Tiché PC: Vzduchotechnika v PC skříni |
autor: Kwolek Jirka , publikováno 5.11.2003 |
Jelikož jsme se podobnou záležitostí zabývali dříve připomenu vám podstatnou část prvního článku o větrných tunelech v PC, nové řešení je popsáno v další kapitole.
Předem chci případné remcaly a věčné kritiky upozornit na to, že si nedělám nárok na to, že mé řešení je nejlepší nebo nejjednodušší - berte ho však jako výzvu - pokud něco umíte lépe a jednodušeji, klidně se tím podělte s námi :-)
Pokud se podíváte na některé overclockerské skříně s mnoha větráky (ty bývají nahoře, dole a občas i na bocích skříně), můžete snadno podlehnout dojmu, že takovéto chlazení nemá žádnou chybičku. Tedy až na hluk, který - jak se při této příležitosti tvrdí - je oprávněnou obětí efektivního chlazení. V diskuzích se mluví o tom, kolik že to větráků je "intake" (vhánějících vzduch dovnitř) a kolik že "out-takových" (odčerpávající vzduch ven). Druhá část lidí se zase vydává jiným směrem - zaměřuje se na problematiku chladiče procesoru. Zde pak není konce diskuzím o otáčkách větráků, materiálu a účinnosti radiátorů.
Modelový případ
Dejme tomu, že i vy se jednoho dne pustíte do úprav chlazení. Nejdříve si patrně pořídíte kvalitní chladič procesoru. Vše si pečlivě proměříte - bravo, jste o 10oC níže než jste byli u starého typu - to už stojí za to uvažovat o možnosti snížení otáček větráku. Ještě dát kryt... A safra, co to? Teplota roste, rozdíl oproti starému systému se snížil na mizerné 3oC. Asi nezbude než přidat další větrák (-ky) případně nechat skříň odkrytou - tak tento "kolovrátek" se opakuje denně v různých podobách snad tisíckrát...
Působení klasického větráku v uzavřené skříni bych nazval částečným tepelným "zkratem" - část horkého vzduchu (a tím i tepla) je větrákem chladiče nasávána zpět a cirkuluje falešným oběhem. Situaci zhoršují překážky a těsné prostory, od kterých se vzduch odráží. Pokud je skříň zavřená, vytvoří se u procesoru obvykle skutečný "horký kotel".
Jádro problému
Chladič procesoru typicky nasává vzduch o teplotě, která je ve skříni. Ta je však často o 10 -12oC vyšší než teplota okolí. Jelikož teplo musí být stejně odčerpáno, stoupá ve finále teplota jak ve skříni, tak i na procesoru - tato situace může vést až k občasným pádům systémů v parném létě, kdy jde referenční teplota okolí o nějaký ten stupeň nahoru.
Naštěstí abyste tento problém vyřešili, nemusíte dělat ve skříni notný průvan ani je nechávat odkrytou.
Původní řešení - viz článek:
Větrné tunely - to nejlepší pro chlazení
Pokud nechcete příliš klikat, shrnu toto řešení do dvou odstavců: Základem tohoto přístupu je dodávat procesoru vzduch o teplotě v okolí a co nejvíce zabránit "recyklaci" tepla. Za tímto účelem jsme vyrobili "wind tunnels".
Původní Windtunely nejsou nic jiného, než dodatečné (zde pružné, zvuko- a termo- izolační) roury vedené mezi boční stěnou skříně a chladičem procesoru. Ke chladiči procesorů je tak přiveden relativně chladný okolní vzduch. Vyšší tepelný spád (rozdíl mezi teplotou vzduchu a procesoru) způsobuje to, že vzduch který opouští chladič procesoru není navíc tak horký jak dříve - hravě ho zvládne odčerpat i větrák zdroje.
V původním článku je i postup výroby přímého Windtunelu z... PET láhve (viz, zde) - nové, alternativní řešení je prezentováno v následující kapitole.
{mospagebreak title=Výchozí stav a úprava větráku}Poznámka: Následující řešení není vhodné pro každou skříň - může však sloužit jako inspirace k obdobným úpravám.
