Hlavní stránka Multimédia PC Šťoural Z deníčku PC šťourala: Šťoural Reloaded!
Z deníčku PC šťourala: Šťoural Reloaded!
autor: Vopička Ondřej , publikováno 30.4.2005
Z deníčku PC šťourala: Šťoural Reloaded!
Problémy a situace vznikající a přímo plynoucí z PC problematiky mají často kostrbaté základy a ne vždy pro ně existuje racionální zdůvodnění. Nejčastější otázka, kterou mi klade většina "zákazníků" (ať v tom pravém, obchodním slova smyslu, nebo v přeneseném významu ostatních PC userů) je: "A proč to tak bylo?", "Čím to bylo, že to tak blblo?". Někdy na tuto otázku existuje fundovaná odpověď, jindy ne. Žel bohu, pro některé existence je tato skutečnost, že při stejných počátečních a vstupních podmínkách můžeme mít širokou množinu výsledku, těžko akceptovatelná.

Okolnosti a situace, potažmo i postavy vystupující v následujícím textu jsou smyšlené a jakákoliv podobnost s existujícími osobami je náhodná, či zcela neúmyslná.

Část I - Tam, kam Sovy nelétají

Osobu člověka, kterého zde označuji jako Sova, nemá pro čtenáře PC šťouralových příběhů cenu blíže přibližovat (Z deníčku PC šťourala: Jak jsme pořádali LAN párty, Z deníčku PC šťourala: Láska přes internet, Z deníčku PC šťourala: Jak jsem se stal "Progamerem", Vánoční speciál: Jak šťouralovi ukradli Vánoce, atd.). Jedná se spíše o samorosta, který byl již v poměrně útlém věku vypuzen z rodičovského lůna a všechna čest, protlouká se životem celkem obstojně, i když na něčí možné poměry až trochu svérázně. Ona rázovitost a osobitý roztržitý sovův pohled jsou právě ty jeho nejdůležitější charakteristické vlastnosti. Ale od začátku.

Před cca 8 lety, někdy po maturitě, Sova založil ještě s pár nadšenci firmu. Nezávisle na tom jakou obchodní činností se firma zabývá, začala jejich firma docela slušně prosperovat. Zde se taky váže to "zlaté" období Sovy, kdy si pořídil rodinný domek na klíč (tenkrát ještě společně s Hospodyní verze 1) a mohutný vůz bavorského výrobce. Sovova roztržitost však vedla postupně ke snižování finančních výsledků firmy, výměně Hospodyně verze 1 za poněkud více low-endovější verzi Hospodyně 2 i k prodeji mohutného vozu bavorského výrobce a přesedlání na sice také ještě slušného mladoboleslavského výrobce, nicméně s tím bavorským zcela nesouměřitelného. Sova fakt kupoval někdy hrozné kraviny, spojené zejména s tím, co si kde na internetu přečetl.

To že si pořídil ve své době tu nejnadupanější možnou PC sestavu by bylo celkem srozumitelné. Ani nákup PS2 a později X-Boxu mu nelze mít za zlé. Dá se ještě se skřípotem zubů pochopit, že koupil hospodyni (to byla tenkrát ještě verze 1) koně, kterého dokonce několik dní měl ustájeného ve své garáži, neboť jak sám Sova tvrdil "nemůžu pro něj najít žádnej chlívek tady v okolí". Poté co neposedná kobylka znehodnotila část sádrokartonové příčky v garáži, sovův velocipéd i elektromotor otevírání garážových vrat, stěhovala se z garáže kvapem pryč, stejně tak jako o pár dní později i Hospodyně verze 1 (nebo to bylo obráceně? :-)). Nejkurióznějším Sovovým nákupem však byla stará hasičská nepojízdná tatrovka, kterou zaparkoval v obytné čtvrti přímo před barákem. Zděšené matky s kočárky kvapem objížděli požárnický kolos a tatínkové psali petice místní starostce, co že za trhnutého souseda to mají. Nic naplat bylo sovovo vysvětlování, že tatrovku vzal do zástavy jako protiúčet od jakéhosi spolku dobrovolných hasičů a že se jistě ještě jednou může hodit. Starostka si nakonec odstranění vozu vymohla, což mělo za následek plamenně-žhářskou odpověď: "No jak myslíte!" :-).

Sova se později docela hodně uklidnil (mohla za to Hospodyně verze 3, která byla spíše někde ve výkonnostní až střední hi-end třídě), nechal se od svých firemních společníků slušně vyplatit a zaměstnal se jako jakýsi pochybný obchodní zástupce, konzultant v jedné poměrně velké a známé firmě (další sovovou vlastností, kterou mu všichni záviděli, byla velká výřečnost s kterou se dobře prosazoval na místech, které vyžadovali málo práce a hodně kecání).

