Hlavní stránka Návody Úpravy: modding Projekt UDesk: tiché PC zabudované do stolu – dokončení
Projekt UDesk: tiché PC zabudované do stolu – dokončení
autor: Pavel Urbánek , publikováno 7.5.2014
Projekt UDesk: tiché PC zabudované do stolu – dokončení

V prvním článku o moddingovém projektu UDesk jsme se zabývali hrubou stavbou. Dnes se podíváme na finální úpravy, systém chlazení, oplétání vodičů zdroje a konečně i na osazení komponent. Vše je opět doplněno různými radami a tipy pro začátečníky i pokročilejší nejen v oblasti tuningu a moddingu PC.


Projekt UDesk je stavba počítačové skříně s pokročilým systémem chlazení zabudovaným do stolu. Na celek je kladena řada požadavků a omezení. Dva základní jsou kombinace maximálního (herního) výkonu a současně absolutní ztišení.

Součástí moddingových aktivit je i výroba stolu, který musí být praktický a ergonomický. Celý projekt je také poměrně nízkonákladový, snažil jsem se najít optimální poměr cena/výkon nejen u komponent, ale i u vybavení a technického provedení. Nejsem sympatizantem stále častějších modů spočívajících v nákupu hory předražených fitinek, trubiček a dalších drobností, které spíše generují zisk výrobcům, než by přidávaly na funkčnosti.

Projekt UDesk: tiché PC zabudované do stolu – dokončení

Celému projektu věnujeme dva články s bohatou fotodokumentací doprovázenou řadou návodů a rad pro začínající i pokročilé moddery. Právě jeho náročnost mě vedla k rozdělení na dva celky, první díl jsem věnoval především návrhu, hrubé konstrukci nebo lakování a s tím spojeným postupům. Co všechno se tedy doposud podařilo realizovat? Za zmínku stojí tři významné celky. Prvním je prakticky celá skříň včetně vnitřní nosné konstrukce pro komponenty. Ta je výklopná a umožňuje snadný přístup k zadní straně součástek a tak i snadnou manipulaci s kabeláží nebo i montáž chladičů a podobně.

Projekt UDesk: tiché PC zabudované do stolu – dokončení

Druhá a třetí součást tvoří stůl, konkrétně jeho ocelovou rozebíratelnou konstrukci (požadavek byl na možnost přestěhovat celek bez větších komplikací) a dřevěnou desku. Oba tyto celky představovaly v některých ohledech výzvu z pohledu realizace, narazil jsem třeba při lakování povrchu desky stolu – bezbarvý dvousložkový epoxidový lak se mi nedařilo v uspokojivé kvalitě nanášet štětcem, proto nakonec došlo na stříkání s kompresorem.

Projekt UDesk: tiché PC zabudované do stolu – dokončení

Tento projekt nevzniká úplně na zelené louce, některé funkce a část designu vychází z předchozího projektu UCase. Konkrétně jde o systém chlazení a odhlučnění. UCase byl prototyp zcela uzavřeného počítače (z pohledu výměny vzduchu s okolím). Cílem tohoto návrhu bylo docílit hromadné odhlučnění všech použitých komponent. Jelikož se princip izolace od okolí osvědčil, použil jsem tento princip i u projektu UDesk. O tom, jaká jsou úskalí a výhody různých způsobů chlazení v porovnání s modelem UDesk/UCase se dočtete dále.

Projekt UDesk: tiché PC zabudované do stolu – dokončení

Chlazení v projektu UCase. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
118 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 56.6Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.