Hlavní stránka Návody Cenový přehled Mašinky na míru - květen 2008
Mašinky na míru - květen 2008
autor: Jan Stach , publikováno 28.5.2008
Mašinky na míru - květen 2008

Chcete si pořídit domů novou počítačovou sestavu a tápete v aktuální nabídce počítačových komponent? Od každé existují stovky variant a liší se několika písmenky v označení, tak kdo se v tom má pak k čertu vyznat? Poradíme vám! Přinášíme aktuální přehled vhodných konfigurací počítačových sestav zaměřených na hry a multimedia.


Věřím, že většině uživatelů tohoto serveru je pojem počítačová sestava poměrně dobře znám :-). Vynecháme tedy obecné povídání o tom, co je to procesor, k čemu je základní deska, kam se strká DVDčko a hlavně že to celé musíme připojit do elektrické zásuvky, jinak je nám ten krásný drahý hardware poněkud k ničemu. Začněme tedy u obecných dobrých rad, podle kterých se vybírá a skládá aktuální počítačová sestava.

Ať už si budete počítač skládat sami, nebo si jej necháte složit, vždy by měl být složen na míru Vašim potřebám. Nemusíte pořídit za každou cenu hned to nejlepší, ale je zase dobré, kdyby mašina nějaký ten rok vydržela. Kupovat za každou cenu to nejlevnější není většinou dobrý nápad. Prostě při výběru to chce potřebnou dávnkou soudnosti a vědět vlastně, co od počítače chcete. Doba nám sice přeje a ceny hardwaru jsou obecně nejnižší v historii, ale to neznamená, že za každou cenu musíme za mašinu utratit 50 000 když za polovinu peněz už máte špičkový stroj, co opravdu ty dva roky bude sloužit velice dobře. To samé ale platí i obráceně. Pokud si chcete hrát nejnovější hry, nebo chcete pracovat s náročnými multimediálními aplikacemi, tak si s deseti tisíci asi nevystačíte.

Mašinky na míru - květen 2008

Když už budete tedy chtít nějaký ten počítač zakoupit, rozhodně neutíkejte do prvního obchodu, že za 10 minut vypadnete s první bednou, co vám přijde pod ruku. Ačkoliv se třeba počítačům pravidelně nevěnujete a nemáte přehled o tom, co je aktuální a co už leží na pultech pěkných pár měsíců, výběre počítače byste měli nějaký ten čas obětovat. Já vám to usnadním v maximální možné míře právě podobným jednoduchým přehledem počítačových sestav, od kterých se můžete odrazit. Nedá se říci, že všichni obchodníci jsou poctiví a tak byste měli jít do obchodu již připraveni a přesně vědět, co chci. Nechat se natlačit do nějakého ležáku nebo extra výhodné sestavy složené z "integrovaných" zbytků, to by vás mohlo později dost mrzet. Rozhodně si také dejte práci alespoň s krátkým cenovým průzkumem. Sice pak stejně většinou nakoupíte v jednom obchodě, kdo by se bavil obíháním všech krámků a tvrdnutím v nekonečných frontách, ale  zase i mezi webovými obchody jsou v poslední době solidní rozdíly v cenách. Na druhou stranu ale zase berte trošku ohledy na to kde nakupujete, reklamace většiny komponentů jde na rozdíl od řekněme spotřební elektroniky ve většině případů přes prodejce a ne autorizovaný servis. A Pepa s obchůdkem v garáži, co nakupuje z velkoobchodu a prodává s procentem zisku, nemusí být nejochotnější při řešení vašich problémů s přehřívajícím se diskem. Nemluvě o tom, že si klidně vezme na reklamaci zákonných 30 dní a buďte si bez počítače měsíc...