K původnímu nápadu "tahat" vzduch zvenčí přibyl nápad použít velký 12cm větrák s extrémně nízkými otáčkami. Jako základnu pro experimenty jsem použil nedávno testovaný levný hliníkový case (více zde: Skříň Fortrex AL-750: hodně muziky za málo peněz).
Skříň je vybavena 12cm větrákem který je namontován na malém plastovém vzduchovodu.
Bohužel - větrák je velmi hlučný, navíc je skloněn nad deskou tak, že občas musí kolidovat s některými typy vyšších chladičů (pochopitelně záleží i na místě kde se na základní desce nachází socket procesoru).
Původní koncepci "odsávání vzduchu" jsem otočil a využil ve svůj prospěch, podívejte se jak:
Výchozí stav
Jako referenční chladič jsem použil Arctic Cooling Copper Silent 2 který je znám svým téměř neslyšným provozem. Nejedná se však o nejvýkonnější chladič - jeho silnou stránkou je výborné chlazení při téměř neslyšném provozu a tam směřujeme i my.
Snížil jsem otáčky původního 12cm větráku (na cca 1600/min) a otočil jej tak, že přes krátký vzduchovod fouká přímo na... pasiv / radiátor chladiče který je umístěn na procesoru. Po několika experimentech jsem zvolil chladič Spire / Speeze Falcon Rock II, hliníkový typ s měděným jádrem.
Zde je úprava větráku a tvar nového vzduchovodu:
Vzduchovod je slepený z 1mm silného plastu a k tělu větráku je připevněný oboustrannou lepící páskou.
{mospagebreak title=Finální provedení}Jako základní desku jsem (po několika zkouškách jiných typů) zvolil Soltek SL-75FRN2-RL která je vybavena čipsetem nForce2 Ultra 400 (recenze této desky se na PCtuningu objeví záhy) s dvoukanálovým řadičem paměti a řadičem RAID + SerialATA. Pro nás bylo důležité, že je deska vybavena tepelným ochranným obvodem Anti Burn System II a tak nehrozilo zničení procesoru.
Celou úpravu lze shrnout do těchto záběrů (vypadá to jednoduše ale zkoušel jsem několik základních desek a různé varianty chladičů i vzduchovodu):
Pasiv má výhodné umístění i správnou orientaci. Vzduch prochází žebrováním souběžně s osou větráku - vyústění toku je plánováno na protilehlé části pasivu (zřejmější to bude z dalších fotografii).
Spodní lem z pěnové hmoty (použil jsem karimatku :) kolem chladiče je nutný - bez něho se teplota CPU zvedne o 4oC.
Následující fotomontáž vysvětluje princip blíže:
Zadní otvor ve spodní těsnící pěnovce přivádí část proudu vzduchu k výkonovým tranzistorům umístěným za socketem. Ty jsou v tomto případě chlazené důsledněji než u klasického chlazení. Část vzduchu je také vedená na pasiv northbridge.
Závěr
Nejdříve se podívejme na kontrolní měření přetaktovaného procesoru Athlon 2500+ (11x166) na takt odpovídající modelu 3200+ (11x200MHz). Napětí bylo navíc zvednuto na 1.725V. Tato kombinace reprezentuje na chlazení nejvíce náročný procesor na platformě Socket A.
Měření probíhalo při uzavřené skříni.
Arctic Cooling "Copper Silent 2"
Přes vysoké teploty (musíte si uvědomit, že kalibrace čidel na různých deskách, stejně jako body měřění teploty, jsou rozdílné - není tedy 70oC jako 70oC) byl systém stabilní - i když musím uznat, že se pohyboval na hraně stability (tou je hodnota na "CPU diode" 75oC).
Příjemným překvapením byla téměř nulová úroveň hluku (používáme upravený zdroj a grafika byla vybavena jenom pasivem),
Windtunnel 2
Windtunnel přinesl snížení teploty o 2-3oC. I tento systém je téměř nehlučný, přesto o bych řekl, že Copper Silent 2 je o zlomeček tišší. Oba systémy vytvářejí zvuk na takové úrovni, že je "přehlučí" jen hlasitější harddisk!
