Hlavní stránka Multimédia Zprávy IT Přehled dění v IT - oblast Hardware za poslední 2 měsíce
Přehled dění v IT - oblast Hardware za poslední 2 měsíce
autor: Polívka Karel , publikováno 2.9.2004
Na kalendáři se objevilo 1.září, což znamená konec době prázdnin a dovolených. Z rekreace v zahraničí u moře nebo z pobytu ve volné přírodě mezi medvědy se tak opět masy lidí dostávají zpět do svých, před dobou volna, zaběhnutých kolejí. Je jasné, že když je někdo na dovolené, tak se snaží odpoutat od záležitostí všedního dne. Proto jsou tyto 2 měsíce pro širokou veřejnost spíše takovou informační "dobou temna" - více než kdy jindy. A abychom vám nastínili, co jste případně zmeškali, přinášíme tento přehled těch nejdůležitějších událostí, které se během té doby staly.

Letní úvod ve znamení nových platforem

Tento přehled byl cílen jako rychlé "uvedení do děje" pro někoho, kdo byl třeba nějakou tu dobu pryč a ztratil případné souvislosti. Snad by to mohlo pomoci ke snazší orientaci. Snažil jsem se vybrat jen ty nejdůležitější události, které jsou podstatné pro další vývoj v oblasti HW, nebo které jsou opravdu zajímavé tím, co vše je možné v blízké době očekávat. O některých tématech jsme již psali (v takovém případě uvádím odkaz na daný článek) a o některých nikoliv. Proto to neberte jako něco nového pod sluncem, ale jen jako shrnutí situace na "hardwarovém poli" za poslední 2 měsíce.

Nástup socketu 939

Přehled dění v IT - oblast Hardware za poslední 2 měsíce

Abychom se dostali do obrazu, tak si nejdříve připomeneme naprosto zásadní změny, které se udály v oblasti platforem. Začátkem června byla představena zcela nová platforma pro procesory AMD - socket 939 - počátek znatelnějšího rozšiřování Athlonu 64. Do této doby byl Athlon 64 spíše doménou jen opravdu poměrně nákladných konfigurací (zejména nepříjemná byla nutnost použití registered pamětí). S nástupem socketu 939 by se tato situace měla postupem času začít pomalu měnit. Tomuto tématu se podrobně věnoval článek: Procesory AMD pro Socket 939 - nástup nové platformy a AMD Athlon XP, 64, FX - rozdíly mezi jednotlivými typy.

Přichází LGA775 + řada nových technologií

Přehled dění v IT - oblast Hardware za poslední 2 měsíceTěsně před začátkem července byla ze stáje Intel vypuštěna nová platforma v podobě LGA775. To s sebou přineslo nejen nový způsob usazování procesorů, ale také některé novinky, jejichž doba slávy teprve přijde - sběrnice PCI Express (16x - pro grafické karty, 1x - pro ostatní rozšiřující karty)a paměťový standard DDR2 (400, 533 MHz). Provedení LGA775 bylo představeno společně s novými čipovými sadami Intelu i925X a i915, které přinesly ještě další "firemní" vylepšení v podobě nového zvukového standardu (Intel High Definition Audio), vlastního pojetí RAIDového pole (Intel Matrix Storage Technology) a nového integrovaného grafického jádra (Intel Graphics Media Accelerator 900). Tomuto tématu se podrobně věnoval článek: Intel LGA775 + DDR2 + PCI Express + grafika + zvuk, takže jej už nebudu nadále rozebírat.

S příchodem LGA775 bylo spjato i ohlášení zcela nového značení intelovských procesorů. Od té doby bude trojciferné značení všech nových modelů děleno podle cílené oblasti. 3xx pro Low-End, 5xx pro Mainstream, High-End a 7xx pro mobilní segment.

Celeron D - legenda povstává

Přehled dění v IT - oblast Hardware za poslední 2 měsíceVelké změny z produkce Intelu nebyly jen na poli čipových sad spojených s LGA775. Na konci června byl totiž představen omlazený Celeron, jež se od té doby honosí na konci písmenem D. Změnilo se nejen jeho označení (což samo o sobě dává najevo důležitost změn, jelikož značení Celeron je tu s námi již od dob Pentia II), ale výrazně byl zvýšen jeho výkon a to díky následujícím faktorům: 90nm výrobní proces - jádro Prescott,  L2 cache zvýšena ze 128 na 256 KB, FSB zvýšeno ze 400 na 533 MHz. Nový Celeron D tak díky novému jádru obsahuje podporu pro SSE3, nicméně stále neumí (po vzoru dosavadního Celeronu) HyperThreading (čímž jej Intel jasně definuje jako zástupce Low-Endu). Tomuto tématu se podrobně věnoval článek: Povstane Celeron z popela?