Při výběru jednotlivých sestav, značek a komponent se spoléhejte hlavně na svůj vlastní rozum a hledejte informace v médiích, která se počítačovými komponenty pravidelně zabývají. Méně pozornosti bych věnoval doporučením různým kamarádům v pozici Franty z horní Dolní, který si zrovna přivezl spolu s týdenním nákupem zánovní počítačovou sestavu značky TESCO Valute a rozplývá se nad jejím výkonem. Dejte si pozor i na rady obyčejných uživatelů, chválících za každou cenu svou novou grafickou kartu/procesor/desku – málokdo by po nákupu přiznal, že si nevybral úplně nejlépe. Taky si dejte pozor na rady všech, kteří očividně preferují určité značky a jiné zcela zavrhují. Samozřejmě situace je podstatně složitější a značka, či logo vám žádný výkon, kvalitu ani nic podobného sama o sobě nepřidá. Zkrátka při výběru počítače mějte chladnou hlavu a čistou mysl. Vykašlete se na fámy o tom, že některá značka je vždy a všude prostě lepší než jiná apod. Jsou to vaše peníze, vybírejte tedy podle toho, co je pro vás nejlepší a nedávejte příliš váhu aktuální módě, preferencím ostatních, či marketingovým řečem o tom, jak je ten produkt „ultra-mega-skvělý-a-dokonalý“. Ideálně si najděte větší srovnávací test daných komponent a posuďte sami, jaký model je v dané cenové kategorii pro vás nejlepší.

Mašinky na míru - květen 2008

Pokud jde o výběr samotných komponent, samozřejmě nemusíte mít úplně všechno v počítači značkové a zrovna nejlepší v dané kategorii. Ale v některých případech se opravdu vyplatí sázet na kvalitu, ušetříte si v budoucnu hodně starostí. Mezi nejpodstatnější díly v počítači patří základní deska, do které pak všechny další komponenty zapojíte. Velkou pozornost věnujte také zdroji, bez stabilního a dostatečně dimenzovaného napájení vám to šlapat nebude.Tady si opravdu pohlídejte kvalitu a klidně přihoďte i nějakou tu korunu navíc, vyplatí se to. Ostatní komponenty už jsou víc otázkou toho, kolik jste ochotní investovat do výkonu ať už normálního nebo 3D, kapacity disků a množství nejrůznějších periferií.

Procesor při výrobě odfláknout nejde, za své peníze dostanete tedy odpovídající výkon. Paměti vám taky těžkou hlavu dělat nemusejí, speciálně pokud netaktujete postačí základní OEM DDR2 moduly. Když si chcete trošku dopřát a moc navíc neplatit, vyplatí se levný model s vlastním pasivním heatspreaderem. Grafická karta už je složitější oříšek, ale i tady se dá spolehnout vždycky na referenční design. Ten si výrobci čipů hlídají a ušetřit se na něm nedá. Připlácí se pak většinou jen za lepší chlazení nebo bundlované tituly. U disku záleží hlavně na kapacitě a rychlosti, poruchovost jednotlivých značek je v podstatě stejná. Vysloveně vadnou sérii už delší dobu nikdo neměl. Optické mechaniky jsou dneska levné a spolehlivé, bez rozdílu výrobce. Co se týče skříně, pokud nezvolíte opravdu nějaký nejlevnější model dodávaný s předimenzovaným zdrojem za podezřele nízkou cenu, chybu neuděláte. 

Prezentované počítačové základy…

Ve stručnosti tedy shrnu, jak jsou dnes prezentované konfigurace vybírány. Důraz je kladen zejména na vyváženost všech sestav. Komponenty jsou osazovány s důrazem na poměr cena-výkon-kvalita. V našem případě to ještě okořeníme patřičným důrazem na výkon pro hry, multimedia a taktovací schopnosti. Samozřejmě dívám se také na kompatibilitu, míru reklamovanosti (tedy spolehlivosti komponent) a další aspekty každého dílu. Uváděné ceny jsou běžné ceny v internetových obchodech jako je Alza, Czech Computer, Alfa Computer, Mironet a další. Jsou uváděny včetně DPH a jsou aktuální k datu uveřejnění článku. Jedná se o přehledy konfigurací, ne hotových počítačových sestav. Výběr periferií a softwaru je příliš Individuální. K jejich výběru můžete využít recenze na našich stránkách. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
230 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 102.2Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.