Bleskovka: Tiché PC - zapojení větráků do série |
autor: Kwolek Jirka , publikováno 15.5.2006 |
Seznam kapitol |
---|
1. Zapojení větráků do série |
Dostal jsem několik mailů a ICQ od čtenářů našeho seriálu o HTPC, kteří se rozhodli postavit podobný stroj, ale vyčítají mi, že námi zvolená skříň (Thermaltake Mozart VC4001SNS) je sice vskutku elegantní, ale že je ve skutečnosti také velmi hlučná. Ano, bez úprav se tato skříň pro HTPC opravdu nehodí. Problémem jsou zejména hlučné větráky připojitelné přímo na 12V (Molex). Tento článek ukazuje jak větráčky zapojit tak, aby se zvukově téměř "ztratily".
Neupravená skříň Thermaltake Mozart: VC4001SNS byla pro nás zprvu také nepříjemným překvapením. Je totiž vybavená trojící neregulovaných větráků (1x 8cm na vstupu + 2x 6cm na výstupu), které po připojení na napájení (ThermalTake osadil 12V konektory Molex) sen o tichém počítači doslova rozfoukávají.
Hlavní problémy této skříně jsou dva:
- větráky nemají třípinové konektory pro připojení na základní desku (některé základní desky dokážou otáčky větráků regulovat v závislosti na teplotě), zcela chybí monitorování otáček (žlutý vodič),
- větráky jsou vysokootáčkové a standardně (velmi) hlučné...
Originální větráček je oranžový ale i... velmi hlučný
Tímto řešením se ThermalTake zařadil k firmám vyrábějícím levné "konzumní" PC skříně, které také často postupují obdobně. Rozhodl jsem se, že čelní 8cm větráček vyměním za tichý typ připojitelný na základní desku (zvolil jsem větráček Nexus), a zadní větráčky že zapojím do série. Není to žádná věda - musíte jen pamatovat na to, že drátek propojující mezi sebou větráčky musí být z jedné strany červený a z druhé černý.
Poznámka: Jednotlivý větráček je možné zpomalit rezistorem podle tohoto návodu: Upravujeme PC: jednoduchý zpomalovač větráčků, dva větráčky je lepší zapojit do série.
Tady je jednoduchý fotoseriál jak na to:
Po provedené úpravě větráčky nemají problém s rozběhem a zvukově jen "ševelí" - průtok vzduchu je přitom více než dostatečný. Pokud si na to troufnete, můžete svoji skříň / větráčky upravit podobně (případně riziko, stejně jako u dalších úprav, je ale jen na vás).
Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz
Ono tohle zapojeni je pro lidi ktere potesi ze si pak muzou rict "Udelal jsem to sam" anebo pro lidi co bydli v prdeli (jako ja)a nez by zajeli pro blbej konektor nekam do obchodu tak by projeli 60Kc busem nebo jeste vetsi castku autem a zabili by tim cele odpoledne (na coz neni cas) ;)
A stejne co to je za problem fiknout ten drat a jen ty kabliky zatocit a vzit je izolackou, samozrejme lepsi je smrstovaci buzirka ktera je levnejsi jak rozdvojka ;) Ale to taky jen tak naokraj
To je fakt také ťažké dať každému ventilátoru do série odpor/trimer a paralelne k odporu kondenzátor cca 1000-5000uF/15V? Ventilátor sa rozbehne na 12V (lebo kondenzátor, pokiaľ sa nabije, skratuje odpor), a potom beží na požadovanom napätí (napr. 6V) - podľa voľby odporu (kondenzátor je nabitý a teda ako keby tam ani nebol).
HTPC sa nestavia na 2 roky ako bežné PC, takže treba rátať aj s prachom. A predražiť HTPC za 20000Kč o jenakých 20Kč za 2 odpory a 2 kondenzátory, na to netreba kradnúť. A je to lepšie, ako monitorovať otáčky a liečiť tak pacienta, ktorý ani nemusel ochorieť (aj keď to monitorovanie by som nechal, ale z dôvodu poruchy ventilátora).
Riešenie odpor + kondenzátor uvádzam len ako lepšie riešenie toho, čo tu vymýšľajú s tým sériovým zapojením.
Ale s tým "niekoľko percent" si trochu vedľa. Pri zapojení 6V na odpore a 6V na ventilátore je to 50%. Čo pri max. 200mA robí max. 1,2W. A to pri tých stovkách wattov, čo sa v PC spotrebovávajú je absolútne zanedbadeľné...
A čo vlastne s tým má účinnosť ventilátora, keď ten je tak či tak použitý v oboch verziách? Načo mlžíš?
K tomu nezmyslu o svietení sa ani nebudem vyjadrovať...
BTW celé je to kravina, najlepšie je použiť MB s monitorovaním a reguláciou otáčok. Moja reakcia bola na ten nezmysel so sériovým zapojením. A baviť sa tu o diferenciálnych rovniciach a RLC obvodoch sa tu nemienim...
P.S. Tiež je na zváženie spoľahlivosť. Na odpore sa nemá čo pokaziť, ale regulátor...
PS: Tak jsem tam šoupnul 2 Arctic cooling TC po 60Kč a je klid.
Ja nastesti odkojeny tou debilni prumyslovkou tohle nepotrebuji
Přijde mi to dost smutné, radit někomu a přitom riskovat nefunkčnost.
Neměřil jsem odběr např. zaseknutého větráčku, ale bude vyšší, než odběr běžícího.
V důsledku stačí, aby se z nějakého důvodu zastavil jeden větřáček a v tu ránu se zastaví i ten druhý kvůli nedostatku proudu.
Zapojit do série rezistor je sice rozumější, ale jsou tam ztráty, a musí se pájet.
U řešení červenej - žlutej, černej - červenej není problém. Stačí ty káblíky prohodit v molexu toho větráku. (y)
.
Ještě bych se chtěl zeptat, jestli bude někdy televizní vysílání v kvalitě HDTV?
Podivame li se do uciva priblizne pate tridy, pochopime, ze zapojeni motoru do serie je naprosty nesmysl. Motory nikdy nepobezi uplne stejne, jeden bude vzdy pretezovan,pri poruse jednoho prestane fungovat dalsi, v nekterych pripadech se nerozebehne ani jeden, atd.atd.
Hledame li levne reseni vidim, jako daleko rozumnejsi prepojeni v primo v Molexu z 12 voltove vetve na 5V. Naprosta vetsina vetraku na toto napeti pobezi jeste s primerenym vykonem a naprosto nehlucne.