Poté co se Sova v novém zaměstnání celkem dobře uvedl a usadil, začal apelovat na mne, že má několik kolegů, kteří jsou co se PC znalostí týče úplně out, ale že mají všichni doma nadupané mašiny, které jim nejdou nebo zlobí, takže by se jim prý dalo "pustit žilou", že nějakých těch pár tisíc rozhodně nepocítí. Šíření osvěty u takového typu lidí není mezi PC šťouraly moc populární. Jednak z toho důvodu, že komunikace s takovýmito lidmi bývá dosti problematická (většinou se jedná o sortu ze "Skupiny 4" - Neuznalá lamka) a že jednou jim poskytnete nějakou službu nebo laskavost a už se jich jen horkotěžko zbavíte. To s sebou nese nebezpečí, že budete čelit nedělním telefonátům v 9:00 ráno: "Mě to zase nefunguje, potřebuji nutně odeslat email s fakturou. Můžete přijet?".

Po naléhání Sovy jsem se tedy uvolil, že tedy se pojedu podívat ke dvou obchodním expertům, jejichž PC tropí doma neplechu. Shodou okolností oba bydleli pohromadě, což mne trochu zarazilo a ještě jednou jsem se Sovy pro jistotu zeptal, jestli nemám být na něco nestandardního předem připraven. Sova odpověděl, že zas tak moc je nezná, ale že nejspíš ne. Vyzbrojen pepřovým sprejem a šťouralským baťohem jsem tedy vyrazil.

Část II - Jeden hot a druhý čehý

Nejmenované pražské sídliště, kde se oba výtečníci údajně zdržovali, jevilo klasické známky komunistické budovatelské éry. Dětské hřiště, teplárna, trafostanice, vlez do kolektoru, nefungující zvonky, poddimenzovaná parkoviště – vše bylo na svém místě. Po trochu krkolomném parkování mezi dvěma vozy s číslovkou „120“ jsem se uvolil zavolat svému kontaktu, jehož označím jako D1.

 • „Ahoj, tak jsem tady před tím barákem“
 • „Ahoj, kde?“
 • „No jak jsme se ráno domlouvali, že se ti přijedu podívat na ty kompy“
 • „Jo, to už jste tady?“ *)
 • „No dole jsem“
 • „Tak pojďte nahoru“
 • „Já nevím přesně, který to je barák, ale je tu zavřeno“
 • „Tam není otevřeno?“

 *) přechod mezi tykáním a vykáním nebyl samoúčelný...

Zde jsem se začínal již velmi zlehka „nasírat“, poněvadž takovéhle přístupy opravdu nemusím. Místo toho, aby byl D1 happy, že někdo se uvolní ze SVÉHO programu a jede se mu podívat na JEHO dílo zkázy, se kterým ho poslali pryč již z několika servisů, že to prý je celé špatné, je D1 překvapen, že jsem byl na místě a navíc jsem si připadal jako obtížný hmyz co ho kvůli něčemu otravuje.

 • „No já nevím, nejlepší bude, když přijedete dolů před vchod“
 • „Ale já nemám klíče, to má kolega“

Už jsem začínal mít plné zuby toho blba a to jsem ho ještě ani neviděl. Měl jsem sto chutí otočit se, naskočit do vozu a jet Sovu nakopat, zkásnout za propálený benzín a provolaný kredit, ovšem v tom se v mobilu ozvalo něco jako „tak moment, už jdu“. To co vyšlo, předčilo mé smělé představy. Ihned jsem si totiž dokázal asociovat stav jeho počítače z jeho chování.

 • „Vy jste tady na ty počítače od pana …… ?“ pozn. Sova
 • „No to jo, vždyť jsme spolu ráno mluvili“
 • „No to byl kolega, máme společný mobil“

Osoba nízkého vzrůstu v nezvykle ledabylých teplákách a triku s křiklavým nápisem „USA“ ve mne nevzbuzovala důvěru obchodníka, kterému se podle Sovy „dá pustit žilou“ a navíc ta věc se společným mobilem. No, ale co. Vyjeli jsme asi do 6. patra a vešli do bytu. Vybavení bytu ostře kontrastovalo se vzhledem jeho nájemníka. První čeho jsem si všiml, bylo masivní domácí kino spolu s koženým gaučem a párem pohodlných křesílek. Repro-bedny byly rozmístěny důvtipně, žel bohu naprosto neúčelně natlačené blíže k levé části obývacího pokoje. Místnost, kterou D1 označil jako pracovnu, lemovaly plakáty sportovních bouráků a polonahých modelek s mezivsunutou mapou Evropy, do které byly vtipně zapíchány barevné špendlíčky o jejichž cíli jsem se raději dále nepídil.

D1 pyšně ukázal na dubový PC stolek se svým aparátem, který na první pohled vypadal vcelku slušně nadupaně. 17“ LCD, černý midi-tower s DVD vypalovačkou, drátová klávesnice, bezdrátová optická myška od Geniusu a ještě jedna, drátová od Geniusu (již zde jsem rozpoznal, že bezdrátové se asi pracovat nechce, tak to D1 elegantně vyřešil druhou krysou).

 • „Dělá to nějaký blbosti, prý jsem chytil nějaký virus“
 • „A co to dělá?“
 • „Nechce to otevírat přílohy u emailu například“ *) „ééémajl“

Letmo jsem překontroloval základní nainstalované aplikace a běžící procesy, přičemž mi D1 s ochotou jeho vlastní nabídl „něco k pití“.

