Konečně ticho - PC A7550 ve skříni Nexus Breeze |
autor: Polívka Karel , publikováno 11.10.2004 |
Začněme tedy tím nejzajímavějším - již zmíněnou skříní Nexus Breeze. Ta je svým zpracováním poněkud jiná, než ostatní. Už první pohled na ni vás přesvědčí o tom, že nejde o žádný tuctový model jen v mírně obměněné verzi. Ptáte se, čím že je skříň Nexus Breeze tak zajímavá? Ticho!
![]() |
![]() |
Nehledě na vnitřní uspořádání má skříň své specifické rysy, které nikde jinde jen tak nenajdete. Jde zejména o ztvárnění bočnic jejichž hrany ve všech směrech přesahují přes samotné "tělo" skříně. Když ale skříň položíte naležato, budete jí moci nahlédnout pod sukni a spatřit nasávací ventilátor.
Otevírání skříně je taky trochu neobvyklé. Nejdříve je nutné sejmout (vzadu je jedním šroubkem přichycen) vrchní kryt. Poté se vám naskytne pohled na odhlučňovací materiál ve vrchní části a také (a to hlavně) na uchycení obou bočnic. Každá je zde totiž připevněna jedním šroubkem, který obklopuje plastové držátko. V první řadě je nutné povolit onen šroubek a poté stačí vzít za držátko, přičemž jeho vzpřímením (tedy pootočením o 90˚) se bočnice mírně nadzvedne a tím se uvolní. Následně stačí za držátko chytit a bočnici vysunout.
Pro lepší představu následují dva obrázky jež znázorňují otevírání, které se jen tak nevidí.
![]() |
![]() |
Po sundání levé bočnice se vám naskytne pohled do nitra celého stroje. Bez jakéhokoliv důkladnějšího zkoumání váš zrak spatří hned dva netypické prvky, jež byly doposud pod bočními štíty skryty. Konkrétně jde o velký nízkootáčkový ventilátor oranžové barvy s průměrem 12cm jež je umístěn na dně skříně a nabírá zespodu čerstvý vzduch. Díky tomuto řešení je celá skříň postavena na dvou poměrně vysokých podstavcích, aby byl zaručen dostatečný přísun vzduchu k ventilátoru. Díky dostatečnému prostoru se vzduch nemusí nikudy tlačit a navíc rozměrné bočnice (jež přesahují) plní funkci zvukové bariéry i v tomto případě, jelikož jsou až k zemi. Druhým prvkem je svislá výztuž podepírající zdroj - standardně bývá totiž ve vodorovné poloze hned pod zdrojem.
Po otevření zjistíte, že obě bočnice jsou dost robustní a obě jsou na vnitřní straně pokryty odhlučňovacím materiálem. Jen na levé bočnici je samozřejmě vynechán prostor pro onu vertikální výztuž podepírající zdroj. Zatím se k účinnosti celého řešení z hlediska vydávaného hluku nebudu vyjadřovat a nechám si zhodnocení na samotný závěr.
Postupně se dostáváme do útrob tohoto jedince a jelikož krovky byly již odstraněny, můžeme se na vnitřní uspořádání vrhnout v plném nasazení. Nejprve se podívejme na obrázek z webu výrobce jež znázorňuje cirkulaci vzduchu uvnitř skříně.
Myšlenka je tedy jasná - studený vzduch se bere ode dna a prochází skrze skříň směrem nahoru kudy se zdrojem dostává ven. Vcelku logické řešení - navíc kvůli tomu hned "Patent pending" :-)
Ze samotného principu je tedy zřejmé, že chlazení je řešeno pomocí dvou klíčových aspektů. Tím prvním je rozměrný ventilátor na dně skříně, který má 12cm v průměru. Aby nekazil kouzlo ticha, tak jeho lopatky rotují opravdu nízkou rychlostí. Z vrchu je samozřejmě kryt kovovou mřížkou, aby se mezi lopatky náhodou něco nepřipletlo.
A zespodu je zase opatřen protiprachovým filtrem, jelikož nasávaný vzduch je přece jen od země (skříň je dost těžká a rozměrná, takže pochybuji, že by si ji někdo dával třeba na stůl).
