Hlavní stránka Návody Úpravy: snížení hluku Větrné tunely - to nejlepší pro chlazení
Větrné tunely - to nejlepší pro chlazení
autor: Kwolek Jirka , publikováno 9.12.2002
Větrné tunely - to nejlepší pro chlazení
Tento nápad, i když je poměrně jednoduchý, je k viděni opravdu zřídka. A to je opravdu škoda, neboť neexistuje nic, čím byste mohli chlazení procesoru zefektivnit jednodušeji, než právě "větrnými tunely" (název "wind tunnels" považujte za můj copyright :-) Když jsem shrnul veškeré své zkušenosti v této věci, vznikl zajímavý a bohatě ilustrovaný popis dvou konkrétních "kauz". {mospagebreak title=Problém - aneb jádro pudla}

Předem chci případné remcaly a věčné kritiky upozornit na to, že si nedělám nárok na to, že mé řešení je nejlepší nebo nejjednodušší - berte ho však jako výzvu - pokud něco umíte lépe a jednodušeji, klidně se tím podělte s námi...

Auto s airbagy avšak... bez dveří

Pokud se podíváte na některé overclockerské skříně s mnoha větráky (bývají nahoře, dole a občas i na bocích skříně), můžete snadno podlehnout dojmu, že takovéto chlazení nemá žádnou chybičku. Tedy až na hluk, který, jak se při této příležitosti tvrdívá, je jakoby oprávněnou obětí efektivního chlazení. V diskuzích se mluví o tom, kolik že to větráků je "intake" (vhánějících vzduch dovnitř) a kolik že "out-takových" (odčerpávající vzduch ven). Druhá část lidí se zase vydává jiným směrem - zaměřuje se na problematiku chladiče procesoru. Zde pak není konce diskuzím o otáčkách větráků, materiálu a účinnosti radiátorů.

Dejme tomu, že i vy se jednoho dne pustíte do úprav chlazení. Nejdříve si patrně pořídíte kvalitní chladič procesoru. Vše si pečlivě proměříte - bravo, jste o 10oC níže než jste byli u starého typu - to už stojí za to uvažovat o možnosti snížení otáček větráku... Ještě dát kryt... A safra, co to? Teplota roste, rozdíl oproti starému systému se snížil na mizerné 3oC. No co, nezbude než přidat další větrák (-ky) případně nechat skříň odkrytou, no co, je to škaredé ale zato účinné... a tak dokola. Tento "kolovrátek" se opakuje denně tisícekrát... a při tom je část úsilí vlastně zbytečná.

Větrné tunely - to nejlepší pro chlazení

"Syndrom zavřené skříně" se povětšinou řeší lepší ventilaci. Zde se pak téměř vždy předepisuje metoda "větší průvan" - i my jsme to tak dělali. Dva "out-take" ventilátory nahoře, 1ku a 2ku občas doplní 4ka, přičemž funkcí "zásobovače" studeným vzduchem plnívá pozice č 3.

Ve skutečnosti je však v této rozvaze díra "jako vrata" - oběh vzduchu je totiž u procesoru často takový:

Větrné tunely - to nejlepší pro chlazení
kauza č. 1 - hlučné stolní PC

Takovou situaci bych nazval tepelným "zkratem" - část horkého vzduchu (a tím i tepla) je větrákem chladiče nasávána zpět a cirkuluje falešným oběhem. Pokud by se jednalo čističku odpadních vod, je to jako vyhazovat část nečistot do... toku vstupujícího právě do čističky.

Poznámka: Situaci zhoršují překážky a těsné prostory, od kterých se vzduch odráží. Pokud je skříň zavřená, vytvoří se u procesoru skutečný horký kotel (viz. obrázek - chladič procesoru je zde jako ve studni).

Kauza 2: Ještě větší problém jsme měli u 2 procesorového serveru (2x Athlon 2000 MP) - zde je potencionální koncentrace tepla ještě vyšší.

Větrné tunely - to nejlepší pro chlazení
kauza č. 2 - příliš topící server

Proč to všechno...

Zjednodušeně můžeme říci, že chladič procesoru typicky nasává vzduch o teplotě, která je ve skříni. Ta je však často o 10 -12oC vyšší než teplota okolí. Jelikož teplo musí být stejně odčerpáno, stoupá ve finále teplota jak ve skříni, tak i na procesoru - tato situace může vést až k občasným pádům systémů v parném létě, kdy jde referenční teplota okolí o nějaký ten stupeň nahoru.

Naštěstí abyste tento problém vyřešili, nemusíte dělat ve skříni notný průvan ani je nechávat odkrytou...

{mospagebreak title=A jeho možné řešení...}

Náš úkol je tedy jednoduchý - dodávat procesoru vzduch o teplotě okolí a zabránit "recyklaci" tepla. Za tímto účelem zde máme již zmíněné "wind tunnels". Výsledek by měl vypadat jak níže (potom se podíváme, jak takové tunely zhotovit prakticky).

Větrné tunely - to nejlepší pro chlazení

Wind tunely nejsou nic jiného, než dodatečné (zde pružné, zvuko- a termo- izolační) "roury" mezi boční stěnou a chladičem procesoru. Ke chladiči procesorů je tak přiveden relativně chladný okolní vzduch. Vyšší tepelný spád (rozdíl mezi teplotou vzduchu a procesoru) způsobuje to, že vzduch který opouští chladič procesoru není navíc ani příliš horký - hravě ho zvládne odčerpat i větrák zdroje.

Poznámka: Zkoušeli jsme i jiné varianty - větráky jsme umísťovali přímo na bočnici, vzduch jsme "tahali" ze zadní stěny... nic však nepřekonalo wind tunnel výše zmíněné koncepce (efektivita byla nižší).

Větrné tunely - to nejlepší pro chlazení

Kauza 1 - www server

Finální řešení serverové skříně (ve skříni jsou tři dodatečné větráky) - teplota procesorů byla:

  • při uzavřené skříni 60C
  • při otevřené bočnici 52C
  • s "wind tunnels" 50C, což je méně, než když byl počítač bez krytu!

Výroba "serverového řešení" trvala 2h a stála cca 160Kč.

Poznámka: za absolutní hodnoty uváděných teplot neručím - desky nemívají teplotní čidla kalibrované (to je také důvod, proč nelze srovnávat výsledky dosažené na různých sestavách). Za co však ručím, jsou rozdíly zde uváděných teplot.

Kauza 2 - desktopový počítač

Díky "wind tunelu" jsem si mohl dovolit snížit otáčky větráku procesoru z 3800 na 2600 ot/min, přičemž teplota CPU ještě mírně klesla (o cca 1C, z 52 na 51 při 100% zátěži). Snížila se i teplota základní desky - o 2C.

Větrné tunely - to nejlepší pro chlazení

Pojďme se podívat, jak takové tunely zhotovit... například z PET láhve a kousku pěnovky co bývá v krabici pod základní deskou.

{mospagebreak title=Výroba otvoru}

K výrobě tunelu budete potřebovat toto nářadí: nůž, vrtačku a kmitací pilku (i když bez té se lze obejít - neobejdete se však bez jisté dávky zručnosti a šikovnosti). Jako lepidlo a zároveň těsnící hmotu použijeme obvyklý silikonový tmel (za cca 60Kč). Kromě úpravy bočnice skříně nebudeme upravovat (brousit, řezat, vrtat) nic jiného - ztráta záruky tedy nehrozí.

Pokud budete chtít, můžete si v prodejně GMelectronic pořídit elegantní pochromované rámečky.

Poznámka: K úpravě se hodí pouze skříně se samostatně odnímatelnými bočnicemi.

Dvakrát měř, jednou řež

Perfektní vytyčení pozice tunelu je velmi důležité (vyosení by nemělo překročit 5mm) - pokud se to podaří, je možné udělat tunel prakticky natěsno - bude tak nejúčinnější.

Nejdříve polepíme čelní plochu bočnice širokou lepící páskou (hodí se obvyklá role o šíři 5cm). Páska má dvojí účinek - chrání před poškrábáním a lze po ní psát centrofixem.

Větrné tunely - to nejlepší pro chlazení

Na okraje správného panelu (bývají stranově rozlišené) si co nejpřesněji vyznačíme osy vedoucí ke středu chladiče. Tyto osy si můžete předem mírně označit na rámu / kostře počítače.