Příjemné je že se potvrdil předpoklad o poklesu teploty ve skříni.
Článek má být motivací a zamýšlením nad tím, jak lze komplexněji řešit chlazení ve skříni. Potvrdil účinnost tohoto způsobu chlazení. Zároveň ukázal i na nové problémy - například na nutnost utěsnění vnitřního vzduchovodu a poukázal na to, jak moc současné top-procesory topí. U jakéhokoliv řešení po vypnutí větráku začala teplota prudce stoupat - na pasivu se nedala záhy udržet ruka (systém ABS II počítač vždy naštěstí vypnul).
Alternativní metodou by mohl být pružný vzduchovod - husí krk. Zde bych se přikláněl k tomu, aby byl co nejkratší a velkého průměru - nejméně 8cm.
Za zapůjčení komponent děkujeme firmám:
Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz
On ten cpu je dnes uz dost dobe osetreny a existuje od boxed chladicov az po Zalmany vela rieseni, ktore v principe postacuju.
Problem vidim inde:
Mam Chiefteca, velkeho. Vadi mi tam spevnujuca prepazka presne nad umiestnenim CPU, na ktoru navazuje zdroj (nastastie aj so spodnym vetrakom) a potom sa rozsiruje az po plnu sirku case a vlastne mi robi semi midi
Co to sposobuje?
Mam 9700pro a 4hdd. To je tak sakramentsky zdroj tepla, ze ked zacnu diskove operacie a do toho pustim na plny vykon grafiku, je to brutalne. To, co vyprodukuje CPU je zanedbatelne a chladic si s tym hravo poradi aj bez dalsich uprav, staci si pustit nieco, co zatazuje len cpu, napr SETI.
Nove generacie cpu su v tomto este lepsie, ich produkcia tepla je este nizsia(tvrdi sa to ;) )
Skor ma zaujima, ktory blbec dal zdroj tepla na spodnu stranu karty na grafike a stanovil to priemyselnym standardom a ako riesit tento zdroj tepla spolu s hdd.
Myslim, ze ak sa podari vysporiadat sa s tymito zdrojmi, cpu bude mat dost chladny vzduch aj bez dalsich vetrakov a naopak, myslim, ze ak sa riesi len cpu, zabijeme len jednu muchu jednou ranou, pretoze ak nemame Nobelovu cenu z dynamiky plynov, nikdy nedokazeme od cpu dostat ciastocne ohriaty vzduch smerom k hdd a grafike na chladenie a uz vyhriaty zase vyviest von.
Za povsimnutie stoji aj to, ze ostatni vyrobcovia vetrak na Radeon 9600 montuju a pritom na rovnakej frekvencii by tepelny vykon rozdielny byt nemal. Da sa teda bezpecne odmontovat vetrak na GPU? A co vykonnejsie XT? Vacsi pasiv a rovnako dolu vetrak?
http://www.anandtech.com/showdoc.html?i=1876
Od jakeho programu jsou ta okna na konci?
Prodava napr.: http://www.riegger.cz/fl.html
Thanks to DC za info.
http://www.3rsystem.co.kr/english/product/case/air.asp
na bartonovi 12.5×169 mam 50° a v casu 27°
co je ale hlavni na hdd mam 24° a predtim (bigEurocase) sem na nem neudrzel ruku...
ted jeste ten pasiv na grafiku - snad ten 12cm fan dokaze teplo vytahnout sam, dystak jim trochu pridam, zatim jedou na 4/10 vykonu a opravdu nejsou slyset...
celkove se mi system ztisil, ovsem ne tak jaxem doufal - v uzavreny skrini se ty zvuky nejak nasobej nebo co :-/
teplota je nizka (nahore neni vetrak jen mrizka)
- zdorj je taky promřížkovanej
- za předním větrákem v záslepkách je HDD Barracuda
- všechny větráky (3) běží na 1500 ot
je to good :-)
Taky je dobry semtam si vyluxovat pokoj :-)))
PEPE
PEPE
co to skusit polepit korkem - chystam se ho stejne koupit doma na dvere
videl sem prodavat neco menem akasa, ma nekdo skusenosti?
a co si stim vlastne polepil, kubiku, vsechno co se dalo nebo jen boky a treba strop skrine?
