Hlavní stránka Multimédia Hry a zábava #HCPP19: Opt-out aneb vystupte ze systému
#HCPP19: Opt-out aneb vystupte ze systému
autor: Michal Rybka , publikováno 13.10.2019
#HCPP19: Opt-out aneb vystupte ze systému

Ve dnech 4. 10. až 6. 10. se odehrál v pražské Paralelní Polis další ročník hackerského kongresu #HCPP19 s podtitulem Opt-out. Jak ale vystoupit z nevyžádaných služeb, které musíme poskytovat státu a stát je vnucuje nám?


Opt-out je pojem označující zrušení nevyžádané služby. To známe všichni – z některých služeb se odhlásíte snadno, z otravnějších komplikovaně – ale někteří z nás by se rádi dostali ze služeb, které nám nabízí společnost, ať už stát, anebo nějaká z organizací, jako jsou banky. Na hackerské konferenci #HCPP19 se proto řešily otázky jako unbanking, migrace anebo obecné otázky, kam vlastně uniknout ze systému, ve kterém žijeme.

Základem zájmu hackerských konferencí bývají kryptoměny – i tentokrát tomu tak bylo. Mohli jsme se tam setkat například s Maxem Hillebrandem, který vyvinul Wasabi Wallet pro bitcoin a zabývá se zlepšením soukromí při transakcích s bitcoinem. Staré a dnes málo známé alternativy ke kryptoměnám představují peníze typu digital cash – DBC (Digital Bearer Certificate), o kterých mluvil veterán kryptokultury Smuggler. Jde o formu digitálních peněz, které nevyužívají blockchain, jsou závislé na lokálních úložištích a jejichž transakce jsou anonymní, ale také nezvratné – podobně jako u skutečné hotovosti. Celý tento koncept vyžaduje poměrně malý výpočetní výkon, nicméně dnes už digitální cash není módní, takže i pro většinu účastníků přednášek to byla novinka.

#HCPP19: Opt-out aneb vystupte ze systému

Mimochodem, každý účastník byl vybaven tokenem umožňujícím bezdrátové placení kryptoměnami – a nejen to, byl tam i workshop, který zájemcům dovolil rozebrat jeho funkci a upravit ho podle potřeby. Celá konference měla díky workshopům kutilsky-experimentální charakter, protože hackeři rádi šťourají do věcí. Tak například Petr Todd, jeden z výrazných bitcoinových vývojářů, rozebral věc, která se prodává v Paralelní Polis jako „elektronický kondom“ - a ukázalo se, že jde o věcičku, která propouští pouze napájení, ne datový signál. „Pokud to nerozeberete, nevíte, co to vlastně dělá.“

Todd měl přednášku o možnostech napadení kódu přímo v repozitářích, což je při kolaborativním vývoji nástrojů problém. Ukázal, jak je možné podsunout modifikaci kódu někomu přímo pod ruce, což dovoluje v extrémním případě napadnout přímo počítač vývojáře. Zdůraznil přitom nutnost používat při vývoji virtualizační nástroje, jako je například Qubes OS, využívající virtuální stroje: Přeložený kód se spustí na virtuálním stroji, protože je rizikové spouštět i vlastní projekt normálně. Upozornil na to, že běžné řešení, jako je podepisování commistů, je problematické, když vyvíjíte projekty, jejichž autoři chtějí být anonymní. Podle něj je nutné vyvinout lepší a bezpečnější nástroje, což je problém vzhledem k financování jejich vývoje.

#HCPP19: Opt-out aneb vystupte ze systému

Mimo přednášek o kryptoměnách se diskutovalo o kryptoanarchistické kultuře obecně, k čemuž byl otevřen zajímavý diskusní panel. Paralelní Polis tam představila novinku – Decentruck, což je takové mobilní výjezdní stanoviště z předělaného náklaďáku, které je určené k výpravám do menších měst a na různé akce v duchu „když nejdou za bitcoinem sami, bitcoin musí jít za nimi“. Zatím měli dvě akce, které dopadly dobře – a jde rozhodně o počin docela neotřelý. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
43 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 20.7Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.