Větrné tunely - to nejlepší pro chlazení

Další fázi je vyvrtání pilotního otvoru v předpokládaném středu. Můžete zkusit několik metod na zjištění excentricity otvoru - nezapomeňte však, že pouhý pohled nestačí, je zde velké nebezpečí, že se nebudete dívat kolmo (tip: na chladič jsem dočasně nalepil prázdny kelímek od jogurtu s vyznačeným středem).

Větrné tunely - to nejlepší pro chlazení

Podle vašich zjištění korigujte pozici středu a nakreslete správné osy (pokud použijete kmitací pilku není pozice pilotního otvoru důležitá - nevadí že není ve středu). Vyznačte kružnici o průměru 75mm (já jsem prostě okroužil vnitřek kotouče z lepící páskou).

Řezání...

Metod řezání je několik, já jsem použil kmitací (přímočárou) pilku s plátkem na řezání kovů (doporučuji koupit nový). Plech si položte mezi dva dostatečně vysoké a robustní špalíky (vždy dbejte bezpečnosti práce a používejte ochranné pomůcky). Začněte řezat od pomocného otvoru vzdáleného 10mm od okraje řezu.

Větrné tunely - to nejlepší pro chlazení

Řezat oblouk není snadné (ani v 1mm plechu) - plátek se silně zahřívá třením. Postupujte s citem (netlačte, nechejte pracovat pilu), občas řezání přerušte. Plátek můžete mazat strojním olejem.

Větrné tunely - to nejlepší pro chlazení

Větrné tunely - to nejlepší pro chlazení

Okraj řezu a případné nerovnosti vyrovnejte brusným papírem na kov.

Alternativní metody

Jednou z alternativních metod je poměrně zdlouhavé vykružování. Stačí doprostřed přišroubovat otáčivé rameno a tvrdým předmětem (vrtákem, důlčíkem, kouskem řezacího plátku) fixovaným na určitém rádiusu (35-40mm) můžete kroužit až do zemdlení. Jde to pomalu ale můžete, pokud máte robustní přípravek, kroužit zatímco sledujete televizi.

P.S. Slyšel jsem o vykružovacím přípravku postaveným ze stavebnice Merkur.

Pokud jste zruční, můžete zkusit použít vysokootáčkovou modelářskou bruskou (dremmel). Lze vlastně použít cokoliv co "dělá hezké díry" - samozřejmě také laser, raznici, strojní vykružovačku atd. ;-)

Pokračování na další straně...

{mospagebreak title=Výroba tunelu}

Při hledání vhodné "roury" jsem narazil na možnost použití PET láhve. Podívejme se, jak ji využít.

Větrné tunely - to nejlepší pro chlazení Větrné tunely - to nejlepší pro chlazení

Z láhve vyřežeme střední rovnou část. Já jsem si pomohl trafopájkou podloženou knihami. Výška by měla být o dost nižší než délka tunelu. PET roura bude totiž pouze "objímkou" pro pružný válec stočený z pěnovky.

Montáž PET roury

Zkusil jsem rouru zafixovat průhledným silikonovým tmelem - s úspěchem. Podívejte se jak:

Větrné tunely - to nejlepší pro chlazení

Ve finále byla vrstva tmelu ještě vyšší. Pokud máte prst namočený na namydlený, můžete silikon perfektně vyrovnat.

Větrné tunely - to nejlepší pro chlazení

Rouru jsem opatrně zatížil knihou a nechal 2 hodiny v klidu (cílové pevnosti spoj dosáhne až po cca 6h).

Krejčovství

Další fáze bude pro někoho obtížná, pro někoho snadná - nyní je třeba vyrobit z obdélníku pěnovky co nejpřesněji válec, který se nejdříve do PET roury volně vsune (fixuje se lepící páskou) a po potvrzení správnosti rozměrů a pozice se zde vlepí naostro (lepidlem, silikonem).

Poznámka: můžete použít kousek karimatky nebo pěnovku z krabice od základní desky.

Větrné tunely - to nejlepší pro chlazení

Výhodou mého nápadu je možnost seřízení délky a pozice vnitřní roury před konečnou fixaci lepidlem. Pokus si s tím pohrajete, můžete dosáhnout přesnosti 1 - 2mm.

Poznámka: pěnovka zároveň slouží jako tepelná (to není vůbec zanedbatelné) a zvuková izolace.

Finální výsledek

Větrné tunely - to nejlepší pro chlazení

Větrné tunely - to nejlepší pro chlazení

Pokud se stavba povede, je na vás, jak naložíte s lepší účinnosti chlazení. Já osobně doporučuji snížit především otáčky ventilátoru (např. odporem 39 - 47 Ohm vletovaným do černé větve větráku chladiče). Kdo bude chtít, může zkusit i malý "mod" - může pouvažovat jak elegantně osvětlit svůj "wind tunnel" led diodami či výbojkou se studenou katodou.

Přeji hodně úspěchu při stavbě.

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
9.12.2002 13:53:31   0.0.0.xxx 5372
Ideální řešení. Nápad s PET lahví je geniální. Opět se mi potvrdilo, že jsem vlastně tupan, protože jsem si už dlouho lámal hlavu jak na to, ale tohle mě nenapadlo - přitom: jak snadné. Efektivnost maximální, chybička jediná: při výměně základní desky hrozí, že chlazení na nové desce nebude v ose původní, takže to není vhodné pro šílence, co mění komponenty jako ponožky :-))) Chtělo by to tu rouru ohebnou a uchycenou na obou koncích - viz Monima a její předražená nábídka hadice.
29.8.2005 02:12:56   85.27.15.xxx 7255
Ja jsem mel to stesti, ze jsem si koupil Case ve ktere tento tunel jiz primo byl a to jsem ani nevedel, ze v ni je, nebo ze je to tak uzasne reseni. Problem nastal, kdyz jsem si koupil tichy vetrak na CPU. Je moc vysoky a tak jsem si tunilek musel oddelat (nastesti to normalne slo) a zbyla mi jen mrizka v bocni stene!
Kazdopadne vrele doporucuji vynikajici a krasnou serverovou bednu AOpen H700b!)
11.2.2006 09:53:37   83.208.247.xxx 4552
No ideální asi ne přemýšleli jste někdy nad tím dát si do bočnice 12cm větrák?Já jo protože když už to dělam tak chci to nej.Takže sem si koupil větrák coolermaster 12cm.A pak sem hledal nějakou mořnost jak udělat levně al epřesto elegantně nějaký pěkný airtunel a narazil sem na tenhle článek.Pet lahev se mi zdála sqělá, tak sem hned šel a hledal sem petku co má 12cm průměr ale ouha žádná taková neexistuje ani pepsi neni tak velká.A proto se nedá u větších větráků použít.BTW kdyby někdo měl ještě nějaký nápad byl bych moc rád kdyby mi ho napsal na dockthorr@seznam.cz protože já sem toho ještě moc nevymyslel.
9.12.2002 13:57:50   0.0.0.xxx 5454
Pouzivam v podstate to same jenom s tim rozdilem ze nemam oddelitelne steny a proto PET lahev usti do dvou prednich 5a1/4 pozic, ale zajimalo by mne jestli ma nejekej hlubsi vyznam ta pena, ja mam je lahev a nijak se to netrepe a nehuci
9.12.2002 14:06:12   0.0.0.xxx 4450
Ja už vyše roka používam podobné riešenie. Vzduchovod z papiera mám však uchytený k ventilátoru chladiča procesora.