 

Červenec - doba klidu začíná?

ATi Radeon 9250

Začátkem července byla uvedena tato "novinka". Ovšem o nic nového vcelku nejde a značení je poněkud matoucí. Jedná se o stejný čip jako v případě Radeonu 9200 - tedy RV250. Rozdíl je víceméně jen v tom, že Radeon 9250 má o 10 MHz pomaleji taktované jádro - na 240 MHz (oproti 250 MHz u Radeonu 9200). Paměti jsou v obou případech na frekvenci DDR 200 (400 efektivně). Opět další z "podivných" marketingových triků.

Pentium 4 560 - Prescott na frekvenci 3.6 GHz

Přehled dění v IT - oblast Hardware za poslední 2 měsíce

Dále se vrátíme do stáje Intelu, jelikož v první polovině července začal Intel s dodávkami již dříve  ohlášeného (společně s LGA775) procesoru Pentium 4 560 na frekvenci 3.6 GHz s jádrem Prescott v provedení LGA775.

ATi  Mobility Radeon 9800

27. července společnost ATi uvedla nové grafické řešení určené pro mobilní využití, na kterém si s klidem budete moci zahrát i ty nejnovější hry. Je jím Mobility Radeon 9800 a okamžitě se stává nejvýkonnějším grafickým řešením na poli notebooků. Už jsme si tak nějak zvykli na zavádějící názvy a je to tu zase. Spíše než s Radeonem 9800 jej můžeme porovnávat s High-Endovým Radeonem X800.Jelikož se přece jen jedná o mobilní řešení, tak počet pixel pipelines je 8 a počet vertex pipelines je 4 (v porovnání s desktopovým Radeonem X800 je to sice méně, ale v porovnání s ostatními mobilními čipy to je skok opravdu značný). Například oproti svému mobilnímu předchůdci, Mobility Radeonu 9700, obsahuje téměř dvojnásobný počet tranzistorů (60/110).Výrobní technologie zůstala stejná - 0.13mikronová low-k v podání TSMC. Rychlost grafického procesoru je o něco nižší (350/446 MHz) avšak rychlost pamětí je naopak vyšší (600/526 MHz).

AMD Sempron - zrození nové značky

Přehled dění v IT - oblast Hardware za poslední 2 měsíce28. července se opět pozornost upřela na AMD, jelikož byla představena zbrusu nová značka procesorů - AMD Sempron. Slovo značka jsem použil záměrně, jelikož se nejedná o typ procesoru ale o jednotné značení několika různých procesorů. Ve finále tak budou tyto varianty: Sempron pro socket A (což je vlastně jen přejmenovaný Athlon XP, který tím pádem končí), Sempron pro socket 754 a měl by se dříve či později objevit i Sempron pro socket 939. Jejich společným jmenovatelem tedy nejsou specifikace, ale něco trochu jiného. Sempron v zásadě znamená levné řešení pro každou patici, přičemž ty určené pro socket 754 a 939 neumí a nebudou umět pracovat v 64-bitovém režimu (tím je právě AMD jasně definuje jako Low-End). Tomuto tématu se podrobně věnoval článek: Athlon "lehká edice" je nyní AMD Sempron

 

Srpen - dovolené v plném proudu, novinek neubývá

Velkých změn v podobě nových platforem od Intelu i od AMD jsme si užili dost v předešlém měsíci. Ovšem Hardwarová scéna se neskládá jen z dění těchto dvou firem. Srpen byl totiž bohatý na novinky jiného rázu. Pojďme si tedy shrnout ty nejpodstatnější a nejzajímavější.