 • „Bude to trvat dlouho? Potřebuji na obchodní schůzku totiž za chvíli!“

I když sestava D1 byla poměrně slušná (Pentium4 2,4GHz/400MHz, 512 DDR, Radeon 9600), byl nešťastný komp zcela zdecimován ve stádiu stupně 3-4.

Pozn. Stupnice zdecimování neuznalou lamkou

1
Žádné patrné známky neuznalé lamky – Clean sheet user

Jedná se o fair-user zásahy, uživatel na operačním systému neparazituje. Operační systém čistý, bez zbytečných procesů po spuštění. Počítač udržovaný.

2
Mírné známky neuznalé lamky – Rectum possibility

Jsou patrné mírné známky nekorektních zásahů, které jsou však pro funkci operačního systému bezpředmětné. Jedná se např. o různé toolbary v IE, zbytečné položky po spuštění, redundantní soubory, apod.

3
Silné a rušivé zásahy do funkce OS – Relic tragedy

Potvrzená přítomnost neuznalé lamky, login začíná zpravidla „Vyskytla se kritická chyba“, zástupci jsou odkazování na „hledající baterku“ a instalace všech možných „doporučených a skvělých“ aplikací a shareware programů je v plné možné míře. Počet nainstalovaných programů hrubě nesedí s počtem aplikací v Přidat/Odebrat programy.

4
Nevratné zásahy neuznalé lamky do OS – Killswitch effect

Zatímco u třídy 3 dokáže neuznalá lamka solidně přežít, neboť tento stav OS se mu jeví jako „normální“, u třídy 4 začíná narušení vadit i jí. Tato fáze se také nazývá „buzení skupiny 4“, tj. neuznalé lamky vyhledávají externí pomoc jak OS vrátit zpět do skupiny 3. Bohužel stupeň zamoření je již velmi pokročilý, jen zřídkakdy se obejde bez reinstalace OS.

5
Přímá spoluúčast na kolapsu – Full shit-loaded user

OS již nestartuje jinam než do nouzového režimu, nebo vůbec. Reinstalace jediným východiskem.

Po restartu systém nabíhal nezvykle dlouho, což vyloudilo na tváři D1 nelichotivý výraz jako „proč jsi to proboha restartoval? Nemám tolik času přece, ne?“. WindowsXP s ironickým Vítejte naběhly do režimu 16-ti barev a rozlišení 640x480. D1 poznamenal něco jako „tohle se občas stávᓠa jal se instalovat ATi Catalyst ovladače, které měl uložené na ploše ve složce „MONITOR“. Jestli teda po každém třetím až čtvrtém restartu řešil problém znovunainstalováním ovladačů, tak to potěš pánbůh.

Dalším, velmi závažným problémem (který se mi v danou chvíli jevil jako naprosto nepodstatný) byla údajná neschopnost počítače pálit DVD, přehrávat filmy z CD („hraje to bez zvuku“ nebo naopak „zvučí to bez obrazu“) a konání jiných warezáckých aktivit („kamarád mi půjčil nějakou střílečku a nejde mi to nainstalovat“).

Když jsem oznámil D1, že zřejmě se „odvšivení“ počítače neobejde bez nějakého výraznějšího zásahu (rozuměj reinstalace woken), počala jím jímat hrůza v předtuše smazaného adresáře kontaktů a doručené/odeslané pošty z Outlooku, což je absolutní totální základ všech správných sales-managerů a key-account officerů. D1 zkoušel najít nějaké alternativní cesty: „A nešlo by třeba……“, „Co kdybychom zkusili kupříkladu……“. Na férovku jsem mu řekl, že to je na nic, jenom pouhé vytloukání klínu klínem a jestli se chce definitivně zbavit problémů, tak jediná možnost spočívá v striktní čisté instalace woken, nastavení blbuvzdorných programů, firewallů a anti-lama-aktivit shieldů. Navíc že si poštu a kontakty z Outlooku lze jednoduše přenést. Do toho se ozval šramot v zámku a vešel spolubydlící označovaný jako D2. „Dobře, že jste tady‘“ pravil s přiblblým úsměvem, neřekl ani „brý den“ a už se jal z futrálu vyndávat notebook.

 • „Kolega mi poslal nějakou grafickou přílohu do prezentace a mě nejde v PowerPointu otevřít“

Je-li Outlook totální a absolutní základ, pak je Powerpoint ještě něco jako totální základní nástavba. Po nastartování OS se na notebooku objevilo něco jako menší varianta systému stolního počítače D1. D2 pak hbitě ukázal v outlooku mail s přílohou (v těle jeho textu jsem jen zahlédl výrazy jako „vole“, „doprdele“, „meeting“, „štěrbinka“, „prezentace“, „zadarmo“ a „oběd“), která končila *.dwg. D2 něco jako AutoCAD vůbec neznal a neustále spouštěl Powerpoint a dožadoval se implementace obrázku do své prezentace s šablonou „výbuch atomové bomby 1“.

