe. Dalším problémem je to, že procesory končí na 3,2GHz (dnes se výkonnější neprodávají, když tak, pouze zbytky). Takový 3,2GHz procesor seženete asi za 6750Kč, což je při přibližném výkonu Athlonu 64 3000+ S754, který stojí o více než dva tisíce méně, dosti vysoká cena. Procesory Intel ale většinou nebývají levným zbožím, platí především pro řadu Pentium.

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005

Intel Pentium4 (Socket 775)

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005Díky dosti vysokým cenám silnější verze jsem se rozhodl pro 3,2GHz verzi Pentium4 540J za 6750Kč. Výkonnější 550J stojí 8750Kč a to už je skutečně dost, ovšem jak je libo. Pokud hodláte dát jen do procesoru polovinu průměrného platu v ČR, klidně. Verze 540J oproti verzi 540 je postaveno na revizi (steppingu) E0. To má vylepšené řízení spotřeby a Execution Disable Bit, antivirovou ochranu proti přetečení zásobníku, čehož v dnešní době využívá kolem 80% virů. Je k tomu ještě třeba Windows XP SP2 (příp. nějaký novější Linux - Suse Linux 9.2). Modely řady 6xx (v našem případě 630 a 640) jsou vybaveny 2MB L2 cache (proč ?) a mají oficiálně podporu 64 bitových instrukcí Intel EM64T. To je sice velmi hezké, ale proč musí stát o téměř jeden a půl tisíce více?

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005

Operační paměť RAM

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005Opět zůstaneme u 1GB paměti, které by mělo stačit. Můžeme si dovolit nějaké více kvalitní a rychlejší moduly, pokud netaktujete, postačíte si stále i s levnými noname moduly. Množství 1GB je nejlepší koupit jako 2×512MB. Dá se pak využít dvoukanálový paměťový řadič, který mají všechny platformy zde zmiňované s výjimkou Socketu 754, kterého to však nijak výrazně netrápí a rychlostí se může směle srovnávat, velký rozdíl pocítíte v benchmarcích paměti, jinak v průměru ztrátu do 5%-10% dle aplikace. Nejlépe je samozřejmě koupit balení dvou pamětí, jež jsou otestovány pro dvoukanálový provoz. Bývají označovány jako Dual Channel Kit.

Ohledně DDR2 modulů pro Pentium 4 (LGA775) je zde situace lepší. To už z toho důvodu, že můžete koupit rovnou DDR2 533MHz moduly s velkou rezervou pro taktování prakticky za stejnou cenu, jako mají DDR-II 400 moduly. Opět, značky Geil, Kingston, Corsair nabízí Dual Channel Kit 2×512MB za ceny kolem 3800Kč s DPH.

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005

Základní deska

Socket 754

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005Necháme ležet ladem méně vybavené desky s cenami kolem 2000Kč a podívejme se na trochu vybavenější. S chipsetem nForce3 by vás mohla zaujmout MSI K8N Neo Platinum za 2600Kč nebo Abit NF8 za 2400Kč, která má taktéž skvělou výbavu a nyní i nižší cenu. Obě desky mají disková pole RAID, GLAN, hardwarový firewall i FireWire. Pro příznivce chipsetů VIA by mohla být zajímavá deska Abit KV8-Pro za velmi líbivých 2250Kč, zde ale budete muset oželet firewall i FireWire.

Výhodou chipsetu nForce4-4x je PCI-Express sběrnice. Chcete-li jít do PCIe (díky cenám PCIe grafik doporučuju), pak neuděláte chybu. Deska Asus K8N4-E Deluxe za 3450Kč vypadá velmi slibně. Navíc má dosti dobrou výbavu.

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005

Socket 939

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005Nyní se zaměřme jen na desky s PCIe sloty, protože AGP už pomalu odzvání.

Bohužel zatím nejsou k mání desky s chipsetem ATi Radeon Xpress 200P (bez int. grafiky) a už vůbec ne s nějakou lepší výbavou, takže zde moc nepochodíte. O něco lepší je situace u VIA K8T890. Dobrou volbou je třeba deska Abit AX8 za 3600Kč. Nabízí kromě diskových polí RAID, také GLAN a FireWire. Ještě o něco lépe je na tom Asus A8V-E Deluxe, který má i WiFi standardu i802.11g, tedy o rychlosti 54Mbps. Cena je shodná, tedy 3700Kč, ale ne každý WiFi potřebuje a pak se můžete těšit na cenu 3000Kč s DPH.

Co se týče nForce4, máte na výběr verzi Ultra či SLI. SLI je sice zajímavá věc, která umožní do jednoho počítače namontovat dvě grafické karty a tím dosáhnout velmi slušného grafického výkonu, ale tak chytré řešení to není. Docela má smysl, pokud chcete třeba dodat druhou grafiku někdy později, až bude o hodně levnější, ale nemá smysl kupovat dnes dvě drahé a dostat výkon jedné, která stojí vlastně stejně. Nevýhodou je pak také to, že spotřeba elektřiny výrazně vzroste. Tím pádem neporostou jen účty za elektřinu, ale také teplota, protože budete mít v počítači o jednu teplometnou věcičku více. Navíc kombinace GF 6600GT v SLI režimu není vůbec dobrá, výkonnostní nárůst je znatelný tak v 3DMarku, ve hrách méně a v některých dokonce zaznamenáte i propad. SLI jde využít i na některých neSLI deskách, druhou grafickou kartu prostě strčíte do jiného PCIe slotu (nemusí být nutně PCIe 16x). Není to sice ono, ale funguje to a výkonnostní propad oproti klasickému SLI není ani příliš znatelný.

Z toho důvodu bych se kouknul především na desky s chipsetem nForce4 Ultra, za podmínky, že budou levnější, což v dnešních dnech přestává být kupodivu pravda. Docela výhodně seženete MSI K8N Neo4 Platinum za cenu kolem 4150Kč nebo Abit AN8, který nabízí i chladicí systém OTES (chladí některé hodně tepelně namáhané části desky). Cena 4300Kč. Mimochodem, jedno z nejlevnějších SLI řešení nabízí Gigabyte, jehož GA-K8NUltra-SLI dvěmi PCIe 16x sloty disponuje a to za cenu 4400Kč, dále jej má třeba i Asus A8N-SLI Deluxe za ještě příznivějších 4250Kč. Tedy s cenami dokonce i pod verzí Ultra, což je docela zajímavý úkaz.

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005

Socket 478

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005Ohledně chipsetu i865PE můžete uvažovat například o desce Asus P4P800-E Deluxe. Za velmi slušnou cenu 3350Kč dostanete velmi výkonnou desku s GLAN a dokonce i WiFi, svého času velmi oblíbenou u internetových počítačových magazínů k testům procesorů Intel. Pokud se podíváme na výkonnější chipset i875P, mohla by vás zaujmout deska Abit IC7 (3950Kč), její  lépe vybavená verze Abit IC7-G dost podražila 5050Kč oproti 4200Kč. Má 4 SATA porty (s možností zapojit disková pole RAID) a GLAN. Velkou výhodou desek je jejich vhodnost na taktování, která je skutečně výborná.

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005

Socket 775

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005Můžete si koupit jak desky s klasickým DDR sloty pro paměť, tak i novými DDR-II či dokonce s obojími naráz, čemuž bych se ale radši vyhnul. Historie ukázala, že tato řešení nebývají zrovna nejlepší. Pro klasické DDR paměti by se mohla skvěle hodit deska Gigabyte GA-8I915P Pro za 3200Kč.

Pokud ale toužíte po DDR-II pamětech, pak je tu pro vás levná MicroStar 915P Neo2-FR (3250Kč) nebo lépe vybavená Asus P5GDC Deluxe (4150Kč). Osobně bych ale vzal chipset Intel 925X s deskou Abit AA8-DuraMAX, která má slušnou cenu 4250Kč při slušné výbavě a skvělém výkonu.