Doom 3 - tak dlouho se na něj čekalo

Přehled dění v IT - oblast Hardware za poslední 2 měsíceSice nepatří mezi Hardware, nicméně stejně mám za to, že by v tomto přehledu tento titul neměl chybět. Ne ani tak z hlediska toho, že jde o počítačovou hru s výbornou grafikou, ale z toho, že jde o počítačovou hru, jejíž tvůrce vždy udával směr ve své oblasti působení. A jak všichni víme, tak právě stále se zvyšující náročnost počítačových her má na svědomí dnešní grafické čipy, jež svou komplexností daleko převyšují samotné procesory. A nejde jen o grafické karty. Navíc kdo se kolem výpočetní techniky již nějaký ten čas pohybuje, tak by měl původního Dooma znát (ať už jej hrál, či nikoliv - jde prostě o legendu, která ve své době znamenala doslova zlom). Grafické zpracování ve finále nijak nezklamalo a opravdu je k optimálnímu chodu při vysokých detailech (a vysokém rozlišení) zapotřebí celkem dost nadprůměrný stroj. Tématu chodu Dooma 3 na dané HW konfiguraci se věnoval článek: DOOM 3 - přichází Utrpení pro systém i grafiku

Pentium 4 F - procesory s technologií EM64T (64-bit)

Začátkem srpna se potvrdilo to, co si štěbetali vrabci na střeše už hodně dlouho předem. Intel totiž začal na trh dodávat nové procesory s označením Pentium 4 F, které s sebou přináší uvedení 64-bitového rozšíření do reálného nasazení pod označením EM64T. Jejich startovací cena byla nasazena stejná, jako u soukmenovců, kteří 64-bit neumějí (ty se nadále označují jako Pentium 4 E). Bohužel to celé s sebou nese jednu již obvyklou nepříjemnost - novou patici. Jedná se spíše o mírně upravenou tu stávající (jen pár týdnů starou) ale přesto nejsou procesory Pentium 4 a Pentium 4 F vzájemně zaměnitelné (pokud jde o patice procesorů). "Efka" jsou totiž určena pro FCLGA775.

SIS 649 ...aneb poslední zaštěknutí na socket 478

4. srpna byla vydána už nejspíše poslední nová čipová sada určená pro socket 478. A to 649 z produkce SIS. Jedná se o čipovou sadu obsahující jednokanálový paměťový řadič DDR2 o rychlosti 533 MHz. Blíže je popsána v tomto souhrnném článku: Přehled desktopových čipových sad pro Pentium 4 - socket 478 - aktualizováno.

Procesorům Pentium 4 Extreme Edition 3.2 GHz již odzvonilo

Společnost Intel oznámila v první polovině srpna skoncování s procesory Pentium 4 Extreme Edition 3.2 GHz. Jejich životní cyklus, který započal na Intel Developer Forum Fall 2003, tak téměř překonal hranici jednoho roku. Pentium 4 Extreme Edition jako takový nezmizí - naopak se brzy objeví nový model na frekvenci 3.73 GHz se systémovou sběrnicí o rychlosti 1066 MHz určený již pro LGA775 a dosud nevypuštěnou čipovou sadu i925XE (jež právě přidává podporu rychlejší FSB).

Service Pack 2 pro Windows XP

Přehled dění v IT - oblast Hardware za poslední 2 měsíce11. srpna byl dokončen a vypuštěn již delší dobu očekávaný Service Pack 2 pro operační systém Windows XP, jehož vývoj byl zaměřen výhradně na zvýšení bezpečnosti při práci na síti/internetu. Bohužel jeho vypuštění bylo hned doprovázeno rozporuplnými reakcemi. Během jeho instalace (jež vyžaduje 495 MB volného místa) je zásah do stávajícího operačního systému natolik značný, že po dokončení mohou nastat s některými aplikacemi značné problémy. Krátce na to začaly být i zveřejňovány seznamy programů s nimiž si nový opravný balíček nerozumí. Některé velké počítačové firmy (například IBM) tak dokonce varují své zaměstnance, aby si Service Pack 2 neinstalovali. Vskutku zajímavé pojetí "opravného balíku" :-)

nVidia GeForce 6600 představena

12. srpna společnost nVidia představila nový grafický čip NV43, který bude dostupný ve dvou verzích lišících se takty. Jedná se o GeForce 6600 (paměťové čipy DDR) a GeForce 6600 GT (rychlejší varianta - paměti GDDR3). NV43 vychází z architektury NV40 oproti níž obsahuje poloviční počet pixel pipelines (místo 16 jen 8), poloviční počet vertex pipelines (místo 6 jen 3) a paměťová sběrnice má také poloviční šíři (místo 256 jen 128 bitů). Karty s těmito novými čipy však ještě ani nyní nejsou k dispozici, takže nelze přesně mluvit o jejich poměru cena/výkon. Nicméně podle prvních náznaků by mělo jít o opravdu velice slibné kousky (stejné schopnosti jako plnohodnotná GeForce 6800 - CineFX 3.0 - takže i podpora DirectX 9.0c), na které se vyplatí počkat. Měly by být vypuštěny již během září.