Druhým klíčovým aspektem není nic jiného, než samotný zdroj - místo kudy teplý vzduch opouští prostory skříně. Zde se ale na chvíli pozastavíme, jelikož nemá na svědomí samozřejmě jen odvádění teplého vzduchu, ale i energetickou stránku věci, která nesmí být v žádném případě podceňována. V tomto případě se však o žádný "papírový" zdroj nejedná (některé nekvalitní levné zdroje váží doslova jen zlomek toho, co jejich kvalitnější kolegové - to je samo o sobě jeden z prvotních ukazatelů poukazujících na kvalitu zdroje - zpravidla se vyplatí nápadně lehkým zdrojům vyhnout obloukem).
Parametry zdroje | ||
+3.3 V | +5 V | +12 V |
28 A | 30 A | 16 A |
+5 Vsb | -5 V | -12 V |
2 A | 0.3 A | 0.8 A |
V sestavě se nachází 350W (což není v tomto případě nějak nadsazené jako u některých neznačkových "konkurentů") zdroj Nexus NX-3500, který je zespodu vybaven nízkootáčkovým ventilátorem o průměru 12cm. Tento ventilátor slouží jednak k chlazení vnitřní elektroniky zdroje, ale také k odvádění teplého vzduchu ze skříně ven. Zadní stěna je celá tvořena otvory ve tvaru 6-ti úhelníku (což je mírně efektivnější než v případě kulatých otvorů) s velmi malými rozestupy. Unikajícímu vzduchu tedy nic nestojí v cestě za svobodou. Výrobce uvádí hlučnost 19.2 dB.
Ventilátor ve spodní části zdroje nasává vzduch přímo z prostoru kolem chladiče procesoru jak je vidět na následujícím obrázku. Do této sestavy byl vybrán chladič Nexus AXP-3200 jež je typický velice tichým chodem, poměrně solidní účinností (hlavně vzhledem k tomu, jak málo o sobě dává vědět) přičemž je i celkem nenáročný na prostor. Jeho volba je tedy zcela na místě.
Již dříve zmíněná vertikální výztuž podpírající zdroj má však ale i další využití. Jsou na ní totiž přichyceni čtyři "jezdci", které lze jejich libovolným vysunutím využít k upevnění dlouhých rozšiřujících PCI karet. Jak je také z obrázku patrné, odhlučňovací materiál je všude kde to jen jde.
Proti uspořádání v prostoru kolem základní desky nic nemám. Pakliže se ale přesuneme do oblasti jež je útočištěm 3.5" a 5.25" mechanik, musím konstatovat, že zde se to již bez připomínek neobejde. Zaměříme-li se konkrétně na tuto sestavu, tak do ní už nedáme další pevný disk - jedině namontovat do "redukce" z 5.25" na 3.5" a následně jej umístit do jedné z volných 5.25" šachet. Pokud nebereme v potaz využitou čtečku karet, tak bychom ještě více umocnili nedostatek číslo 2. Tím je nedostatečně zajištěné chlazení pevného disku.
Sice je skříň navržena hlavně za účelem tichého chodu, nicméně v dnešní době některých opravdu hřejících pevných disků je nutné na jejich chlazení pamatovat. Přestože se nějaký ten "vánek" od spodního ventilátoru kolem disku mihne, tak rozhodně ne v takové míře v jaké by se od skříně takovéhoto kalibru dalo čekat. Sice jak je z obrázku patrné, pod již instalovaným pevným diskem se nachází nějaký ten prostor pro instalaci náležitého chladiče pevného disku (typu ventilátor na břiše/elektronice disku), ale od skříně této kategorie bych opravdu čekal o něco více důmyslnější řešení než jen toto.
Kdyby byla klec na 3.5" mechaniky o jednu pozici obsáhlejší a v přední části by byl před diskem nízkootáčkový ventilátor (s náležitě zpracovanými otvory v čelní masce) bylo by to hned o něčem jiném a skříň by si zcela jistě odnesla i nějaké to ocenění. Jistě by to šlo udělat nějak rozumně aby nebyla narušena tichost celé sestavy.
