Hlavní stránka Návody Základy: stavba PC Pimp my Computer II/4. - Frag Hunter modding
Pimp my Computer II/4. - Frag Hunter modding
autor: Ji , publikováno 13.4.2007
Pimp my Computer II/4. - Frag Hunter modding

Měli jste někdy pocit, že jste svoji práci sice odvedli dobře, ale že to stále není ono? Že k dokonalosti ještě něco chybí? Takový pocit jsme měli, když jsme končili úpravy Jakubova počítače. Nakonec jsme získali tichou a spolehlivou sestavu, kterou bychom si nejspíše postavili sami. Od nás se však očekával také optický tuning, což není zrovna naše káva. Bez optického tuningu by ta však nebylo ono. A tak jsme vzali pravítko, rýsovací jehlu, plexisklo a brusku...


Pimp my Computer II/4. - Frag Hunter modding
Je tak ostrý, že jej skrývá mříž... musím dodat - bohužel...

Řada Atrix - A9001 tchajwanské společnosti Colors-IT je typickým reprezentantem svého druhu. Inženýři této asijské firmy chtějí předvést světu, že zajímavý vzhled i funkčnost nemusí být jen doménou věcí "designed in U.S.A.", že také i Čína se dnes lecčemus přiučila. Poměrně inovativní skříň tak nabízí celou řadu nápadů, přičemž některé jsou dobré, jiné lze hodnotit neutrálně a za další (těch je naštěstí málo) pak litujete, že se japonci v Mandžusku neudrželi dodnes (pán velvyslanec ČLR promine).

Poznámka: to, že v Číně a na Tchajwanu si někdy, z marketingového hlediska, nevidí na špičku vlastního nosu svědčí zcela nevhodně zvolený název firmy. Každého, aspoň trochu znalého anglického jazyka napadne, že COLORSit není ten nejšťastnější název pod sluncem... 

Pimp my Computer II/4. - Frag Hunter modding

Začněme od toho, co na skříni Atrix-A9001 (C4 je kód barvy) není ani vyložené kladné, ani záporné - podíváme se na design (ten hodnotili někteří členové redakce kladně, menšině se design nelíbil). My jsme byli rádi, že skříň není zcela tuctová a nebude hrozit, že Kubův počítač na AMD PG Challenge zapadne.

Podívejme se tedy na podrobné specifikace:

 • rozměry: 504 x 462 x 195 mm,
 • plný formát ATX,
 • vnější pozice 4x 5,25" a 2x 3,5"
 • 4x 3,5" vnitřní pozice pro disky
 • místo pro: 90mm zadní ventilátor,
  - 2x 80mm přední ventilátor,
  - 80mm horní ventilátor,
  - 120mm ventilátor v bočnici
 • vestavěný displej - zobrazuje datum, čas, teploty a otáčky ventilátorů,
 • 3 teplotní čidla, audio kabel, USB kabel, firewire kabel...
 • instalace mechanik, disků a PCI karet bez šroubů
 • podsvícené logo na předním panelu

Inovace první - dírky, dírky a dírky...

Atrix-A9001 má zajímavě vyřešený systém chlazení. Obě bočnice i horní strana skříně jsou totiž perforované (0.8mm silný černěný plech s 2mm otvory). Perforovaná část bočnice je navíc tzv. "sendvičové konstrukce" - vybavená 4mm silnou vrstvou černého protiprachového molitanového filtru. Joro: posledně jsme měli článek o uzavřených a otevřených sluchátkách - tak podle toho je tato skříň vlastně "otevřená".

Pimp my Computer II/4. - Frag Hunter modding

Colors-IT spoléhá tedy z velké části na přirozenou cirkulaci vzduchu, kdy teplý vzduch stoupá vzhůru a studený se tlačí na jeho místo zespodu. Toto řešení je výhodné při pasivním nebo pomalo-otáčkovém způsobu chlazení komponent uvnitř skříně. Cirkulace je totiž několikrát pomalejší, než při aktivním "přetlakovém" chlazení celého systému - dovolím si ale tvrdit, že je vyřešena lépe než chlazení pomalým 120mm ventilátorem vzadu bez nasávacích ventilátorů.

I přes perforování je váha celé skříně značná (kolem 9kg), velkou měrou právě díky 0,8mm silnému plechu.

Inovace druhá aneb Jak dovnitř?

Vstup do skříně je chráněn odnímatelným horním panelem, po jehož sejmutí se teprve dají (směrem nahoru) vysunout bočnice. Takový přístup se nehodí pokud v PC něco kutíte každý týden, ale to Kubovi určitě jistě nebude vadit. Obě bočnice (horní i boční, zadní ne) jsou "provzdušněny" perforovaným plechem. Přichycení plechu je řešeno masivními leštěnými šrouby, které odpovídající měrou dotvářejí vzhled celé skříně. Výrobce si naštěstí uvědomil, že počítač může neustále nasávat prach, proto je za každou perforací ještě jemný prachový filtr.

Pimp my Computer II/4. - Frag Hunter modding
pro přístup k bočnici je nutné vysunout horní část skříně

Displej na čelním panelu je obdařen spoustou zajímavých funkcí. Ukazuje totiž otáčky připojených ventilátorů, teploty čidel, které si můžete rozmístit kdekoliv na desce a vytížení procesoru, pevného disku a práci CD (DVD) mechaniky.

Pimp my Computer II/4. - Frag Hunter modding

U ventilátorů i teplot se dá nastavit alarm pokud teploty překročí snesitelnou úroveň (od výroby nastaveno na 60 stupňů) nebo pokud se ventilátor přestane točit.

Pimp my Computer II/4. - Frag Hunter modding

Kromě toho skříň ukazuje datum a čas, bohužel po stisku relativně exponovaného tlačítka RESET máte na displeji 12:00 2000.01.01 (doufám, že Kuba nemá menšího sourozence).

P.S. Hodit se můžou i dva užitečné USB porty, firewire a výstup na mikrofon a sluchátka. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
323 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 157.5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.