 

Přehled dění v IT - oblast Hardware za poslední 2 měsíce Přehled dění v IT - oblast Hardware za poslední 2 měsíce

ATi RV410 aneb Radeon X700 bude následovat

Kanadská společnost ATi nenechá nVidii nic zadarmo a nedávno ohlášená GeForce 6600 je jí samozřejmě trnem v oku. Proto velice brzy hodlá představit své vlastní řešení pro oblast mainstreamu v podobě čipu RV410 (Radeon X700), jelikož pokud by zaspala, tak velice slibná GeForce 6600 zcela ovládne trh v této oblasti a ATi by ve finále zbyly jen oči pro pláč. Mezi specifikace patří: 8 pixel pipelines, 6 vertex pipelines a nativní podpora PCI Express 16x. Formální uvedení je plánováno na polovinu září (v té době by již měla být dostupná GF 6600) a tak jí přejme hodně štěstí, ať se příliš neopozdí, jelikož nehorší věcí, co může v oblasti IT být, je monopol (jakéhokoliv charakteru) a nebo jen náznak monopolního postavení jedné firmy.

Vypalovací mechaniky

Pokud jde o oblast záznamových médií, tak tady se sluší poukázat na fakt, že se v průběhu léta dostaly na trh vypalovací mechaniky DVD, které již zvládají dokonce 16-ti násobný zápis. 8-mi rychlostní zápis se tak stal již standardem (a k němu přibývá schopnost zápisu na dvouvrstvá média) pokud jde o nové mechaniky - a především kvůli dostupnosti a cenám příslušných médií se to hned po objevení rychlejších mechanik (12x, 16x) jen tak nezmění.

Blu-ray disc - specifikace 1.0 na světě

Přehled dění v IT - oblast Hardware za poslední 2 měsíce13. srpna byla konečně ohlášena specifikace Blu-ray disc 1.0 (disky BD-ROM), což pomalu ale jistě vede ke komerčnímu uvedení na trh. O 3 dny dříve bylo navíc oznámeno, že připravovaná PlayStation 3 bude spolupracovat právě s formátem Blu-ray, což není vzhledem k pozici Sony žádným překvapením. Reálného nasazení v praxi bychom se mohli dočkat v druhé polovině příštího roku, přičemž na média bude možné při jednovrstvém zápisu možné uložit 25 GB dat a v případě zápisu dvouvrstvém je kapacita samozřejmě dvojnásobná - 50 GB.

AMD a 90nm výrobní technologie

V polovině srpna začalo AMD dodávat procesory Opteron a Athlon 64 vyrobené pomocí 90nm výrobní technologie. Jejich prvotní určení je výrobcům notebooků (jádro Oakville) a zhruba po měsíčním intervalu začnou být dostupné i pro desktopové použití (jádro Winchester). Pokud jde o serverové procesory Opteron, tak nová jádra budou označována kódovými názvy Venus (1xx), Troy (2xx) a Athens (8xx).

Maxtor - pevné disky s 16 MB cache a NCQ

16. srpna vypustil Maxtor zcela novou řadu svých pevných disků pod označením DiamondMax 10. Jedná se o disky se 7200 otáčkami za minutu, ale hlavně se u nich poprvé vyskytuje cache o takové velikosti - 16 MB u modelů s kapacitou 250 a 300 GB. Dosavadním maximem byla cache o velikosti 8 MB. Dostupné ve dvou provedeních - ATA133 a SATA 150. Navíc verze s rozhraním SATA 150 obsahuje technologii NCQ, jež má za úkol přeuspořádávat požadavky na čtení a zápis takovým způsobem, aby byly pokud možno co nejvíce sníženy čekací doby, které vznikají seekováním a otáčením ploten - výsledkem je tedy více optimalizované zpracování dat. S touto technologií přišel do oblasti desktopových PC jako první Seagate se sérií 7200.7 Plus (v té době ale ještě nebyly řadiče, které by to podporovaly, takže to v době uvedení nešlo využít, nyní je zde již intelovský Southbridge ICH6).

