Hlavní stránka Návody Základy: stavba PC Stavba serveru doma - mýty a realita
Stavba serveru doma - mýty a realita
autor: Kwolek Jirka , publikováno 30.7.2004
Stavba serveru doma - mýty a realita
Tím jak se počítače pomalu stávají spotřebním zbožím, posouvá se i hranice mezi tím co je běžně přístupné a "civilní" a tím, co je určeno specializovaným firmám. Zatímco v minulosti byly servery doménou specialistů, kteří často navíc kolem sebe schválně vytvářeli téměř gotický neprůhledný závoj, dnes se do stavby těchto "profesionálních" PC pouštějí i naprostí amatéři. Jako obvykle, v běžných situacích je pravda někde uprostřed - serveroví specialisté o svůj "džob" nepřijdou, ale taky je tady prostor pro stavbu kvalitního serveru "v kanceláři". Jeden z návodů jak na to, najdete právě tady. {mospagebreak title=Server a PC - jaký je rozdíl?}

Pokud vám někdo bude říkat, že server je vlastně běžný počítač, tak nemá rozhodně pravdu. Je to jako u automobilu - závodit se dá i s "civilními" vozy, ale není to to pravé malinové. Špičkové servery bychom mohli přirovnat k WRC rallye a stavbu serveru svépomoci pak k zásadní přestavbě civilního vozu se kterým se už dá dělat opravdu hodně.

Stavba serveru doma - mýty a realita

To, že se dá na koleně (nebo v redakci) postavit opravdu výkonný stroj, na který se budete moci spolehnout, ukážeme i v tomto článku - postavíme totiž server střední třídy. Základem bude výkonná jednoprocesorová serverová deska využívající 3GHz Pentia 4 (frekvence FSB 800MHz) s dvoukanálovým řadičem paměti DDR400 (ECC) s pokročilým diskovým řadičem, který bude pohánět diskové pole RAID 1 (zrcadlení disků) sestavené ze dvou disků SerialATA s 10 000ot/min, s okolím pak bude komunikovat siťová karta IntelŽ 82547GI CSA. Jako dodatečnou zálohu využijeme externí diskbox připojený přes FireWire.

Poznámka: Pokud vás nebaví teoretické rozvahy, přejděte k další části článku.

Co je důležité

U běžných počítačů jsou priority stanovené jinak než u serverů. U PC požadujeme výkon, běžný počítač není obvykle v chodu non-stop několik let, navíc spolehlivý chod PC nebývá tak kritický jako v případě serveru (stane se, že počítač občas "spadne" a nikdo se nad tím příliš nepozastavuje).

Selhání serveru, naproti tomu, obvykle ovlivní (samozřejmě negativně) mnohem více uživatelů - v případě populárního www serveru mohou výpadek zaznamenat desítky tisíc osob. Zaklínadlem serverů je tedy tato matra: spolehlivost, spolehlivost, spolehlivost...

Stavba serveru doma - mýty a realita
Výkonné profesionální servery jsou často v plochém provedení "rack" - lze je ze serverových skříní
vysouvat a zasouvat jako šuplík. V praxi pak vystačíme s klasickým provedením "tower".

U serverů dále (tedy až po spolehlivosti3) vstupují do hry další pomocná kritéria, například: modularita, snadná výměna komponent (pokud možno za chodu) a redundance (zdvojení, ztrojení některých komponent). Výkon je důležitý, ale u serverů není rozhodně rozhodující.

Na druhou stranu můžeme v praxi v mnohých případech z některých věcí a vlastností slevit - pravděpodobně nebudeme stavět server pro ČNB ale pro menší firmu, případně www server. Pokud si vhodně stanovíte priority a rozpočet, můžete postavit nečekaně výkonné řešení, které vás nechá v noci v klidu spát.

PC a server - rozdíly ve způsobu práce

Možná si to hned neuvědomíte, ale zatížení a způsob práce se u serveru a osobních PC dost zásadně liší. U osobního počítače je disk v běžné situaci zatížen jen málo (většinu doby jen rotuje), při spuštění náročné aplikace (typicky hry) je zatížen procesor a paměťový subsystém. Nároky na systémové zdroje (paměť, výpočetní výkon, propustnost sběrnice, disk) má většinou právě ta aplikace, která pracuje na popředí. Pokud není náročná (jako v té chvíli můj editor), počítač je téměř ve stavu klidu - podívejte se na graf:

Stavba serveru doma - mýty a realita

U serveru je situace zcela jiná - nejdůležitějším rozdílem je, že server typicky pracuje na celé řadě požadavků souběžně (obsluhuje více klientů, provádí více souběžných a konkurenčních přístupů do databáze atd.). Proto se u serveru uvádí ne výkon jako propustnost paměti a frekvence určitého procesoru, jako u běžných PC - tady rozhoduje počet uskutečněných transakcí za sekundu (to u databázových serverů) a také počet vstupně výstupních operací (IO/s), kterých server musí zvládnout co nejvíce.

Stavba serveru doma - mýty a realita
základní deska Intel SE7501BR2 pro 2x Xeon - už na první pohled je mnoho věcí jinak...

Záleží také na konkrétním nasazení serveru:

 • databázový server: zde jsou kladené nároky na paměť (zejména na její velikost) a výkon procesoru, disk je zatěžován středně, poměrně hodně je zatížená síťová karta. Pro náročná nasazení se používají víceprocesorové stroje. Pokud budete stavět takový server, nešetřete na paměti - měla by být s korekcí chyb ECC (viz dále) ani na serverové základní desce. Data musí být na spolehlivém úložišti (stačí mirroring / RAID 1) a pravidelně zálohovaná (externím boxem, na DVD-RAM). Mezi databázovým a aplikačním serverem doporučuji nasadit rychlý Gb Ethernet (LAN).
 • aplikační server: zde záleží na typu aplikace (firewall, obsluha pracovních stanic, server pro informační systém, účetnictví...) - zde jsou nároky kladené na komponenty rozložené poměrně rovnoměrně. Pokud jsou data důležitá (rozsáhlé účetnictví) je nutné je chránit v diskovém poli (i zde stačí RAID 1) a pravidelně zálohovat (často stačí záloha na CD nebo DVD - rozhodně doporučuji DVD-RAM).
 • souborový server: zde jsou kladené velké nároky na diskový subsystém a síťovou kartu (tyto komponenty musí být serverové), méně důležitý je použitý procesor a velikost paměti. Pokud uvažujete o souborovém serveru, uvažujte především o discích SCSI (málo zatěžují procesor a zvládnou obsloužit více souběžných požadavků), v extremním případě je vhodné nasazení diskových polí typu RAID 5 s disky vyměnitelnými za chodu. Kvůli velikosti dat nelze souborový server často prakticky vůbec zálohovat. Doporučuji Gigabitový Ethernet.
 • www / internetový server: mezi servery nepatří webové stroje mezi příliš zatížené stroje. Jako síťová karta stačí kvalitní 100Mb LAN, disky v krajním případě nemusí být serverové, měly by být však zrcadlené (RAID 1). Mimo 200-500 serverů v republice, stačí jednoprocesorové stroje. Pokud je webová aplikace náročná na výpočetní výkon (velký internetový obchod, velký publikační systém), je důležitý i výkon procesoru a propustnost paměti. I zde platí pravidlo o zálohování - zejména provozujete-li diskusní fórum, shop, publikační systém nebo weby jiných firem.

V našem případě se zaměříme na webový server - připravíme ho tak, aby mohl být snadno instalován v libovolném server housingu* (Casablanca, Contactel, GTS...). Pokud mi pošlete informace na mail kwolek@pctuning.cz název housingové firmy a www stránek, zveřejním zde seznam housingových služeb v ČR. Vzorový server by však mohl posloužit i jako databázový (po rozšířeni paměti), případě i jako relativně výkonný aplikační server.

*Housing je místo kde si můžete umístit vlastní server, většinou do uzamykatelného boxu umístěného v klimatizované serverovně, a housingová společnost vám zaručí jeho připojení do Internetu.

V další částí se podíváme na to, co si musíme u serverů pohlídat.

{mospagebreak title=Servery - zdroj, skříň, chlazení}

Obecnou myšlenkou která by vás měla provázet při stavbě serveru je fakt, že server bude běžet prakticky neustále a z větší části bez dozoru. Musí být sestaven z komponent, které snesou non-stop zátěž. Pokud chcete mít klidný spánek, zapomeňte na levné větráčky, chladiče, zdroje nebo základní desky - většina z těchto komponent se rozloučí se svým životem do půl až jednoho roku po spuštění serveru. Lépe od začátku připlatit, než kupovat stejné komponenty dvakrát (podruhé při jejich výměně).

Podívejme se na jednotlivé díly blíže:

Zdroj

Kvalitní zdroj je základním předpokladem stabilního provozu serveru. Tato komponenta je tak důležitá, že pro náročná nasazení se vyrábějí redundantní (zdvojené zdroje) - když vypadne jeden, zaskočí jeho funkci druhý zdroj. Vadný kousek lze přitom za chodu serveru vyměnit. Pro nás bude důležité, že kvalitní zdroje (jako Antec, IceRook, Enermax, Fortron, Pure Power, Cheftec, ThermalTake, HuntKey, Nexus atd.) jsou již vybavené pojistkami chránícími interní část před přepětím v případě poškození zdroje. Je také běžné, že méně známí výrobci přeštítkují své levné a měně výkonné typy na "vyšší výkon".

Stavba serveru doma - mýty a realita
levný zdroj "350W"

Stavba serveru doma - mýty a realita
IceRook ICR350-GTR 350W, PFC

Je jasné, že pouhým štítkem se při stavbě serveru nemůžete řídit. Pokud výrobce neznáte, bude dobrým vodítkem cena (ta u kvalitních zdrojů většinou překročí 1500Kč) a také... hmotnost zdroje. Zjednodušeně totiž platí, že kvalitní zdroje jsou zároveň také velmi těžké.

Jistotou je vsadit na renomovanou značku (viz. výše).

Co se týče výkonu zdroje, ne vždy platí, že budete nutně potřebovat typ o výkonu 400W a vyšší. Ten pouze v případě víceprocesorových serverů z vysokootáčkovými disky (10k, 15k) SCSI. My jsme sice dále použili 400W zdroj, často však stačí kvalitní 350, 360W.