U klece na 3.5" mechaniky se na vnitřní straně čelní stěny nalézá PC Speaker.
Než přikročíme k samotným komponentám, tak pro objasnění nejdříve pár slov od dodavatele (kterým je firma Abacus) o počítačích nesoucí označení "Zajímavá sestava".
Počítače nesoucí značku "Zajímavá sestava" se brzy staly na českém trhu uznávaným elementem. Když si kupujete počítač počítač s touto značkou, jedná se o kvalitní hotový počítač za příznivou cenu. Sestavy si můžete vybrat již předdefinované, případně si můžete výkon počítače na webovém konfigurátoru na stránkách www.zajimavasestava.cz rozšířit. Můžete si nechat zaslat hotový počítač přepravní službou, ale také si pro něj můžete přijít osobně do prodejny kteréhokoliv autorizovaného partnera v místě vašeho bydliště, případně si jej ještě před zakoupením prohlédnout. Při výběru vašeho nového počítače máte právě na stránkách www.zajimavasestava.cz neomezené možnosti, a to nejen při koupi počítače jako celku, ale i při nákupu komponent či příslušenství za vynikající ceny.
Z čeho se A7550 skládá?
Stručný přehled komponent nacházejících se uvnitř sestavy:
Procesor: Athlon XP 3200+
Základní deska: Abit AN7
Operační paměť: 2*512 MB DDR400 Kingston CL 2.5
Grafická karta: GeCube ATi Radeon 9600SE (AGP 8x, 128MB, 64bit)
Pevný disk: Seagare Barracuda 7200.7+
Optická mechanika: BTC 1008IM
Chladič procesoru: Nexus AXP-3200
Skříň: Nexus Breeze
Zdroj: Nexus NX-3500
Floppy mechanika NEC + čtečka paměťových karet 7in1
Kvalita celého počítače stojí a zároveň padá na zvolené základní desce. To už naštěstí ví bezpochyby velká většina z nás stejně jako konstruktéři sestavy A7550. Základní desku zde tedy nezastupuje nikdo jiný než samotný model od Abitu v podání AN7 s čipovou sadou nForce2 a čipem uGuru (o kterém jsme vám přinesli info v článku Abit AN7: Abit uGuru v akci).
O grafiku se stará grafická karta Radeon 9600SE, jež byla zvolena kvůli eliminaci hluku - má na sobě totiž pasivní chladič namísto ventilátoru. Nicméně tento "luxus" (kterým ticho bezpochyby je) s sebou přináší nepříjemné omezení pokud jde o výkon grafické karty. Verze 9600SE má totiž zúženou sběrnici na 64bit, což má radikální dopad na snížení výkonu.
No a chlazení procesoru má na starosti již zmíněný chladič Nexus AXP-3200. Interní komponenty jsme si představili a nyní se přesuneme do čelní oblasti. Nejvyšší 5.25" pozici okupuje optická mechanika BTC DRW 1008IM, jež zvládá zápis rychlostmi 8x na DVD +R a 4x na DVD -R. Přepis umožňuje rychlostmi 4x na DVD +RW a 2x na DVD -RW. Pokud jde o klasická CD, tak ta umí vypalovat rychlostí 40x a přepisovat rychlostí 24x. Čtení CD umí rychlostí 40x a čtení DVD rychlostí 12x. Buffer má o velikosti 2MB a mechanika je samozřejmě vyvedena v černé barvě.
Uprostřed čelní stěny se nachází samozřejmě stále čím dál tím více nepotřebná disketová mechanika taktéž černé barvy. Nad ní se však nachází něco mnohem zajímavějšího. Jde o čtečku paměťových karet 7in1 taktéž v černém provedení, která dokáže přečíst následující formáty: CF I, CF II, MD, SD, MMC, SM, MS.