Čipové sady i915GV a i915GL na dohled

Již od konce srpna by měla být v prodeji čipová sada i915GV (jednokanálový řadič pamětí DDR2 na 800 MHz) a od poloviny září čipová sada i 915GL (dvoukanálový řadič pamětí na 400 nebo 533 MHz). Obě jsou výhradně určeny do levných sestav. Tomu odpovídají i jejich "schopnosti" - přesněji řečeno základní desky postavené na těchto čipových sadách nebudete moci rozšířit pomocí grafické karty přes sběrnici PCI Express 16x, jelikož ji nemají (a nemají samozřejmě ani AGP).

Vývoj DDR2 (dosažena již rychlost 766 MHz)

Přehled dění v IT - oblast Hardware za poslední 2 měsíce20. srpna zveřejnila firma OCZ zprávu, ve které poukazuje na to, že se jí povedlo dát dohromady experimentální vzorky pamětí DDR2, jež jsou schopné pracovat na frekvenci 766 MHz při časování 4-5-5. To je už jen malý krok od toho, aby se objevily vzorky modulů schopných činnosti na frekvenci 800 MHz. Při takových rychlostech (a samozřejmě s příslušnou čipovou sadou) by se standard DDR2 dostal do zcela jiného světla, než v jakém je teď.

A pokud jde o již dostupné moduly? Tak vězte, že výrobci stále optimalizují. Například Kingston v polovině srpna rozšířil sérii HyperX (která je typická nízkým časováním) právě o moduly DDR2. Pokud vás zajímají jejich specifikace (DDR2 jsou typické o poznání vyššími latencemí/časováním oproti DDR první generace) tak ty jsou následující: DDR2 533MHz při časování 3-3-3-10 a DDR2 675MHz při časování 4-4-4-10. Své výběrové moduly DDR2 s nízkým časováním postupně zařazují do svých nabídek i ostatní výrobci.

Intel - znatelné zlevnění procesorů

Ke konci srpna došlo ke znatelnému zlevnění intelovských procesorů a to na všech frontách. Od Celeronů přes mobilní Pentia až po Pentia 4 F určená pro LGA775. U top modelů dosahovalo zlevnění až 35%. V oblasti Low-Endu nebylo zlevnění samozřejmě tak radikální, nicméně i zde se objevilo.

Intel vyrobil 70Mbit SRAM modul pomocí 65nm výrobní technologie

A úplný konec srpna se nesl ve znamení pokroku ve výrobní technologii, jelikož Intel vyrobil plně funkční 70-Mbit SRAM modul složený z půlmiliardy tranzistorů pomocí 65nm výrobní technologie. Šířka brány těchto nových tranzistorů je pouhých 35nm a tloušťka je 1.2nm. Následkem je samozřejmě nižší odběr a tím pádem výrazná úspora energie. 65nm výroba je prozatím implementována v 300mm továrně D1D v Hillsborou. Plánované zahájení masové produkce je v roce 2005.

3DMark05 - již brzy

Přehled dění v IT - oblast Hardware za poslední 2 měsíceMyslím, že 3DMarky již neodmyslitelně patří mezi základní výbavu každého čtenáře, jež zavítá na naše stránky. Přestože je mnozí považují za silně syntetické a nepřikládají jim už takový důraz jako dříve, tak faktem stále zůstává to, že příchod nové verze je spojen s velkým očekáváním, jelikož přinese na naše monitory něco, co v době vypuštění nerozhýbe kloudně ani ta nejnadupanější grafika. Na zahraničních serverech jsem již narazil na předběžné výsledky a opravdu - dnešní borci v podobě GeForce 6800 nebo X800 nějak neexcelují. Ale to se dalo čekat. K čemu by byl grafický benchmark, který pojede v pohodě i na grafice střední třídy? Sice bychom stále mohli posuzovat podle FPS, nicméně když vám doslova trhá obraz - to je jiné kafé, než jen nízký počet FPS. U 3DMarku se má situace asi tak, že když už běžný uživatel konečně disponuje hardwarem, na kterém mu aktuální 3DMark dobře běží, tak se objeví nová verze a on se může se svými 300 body tak akorát dívat na zajímavou slideshow plnou pěkných obrázků :-) Teď nepřeháním a je mi jasné, že nyní tomu bude zrovna tak. Když už jsem vás tak navnadil, tak vězte, že 3DMark05 se má objevit v průběhu tohoto měsíce.