Poznámka: v kapitole o serverových deskách je pojednáno o speciálních zdrojích / konektorech jako np. EPS12V atd...

Skříň

Skříň není pro server zcela rozhodující. Měla by však být prostorná (pozor, Big-towery se už prakticky nepoužívají - s nimi v housingových centrech budete mít spíše problémy), robustní s dobrými možnostmi větrání. Na vzhledu pochopitelně příliš nezáleží :-)

Stavba serveru doma - mýty a realita
"Poloprofesionální" skříň od firmy Intel: Entry Server Chassis SC5250-E

Stavba serveru doma - mýty a realita
Dva 12cm větráky SC5250-E dokážou v této skříni udělat docela průvan.
 Takový tok vzduchu je však vhodný POUZE pro klimatizované místnosti - v opačném případě
budete server za tři měsíce čistit vidlemi.

I když se zdá, že není nad serverovou skříň, pravdou je, že v dnešních hostingových centrech, zejména tam kde jsou uzamykatelné skříňky, je často vhodnější zvolit poněkud menší skříň, kolem které proudí vzduch lépe.

Chlazení

Chlazení serveru je zcela zásadní a hluk je v tomto ohledu nepodstatný. Pamatuji si na případ, kdy rackový dvouprocesorový server IBM který byl tak hlučný, že kolega ho zavřel do úklidové komory a konfiguraci a instalaci prováděl dálkovým přístupem. Server si prostě může zařvat a z housingu vás nevyhodí.

Větráčky

Zde nesmíte udělat tu chybu a použít levné větráčky s kluznými ložisky! Má zkušenost ukazuje, že většina takových větráčku není vůbec přizpůsobena k non-stop provozu (souvisí to pravděpodobně s olejem vzlínajícím v kluzných pouzdrech). Většina větráků které jsou předmontované do levných skříní do jednoho roku nepřetržitého provozu definitivně skončí zadřená, přičemž v poslední třetině svého života budou generovat jen hluk a vysoké vibrace. Tady opravdu pomohou především značkové větráky (Sunon, Arctic Coling, IceRook, ThermalTake, Nexus, Spire (Ball Bearing), Foxconn... ), případně typy s kuličkovými ložisky, tedy označené Ball Bearing nebo ještě lépe 2Ball Bearing (Sleeve Bearing je kluzné ložisko).

Stavba serveru doma - mýty a realita

Tok vzduchu

Jako optimální se jeví tento tok vzduchu ve skříní:

Stavba serveru doma - mýty a realita

Tato konfigurace dbá na chlazení disků (které v tomto případě namontujeme naproti spodnímu větráku) a na chlazení pamětí a procesoru.

Stavba serveru doma - mýty a realita
směr toku vzduchu musí být "dovnitř"

Chlazení disků je u serveru poměrně důležité - pokud by se přehřívaly (to platí zejména o vysokootáčkových discích SCSI a SerialATA) mohla by se snížit jejich spolehlivost.

Pokud chcete mít disky výměnné, umístěte je do chlazeného, pokud možno hliníkového, výměnného rámečku. V opačném případě stačí před disky umístit větráček (viz. obrázek), pokud disk není intenzivně zatěžován, stačí, když kolem něho je dostatek prostoru - nikdy nemontujte dva disky přímo nad sebou.

Prostředí a údržba

Pamatujte na to, ve kterém prostředí bude server pracovat. Pokud v bezprašném a klimatizovaném (housing), máte vyhráno, v opačném případě jej umístěte tak, aby nenasával prach z podlahy a taky ho nedávejte do těsného uzavřeného prostoru - jinak jej "uvaříte".

{mospagebreak title=Servery - řadiče a disky}

Vitální části serveru jsou pochopitelně disky (u File serveru je to součást rozhodující):

Disky

Dříve se jako serverové disky používaly pouze typy SCSI. Bylo to kvůli tomu, že disky využívající toto rozhraní jsou vybavené "chytřejšími" procesory, které dokážou lépe optimalizovat zápis a čtení dat a ve výsledku dokážou zpracovat více souběžných požadavků současně (i když i to se pomalu s nástupem SerialATA II a Native Command Queing mění).

Běžné disky IDE (ATA, UltraATA) taky mohou posloužit, ne však tam, kde je disková zátěž enormní. Disky ATA by měly být vzdy v diskovém poli (zrcadlené).

MTBF

Medium Time Between Failure - MTBF je matematicko-statistický ukazatel "spolehlivosti" dané komponenty. Charakterizuje průměrnou statistickou dobu mezi poruchami daného zařízení v předem daných podmínkách (teplota, Duty-cycle - typ zátěže). Neznamená to, že se daný produkt porouchá až po překročení této doby, je to základní statistický údaj, který se počítá statistickou interpolací výsledků urychleného testu - více o této záležitosti se dozvíte v tomto dokumentu.

Dříve se jako průměrná hodnota MTBF disků uváděl limit, 500 000h, dnes bychom měli být náročnější a trvat na vyšších hodnotách. Typické serverové disky překračují v ukazateli MTBF hodnotu 1 000 000h.

Stavba serveru doma - mýty a realita
SerialATA WD Raptor (74 i 36GB) má MTBF 1.2 mil. hodin jako správný serverový disk...

Všimněte si závislosti mezi okolní teplotou, zátěží disku (Duty Cycle) a MTBF:

Stavba serveru doma - mýty a realita

Při okolní teplotě 62C je skutečná hodnota MTBF pouze 20%! Vzpomeňte na kapitolu o chlazení diskového prostoru!

{mospagebreak title=Servery - základní desky a jejich napájení}

Základní desky

Podobně jako disky, tak zde máme serverové základní desky. Jsou zde dokonce firmy, které se na takové desky dokonce specializují (Tyan, SuperMicro...), serverové desky ale vyrábějí i populárnější výrobci komponent: Intel, MSI, ASUS...

Stavba serveru doma - mýty a realita
pro náš server jsme zvolili relativně levnou "entry" serverovou desku ASUS PSCH-L
(kliknutím zobrazíte větší obrázek)

Serverové desky jsou obvykle vyrobené z kvalitnějších komponent - pro "mission critical" servery jsou prakticky nezbytné, v opačném případě můžeme použít kvalitní desktopovou desku renomovaného výrobce (ASUS, Gigabyte, Intel, Epox, Tyan, SuperMicro...). Přestože spousta serverů s úspěchem běží na "komerčních" deskách, přesto bych zde nedoporučoval vyloženě levné typy. Ty mohou vyhovovat, ale pravděpodobnost že po dlouhé době provozu začnou degradovat np. elektrolytické kondenzátory je poměrně velká.

Poznámka: Jsou vlastnosti a sloty, které když budete potřebovat, budete nuceni sáhnout po serverové desce. Jinde totiž například nenajdete 64-bit sloty PCI-X, integrovaný řadič SCSI nebo víceprocesorovou konfiguraci.

Nejlepší volbou jsou asi "vstupní / entry" serverové desky od firem ASUS, MSI, Intel... Bývají osazené klasickými napájecími konektory (ATX 12V) a počítá se s nimi do levných serverů. Důležité je, že jsou často vybavené integrovanými řadiči SCSI, případně výkonnými řadiči SerialATA, často zde naleznete kvalitní a výkonnou integrovanou síťovou kartu, některé jsou vybavené integrovanou grafikou, případně 64 bitovými PCI-X sloty.

Výhodou serverových desek je jejich management - programy, případně HW podporující monitorování a reporting stavu. V případě ASUSU jsme se seznámili s utilitou ASWM 2.0:

Stavba serveru doma - mýty a realita

ASWM 2 umožňuje:

 • dálkové "web based" ovládání serveru,
 • rychlou diagnózu systému, monitorování hodnot,
 • informace o stavu systému (osazení slotů apod...),
 • varování při abnormálních situacích.

Doporučené typy

Zde je několik vhodných typů (ty které využívají klasický zdroj ATX 12V jsem označil tučně):

 • ASUS 2x Intel Xeon: PC-DL Deluxe, PCH-DL, PCH-DR
 • ASUS Intel Pentium4: PSCH-L (s řadičem SATA), PSCH-SR,
 • MSI 2x Xeon: E2710 Master-F (u MSI jsou serverové desky označené Master),
 • MSI Intel Pentium4: 875P Master-FA (FS, FA),
 • MSI AMD single Opteron: K8T Master1,
 • MSI AMD dual Opteron: K8D Master, K8T Master2,
 • Intel Intel Pentium4: S875WP1-E Winter Park (s řadičem SATA),

Pro vzorový server jsme zvolili desku ASUS PSCH-L určenou pro Pentia 4, vybavenou kvalitním čtyřportovým řadičem SerialATA.

Poznámka k napájení - zdroje EPS12V

U serverových desek se často můžete setkat s 24-pinovým napájecím konektorem "eATX" (podle normy EPS12V - dokumentace je zde). 24 pinový konektor je zapojený identicky jako klasický 20-pin ATX konektor, vedení navíc prakticky posiluje a "jistí" původní vedení (jedná se především o posílení větve 12V).

Stavba serveru doma - mýty a realita

Pokud vaše deska vyžaduje 24-pin napájení můžete:

 • 1. koupit speciální (a obvykle velmi drahý) zdroj,
 • 2. risknout to a zapojit pouze 20-pin ATX (přičemž větev 12V bude jen jedna, když však posílíte 12V dodatečně jinde na desce, např. vedením ATX 12V, můžete být klidnější),
 • 3. koupíte speciální redukci 20 na 24-pin ATX :

Stavba serveru doma - mýty a realita

U serverových desek pro procesory Intel Xeon se občas můžete setkat se zvláštním 8-pinovým 12V konektorem. I tento "problém" lze vyřešit speciálním serverovým zdrojem podle specifikace EPS12V, nebo zvláštním konvertorem:

Stavba serveru doma - mýty a realita

Na některých fórech doporučují do 8-pin konektoru zapojit přímo klasický "čtvereček" ATX 12V, který bývá na zdrojích pro Pentia 4. Občas totéž doporučují (u některých typů) také samotní výrobci serverových desek:

Zde je pro ilustraci výňatek z manuálu k desce Intel S875WP1-E Winter Park:

Use only ATX12V or EPS12V compliant power supplies with the IntelŽ Server Board S845WD1-E. ATX12V and EPS12V power supplies have an additional power lead that provides required supplemental power for the IntelŽ Pentium 4 Processor. Always connect the 20-pin (or 24-pin) and 4-pin (or 8-pin) leads of ATX12V (or EPS12V) power supplies to the corresponding connectors on the S845WD1-E server board...

