Výroba plexisklového okna ve skříni |
autor: Redakce PCT , publikováno 22.1.2003 |
Pokud jste i Vy zjistili, že Vás už nebaví pohled na nudně šedivou bočnici case, tak toto je přesně tip pro Vás.
Možností jak toto změnit je spousta. Někomu stačí štětec a trochu barvy, jiný si do bočnice přimontuje tolik ventilátorů, kolik bočnice udrží. Další možností změny je výroba plastového okna do bočnice. Je to prvek, který nepřidá nic na výkonu, ale to při dnešním 3,06GHz není nutné...
Způsobů, jak si vyrobit okno do bočnice je více než dost a záleží jen na Vašich schopnostech a možnostech. Pro dnešek vynecháme všechny možnosti, kdy se dají koupit celé sady pro montáž plexi oken a také možnosti nákupu celých upravených bočnic, jak je tomu třeba u chiefteců.
Návrh okna
Před začátkem práce si rozmyslíme, jak by mělo okno vypadat. Při tomto musíme skloubit požadavky na vhled s možnostmi a omezeními, které určuje konstrukce samotné case a bočnice. Především prolisy na dočnici, které slouží jako madla. Já jsem pro ukázku použil bočnici case Eurocase ML 5410, technické detaily lze přenést i na další typy.
Musíme také brát ohled na upevnění bočnice k samotné konstrukci case, většinou jsou bočnice uchycené vpředu na zasunutí pod rám case, dole a nahoře jsou na bočnici malé výstupky, které se zasouvají do otvorů v case, jakmile je zastrčíme do drážek, tak se bočnice přitáhne těsně ke case a pevně drží. Na zadní straně jsou většinou 2 šroubky, kterými se celá bočnice zafixuje.
Právě na zadní straně si musíme dát pozor při určování polohy, protože je třeba počítat s šířkou case a navíc musíme přidat i 15 až 20 mm na pohyb bočnice pro otevření.
Teď si vyzkoušíme maximální rozměr plexi, které můžete použít. Na obrázku je vidět odkud, kam by mělo maximálně dosahovat. Zvolil jsem maximální možný rozměr, aby bylo vidět jak velké plexi může být.
Plexi je nejlépe koupit v obchodech s potřebami pro kutily, které jsou ve všech větších městech. Pro okno bez ventilátoru stačí tloušťka 3 milimetry a pro okno, kde bude ventilátor doporučuji 4 milimetrové plexi. Co se týká sortimentu v těchto obchodech, tak je k dispozici pouze čiré plexi a o barevných odstínech si můžete "nechat zdát".
Příprava
Důležitým krokem před finálním rozkreslením okna je olepení bočnice krycí krepovou páskou, kterou používají lakýrníci jako maskovací. U nás bude mít důležitou funkci - bude chránit plochy, které nebudou odstraněny proti podření pilkou. Doporučuji toto nepodceňovat a nevynechat tento krok - vyzkoušeno.
Když máme olepeno, ustavíme plexi do maximální polohy, kterou jsme si určili na začátku a obrys si poznačíme.
Od této maximální hrany, která je pouze informativní si teprve teď nakreslíme tvar okna, které budeme vyrábět. Já jsem zvolil obdélník s kulatými rohy, což je pro první pokus ideální tvar.
Musíme počítat minimálně s 15 - 20 mm okrajem, kterým bude plexi překrývat otvor v bočnici. Těchto 15 - 20 mm budeme potřebovat pro uchycení plexi, což si popíšeme později.
Rádius si musíme zvolit podle gumy, nebo bužírky kterou budeme používat pro lemování.
Pokud jsme všechno toto provedli můžeme začít řezat....
{mospagebreak title=... jednou řež}Příprava a řezání
Pro řezání okna potřebujete nejlépe přímočarou pilku, vrtačku a půlkulatý pilník středních rozměrů.
Vrtačkou si vrtákem o průměru 10 mm, nebo větším vyvrtáme jednu dírku, která by měla být kousek od požadované hrany okna. Tato dírka slouží pro nájezd plátku pilky, když budeme začínat řezat.
Plátek do pilky doporučuji co nejkratší a musí mít jemné zuby, tj. plátek na kov. Tady bych použil nový plátek, nevyplatí se šetřit, při tupém plátku jsou větší otřepy, řezání jde pomaleji a při vůbec to není ono.
Začneme řezat směrem k rádiusu, protože při dokončování řezu je výhodnější dojíždět rovným řezem, než se trápit s rádiusem.
Při řezání je dobré si bočnici podložit kusem dřeva, nebo polystyrénu v tloušťce cca 50mm, aby jsme měli dostatečnou vzdálenost plátku pilky od desky pracovního stolu.
Vyřezané okno bude vypadat prozatím takto. Je třeba sundat krycí pásku, která měla ochránit barvu před poškrábáním od pilky.