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005

Grafická karta

AGP

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005Výkonné řešení od ATi je prezentováno grafickým čipem ATi Radeon 9800Pro. Obvykle se dá sehnat za cenu kolem 4500Kč a výš. Případně opět Radeony X700 Pro.

nVidia GeForce 6600GT, je po slevě Radeonů 9800Pro dražší, ale disponuje vyšším výkonem a shadery 3.0. Takže fifty-fifty. Shadery 3.0 asi karta moc využívat nebude, protože hry je využívající budou většinou nad síly těchto grafik. Tipem je Asus N6600GT/TD 128MB za 6150Kč. Docela dobře se jeví i GeForce 6800LE, která zaznamenala výrazné slevy. Za cenu 6000Kč dostanete 256 bitové paměti, ale jak jádro, tak paměti jsou méně taktované než u 6600GT, takže bych u toho GTčka přece jen zůstal.

Pokud nejste příznivci nVidie, tak by váš zrak mohl kromě již zmiňovaného a poněkud zastaralého Radeonu 9800Pro skončit u Radeonu X700 Pro (5600Kč za Sapphire) či dokonce Radeonu X800.

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005

* 1 - DVD přehrávač (WinDVD, Asus DVD/XP,...)
* 2 - speciální verze FutureMark 3DMark 05
* 3 - Splinter Cell, Prince of Persia
* 4 - Restore It 3 Pro, Virtual Drive 7 Pro
* 5 - Adobe Photoshop Album SE
* 6 - Trend PC-Cillin 2000
* 7 - InterVideo WinProducer/WinRip
* 8 - Joint Operations, Xpand Rally
* 9 - Praetorians, Black Hawk Down, YAGER, Joint Operations, Typhoon Rising, Heaven & Hell, Comanche 4 , Divine Divinity, American Conquest, Etherlords 2, Commandos 3 Destination Berlin, IL-2 Sturmovik, Beach Life, Splinter Cell, Deus EX Invisible War

PCI-Express (PCIe)

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005Protože za hodně peněz chce každý i hodně muziky, za grafiku si také hodně zaplatíme. Od ATi by to mohl být Radeon X700 Pro třeba v podání Asus Extreme AX700PRO/TVD 128MB za vynikajících 4600Kč. Jeho výkon je vzhledem k ceně dobrý, takže očekávejte podstatně více než u Radeonu X600XT (ten je ovšem také o něco levnější, ale do high-endu se fakt nehodí), ale také o dost více než u GeForce 6600. Až trochu více zlevní Radeon X800 XL, počítám tak na těch 7500-8000Kč bude to skvělá volba. Zatím je ještě drahý, paradoxně však s dobrým poměrem cena/výkon.

Jenže i nVidia má svou zbraň a tou je lepší verze GeForce 6600GT, která má takty 500/1000MHz. Stejně jako Radeon nabízí 8 pipelines, 128bitové paměti. Jenomže GeForce 6600GT tento Radeon výkonově převyšuje téměř o 20% za poněkud vyšší cenu kolem 5350Kč (Leadtek Winfast PX6600GT), lze dokonce narazit i na výše taktovanou verzi 550/1120MHz za 5650Kč. Navíc, všechny GF 6600GT karty jdou zapojit v SLI režimu, což ovšem k jakési nedotaženosti této technologie u 6600GT není zrovna výhra.

V případě honby za vysokým grafickým výkonem bych s neustále se snižujícími se cenami začal pomalu uvažovat i o kartách typu ATi Radeon X800 XL nebo GeForce 6800.

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005

*1 - DVD player (Asus DVD/XP, WinDVD,...)
*2 - Splinter Cell
*3 - Prince of Persia: Sands of Time
*4 - FutureMark 3DMark 05 - speciální verze
*5 - VIVO
*6 - Restore It 3 Pro, Virtual Drive 7 Pro, Adobe Photoshop Album SE
*7 - Commandos 3
*8 - WinDVD Creator
*9 - Deus Ex: Invisible War, Ulead Cool 3D + Photo Express
*10 - InterVideo WinProducer/WinRip
*11 - Uru, XIII a Splinter Cell: Pandora Tommorow
{mospagebreak title=Sestava do 40000Kč - HDD, mechaniky,...}

Harddisk

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005Vzhledem k větší finanční rezervě bych zde uvažoval i o poli RAID0, kdy si zapojíte dva totožné disky, získáte kapacitu danou součtem velikostí každého z disků a také dvojnásobnou přenosovou rychlost. Jde v podstatě o podobný princip, jako u dvoukanálového zapojení pamětí. Laicky řečeno, polovina dat je na jednom disku, druhá polovina na druhém a taháme-li dejme tomu 700MB video z každého disku třeba rychlostí 50MB/s (na 64bit WinXP s diskem Samsung ATA100 8MB cache na chipsetu nForce3 250 není žádný problém 80MB/s v SiSoft Sandra, otázkou je nakolik je to pravdivý údaj), dostaneme teoretickou přenosovou rychlost kolem 100MB/s, praxe samozřejmě tak růžová není a výkon dvojnásobný nebude. Nejlépe by bylo zapojit takto třeba dva disky Samsung SpinPoint SP1213C (120GB, SATA, 8MB buffer). Kapacita 240GB by vám stačit měla. V případě použití jednoho disku bych se podíval na 250GB disky, buď již zmiňovaný Samsung nebo Seagate Barracuda 7200.8 ST3250823AS (4250Kč). Ostatní značky také nejsou na závadu, Hitachi by také neuškodilo.

Ještě k poli RAID0, je pravda, že ztráta jednoho disku znamená ztrátu veškerých dat, tedy i na disku druhém (ne že by byl disk druhý fyzicky zničen). Je to díky tomu, že jednotlivá data jsou z části na disku jednom a z části na disku druhém. Když je potřebujete, stáhne se polovička z jednoho disku, druhá z druhého a protože "sosáte" ze dvou zdrojů zároveň, máte teoreticky! dvojnásobný výkon. Nevýhoda je v tom, že pravděpodobnost poruchy jednoho ze dvou disků je znatelně větší než při jednom, na druhou stranu pokud odejde po záruce, stačí si koupit menší a náklady na vrácení do původního stavu jsou tak o něco nižší. Navíc v dnešní době DVD vypalovaček není problém si data zálohovat. Volba je jen na vás, možná bych o RAIDu uvažoval, ale zvolil bych jen jeden disk.

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005

Modem / síťová karta

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005Co zde říci více než na předchozích dvou stránkách? Myslím, že nic, tedy Copy & Paste, tady to je.

Pokud chcete vytáčené připojení přes modem, klidně si vystačíte s něčím do PCI slotu. Hlavně k tomu musíte dostat CD (disketu) s ovladači. No a pokud budete "fachat" přes síťovku, tak tady vám bohatě poslouží už naprosto cokoliv, co má koncovku RJ-45. Dokonce si vystačíte se stokorunou a kovovým Svatým Václavem.

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005

Optická mechanika

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005Dobrým a moderním multifunkčním řešením je DVD Vypalovací mechanika, která navíc ani není nikterak drahá. Opět bych se opakoval, postačí Copy & Paste.