Odkaz na nekvalitné fotografie z web kamery:

Fotografia počítača - bočná strana (nasávanie vzduchu)
http://web.naex.sk/mrba/poc2.jpg

... 64 + 49 dier (to vŕtanie dalo zabrať, ale stálo za to)
... pri plnej záťaži až o 7°C nižšia teplota procesora (48°C namiesto 55°C)

Fotografia počítača - vnútro
http://web.naex.sk/mrba/poc3.jpg
9.12.2002 14:06:44   0.0.0.xxx 5253
A uz je to tady zase. Clovek by si rad vytisknul clanek a pak si ho v klidu nekde prectl, ale zobrazuje se k tisknuti jen jedna kapitola. :-( Da se s tim neco udelat?
9.12.2002 14:21:00   0.0.0.xxx 5450
jo da hned se na to mrknu
9.12.2002 14:21:28   0.0.0.xxx 5156
Na toto tema jsem psal uz nekdy drive (snad i na jinem serveru). Je to opravdu nejlepsi reseni chlazeni a zaroven odhlucneni CPU. Bohuzel ma i negativni ucinek a to zvyseni teploty v case diky ztizene cirkulaci vzduchu. Vzhledem k teplotnim vydajum dnesnich komponent (zejmena pevnych disku, ktere topi i na 65 stupnu) muze dochazet k jejich prehrivani (nejvice se projevi u maximalne pretaktovanych grafickych karet) a tim i snizeni zivotnosti.
9.12.2002 14:40:51   0.0.0.xxx 5553
Nic jiného se nedá dodat, než že je to nádhera. Super řešení za pár babek.
9.12.2002 14:52:19   0.0.0.xxx 5354
Teda nestacim se divit, porad mi vrtalo hlavou, jak to udelat co nejelegantneji a tohle nema chybu. Potom co jste utekli od zive jste jednicky. Jen tak dal.
9.12.2002 15:36:14   0.0.0.xxx 5453
Taky pouzivam windtunel. Me se misto PET lahve osvedcila nadoba od Nesquicku, ma hodne podobnej prumer jako chladic na Pentium 4... Teplota pred a po uprave se neda srovnavat...
9.12.2002 15:53:33   0.0.0.xxx 5551
Aj mne napadlo, ze sa na to viac hodi ohybna hadica, lebo nechcem vrtat diery do skrinky. Doma tusim mame nejaku zo stareho vysavaca, tak skusim s tym nieco urobit... Ked budu nejake vysledky( niekedy v januari ), tak sa ozvem.

PS: dobry clanok, nieco take mi nikdy nenapadlo.
9.12.2002 16:54:39   0.0.0.xxx 5853
... a namontovali mi to asi před 14 dnama na ***Tydli.
Edit: Tento prispevek hranicil s reklamou, proto byl mirne upraven. Dekuji za pochopeni.
9.12.2002 17:33:31   0.0.0.xxx 5554
Mnoo, pokud se ti lahev dotyka pasivu chladice, tak muze rezonovat. Jinak material te roury by mel byt pokud mozno co nejlepsi tepelny izolant, aby se teplo v casu co nejmene dostavalo do roury a bylo nasavano zpatky na CPU.
9.12.2002 18:01:37   0.0.0.xxx 5454
V OBI prodavaji specialni nastavec na vrtacku (je treba koupit ten na kov)a dira je hned hotova a neni zubata. Jeste jeden figl. Kdyz uz se vam povede neco jako predvedla redakce u tech der na serveru tak staci pouzit kousek izolace (podelne ji rozrizneme)z koaxu tu na tu diru nasadime. Hned to vypada profi. ))
9.12.2002 18:11:46   0.0.0.xxx 5554
Kdo zvas nechce investovat cca 600 do naradi tak si kupte v OBI ohebny igelitodratovy tunel a muzete si ho pridelat na diru co ma kazda skrin v zadni casti pro montaz dalsiho odsavaciho ventilatoru.

PS: uvadim dalsi sileny pokus ::: Pouzil jsem pouze velky ventilator na odsavani vzduchu a ten na chladici jsem odstranil (je nutne tunel pridelat jak na chladic tak na case). Athlon XP to prezil, ale je to uz o usta. ))

Ted pouzivam chadic Thermaltake Volcano 7+ a takovyhle blbosti mne uz nezajimaj.
9.12.2002 18:46:36   0.0.0.xxx 5552
Tento prispevek obsahoval nevhodny text, proto byl smazan. Fx
9.12.2002 18:48:47   0.0.0.xxx 5255
super clanek ... akorad me stve ze ja vyhodil prachy za case od firmy antler - kerej uz to ma udelany profi (jako tunel od chladice prociku )... kdy by me takovahle vec napadla drive nez sem potreboval chladit 3,06Ghz .. tak sem mohl usetrit ale jinak fakt povedenej navod ...
9.12.2002 19:14:03   0.0.0.xxx 5552
ohebná by mohla být vytažená zezadu vysávacím větrákem a ten bych zkusil dát někam mezí zdroj a horní 5,25" mechaniku.
9.12.2002 20:15:25   0.0.0.xxx 5253
Někde jsem slyšel, že se dá taky použít takový to pěnový rourovitý těsnění na potrubí s průměrem 10 cm. Je levný, celkem ohebný a jelikož je to pěna, tak by i mohlo celkem dobře izolovat. Co si o tom myslíte? Právě jsem do casu (middletower) nacpal 5 přídavnejch větráků, tak bych klidně mohl jeden obětovat na nasávání vzduchu do tunelu :-)
9.12.2002 20:34:00   0.0.0.xxx 5256
Podle mě je úplně nejjednodušší použít obyčejné kleště na plech .....
9.12.2002 22:28:46   0.0.0.xxx 5451
zpomaleni vetraku:

(např. odporem 39 - 47 Ohm vletovaným do černé větve větráku chladiče)

Ja si myslim ze do CERVENE vetve vetraku, jinak nebude spravne fungovat RPM monitoring

viz neco k tematu o reg. vetraku:
http://helium.webz.cz/hw/fan_reg_1.html
9.12.2002 22:29:43   0.0.0.xxx 5552

S tim HDD jste to krapet prehnal nemyslite ? Max je 56°C bez zadneho chlazeni v supliku (tyden nonstop provozu). Vic to proste nejde (to bych uz musel asi zavrit do drevene bedny )


PS: 56°C je prilis moc, natoz 65°C ...

10.12.2002 07:02:31   0.0.0.xxx 5356
Jde o to jaky disk. Seagate 60GB/7200 mi bez pridavneho chlazeni hlasi teplotu cca 35°C a Maxtor stejnych parametru ma i s pridavnym chlazenim 55°C (hodnoty ziskany pomoci speedfan). Bez chlazeni sel maxtor az na 64°C. Mam ale pocit ze mereni teploty disku neni prilis presne.
10.12.2002 07:09:14   0.0.0.xxx 5755
Wind tunely nejsou spatne ale jak spravne podotknuto po vymene desky muzou byt k ho...:-))Me osobne se osvedcil jiny zpusob a to vzit flexu a vyriznout nahore v case otvor 5x10cm a pres nej dat sitku.Bez vetraku.To znamena ze horky vzduch co nestacej odsat vetraky jde sam dle fyziky vzhuru a volne mimo case.Osvedcilo se mi to natolik ze mi sla teplota dolu o 10stupnu.A je to opravdu tiche reseni:-))
10.12.2002 07:16:13   0.0.0.xxx 5652
Take se chystam neco takoveho udelat - a rvouci bestii z PC rozhodne mit nechci, tohle je opravdu dobre reseni Ovsem ja mam bigtowera Chieftec, ktery ma mezi stropem case a deskou jeste prepazku, pres kterou asi moc tepleho vzduchu nevystoupa. Ja se chystam udelat toto: Nad CPU vhanet teply vzduch z boku a vysavat ho pomoci Windtunnelu. Ale kdovi, mozna tam dam vodnika a na vetracky se vykaslu
10.12.2002 08:50:19   0.0.0.xxx 5653
zajimalo by me, co je to case a kde se da koupit, docela se mi libi...
jinak docela fajn clanek
10.12.2002 08:53:20   0.0.0.xxx 5256
Maxtory 9 a Westerny JB dosahuji az k 70°C. pokud nechladis samozrejme. mel jsem tu pripada co mel dva disky nalepeny na sobe a nad tim flopinu a strasne se divil ze mu disky odesly na vecnost.
10.12.2002 09:20:35   0.0.0.xxx 5452
Clovece, zkousel jste nekdy takovou diru do bocnice vyrobit ? Velice rychle byste prisel na to, ze to neni tak jednoduche. Ten plech, ackoliv neni nijak zvlast tlusty, je tuhy jak svina - clovek ma co delat, aby to tam vypizlal a neposkodil pritom okoli. S nuzkami na plech nemate sanci - jak byste se tam pri strihani vytocil ? Leda ze byste tam vyvrtal po obvodu vetsi diry a ty potom prostrihl - jenze pak budete zase muset vyrovnavat a pilovat ty vznikle zuby a to je prace pro otroka... Mnohem zajimavejsi reseni je ta kmitooska nebo ten kruhorez na vrtacku, jak tu kdosi nahore zminoval, ale zajimalo by me, jestli by ten kruhorez takoveto velke lochny vubec utahl ?
10.12.2002 09:41:16   0.0.0.xxx 5555
Třeba by pomohl tzv. husí krk, lehká tvarovatelná trubka, měla by být k sehnání v obchodech elektroinstalačním materiálem.
10.12.2002 09:49:23   0.0.0.xxx 5456
Neprehnal. Mam doma dva disky oba 7200ot. Ten prvni 20GB Seagate Barracuda hreje pri plne zatezi 37 stupnu. Druhy 60GB Maxtor Diamond Plus 9 pri plne zatezi onech 65 stupnu!!. Toto jsou presna cisla, ktera mi hlasi S.M.A.R.T.. Externi teplota disku je samozrejme nizsi.
28.7.2005 11:36:52   147.232.34.xxx 5656
mozem potvrdit. maxtor disky su vykonne ale hreju sa jak svine. ja som mal 2 maxtory pripojene na pridavny RAID radic v PCI slote v stripped mode. pod 1-2 hodinach grabovania videa z dig. kamery boli tieto disky na dotyk dost horuce. neviem kolko mali stupnov lebo SMA udaje je problem vytiahnut z diskov pripojenych na RAID a v tej dobe som nenasiel ziasny schopny program. teraz ho uz mam ale momentalne nepouzivam raidove pole. pri zatazi ma moj disk 46 st.C. ked som pred neho namontoval 80 mm vetrak tak mal 29 st.C. skrinku mam dost vetranu.
10.12.2002 10:05:24   0.0.0.xxx 5552
Jo, presne tohle jsem si koupil v podobnem obchode pri vrtani sve prvni diry do casu (tenkrat jsem ji ale delal do zadni casti, misto te mrizky). Vrtany material je treba PORADNE upevnit. Bohuzel to se u zadni casti casu moc dobre udelat neda. Diky tomu material rezonuje a misto rezani jsem onu diru tou vykruzovackou spise vypalil ;o)