Pro úplnost: Asus A7N8X, Barton 2500+/3200+- (205*11,5), Vcore 1,725V, Gainward GF 4 Ti 4200/4600 (300/600), 2*256 MB OCZ 333 (410), 1x Barracuda V 80G.
Po 4-6 hod. hraní (Max Payne 2, Mafia, Vietcong...) dle SpeedFanu: CPU dioda 56st.
CPU socket 50st.
deska 36st.
harddisk 36st.
Myslím že po výměně za Zalmana a dodělání pořádný vzduchotechniky to půjde dolů a slyšet to skoro nebude.
PEPE
Akasa se prodava bezne v nemecku, maji ji i narezanou na miru pro Chieftecy, ale pripada mi dost draha. Za ten Tecsound jsem dal asi 1500 za dva metry, udelal sem s tim dva pocitace a este mi na treti zbylo. Nakolik jsem mel moznost to porovnat (tu Akasu jsem nemel v ruce), tak mi ten Tecsound pripada masivnejsi - vypada to jako lino polepeny vatou a na tom tenkej hadr.
Polepil jsem tim boky, strop a co se dalo vepredu. Navic jsem zjistil, ze je dobry mit na case dvirka pred mechanikama, protoze pomerne uspesne tlumi ty zvuky, ktery utikaj kolem mechanik :-)
Jedinej problem je, pokud obratis ventilator ve zdroji, protoze srouby drzici vetrak uvnitr ve zdroji jsou vetsinou po zamontovani do case castecne zakryty plechem - ale i to se da zvladnout.
momentalne mam ako pracovnu stanicu duron 1100 MHz, chladic nd 10 z ktoreho som dal dole ten huciaci ventilator a dal zo starsieho zdroja velky vetrak.
case je mini, ale je rozobraty a aj zdroj mam vonku. mam to na zemi a je to celkom tiche
ty dvirka mam taky dobra vec
ja sem jeste vymenil activ za pasiv na chipsetu a dal artic do zdroje od eurocase
ovsem v noci dys se vsechno stisi pripada mi hrozne hlasitej ja asi nebudu nikdy spokojenej -)
cos tam dal jardo muzes se rozepsat prosim?
Naprostá paráda a klid.
Mad Pepe
TAk kdo mi teda poradite jak to nejlip uchladit> je to s tim tunelem dobry????? Dik...
Zdroj Fortron s termočidlem jsem upravil už dříve, neboť hluk na výstupu "z bedny" byl i tak s originálním zdrojem na můj vkus značný. Na výstup regulačního obvodu jsem před vlastní ventilátor zařadil 4 až 5 diod a tím snížil otáčky tak, aby se při teplotě cca 15°C ventilátor ještě bezpečně roztočil.
Dnes jsem dokončil úpravu napájení pro ventilátory chladičů CPU a grafiky.
Použil jsem to nejjednodušší zapojení: 1 ks LM317, odpor, termistor.
Schéma zapojení a fotografie hotového bastlu najdete na http://home.tiscali.cz/mensikj/PCtunning
Místo odporu R1 jsem použil poduškový termistor 250 ohm, místo trimru R2 jsem dal odpor 820 ohmů (maximálně však 1 Kohm!).
Výstupní napětí tak lze nastavit od cca 5 do 9 V.
Termistor zajišťuje mírné zvyšování napětí při zahřátí vnitřku skříně PC.
Celý bastl jsem udělal samonosně na konektoru pro chladič procesoru tak, že vstupní pin LM317 jsem zapájel na vymontovaný kontakt konektoru(samice), který jsem pak opět zasunul, zbytek už snad zvládne zručný člověk dle obrázku.
U bodu pro mínus pól jsem pouze natavil izolaci vodiče (bez přerušení) a dokonale připájel odpor a vodiče ventilátorů.