Vypalovací DVD mechanika stojí obvykle od těch 1500Kč více. V dnešní době se to vyplatí, zvláště pálíte-li filmy na DVD a neobtěžujete se převodem třeba do DivX, či podobných úsporných formátů. Média jsou dnes velmi levná a i tříhodinový film zhuštěný na 4,7GB má stále dobrou kvalitu. Měl bych zde dva tipy. Pokud chcete hodně dobrou, rychlou vypalovačku, sáhněte po NEC ND3520A (v OEM už za 1550Kč). Umí duallayer, ovšem média jsou ještě velmi drahá. Druhou alternativou je LG SuperMulti GSA-4163B od 1500Kč, která navíc umí DVD-RAM. Kdo tento formát zkusí, nepochopí, jak se mohli prosadit formáty DVD-RW a DVD+RW. Vypalovat pouhým přetažením souboru v Průzkumníku (Total Commanderu, nebo čemkoli jiném, jak je ctěná libost) je prostě úžasné. Nemusíte spouštět žádný vypalovací program, nezapisuje se žádný lead-in, lead-out, prostě se hned pálí.

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005

Case + zdroj

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005Opět bych zde volil bednu, která se vám bude líbit, na což by mělo stačit asi 800Kč, pokud si vystačíte s klasickou barvou. Pokud ne, budete se muset uskromnit u nějaké jiné komponenty. Co se týče zdroje, měl by vám stačit minule doporučovaný 350W Fortron, ale pro jistotu můžete vzít třeba Fortron FSP400-60PN(PF) 400W za cenu kolem 1650Kč.

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005

Klávesnice a myš

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005Jestli jste vyznavači bezdrátových klávesnicí, klidně si ji kupte, osobně v tom žádnou výhodu nevidím, ještě se mi nestalo, aby mi kabel překážel (možná tak při zapojování). To samé platí u myši. Záleží na vás, kolik jste ochotni obětovat. Jsem toho názoru, že slušná klávesnice i myš klidně může mít kabel a posloužit stejně dobře jako jejich bezdrátoví sourozenci, nicméně za mnohem nižší cenu, kterou lze "vrazit" někam jinam. Na klávesnici a slušnou optickou myš by vám dohromady mělo stačit 600-700Kč. Pro pravé "pařany" by se ale hodily nějaké lepší myšky, to už je ale v cenové relaci kolem tisícovky.

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005

Monitor

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005Uvažujete-li o 17" monitoru, doporučil bych Samsung SyncMaster 797DF za 4400Kč. Lepší by byla ale volba monitoru 19 palcového. V tomto případě bych opět zůstal věrný značce Samsung a jejímu modelu Samsung SyncMaster 997DF, který vytáhne 1280×1024 při docela slušných 90Hz. Jeho cena 6150Kč je se stále snižuje, za poslední dva měsíce spadla o více než 1500Kč! Samozřejmě i tak si monitor dobře prohlédněte!

Pokud chcete LCD monitor, volte nějaký kvalitnější, základní modely bych kvůli hrám příliš nedoporučoval. Můžete volit 15" a 17" monitory, s jejichž cenou byste se do osmi tisíc měli vejít. Dobře vypadá Samsung SyncMaster 510N (15" LCD) za 6450Kč s odezvou 16ms, což je slušné a ve hrách to ani nepoznáte, 25ms už tak ideálních není. Ze 17" LCD třeba Prestigio P171 (7000Kč), ADI MicroScan S710 (7750Kč) či Benq FP767-12 (6850Kč). Nechte si monitor předvést a pak sami uvidíte, u monitorů se moc radit nedá, chce to vidět na vlastní oči.

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005

Průvodce koupí cenově výhodného, ale i výkonného PC pro květen 2005

{mospagebreak title=Sestava do 40000Kč - Shrnutí}

Následující sestavy už vyjadřují maximální možné náklady na počítač, aby se tomu dalo ještě říkat výhodně koupené "nabušené" PC. Ono dát 7000Kč za procesor a 6000Kč za grafiku je i tak poměrně vysoká částka.

Cenové shrnutí

ProcesorAMD Athlon 64 3400+ BOX (S754)AMD Athlon 64 3200+ BOX Winchester (S939)Intel Pentium4 3,2GHzIntel Pentium4 540J 3,2GHz
6650Kč5950Kč6750Kč6750Kč
Paměť RAM2×512MB DDR400 Kingmax CL2,52×512MB DDR2 533 Kingston CL4
2600Kč3900Kč
Základní deskaAbit NF8Asus A8N-SLIAbit IC7Abit AA8-DuraMax
2400Kč4250Kč3950Kč4250Kč
Grafická kartaSapphire ATi Radeon X800 Pro 256MB AGPLeadtek Winfast PX6600GT TD Extreme 128MB PCIeMicroStar NX6800LE-TD128 128MB AGPLeadtek Winfast PX6600GT TD Extreme 128MB PCIe
9500Kč5650Kč6150Kč5650Kč
HarddiskSeagate Barracuda 7200.8 ST3250823AS (250GB, 8MB buffer, 7200rpm)
4250Kč
Zvuková kartaintegrovaná na základní desce
0Kč
ModemMicrocom InPorte Home/M PCI
400Kč
Optická mechanikaLG GSA-4163B (DVD-RW duallayer)
1500Kč
Disketová mechanikaTeac, NEC,... (to je jedno)
200Kč
Case + zdrojFortron FSP400-60THN-P 400W + nějaký pěkný case
2400Kč
KlávesniceChicony, Genius,... (to je jedno)
300Kč
MyšGenius NetScroll+ Eye
200Kč
MonitorSamsung SyncMaster 997DF (19" CRT) nebo
Samsung SyncMaster 510N (15" LCD)
6150Kč / 6450Kč
ReproduktoryCreative Labs SoundWorks SBS560 5.1
1300Kč
Operační systémWindows XP Home CZ OEM
2500Kč
Celkem37850Kč
(40350Kč)
36150Kč
(38650Kč)
37150Kč
(39650Kč)
38250Kč
(40750Kč)

Poněvadž sestavy s AMD Athlon 64 pro Socket 754 jsou neuvěřitelně levné, mohl jsem si dovolit k němu dát grafickou kartu ATi Radeon X800 Pro (to mě nenapadlo, dokud mi nevyšla cena 35000Kč a někde jsem potřeboval tu cenu navýšit k limitu 40000Kč). Jedná se tak tady o naprosto nejrychlejší sestavu, má nejrychlejší procesor a zdaleka nejlepší grafiku. Co se týče Socketu 939, měl jsem také možnost u grafiky trochu přihodit, ale nenašel jsem žádnou rozumnou v cenové relaci kolem 7000Kč. Byly prakticky stejně dobré (vyhazovat peníze za nic navíc je blbost) a výrazněji výkonnější grafiky už by cenu zvedly přespříliš. U Socketu 478 jsem použil GeForce 6800LE, u obyčejně vždy nejdražšího Socketu LGA775 (kvůli DDR-II pamětem) jsem musel zůstat u u též GeForce 6600GT (550/1120MHz) jako u S939 Athlonu.

{mospagebreak title=Závěr}

Slušelo by se říct, kde sestavu vůbec kupovat. Každopádně zapomeňte na různé hypermarkety, či podobné "zajímavé instituce", které se prodejem PC přímo nezabývají. Dokonce bych radši vynechal i prodejce elektroniky (TV, hifi věže a někde v koutě pár počítačů). Ideální je specializovaný obchod s výpočetní technikou, případně bych nakupoval na internetu, což je velmi pohodlné a docela rychlé. Zboží, pokud je na skladě, je obvykle další den u vás na stole.