Je třeba na celém obvodu srazit otřepy, aby nezůstal nikde žádný ostrý hrot a také je třeba srovnat případné nerovnosti vzniklé při nájezdu a během řezání. Na obrázku dole to vypadá asi hrozivě, ale ve skutečnosti to není víc než 1 milimetr.
Jdeme do finále ...
Když jsme odstranili otřepy, důkladně odmastíme hranu plechu a vnitřek bočnice, kde bude lepící páska, tak naneseme na vnitřní hranu okna malou vrstvu lepidla. Lze použít lepidlo chemoprénového typu, takové, které lze použít na lepení gumy.
Já jsem použil gumové těsnění kulatého průřezu s drážkou uprostřed o průměru 5 milimetrů. Toto těsnění se používá jako ochrana proti pořezání pro výrobky z plechu.
Dá se, ale nahradit elektrikářskou bužírkou, kterou si rozříznete, nebo jak už jsem jednou viděl i starý kabel od myši, který rozříznete a vytáhnete vodiče. Spoj gumy volte tak, aby při pohledu na case nepůsobil rušivě.
Pro upevnění plexi je možno použít opět více způsobů. Od uchycení na šroubky, přes upevnění na silikon až po montáž na oboustranou lepicí pásku.
Já jsem zvolit třetí způsob. Doporučuji kvalitní pásku 3M, nebo Den Brawen, kterou lze běžně zakoupit v drogeriích, nebo ferromarketech.
Bočnici otočíme a z vnitřní strany nalepíme oboustrannou lepící upevňovací pásku pásku. Pokud jste zvolili stejnou jako já, bude vypadat Vaše "dílo" prozatím takto.
Nyní sundáme krycí fólii na pásce.
Očistíme si plexi od případných pilin, nebo mastnoty. Plexi si jednou hranou ustavíme přesně na místo, kde má být, zkontrolujeme ještě jednou a pomalu položíme na místo, kde má být. Pokud jste pracovali přesně, tak by mělo plexi přesně sedět na pásce. Pokud tomu tak není, tak se páska, která je někde navíc dá odřezat. Plexi na pásku pořádně přitiskneme a máme hotovo.
Pokud se Vám tento způsob upevnění plexi, který se sériově používá například k montážím oken daleko větších rozměrů nezdá, tak pásku nahraďte silikonem.
Tady bych zase doporučil neutrální transparentní silikon, který je určen na tyto materiály. Zase bych doporučil Den Brawen, nebo Soudal. Nejsou levné, ale vyplatí se.
Teď už je třeba pouze nasadit bočnici na case. Pokud by někde něco při nasazování drhlo, tak je třeba zjistit kde a podle toho je třeba někdy trošku vyhnout upevňovací zobáčky. Většinou ten nahoře a dole, nejvíce vlevo (vzadu).
Pokud se Vám toto téma líbí, rád připravím další typy, třeba jak do plexi udělat otvor a nějaké další tipy a triky.
Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz
intimne svetlo :-)
PS: autor je v nejakem pribuzenskem vztahu s J. Dudkem ? (ja jen kvuli te cestine
zářivka mě stála kolem 100Kč a folie 10Kč a to se dá unést :o)
Rozpočet na ruční výrobu je minimální, guma stojí cca 20kč, metr a plexi tak do 100kč. Lepící páska asi 50kč. Zbytek je práce.
Co se týká osvětlení, tak těch možností je celkem dost, ale o tom až někdy jindy, jestli bude zájem.
btw: J.D., není můj příbuzný, i když .....
mně to taky připomíná starý "erťák", ale toto byla jenom mala ukazka toho co lze doma jednoduše vyrobit.§
Jinak mám i lepší kousky.
Pošli mi tvůj email, něco ti pošlu.
Moje reseni: sroubky z modelare o prumeru 1,6mm, v rozich 4 dirky a hlavy sroubku natrit na barvu casu...jednoduche, levne, trvale...http://grumpy.fm.vse.cz/aaa.jpg
A nakonec prikladam rozpocet cele akce:
Platky na zelezo 5ks (po jednom se mi je nepodarilo sehnat) 170,-
Buzirka z dcase.cz, kupoval sem 5m (kdyz uz platim postu) 22,-/m + 50,- posta
Plexi 340*265*2 + 170*260*3 150,-
Oboustranna paska z Bau-maxu 139,-
Zelena katoda 199,-
Predradnik pro katodu 165,-
Celkem naklady cele akce: 980,-
Doufam, ze treba tenhle prispevek nekomu pomuze.
BDs
2x platek na zelezo - 30,- (jeden se ztupil)
Plexi 320x400x2 - 50,-
9x sroub - 30,-
takze celkem 110,- plus prace a vypada to pekne, jeste vytvorit windtunel a bude to komplet
diera pre ventilator a windtune ?
ked to mas uz tak rozbehnute, treba pokracovat.