Poradil jsem mu, že nejjednodušší bude, když zavolá kolegovi a ten mu vyexportuje obrázek do nějakého pro něj lidštějšího formátu JPEG nebo BMP a pak si může do své prezentace vkládat jak je mu libo. D2 se pak ještě chvíli v koutě pokoušel otevřít autocadový výkres v paintbrushi, leč úspěch to nepřineslo. D2 pak nakonec v poslední instanci sklápěl a odklápěl LCD notebooku (snad aby procvičil tekuté krystalky), aby pak s výrazem „hmm... to je zase expert... když mi neporadí... ten tomu nerozumí asi vůbec...“ odešel do obýváku (předtím stihl ještě důležitý pohled na špendlíkovou mapu Evropy a posunul jeden žlutý špendlík blíže apeninskému poloostrovu) a pustil dunivý house na repro-aparatuře.

D1 posléze tedy svolil k reinstalaci svých XP, přičemž přirozeně ale nemohl v danou chvíli ve své „pracovně“ najít CD. Když jsem demontoval jeho počítač z PC stolku, všiml jsem si rovněž přelepu na CASE, kde bylo označeno garanční upozornění o ztrátě záruky. D1 ale už několikrát označil onu firmu za pochybnou a že tam už „nikdy nic nekoupím, protože vůbec tomu nerozumějí“. Vzpomněl jsem si na Sovu, který mi říkal, že D1 už s jeho kompem několikrát vypakovali, protože tam jezdil se svým CASEm prakticky co týden s roztovidnými problémy typu „moc malý ikonky“, „obrazovka moc tmavá“, „myš je hrozně pomalᓠapod. Není divu, že i profesionální PC technik zřejmě nad ním ztratil svou těžce vydobytou profesionalitu a začal hrát populární hru „kloktání v dešti s blbem“.

Bylo mi jasné to, čeho jsem se obával už v samém počátku. Když to teďka zkompletuji na normální stav, vše nastavím jak mám, bude trvat hrubým odhadem týden až čtrnáct dní, než budu mít D1 zase na krku, který bude chtít zasáhnout v rámci jakési „záruky“, kterou cítí, že má. Předem jsem ho tudíž ještě ve výtahu upozornil, že není v mých silách mu dělat pravidelný PC dozor a hlídat ho kde kliká OK namísto Storno. D1 pak ještě řekl nesmrtelnou větu, přesně charakterizující tuto skupinu: „A čím to tedy může být, že se to takhle po 14 dnech samo zhroutí?“... Odpověď si snad každý dosadí, já jsem v tu chvíli raději řekl: „To víte, Windows“. S tím se D1 spokojil a nenávistně zhanil produkt pana Gatese.

S D1 ani D2 to však ani zdaleka nebylo celé. To že jsem píchl opravdu do masivního vosího hnízda jsem si uvědomil až trochu později. 

Ale to už je jiný příběh…Okolnosti a situace, potažmo i postavy vystupující v následujícím textu jsou smyšlené a jakákoliv podobnost s existujícími osobami je náhodná, či zcela neúmyslná.

 