A úplně dole se sice nenachází žádná přídavná komponenta, nicméně je tu jistá spojitost s jednou již jmenovanou. Naleznete zde totiž pod plastovou krytkou (kterou je nutné nejdříve zasunout) přední prodloužené výstupy zastoupené jedním konektorem USB 2.0, jedním IEEE1394 (Firewire) a konektory pro sluchátka a mikrofon. Spojku mezi konektory zde a mezi těmi na desce tvoří přiložené stíněné kabely, takže bez obav. Nad touto prodlouženou rukou se nachází tlačítka Power a Reset, mezi nimiž je dvojice LEDek signalizující zapnutí počítače a aktivitu pevného disku.
{mospagebreak title=Teplota, výkon, závěr}O účinnosti celého řešení nepadla ještě jediná zmínka, ale přesto vás určitě napadají otázky mířené na teplotu uvnitř takto odhlučněné skříně - nejspíše si myslíte, že to bude také více absorbovat mimo hluku i teplo (oproti běžné konstrukci). Proto jsem "nahodil" uGuru Abit-EQ a provedl jsem menší měření.
Athlon 3200+ v zavřené skříni při zatížení pomocí Prime95
Nejprve jsem nechal skříň zcela zavřenou a spustil zátěžový program Prime95. Po 10 minutách jsem zaznamenal hodnotu, kterou ukazovalo menu Abit-EQ. Totéž jsem provedl ještě bez zátěže v klidovém stavu a posléze jsem skříň odkrytoval a provedl opět zátěžové a klidové měření. Výsledky jsem pro přehlednost shrnul do tabulky.
Zavřená skříň | Otevřená skříň | ||
CPU při zátěži | CPU v klidu | CPU při zátěži | CPU v klidu |
56 ˚C | 47 ˚C | 52 ˚C | 43 ˚C |
Jak je tedy vidět, tak zabednění (v tomto případě to je velice příznačné označení) komponent uvnitř skříně Nexus Breeze se na výsledné teplotě procesoru podílí víceméně stejným způsobem jako by to bylo v případě kterékoliv jiné běžné skříně (samozřejmě +/- jelikož zde můžeme mít typy s windtunnely stejně jako skříně bez jakéhokoliv přídavného ventilátoru). Při prvním pohledu na způsob odhlučnění v tomto případě jste ale s největší pravděpodobností mysleli, že rozdíl teplot bude o něco vyšší. Neříkám, že rozdíl teplot 4 stupně jen zavřením skříně je zanedbatelný, ale výsledné ticho vám bude dozajista ospravedlněním.
Výkon sestavy A7550
Představili jsme si skříň a jednotlivé komponenty. Nezbývá tedy nic jiného, než samotný výkon celé sestavy. Za tímto účelem jsem projel pár testů... víceméně ale jen pro ilustraci, jelikož je nebudu s ničím srovnávat, jelikož jak již bylo v samotném úvodu řečeno, my běžně kompletní sestavy netestujeme. Tohle je vlastně v podstatě necílená premiéra v tomto směru. Veškeré testy probíhaly pod operačním systémem Windows XP Professional SP1 a ovladače grafické karty byly nejnovější Catalyst 4.9. Veškeré optimalizace obrazu byly samozřejmě potlačeny a systém běžel na standardních hodnotách - žádné přetaktování.
Výsledky testů | |||
3DMark05 | 3DMark05 - CPU | 3DMark03 | 3DMark03 - CPU |
770 | 3245 | 1598 | 683 |
3DMark01 v330 | Aquamark 3 | Aquamark 3 - GFX | Aquamark 3 - CPU |
5823 | 14931 | 1662 | 7263 |
PCMark02 - CPU | PCMark02 - Mem | PCMark02 - HDD | CPUMark99 |
6810 | 5433 | 1303 | 210 |
Sandra04-Memory | AIDA 3.93 - read | AIDA 3.93 - write | SuperPI - 2M |
2781/2612 MB/s | 2705 MB/s | 1113 MB/s | 106 s |
SM2 Membench | SM2 CipherBench | HDTach3 avg read | HDTach3 - access |
2644.9 MB/s | 115.48 MB/s | 46.8 MB/s | 12.6 ms |
Výsledky testů - SPECViewperf 8.0 | |||
3dsmax-03 | catia-01 | light-07 | maya-01 |
8 FPS | 9.9 FPS | 10.6 FPS | 9.3 FPS |
proe-03 | sw-01 | ugs-04 | |
12.8 FPS | 8 FPS | 8.9 FPS | |
Nechytejte se hned za hlavu při pohledu na výsledku testů. Mějte na paměti, že použitá grafická karta je Radeon 9600SE - tedy osekaná verze se zúženou sběrnicí na 64bit, což je výrazný limitující faktor. Na oltář ve jménu ticha je nutné položit oběť v podobě nižšího výkonu. Tak to prostě bylo, je a bude. Přesto ne každý hraje počítačové hry a ne každý tedy potřebuje výkonnou grafickou kartu. Tato sestava je vybavena solidním procesorem Athlon XP 3200+, jež si poradí s nejednou aplikací. K tomu lze připočíst 1GB operační paměti DDR400 a máte velice solidní výpočetní výkon.
