Hlavní stránka Multimédia Zprávy IT Microsoft TechNet - ohlédnutí za konferenci
Microsoft TechNet - ohlédnutí za konferenci
autor: Helmich Jiří , publikováno 19.9.2006
Microsoft TechNet - ohlédnutí za konferenci

V posledním měsíci se na území České a Slovenské republiky konalo několik konferencí společnosti Microsoft pod názvem TechNet. V tomto článku se ohlédneme za konferencí v Top Hotelu Praha, která se konala v úterý 12. září. Jejími tématy byly Office 2007, Windows Vista, Microsoft Forefront, Unified Communications, Xbox 360 a MSN Live. My si nyní ve stručnosti obsah konference shrneme.


Když jsem se registroval na TechNet konferenci, předpokládal jsem, že během sedmi hodin přednášek v Top Hotelu Praha vstřebám nepřeberné množství technických informací. Tohoto dojmu jsem nabyl po shlédnutí webcastů z jarní konference. Ta podzimní však byla koncipována zcela odlišně, tedy jako firemní prezentace. V pravidelných intervalech se střídaly "reklamní" prezentace produktů a pauzy na jídlo, které nás mělo uspokojit. Došlo jídlo a spokojenost zřejmě skončila - na závěrečné (a asi nejvíce zajímavé) prezentaci služeb Live.com byl sál poloprázdný, a tak si konečně bylo kam sednout.

První prezentace se týkala Systems Management Server 2003, tedy "komplexního řešení pro správu konfigurací a jejich změn". Jedná se o software pro velké společnosti (počítá se s nasazením ve firmách s 500 a více počítači), který se stará o evidenci používaného software. Správce tohoto systému má dokonalý přehled nad tím, jaké aplikace jsou v rámci firemní VPN nainstalovány a v jaké míře jej zaměstnanci využívají. Díky tomu mohou firmy lépe naplánovat upgrade, nákup dalších licencí a nového software. Aktuální verze SMS serveru je 2003 R2, která obsahuje Service Pack 2, Scan Tool For Vulnerability Assesment ("audit" PC - hledá nezáplatovaný software, nevhodné kombinace SW), Inventory Tool For Custom Update (patch management).

Microsoft TechNet - ohlédnutí za konferenci

Do konce roku bude novou součástí také Asset Matrix, tedy nová konzole pro software reporting. Pokud dnes v SMS serveru prohlížíte seznamy nainstalovaných aplikací, nemáte k dispozici informace o verzi souboru, případně o tom, ze kterého balíku daný exe soubor pochází. Na konferenci byla tato situace prezentována na souboru Winword.exe - nevíte, ze kterých Office soubor pochází. Pro firmy bude také zajímavé to, že Asset Matrix zjistí, kolik licencí má daný zákazník zakoupeno a kolik jich využívá. V potaz bude brát také OEM a MSDN licence.

V rámci správy software byla řeč také o Capacity Planner, tedy o software, který dokáže simulovat upgrade - analyzuje současný stav sítě a vymodeluje změny, které nastanou po instalaci nového SW.

Pokud Vaše firma vlastní 50-500 počítačů, připravil pro Vás Microsoft "odlehčenou" verzi SMS serveru. Řeč je o produktu System Center Essentials. Produkt, který se z poslední řady sálu v Top Hotelu dal jen těžko rozpoznat od Outlook 2003. Nabízí méně podrobné statistiky v přátelštější podobě nežli SMS server. Momentálně probíhají práce na veřejné betaverzi, která bude ke stažení Q1/2007. Poslední novinkou v aplikaci je zobrazování upozornění z jednotlivých PC. Pokud si vybavujete Reliability Console z Windows Vista, domnívám se, že toto bude nástroj, který s diagnostikou tohoto operačního systému bude spolupracovat.

Jedna z přednášek se věnovala také virtualizaci a jejímu využití. Pokud stále přemýšlíte nad tím, k čemu by měla být virtualizace dobrá, tak vězte, že Microsoft ji využívá minimálně ze tří důvodů. Tím prvním, který dobře zná většina testerů Windows Vista je testování SW na virtuálních strojích. Neriskujete ztrátu dat, nic neinstalujete naostro. Pro virtualizaci je také prostor na serverech - je možné ji využít při přechodu na nový hardware, případně při výpadku serveru. Microsoft toto nazývá Dynamické systémy. Pokud selže server, je virtuální stroj závislý pouze na pevném disku - ten umístíte do jiného stroje a máte dostatek času na odstranění závady. Dále se může stát, že chcete na serveru provozovat dvě málo náročné aplikace, které samy o sobě výkon celého serveru nepotřebují, avšak v ostrých instalacích se navzájem nesnesou. Virtuální stroje toto řeší.

Nejnovějším produktem pro virtualizaci je Virtual Server R2 (nyní k dispozici zdarma) s podporou clusterování (dva nebo více systémů spojených tak, aby při výpadku některých z nich jejich funkce plně převzaly zbývající systémy). Nativně podporuje 64bitové procesory, avšak virtuální stroj je vždy jen 32bitový. Novinkami jsou také PXE boot (síťové bootování) a podpora systému Linux. V plném proudu jsou nyní přípravy SP1 (nyní beta 2), díky kterému bude VSR2 podporovat hardwarové virtualizační technologie Intel VT a AMD Pacifica. V rámci optimalizace dojde také ke zvýšení výkonu Linuxu. Novinkou budou také stínové kopie - nejen celý sál, ale i sám přednášející se divil, že tato technologie do VSR2 zatím nebyla implementována. Přidána bude také podpora virtuálního pevného disku na virtuálním stroji.

Microsoft plánuje také zavedení technologie Windows Hypervisor, která ke svému chodu vyžaduje hardwarová virtualizační řešení. Virtuální stroj, neboli child, bude podporovat až 8 procesorových jader. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
118 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 52.6Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.