Existuje jeste jedna metoda, a to nakreslit pozadovanou kruznici na case a navrtat diru vedle diry po celem jejim obvodu. Hranu otvoru pak trochu pilnikem zbavit otrepeni a nasadit na nej podelne rozriznutou gumovou hadici (s kruhovym profilem). Pravda, tohle reseni neni tak elegantni, ale funguje taky (uz bezmala rok).
10.12.2002 10:08:53   0.0.0.xxx 5555
napr. ***P.S. S touto firmou nemam nic spolecneho, ani nejsem placen za reklamu.Edit [Fx]: Prosim, neberte to jako omezovani, ale tento prispevek preci jen hranicil s reklamou. Proto byl mirne upraven. Dekuji za pochopeni
10.12.2002 10:24:35   0.0.0.xxx 5654
Tahle metoda chlazeni se da jeste vice vylepsit. Do bocnice casu vyrezte rovnou otvor o prumeru 12cm a nasroubujte pomalobezny 12cm vetrak (pozor tyto vetraky maji vetsi prikon, takze je nenapajejte primo z desky!!). Nyni sundejte vetracek z CPU (ponechte pouze pasiv). Podobnym postupem jaky popisuje redakce vyrobte "trychtyr" od otvoru v casu az co nejtesneji k pasivu.
Ac to zni docela silene (CPU jen s pasivem :o)) funguje to. Diky nizsim otackam je velky vetrak pri stejnem objemu protekaneho vzduchu tissi (pozor na koupi 12cm vysokootackovych "hucaku").
10.12.2002 12:36:55   0.0.0.xxx 5356
Mam dotaz. Jak zjistim teplotu disku? Jaky soft a kde ho sezenu?
Dik.
10.12.2002 13:15:18   0.0.0.xxx 5651
SpeedFan (WIN32)
http://www.almico.com/speedfan.php
10.12.2002 13:17:40   0.0.0.xxx 5653
Blbe je ze pri takoveto uprave nemuze pocitac bezet s otevrenou bocnici. Sice se to nedela moc casto ale obcas je to nutne.
10.12.2002 13:27:21   0.0.0.xxx 5155
Ano , docela jednoduchý ,ale velice ůspěšný nápad.
Super, uvidíme kdo z výrobců casu se to chytí.
Fakt dobrý.
10.12.2002 14:25:05   0.0.0.xxx 5550
na *** jsem ho nenasel, vypada jako morex, ale nenasel jsem ho na www.morex.cz :-((
Edit [Fx]: Plati totez co v minulem prispevku, dekuji za pochopeni.
10.12.2002 15:29:22   0.0.0.xxx 5254
Motherboard Monitor 5.2.0.0 - www.google.com ;o)
21.8.2005 12:51:40   212.80.64.xxx 5455
Me MBM5 necim nevyhovoval. Tusim neukazoval teplotu SATA disku. Pouzivam DTemp
10.12.2002 15:52:22   0.0.0.xxx 5154

no Baracuda IV 20/40GB bez chlazeni 55°C, 5400 otackovej Seagate v supliku bez chlazeni po trech hodinach nonstop zapisu 54°C. Nikdy jsem se nedostal bez chlazeni nad 55-56°C. S chlazenim cca 38°C. Vim jak pekelne pali 55°C, nedokazu si predstavit disk s 65-70°C ...


Mereno samozrejme pres SMART

10.12.2002 16:29:54   0.0.0.xxx 5452
Výrobcem tohoto case je 3R, typ je Audi XP. Tento case nevypada spatne, to je pravda. Nebudu zde ovsem psat, kde se da sehnat. Byla by to reklama, a tu zde uveřejňovat nebudu . Staci pouzit nejaky vyhledavac. Nebo si sem napsat o kontakt na prodejce, na mail ho napisu, ale do diskuse ne. Dik za pochopeni
10.12.2002 16:53:41   0.0.0.xxx 5554
Mno, timto mas vyreseno i Case Intrusion :o)
10.12.2002 17:02:27   0.0.0.xxx 5454
Pekny clanek pane Kwolku.Opravdu pekny.
11.12.2002 00:26:34   0.0.0.xxx 5356
...mnohem vice se mi osvedcilo dat primo naproti chladice procesoru jeden 80mm ventilator, ted je i ten na procesoru i ten v bocnici rizeny speedfanem - hluk minimalni ( jde slyset jenom zdroj a harddisk:-), mam mrizku od "dudu" takze kdo to vydi, ten cumi a muzu dodat jen aktualni teploty po celodenni zatezi (18 hod): procesor 32°C,chipset 36°C a harddisk 39°C (celer 950@1159)
11.12.2002 00:28:30   0.0.0.xxx 5651
vydi=vidi:-)
11.12.2002 03:08:55   0.0.0.xxx 5751
Nevim, kroucené hadice jsem ještě nezkoušel a vrtání do bočnice už vůbec ne, ovšem napíšu vám, co jsem zkusil neska a co kupodivu funguje docela solidně:

Zkusil jsem opačný postup, než jsem používal a který je v podstatě popsaný v článku:

Místo přivádění studeného vzduchu ke chladiči jsem se zamyslel proč místo toho neodvést teplá vzduch od chladiče?

A tak jsem neudělal nic jiného, než že rozstříhal tvrdý papír a udělal z něho takovou objímku kolem pasivu tak, aby mi teplý vzduch směřoval nahoru(kde jsou i nasávací štěrbiny od zdroje) a nevracel se tak ke větráku.

Práce na primitivním pokusným řešení mě přišla na 5 minut a sotva koruny a výsledek?

CPU: -1 stupeň
Teplota Case: -4 stupně
Teplota HDD: -3 stupně (nevim jak je to možný, ale je to tak..)

Jsem napnutej co udělá komplexnější a promyšlenější řešení, až si na to udělám čas...