Otázkou také zůstává, jak se sestava dostane do kompletního stavu. Jedna pohodlnější možnost je ta, že si necháte vše udělat u jedné firmy. To má výhodu třeba v tom, že pokud vám zdroj odpálí desku, měli by vám nahradit všechny odpálené komponenty. Nevýhoda je v tom, že firma si zaúčtuje složení PC (několik stokorun až tisícovka) a navíc komponenty nemusí být vždycky nejlevnější. Naproti tomu, když si počítač skládáte sami, či s pomocí někoho zkušenějšího, můžete si vybrat každou jednotlivou komponentu co nejlevněji a tak ušetřit jak na součástkách, tak i na složení. Platí v případě, že vám počítač skládá dobrý kamarád. Není třeba mu za to platit, příště mu pomůžete vy, nebo jej pozvete třeba na pivo. Skládá-li vám počítač někdo jiný (známý známého,...) menší odměna neuškodí, ale i tak obvykle ušetříte.

A ještě takové poslední zamyšlení nad výběrem. Ujasněte si co chcete a co skutečně potřebujete (nejen teď, ale i s ohledem do budoucna). Zjistíte, že vaše skutečné potřeby se od toho snu docela slušně liší. Já bych taky chtěl vyměnit svou GF4 Ti za GeForce 6600/6600GT, ale když jsem si uvědomil, že bych to dělal jedině pro dobrý pocit z rychlého kompa (za poslední měsíc jsem si zahrál možná dvakrát a to stále bez trhání, tedy i bez nutnosti lepší grafiky), hned jsem od toho nápadu upustil.

Popřemýšlejte na kolik jste počítačoví nadšenci, u kterých se dají "zbytečně" drahé komponenty pochopit, stejně jako třeba u automobilových, kde se také nekouká na poměr cena/výkon třeba u takového Porsche, Ferrari a jim podobným. Rozmyslete si zda opravdu potřebujete tu a tam připlácet 500Kč za sice pěknou věc, ale takovou, kterou nikdy nevyužijete a můžete se s ní akorát tak chlubit před kamarády, že ji máte. Pokud si to pořádně promyslíte, můžete ušetřit nejednu tisícikorunu bez toho, aby se výkon, funkčnost či stabilita počítače nějak výrazně snížila. Za ušetřené peníze radši kupte své dívce nějaký pěkný dárek, efekt bude znatelnější. Přeji pěkný den.

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
19.5.2005 06:19:37   0.0.0.xxx 2322
Super, jen tak dál.
19.5.2005 06:19:52   0.0.0.xxx 2021
Na chipsetu VIA KT880 bohuzel neni funkcni agp/pci lock.
Taky sem naletel a koupil EPoX EP-8VTAI.
19.5.2005 07:37:26   0.0.0.xxx 2121
autor asi zná jen značku ASUS,MSI a Gigabyte, jinak by pro platformu nF4 nemohl vynechat DFI, popř. Abit. Jinak u graf. karet pro PCIe: Leadtek 6600 GT extreme version je samozřejmě také TDH. Přelétl jsem článek jen zběžně, ale to stačilo. Není to k ničemu.Laikovi to nic neřekne a pro fundovanějšího člověka je to jen změť náhodně seskupených komponentů.
19.5.2005 07:39:57   0.0.0.xxx 2220
no nevím.. tak trochu nic neříkající výpis komponent a jejich aktuálních cen - co z toho?
19.5.2005 08:08:41   0.0.0.xxx 2321
Nechapu, proc nekteri porad rypou, ze je tohle o nicem. Kdyz nekdo bude chtit postavit sestavu, tak rekne mam tolik a tolik Kc a z toho se vychazi. Jako inspirace je to uzitecne.
19.5.2005 08:14:43   0.0.0.xxx 2222
Pomalu se chystam ke koupi nove PC a tohle cteni a srovnani je rozhodne inspirativni.
19.5.2005 08:18:31   0.0.0.xxx 2321
Jenom bych chtel upozornit, ze v softcomu www.computershop.cz maji tuhle mechaniku v akci za 1300 s DPH o)
19.5.2005 08:22:33   0.0.0.xxx 2321
... to, že se Epoxu nepovedla implementace agp/pci locku do jedné konkrétní desky neznamená, že je na vině chipset ;-)
19.5.2005 08:23:10   0.0.0.xxx 2223
Je to super pro lidi co o tom vubec nic neví, takže moje mamka či babička - ale ty tuhle stránku nikdy nenajdou :-) protože nechodí na net :-))

a koupit si pc za 40 tis a k tomu myš za 200kč je docela legrace... už vidím jak obdarovaný říká : "koukej jakou jsem dostal strojovnu a teď se podívej na tu super GENIUS myš!" kvalita je nejlepší recept :-D
a klávesnice bude jistě také super naštěstí se to už nejmenuje něco jako sestava pro hráče :-) ten by se tomu jen vysmál...
a také ty RAMky... lol

jen tak dál, snad tento článek bude vycházet každý měsíc, ať se mám u čeho zasmát :-)
přeji všem krásný den

19.5.2005 08:27:25   0.0.0.xxx 2219
U tych zostav do 20 a 30 litrov by som pochopil, ze sa clovek v snahe setrit uspokoji s on-board suntom, ale u kompu za 40 litrov je to neodpustitelne! Jednak su vacsinou tie zvukove kodeky na doskach prinajlepsom priemernej kvality (cest vynimke SoundStorm, bohuzial na novych doskach s nForce4 uz neni), okrem toho zatazuju viac procik (u mna je to ~5fps rozdiel, ked pouzivam on-board a audigy) a navyse dnes uz mnohe hry dokazu vyhodu eax vyuzit.

Tiez sa mi nezda ten 350W zdroj v zostave za 30 litrov. Dnes by som uz pod 400W nesiel (najma s ohladom na buducnost). Mal som kvalitny 350W enermax, ale na moj komp uz nestihal (a64/3200, 1GB RAM, gf6600gt, 3x disk, dvd-rom + dvd-rw, zvukova a tv-karta, cpu/ram/grafa pretaktovane) - pod zatazou pri hrani hier uz ochrana zdroja vypinala a restartovala komp.

15-palcove lcd ku kompu za 40 litrov? Ehm, to je riadne sado-maso. Ak lcd, tak 17". Patnastky su dobre tak do kancelarie...
19.5.2005 08:27:37   0.0.0.xxx 2221
no přesně, čipset to umí, ale někteří výrobci základních desek se na to vyprdli
19.5.2005 08:34:18   0.0.0.xxx 2222
to je další nedostatek nechtěl jsem být tak velký rejpal...
ale proč doporučit dobrý zdroj, když je to pouze základ pc :-) nejlépe Eurocase :-))

ale alespoň už vím podle čeho se skládají ty šunky co prodávájí v hypermarketech :o)
+ jako bonus podložka pod myš za 50kč

jejda já mám dneska dobrou náladu )
19.5.2005 08:46:06   0.0.0.xxx 2019
jaká grafická karta odpovídá výkonově vyvážené sestavě s XP2200+?
19.5.2005 08:52:09   0.0.0.xxx 2120
já bych si koupil nějakou nVidia GeForce 6600GT - má dobrej poměr cena/výkon (nebo levnější bez GT)
lze dobře taktovat... mrkni se testy graf karet
www.svetharware.cz
19.5.2005 10:34:10   0.0.0.xxx 2120
*OC - skvělé možnosti taktování (u ASUSu CrashFree BIOS, Asus EZ-Flash (A7V600),..., u Gigabyte např. DualBIOS) Jo supr ze mam dva biosy nebo se ten bios prijemne flashuje tak to znamena skvely moznosti taktovani. Ach jo. Autore trochu premyslej o cem pises.. Vis co je to vubec OC?
19.5.2005 10:47:04   0.0.0.xxx 2120
V Sestavě do 40000 doporučujete X800Pro, podle testů je ale X800XL za stejnou cenu výkonnější
19.5.2005 11:00:16   0.0.0.xxx 2120
Sorry , ale doporučit do PC s XP2200+ v ceně okolo 10 000,- grafickou kartu za 5000,- a více je nesmysl.
Maximálně GF6600 (~ 4000,-) nebo lépe ATI9600/9550 (~ 2500,-).
19.5.2005 11:16:14   0.0.0.xxx 2019
psal jsem i 6600 bez GT !
záleží kolik na to má ne?
a zda bude někdy kupovat lepší procák apod, či taktovat...
já jsem napsal co bych si koupil já a né co si má koupit on
jinak se mi není nutné omlouvat ze jiný názor ;-)