Longhorn - kdy bude?

Přehled dění v IT - oblast Hardware za poslední 2 měsíceNa závěr bych poukázal na nové informace o připravovaném operačním systému Longhorn, jež se právě před pár dny objevily. Konečná verze pro desktopové a mobilní využití by se měla objevit až v roce 2006 s tím, že příští rok bude probíhat intenzivní testování betaverze. Pro servery by měla být dostupná o rok později. Tak trochu ale zamrzí informace o tom, že tolik očekávaný nový souborový systém WinFS se objeví až s příchodem serverové verze (první Longhorny jej tedy možná podporovat nebudou). Není to ale potvrzené a do roku 2007 (kdy se má serverová verze objevit) je poměrně dost času na úpravy data vydání. 3D grafické rozhraní s označením Avalon (jež bude velice náročné na výkon grafické karty, jelikož bude disponovat opravdu slibnými efekty - na operační systém tedy rozhodně) a komunikační subsystém budou samozřejmě nedílnou součástí Longhornu, ale budou také podle všeho k dispozici v samostatné verzi pro Windows XP.

 

Pár slov závěrem

Takže to by bylo k tomuto menšímu přehledu těch nejzajímavějších událostí, které se udály během letního období. Snad to někomu pomůže a tím se potvrdí, že záměr nebyl zcela marný. Pokud by se to uchytilo, tak může být takovýto přehled na konci každého měsíce, jelikož občas se někdy prostě stane, že unikne s něčím jistá spojitost a pak je nutné to složitě dohledávat a nejhorší je to v tom případě, když vlastně ani přesně nevíte, co byste hledat měli. Takže záleží na vás, zda se vám to zamlouvá a chcete se s tím nadále na každém konci měsíce setkávat, či nikoliv (samozřejmě by se pojetí postupem času vylepšovalo). Případné názory směřujte prosím do diskuze pod článkem.

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
2.9.2004 05:52:42   0.0.0.xxx 4849
ne ze bych mel dnes obzvlast rejpavou naladu, ale tohle je clanek... no.. proste o nicem. kdybyste radeji testovali nejaky HW do recenzi, pidili se po netu po novinkach... tohle byl jeden z nejlepsich webu o pocitacich ale jeden/dva clanky za tyden a o novinkach radeji nemluve. Obcas je lepsi neco nedelat vubec nez delat blbe/napul :-/
2.9.2004 05:53:25   0.0.0.xxx 4850
viz nadpis.
2.9.2004 07:07:58   0.0.0.xxx 3544
nesouhlasim s předpřispěvatelema
celkem fajn článek, sice nic nového pod sluncem (přesně jak autor předesílal), ale jako souhrn fakt dobrý.
PS: u prvního obrázku nefunguje "http://ilustrace2/charles/deni_IT_socket939.jpg". neškodilo by si po sobě článek zkontrolovat, než jej publikujete. v IT celkem běžná rutina (když už je článek o IT) 8-)))
2.9.2004 07:14:35   0.0.0.xxx 4648
s temi dvema prvnimi... takovyhle clanek bych cekal na zive a ne na PCT.
2.9.2004 07:56:58   0.0.0.xxx 6749
Samozřejmě že máme, ale chtěl jsem prostě nějaký ten prázdninový přehled udělat. Pokud se to neuchytí, nevadí :-)
2.9.2004 08:23:03   0.0.0.xxx 5050
já si naopak myslim že souhrnnej článek za prázdniny je dobrej nápad ;-)
2.9.2004 08:31:22   0.0.0.xxx 5052
Dík za článek. Nic nového jsem tam nenašel, ale protože trpím stihomamem, že mi mohlo něco nového utéct, měl na mě článek pozitivní dopad.
2.9.2004 08:56:47   0.0.0.xxx 5349
kdyz udelate mesicni resume s linky na podrobnejsi clanky. Kdo to nechce cist, at to nedela, ale ono se toho udeje dost a dost. Ne vsichni lezou na pctuning 2x denne jako ja Pokud na hlavni stranku umistnite i link na databazi takovych budoucich mesicnich souhrnu, tak to i nejeden sucasny nespokojenec pri hledani oceni. Kolikrat se neco hleda, nevi se uplne presne co a kdy to bylo. A ted to najdete v databazi, fungujici na zaklade konkretnich dotazu...
Opravte si chybku u Service Packu 2 - "seznami"
2.9.2004 09:57:44   0.0.0.xxx 4753
Spíš bych řekl, že jsou to vysoce specializované čipy, které mají jedinou úlohu - kreslit obrázky. Nic víc. To je stejný jako se Creative chvástal svým čipem na Live!, že je výkonější než Pentium té doby. Ve zpracování zvuku možná, páč je to specializovaný čip pouze na jednu věc, kdežto procesor vám udělá cokoliv - od vykreslení obrázku, přes zpracování hudebních efektů až po výpočet čísla Pí na milion desetinejch míst. ;)
2.9.2004 10:12:46   0.0.0.xxx 5051
clanok.Kludne to mozete robit aj nadalej.Podla mna je to dobry napad co popisal MARTX
2.9.2004 10:20:28   0.0.0.xxx 5051
Musim souhlasit, ze ten clanek byl opravdu dobry.
Chodim sice na PCt. docela casto, ale souhrn toho co se behem tech 2 mesicu udalo je dobry napad a docela mi osvezil nejake veci.
Mesicni souhr by byl fajn, ale jak jiz nekdo psal museli by tam byt i linky s odkazama.