Takže si z toho odneste co chcete a jsem zvědavej jestli to někdo zkusí skombinovat s přívodem čerstvýho vzduchu
11.12.2002 10:06:27   0.0.0.xxx 5253
S teplotou westernu s tebou nesouhlasím.Mám WDC600JB nad ním je o jednu pozici floppyna a po několikahodinové práci (kopírování dat atd) na něm v pohodě udržím ruku což 70 stupnů není. Mam case větranej nasávacím a vysávacím větrákem a disk nemá zvláštní chlazení.Jestli máš ale minitower tak je to tvoje smůla, že disk takhle vaříš.
11.12.2002 16:56:23   0.0.0.xxx 5551
Scháním case a zatím jsem nenarazil na nic co by se mi opravdu líbylo, Cooler Master je příliš drahej, a Chieftec se mi taky moc nelíbí. Poraďte mi prosím něco kvalitního do 3000,- (velkoobchod) Jinak opravdu originální řešení. Poslední dobou šel pctuning nahoru. Jen tak dál!
11.12.2002 16:59:06   0.0.0.xxx 5254
samozřemě sháním
11.12.2002 21:13:28   0.0.0.xxx 5355
Dřív jsem bastlil různé věc. Nůžkama na plech díru uděláš ale ten plech bude křivý jako prase. To se pokroutí tak že to ničím nevyrovnáš. Kmitací pilku jsem nezkoušel, vykružovačkou tojde,ale nesmí házet. Nejlépe použít stojanovou vrtačku, tlačit jen lehce
11.12.2002 22:05:25   0.0.0.xxx 5553
Presne to sem dnes take udelal v miste kde se teply vzduch kumuloval a castecne se vracel do chladice na procesor. Pouze sem to cele doplnil velkym vetrakem s vnejsim napajenim a potenciometrem, takze otacky plynule ridim podle potreby teplota pri plne zatezi klesla o celych 14 stupnu. A to pouze za pomalych, neslysitelnych otacek :o)
12.12.2002 06:08:25   0.0.0.xxx 5650
Ja sem taky vcera udelal jeden z papiru ale ne do boku ale do 5 a1/4 pozice ;-) 2 ctvrtky trocha izolepy a tak 5minut a bylo to :-) tet mama teplotu CPU 37-40°C a na chipsetu (nebo co to meri) 30°C Mam v tom Gigozniho Durona s D5
12.12.2002 12:29:34   0.0.0.xxx 5455
Ted neco k zamysleni. Mam dvauplne stejne maxtory Diamond Max 9, ten jeden je akorat o dva mesice starsi. Prvni mi ve speedfanu hlasi 68C, druhy 39C a na omak jsou uplne stejne teple. Co dodat ??
12.12.2002 13:47:15   0.0.0.xxx 5458
Člověče , jaký pak díry ? Jednu díru uprostřed , pak nastříhnout k okraji a ve tvaru spirály od středu až k okraji vysříhnout plech . Potom už jen zabrousíš hrany a díra je hotová ... A když to uděláš opatrně s citem pro jemnou práci tak se žádné deformace plechu bát nemusíš ....
12.12.2002 15:37:40   0.0.0.xxx 5755
Tímhle způsobem zajistíte pouze přívod chladného vzduchu k procesoru, ale odpadní vzduch (vzduch ohřátý procesorem, který je bezesporu největším producentem tepla) musí projít skříní a být jiným ventilátorem vytažen ven. Na své cestě samozřejmě vydatně ohřeje vše ve skříni, zejména pokud jste aplikovali různé tlumící postředky (oblepení vnitřku skříně kobercem, ap).
Je tedy třeba naopak zajistit odvod odpadního vzduchu od chladiče procesoru mimo skříň. Tím dosáhneme toho, že toto teplo už nebude ohřívat prvky ve skříni a naopak ventilátor procesoru i zdroje budou nasávat chladnější vzduch z okolí skříně dovnitř. Ve výsledku bude chladnější procesor i skříň.
Tyto úvahy jsou zatím teotií, kterou se chystám v nejbližší době ověřit a doufám, že se předpoklady potvrdí.

Chladu zdar!
12.12.2002 16:18:05   0.0.0.xxx 5653
Přesně toto řešení chlazení už zdárně provozuju něco přes rok. Dokonce autor použil úplně stejný materiál akorát s tím rozdílem, že ukotvení Petlahve jsem provedl na větráku procesoru a né na bočnici skříně, (řekl bych, že je výhodnější - nehrozí nebezpečí kontaktu s lopatkama ventilátoru na CPU a hlavně značně zamezuje vzniku turbulencí při netěsnosti v okolí větráku – což je z hlediska hluku daleko podstatnější než vytěsnění okolo bočnice skříně – ověřeno vlastní zkušeností. Těsnění tmelem, taky není potřeba - stačí nechat rozumně přesahovat „pěnovku“, tak aby dostatečně těsnila na obou koncích při nasazení bočnice. Ta pěnovka je nepostradatelná, slouží zároveň jako těsnění i jako dosti účinné omezení hluku, vznikající prouděním vzduchu v tunelu. K tomuto řešení chlazení jsem byl donucen po marných pokusech o snížení teploty známého topidla Athlon XP a žádný do té doby publikovaný typ chlazení nebyl dostatečně učinný (kromě vodníka). Chlazení na principu „tunelu“ je již dávno známá věc - běžně používaná ve kvalitních a výkonových audio zesilovačích. A jak se zdá u PC taky našlo uplatnění. Akorát má toto chlazení jednu nevýhodu a to,že se díky tomuto řešení celý kejs chová poněkud jako rezonátor (způsobený prouděním vzduchu do kejsu) – asi to bude tím, že mám citlivější sluch na vyšší frekvence. Jistého omezení jsem dosáhnul částečným zastíněním otvoru na vstupu tunelu a snížením otáček ventilátoru na CPU.
Teď na Invexu jsem dokonce zahlédl množící se koncepce postavených na principu „chladících tunelů“ s tím rozdílem, že využívají ještě jednoho ventilátoru vhánějícího vzduch do tunelu. Což se mi však nezdá jako dobré řešení z níže uvedených důvodů :
1.Znatelný nárust hluku.
2.Ovlivňování otáček ventilátoru na CPU prvním ventilátorem, při nedodržení stejného typu ventilátoru („asynchronizace“).
Ale jednoznačně je to po vodním chlazení nejučinější způsob chlazení, aneb za málo peněz hodně muziky.
12.12.2002 22:34:42   0.0.0.xxx 5355
heh, no ne že bych to nepsal o 3 reakce výš

nejlepší je kombinace, CPUčko mi o tolik nekleslo, ikdyž teďka mi ukazuje 40 sup'nů místo původních 50 (asi 3 hoďky spal,ale zase už jsem na netu přes hodinu a to má i studenej 45 st..?

Napadl mě šílenej nápad s tím, že by byl počítač jen kombinací asi 3 tunelů (jeden k CPU a ven, druhej od grafárny a třetí přes HDD, paměti a chipset... zbytek by v poho vyřešilo přirozený proudění vzduchu.

