Hlavní stránka Multimédia Hry a zábava Battlefield 2 - online válka na vašich obrazovkách
Battlefield 2 - online válka na vašich obrazovkách
autor: Jiří Šolek , publikováno 25.8.2005
Seznam kapitol
1. Battlefield 2 - co nabízí?
2. Battlefield 2 - výkon
Battlefield 2 - online válka na vašich obrazovkách

Nejnovější pokračování téhle oblíbené multiplayerové akce se těší nesmírné oblibě. Po druhé světové válce a Vietnamu se dočkalo svého zpracování i moderní vojsko. Kde jinde si můžete vyzkoušet současné zbraně, projet se a proletět s nejlepšími válečnými stroji? Protože hra oplývá skvělou grafikou, trošku jsme si vše otestovali. Výsledky vám přinášíme právě nyní.


Žánrově se Battlefield 2 řadí mezi klasické střílečky, kde z pohledu vojáka likvidujete ty ostatní. Na rozdíl od ostatních her je zde ale možnost, využívat i vojenskou techniku jako jsou letadla, vrtulníky, tanky nebo rychlé jeepy. Především díky zpracování je z toho adrenalinová akce, ve které nevíte, kam dřív skočit. Chvílemi to skoro připomíná opravdové válečné hry. Není problém naskákat s kamarády do vrtulníku, provést výsadek na střeše nebo se pěkně zběsile povozit po krajině v superrychlých vojenských speciálech. Některé momenty z bojů si budete pomatovat ještě hodně dlouho.

Battlefield 2 - online válka na vašich obrazovkách
Battlefield 2 - online válka na vašich obrazovkách

Battlefield 2 je zasazen do blízké budoucnosti, kdy se světový policajt číslo jedna Spojené Státy Americké rozhodnou skoncovat s nepřáteli. Zloduchy budou v tomto případě Čína a Blízkovýchodní koalice (MEC). I když by se na první pohled mohlo zdát, že Američané budou mít díky své technické vyspělosti na vrch, není tomu tak. Čínští inženýři se nenechali zahanbit a jejich vynálezy jsou přinejmenším na stejné úrovni. MEC ze všeho nejvíc připomínají dobře vyzbrojené teroristy. Disponují především zbraněmi ruské výroby. Tuhé souboje tu svedou tanky Abrams, T-90 či Type 98. Podporovány budou celou řadou obrněných transportérů nebo protiletadlovými systémy, které mají díky své palebné kadenci devastující účinek i proti tankům. Na obloze si pak utkají stíhací i bombardovací letouny. O přepravu se pak postarají rychlá útočná vozidla, obrněné jeepy nebo motorové čluny. Každý chlap si tu najde svou hračku, se kterou se vyřádí do sytosti.

Battlefield 2 - online válka na vašich obrazovkách
Battlefield 2 - online válka na vašich obrazovkách

Pěšák už není odkázán pouze na své schopnosti, ale především na podporu, které se mu dostává. Někdo ho musí přepravit, někdo ho musí ochránit a někdo ho musí v boji doplňovat. Právě za tímto účelem jsou zde ona vozidla. Každé vozítko má několik volných pozic pro posádku, přičemž ten dělá to a ten zas tohle. Kupříkladu ve vrtulníku se jeden stará o létání a druhý má pod kontrolou kulomet a naváděné rakety. Aby se pilot nenudil, stejně jako ve skutečnosti ještě odpaluje neřízené rakety. Dobře spolupracující dvojice je smrtelným nástrojem. Ale svou roli hrají třeba jen v obyčejném transportéru i přepravující se vojáci. Pokud na ně nevybude žádný kulomet a nehodlají si jen vychutnávat projížďku po krajině, mohou prostě používat vlastní zbraně, které zrovna drží v ruce. Fantazii se meze nekladou a tak je jen na hráčích jakou kulišárnu vymyslí.

Co si budeme vykládat, plně naložený vrtulník je hlavně velice lákavý cíl, a tak je třeba se mít i na pozoru před dotěrnými raketami. Kromě vozidel jsou na mapách rozmístěny i různá pevná palebná postavení. Stačí se jen chopit těžkého kulometu, protitankové rakety nebo dvojice stingerů a technice trochu zatopit. Možností je nespočet. 

Vojenské operace na sebe nijak nenavazují, přesto pro zvýšení pocitu ze hry, je nastíněno pozadí konfliktu. Je třeba zajistit ropná pole, rafinerii nebo získat pod kontrolu strategickou elektrárnu. Jiné boje se odehrávají ve městech, která je třeba vyčistit od nepřátelské aktivity. Díky faktu, že mapy vypadají hodně opravdově a odehrávají se v uvěřitelných lokacích, je zážitek daleko silnější než kdy před tím.