Závěr a zhodnocení
Na závěr jsem si nechal komentář ohledně účinnosti celého řešení. A to z jediného důvodu - pokud jde a otázku odhlučnění počítače, tak zde není co řešit. Sestava A7550 je nejtišším osobním počítačem, který jsem měl tu čest slyšet. Samozřejmě když vypnete veškeré zdroje hluku v místnosti a zaposloucháte se blízko ní, tak něco slyšet je (konkrétně zdroj, jelikož ten jako jediný samozřejmě odhlučněn není) a to navíc ve velice tlumeném podání, které není vůbec nepříjemné (kdyby se jednalo o mírný pískot, tak by to bylo úplně o něčem jiném - v tomto případě to je jen takové "broumání" nízkootáčkového ventilátoru ve zdroji). Jen pro upřesnění uvedu, že neberu teď v potaz počítače chlazené vodníky - těmi lze také samozřejmě docílit velice tichého chodu, ale momentálně je řeč o chlazení vzduchem (jelikož jsou i tací, kteří do "vodníka" nepůjdou ani za nic).
Ale jak jsem již řekl... míra produkovaného a slyšitelného hluku je na tak nízké úrovni, že pokud sedíte metr opodál a věnujete se... čemukoliv, tak to ani nebudete vnímat, pokud se na to nebudete vyloženě soustředit. V tomto směru tedy skříň Nexus Breeze získává značné plus. Bohužel její vadou na kráse je nevyřešené chlazení pevného disku, málo 3.5" pozic a také lesklá, černá povrchová úprava na kterou bych se pomalu bál něco položit, aby to na ni nebylo hned natrvalo vidět, přičemž svůj vlastní case běžně používám jako odkládací prostor - to by Breeze zřejmě bohužel nesnesl.
Záleží tedy na tom, do jakých podmínek byste chtěli Nexus Breeze nasadit. Pokud máte například počítač s RAID polem o čtyřech discích (třeba jako domácí velký sklad filmů pro volné chvíle) tak na Breeze můžete zapomenout a poohlédněte se po něčem jiném. Pokud byste ale chtěli třeba manželce udělat radost, tak z jejího chrchlajícího počítače byste mohl (pokud ovšem není na procesoru "postřelený vrtulník") rázem udělat "tichošlápka" (samozřejmě nevztahuje se to jen na manželky - i vy si můžete dopřát pohodu tichého chodu na sledování oblíbených westernů :-)).
Z toho vyplývá, že Breeze se nehodí ani na nějaké overclockerské orgie. Zkrátka a dobře své využití najde tam, kde se uplatní jeho nerušivý design a velmi tichý chod. Je vhodný i pro ty nejvýkonnější sestavy... nicméně poté by bylo zcela na místě nějakým způsobem vyřešit otázku chlazení pevných disků.