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
30.4.2005 13:19:50   0.0.0.xxx 6467
Konecne je tu zas.... uz mi to chybalo ;)
30.4.2005 13:34:58   0.0.0.xxx 6765
jj, len tak dalej
30.4.2005 14:26:53   0.0.0.xxx 6663
Konečně zase PC šťoural ;-) Jen by mohl být delší, ale pokud zase nebude nějaká "přestávka", tak je to v pohodě.
30.4.2005 14:33:14   0.0.0.xxx 6763
tohle byl zas dobrej dil:-) teda jako skoro vsechny:-).....ale tohle mi fakt pripomina par lidi.......nejlepsi byl "kamarad" ktery rikal ty vole budu delat v jedny firme spravce site. a ja na nej.."ty?...si delas srandu ne?":-) a von ze ne ze ted uz pude jen na ohovor a bude to...(sem si v duchu rikal a jeje to to zas dopadne:-) ale zeptal sem se ho...a na cem tam jede server budes to delat pod woknama a nebo s tucnakem?....ä von ze pod windows a ze to je hracka ale potrebuje ukazat kde se nastavuje opravneni a nak to vysvetlit.....aby to pry umel......kdyz sem zjistil (ostatne sem ani nic jinyho necekal:-) ze umi maximalne zmenit IPcko a zacal se me ptat co je to to DNS server tak uz sem byl zoufalej lec sem se mu to pokuisil vysvetlit a nasledne sem mu este ukazal jak na nastaveni opravneni zabezpeceni atributu atd.....a on ze chape ze je to uplne v poho....si rikam super:-) tak mu reknu at zkusi neco sam.....no a jak to bylo dal je asi jasny umel velky CENZURA a v ty firme ho nevzali.-)
30.4.2005 14:41:23   0.0.0.xxx 6767
Takovych lidi znam a znam... Na PC neshopnost uzivatelu by se mely vystavovat karty typu Bezny Franta Uzivatel... a tak, ale na druhou stranu nekdy to hodi pekny parek penizku... A pak je jeden kamarad(dobrej) ale ted povysil ve firme a dela tam sprave site a boooze vola snad kvuli vsemu, pripadam si, ze polovicni uvazek jeho prace mam ja, samosebou bez adekvatni financni odmeny... takovych to Stouralu vice, at clovek vi, ze netrpi sam ve svete
30.4.2005 15:56:42   0.0.0.xxx 6463
Koněčne další super díl PC šťourala, už jsem se nemohl dočkat.
30.4.2005 16:28:07   0.0.0.xxx 6365
Nekdy me az mrazi v zadech jak se tyhle pribehy podobaji tem mym. Je to vazne uleva, vedet ze v tom nejsem sam. Je tak dal a hustsi kapky.
30.4.2005 17:18:58   0.0.0.xxx 6563
Tak to je mazec))D
30.4.2005 17:47:59   0.0.0.xxx 6565
Ja musel predevcirem okolo pulnoci k sousedum protoze nefungovala tiskarna a nutne potrebovali tisknout. Jediny problem byl ze nacpali USB konektor urceny do tiskarny do sitovy karty
Sem zvedavej co to bude priste...
30.4.2005 18:01:14   0.0.0.xxx 6964
Jsem PC technik a takovému příběhu se nemůžu smát, protože s takovými lidmi se setkávám den co den. Je to rpostě holá realita. Jenom tak jsem si teď vzpoměl na zákazníka, který si u mě ve firmě nechal renovovat náplň a za půl hodiny byl z5 i s tiskárnou, že mu to netiskne a co jsem mu to prodal za blbou náplň atd. Když jsem mu řekl, že se na to hned mrknu a že nevěřím tomu, že to je náplní, tak zase začal to svoje... Tiskárnu jsem zapnul a vytáhnul náplň.. a ejhle ochranná páska přes trysky nebyla odlepená A přitom je na konci té pásky velký bílý čtvereč s natisklým obrázkem k demontážio pásky . Takže jsem pásku odlepil, vrátil z5 a tiskárna samozřejmě fungovala. Když jsem se teď tak pěkně rozepsal a vzpoměl jsem ty náplně, tak napíšu ještě jednu příhodu. Moje firma dodává spotřební materiál na jeden nejmenovaný městský úřad, odkud mi jednoho krásného dne volala jedna paní, že dala do tiskárny novou náplň a že to netiskne a že už tam druhou náplň nemá, jestli bych jí mohl přinést další. Tak jsem sedl do auta a přivezl další náplň a rovnou jsem ji pro jistotu v tiskárně vyměnil vlastnoručně. Vytáhl jsem tu co tam dávala ona a zůstal jsem jako opařený... Na náplni byly utrhlé kontakty Tak jsem se ptal, proč to udělala a ona mi odpověděla, že šak tam byl obrázek, že to má odlepit. No asi jí dalo hodně práce to celé urvat. No prostě příběhů je spousta a někdy si říkám, že se nad tím nesmím zamýšlet a radši se tomu zasměji
30.4.2005 19:17:26   0.0.0.xxx 6465
jj, pribehy jsou legracni, ale i ja mam dost co delat se nad nimi jeste usmivat. az prilis mi pripominaji moji realitu. (spravce site ve firme s cca 200 PC a drtivou prevahou zen, dam a slecen "urednickych" profesi
30.4.2005 19:28:08   0.0.0.xxx 6567
no, není to špatné. krátké, docela vtipné.....ale jsem zvědav jestli taky vyjde šťoural Wow a já - nekonečný příběh Znám dva lidi co si to platí a jsou z toho úplně v pr..li.....a jejich svět se skládá z práce, přítelkyně a Wow.
30.4.2005 20:50:31   0.0.0.xxx 6663
1, prace, hospody
2, z hospody
3, prace, lahvacu u tv
4, z lahvacu u tv + pracovni urad


Co ma jako bejt, pri Wow pokecam se spoustou lidi z celyho sveta (pravda, repertoear diskuse je nekdy trochu omezeny) , s kamosema jedeme pres Skype online pokec v konferenci.