Ovšem zrealizujte to někdo...?
13.12.2002 09:49:23   0.0.0.xxx 5552
Docela zajimave by bylo, udelat par snimku termokamerou.
Za ruzny casovy interval. Bylo by dobre videt, ktere casti PC jsou nejvice tepelne namahany. Cau
13.12.2002 22:54:12   0.0.0.xxx 5253
zbastlil jsem si za par minut papirovej tunel ke zdi(studena vnější panelovka) a teď jedu CPU(AthlonXP1700) při nejvyšší zátěži na 35°C -z původních 49 je to super
14.12.2002 14:34:25   0.0.0.xxx 5253
ja to tak mam spravene, iba s 9cm vrtulou, a nechal som aj vrtulu na pasive. chlasi to super
16.12.2002 08:39:30   0.0.0.xxx 5551
Teď jsem měl tento case na stole, a pokud vám stačí obyčejný nic moc case tak ho berte. Ale počítejte s tím jestli jste člověk který furt přehazuje PCI karty a nebo v case pořád něco dělá, dlouho vám nevyfrží. Je ze slabého plechu a když utáhnete šroubek pak povolíte a znovu utáhnete. Závit bude během chvilky pryč. Doporučoval bych case jiný case!
16.12.2002 16:24:19   0.0.0.xxx 5551
Traxxs má pravdu.I u mne toto vylepšení už funguje asi rok a půl.Ovšem s tím rozdílem,že jsem nepoužil nějaký "odpad z popelnice",ale tenkostěnnou PVC rouru s praporky,za tepla ohnutými a přišroubovanými k 80mm kovovému ventilátoru s pořádným pasivem.Otáčky se mohou zmenšit a stále to velmi dobře chladí.Když se nastříká "tunel" na černou nebo stříbrnou barvou,vypadá to docela profesionálně."A vo to tu de".
16.12.2002 17:39:21   0.0.0.xxx 5254
Záleží na tom, jaké požadavky máš na design, jaké na kvalitu zpracování a jaké na zdroj. Ono koupit si pěkný case není až taková věda, ale potom zjistit, že plechy v něm, lak, konstrukce, zdroj, nebo cokoliv jiného není dostatečně kvalitní, to už moc příjemné není.
18.12.2002 13:48:38   0.0.0.xxx 5355
A co třeba www.monima.cz a bedna EVERCASE ECE4252? Nabízejí ji i bez zdroje a v černém provedení.
18.12.2002 22:57:01   0.0.0.xxx 5652
Dobrý den ,přečetl jsim si Váš zajímavý článek o větrných tunelech. Mohl by jste mi poradit kontakt na prodejce v České republice Vašeho case 3R Audi XP? Jaké máte zkušenosti s tímto case ? Předem Vám děkuji za odpověd na můj email. Tomas
26.12.2002 19:08:53   0.0.0.xxx 5552
Co je to zač ten tmavý case ???????
29.12.2002 09:38:05   0.0.0.xxx 5455
TAky takovou shanim nevis kde ji koupit a Cenu??
3.1.2003 18:38:37   0.0.0.xxx 5453
Podivejte se v diskusi, tam uz jsem jednou typ skrine psal (3R systems Audi XP) - ale nereknu, kde se da koupit, nechci delat reklamu.
7.1.2003 07:07:10   0.0.0.xxx 5353
maj ji na www.c-shop.cz
16.1.2003 19:17:30   0.0.0.xxx 5454
kdysi (amd 800-1000) jsem z tohoto materialu (venku pripadne kov-pro efekt) naplanoval vyvedeni ohrateho vzduchu z case tremi trubkami-od procesoru-1,od disku-3 a prostredni zhruba z prostoru vga/chipset, a to sice tak ze zvenku to melo vypadat jako vyfuky u supermarine spitfire (+slepy na druhy strane a samozrejme odpovidajici zabarveni), nanestesti nedostatek casu a neschopnost rozhoupat se k cinu tento projekt prerusily, dnes bych jeste pouzil osvetlene ventilatory, tedy cervene pokud jsou, nebo vyklucit ty modry diody
jestli to nekdo vyrobi(vyrobil, nemyslim si ze by to bylo nejak ultra originalni) doufam ze kolem toho bude takovy rozruch aby se to objevilo minimalne na nejakem tuzemskem tuningovem serveru abych to videl ve skutecnosti
4.2.2003 14:23:18   0.0.0.xxx 5652
Uz nekdo zkousel proste foukat zdrojem a prip. dalsim ventilatorem dovnitr PC? Poupravovat otvory v bedne, aby vzduch odchazel kudy je potreba. Kolega vedle si to nemuze vynachvalit..
16.2.2003 13:45:27   0.0.0.xxx 5653
ale!!.......a co prach ?!!?!?! ehm....
2.3.2003 17:39:09   0.0.0.xxx 5254
Taky jsem zkoušel v bigtoweru provizorní tunely k CPU,ale výrazně se zhoršilo proudění v celý skříni. Nejvíc se mi osvěčilo foukat vzduch ven předem a horem. Chadnej vzduch se nasává mřížkou vzadu přímo k CPU a grafárně a proudí ven předem přes serverovej větrák do 5,25pozice (2x8cm větrák horizontálně,2000RPM) a horem (zdroj + 8cm větrák). Navíc do 5,25 pozice přímo nad větráky jsem dal HDD Seagate Baraccuda 80GB a drží se pod 30st! Taktéž chipset. Všechno je tichý a hodí se to i do skříně kde jsou boky PC blízko stěn skříně.
15.3.2003 19:00:45   0.0.0.xxx 5455
Prach se ti do PC dostane, i kdyz ho mas zavreny a nemas tam zadny saci vetrak. Tomu proste nezabranis. Jinak ho staci nemit na zemi nebo netrepat v pokoji deku, kdyz mas zaply pc :-))
2.4.2003 10:23:39   0.0.0.xxx 5653
Muze mi nekdo poradit kde se daji koupit ty mrizky co jsou na tech otvorech? Vzdycky jsem je videl prodavat jako soucast vetraku a nikdy zvlast.

me osobne v PC dela nejvice hluku vetrak na zdroji. Muze mi nekdo poradit jak tohle ztisit nebo alespon ubrat otacky.

diky vsem
4.4.2003 14:39:32   0.0.0.xxx 5553
Y29K-2 nebo neco od AOpenu, porpipade redstar
4.4.2003 21:51:07   0.0.0.xxx 5354
Perfektni napad.Gratuluji!
14.4.2003 20:38:51   0.0.0.xxx 5453
Mam Maxtor Diamond Max 9 120GB 8MB, bezna teplota je kolem 40°, 42°pri plnem zatizeni a kdyz je blbe chyceny v casu a nema prostor tak 42°- 48°, jednou se mi povedlo 52°.Ted jsem pod HDD strcil case fan 80x80, chytl ho za jeden sroubek a naklonil, HDD ma po 24h plneho zatizeni 22° a kdyz ho necham par minut, tak 18° :-)) really cool
18.4.2003 00:28:24   0.0.0.xxx 5355
2 Grifin: Ty dratene mrizky jsem koupil tady
http://www.ltec.cz/
a taky vetrak do zdroje, ktery mi taky desne rval, ac byl novy, ted uz je to lepsi. Mrizka stala asi 40 kacek a vetrak neco pres stovku.

Take tam umej precizne udelat tu kulatou diru do plechu, ale chteli za to denejch penez (asi petikilo), tak jsem se obratil na jednoho znameho dobreho mechanika a on mi to perfektne
vyrizl frezou. Koupil jsem mu za to basu piva
Takze kdybyste nekdo chtel nechat udelat tu diru (ma
frezy pro prumer 81 mm a 100 mm, tak se obratte na muj mejl, pokud jste tedy z Prahy. Nesmi to byt nejaky profilovany plech, ale rovny, ten muj ma tl. 0.5 mm.