{mospagebreak title=Servery - paměti (Registered, ECC)}

Paměti jsou důležitou součásti spolehlivosti (a výkonu) serveru. Dnes se již běžně používají paměti typu DDR - o těchto pamětech si budeme povídat dále. Pro servery a pracovní stanice jsou ve hře ještě typy vybavené ECC a tzv. Registered paměti.

Registered paměti

Část "pravověrných" serverových desek vyžaduje poměrně drahé tzv. Registered (Buffered) paměti. Tyto paměti jsou vybavené dodatečnými I/O buffery (jinak řečeno registry) mezi sběrnicí a paměťovými čipy - ty zvyšují spolehlivost komunikace s pamětí (ale trochu tuto komunikaci zároveň zpomalují). Důležité je vědět, že tyto paměti nejsou obecně zaměnitelné s klasickými moduly DDR. Buffery jsou totiž vložené přímo do cesty signálu, nelze je vypnout ani obejít. Pokud deska vyžaduje Registered paměti, musíte koupit odpovídající moduly.

Poznámka 1: klasické moduly (tedy ne registered) bývají občas nazývané i "un-buffered".

Poznámka 2: moduly Registered DDR stojí asi dvojnásobek ceny klasických pamětí DDR...

ECC

ECC značí "Error-Correcting Code memory" nebo "Error Correction Checking" - tato paměť je vybavena dodatečným čipem, který dovoluje zjistit a korigovat malé jednobitové chyby v paměťovém modulu. Laicky by bylo možné říci, že moduly ECC jsou schopné za chodu zjistit zda-li čtená data jsou "přesná". Dodatečný čip na paměťovém modulu (devátý, nebo 18tý) ukládá kontrolní tzv. paritní data.

Stavba serveru doma - mýty a realita
modul DDR 333 CL 2.5, Registered ECC

Důležité je vědět, že část desek, které podporují ECC paměti, nemusí vyžadovat bufferované tzv. Registered paměti. Funkci ECC lze navíc často v nastavení BIOSu vypnout...

Poznámka 1: i moduly ECC jsou dražší, než běžné ne-ECC typy.

Poznámka 2: Více o principu ECC se dozvíte zde.

Běžná kombinace - Registered ECC

Dnešní DDR moduly využívají navíc běžně principu ECC. Proto prakticky všechny Registered moduly jsou zároveň i vč. ECC - i když to technicky není nutné, jedná se jen o požadavek "serveristů".

Pozor při nákupu pamětí!

Pokud vaše deska podporuje pouze Registered moduly (platí pro AMD Opterony, Intel Xeony - výjimkou jsou desky na bázi čipsetu i875P a E7210), musíte koupit právě tyto moduly. Pokud deska buffered / registered moduly nevyžaduje (v dokumentaci je uvedeno unbuffered / unregistered memory), pak je pravděpodobné, že podporuje alespoň ECC (pokud je to serverová deska, je to téměř jisté). Pak musíte koupit klasické moduly (když nehodláte připlácet za ECC), nebo un-buffered moduly s ECC (pokud chcete mít co nejvyšší spolehlivost) - nekupujte však Registered ECC (jak jsem řekl, narozdíl od ECC nelze registry "vypnout")!

Obecně platí, že lepší je používat paměti ECC - i když počet případů (četnost), kdy se ECC opravdu uplatní, je poměrně malý. Uvádí se, že tzv. "memory soft-error" (náhodná ztráta bitu) u kvalitních čipů nastane asi jednou za deset let, nebo později. Pro jeden 512MB modul (16 čipů) bychom mohli dospět k číslu cca 1 soft-error / 8 měsíců. Je otázkou, zda-li je pro vás nebezpečí nečekané změny jednoho bitu (ze stovek miliard, když se může jednat o posunutí barevného odstínu jednoho pixelu v obrázku) tak důležité, že koupíte paměti ECC.

Na druhou stranu vám může ECC doslova zachránit zadek, když vás upozorní na vážnější problém (hard-error) s paměťovým modulem (chyby ECC lze logovat).

V další části se podíváme na stavbu serveru v praxi.

{mospagebreak title=Stavba serveru}

Zvolili jsme skříň "midle tower", která odpovídá požadavkům na chlazení. Jako základ jsme zvolili "entry-level" serverovou desku ASUS PSCH-L, tu jsme osadili Pentiem 4 3GHz, 800MHz FSB, paměť jsme osadili moduly 2x 512MB DDR400 (maximálně lze osadit 4x 1GB moduly DDR333 / DDR400) s ECC (paměti budou pracovat v režimu Dual Chanel).

Poznámka: velmi podobným řešením je deska Intel S875WP1-E Winter Park s řadičem SATA - nemá však 64-bitové sloty PCI. Příjemné je, že cena těchto desek výrazně nepřekračuje limit 6000Kč.

Základní deska ASUS PSCH-L

Poznámka: kompletní popis této desky (anglicky) je zde, v této kapitole zmíníme jen zásadní věci:

Stavba serveru doma - mýty a realita
čipová sada E7210 je upraveným Canterwoodem (podpora FSB 800, HT a dual DDR 400 včetně ECC)

Stavba serveru doma - mýty a realita
IntelŽ 82547GI Gigabit Ethernet LAN využívá rychlé napojení na čipset pomocí sběrnice CSA

Stavba serveru doma - mýty a realita
2 x 64bit/66MHz/3V PCI slot + 3 x 32-bit/33MHz/5V PCI slot + integrovaná grafika ATI RageXL s 8MB SDRAM...

Stavba serveru doma - mýty a realita
4 portový řadič Serial ATA Promise PDC20319 (32bit/66MHz PCI) podporuje RAID Level 0, 1, 0+1

Disky

Diskový subsystém je osazený disky WD Raptor WD360 (stačí 36GB typy), které jsou napojené na integrovaný řadič Serial ATA Promise PDC20319. Provozovány budou jako zrcadlené v poli RAID1.

Stavba serveru doma - mýty a realita
jak jsem už zmínil, Raptory rotují 10.000ot/min a mají 1 200 000 hodin MTBF...

Zdroj

Sáhli jsme po osvědčeném zdroji FSP Fortron 400W (FSP400-60PFN) - údaje zdroje jsou zde (úplná specifikace je zde). Je vybaven obvodem Output Voltage Protection OVP, výstupní obvody jsou chráněné proti zkratu a MTBF je 100 000 hod.

Stavba serveru doma - mýty a realita
špičkovým dovoleným proudem větve 12V je 18A...

Stavba serveru doma - mýty a realita

V další části článku se podíváme na vlastní "konstrukci".

{mospagebreak title=Instalace komponent a závěr}

Skříň byla zvolena tak, aby odpovídala nevelkým rozměrům běžného uzamykatelného hostingového boxu Casablanca Int.

Stavba serveru doma - mýty a realita
Původní zdroj jsme nahradili kvalitnějším (P.S. - nechcete někdo zdroj Premier ;-)

Líbila se nám čistá, avšak poměrně robustní konstrukce a velká větrací mřížka v přední části skříně:

Stavba serveru doma - mýty a realita

Montáž se moc neliší od klasického PC. Nejdřív jsme instalovali značkové větráky, pak zdroj:

Stavba serveru doma - mýty a realita

Poté jsme instalovali základní desku:

Stavba serveru doma - mýty a realita

Důležitá je i pečlivě provedená kabeláž - naštěstí disky jsou SerialATA a tak je celá konstrukce čistá a velmi ehm... "vzdušná":

Stavba serveru doma - mýty a realita
k chlazení procesoru jsme využili spolehlivý firemní chladič Intelu (Sanyo-Denki)

Stavba serveru doma - mýty a realita
mezi disky je pochopitelně mezera, každý je napojen na samotný napájecí vývod...

Výsledek nevypadá impozantně, ale impozantní je - alespoň pro nás ;-)

Stavba serveru doma - mýty a realita

BIOS ve třech obrazech

Stavba serveru doma - mýty a realita
1GB paměti DDR400 běží v režimu Dual-channel, v budoucnu doplníme další GB

Stavba serveru doma - mýty a realita
konfigurace umožňuje nastavit latence PCI pro každý PCI slot zvlášť...

Stavba serveru doma - mýty a realita
po zapnutí napájení se server musí okamžitě rozběhnout - nezapomeňte na toto nastavení...

Závěr

Testy a nastavení BIOSu probereme v jiném článku - ale už teď je jisté, že tento server si může dát v této konfiguraci mnoho low-endových konkurentů "ke snídani" (jistě porazí i většinu single procesorových sestav s Xeony).

Poznámka: Server ještě bude doplněný nezávislým externím samostatně napájeným diskovým zálohovacím boxem.

Základní deska ASUS PSCH-L nás opravdu mile překvapila, má vše, co jsme potřebovali: lze na ni osadit relativně levné Pentium 4, využívá výhod dvojkanálového řadiče paměti s možností provozu modulů ECC, integrovaná Gb Lan využívá sběrnice CSA, hodil se nám také výkonný řadič SerialATA PDC20319, uvítali jsme i integrovanou grafiku s vlastní 8MB paměti...

Základní deska získává ocenění PCtuning Silver Award:

Stavba serveru doma - mýty a realita
ASUS PSCH-L: výborný poměr cena / výkon, vysoké užitné vlastnosti

A co říci závěrem: Nemusíte být specialisté do morku kosti, abyste postavili spolehlivý server. Stačí jen promyšlený přistup, kvalitní (alespoň poloprofesionální) komponenty, pečlivá montáž a... máte řešení za které byste u specialistů zaplatili téměř dvojnásobek. Na druhou stranu, nasazení běžného počítače do role serveru není zcela nejlepším řešením - počítám s tím, že pravděpodobnost selhání a následného servisního zásahu je asi dvojnásobná...

Stavba serveru doma - mýty a realita
Základní desku ASUS PSCH-L dodala LEVI International, děkujeme.