Popis nam svuj svet. Co treba, prace, pritelkyne, vecer si ubalit speka s kamosema v hospode a poplivat vsechny co se bavi jinak nez ty, protoze delat to jinak nez ty je vadny?
30.4.2005 20:56:52   0.0.0.xxx 6466
tohle mam v dennim popisu prace...:-)
30.4.2005 21:13:57   0.0.0.xxx 6867
Tohle je idealni tricko pro stourala http://www.thinkgeek.com/tshirts/frustrations/388b/
30.4.2005 23:00:09   0.0.0.xxx 6364
"D2 pak nakonec v poslední instanci sklápěl a odklápěl LCD notebooku (snad aby procvičil tekuté krystalky)"
Supr, zase jsem se zasmal, tesim na dalsi dil.. :o)
30.4.2005 23:10:50   0.0.0.xxx 6564
Bych se bál probouzet...
1.5.2005 01:01:13   0.0.0.xxx 6595
Delam v IT, tak se s BFU setkavam denne, nekdy je to k smichu,jindy zustava rozum stat.... :-0 Nejhorsi je ale delat servis neuznalym lamkam, to bych obcas vrazdil...
1.5.2005 01:35:26   0.0.0.xxx 6882
Taky si musim ulevit, jsem rad, ze se to nestava jenom me :o), delam admina cca. 200 pc, nejlepsi na tom je kdyz se vas LAMA zepta proc se to stalo, pritom o dotycnem vite ze o PC nevi zhola nic, dospel jsem uz tak daleko ze, rezignuji a rikam ze nevim nebo kdyz uz to jinak nejde ze, problem je nekde mezi zidli a klavesnici, a taky je dobry kdyz se zeptate lamy co s tim delal a nebo jeste lepe, presne lame ukazete kde co podelal, nacez vam lama na 100% odpovi ze nic a nebo, ze to co mu rikate s tim urcite nedelal /pritom o tom jsou v pc nezvratne dukazy/ .Jo ted me jeste napadla posledni perlicka z prace, user mi vola na telefon ze ma problem ve windows, (predem vim ze to bude nejaka malichernost a protoze PC jsou roztrkane po vice budovach pouzivam remouta) tudiz se na nej remoutnu a vidim prihlasovaci orazovku WIN, do telefonu rikam userovy prosim prihlaste se a ve chvili kdy zadava heslo (ktere by melo byt tajne a samozrejmne ho zna pouze on) mi zpet do telefonu hlaskuje jak datluje na klavesnici < a n i c k a >.
1.5.2005 08:17:29   0.0.0.xxx 6263
Kolega z Chomutova měl originální reklamaci. Volala mu jedna paní účetní, že se jí zlomil stojánek na kafe. Kolega nechápal, co myslí ale protože "náš zákazník náš pán" tak sedl do auta a jel. Něvěřil vlastním očím, když zjistil že "stojánek na kafe" je CD-ROM!!!!!!!!!
Když se jí ptal, ják jí mohlo napadnou položit tam kafe, tak mu odsekla, že v moderních autobusech a letadlech tam takové stojáky s dírou mají.

1.5.2005 10:40:33   0.0.0.xxx 6466
No tak thle story je tak proflakla, ze se to snad stalo vsem uzivatelum.
1.5.2005 11:45:24   0.0.0.xxx 6462
Tyhle pribehy mi mluvej primo z duse, ale mam taky takovej system hodnoceni staci kdyz kouknu kolik ma v hlavnim panelu vpravo "obrazku" a je mi to hned jasny s cim mam ZASE tu cest Vcera jsem taky zazil jedno "sezeni" s PC a neuznalou lamkou ale o tom nekdy jindy...
1.5.2005 12:01:40   0.0.0.xxx 6763
Tak toto je fakt clanok, ktory tu uz dlho chybal... ...ta podobnost s realitou je az bolestivaaa...
1.5.2005 12:06:23   0.0.0.xxx 6564
Mam na krku podobneho pacienta. Tvrdí mi, ze za chyby v jeho pc mohou jemu nevysvetlitelne cerne diry. Napr. proc prenosny hdd v ntfs nevidi jeho pc s os w98:-))).... a mohl bych vypravet dalsi. zdar a pevne nervy
1.5.2005 12:14:46   0.0.0.xxx 6566
kristepane, tak to bych asi vraždil!!!
1.5.2005 15:03:37   0.0.0.xxx 6467
Ja mam to "stesti" ze se musim starat akorat o svuj kompl, ale i to mne obcas DOST nasere a to kdyz se mne otec asitak trikrat za den zepta "jakze se do toho eeemajluu dava ta fotka?" a pak se divi ze kdyz se pta poctvrty za JEDEN den tak ho poslu nekam. Jinak jeste se vlastne "staram" o pocitac v dilnach ve skole a tam to taky obcas stoji zato.
1.5.2005 19:34:13   0.0.0.xxx 6666
jestli ho někde seženeš tak mi jedno přiber
1.5.2005 19:50:38   0.0.0.xxx 6363
Ja nevim chlapi ze Vam to vadi, zboznuju takove klienty. Delam v hodinovce, nic nevysvetluju (jsem tam od odstreneni zavady a ne od skoleni BFU) zkasiruju a za 14dni jsme tak spokojene zas. Bez takovych lidi jsme vsichni bez prace.
1.5.2005 20:35:22   0.0.0.xxx 6861
vies kazdy ovlada nieco druhe, ak s pocitacmi pracujes uz 5-10 rokov tak ti to pripada smiesne co spravila, ale ak by ti dala ona napriklad zauctovat nieco v podvojnom uctovnictve. ako by to dopadlo? smiala by sa ona tebe
nemozem predsa vediet vsetko, kazdy je dobry v niecom inom.
tak majme strpenie s tymito ludmi a nezabudajme, ze aj mi sme sa ucili
1.5.2005 20:40:14   0.0.0.xxx 6766
presne tak, ved to su zarobene peniaze vpodstate za minimum prace
1.5.2005 21:48:49   0.0.0.xxx 6665
Prosím víc takových příběhů ... je to fakt sranda ;-)
2.5.2005 08:20:56   0.0.0.xxx 6367
diky nechci, opravdu des !!!
2.5.2005 08:51:26   0.0.0.xxx 6461
jj, takovych lidi se bohuzel najde stale strasne moc a kdyz chteji pouzivat kompiky,tak by se meli nejdriv informovat zda jejich Brain.I.O.S je kompatibilni s vypocetni technikou bo pak zbytecne zatezuji jedince jako jsme my IT technici ... ve velke firme se to da resit omezenim prav, ale co chudaci kteri se staraji o kompiky lidem jako jsou D1 a D2? .... clanek supr, fakt je dobry vedet ze v tom jedem fsichni
2.5.2005 10:53:57   0.0.0.xxx 6663
Fakt super, jsem rad ze se stoural zase vratil, uz bylo na case, jen tak dal. Jen dodam k te predchozi diskusi... Do jake skupiny by jste schvalne zaradili cloveka s touto otazkou (podle me je to absolutne neuznala lamka)... "Prosimte, potreboval bych postavit pocitac, at to neni moc nadupany, jenom neco hodne levnyho synovi na hry" :-D
2.5.2005 11:22:59   0.0.0.xxx 6165
proč se to stalo a kde se to spravuje odpovídám jestli má dotyčný pečlivě prostudovaný 500 stránkový manuál k WIN a Office, protože bez toho je vysvětlení tohoto problému nemožné. Na 95% to zabere, většina userů se z toho že by nedejbože musela o počítači něco číst vyděsí k smrti a už dá pokoj.
2.5.2005 11:38:31   0.0.0.xxx 6566
o tom, že pokud budu chtít dělat podvojné účetnictví, tak si přečtu "tu brožůru" a věřím tomu, že alespoň 90% položek dokážu zaúčtovat správně a na zbytek se zeptám daňového poradce.
Ale pokud chce někdo používat počítač, tak si "tu brožůru" ani nepřečte, protože je: a) drahá, b) vždyť to každý umí, co bych si o tom četl/a, c)počítač pracuje sám od sebe.