Takze si mysli, ze to za zkousku stoji a ze par lidem co si mysli, jak jsou in a vse vi , neni treba si vsimat ... on se vzdy najde rejpal, co jen rejpe, ale sam nic neudela ....
2.9.2004 10:24:15   0.0.0.xxx 5057
Jeste bych jen rad napsal, ze je pravda, ze tech clanku o HW je na PCt. posledni dobou opravdu malo a hlavne testu na MB ...
Je pravda, ze v dnesni dobe kdyz je takova rada socketu, se to dost tezko dela, ale zase by jste aspon meli o cem psat a kazdy by si tu mohl overit jaka deska je pro nej idelani (od jakeho vyrobce) a ktomu i procesor k te desce atd ... Vsak jste to delali i drive , ale ted uz ne. To je jedina vec, co me na PCt. mrzi ...
2.9.2004 12:37:19   0.0.0.xxx 5051
Člověk má v HW dění přes prázdniny docela zmatek, ucelený souhrn informací je rozhodně výborný nápad!
2.9.2004 14:16:16   0.0.0.xxx 5050
myslim ze to byla perfektni rekapitulace uplynulych udalosti.urcite to nebylo naskodu.dobra prace...
2.9.2004 14:44:45   0.0.0.xxx 5052
To mozna je... ale ne na tomhle webu, nebo ne aspon na adrese pctuning.cz !!! Kurna dejte si treba pcnovinky.cz a tuhle domenu prenechte nekomu jinemu ;-) Je strasne, ze za takovy dobry nazev webu (a domeny) schovavate posledni dobou web, ktery zacina byt o nicem! Uz i svet hardware ma lepsi napady a clanky nez vy
2.9.2004 16:45:19   0.0.0.xxx 5251
Myslim ze v dnesni dobe se takovej souhrn hodi...
3.9.2004 01:22:00   0.0.0.xxx 5251
Musim se pridat a podporit - je to pekny souhrn, prehledny. koho zajimaji podrobnosti si precte cely clanek o problematice a koho ne, tak si tan clanek NECTE

est ejednou diky
3.9.2004 08:20:52   0.0.0.xxx 5251
Myslím si, že takový přehled jednou za čas neuškodí, spíše pomůže připomenout a shrnout některé důležité události.
Máte podporu celého našeho firemního kolektivu,který čítá 65 lidí !!!
3.9.2004 09:28:03   0.0.0.xxx 5351
Mám pro všechny, kteří si myslí to samé, co ty radu: "Nečtěte to". A taky mě se..re, že někomu radíš (te), co má dělat, když se sám evidentně flákaš. (:kick yourself