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
30.7.2004 14:02:09   0.0.0.xxx 47151
Rozbalit komentářPříspěvek byl automaticky zabalen pro velké množství negativních hlasů.
6.1.2008 10:25:20   88.146.126.xxx 75
si nějaký chytraček od tebe bych si nenechal ani CENZURA
30.7.2004 14:28:24   0.0.0.xxx 5746
Opravdu si cením profíky (hlaveně ty, kteří se tím úspěšně živí několik let) ale stejně by mě zajímalo v čem by byl ten mastrův server jinej (tedy při stejném rozpočtu)... To by mě opravdu zajímalo.
30.7.2004 14:34:12   0.0.0.xxx 4549
Zaujimalo by ma, kde sa da kúpiť tá ochrana káblov, ktorá zároveň pomôže tomu, aby sa káble nemotali v case.
30.7.2004 14:40:13   0.0.0.xxx 6449
Pražáci... hlavne ze Vam ty servery furt padaj. ;)
30.7.2004 14:54:04   0.0.0.xxx 4950
To je elektrikářská záležitost... ale možná to zavedeme i na shopu :-)
30.7.2004 15:10:45   0.0.0.xxx 4746
Ze Ty jses krupan? ;-)
30.7.2004 15:28:40   0.0.0.xxx 4848
v BA je to napriklad KB shop v petrzke
30.7.2004 15:35:40   0.0.0.xxx 4946
Mno tak ja sem taky prazak a teda nezda se mi rozdil ve staveni serveru v Brne a v Praze Tedka stavim databazovej server pro nemocnici pri informacni system a je to docela peklo to vychytat To co se stavilo tady by se taky urcite jako server hodilo, ale spis do nejaky firmicky nebo na Apache, toho by to s klidem utahlo
30.7.2004 15:44:42   0.0.0.xxx 4845
Taky mam takovej pocit ze je az prilis mnoho lidi co si mysli ze server = "takovy to lepsi PC".
Neni. PC jako architektura se zrovna na serverove reseni nehodi! Nejaky webik, ci fileservrik jeste mozna, ale i tak je tam citit ze hlavni brzdou je sbernice.
30.7.2004 15:53:28   0.0.0.xxx 5048
Docela nechapu co mate na tech SCSI diskach ...
mel sem v pazourach 4x 36GB 10.000 (seagate) HW AAC raid (Adaptec) 64MB RAID-5, a nerek bych ze je to nejak rychlejsi nez MAXTOR MAX Line + II (250GB), bylo to na 2xOpteron 242 + 4GB RAM....
tech 10000 si koleduje daleko vic o vypadek nez 7200 ot, za ty samy penize je mozny koupit tech disku do raidu 0+1 kterej bude rychlejsi a neskutecne vetsi ....
30.7.2004 16:13:20   0.0.0.xxx 5548
Ne káždý má v tomto odvětví tak jasno jako Vy, proto tento článek. A od Vás jako profesonála bych čekal spíše doplnění či upřesnění článku a problematiky, než vkládání práce autora do kalhot. A to jestli jste z Prahy či nikoliv myslím v tomto případě vůbec nehraje roli. Naopak to poukazuje na to jak dokáží být pražáci arogantní. Ovšem nejen oni. (bez urážky ;-)
30.7.2004 17:22:41   0.0.0.xxx 4745
to brzil ten opteron, kdyz to ma propustnost na pameti na urovni floppy mechaniky a sata implementovane do cipsetu je stary seriovy modem, tak tomu uz pomuze jedine smetiste
30.7.2004 17:51:42   0.0.0.xxx 4746
Neni to nahodou Over Voltage Protection (Ochrana proti prepeti)?
Dobrej clanek, konecne neco novyho.
30.7.2004 18:52:21   0.0.0.xxx 4751
to jem se zase pobavil a kde jako vzdycky na WC Tuningu :-DDDDD Co to tady tlachate za picoviny? Na deskach ASUS a MSI chcete stavet ervery? To jsou nejporuchovejsi kurvy vsech dob. Az vam ten "serverů pojede rok v kuse tak muzete rict ze je stabilni a ne potom co jste dosrubovali posledni sroubek a jeste ani nezapnuli :-DDDDDDDDDDDDDDDDDD
30.7.2004 19:47:44   0.0.0.xxx 4749
O některých věcech jsem neměl ani páru )
30.7.2004 19:55:13   0.0.0.xxx 4748
Nevím sice co jsi zač a proč pomlouváš Asus a MSI když jsou to velmi dobré desky. Že jsi někde četl článek o tom že se pár kusů nepovedlo neznamená že stojej za prd. Mě jedou dve server desky od MSI už tři roky v serverech a nedám na ně dospustit. Nejsi ty jeden z těch co by tam nejradši šoupli PCCHips desky protože je maj v kompu a nemají na víc a nebo nejradši sám sebe protože si myslíš že jsi dokonalej ? Se dej dohromady frajere.
30.7.2004 20:37:41   0.0.0.xxx 4948
Napřiklad kdyš se podivás na záruku u disku zjistíš že IDE 2-3roky a SCSI 5let. Při sekvenčním čteni sou stejně ryhlé, ale při nahodnem da SCSI idečku na prdel.
30.7.2004 20:40:32   0.0.0.xxx 4747
pekne a prehladne popisane, aj ked nie som laik vzdy ocenim jednoduchost a priamost. samozrejme ze o stavbe serverov by sa toho dalo popisat velmi vela ale autori spravne vybrali taky typ, ktory ked uz, zvoli vacsina uzivatelov (server pre www stranky). nechystate sa postavit aj nejaky trebars vykonny PC na grafiku (nemyslim teraz len hry samozrejme). uz vidim tu nabuchanu grafiku (napr. 2 navzajom prepojene GF6800 Ultra a podobne
30.7.2004 21:28:01   0.0.0.xxx 4748
To byste se divili, kolik takových malých serverů je potřeba (a proto ten článek, ať se do té pozice neinstalují kancelářská PC). Taky je jasé, že kovaní specialisté o svůj džob nepřijdou - existuje celá řada náročných specializovaných řešení, počínaje čipsety Server Works (mimochodem předposledně jsem stavěl dual Xeon s 1MB L3 na GC-LE) a pokračuje to ke zcela jiným platformám (ať již IBM i5, SUN nebo SGI - trochu je škoda Alphy)...
30.7.2004 21:32:24   0.0.0.xxx 4747
Pokud se podíváte na počet IO operací /s které zvládnou zatížené SCSI disky (mj. i díky řazení požadavků - queingu) tak je jasné, že před SerialATA (nemluvím o ATA) je ještě kus cesty. Na druhou stranu asi stačí dočkat času... Jinak ty 10k disky se dělají tak robustní (a drahé) že MTBF masí skutečně mnohem vyšší než běžné IDE - i když tady se tady posledně dějí věci (kouknu na MAX LINE II)...
30.7.2004 22:21:49   0.0.0.xxx 4846
na www staci slusnej MB(asus/intel), P4 2.8HT (slabsi staci ale uz se nesezene),2xIDE disk Raid1 (nejlip asi raptor),1GB ram +100m sitovka a hlavne dobrej case co ma chlazeni na HDD a znackovej zdroj. Tahle konfigurace je skoro zadarmo a utahne to webu az se jeden divi... klidne i s W2003+MSSQL

pokud chci neco lepsiho tak sahnu po ibm/hp/... a nebudu to stavet v pokojicku aspont pak mam koho prudit ze to nejde

a pc na grafiku? cokoli nebo cokoli+quadro nebo SGI, pc na grafiku neni o HW ale o uzivateli a max. o monitoru. Stejne na sw typu catia za 500tis si kazdej koupi SGI vono to na win stejne asi ani nejde pustit
30.7.2004 23:49:15   0.0.0.xxx 4947
verim, ze malych serveru je potreba hodne, ale v dnesni dobe se daji koupit pomerne levne mensi znackove servery (napr. dell). clovek to ma s 3letou zarukou, servisem 24x7, apod. a to napr. za 70kkc. pokud chcete viceprosorove stroje, tak dell nebo napr. sun. ten provedl razantni slevy techto serveru a dela servery nejen na ultrasparcu, ale i na intelu nebo opteronu. spis nez postavit server bych asi zvolil nakup se zarukou, i kdyz uznavam, ze to neni takova zabava :-).
poznamky k clanku: disky pro zatizenou databazi by spis mely byt 4 v konfiguraci raid 0+1. to pak ma clovek 4x rychlejsi cteni dat a vysokou spolehlivost.
co se tyka chlazeni, tak opravdu plati, ze na hluku nezalezi. kdyz si vzpomenu na nas sun fire v480 plne osazeny (4x ultra sparc III a 8gb ram) nebo na sun fire v240 (hucak cislo 1), tak me z toho hluku jeste ted boli hlava :-)
29.7.2005 09:29:36   194.228.1.xxx 4951
To si delas prdel s tema DELLama jsou to kakovy srace ze to svet nevidel a nejvic obyc PC
31.7.2004 01:24:25   0.0.0.xxx 4848
Zdravim,

zakladny rozdiel je v logike spracovania poziadaviek.
Pri linearnom citani dat je jedno ci je to scsi alebo ata, aleked je viac poziadaviek sucastne (web, databaza) tak tam sa ten rozdiel sakra prejavi.
31.7.2004 07:42:55   0.0.0.xxx 4747
proc ne takovy jednoduchy server. ale jinak i ve statnim kde pracuju se kupuju veci na trochu jine urovni. zrovna trebas ten dell . jejich servis je opravdu vymakanej a za to si nechaji platit ale pokazi se vam komp do 24 hodin prijede manik a at s tim mate co s tim matem vzdy to zpravi v nejhorsim tim ze vymeni cely vnitrek pocitace
31.7.2004 08:32:40   0.0.0.xxx 4647
z prahy sice jsem, ale nikoli profik. Libi se mi pctuning.cz, mocmoc, a chtel jsem jen testnout, co vsechno ho cte za lidi. trosku jsem si rejpnul do vosiho hnizda a zjistil, ze reakce byly tuze kultivovane! maly vzorek lidi taky vzorek. je videt, ze pct.cz cte opravdu urcita sorta "tech pravych" lidi, coz se kazdemu SERVERU nepovede! Jen tak dal!

zdravi arogantni prazak (s poslednim prispevkem tohoto typu)
31.7.2004 08:59:56   0.0.0.xxx 4646
A co třeba tento server:???
http://213.195.207.24/php/sysinfo/index.php
31.7.2004 10:47:55   0.0.0.xxx 4547
No uptime 1 den ... to je dobrý na server :-D
31.7.2004 10:59:59   0.0.0.xxx 4848
Delate si srandu?
31.7.2004 11:23:50   0.0.0.xxx 4747
V housingu bývají zalohované celé napájecí větve (i dieselagregátem).
31.7.2004 11:23:57   0.0.0.xxx 4749
Rikej si co chces, ale ASUS a MSI patri v posledni dobe mezi nejproblemovejsi desky. Krome toho, ze jsou MSI dost nestabilni, tak nedokazou ani spravne nadetekovat nasobic procesoru, zamykaj si klavesnici, kdy se jim zachce, nastavujou si frekvence pameti, jak se jim zachce... Docela svanda. ASUS je na tom posledni dobou podobne.