měj se fajn

(jo a ještě není uvedená desks, někomu dělá problém kombinace ATI + deska s nforce2)
19.5.2005 11:54:34   0.0.0.xxx 1920
Taky se smeju karta za skoro 10 litru a krysa, která nejezdí plynu pomalu ani ve woknech. Tento článek je vcelku zajímavý, ale tohle opravdu neni ono, takhle grafika si zaslouží Logitech mx 500, já osobně kní mám doma MX 1000 a krysu za 2 kilca bych vživotě nepřipojil ke kompu, protože by se mi určite mstil
19.5.2005 11:57:01   0.0.0.xxx 2022
350W noname (Eurocase), ta sama setava jak ty ale HDD 5x (z toho 2x WD Raptor)a zadny problem ani pri OC. Pro ty co se zacnou desit cim ze to krmim tak drahou sestavu, tak byla samo za UPS. Ted uz mam ale 500W noname ALuBOX - nebyl sice potreba ale stand. S-ATA power atd...
19.5.2005 12:02:29   0.0.0.xxx 2119
No viděl jsem..nevim jestli je dobry..LCD ACER 17" AL1715s (silver) 12ms TFT 6070kc s DPH..TSBohemia..by se mozna hodil vic nez 15"..plus v uvedenem obchode jde vetsina komponentu sehnat o cca 300kc levnej..a nemam s nimi spatnou zkusenost
19.5.2005 12:13:38   0.0.0.xxx 2219
teda u kompu za 40 kKc bych uz ocekaval nejakou poradnou grafiku, takovyto komp bude urcen bud pro vaznou praci s grafikou nebo pro hrani her a davat tam gf6600GT je ubohe. videl bych to na 6800GT nebo X800XL zcela urcite.
19.5.2005 12:27:30   0.0.0.xxx 2120
myslím, že desky od gigabyte s KT600 nebyli taktovatelné, mají přeci pevně nastavenou dělučku paměti podle procesoru a to znemožňovalo dobrý OC. Jo a někde na začátku máte 266=4*133 ...což je asi špatně . Jinak super článek. Jen k cenám současným a z minulého týdne jste měli ceny uvést barevně aby bylo vidět co podražilo a co slevnilo, takhle to tam zaniklo (červená a zelená by tomu dodaly přehled), a nebo šipečky nahoru a dolů :-).
Jinak mě docela překvapil ten první kompl s X800Pro..no super...ještě ale dotaz, vzhledem k minulému článku o LCD monitorech..levné 17" LCD od Acera za bratru cca 6300,- asi nebrat, co?
19.5.2005 12:28:22   0.0.0.xxx 2120
tohle opravdu není nic inspirativního, je to jen a jen změť,zcela zbytečná. Když bude chtít laik postavit sestavu, jde za někým, kdo to umí a tento člověk mu na základě jeho požadavků poradí optimální sestavu. Laikovi tento článek neřekne vůbec nic a pro zasvěcené je to paskvil.
19.5.2005 12:55:00   0.0.0.xxx 2020
Musím souhlasit. Mam MB Epox 8RDA+ a v ni jsem mel ati 9800pro os sapphiru. 3x mi grafika odesla. Nikdy nebyla taktovana a zdroj byl kvalitni Fortron 350W!! Vecer normalne vypnu pc a rano uz nenajelo... mazec. Ted mam 6600GT a zatim bez problemu ;)
19.5.2005 12:55:38   0.0.0.xxx 1919
mohl by uvést kvalitu firem a všem by to jasné...zda Logitech či Genius apod...

jinak já mám u notebooku služební Geniues a je to shit, takze ted tam mam osobni MX310 super myška...a doma mam Razer RZD-1600C Diamondback Chameleon :-) hustá myška...

dále si myslím, že je vhodné mít i dobrou klávesnici k dobrému pc... nedávno jsem si koupil Saitek Gaming a je taky dobrá poslední dobou si dělám radost a kupuju všechno možný do kompu... ale leze to do penez :-(

mej se :-)
19.5.2005 13:01:22   0.0.0.xxx 2020
Také jsem si koupil 6600GT od Leadteku tu rychlejsi a jsem max spokojen...casem koupim lepsi chlezeni a budu taktovat a to rovnou cely komp, protot jsem si koupil DFI
jen ted potrebuju lepsi zdroj, DFI chce 430W a já mám 400W :-(
takze to vidim po dovoleny na nejakej super zdroj ted se mi libi http://www.casemodding.cz/index.php?pg= detail&co=615&kat=161&PHPSESSID=e8989d64c6580ddad651d04226466725

cauky
19.5.2005 13:03:03   0.0.0.xxx 2020
www.svethardware.cz pisu jako cune chro chro
19.5.2005 13:18:22   0.0.0.xxx 2020
Pre mna su tieto prehlady velmi uzitocne. Ja sam sledujem vyvoj vo sfere pocitacov, prakticky denne zive.cz a tento web a tak, ale usledovat vsetky detaily je velmi tazke. Napr. vobec ma detailne nezaujimaju graficke karty, kedze nehram. Obcas niekomu nejaky pocitac aj pomozem zostavit, pripadne aspon poradim (v tejto oblasti sa povazujem za informovaneho amatera) a vtedy musim vzdy vykonat dost zdlhavy prieskum, co je prave in (kedze to co platilo napr. pred pol rokom, uz celkom neplati). Tieto komplexne prehlady, odkedy vychadzaju, mi dost setria cas.
Tolko moj nazor. Peter.
19.5.2005 13:23:37   0.0.0.xxx 1919
tak nevim jestli tech +300W az tak pomuze rozhodne si myslim, ze ten zdroj co si nalinkoval neni "super zdroj" Enermax by byl lepsi nez ta svitici potvora o)
19.5.2005 13:24:37   0.0.0.xxx 1920
+30W samo o)
19.5.2005 13:32:36   0.0.0.xxx 2020
Souhlasím s názorem výše. Radeon X800XL je prakticky stejně výkonný někdy i výkonější než X800Pro. Divil jsem se. Ale je to tak. Rozhodně bych dal X800XL. Co se týká grafiky do 7000Kč tak bych koupil Radeona X800. Pravda je že znalci tento článek moc nedá, ale laikovi bude asi něco užitečné. Určitě oceňuji radu "nekupovat PC v hypermarketech". Obdivuji ty jejich komponenty- procesor 3,5GHz Pentium 4 a paměť tam narvou 256MB! Pravda je, že pokud toto čte laik, tak ať si to přečte udělá si obrázek a pak si vyhledá někoho kdo tomu rozumí. Spousta mých známých to neudělala a když mi sdělili cenu jejich ubohé sestavy, byl jsem v šoku za co jsou lidi ochotni dát prachy.
19.5.2005 14:01:49   0.0.0.xxx 1920
Mě by pomohlo,kdyby jste uváděli konkrétní sestavy komponentů,které se spolu určitě shodnou a sestavy,které ne.
19.5.2005 15:01:18   0.0.0.xxx 2020
Nechcem sa vyjadrovat k clanku , nech si spravi kazdy svoj nazor! Ale posledna veta je nadovsetko. Svedci to o tom ze na svete neexistuje len jediny konicek ale aj kopu dalsich (zdravsich a lepsich) ako je PC!!! tot vsjo
19.5.2005 15:37:32   0.0.0.xxx 1919
Ze zdroj da 350W, to este neznamena, ze bude stacit v pocitaci, ktory bude odoberat co i len 150W! Tych 350W je totiz rozhodenych do niekolkych vetiev (+/-12V, +/-5V, +/-3.3V). Dolezita je aj tzv. "combined power" (5V+3.3V), a ta napr. u 465W enermaxu je 200W. U "noname" 350W moze byt combined power tak 100-150W, skor menej...
19.5.2005 16:05:14   0.0.0.xxx 1920
Mě by jenom zajímalo kde autor článku (jinak dobrej článek) nakupuje , ještě jsem totiž nezažil že by mě nechali vyzkoušet monitor, nebo cokoliv jinýho, jaký má pozorovací úhly nebo kolik má mrtvejch bodů, v nejlepším případě jich mají pár vystavenejch ale to je tak všechno.
19.5.2005 16:24:00   0.0.0.xxx 2021
Vybíráme desky pro shodnou patici jako v předchozím případě, zůstaneme i u podobných desek. Pro šetřílky je zde MSI K8T Neo FSR (VIA K8T800) za 1950Kč, MSI K8N Neo FSR (nForce3) za 1950Kč nebo Asus K8N (nForce3) za 1950Kč v případě, že nepotřebujete velkou výbavu. Chcete-li toho trochu více, šel bych např. do MSI K8N Neo Platinum za 3100Kč, která vám přidá 3 FireWire sloty, 4 SATA porty místo dvou a pěkné logo při spuštění počítače :-) Mám ji a nemůžu si stěžovat.