Takže já tvrdím, že zaúčtovat to dovedu a je to špatný příklad, protože je to pořád práce hlavou. Ale nedovedu například kopat uhlí v šachtě, to bych asi umřel. Ale to je zase spíš o fyzickém fondu...
2.5.2005 11:52:54   0.0.0.xxx 6564
A článek je pouze urážející. Pro normální lidi, kteří IT nestudovali na gymplu, nebo se nepohybují mezi lidmi co v IT pracují, nemají možnost tyto informace získat a proto je zajímavé, že se autor velmi diví, když se ho někdo na něco zeptá. Autorovi také musel někdo tyto informace sdělit a sotva to má z knížek a internetu. Zvláštní sortu tvoří "přispěvovatelé" zde, kterým je zjevně 16 - 22 let a s moderními počítači se setkávají ve školách tj. prostředí, kde se informace tohoto typu šíří rychle a jsou běžnou věcí.
2.5.2005 12:44:43   0.0.0.xxx 6466
Jednou jsem dorazil k zákazníkovi, který tvrdil, že mu nejde obraz na monitoru. Prý to píše "no signal"...... bylo to nějaké divné, protože den před tím, než si ho odvezl z prodejny, jsem všechno kontroloval a bylo to naprosto OK. Když jsem dorazil k němu do kanceláře, tak jsem nestačil zírat. Slušelo by se říct, že monitor neměl na pevnou přidělaný VGA kabel, takže zkoušel propojovat všechno možné, ale co vymyslel, to předčilo všechny očekávání.... On prostě vzal Cinchový kabel k propojení s TV, co byl bundlovaný k VGA a na jedné straně ho nacpal do grafiky a v monitoru se ho snažil nacpat do vstupu
pro sluchátka :-O Když se mu to stále nedařilo, tak vzal nůžkdy na železo!!!!! rozstříhal vnější kovovou část Cinchového konektoru a prostě to nacpal do toho Jacku...... Prostě se občas stane :-))))
2.5.2005 13:16:21   0.0.0.xxx 6464
to DinoComp: po mailech chodi krasne video s podobnym pripadem a textem "Neni vubec dulezite, ze jste naprosty vul... Dulezite je to nedat na sobe znat!"
mne to prislo pod nazvem dulezitost.mpeg o velikosti 2,4MB. rad zaslu
jenom jsem netusil, ze autori cerpali z reality )))
docasny link: http://www.balcar.web3.cz/temp/dulezitost.mpeg
2.5.2005 13:30:05   0.0.0.xxx 6564
to Sonny : sorry synku , ale spravu site na ouradu o 200 pc vetsinou nesveruji gymnazistum
2.5.2005 14:08:50   0.0.0.xxx 6866
Nic z toho co znám o PC sem se nedozvěděl od nějakého PCštourala, a už vubec ne ve škole. Vše bylo věcí pokus-omyl a toho že jsem hledal na netu, případně v některých knížkách. Vzhledem k tomu, že se celkem snadno naučila zacházet s kompem i má babička (a po ní i děda) a když jsem jí řekl, že jsou nějaké pravidla bezpečné práce s PC, tak je bezproblémově dodržuje a nemá(m) žádné starosti. (aktivně brouzdá po netu, a hraje hry - aby někdo neřek že hraje jen karty). Aby někdo uměl dodržovat nějaká pravidla, tak nemusí být študovaný. A když se někdo nechá přeject autem ,protože nedodržel pravidla tak je to LAMA (existují vyjímky, ale to sou vyjímky, ne většina)
3.5.2005 09:00:14   0.0.0.xxx 6363
Vážený,já se učil na PC sám,protože ve škole byla ještě největší vymožeností mašina IQ151.Neinstaluju každou ptákovinu,pečlivě odmazávám a W98 jsem měl neuvěřitelných 5 let bez problému (a reinstalu).Není to o vzdělání,ale o přístupu.V autě umím vyměnit olej a načerpat benzín,takže se nepokoušim vylepšovat motor,brzdy a tak podobně...
3.5.2005 09:27:52   0.0.0.xxx 6162
a budete tomu rozumět, to je utkvělá představa lidí, kteří většinou nerozumí vůbec ničemu. Všechny moje vědomosti jsou výsledkem usilovného studia, dlouholeté praxe a experimentování a vynakládání poměrně značných částek za literaturu a hardware, abych byl stále "in" a tento proces neustále pokračuje. Skutečně mi před 20 lety, kdy jsem se začal počítači zabývat, nikdo nic neřekl, prakticky na všechno jsem musel přijít sám - proto tomu taky rozumím.
Abych vám uvedl příklad - zkuste se zeptat u doktora nebo chirurga, jak se co dělá. Myslíte si že je na to potřeba větší odbornost?
3.5.2005 14:50:36   0.0.0.xxx 6464
už jsem si zvykl doma reinstalovat XP 1x za 14 dní a to z důvodu vyzkoušení všech free a pseudofree (např. trial) prg. Uživatelé totiž stále zkouší a zkuší bez nejzákladnějších znalostí. Např. 2 antiviry a 3 firewally a potom pláče, že mu to nejde. Momentálně to tlačíme do centrální správy a listu programů, které je možno spustit. Je to smutné, ale lidi nebudou mít disciplinu dobrovolnou, nutno použít omezení user práv.
3.5.2005 14:55:43   0.0.0.xxx 6365
opravdu miluji lidi typu pan Sonny co si myslí, že na to aby člověk uměl pořádně dělat s komplem, potřebuje nějakou školu..ono milý pane stačí používat někdy hlavu a sem tam si něco o tom přečíst a hlavně dívat se pořádně co dělám...osobně mám kamaráda co má akorát základku a je schopnej si počál dát do kupy sám a nikdo mu s tím nemusí pomáhat....stačilo by kdyby si ti lidé před používáním PC něco přečetli a nikdo by se jim nesmál, bo by se neděli věci typu stojánek na kávu atd...mimochodem dost dobrej frk ....vám se nikdo nikdy nesmál za vaši blbost, když jste něco neuměl? mě tedy ano, ale aspoň se snažím se stále zdokonalovat a nespoléhat se porád na to, že moje problémy bude řešit někdo jiný....vždyť škodolibost je tak krádsná věc .....a čím bychom se bavili mi IT technici, kdyby nikdo nepsal články typu šťourala?
3.5.2005 22:38:37   0.0.0.xxx 6363
2
Mírné známky neuznalé lamky – Rectum possibility- dovolil bych si k tomu přidat pojem plocha plná hovadin, plné ovládací panely nefunkčních ikon a celkem plná položka přidat/ubrat programy:-)