Rikas, ze jeliman cetl clanek o par nepovedenych kusech. Ja muzu zase tvrdit, ze mas doma naopak par vyjimecne povedenych kusu. A taky zalezi na tom, jak je nastavujes nebo jestli to jenom po koupeni vrazis do kejsu a jedes. Dej se dohromady, frajere.
31.7.2004 11:59:13   0.0.0.xxx 4547
Preco nie je zapojena CDROM (LG), pokazila by obraz pekne zviazanej kabelaze?


Velmi dobry clanok, len by som uvital trochu viac podrobnosti a napr. aj volbu UPS (dost nevyhnutne, nie kazdy ma server v serverovni).
31.7.2004 12:03:18   0.0.0.xxx 4746
Nic moc ten Celeron
31.7.2004 13:09:02   0.0.0.xxx 4647
Trochu mi chybí prihlednuti k vystavbe HERNIHO serveru, ktery by urcite ocenili mnozi a rovnez nejaka cenova kalkulace ku prikladu 2 az 3 serveru. =)
31.7.2004 16:57:41   0.0.0.xxx 4646
Na APC je konfigurator.
31.7.2004 18:14:16   0.0.0.xxx 4645
Roky staviame masiny jak s MSI a ASUSmi, tak aj s INTELMI. Ale vobec nie je pravda to co pises. ASUS ani MSI nema ziadne problemy ani s detekciou nasobica, ani s frekvenciou pamati.
31.7.2004 20:48:19   0.0.0.xxx 4647
MSI desky jsou obcas poruchvy, zatim sem mel 2-3 a se vsema naky problemy. Ted jedu na epoxu(8RDA+) a po nastaveni pameti vse OK, no jednou vyhorela ale to o proti zkusenosti s MSI nestoji za rec, nehlede ze se o problemu s brzkejma 8RDA+ vedelo. Jestli je epox v serverech na stejny urovni jak u desktopu tak myslim ze nema konkurenci
31.7.2004 22:54:09   0.0.0.xxx 4647
Tyhle vetraky pouzivaji HSB (Hydro suspension bearing), zajimalo by me, jak je na tom se spolehlivosti. Clanek je peknej.
31.7.2004 23:01:00   0.0.0.xxx 4748
Vykaslete se na flamwar a) ten clovek akorat provokuje b) ani neni z Prahy
31.7.2004 23:42:06   0.0.0.xxx 4646
Problém je v tom, že o nich nemá páru ani autor. Nechci ze sebe dělat experta, ale těch nesmyslů v článku je až moc..
1.8.2004 08:34:00   0.0.0.xxx 4646
Mílý WCman asi netuší, že serverové desky se vyrábějí podle jiných kriterii než běžné boardy. Pro zajímavost ASUStek vyrábí srv. desky pro Intel, Dell a to ještě neznám ostatní partnery. Takže ty chytráku, ověř si fakta - že máš předsudky a nevíš, že ve stejné továrně se může vyrábět zároveň průměr i špička... A předsudky tady nepatří...
1.8.2004 15:33:24   0.0.0.xxx 4549
Asus je známý šmejd, co šetří na napájení a BIOSy má pořádně zmrvené - tech support k ničemu, spousta nastavení často nefunguje a ani vyladit to na nějaký výkon a stabilně neumí. MSI jsem měl teď na zkoušku a jsem rád, že jsou pryč. Typické problémy těhle desek s nastavením, zasekávající se klávesnice, na přetaktování k ničemu, hlavně že mají overclock pro lamery... mimochodem nebezpečný, protože změna frekvence / napětí za chodu není bezpečná (vyjma PowerNow!). Kdo doporučuje tyhle značky, od toho bych si nenechal postavit ani domeček z lega. Zlatý EPoX a Abit.

1.8.2004 15:41:43   0.0.0.xxx 4547
Nic proti, ale třebas Tyan má taky skvělé desky né?, možná lepší než tady zmiňované.Tyan skvělá volba pro server....
1.8.2004 20:42:18   0.0.0.xxx 4447
Dobrý článek, určitě bych uvítal, a nebyl bych sám další čánky, které by se zaobíraly stavbou třeba DBS serveru nebo Workstationu na grafické práce. A ještě bych přidal i nějakou tu hrubou cenovou kalkulaci, ať vidím, co to "koštuje"
1.8.2004 21:13:58   0.0.0.xxx 4646
Jestli už ten zdroj nechcete, já si ho rád vezmu premier mi nijak neva do stolního pc (-:
1.8.2004 22:39:03   0.0.0.xxx 4648
SCSI HDD jsou jinak navržené, než IDE. Protože se předpokládá, že budou pracovat v serverech, tak jsou dělané na vyšší zatížení (třeba 70%), než desktopové IDE (10-20%).
1.8.2004 22:47:06   0.0.0.xxx 4847
Dobrý server nepostavíš, na to potřebuješ speciální mb s úplně jinou architekturou. Serverové chipsety jsou stavěné na provoz více interních sběrnic, než má klasické PC. Klasické PC má 1x AGP a 1x 32b PCI, na serveru jsou běžné 3x 64b PCI + 1x AGP. Je to kvůli propustnosti. Case je stavěn na dlouhodobý provoz bez dohledu, aby shoření nějakého dílu nezpůsoblilo požár v serverovně. Chlazení dimenzované tak, že při výpadku 1 větráku se nic neděje.
2.8.2004 07:48:39   0.0.0.xxx 4647
No konecne poradny nazor. Take jsem totalne sokovany. Ku... jak muze nekdo stavet server na MSI? A Asus posledni dobou take neni co byval. Chce se cenou rovnat shitum z chiny a tak to dopada. Boze lidi jak pravi heslo InteluŽ:"Skutecny server je jen s XEONŽ".Pokud budeme rikat stroji s P4 server tak dobra ale pak nevim jak chcete rikat potom onu XEONu. Tady jeden clovicek zminil radic a disk Maxtor. Kazdy profi clovek zabivajici se touto tematikou rekne jedine Raid IntelŽ SRCU42X a 512MB na nem kdyz nejmin. Ostatni povazuji jako nahrazky RAIDu. Proto mozna i to zklamani z vykonu. A jestli nekdo tvrdi, ze ASUS a MSI jsou dobre desky tak ma doma nejake XP a mysli si, ze pro server to bude asi stejne rychle a spolehlive. Ja mel v rukach desku od MSI na dva XEONy a rikam to zcela uprime:"NIKDY VIC!!!". Ta cena mi nestoji za to.
MEjte se fajn.
2.8.2004 09:03:38   0.0.0.xxx 4647
Ha ha ha oni chcou zálohovat na DVD ram nebo ext. disky ha ha to sou tragédi až to bolí... :-)))))))
Za málo peněz sice málo muziky, ale zálohy jsou to NEJDŮLEŽITĚJŠÍ na serveru tak se zrychtujte - až vám to vyhoří tak budete brečet a brečet...
Řešení sou buď pásky (ale musí se chodit měnit/nebo koupit drahou mechaniku na víc pásek) nebo to sypat na nějaký 2. backup server po síti.
článek v pohodě, jenom bych poněkud víc zdůraznil KVALITNÍ paměti - jak koupíte OEM tak sbohem a šáteček...
2.8.2004 10:03:59   0.0.0.xxx 4749
To je sice pekne, ale aj tak by som sa len na to nespoliehal. Mala ups-ka sa da zabudovat aj to volnej 5a1/2" sachty a postaci na dakych ~5 minut (akurat dost casu na cisty shutdown). Pripadne ak clovek nepouzije vylozene serverovy zdroj (co teda tieto bezne Fortrony a Enermaxy nie su, napriek ich nespornej kvalite), odporucil by som skrinku s 2 redundantnymi zdrojmi...

"...Disky ATA by měly být vzdy v diskovém poli..."
Co je to za vetu? IBA ata-disky? akoze na server by niekto chcel dat SCSI-disk sam, nezrkadleny?
2.8.2004 12:38:18   0.0.0.xxx 4650
Zase jeden z krásných článků na PC čuningu. Kdyby to mělo nadpis "spolehlivý domácí počítač" tak nic proti, bastlete si co chcete, ale server a za polovinu peněz? Co dělá značkový server serverem? Tak třeba hotpug HDD, zdroje, ventilátory... Ale je to např. taky to, že když se mi za 2 roky pokazí řadič disk. pole, tak seženu stejný, případně jiný, který ale bude 100% kompatibilní. Jen ho přehodím a celé pole jede dál. Nebo to, že jsou tyto servery testované v nejrůznějších prostředích s různými systémy. Ne že si tu pospojuji nějaké součástky a pak čekám jestli to všechno pojede jak má nebo ne. V případě že ne, tak zkouším měnit jednotlivé komponenty až se mi to třeba podaří... Mezitím týden "server" nejede. Těch věcí je spousta, značkový server má kompletní support jak HW tak SW. Zkuste někde řešit proč vám SBS na tom vašem rádoby serveru zlobí, nikdo vám neporadí, máte nestandardní "server"... Je toho spousta. Tvrzení, že není problém si z běžných komponentů postavit spolehlivý a výkonný server !střední! třídy je opravdu nesmysl. Nehledě na to, že základní značkové servery se dají pořídit od nějakých 25 tis. Kč bez DPH. Do 50 potom servery se třemi SCSI disky v RAID5... Nevím jak by to autor postavil za polovinu. Samozřejmě u severu za 250 tis. by to autor dokázal, ale nějak by opomenul všechny technologie v serveru použité. Opravdu nevím, proč se PC čuning nevěnuje PCčkům.
2.8.2004 13:03:55   0.0.0.xxx 4447
postaveny na MB Intel S875WP1+PDC20319 a musim konstatovat, ze v oborovem benchmarku ERP aplikace pri
datech ulozenych v db dava vice nez srovnatelne vysledky
jako napr. servery Proliant ML530 nebo Proliant ML350 G3.
Podrobnejsi informace mohu Nevericim Tomasum (a zajemcum)
poskytnout na vit_adametz zavinac yahoo.com
2.8.2004 13:17:23   0.0.0.xxx 4546
pred nekolika lety jsem mel podobne tendence ze na server staci "znackovej" kus "zeleza" ale po letech jsem zmenil nazor a rikam kdyz server tak komplet od "vyrobce" a se zarukou na celek taky by me zajimalo jak bude te zalohovat ... dvd RAM mi nepripada jako moc elegantii reseni a asi uvazijede o ext. disku to by me pak zajimalo prez co ho pripojite (usb/firewire) a jak to bude svizny ... lepe receno jakej to ma smyl .. ste mohli koupit "levnej" ata disk treba 80 GB a muzete zalohovat do aleluja i verzema ...
2.8.2004 13:54:14   0.0.0.xxx 4647
dvd-ram ti nepripada vhodne na zalohovanie, tak co teda? len prosim nepovedz dat-paska, lebo ma chytia krce od smiechu. S dat-kami som pracoval asi 8 rokov a musim povedat, ze sotva je mizernejsie medium na zalohovanie. Znackovy server (HP), v nom original znackova mechanika aj pasky priamo od HP, a "neznackove" problemy. Ak pominiem nahodne javy (ako ze tak 4-5 krat do roka pozuvana, zaseknuta a dotrhana paska, koli ktorej bolo treba server odstavit) mozem za tych 8 rokov s kludnym svedomim tvrdit, ze doba pouzitelnosti zalohy na paske pri maximalnej starostlivosti je tak 6 mesiacov. Po tejto dobe viac ako polovica pasok vykazuje chyby. V porovnani s tym je 5.2GB magneto-opticky disk, alebo 4.5GB dvd-ram hotovy zazrak spolahlivosti...