Jak může někdo plácat takové nesmysly a dporučovat desku
za 3.100.- Kč když řadič FireWire stojí i s propojovacím kabelem 200.- Kč. Přičtením této částky k 1.950.- se dostaneme na 2.150.- a ještě máme kabel za 120 .- Kč.
A kdo potřebuje připojit více jak dva SATA disky ??
Takže né šetřílek, ale rozumný člověk si koupí desku
za 1.950.- - poř. dokoupí řadič za 200.- Kč, ten hloupý
si koupí skoro stejnou desku ze 3.100.- Kč a dokoupí kabel
FireWire za 120.- Kč. "Velmi" děkuji za sice dlouhý, ale
i v ostatních argumentech sporný článek.
19.5.2005 17:30:15   0.0.0.xxx 2020
Je. Ja ji mam
19.5.2005 17:31:27   0.0.0.xxx 2019
Sorry Klikl jsem vedle ale plati to samy. J KT880 a agp/pci lock ma.
19.5.2005 17:37:46   0.0.0.xxx 2020
Sorry klikl jsem vedle ale plati to samy. Ja mam ASUSku a ta ma agp/pci lock funkcni.
19.5.2005 17:39:24   0.0.0.xxx 2120
jen díky updatu biosu po 2 letech je 2200+ je strop. MB je opravdu velmi starý (čipset AMD761) a divím se, že Athlon XP vůbec podporuje.
rád bych VGA s pasivním chlazením...
19.5.2005 17:48:42   0.0.0.xxx 2020
Tak RAMky fakt jiné alespon Kingston nebo neco takoveho, co se tyce klavesnice a mysi mam Chicony a mys Genius a spokojen....... (samozdrejme premeslim o bezdratove) ;-)
19.5.2005 17:51:05   0.0.0.xxx 2020
Naprosto souhlasim.Mel jsem starej EuroCase 250W a Pc se cas od casu restartovalo ale ted uz mam Chieftek 360w a v poho :-)
19.5.2005 19:13:33   0.0.0.xxx 1919
Bude se článek stejného typu opakovat každý měsíc?
19.5.2005 19:17:17   0.0.0.xxx 2020
Josifku, jste ze nepises tak dlouhe clanky, kdo vi kolikrat by ses jeste zamotal:-)
19.5.2005 19:26:18   0.0.0.xxx 2019
zkus si u nekoho nejakou dobou hrat s mysi logitech, treba MX 510, pak poznas ze ta tva mys ma jeste nejake rezervy, ale zalezi hlavne na tom jak dobre se ti s tim hraje, ja mel drive take mysi genius a stacilo mi to
nez jsem mel v ruce Logitech MX 310 :-)

a RAMky jsem si koupil 2x512 A-DATA 500 MHz a max spokojenost... v dualu to lita svizne :-)
uz bych nechtel noname...

mej se

jeste to chce nejakou dobrou podlozku...
19.5.2005 19:29:59   0.0.0.xxx 2020
no tak ten zdroj neni tak spatnej podle toho co jsem cetl o lidi co ho maji...je docela levny...
me se spis vic libi nez ze bych ho tam moc chtel... puvodne jsem si myslel ze dam do zdroje vic... budu v budoucnu taktovat a tak budu mit ve skryni dalsi chlazeni navic... pokud nekoupim nejakeho vodnika... uvidime
19.5.2005 21:49:45   0.0.0.xxx 1920
Slušný a povedený článek. Mám jen dvě připomínky:
1) U MB Gigabyte K8VT800M na socket 754 je chybně neuvedeno, že obsahuje VGA. Gigabyte GA-K8NS na stejném socketu má po stisku Ctrl+F1 velmi slušný oc.
2) Nevím, co má platforma Intelu 478 nabídnout. Její výkon a perspektiva jsou identické se socketem 462 od AMD. (Pro hraní her je 462 nesrovnatelně lepší.) Na obou se dá stále postavit velmi slušné PC. A upgrate PC se ve většině případů provádí způsobem MB+procesor.
19.5.2005 22:08:53   0.0.0.xxx 2020
"Jen pamatujte, že na červeném podkladě se optická myš ani necukne (vyzkoušeno)."