5.5.2005 20:01:29   0.0.0.xxx 15863
Já si zase myslím, že i když některé problémy s lama - uživateli mohou být (a leckdy i jsou), tak by si pan Vopička mohl najít lepší možnost ke zviditelnění než pctuning, mně některé předchozí příspěvky připadají jako příspěvky do Blesku, nebo úrovně zpravodajství TV Nova - (já jsem jednička a všichni ostatní jsou gumy) a už vůbec nejsou ami vtipné natož zábavné.
6.5.2005 12:15:37   0.0.0.xxx 6566
Tak tato veta je uuuuple svetovaaaa: Když jsem oznámil D1, že zřejmě se „odvšivení“ počítače neobejde bez nějakého výraznějšího zásahu (rozuměj reinstalace woken), počala jím jímat hrůza v předtuše smazaného adresáře kontaktů a doručené/odeslané pošty z Outlooku, což je absolutní totální základ všech správných sales-managerů a key-account officerů.
13.5.2005 16:25:10   0.0.0.xxx 6965
Stavim baraky. A nekdy se divim co dovedou lidi od pocitacu vymyslet za hovadiny a jak jsou neprakticky. Vetsina jsou ing. a podobne, ale aby pochopili ze voda tece dolu a kdyz mrzne, tak zmrzne to neeee. Proste, ten umi to a ten zase tohle a vsichni dohromady udelame ... .

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

Jeden čtenář navrhl autorovi prémii: 0.5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.