Jo, btw, zalohovat na akekolvek prepisovatelne medium (automaticky, ked medium je vlozene do mechaniky) je z bezpecnostheho hladiska totalna blbost, ktora ponuka potencialnemu utocnikovi po hacknuti kompu zlikvidovat aj zalohu. Z tohto hladiska je dvd+/-r s multisession palenim ovela vhodnejsie. A samozrejme este lepsie oddeleny backup server, ale predpokladam ze pri malom serveri na take cosi nebudu prachy...
2.8.2004 14:41:32   0.0.0.xxx 4748
No jasný, zase nějakej zarytej Intelák. Panebože, proč sem lidi jako ty vůbec píšou?!
2.8.2004 15:09:30   0.0.0.xxx 4848
napr. v Baumaxe - 1m 25 Sk,-
2.8.2004 16:28:14   0.0.0.xxx 4546
Překvapuje mě u disků údaj MTFB 1 000 000 hod. , což je asi 114 let. To bych bral.
2.8.2004 18:17:05   0.0.0.xxx 4746
Berny skus sa zamysliet nad slovom "server" Ty posudzujes zrejme PC podla vykonu. tvoje servery su rcite vykonnejsie a mozno aj stabilnejsie ale aj nepomerne drahsie. myslim, ze tolko namahy nedas za to ak si uvedomis, ze nie kazdy clovek alebo mala firma potrebuje drahy hardware. to si moze dovolit vacsia spolocnost alebo napr. banka - oni maju vlastne riesenia presne site pre ich potreby. ale ako som uz povedal nie kazdy ma "neobmedzeny" rozpocet a niekto chce propagovat len svoju firmu na sposob lacnej reklamy a nepotrebuje az taku prespekulovanu interaktivitu. ako uz bolo napisane a povedane server je akykolvek pocitac (AKYKOLVEK) ktory obsluhuje poziadavky a dotazy z inych pocitacov z coho vyplyva jedna nutna poziadavka - musi mat spojenie so svetom (ale nie vykon) a klient je taky pocitac, ktory vyzaduje sluzby serveru (a znovu nikde neni napisane, ze nemoze byt vykonnejsi ako samotny server). takze si uvedom, ze ked ty stavias profi servre pre bohate firmy (schvalne si spocitaj co stoja tvoje riesenia) su ludia, ktorym staci podstatne mensi vykon a aj ta spolahlivost neni tak zasadna. z tohto pohladu server moze byt aj stare pentium 133MHz (napr. router v malej sieti). kapito?
2.8.2004 18:21:20   0.0.0.xxx 4748
som sa nejako netrafil s tym prispevkom...no nic, to je tym mnozstvom prace chcem este dodat, ze Intelu vyrastla zdatna konukerncia v podobe novych opteronov. takze nielen xeon je tym najlepsim riesenim.
2.8.2004 18:31:26   0.0.0.xxx 4848
no uz pocujem nasho sefa oddelenia, ze ani to tvoje riesenie by prenho nebolo dostacujuce. on vyzaduje kompletne oddelene dve rovnake masiny na dvoch roznych miestach, ktore su sice spojene ale nie koli spolupraci ale zrkadleniu. a ked uz poriadne tak od zakladu - hardver dodala IBM a ich nove systemy AS/400 staly niekolko desiatok milionov korun a SAPovsky softver vratane MIS-u a ibmackeho OS/400 dalsie miliony. ale kazdemu ako vyhovuje a kto nema hlboko do kapsy, moze vysoko skakat.
2.8.2004 18:41:45   0.0.0.xxx 4946
pre vlastne potreby a maly server je bohate postacujuce. myslim, ze keby si sa rozhodol postavit si vlastny server a tam publikoval svoje clanky a mozno mal z neho aj aky taky zisk, urcite by ta ani nenapadlo kupovat paskovy backup system za statisice korun (ked samotny server stoji par desiatok tisic, vsak? Alebo si jeden z tych co si pozicia od banky 8 milionov na vystavbu optickeho archivu?
2.8.2004 18:51:00   0.0.0.xxx 4748
a zase jeden co nepochopil vyznam slova server a v mysli ho strasi fixna predstava, ze server pod 100 000 korun neni server. za 2 roky to lacne serverove riesenie budes musiet min. raz upgreadovat, tak co zalezi na nejakych specialnych poziadavkach ohladne kompability. a upgreadovat budes musiet v tejto sekcii serverov aj koli vyvoju softveru (pretoze na absolutnu nezavislost aplikacnej vrstvy od hardverovej si mozes dovolit uvazovat az ked tvoje konto bude disponovat niekolkymi milionmi navyse, ale aj tam je vyvoj priebiehajuci). v tomto pripade by som skor upozornil na dolezitost toho aby si mal skor legalne kupeny softver ako nadupany hardver.
2.8.2004 20:02:12   0.0.0.xxx 4846
Jak už tu někdo naznačil, tak "server" je od slova "serve" neboli sloužit, obsluhovat atd. Takže server neznamená počítač všemožně zabezpečený/drahý, ovinutý závojem "tajemna", ale věc (SW/HW/cokoliv_jiného), která obsluhuje požadavky. A je jen na nás jak moc spolehlivou ji chceme a potřebujeme.
Takže výkřiky typu "postavili jste domácí počítač" a "na co si to hrajete apod." jsou opravdu směšné. Já mám doma svůj server (Router/FW/Shaper/DHCP/DNS/Samba/DB(PostgreSQL+MYSQL)/http/timeserver/mailserver) a stavte se na hlavu, je to P133 32MB RAM. Ano, výkon bude směšný, měrná spolehlivost taky absolutně neobstojí se "servery" jaké máte na mysli, ale pro mé vývojové/konfigurační/lehké_prezentační účely bohatě stačí. A je to server. Obsluhuje požadavky. Je to vše jen o potřebách. Jede mi 2roky non-stop skoro bez problémů (jednou něco s kernelem a jednou se odporoučel Seagate Barracuda IV 7200 rpm.). Teď plánuji nutný upgrade z důvodu rozjetí (startu) menšího e-shopu a asi oddělení router/FW/shaper/DNS/DHCP/timeserver, který zůstane na starém PC, a na novém DB/http/mail.

Pokud spadne proces, napsal jsem si scriptík, který se pokusí sledovaný proces nastartovat (sleduje všechny vypsané procesy) a notifikuje mě přes SMS kterej proces nejel a zda se mu ho povedlo/nepovedlo nastartovat (funguje super).
Ještě teď udělám scriptík notifikující přes SMS zda je vlastně PC online a je "OK" (více PC na netu navzájem se kontrolujících a notifikujících majitele vypadeného PC)

A tato bezpečnost může někomu bohatě stačit. Když mi stránky nepojedou jeden den tak co... když se podívate, tak teď o víkendu v podstatě nejel SHW oba dny (sobota-neděle)... (někdy se nechal přesvědčit) prostě se to stane a nejde o servery pro banky/vědce apod., kde by byl kritický jakýkoliv výpadek.

Takže než si tady začnete někteří honit triko, tak se prvně trošku sklidněte a zamyslete. Samozřejmě pokud to někdo myslí opravdu do kritičtějšího provozu, tak nemá cenu takovýto server a šáhne po profi řešení. To je bez debat.

Známý má fileserver na Novellu a světe div se, je to 486tka a jede 10let non-stop. Má to pro potřeby svého menšího DTP studia. Teď má nový na linuxu iP166 a dva disky a ne mirrorované, ale "rsyncované" což je pro jeho potřeby daleko daleko lepší (rsync probíhá ve čtyři hodiny ráno, takže pokud si zdrbe nějakou starší práci, tak může den starou vytáhnout z backup disku).
A takto bych mohl pokračovat dál a dál.

