Hlavní stránka Multimédia Zprávy IT Intel Developer Forum 2008 - byli jsme tam
Intel Developer Forum 2008 - byli jsme tam
autor: Václav Vlček , publikováno 23.9.2008
Intel Developer Forum 2008 - byli jsme tam

Intel pořádá každoročně několik konferencí Intel Developer Fórum, kde se prezentují nejnovější technologie a trendy. Na řadě přednášek a diskuzí se můžete setkat přímo s lidmi, co tyhle novinky již nějaký ten rok připravují ve skrytu laboratoří a po letech vývoje o nich můžou také referovat světu. Největší letošní IDF v San Franciscu jsme navštívili i my.


Hned po příchodu do velké haly Moscone Center West, kde se odehrávala většina IDF 2008, jsme mohli obdivovat raketoplán Hermes. Postavil ho s partou kamarádů a dalších nadšenců zaměstnanec Intelu Morris Jarvis doma v garáži v Phoenixu. K vývoji přispěly právě velké společnosti jako Intel, Dot Hill nebo Microsun. Není to klasický raketoplán, ze země by ho měl vynést do výšky 34 kilometrů speciální balón, pak se odpojí a vlastními silami už doletí zpátky. Projektu zatím ale chybí peníze, ovšem jak říká konstruktér Jarvis "mohl by být do roka připravený k letu na nízký orbit Země, stačí jenom získat 1,5 milionu dolarů". Pokud by byl projekt nakonec úspěšný a všechno klaplo, cesta na orbit by měla stát řekněme jako běžné auto a zažijete při ní až 15 minut volného pádu při sestupu.

Intel Developer Forum 2008 - byli jsme tamIntel Developer Forum 2008 - byli jsme tam

Intel Developer Forum 2008 - byli jsme tamIntel Developer Forum 2008 - byli jsme tam

Show pana nejvyššího

Zahajovací show celé výstavy IDF 2008 si vzal na starost Craig Barett, předseda správní rady společnosti Intel. Trochu překvapivě si tentokrát připravil spíše takovou populárně naučnou přednášku o sociálních tématech a s nimi spojenými zajímavými technologiemi, takže kdo čekal 
nějakou extrémně technickou přednášku byl pravděpodobně zklamaný.

Intel Developer Forum 2008 - byli jsme tamIntel Developer Forum 2008 - byli jsme tam
Patrick Gelsinger a Craig R. Barrett
Intel Developer Forum 2008 - byli jsme tamIntel Developer Forum 2008 - byli jsme tam

Poměrně otevřeně se hned na začátku rozpovídal o současných problémech USA, vyčítal hlavně zanedbaný systém rozvoje a hlavně vzdělávání. Pozval na pódium dokrora Johnny Chung Leeho, který je specialistou na uživatelské rozhraní počítačů. Ty sice dneska nabízí obrovský vývoj, ale spousta lidí vlastně ani neví, jak ho využít. Ma tom ostatně staví Apple a jaké má úspěchy. Každopádně doktor Lee dokázal demonstroval vlastní technologii, umožňující zhruba za 50$ vytvořit jednoduchou elektronickou tabuli. Za pomoci upraveného dálkového ovladače od Vii, počítače, projektoru a infračerveného pera odkázal kalsickou tabuli s křídou do historie. Na svém webu dává k dispozici příslušné návody i programy a ovladače, včetně jednoduchého programu na výuku fyziky využívajícího multitouch rozhraní pomocí dvou IR per.

Intel Developer Forum 2008 - byli jsme tam


Půjčujte peníze moderně

Potom představil Matta Flanneryho, zakladatele společnosti Kiva.org. Ta se zabývá mikropůjčkami, ovšem narozdíl od konkurence do svého systému zapojila i prvky z moderních sociálních sítí. Snadno si tak můžete vybrat komu půjčujete, prohlédnout si jeho fotky, přečíst o projektu a plánech. Prostě celá záležitost je hned mnohem osobnější, takže z půjčky pak máte mnohem lepší pocit, než když nalijete své peníze do anonymní charitativní organizace. Nové půjčky přibývají tempem 2 za minutu a zatím jich bylo 95% splaceno. Zajímavé je, že ve většině případů jsou do systému mikropůjček zapojeny ženy.