Ja tam zatim teda tunel delat asi nebudu, jenom pridam vetrak,
at si dovnitr taha studeny vzduch.
V tom miste u procesoru se mi totiz plech rozpaloval skoro jak zehlicka (Athlon XP 2400+ nepretaktovavany)
30.6.2003 07:41:56   0.0.0.xxx 5454
Vrele ti doporucuju koupit si chladic Titan HD-11 a mas to max. do 35°C po nekolika hodinach prace. Netreba dodavat vic :-)
4.7.2003 17:19:30   0.0.0.xxx 5654
Asi nejlepší a nejlevnější řešení chlazení pro váš počítač.
20.7.2003 22:51:07   0.0.0.xxx 5653
Lidi není nad pořádný hliníkový větrák od Titan, pak stačí na zadní stěnu case přidělat místo vyfukovací větráku klimatatizační ohebnou hadici (seženet ji skoro v každým hobby obchodě) a nějak ji připevnit na větrák :-D vážně zábava, no Titan se postará o perfektní tah a hadice o čerství vzduch zvenčí, sqělé řešení .....a snížení teploty až o 10C a ještě je dobré nad grafiku do bočnice připevnit větrák ať rozhejbává vzduch mezi kartami AGP a PCI stačí ho mít na 7V a k disku do koše 50x50x10 větráček též na 7V a ve skříni je pořádnej průvan .....mimochodem Titani valí i na 3V !!!!! a pěkně fučí a ani je člověk nesliší nevýhoda je cena 300-700 kč ale stojí to za to a jsou krásné na pohled ...
25.7.2003 07:42:34   0.0.0.xxx 5455
Rád bych se podělil o dojmy a zkušenosti, které jsem získal při pokusu o zlepšení chlazení a utišení počítače. Chci hlavně ukázat, že i pro počítač v té nejlacinější skříni lze něco udělat.
Ke svému stroji s procesorem Athlon 1330 v obyčejné skříni midi (tři pozice pro CD-ROM) jsem koupil chladič Copper Silent. Po namontování jsem ale zjistil, že skoro celý ventilátor zakrývá skřínka zdroje (namontovaného na výšku - jinak to ostatně nejde) mezera je asi pět milimetrů. Po spuštění se navíc o vzduch, který mezerou pronikl, přetahoval ventilátor zdroje s ventilátorem CPU. Nouzové řešení bylo obrátit ventilátor ve zdroji, takže foukal dovnitř. Zdroj si po této úpravě medil, procesor se chladil. Jenže zbytek počítače připomínal po chvíli provozu opékač na topinky.
Jediné řešení, které mě nakonec napadlo bylo namontovat zdroj tak, aby částečně vyčníval ze skříně. Za počítačem bývá trochu místa a o nějaké estetice je nad spletí kabelů těžko mluvit. Jestli někomu toto řešení vyhovuje, doporučuji následující postup: Napřed si vyměřit, o kolik zdroj vysunout - v mém případě to bylo 65 milimetrů. Pak počítač částečně, nebo raději úplně demontovat. Na zadní straně skříně nakreslit obrys zdroje s přídavky na ohyby a nahoře i dole s přídavkem na prostrčení upevňovacích plechů. Prostřihnout nebo proříznout rohy původního otvoru pro zdroj k rohům nakresleného obdélníku. Podle rysek ohnout kraje původního otvoru směrem ven, aby skřínka zdroje šla otvorem prostrčit. Na tuto práci je ideální klempířská ruční ohýbačka, ale dá se udělat i kleštěmi. U laciných skříní se naštěstí šetří na tloušťce plechu. Pak si připravíme dva pásky plechu, široké jako zdroj (asi 85 mm). Vytvarujeme z nich horní a spodní držák. Vyvrtáme, dopilujeme, sešroubujeme. Tím je první část úpravy hotova a můžeme vše smontovat. Úprava možná přesahuje možnosti některých počítačových nadšenců, ale člověk, který je schopen léčit zkolabované počítače a instalovat náročné programy by měl mít dost kamarádů, kteří mu na oplátku rádi pomohou.
Další část úpravy, "větrný tunel", byla už několikrát popsána. Válcová část PET láhve 1,5l je pro tento účel ideální. Konce lze neekologicky, ale zato výhodně odříznout pistolovou páječkou. Nůžky samozřejmě poslouží taky. K upevnění jsem použil metodu jednoduchou, ale kupodivu výhodnou. Napřed jsem zmíněným postupem vyrobil trubku asi o 5 mm kratší, než je vzdálenost mezi okrajem ventilátoru a bokem skříně. Pak jsem nastříhal dva pásky z molitanu tlustého asi 10 mm. Délka odpovídá obvodu trubice, šířka jednoho 50 mm, druhého 25 mm. Omotal jsem jimi konce trubky a upevnil je tak, že jsem je co nejpevněji omotal Izolepou, širokou 1,5cm. Užší pásek přečnívá jeden konec trubky o asi 5 mm, širší přečnívá na druhém konci o asi 25 mm. Delší přečnívající konec jsem zpevnil tak, že jsem ho volně omotal stejnou Izolepou. Jestliže jste pracovali správně, jde tento konec navléci na kryt ventilátoru a drží pružně, ale dost pevně. Po montáži bude druhý konec podepírat bočnice skříně. Teď je ještě nutné vyměřit a vyvrtat v této bočnici vzduchový otvor o průměru 80mm, buď vykružovákem, nebo odvrtat a vypilovat. Nezapomeneme na otvory pro samořezné šroubky, které budou připevňovat mřížku. (Koupenou v GM.) Na samostatné bočnici by to šlo lépe, ale i u krytu ve tvaru U (boky a vrch z jednoho kusu) se mi to povedlo bez potíží. Zbývá namontovat kryt na počítač, otvorem srovnat kraje molitanového těsnění a namontovat mřížku. Všechno drží, všechno těsní, nic nedrnčí. Vzduch je nasáván větrným tunelem, přes lamely chladiče směrován nahoru a dolů do skříně, ventilátorem zdroje (upraveným samozřejmě tak, aby zase foukal ven) odváděn.
Výsledek je řekl bych obvyklý. Máte-li tichý zdroj, je po zapnutí slyšet prakticky jen harddisk. Po dvou hodinách provozu otáčky ventilátoru CPU 1600, teplota CPU 49 stupňů, teplota ve skříni 35 stupňů.

J. Hruška
27.7.2003 01:22:43   0.0.0.xxx 5455
já zažil takovou teplotu na disku že se přepáli identifikační obvod disku nebo tak něco.(konkrétně WD 80GB/7200 ot 8mb cache) pamatuju si že kámošovy ten den stoupla teplota ve skříni na 50 stupňů a na disku pomocí kalibrovanýho čidla 5 minut po vypnutí naměřil 80 stupnu i když tohle bylo způsobený poruchou než normálnim chodem tžak vim že disky se kolikrát nažhavěj natolik že se na ně nedá sáhnout
3.10.2003 15:16:28   0.0.0.xxx 5551
spojil jsem dvě skříně boky k sobě (pochopitelně bez vnitřních bočnic), v zadní je deska s procesorem, v přední je zdroj a disky. Na vršek tohoto otesánka bez problémů stavím tiskárnu.
Je vskutku dojemné, jak se výrobci skříní snaží škudlit milimetry, až nakonec dře chladič procesoru o zdroj a CD mechanika o paměti. Asi je poslední dobou plech neskutečně drahej.
3.10.2003 17:39:04   0.0.0.xxx 5553
Naučte se fyziku a zapojte tu divnou věc na krku. Otevřený PC je ko**tina, protože se do stroje dostává prach a není zajištěna cirkulace vzduchu. A to s tou cyrkulací platí u u toho debilního tunelu. On problém není v teplotě. Vem jí čert. Křemík zvládne až 120oC, takže jestli je v krabili o stupeň víc nebo míň mě nezajímá, protože je potřeba, jinak řečeno je nutno zajistit cirkulaci i klidně teplého v vzduchu v počítači!!!!! Vzduchu NESMÍ stát, protože vduch je tepelný izolant!!!! Vede teplo velmi špatně!!!!! Jen si zvpomeňjte, když jste za prného dne vystrčili ruku z okýnka jedoucího auta!! Co se stalo? "Mrzla" vám ruka, ačkoliv teplota venku byla třeba 50oC!! Otevřete knížku fyziky a podívejte se jakými třemi způsoby se předává do okolí teplo!!
3.10.2003 17:45:21   0.0.0.xxx 5354
Omlouvám se za gramatické chyby. Naučte se fyziku a jí se mrknu po češtině.
3.11.2003 08:37:43   0.0.0.xxx 5453
No , kdyz se ohanis tou fyzikou, mel by sis taky precist neco o tom, ze ze studenejsiho telesa se teplo nedostane do teplejsiho, ale naopak, takze horkej CIRKULUJICI vzduch ve skrini ti uchladi tak kulovy, maximalne tu tvoji na 50 stupnu zmrazenou ruku v okynku :o)))
Btw, tunel jsem si udelal o vikendu, oproti otevrene skrini teplota o 5 stupnu niz a oproti normalne zavrene to radsi ani neisu :o))) a bez jakehokoliv pridavneho vetraku :o)
a jeste neco, tu penovku jsem udelal asi o 1 cm delsi a konce nastrihal, po nasazeni se daji ty konesky vystrkat vne kolem vetraku, takze ho to perfektne obepina...
12.11.2003 15:43:49   0.0.0.xxx 5352
Tak jest. I HP používá po celý Evropě do svejch Pavilionů (Intel do 2,8Ghz včetně) pasivy s tunelem od system fanu k procu. A ani ne tak na těsno (ten tunel k pasivu)...
13.1.2004 22:16:47   0.0.0.xxx 5355
Me to neda ale musim si rejpnout. Je videt ze autor clanku asi neni prilis velkej kutil, takovou blbost jako kmitaci pilka jsem uz dlouho neslisel. Tak tedy priste je to primocara pilka :-).
26.1.2004 12:43:58   0.0.0.xxx 5552
ve skole mam moznost pouzit spousty stroju a tak jasem toho samozrejme vyuzil a pustil se do tuningu s pomoci frezky o vykonu 10 kw a stojanovou vrtackou ,no neni to k zahozeni zvlast kdyz jsem do toho zaangazoval ucitele ,kt. mi rad pomohl a radne to oznamkoval.no nic muj napad se mu zalibil tak jsem dostal 1 z tuningu pc :-)
14.4.2004 19:39:15   0.0.0.xxx 5549
Ja sem si na 8cm chladic (20 Kc) udelal nozicky z takovyho gumovyho samolepiciho D - profilu (izolace oken) a to sem polozil primo na harddisk. Levny a kvalitni.
18.5.2004 16:47:48   0.0.0.xxx 5249
no jo, ale kde je dnes monime konec?
3.6.2004 16:30:37   0.0.0.xxx 5050
Mohl by mně někdo říct, jaká by měla být správná teplota HDD.
5.8.2004 13:31:31   0.0.0.xxx 5251
Skuste to niekto urobit tak, aby to aj z vnutra nejako vyzeralo.
Mam v PC podsvietenie a o hodinu uz idem rezat kono do bocnice. Planujem potom urobit aj veterny tunel, ale treba este vymisliet z coho vlastne bude aby bol priesvitny a neposobil rusivo na celkovi dojem z pohladu cez okno. Bude to asi PET flasa, ale este neviem ako spravit tesne spojenie medzi plexi-oknom a PET flasou. ak niekto nieco vymysli nech pise!!!
5.8.2004 18:15:38   0.0.0.xxx 5252
Napadlo niekoho dat tam basreflecovú rúrku? vyzeralo by to velmi profi, sedze by sa tam strcila z vonkajsej strany a nebolo by vidiet rezanú hranu.
8.8.2004 17:23:54   0.0.0.xxx 5151
Po precteni clanku a komentaru sem si rekl ze to opravdu bude supr reseni, bohuzel jen jak sem prilozil na test pet lahev k vetraku na procesor, pri otevrene case, tak najednou teplota docela prudce rostla a z klidnych 2500 otacek vetraku zacal prechazet na silene 3000, takze sem radeji ten "tunel" dal pryc ;)
PS zkousel sem to ruzne, ruzne materialy atd. Navic si sem z 95% jisty ze tunel nedrhl o vetrak...
Ne ze by mi 32 stupnu pri otevrenem PC vadilo, bohuzel kdyz ho zavru tak klesne hluk, naroste teplota a pri hrach zacne piskat "hasici jednotka" ;)
19.8.2004 09:07:07   0.0.0.xxx 5250
Problem byl vyresen vycistenim vetraku...byl tam nanos skoro centimetr prachu +/- ale nikdy se mi to nechtelo rozebirat protoze to de dost blbe ale vysledek stal zato...pri otevrene case a klidu procesoru - drive 38 - 40 stupnu, nyni 25 - 30, podle toho jestli PC nekdy vypnu nebo nechavam jet nonstop (jako ze nonstop jede vetsinou, co taky z pocitace co nepocita no ne? ;) )
6.9.2004 08:32:38   0.0.0.xxx 5151
TO bude tim ze pouzivas disky Seagate. Ostatni sracky topej jako kamna )
19.9.2004 16:29:36   0.0.0.xxx 5251
Prakticky na všech case(ch) je vzadu nahoře žebrované vybrání pro případný chladič. Obyčejně bych sehnal nějakou plastickou měkkou "rouru" na principu takových těch ohýbacích brček a vedl bych ji od chladiče procesoru k oné "díře" vzadu nahoře .

