Hlavní stránka Návody Základy: stavba PC Upgrade starého, nebo koupit nové PC?
Upgrade starého, nebo koupit nové PC?
autor: Tomáš Šulc , publikováno 30.6.2009
Upgrade starého, nebo koupit nové PC?

Přesně nad touto otázkou si láme hlavu mnoho méně i více zkušených fandů počítačů. Vyplatí se ještě investovat do starého počítače, nebo už je lepší koupit novou sestavu? Přesně na tuto otázku se dnes pokusím odpovědět. Vyzkoušel jsem totiž novou grafickou kartu ve starších i nových sestavách a výsledky vás možná překvapí.


Upgrade starého, nebo koupit nové PC?

Není snad týdne, aby se na našem fóru neobjevil dotaz tohoto typu:

Ahojte, potřeboval by som poradit. Mam staré PC (Ahtlon XP 2,2 GHz, 1 GB RAM, ATI Radeon 9600, zdroj 350 W) a chcem si kúpit Sapphire 3850 AGP 512 MB (z AGP grafických kariet je to najlepšia grafika). Len si niesom istý či mám dostatočně silný zdroj a procesor na tuto grafiku. Myslíte, že mi to utiahne? Vlastne sa chcem spýtat, či nieko ma zkušenosti s touto kartou. Myslíte, že s ní by som si mohol zahrát aj nějaké tie novější hry? Ďakujem vopřed za rady

Konkrétně na tento a diskusi k němu najdete zde na našem fóru. Všechny dotazy mají jedno společné. Uživatel si není jistý, zda se mu vyplatí upgrade ještě starého počítače, či zda už musí starou sestavu prodat a koupit počítač nový. Konkrétně v tomto případě je asi většině z vás jasné, že šest let starý procesor asi nebude pro ATI Radeon HD 4850 to pravé, ale co když máme počítač novější?

Upgrade starého, nebo koupit nové PC?

Kupříkladu starší Athlon 64 3000+ sice není v dnešní době žádný rekordman, ale pod Windows XP na kancelářskou práci ještě stačí a nemohl by alespoň ten po přetaktování být dostatečný pro zmiňovaný Radeon minulé generace? Zde si už většina z vás nejspíš tak jistá není.

Dalším podobným případem může být upgrade jen dva roky staré sestavy osazené v té době levným procesorem Athlon X2 na nízké frekvenci a třeba ATI Radeonem HD 3850. Ten po zakoupení většího 24" monitoru přestává svým výkonem stačit a plánujete upgrade na některou z novějších grafických karet jako je třeba GeForce GTX 275. Bude starý Athlon stačit, nebo ne? A co zdroj, utáhne takto výkonnou kartu? 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
156 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 70Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.