Intel Developer Forum 2008 - byli jsme tam

Mobilní doktor po internetu

Další z oborů, kde je spousta prostoru pro inovace a nasazení moderních technologií, je běžné lékařské vyšetření. U nás si celkem jednoduše můžete zajít k doktorovi nebo v nouzi zavolat ambulanci, jenže v rozvojových zemích, kde většina obyvatel žije na venkově a lékařů mají jak šafránu (i když toho vlastně můžou mít celkem dost :-) ) je situace naprosto odlišná. Barett proto demonstroval technologii centrální správy zdravotních informací/karet a jejího využití právě v podobných případech. V odlehlých oblastech rozvojových zemí je většinou dostupný jedině signál mobilního telefonu, o internetu si můžete většinou nechat jen zdát. To ale stačí pro zkontaktování vašeho nebo vlastně jakéhokoliv jiného lékaře, který si stáhne vaší kartu z centrální databáze a dokáže potom alespoň při běžných problémech fundovaně poradit. To všechno bez toho, aby se musel trmácet ke stovkám či tisícům pacientů, bydlících v často těžko dostupných oblastech. Craig Barett demonstroval nasazení moderní technologie na místě, lehnul si na podlahu pódia (!) a simuloval poranění. Přivolaný asistent si od něj vzal zdravotní kartičku, načetl jí pomocí speciálního zařízení a zkontaktoval jeho osobního lékaře na druhé straně světa - v Indii. Komunikace byla živě přenášená po internetu, dokonce pomocí WiMAX pojítka na indické straně.

Intel Developer Forum 2008 - byli jsme tamIntel Developer Forum 2008 - byli jsme tam

Když už je řeč o možnostech využití moderní techniky k nejrůznějším praktickým věcem, zajímavý je i výsledek nasazení GPS přijímačů do vozidel logistické společnosti UPS. Díky speciálnímu software se podařilo optimalizovat cesty jednotlivých náklaďáků a společnost tak ušetří přibližně tři miliony najetých mílí za měsíc. Díky tomu se samozřejmě sníží spotřeba paliva a samozřejmě i výfukových plynů produkovaných vozidly.

IA = Embedded + Dynamic + Visual

Po Craigu Barettovi se ujal slova Patrick Gelsinger a pokračoval vlastním programem nazvaným Digital Enterprise: IA = Embedded + Dynamic + Visual. Náplní jeho přednášky bylo povídání o budoucnosti Internetu. Ten se podle vizí Intelu dostane v nejbližších letech do všech elektronických zařízení okolo nás a tím vstoupíme do éry „embedded“ čili vestavěného internetu. Ten bude podle Gelsingera „jiný, ale stále povědomý“. Pořád je tu ale ještě spousta problémů, které bude potřeba vyřešit. Mezi ty nejdůležitější patří

  • spolehlivost a dlouhá výdrž zařízení
  • softwarová rozšiřitelnost do budoucna
  • minimální spotřeba a nízká cena
  • ochrana soukromých dat
  • zastaralý IPv4 systém (volné adresy dojdou přibližně v roce 2011)
  • otevřené standardy
Intel Developer Forum 2008 - byli jsme tamIntel Developer Forum 2008 - byli jsme tam

Takové požadavky vedly mimo jiné i k vzniku platformy Intel Atom pro ultramobilní zařízení, jako jsou třeba nejrůznější MID (Mobile Internet Device – mobilní zařízení s přístupem k internetu) nebo v poslední době populární netbooky. Jako jeden z příkladů předvedl Gelsinger například zabezpečení bytu či domu. Na pódiu připravené dveře byly vybavené kamerou a systémem pro rozlišování tváře. Ten je zapojený do centrálního domácího počítače postaveného na platformě Atom, který pak na jednoduchém displeji zobrazí informace jako třeba počet nových emailů, promeškané hovory, zobrazí poslední zprávy nebo vám umožní regulovat teplotu v domě či bytě.


Auto Intel Inside

Další a možná ještě zajímavější příklad využití platformy Atom byla integrace do luxusního kabria značky BMW. Ve voze se vestavěný počítač stará o provoz navigace s 3D zobrazením cesty nebo dokáže hlasem upozorňovat na zajímavá místa okolo cesty. Pro spolucestující jsou připravené samostatné dotykové obrazovky s vlastními terminály, kde si můžou pouštět muziku, sledovat filmy dle vlastního výběru nebo třeba brouzdat po internetu. Připojení je realizováno typicky inovativně přes WiMAX spojení. Zájem o podobná řešení zatím projevily automobilky BMW, Nissan a Daimler.

Intel Developer Forum 2008 - byli jsme tamIntel Developer Forum 2008 - byli jsme tam
Intel Developer Forum 2008 - byli jsme tamIntel Developer Forum 2008 - byli jsme tam

Po krátké vsuvce na téma rozšiřitelnost a škálovatelnost výkonných procesorů přešel Gelsinger na prezentaci nového Nehalemu a jeho funkcí, podrobnou analýzu najdete potom ve dvou částech na PCTuning zde a zde.

Přednášku  zakončil seriózně vypadající postarší pán Larry Seiler, který prezentoval informace o chystaném projektu grafického akcelerátoru od Intelu Larrabee. Vedle toho, že zvládnul odprezentovat celé Larrabee za necelých 50 sekund, ještě o něm stihnul ve zbývajícím čase zazpívat písničku! Tomu říkám správné zapálení pro věc :-)

Intel Developer Forum 2008 - byli jsme tamIntel Developer Forum 2008 - byli jsme tam
 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
66 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 32.2Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.