Ak je tá červená podložka textilná, optická myš behá v pohode.
19.5.2005 22:18:35   0.0.0.xxx 2120
? co je vlaste 9600 se jak se lisi od 9600 dik
19.5.2005 22:46:03   0.0.0.xxx 2021
Za 1. Líbí se mi, jak na jednu stranu přisedáte k tomu, že 64 bit procesor, je dnes zbitečnost a na stranu druhou "přecejen je lepší volbou". To by mě teda zajímalo, jak skvělou volbou je koupit o nějakou tisícovku dražší procesor + desku, když to stejně nevyužiju. Ty spekulace, že pozdější rozšíření na socketu 754 = asi ne je stejna zalezitost, jako pozdejsi rozsireni na slotu 939 .... co v tom pripade bude za nedlouhou dobu, kdy je slibovan M2 socket ??
Nikdo nevi co bude zitra, ale kazdy dnes uz vi, ze procesor na 64 bitech a jeste lepe na socketu 939 , pojede plnohodnotny 64 bitovy system na plny koule. Dnesni XP 64 = LoL .. ==> velci royumove rikaji ... na win xp 64 nikdz nepojede 64 procesor jako na plnohodnotnem 64 OS. A ted mi reknete ... kdz bude plnohodnotnz 64 longhorn ... ya rok ? rok a pul ? stejne jako novy M2 socket ?? Aha, no. mozna opravdu neprisli v AMD na lepsi reseni a nesnazi se vychytat plno chyb a dodat plno doladeni a proto nepracuji horlive na novem slotu. NIKDO dnes nema vyzkouseno, co to udela, kdyz soupnete plnohodnotny 64 win system + 64 ovladace + 64 hru. Myslite ze s vyvijejicima se narokama na hry, os atd. Bude neco za rok a pul procesor AMD 64 3000+ pro 939 slot, kdyz nikdo nevi, jaky bude jeho vykon pri narustajicich narocich her ??? To si vsichni tak najivne mysli, ze kdyz se udela 64 Os a 64 hry, pojede pod nima dnesni 939 A64 3000+ nejak extra ??? Ne, myslim si prave, ze naopak. A64 neco okolo 3000+ bude jako dnes hrat na pocitaci stredni tridy s dostacujicim vykonem, aby se vsechno rozjelo. Tim ze bude 64 os a 64 procesory a 64 ovladace a hlavne 64 hry, budou se vyvojari snazit tu kapacitu vyuzit = budou cpat do hry vic fyziky, vic objektu, lepsi textury, modely, vetsi svety, lepsi AI ... nezda se vam nerealny, aby nekdo udelal plne funkcni (jak hardwerove tak softwerove) PC a hry do nej delal stejny jako dnes, jen funkcni pod 64 bitama ??? OMYL !!!!!!!!! Myslete hlavama ... technici na tom delaj, aby umoznili to, co vyvojari softwaru ocekavaj... vetsi moznosti co do vyuziti HW a cim vic se budou snazit HW vyuzit, tim bude potreba ho mit silnejsi, stejne jak to je dnes u her 32 bitovych .. proste za tu dobu nenaroste jen vykon PC, ale o to vic jeste naroste oproti dnesnim hram, naroky her budoucich. A stejne jako dnes nekdo muze rict .. PCHE M2 .. stejne si jeste za rok nejakej ten novejsi procak pro 939 koupim ... nekdo kdo ma hafo prachu si dnes kompa za 30 postavi a za rok a pul na novy technologii zase novej,ale takhle je na tom malokdo ze ...
Takze stejne si muzu rict .. dnes si postavim za polovicni cenu PC na socketu 754 se sempronackym procesorem a za rok porad jeste bude na co upgradovat, protoze maj semprony pro 754 jeste 2 modely v zaloze. Stejne tak planujou pro 939. (protoze na co 64 bitu, kdyz je vyhnanej o neco HT atd, kdyz to stejne nevyuziju) Radsi vyuziju levnejsi procesor na 90% vykonu, nez o litra drazsi procesor na 50%. Na co je mi procesor co jede na 50% ??? (cisla jsou fiktivni, jen slouzi pro priklad). V tom pripade ... bud je zbytecny dnes jakejkoliv full build delat a bylo by lepsi si do pristiho jara pockat a na stavajici masinu koupit lepsi grafiku (ktera ve hre pomuze mnohem vic) a pameti ... nebo je li potreba tak jen novej procak. .. porad i kdyz uz zastaraly technologie, tak dokazou dodat dostatecnej vykon ve hrach potrebnej nebo prejit na levnejsi variantu rebuildu. DNES KUPOVAT 64 je blbost a kdo mi tu bude tvrdit ze ne,tak nerozumi vyvoji IT. Jo, mate-li 64 linux a chcete stavet serverovej pocitac, na kterej dost veci L64 sezenete, je to realita dneska, ale na herni pc. Nevim no. Me se to zda proste dnes jako zbitecnost s tim, tvrdit, ze investovat dnes do 64 bitu je terno s vyhledem do budoucna Podle me vetsi vyhled do budoucna je pockat a radsi si ty prachy zatim schovat... nekdo me tu muze napadnout, ze je blbost takhle uvazovat, ze by tak v tom pripade moh cekat porad. Ale pri uvaze, ze nejde jen o novej socket pro 32 bitu s tim ze navic bude mit dualni radice pameti a hned kvuli tomu musi kupovat novyho kompa i kdyz treba ani nevi k cemu dual slouzi a jak mu vubec v praxi pomuze. Tady jde o zcela novou technologii, kterou v praxi nema ozkousenou ve hrach nikdo. . prvni kdo bude budou hosi pracujici na Unreal 3 engeenu a AMD ted prochazi takovym debilnim stadiem klamani zakazniku, ze s kazdym novym objevem / pokrokem, vyda novej HW. A to porovnani v tom clanku, ze LEPSI je investovat do 939 oproti 754 uz jen kvuli vyhledu do budoucnu .... k tomu jsem se fakt jeste jednou musel vratit ... jeste vedle toho muze byt clanek o novinkach od AMD, kde se pice o priprave novych M2 socketu a trefi me slak ... Takze vyhled do budoucna oproti 754 je u 939 takovej, ze stejne bude novej slot a to s predstavou, ze tam nejspis bude neco na co tady u 939 kluci z amd zapomneli, v dobe kdy uz nejspis bude plnohodnotnej OS a zacnou se risovat plnohodnotny 64 hry. Nevim. Kamenujte me, linsujte m...
19.5.2005 23:31:23   0.0.0.xxx 1919
Musím souhlasit s tím že "myslet dopředu" na to jak si za rook -rok a půl upgradnu počítač a zvýším jeho výkon jen výměnou cpu je často nereálné. AMD sice se socketem A vydrželo dlouho ale už teď má rozjetý 754,939 a M2. Má být podpora DDR2. Mění se AGP na PCIE. Řekl bych že ten upgrade je reálný obecně tak do půl až třičtvrtě roku. Buď teda měnit co chvílí (to teď dělám) nebo do toho praštit za pořádně jednou za rok -dva -tři roky (deska/cpu/ram)

Otázka je na co nám ty rychlý procesory budou - já koupil před 3mi roky AMD 1800+ (deska MSI Turbo) a až v prosinci 04 vyměnil díky hrám jako HL2. Počítám že dnešní 3000-4000+ budou stačit rok dva a bude to víc a víc otázka grafické karty jak na počítači co pojede...A že ty AMD 64 nemáte na hry tomu nevěřím
20.5.2005 06:01:30   0.0.0.xxx 2020
shodou okolnosti pojedu pro komponenty na dva pc a dve lcd si tim padem prijedu omrknout berou to jako samozdrejmost.
20.5.2005 06:20:05   0.0.0.xxx 1919
Taky jsem ho měl. K tomu opravdu nejlíp ATI 9550.
20.5.2005 08:02:38   0.0.0.xxx 2020
Opravdu dost dobrý. Pro toho, kdo si chce koupi PC a nemá o tom ani páru ( jako já ) tak mu to dost pomůže. Díky.
20.5.2005 08:07:05   0.0.0.xxx 2020
pro někoho je to dobrý, ty seš snad génius na všechno, řediteli zeměkoule
20.5.2005 08:12:00   0.0.0.xxx 1920
moje pqi davaj 400@480
20.5.2005 08:28:40   0.0.0.xxx 2020
Zdravim,

FX5900 jsou vsechny 256bit. Opravte si tabulku.
20.5.2005 10:29:15   0.0.0.xxx 1920
imho se daji najit i mnohem lepsi mysi... na sestave za 40000 to vypada dost trapne... navic jsou ty mysi dooooost slaby.
20.5.2005 11:11:42   0.0.0.xxx 2020
9600se je verze klasické ati 9600 se slabší, 64bitovou pamětí. Obecně to znamená ztrátu výkonu v řádu desítek %, s rostoucím rozlišením ta ztráta roste. Prostě nebrat.
20.5.2005 11:20:17   0.0.0.xxx 1918
ty už si zase zdrh z Bohnic ?
20.5.2005 11:52:37   0.0.0.xxx 1920
Pomůže to co jsem se snažil řešit ohledně výhledu do budoucna, nebo pomůže článek pctuningu ?
20.5.2005 11:54:32   0.0.0.xxx 2019
mysleno for tvrdas teda. Jak rekl: "Opravdu dost dobrý. Pro toho, kdo si chce koupi PC a nemá o tom ani páru ( jako já ) tak mu to dost pomůže. Díky."