možné +/-:
- nevim kde bych takovou rouru sehnal, kdyžtak dejte tip ;)
- možné horší podmínky chlazení kvůli "ohnuté" rouře
+ větší jednoduchost
+ bez díry do bočnice
+ pěnovku do toho nacpu taky
[S$K]
22.10.2004 12:09:46   0.0.0.xxx 5049
kmitá tak je kmitací
4.11.2004 15:36:54   0.0.0.xxx 5049

zkus do stavebnin a ptej se po drenážní trubce myslim ze se delaj i 10mm. Ma sice male dirky ale kdyz to omotas izolepou a dovnitr narves nejakou penu tak to bude v pohode... LM

29.1.2005 19:00:32   0.0.0.xxx 5149
nevim co resis ten plech to je obyc blato - zadna kmitka nebo nuzky jsem stara komancka generace co se musela vyporadat se vsim protoze tu bylo kulovy - rada vem obyc lupenkovou pilku pravdou je ze plátky na kov dnes stoji v baumax skoro 50 vran já je mám jeste za 3,50 MOC (jsou to ty super jemne zuby)udelas dírku 4 vrtakem a jedes mne to trvalo 12 min a to uz jsem s toho vypad. zrusil jsem 2 platky (nemachruju ze jsem dokonaly)ale vysledek je super , trochu zacistis pilnikem a je to skoro jak prostrizene. takze ti preju mnoho uspechu. mam svinu 3GHz prescota a ten topí vic jak akumulacky - puv .tepl 50 C v klidu ted 38 C tak to se vyplati. hoice
15.3.2005 20:48:26   0.0.0.xxx 5249
Ja mam problem jako nikdo tady.Mam CPU presne pod zdrojem, takze primej tunel muzu vyloucit. Leda naka zahnuta hadice kdyby se vesla a tahnul bych ji treba na horni kryt a tam udelal diru. Ale nejjednodussi reseni bude asi novej case.
15.3.2005 22:34:32   0.0.0.xxx 5049
V instalatérských a hobby prodejnách nebo supermarketech typu Bauhaus a Baumax mají izolační šedé pěnové roury různých průměrů za nevelký peníz. Nebylo by to lepěí než pet lahve s vložkou?
31.3.2005 17:21:24   0.0.0.xxx 5151
Cool
6.4.2005 13:30:40   0.0.0.xxx 5253
teda nevím,všichni tu řešíte větráky,tunely,já to řešil trochu jinak,větráky mě neberou-koupil jsem peltierův článek-to je takový kousek polovodiče,co při přivedení napětí chladí,používá se to třeba v autoledničkách a maj to třeba v gm elektronic,přilepil na chladič procesoru pod větrák a jsem spokojenej,občas jsem rád,že se větrák aspon trochu točí,nic nerachotí ani nehučí,jen to dost určitš sežere víc elektriky,než větrák:-)
25.9.2005 16:01:38   193.86.31.xxx 5154
Mám větrný tunel již na druhém PC a jsem moc spokojen, vždy se chlazení CPU i celé case zlepšilo. Chci touto cestou poděkovat autorovi článku. Dělal jsem větrné tunely přesně podle něj. Pokud budete mít někdo zájem mohu poslat foto. Chlazení + PC modding.
11.1.2006 10:15:23   147.228.81.xxx 5047
Proč z toho děláte takovou vědu, díru je nejlepší vyvrtat, pokud máte možnost, mě to udělali v práci. Na nějaká pěny se můžete vykašlat, já jsem pouze narazil PETku na CPU a zajistil ji izolepou, kolem bočnice je mírná díra ale nechápu proč by si to měl vzduch komplikovat tím, že by se vracel tou dirkou zpět, když tou 80mm ďourou to má snažší. Teplota mi klesla o 10°C na CPU, jeho větrák běží maximálně na 80% a ja naprosto tichý a to nam AMD64 2800+ a běží místo na 1,8 na 2,2. V bedně je teplota asi o 4-5°višší než je pokojová, takže nechápu jak může někdo napsat, že toto řešení brání cirkulaci vzduchu v bědně, má pravdu, vzduch již necirkuluje, jen proběhne: studený vzduch se o procík ani moc neohřeje a už je na cestě ven (v běžné bedně se jen točí("cirkuluje":-)") - z CPU do CPU a teplota v bedně stoupá a stoupá...) A ten odborník, co napsal, že je to blbost, že by se mu nafoukli kondíky u procíku, ať si je dál chladí horkou cirkulací, když si myslí že je to lepší...
Jo a ještě něco, já mám tu PETku čirou a v bedně modrou katodu, takže mi ta díra jen září, vypadá to fakt super:-)
26.6.2006 16:52:22   62.168.125.xxx 3029
Zariadil by som niečo takéto, ale plánujem aj okno, a tak by mi otvor prekážal. Uprednostním okno, urobím v skrini prievan zpredu dozadu, prípadne niečo hore, alebo zprava
7.12.2006 17:41:26   213.160.173.xxx 2123
prosim vas kde si mozem kupit tie zlate tuneli prosiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

8 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 4Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.