A k zálohování. Nevím co řešíte za prolém se zálohováním když jde o www server. Pokud nebude přes DB (apod.), tak by mě zajímalo co že by jste to chtěli tak vehementně zálohovat.... statické www stránky ?? :-D :-D :-D.
Pokud je potřeba zálohovat (což teda asi většinou), tak je opravdu asi nejjistější řešení druhý (a nebo zrovna dva) zálohovací počítač pokud možno na druhé straně polokoule :-D (mno aspoň na jiném napájecím elektrickém okruhu v jiné budově)

a hrrrr do mě :-D

3.8.2004 07:15:05   0.0.0.xxx 4645
já můžu říct že s páskama nemám problém - některý mám víc jak 2 roky - a za nějakých 300 se dá vždycky nová... Ale bavme se hlavně o kapacitě - když chceš někam vysypat 40 GB tak kam budeš zálohovat ?? Na DVD??
Jo pověz kdyžtak co by si doporučil místo DDS/DAT?
Předem díky
3.8.2004 07:17:26   0.0.0.xxx 4746
mechaniky nejsou až tak krutě drahý - stovky tisíc tak možná za Ultrium, ale to už jsme stejně HODNĚ mimo. Bavme se o DDS/DAT - ceny tuším začínají kolem 30 000 (berte s rezervou) a média do nich 300,-
3.8.2004 07:24:05   0.0.0.xxx 4646
Nebudu nijak krutý - 486 a PI mají supr spolehlivost a na malý server (nějaký WWW) jsou vpodstatě ideální - vždyť nepotřebujou vpodstatě aktivní chladiče (max. 1 velkej ve zdroji :-)) a řešit zálohování něčeho takového se dá opradu naprosto jinak - vysypat data někam out (až google hodí 1GB mail tak je vystaráno - nebo si počkejte na seznam - příští rok bude to samý. Jinak linux + takový starší PC je pohodové a dost bezobslužné řešení (jeden takovej kousek tu mám jako proxy a jede už pár let ok ob :-7 )
3.8.2004 09:17:49   0.0.0.xxx 4547
Spousta lidi se tu ohani servisem 24/7. Je fakt, ze kdyz se pokazi neco na znackovem drahem serveru, tak jinou moznost nez zavolat servisiho technika nemate. Nebo treba mate nahradni hot plug zdroje, a disky, coz si muzete vymenit sami ale pri poruse neceho jineho jedine technik.
U tech serveru postavenych z normalnich komponent nesmite zapomenout, ze mate servis v podstate taky 24/7, protoze v pripade poruchy (zdroj, pamet, disk, MB ... cokoli) staci zabehnout do PC prodejny pres ulici, kde maji vse skladem, a server bezi za par hodin dal. Nebo muzete treba v nedeli v nouzi vybrakovat PC od sekretarky - taky se to da.
3.8.2004 10:25:16   0.0.0.xxx 4646
mno DDSky samodrejme ne to je smrt kdyz pasky tak neco "naurovni" SDLT/LTO/AIT ale to je samodrejme za jiny penize ...
3.8.2004 10:29:00   0.0.0.xxx 4648
Ja naopak myslím, že to pochopil moc dobře - dokonce na konci příspěvku sám uvádí, že základní značkové servery se dají pořídit již v cenové relaci 30-50 kKč. Osobně taky nechápu, proč bych si měl doma za 25 tisíc stavět server "střední" třídy, když si můžu za stejnou cenu koupit ekvivalent přímo od IBM (např.).

Článek sice není vyloženě špatný - přeci jen pár věcí lidem, kteří to neznali, vysvětlil, ale výsledek rozhodně není server střední třídy. Autor v teoretickém úvodu sám podtrhuje význam slova spolehlivost a uvádí další potřebné vlastnosti serveru - hotplug hdd, výměnu větráků nebo zdroje za chodu, apod. To všechno to postavené řešení má? Jestli ano, tak jsem to v článku nějak přehlédl. Označit něco jako server jen proto, že jsem použil trošku dražší desku a zdroj, se mi zdá maličko scestné.

Rozlišujme prosím slova server (jako funkci počítače, případně software) a server jako hardware navržený speciálně pro serverová řešení. Nikdo nepochybuje o tom, že na normálním počítači se dá nějaký ten server provozovat a části lidí to bude i stačit. S tím nemám problém. Ale pokud chci serverový hardware (právě kvůli té autorově spolehlivosti na třetí), tak to nemůžu postavit jako normální PC jen s trošku dražšími komponentami.

Příkláním se tedy k názoru, že výsledkem článku je skutečně jen možná o trošku spolehlivější počítač, případně (s lepší grafickou kartou) základní pracovní stanice. Ale server (jako harware) ne.
3.8.2004 10:32:42   0.0.0.xxx 4545
Rozdíl vidím spíš v tom, jak často budeš muset volat toho technika a jak často budeš v případě svého "serveru" brakovat to PC sekretářce. Aby pak to 24/7 v tvém případě neznamenalo spíš to, že se o ten počítač MUSÍŠ 24 hodin 7 dní v týdnu starat a něco v něm měnit No flame!
3.8.2004 11:34:46   0.0.0.xxx 4546
Konecne nekdo, kdo nema hubu plnou blbejch kecu a stoji nohama na zemi
3.8.2004 14:08:22   0.0.0.xxx 4646
Takze kdyz ti odejte SCSI disk, tak tam soupnes IDE od sekretarky? Anebo zdroj? A az budes mit novej, tak to zase shodis a vymenis? Server pro interni ucely to mozna snese, ale pro zakazniky urcite ne.
Ten servis neni jen dostupnost 24/7, ale taky doba, do kdy zprovoznej vadny dil. Najdou zavadu, vymeni, pripadne se provede obnova zalohy a jede se dal.
3.8.2004 19:19:03   0.0.0.xxx 4645
Nechapu, ze se jeste najdou lidi, kteri si porizujou operacni systemy od IBM. Tolik penez za takovy ..., chapu, ze nekde v bankach to projde, protoze IT manazeri dostanou od lidi z IBM peknej balik za prosazeni techto "prehistorickejch" krapu a banky maji penez, ze nevi co s nima.
3.8.2004 19:54:50   0.0.0.xxx 4547
ja mam asi pol roka kt600 delta, absolutna stabilita, zatial no problemos
4.8.2004 09:12:46   0.0.0.xxx 4647
Netusite nekdo, kde se da sehnat ta pruzna "svorka" na kabely zdroje? diky
4.8.2004 15:32:22   0.0.0.xxx 4747
Tady jeden pribeh z praxe:
Mame zakaznika (stredne velka firma), kteremu se starame kompletne o vse z IT (PCcka, LAN, server, periferie, atd..) Pred 6ti lety kupovali novy server a nas vedouci (jak uz to byva) jim nacpal skvely a dokonaly HP server, s SCSI hot swap raidem (1) (tenkrat 8.2GB), procesor a pamet uz nevim. LAN HP 100VG (myslim, ze i v dnesni dobe skvela) byl tam i streamer atd.. za cirka 150.000,- Hlavne na ucetnictvi (Financial Navision, licence stoji asi 1 milion) a jako fileserver. Uplynuly 3 roky a ucetnictvi narostlo tak, ze diskovy prostor nestacil (maj obrovskej pohyb na skladech). Co ted? Inu koupime vetsi disky. Vyndal jsem jeden rack, vymontoval disk a zjistil jsem, ze ma specielni konektor (na disku stalo pouze made by seagate for HP ;)) tak volam do HP. A zjistim, ze "tuto radu serveru jiz nepodporujeme" disky se sehnet nedaji (to by musel pry volat nekam do nemecka) Pri otazce jake reseni mi HP nabizi, hbite frkne na stul slevu x desitek procent na nakup noveho serveru.
Zkratim to. Novy HP server jsme jiz nekoupili. Udelali jsme si sami, na v podstate desktopovych dilech vlastni, ktery tam bezi prakticky nepretrzite. Naklady byly 1/3 oproti HP. (pouze NIC HP2585B, a case bylo vylozene pro server) Disky jsme brali to nejlepsi z IDE co bylo (WD800JB) Raid onboard HPT370. Ano trochu jsme se bali. Ale jak cas ukazal, jede to. A snad jeste chvili pojede!
5.8.2004 09:14:20   0.0.0.xxx 4746
Mám pocit, že přes servisní kanál je stále možné 8,2GB starší HDD objednat, budou samozřejmě drahé..., ale půjde to. Další věcí je, že pokud ten server 6 let spolehlivě fungoval a ještě jste ho chtěli rozšiřovat, tak poklona HP! Jinak ofic. podpora HP, že seženete kterýkoliv díl serveru je 5 let. Myslíte si, že až budete za 6 let shánět disk WD800JB, tak ho seženete??? Za tu dobu už bude 3x změněné rozhraní a zcela jiné kapacity. Také mne trošku udivuje, že firma střední velikosti (řekněme 200PC) koupí za milion Navision (což na něj není až tak moc) a k tomu koupí server za 50 tis s IDE disky. Přitom právě pro Navision je z důvodu častého seekování doporučeno 15k SCSI disky, které jsou právě pro tento druh přístupu nesrovnatelně rychlejší. Dalšího komentáře již snad není potřeba.
5.8.2004 14:29:32   0.0.0.xxx 4746
Za firmu stredni velikosti se omlouvam, je to mala firma. Bohuzel serveru bylo 3.5 roku. Ano 15k SCSI disky jsou fantasticka vec, ale proc? Je tam cca 20 PC, ktere pristupuji do databaze a chodi to bez problemu, velmi svizne. Asi jste necetl pozorne, nebot jsem psal, ze jsme potrebovali zvetsit kapacitu. To co jsme tam postavili ted bezi 2.5 roku. Asi tak.
5.8.2004 16:01:04   0.0.0.xxx 4645
zkus si dell, ty nam loni zadarmo menili vetrak, floppy a originalni (uplne stejny typ) SCSI CD ROM u serveru ktery byl koupeny jako spicka vykonu, Pentium Pro 200 MHz 9 GB SCSI disk. Jede od te doby co byl koupeny nonstop. Vse vymenili za chodu.
5.8.2004 22:48:35   0.0.0.xxx 4847
Mohl by prosim autor nebo kdokoliv jiny upresnit znacku a typ toho case, ktery je pouzit pro stavbu serveru. Pripadne, kde se da takovy case sehnat? Docela se mi zalibil. Dekuji.
5.8.2004 22:49:42   0.0.0.xxx 4746
Mohl by prosim autor nebo kdokoliv jiny upresnit znacku a typ toho case, ktery je pouzit pro stavbu serveru. Pripadne, kde se da takovy case sehnat? Docela se mi zalibil. Dekuji.
5.8.2004 22:52:30   0.0.0.xxx 4646
Mohl by prosim autor nebo kdokoliv jiny upresnit znacku a typ toho case, ktery je pouzit pro stavbu serveru. Pripadne, kde se da takovy case sehnat? Docela se mi zalibil. Dekuji.
5.8.2004 22:53:54   0.0.0.xxx 4645
nejak sem se nemohl na te strance najit a proto je to tu trikrat - omlouvam se vsem dotcenym
6.8.2004 00:02:58   0.0.0.xxx 4845
ASWM Agent 2.0.1 | ASWM P4C800-E 2.0.1
-> kde sezenu tuhle utilitku na moji desku (ASUS P4C800-E Deluxe)...? dik :-)
6.8.2004 09:00:04   0.0.0.xxx 4647
to zni zajimave! asi do nej priste pujdu. dik za info!
6.8.2004 17:13:29   0.0.0.xxx 4445
S zadnym s Asusu jsem doposavad problemy nemel, za to MSI bylo na reklamaci 3x (pokazde vymena za jiny kus).