Na procesoru je navíc chladič Titan D5TB(SuperSilent) s termočidlem pro automomní regulaci otáček.
Grafika ATI Radeon 9000 měla původně pasivní chladič, ale zželelo se mi jí, že celkem dosti hřála, tak dostala malý ventilátorek s omezenými otáčkami při napájení z tohoto regulátoru.
Athlon jede podtaktovaný na 121 FSB a při normální práci hlásí MBM teplotu kolem 35°C (počítač na zemi), při akčních hrách ale vylétne na 50°C a větrák se trochu více roztočí.
P.S. Původně jsem měl v BIOSu zapnuté volby WakeUp LAN a pod., jejich vypnutím KLESLA teplota CPU cca o 6-9°C, zajímavé, že?
Konečně jsem se donutil provést finální úpravu regulace větráků u svého PC AMD Athlon XP 1700+.
Zdroj Fortron s termočidlem jsem upravil už dříve, neboť hluk na výstupu "z bedny" byl i tak s originálním zdrojem na můj vkus značný. Na výstup regulačního obvodu jsem před vlastní ventilátor zařadil 4 až 5 diod a tím snížil otáčky tak, aby se při teplotě cca 15°C ventilátor ještě bezpečně roztočil.
Dnes jsem dokončil úpravu napájení pro ventilátory chladičů CPU a grafiky.
Použil jsem to nejjednodušší zapojení: 1 ks LM317, odpor, termistor (cena celkem do 50 Kč).
Schéma zapojení a fotografie hotového bastlu najdete na http://home.tiscali.cz/mensikj/PCtuning">http://home.tiscali.cz/mensikj/PCtuning Místo odporu R1 jsem použil poduškový termistor 250 ohm, místo trimru R2 jsem dal odpor 820 ohmů (maximálně však 1 Kohm!).
Výstupní napětí tak lze nastavit od cca 5 do 9 V.
Termistor zajišťuje mírné zvyšování napětí při zahřátí vnitřku skříně PC.
Celý bastl jsem udělal samonosně na konektoru pro chladič procesoru tak, že vstupní pin LM317 jsem zapájel na vymontovaný kontakt konektoru(samice), který jsem pak opět zasunul, zbytek už snad zvládne zručný člověk dle obrázku.
U bodu pro mínus pól jsem pouze natavil izolaci vodiče (bez přerušení) a dokonale připájel odpor a vodiče ventilátorů.
Na procesoru je navíc chladič Titan D5TB(SuperSilent) s termočidlem pro automomní regulaci otáček.
Grafika ATI Radeon 9000 měla původně pasivní chladič, ale zželelo se mi jí, že celkem dosti hřála, tak dostala malý ventilátorek s omezenými otáčkami při napájení z tohoto regulátoru.
Athlon jede podtaktovaný na 123 FSB a při normální práci hlásí MBM teplotu kolem 35°C (počítač těsně nad zemí na podložce proti nasávání prachu, to považuji za důležité!), při akčních hrách ale vylétne cca na 50°C a větrák se trochu více roztočí.
P.S. Původně jsem měl v BIOSu zapnuté volby WakeUp LAN a pod. nepotřebnosti, jejich vypnutím KLESLA teplota CPU cca o 6-9°C! Zajímavé, že?
Budeš tam mít vítr jakejs nikdy neviděl.Je to trochu divný ale u nás to takhle funguje celkem dobře.
no, ja mam iny problem, ale tiez sa tyka vzduchotechniky.
idem si kupit via epia m10000 maticnu a problem nastava v bode kupi psu (zdroja). nakolko tato doska (s procakom, grafikou, 5.1 zvukovou, lan, usb 2.0, firewire...) zerie v priemere nieco okolo 12W!!!!!!!!!!! nepotrebujem full size, ani micro size zdroj, ale zisiel by sa mi taky, aky pouzivaju napr na www.mini-itx.com (55w, resp. 90w). je super nie len svojou velkostou (v podstate plosak), ale aj tvorbou tepla. a tu je problem. KDE HO KUUUPIT? POMOC, POTREBUJEM POMOC!!!