Závěrečné hodnocení skříně Nexus Breeze | |
Klady | Zápory |
Opravdu odhlučněná | Vysoká cena |
Kvalitní konstrukce | Chlazení disků |
Řešení proudění vzduchu | Málo 3.5" pozic |
Stíněné kabely k čelním konektorům | Lesklá povrchová úprava |
Cena sestavy A7550 - 28770 bez DPH |
Odděleně od skříně je nutné zhodnotit také celou sestavu. Ta byla navrhnuta za jedním účelem, který spočíval v naplnění toho, co započal Breeze. Minimální hluk. Proto byl obětován grafický výkon. Nicméně třeba na stříhání videa toto omezení mít vliv nebude. Je zkrátka stejně jako u všeho ostatního si potřeba ujasnit, co od počítače konkrétně požadujete. Na první pohled vám může Radeon 9600SE může připadat jako výsměch, ale když si vše patřičně přehodnotíte, tak můžete dojít třeba i k takovému závěru, že "Zajímavá sestava A7550" je sestava právě pro vás...
Počítačovou sestavu A7550 zapůjčila společnost Abacus, které tímto děkujeme.
Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz
Ten výkon je jinak k ničemu, na kancl nebo filmy je to škoda
Je to podobne jako u tichych PC mironet - oblozej vse ale pridaj 2 vetraky, kteryma unika teplo - proste bublina
P.S.: nexus nebrat, Chieftec rulezz www.chieftec.nl
Ide v poho na 2200MHz a otáčky na coolery sú 1000/min...
Tá grafika je na bežné použitie v pohode, ale krásne by sa tam hodila pasívne chladené geforca 6800 Ultra - cena by však stúpla o nejakých 30 litrov
ináč toto je vcelku dobrý článok, akurát mi tam pár vecí nesedí: http://www20.tomshardware.com/cpu/20041001/index.html
A navic ta deska ma vetrak na chipsetu, to je trochu moc... Mohli tam dat Zalmana, nebo neco. Oni daji na grafiku pasiv kuli hlucnosti a na chipsetu nechaji vetrak
Proste v tomto pripade je pouzita grafika NEVHODNA!! nie zla volba!, ak to oblozenie stisi ten turbo otackovy cooler na chipsete tak urcite stisi aj inak 3x menej hlucny cooler na 9600pro!!!
tot vsjo!
1. ta uzasna vzpera pod zdrojem... delalo se to ve starych EC aby to tak trosku vystuzilo vyklajici se bednu, chytlo grafiky a podeprelo zdroj. V echvili kdy osadim 4 a vice PCI kartama (jakoze jo!) tak to tak straslive zavazi, ze case s timhle vymyslem bych k sobe domu nikdy nepustil
2. design ujde... ALE!
ve skrini je pretlak a mel by tam byt spis vetsi podtlak... veskery teplo jde ven pouze pres ZDROJ... chudacek malej...
3. ZDROJ... v mym Aopenu H700B byl 350W/12cm co ma na +12V 18 amperu... tenhle nevypada nic moc...
4- zadne pridavne vetraky vzadu..
5. to protihlukove oblozeni nahore - ROFL... ani to neni po cely delce...
6. ty vykonnostni testy ste vazne nemuseli delat... testovat v grafice R9600SE je fakt sranda. mate bod za trpelivost. s pasivem se da sehnat i R9600 od Sapphiru za cca 3100 Kč. Jo a to propojeni misto z PCB kabelem fakt zajistuje super obraz...
7. SLYSET je pouze zdroj... a k cemu to je? Ja mam 2*8cm arcticy (potrebuji vymenit) + 12 v tom zdroji a slysim taky jenom zdroj. na to jak je to vsechno obaleny uz by nemuselo byt slyset skoro nic.
8. za 4550 bez dane uz mam 2 AOpeny H700B i se zdrojema... coz sou podle me 10x lepsi bedny jak tohle... ta troska molitanu prece neni tak draha.
Vzhledem k tomu že v současných počítačích (co se týče těch výkonnějších) se vzduchovému proudu nevyhneme, tak se musí udělat aspoň systém tunelů, aby jednou ohřátý vzduch necirkuloval dále, ale byl hnán rovnou ven, v ideálním systému by pak na vše stačil jeden větrák (tak jak mám doma)
problém žravých komponentů je dvojí - nejen že samy více topí, ale také o to více zatěžují zdroj, takže škodí vlastně dvojnásob...
to ICE: lepší je přetlak, větší hustota vzuchu má lepší tepelnou kapacitu a tím i větší schopnost chladit.