Od MSI bych si nekoupil ani suche z nosu ;-). Od Asusu mam grafarny, desky a vse slape OK.

Co se tyce OC, tak asus opet 100% (i MSI).

STOP FLAME PLS
7.8.2004 06:27:06   0.0.0.xxx 4546
a aky je rozdiel medzi xeonom a P4? co som videl testy tak vykonovo pomerne maly. zato cenovo brutalany. a preco je msi nevhodna do serverov? je pomala? alebo ma malu zivotnost? ved trocha argumentujte.
7.8.2004 11:48:51   0.0.0.xxx 4747
naozaj, nie je nic jednoduchsie minut niekolko stotisic za slusny server, to dokaze kazdy blbec a je v podstate jedno, aku firmu zvoli (za predpokladu, ze konkurencia nuti vyrobcov drzat urcitu kvalitativnu uroven

mozno mohol autor na zaciatku definovat pojmy: server, spolahlivost, dostupnost, ... zjednotila by sa metodika pre porovnanie, nemusela by byt polovica prispevkov taranim

ak mam poziadavku na server v urcitom rozsahu, pointa je najst riesenie, ktore danu poziadavku splni za najlepsiu cenu ... predpokladam, ze server poskytuje sluzbu, ktora musi zarobit, naco mi je masina za 300tis.,hoci spolahliva, znackova, najlepsia, ... ked bude stratova ?

clanok je slusny, co keby si niekto z kritikov radsej dal pracu s cenovym prehladom rieseni, ktore obhajuju/zatracuju ?

7.8.2004 23:30:17   0.0.0.xxx 4648
super článek
díky
zrovna se chystám stavět server v uplně stejné sestavě pro uplně stejné věci.
akorát mi chybí víc informací o zálohovacích možnostech.

prosiiiiiiiiim
moc bych prosila o nějakej dodatečnej článek
9.8.2004 12:47:14   0.0.0.xxx 4746
ojeeeeeee uz zase zaruka klasicky argument zastancu SCSI
jenze ted uz zaruka 5 let i na normalni IDE, takze smula )
9.8.2004 18:56:50   0.0.0.xxx 4546
Po negativních zkušenostech se servery Compaq (trapná architektura,provedení,výkon, hluk)jsme v práci postavili asi 12 kusů serverů z běžných komponent. Servery jsou trvale v provozu a v denních hodinách se na nich pracuje. Po asi roce začaly odcházet v case větráky, téměř ve všech strojích byl několikrát měněn zdroj. U třech strojů bohužel výpadek větrání vedl i k trvalému poškození motherboardu.Nafouklé kondenzátory, nestabilita. Také odcházely paměti. Nakonec jsme hardware plošně obměnili za Delly. Nešlo o marketingové rozhodnutí, rozhodovali jsme my, bastlíři a overclockeři. Prostě nám to nestálo za to drbání a za ty problémy při výpadcích. Podtrženo sečteno: jako nejslabší místo se ukázala spolehlivost a výkonnost chlazení a kvalita zdroje. Výkonnost stavěného serveru může být velmi vysoká, cena velmi nízká, ale vysoké spolehlivosti lze při volbě běžných komponent dosáhnout jen těžko.
12.8.2004 12:26:34   0.0.0.xxx 4545
No mozna byste si mel precist zarucni podminky. U IDE disku je totiz povolena doba provozu. Vetsinou 8 hodin denne. Pak ten disk reklamujete, technik se podiva na disk, precte si servisni udaje z disku, rekne vam, ze ten disk bezel vic nez 8 hodin denne a vite, na co vam pak bude zaruka?
12.8.2004 12:30:43   0.0.0.xxx 4646
Muzes mi vysvetlit, jak se podle uptime hodnoti kvalita serveru?
12.8.2004 12:38:08   0.0.0.xxx 4746
Hmm, az na to, ze pokud budu provozovat servery pro zakazniky, tak budou vsechny na stejnym HW a samo bude minimalne jeden komplet zalozni. Pak staci na zaloznim diskovym poli najit spravny image, nasypat ho na zalozni server a do 5ti minut jede vesele dal. Tohle lze samo plne automatizovat. Adminovi jen prijde upozorneni ze najela zaloha za server xyz. Teprve v tyhle chvili se du rejpat do HW a zjistovat co ze to chciplo.

Nez ti dorazi ten servis 24/7, tak mas 1/2 den tak jako tak mrtvej.
19.8.2004 22:35:21   0.0.0.xxx 4545
UPS co vydrzi 5min by som pouzil na domaci PC, nie na server. Niektore serveri idu dole aj 15min, renkord mame s jednym exchange serverom takmer 30min! :|
22.8.2004 22:17:01   0.0.0.xxx 4546
a co ty barbone co nabizi asus a msi? - dodaji desku a case, z toho by se prece dalo neco pekneho postavit ne?
5.9.2004 19:22:47   0.0.0.xxx 4447
Skutečně server je hodně široký pojem a pro každého má hodně rozdílné nároky. Je fakt, že nějaká šunka může být serverem stejně jako sálový komplet skříní. Jde o to pro co a pro koho a na jaký účel atd. Nemá cenu se tu tedy hádat, když se nemluví konkrétně jaký server. Spolehlivost je pro server jistě dobrá věc a bez ní to není až takový server, jaký by člověk chtěl, když je často mimo provoz. Ovšem ohledně výkonu, tam už to záleží čistě na potřebách. Server stárne jistě pomaleji než hráčké PC, které by člověk měl obnovovat rok co rok, server může vydržet za dobrých podmínek i 5-10 let. Je to prostě jiné. Jako P4 s HT si myslím, že pro amatérský server je dostačující víc než dost, do větší firmy bych dal raději na Xeon případně Opterony (ty ještě nemají takové zaběhnutí), Itania ad. už jsou skutečně luxus. Svého času byly levné dvouprocákové desky třeba Abit BP6 nebo jak se to jmenovala na dva Celerony a to si myslím, že bylo pro levný server ideální. Pokud máte server nablízku, tak to s tou spolehlivostí nemusí být tak žhavé jako u serveru vzdáleného, kam nemůžete jen tak jít a hned něco vyměnit.
24.10.2004 19:29:48   0.0.0.xxx 4546
a jak na tom byli hardisky ?
29.10.2004 22:33:13   0.0.0.xxx 4746
Vies co je to vobec AS/400 ? Clovece ved taka masina taha niekolko 100 a urcite aj viac ako 1000 userov v realnom case. Ak vravis o tych bankach, videl si ake tam su databazy ? Za jediny rok v mensej banke dosahuje len v jednej z bezne pouzivanych databaz cca. 100 milionov, citas dobre 100 MILIONOV zaznamov. Chapes ? Aky HW by si pouzil na taky objem ?
9.11.2004 20:50:52   0.0.0.xxx 4547
vo ti jde ty dasperate z moravy?
panačku juni se na me foto
http://dejv.webz.cz
a pokud neviš nic o PC a serverech tak na intrmet neloz!!!
9.11.2004 21:08:24   0.0.0.xxx 4650
Nazdar panáčci mám jen obyčejnou pracovní stanici
zdroj 300w
podvozek Gigabyte s chipem 875p
ram viking 4x256MB /planuji standard 2GB.
4 HDD 120 GB segate
grafika gerforce 5200
procesor 3200 Mhz čístokrevný pentium
monitor LCD acer 1712m
a zatím si nestěžuji hlavně ze to jede na linuxu bez problému.A nepotřeboval jsem žádného DESPERÁTNÍHO PRODEJCE na poskládání této stavenice kterému by jsem platil víc než cena železa.jukněte se na muj web http://dejv.webz.cz Jáké máte Vy skušenosti se skládáním stavebnic?
10.11.2004 13:35:26   0.0.0.xxx 4546
Nieje celkom pravda ze na server nestacia obycajne komponenty, u nas v praci pouzivame server ktory je obycajne PC P4 1,8GHz Ram 512MB WD 80GB a funguje bez problemnov zapnuty nonstop uz cez dva roky, akurat je tam APC zalozny zdroj, pouzivame ho aj router aj ako postovy a webovy server. Myslim ze na server ktory nieje velmi zatazovany stacia uplne bezne pouzivane kvalitnejsie PC komponenty.
27.12.2004 19:34:34   0.0.0.xxx 4845
Zdravím,
case který použili v článku je od firmy
Antler ozn. PC-302
30.12.2004 15:34:09   0.0.0.xxx 4747
jdi do prdele buzerante
13.7.2005 12:50:10   217.112.168.xxx 4748
... ty trapna lezbo ..
24.7.2005 22:58:30   194.108.195.xxx 4646
Celkem by mě zajímalo jak je to myšleno tou stabilitou. Je tomu přibližně rok a měsíc od té doby kdy jsem si skládal počítač a když tak zapřemýšlím tak, co se týče stability nemám vůbec žádný problém. Používám počítač každý den přes 18 hodin a to někdy, když stahuju běží i týden v kuse a nestalo se mi, že by jevil známky nějaké nestability a to po HW ani po SW stránce.
PS.: Mám AMD Athlon Xp 2500+, MB Biostar M7VIT GRAND KT600/8237, RAM 256MB DDR400, VGA ATI Radeon 9600, HDD Western Digital 80GB ATA 100, CD-RW LG 52x24x52
29.9.2005 11:55:58   194.212.16.xxx 4847
Tak tenhle návod, tj. celej, se určitě bude hodit hodně lidem. A také hlavně mi. Alespoň doufám že se to podaří tak jak chci.
15.5.2006 08:10:38   212.71.170.xxx 3030
Co tu tlachate o profi serverech? Ja myslel ze nadpis je "Stavba serveru doma". Nebo jej autor casem pozmenil? ;-))

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

7 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 3.5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.