Nasávání vzduchu k procesoru (podtaktovaný XP 2500+ Barton v desce A7N8X DeLuxe) mám rovněž z boku, jen místo složité konstrukce "Windtunnelu" jsem okolo vykuchaného těla větráku namotal pár závitů obalové PE pěny a zastřihl ji nůžkami. Teď v zimě musím mít v housence molitanový špunt zmenšující její průřez asi na desetinu, jinak je tah komína takový, že vynese na střechu pytlík od svačiny.
Jediný problém je s harddisky. I když jsou v U profilu z měkkého hliníku přitmeleném na dno polyuretanovou zalévací hmotou, v noci je slyším. Prý existuje nějaká utilitka, která umí zpomalit otáčky i přístup disků Barracuda IV a tím je ztišit. Nevíte někdo kde je k mání ?
Dále mám disk IBM a ten hučí vysokým tónem, i když ho dáte do čehokoliv.
Napadlo by někoho něco ?
Ovsem aby tunel nenasaval teply vzduch od zdroje, ktery je nad vyvodem z wind tunelu a ktery fuci teplo,musel jsem pomoci stejneho potrubi odklonit vyfuk ze zdroje nad pocitac z venku.
Vysledek: pokles teploty full uploadu CPU z 58 na 51 stupnu a teploty v casu z 42 na 34 stupnu.:}
Videl bych to spis na Nexus nebo Zalman. Jeste lepsi sou pry Tagan, ale nevim jestli se u nas prodavaj.
stranky s ACE Design SilenTec http://www.adesign.cz/silentec.html
packarda? Absolutně bez aktivního chladiče, všechno to řeší pasivní chladiče. Nevýhoda je, že se v tom člověk nemůže hrabat, protože, když to otevřete, naserete si do kapsy.
Ztrácíte záruku.
www.silent.wz.cz tato frma dělá absolutně tiché počítače i úplně pasivní, již několik let . Sám od nich jeden komp mám - neboť ho mám v obýváku a s manželkou byly stále dohady - nyní jsem spokojen ( teda Ona je spokojena ) a můžu na kompu vklidu dělat .
Reseni bylo nasnade -> vymena bocnice Eurocase s vestavenym vetrakem. Ten hned letel do kose a nahrazen byl AC 12mm/1200ot. Do zadni steny pod zdroj prisel dalsi 9mm/1000-2500ot AC. Tzn. jeden 12mm na vstup a 3 ruzne na vystup, vse s reg. otacek, s drobnou upravou (hlinik potazeny spec. filcem) sani u 12mm vetraku tak, aby sel studeny vzduch napred pres disky. Ani pri nejdrsnejsi zaparce v lete (v mistnosti 28 C) nestoupla teplota na chladici grafiky pres 48 C, vetsinu roku se drzi do 42. CPU max. 40 a disky 38.
Nejlepsi na te cele veci je, ze cely vtip je v tom ze skrin dycha, ale pritom je tissi nez kdyby byla jen perforovana, protoze lopatky vzduchu samy o sobe pohlcuji vice hluku, nez jaky by se dostal pres perforaci skrine.
Pokud by mel nekdo zajem, s radosti zaslu snimky.
Mimochodem až někoho napadne dát si na tranďáky které jsou u vetšiny desek práve na místě kde je ta úžasná antistatická pěna, tak se možná bude moc divit co mu to tam divně smrdí.
Heheh, jak nedávno pravil přítel docent Azbest, Vás chlapče bych chtěl mít za požárního technika :-D
mam tichý počítač,ve predu pod dvd(pred HDD)mam 8cm větrák na poloviční otáčky,který odsává vzduch v zadu pod zdrojem taktéž a ještě nad procesorem odsává zdroj,který je můj problém všechno krásně chladí a je to tiché jenom ten zdroj řve zkoušel jsem ho vyčistit ale moc to nepomohlo poraďe prosím,jestli nekdo neví co s tím.předem díky za odpověď.