Dik za odpoved
Ja jen jestli to byla reakce na clanek, nebo na muj comment )
20.5.2005 11:55:34   0.0.0.xxx 1920
K8VT800M skutecne VGA nema, tu obsahuje K8VM800 (dulezite to m pred cislem 800).
20.5.2005 11:59:35   0.0.0.xxx 2019
Kouknete na http://www.msi.com.tw/program/products/vga/vga/pro_vga_detail.php?UID =641 i 128bitove verze existuji.
20.5.2005 12:08:02   0.0.0.xxx 1920
Zde se omlouvam, ale puvodne jsem chtel napsat i par udaju o overclockingu (moznosti nastaveni frekvenci, DualBIOS, a podobne vymozneosti...), ale to se do te tabulky uz fakt nevejde. To co jsem mel rozdelane jsem nechal. Priste to smazu o OC v tabulce nebude ani zminka, fakt na to neni misto a zbytecne to plete.
20.5.2005 12:10:59   0.0.0.xxx 2020
No, s tou grafikou to bude asi problem. Vzhledem k tomu, ze pristi mesic tam hodim konecne nejakou kvalitnejsi mys, na poradnou grafiku mozna nezbydou penize (hlavne u LGA775, kde si tento luxus s drazsimi DDR2 pametmi jen tak dovolit nemuzete. Zkusim usetrit nekde jinde, snad se mi tam nejakou GF6800 ci X800XL podari dostat.
20.5.2005 12:46:40   0.0.0.xxx 2019
Ohledně SIS, koupil sem si pred 2 lety desku ECS mela chipset SIS 750 ( to cislo udava max pocet bodu v 3D mark 2000 ) Procesor XP 2200+, Radeon 9200, 1GB ram ... , na hry to teda neni ani na běžnou práci ve woknech. V 3D marku sem se po update firmware na grafice a desce NEDOSTAL nad 1200 bodu !!! ( to me davala moje stara MX 440 a Duron 1300 na MSI )
secteno podtrzeno SIS nikdy ani do mobilu. A do NTB uz vubec ne to si radsi priplatim za nForce nebo VIA
20.5.2005 13:17:10   0.0.0.xxx 1919
Máte pravdu, omlouvám se za to. V tom případě musím shlídnou stránky Gigabyte - vůbec nevím, čím se od K8VT800 liší.
20.5.2005 13:25:57   0.0.0.xxx 2019
Mel bych dotaz: mam Athlon 3000+ na desce s Via KT880. Jaka je pro to nevhodnejsi grafika, aby ji sestava co nejvic vyuzila, ale byla taky co nejlevnejsi? Je nebo neni GF6600GT zbytecne moc?
20.5.2005 13:29:13   0.0.0.xxx 2020
ty si vazne myslis, ze pokud jsi ty osobne jeste nevyzkousel 64bitovej kompet (HW+SW), ze takove reseni neexistuje?? Nepremejslel jsi nekdy o tom, ze to, co se dostava nam do rukou, neni uplne presne to, co je v soucasnosti vyvynuto?? Mozna by te ten propastnej rozdil prekvapil.. Jsou jiste upgrady mene dulezite i vice dulezite a prechod z 32 bitu na 64 bitu je urcite ten dulezitejsi (nevim, proc mluvis o hernim PC, o tom se tu nikdo nebavil - ja to myslim zcela obecne). To, ze se tak nedeje uplne synchronne (HW a SW) jeste neznamena, ze si pustis hubu na spacir a zaplacnes tim pul diskuse? Kdo to ma cist? Jsem si jistej, ze za mene nez rok se svemu prispevku zasmejes stejne jako mnoho dalsich.. pekny den,
v.
20.5.2005 14:08:39   0.0.0.xxx 2020
No ty vole to je faaaakt hustyyyyyyyyyy!!!!!

...hahaha ... lidi ja uz to tady balim :-DDD
22.5.2005 16:22:46   0.0.0.xxx 1919
Jak otevrit nasobic na sempronu do soc.A???
22.5.2005 19:48:37   0.0.0.xxx 2019
Nevite jak si na tom stoji s pretaktovanim novy AMD 64 3000+ Venice (939) ?
23.5.2005 07:30:29   0.0.0.xxx 1920
re: ...NFS: Underground 2 na GF4 Ti. Hra jede nádherně plynule dokud nezaškrtnete jedinou položku (název si už nepamatuji). Pak je docela sranda to vrátit zpátky, protože při jednom obrázku za dvě vteřiny se do toho trefuje fakt těžko...
No ja mam GF4 Ti a ked som dal maximalne detaily ,4xFSAA a 4x AF, tak este stale sa to hybalo okolo 10fps takze neviem kde autor nabral tuto informaciu
23.5.2005 09:19:56   0.0.0.xxx 2019
Co vravite na zostavu:
AMD 64 3000+ (939 Winchester), ASUS A8N-E, ASUS Extreme 6600TD 128 MB PCIe, 1GB RAM, zdroj 370 W Enermax, DVDRW ASUS 1608P, 120 GB HDD Seagate ?
23.5.2005 10:53:48   0.0.0.xxx 2019
a 64 bitu zacina prave ted... nebo jeste jinak. ukaz mi 32 bitovy CPU s vykonem A64 ve 32 bitech za stejne prachy co stoji A64 3000+...
23.5.2005 17:12:07   0.0.0.xxx 1920
Hmm zajimave sem myslel ze grafickou kartu využíváš ty(např na hrani her) a ne kompl, rači si kup R7000 nebo GF4MX abys nemel strach ze tu kartu neviužiješ.
25.5.2005 13:57:14   0.0.0.xxx 2019
Diky za radu, na to bych fakt neprisel. Slo me o to, jestli rozdil v cene napr. mezi 6600 a 6600GT odpovida rozdilu vykonu pri nasazeni u AthlonuXP 3000+. Kdyby se zvysil vykon o 5% a cena o 30%, tak se na GT muzu vykaslat. Hry samo hraju.
27.5.2005 22:28:21   0.0.0.xxx 1920
LG bych nekoupil, 50-70% je údajně reklamovaných. Radši NEC.
8.6.2005 10:25:55   0.0.0.xxx 2020
By mne pouze zajímalo, kde berete ty ceny, u některých komponent mi příjdou velice nízké a ani letmým zkoumání různých PC shopů na netu jsem produkty za podobné ceny nenašel, jedná se hlavně o ceny některých grafik, zdrojů a MB.
11.6.2005 18:45:18   0.0.0.xxx 2019
Dotázek.
Chci malý case (deska micro ATX) a v něm athlon 64 3000+ v socketu 939. Základní deska Micro star RS 480 M2 IL mi není sympatická, protože jednak hodlám přetaktovávat procesor, co to dá, jednak pokukuju po chipsetu nFORCE4.
Takže microstar je mi nanic.

Našel jsem na netu desku FOXCON ck804k8ma-KS, leč nevím nic o tom, jestli se dá taktovat. Máte ji někdo? Jak se jeví? (za 23340 Kč nečekám žádný zázrak, ale vše co potřebuju ta deska má). Hlavní je pro mě Bios. Dík.
17.6.2005 11:49:56   0.0.0.xxx 1920
udajne... ja mam ve firme 6, a vsecky jsou v pohode, zato plextora jsem reklamoval 4.
no ale taky dvd-ram nec neumi
17.6.2005 11:52:55   0.0.0.xxx 2019
a a-data je naky jmeno? a tak v-data, a treba casem pribude firma x-data
17.6.2005 14:57:30   0.0.0.xxx 2021
asus desky nebrat, jsou hrozne poruchovy. u nas reklamovano 60%
20.6.2005 14:57:07   0.0.0.xxx 2021
Z času na čas někdy nějaká grafika prostě odejde. Spousta lidí má tuhle kombinaci (včetně mne) a naprosto bez problémů.
21.3.2006 13:08:28   81.19.33.xxx 1111
tady se nekdo dost nudil :-o

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

10 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 3.4Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.