PS: Tvůj nick je super-originální.
4.9.2004 17:01:36   0.0.0.xxx 5249
paradny prehlad, keby tam boli este linky, tak nema chybu.. som na pctunigu skoro kazdy den, ale coskoro nebudem mat tolko casu, preto sa mi taketo suhrny zidu.. som za
5.9.2004 03:17:06   0.0.0.xxx 5151
bol som a som cele leto v usa v yellowstone a nemal som moc pristup na net a celkom mi takyto prehlad bodne, nemam moc cas citat a mam aspon aky taky prehlad

dakujem
5.9.2004 09:52:04   0.0.0.xxx 5149
Díky za článek, těm kdo nebyli přes prázdniny u netu příjde určitě vhod. Nevidím důvod proč v tom nepokračovat! Já bych byl určitě pro .)
6.9.2004 10:34:06   0.0.0.xxx 5050
myslim si ze takovy zaver mesice je velmi prospesny, je to vlastne souhr toho co se stalo, a vetsina z nas je urcite rada, ze takovy souhr delate!!!
6.9.2004 12:54:36   0.0.0.xxx 5251
Je svele precist si souhrn udalsti za posledni obdobi. Umozni to dat udalosti do souvislosti. Urcite se priklanim za uvernovani zaverem kazdeho mesice.
6.9.2004 17:04:29   0.0.0.xxx 5252
Takovy prehled kazdeho mesice je uzitecny, pokracujte v tom.
7.9.2004 12:48:55   0.0.0.xxx 5051
...svet hw ma ale o poznani horsi web (pro ty co nemaji/nechteji IE)... tak neni co resit.

shrnuti ze sveta hw je super napad, jsem na to zvykly z jinych webu, je to celkem prirozena volba i zde. Ja ji velmi ocenuji, doufam ze z toho bude neco jako hw dallas...

add publikovat to na teto domene/webu: a jako kde by jste asi ocekaval souhrnny clanek prevazne o hw? na webu pro kojici matky? - to sem fakt nepochopil tuto vytku...
Petr Jakubec
9.9.2004 06:47:58   0.0.0.xxx 5352
výborný článek, jsem moc rád že jste napsali takový super souhrn!! pokračujte v tom prosím..
10.9.2004 18:20:20   0.0.0.xxx 4952
Jak jsem tak cetl nektere z prvnich prispevku, tak mne napadlo, ze byste tech PCtuningu meli udelat nekolik. Uspokojili byste pak alespon kazdeho druheho mudrlanta, ktery pokud zde nema co zrovna chce tak zacne rvat a dupat nohama. Mnoho mudrlantu by pak bylo stastnych jak blechy, a sami by pritom nemuseli pohnout ani prstem...

Za sebe jsem rad, ze PCtuning neni podobna smatlanina jako Pretaktovani.cz a jemu podobne. Tyto weby oslavuji kazdou novou barvu ledky na vetracich, a vsem zdejsim mudrlantum je vrele doporucuji, jelikoz jsou pro ne jak delane a odrazeji to, co by tak maximalne sami svedli stvorit.

Konstruktivni kritika je predpokladam vitana snad kazdym autorem clanku, ale vykriky typu "Obcas je lepsi neco nedelat vubec nez delat blbe/napul" ci "to uz nemate fakt o cem psat?" apod. jen hodne vypovidaji o autorovi podobnych vyplodu.

Co se tyce mesicnich prehledu, tak je to skvely napad, protoze kazdy nema cas/moznost se orientovat ve vsech sverach HW.
13.9.2004 05:21:47   0.0.0.xxx 5150
Myslím si, že PCTuning od svých začátků se více rozšířil obecně z původního ladění PC. Nevidím to jako špatné, vydala se tak většina konkurenčních webů. Na druhou stranu je znát, že tak široký rozhled trochu může kazit kvalitu některých článků, na druhou stranu jiné články se neustále zkvalitňují a vybrušují, pomíjím občasné gramatické chyby, překlepy či nepřesnosti, věcné chyby už jsou horší. Pořád však chápu, že ne vždy je to snadné to napsat dobré pro všechny. Mně se osobně se PCTuning dosti líbí a celé jeho grafické zpracování i forma, občas zlobí a padá nebo nejde, ale to se stává i jinde. Přeji tedy dál, aby se to zlepšovalo a kvalita neklesala a rostla. Širší záměr se mi líbí, protože dnes psát pouze o PCTuningu už moc čtení nepřinese.
22.9.2004 13:56:20   0.0.0.xxx 5251
Super clanek, to sem zrovna potreboval, jelikoz jsem cele prazdniny nebyl na netu.

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.