Není Pravda, že nelze chladit a odhlučnit disky, respektive Nexus prodává kazety na disk, které jsou v ČR špatně dostupné.
Sám jsem si koupil 400W Nexus Silent, který je výrazně tišší než třeba silent Forttron, o dost těžší a dle výrobce dává na všech větvích více. V mém kompu má výhodu, že při cca asi 200W spotřebě (ani ne) má hlučnost dle výroce deklarovaných asi 17dB. Tižší jsou jen fanless zdroje.
Vnitřek bedny nehodnotím a víc než pomalá grafika mi tam vadí 32bit Athlon a desky Abit.
Tu skříň bych si ale nekoupil, protože mám dva bílé Plextory a tam by byly jako pěst na oko. Radši mám tunel zezadu kompu na proc., který jede stejně většinou jen 800MHz při 1,3V a netopí.
Pokud mi nejde o grafiku a chci mit ticho, tak za tyhle prachy uz poridim notebook, a jeste si ho muzu brat sebou na cesty.
Pokud nemam tolik prachu a chci pc do kanclu, poridim si tichou slim masinu (digimatrix atd) a jeste to mam s muzikou.
No a pokud chci mit nadupanou tichou masinu, tak to stejne bez vodniho chlazeni nejde...
Ostatne za tyhle prachy by uz mohli nabizet case se zabudovanym vodnim chlazenim (i na zdroj) a to by pak bylo ticho...
IMHO se mi to cele zda za ty penize silene drahe
Toto je pouze náhled (slovíčkaření bez číselných ani jiných podkladů) na problém a podnět k vážnému zamyšlení se nad problematikou.
Dalsia pecka je ten 9600SE, to je vrchol geniality, v casoch ked je tu D3, HL2 klope na dvere
Ked uz nemate na PC Tuningu o com pisat, spravte radsej nejaku poriadnu recenziu napr. na USB2 pamatove kluce alebo na nove grafiky (GF6600, x700), ved uz sa predavaju na zapade.
MAm pocit ze kvalita clankov na PCT klesa, alebo skor tem na clanky
RE- navrhnute chlazeni disku jak autor clanku navrhl pres 3,5" sachtu, tak at si uvedomi, jakou ma tasachta rozmner, a jaky by tam narval nejvtsi vetrak, s jakou obvodovou rychlosti??? Jaky by potrboval prutok vzduchu okolo disku, aby se dalo mluvit o chlazeni??? Pak si z toho spocita potrebne otacky a dojde k tomu ze to trochu nedomyslel, protoze male se nerovna tiche.
RE pretlak/podtlak , tak je lepsi podtlak, mam to osobne vyzkousene! Do zadni casti mam namontovane 2 pomalobezne vetrky (120mm) ktere odsavaji vzduch z case, tam nastane takovy podtlak, ze se s kazde spary a netesnosti stane takovy maly pomyslny aktivni vetrak. Pak staci nepotrebne spary jednoduse utesnit a zesilit tak ucinek napriklad tem co jsou v okoli hdd ci gpu adostanete tak stejny chladici vykon za polovicni cenu s polovicni hlucnosti, nez kdyby jste to resili pomoci aktivnich chlazeni.
No a to bylo asi tak vsecko co sem vam chtel sdelit :o)
Teď mam komp docela hlučnej. Přu hudbě to nevadí ale když v CSku posloucham kroky oponentů, tak mi hluk pc docela vadí. WC to vyřeší
Navic si uvedom, ze o tom co bude v kompu nerozhoduje technik, ktery ho montuje!!!!
;)
ad2) to je asi klasika u serverů ? :-) tolik "slotů" na mechaniky jsem nevyděl za celý svůj hardwareový život ... :-)
Smeji se PCTuningu a jeho recenzim
http://case.tibby.sk
viz napr. http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=25878
Mám verzi 500 (500W zdroj, regulátor case FAN). Je na to plná záruka, daňový doklad k dispozici.