Battlefield 2 - online válka na vašich obrazovkách
Battlefield 2 - online válka na vašich obrazovkách

Mapy jsou vždy přítomny ve třech verzích pro 16, 32 a 64 hráčů. Jednotlivé verze se od sebe liší povolenou oblastí, ve které se pohybujete. Jakmile tuto oblast opustíte, hrozí vám za dezerci smrt. Čím větší mapa se hraje, tím více vojenské techniky je také do boje nasazeno. Zatímco letadla jsou k dispozici jen na těch největších, s vrtulníky se dá počítač již při střední rozloze bojiště. Největším zážitkem jsou asi pouliční boje, kdy se bojuje o každou čtvrť. Všude na střechách mohou číhat ostřelovači a na techniku zde čekají nástrahy v podobě zátarasů a nepřehledného terénu. Komunikace v týmu a spolupráce všech je naprostou nutností.

O vítězství v boji rozhoduje množství „tiketů“, které se podaří dané straně nashromáždit. Na začátku každého boje mají obě válčící strany stejné množství bodů, které se postupně zvyšuje/snižuje v závislosti na počtu držených vlajek. Aby nějaká frakce získala vlajku, musí se v její blízkosti zdržovat tak dlouhou, dokud není vyvěšena zástava dané strany. Každé boj trvá předem nastavenou dobu. Tento čas na kolo může být zkrácen v případě „totálního vítězství“. Toho lze dosáhnout tak, že jedna ze stran nedisponuje žádnou vlajkou a všichni její vojáci jsou zabiti. V okolí vlajky je jediné možné místo, kde se mohou znovu rodit bojovníci. V určitém módu hry, ale existují mapy, na kterých jsou jisté vlajky chráněny a znepřátelená frakce je nikdy nemůže získat.

Battlefield 2 - online válka na vašich obrazovkách
Battlefield 2 - online válka na vašich obrazovkách

Žádná armáda na světě nemůže pomýšlet na úspěch bez propracovaného systému velení. V Battlefield 2 existují dva typy velitelů. Hráči mají možnost se začlenit do družstev, ve kterém funguje velitel, kterým jim prostřednictví speciální mapy uděluje rozkazy. Jediným kliknutím umísťuje na mapě značky, které pak všichni vojáci dané strany vidí na radaru. Kromě toho fungují velitelé družstev jako mobilní respawnpointy. V jejich blízkosti se tedy mohou rodit příslušníci družstva. Navíc si může každá strana zvolit i jednoho vrchního velitele, který má výjimečné schopnosti. Tento člověk může přivolávat dělostřeleckou podporu, shazovat bedny se zásobami (doplní munici, uzdraví a opraví), vyžádat si kompletní družicový průzkum a provádět radarový průzkum dané oblasti na mapě. Díky tomuto mobilnímu průzkumu ví tým o nepřátelském pohybu v určité oblasti. Prostřednictvím výkonného satelitu si může velitel přiblížit mapy tak blízko, že málem přečte číslo na vaší známce. Je jasné, že dobře fungující velitel je v boji téměř nepostradatelný.

Ale aby mohl být velitel v boji účinný, potřebuje ale mít své zbraně v pořádku. Radary i děla mohou být zničeny a tím dočasně znemožněno jejich použití. Do životaschopného stavu je může znovu uvést jen opravář.

Jelikož v Battlefield 2 výborně a jednoduše funguje komunikace, dokáží se vojáci skvěle dorozumívat. Jediným tlačítkem je možné si vyžádat podporu nebo informovat ostatní o nepřátelské aktivitě. Obdobně jednoduše lze například vyvolat volbu nového velitele nebo změnu mapy.

Battlefield 2 - online válka na vašich obrazovkách
Battlefield 2 - online válka na vašich obrazovkách

Stejně jako i v minulých dílech, si před bojem (nebo v jeho průběhu) hráč vybírá své povolání. Všechny strany disponují následujícími profesemi, přičemž každá je něčím unikátní. Za zmínku stojí i to, že u některých profesí lze volit z několika druhů primární zbraně. To je ovšem podmíněno dobrým hodnocením na bodovaných serverech. V záloze pak má každý voják pistoli (speciálové i s tlumičem) a bojový nůž. Každé povolání má jinou míru odolnosti a odlišnou výdrž. Někdo vydrží běžet déle a někdo míň. Mimoto má každý voják ještě padák pro případ pádu z větších výšek.

Battlefield 2 - online válka na vašich obrazovkách
Battlefield 2 - online válka na vašich obrazovkách

Special forces – Speciální jednotky všech stran disponují výkonnými automaty se zaměřovačem. Kromě této nebezpečné zbraně pak mají ještě speciálové ve výzbroji rádiem ovládané výbušniny. Ty mohou být použity k ničení tanku, mostů či jiných pevných zbraňových postavení jako jsou radary, děla, těžké kulomety nebo protiletecké rakety. Použití se najde opravdu všude. Jen při umísťování výbušnin na tank, je třeba si dávat trochu pozor.

Sniper – Ostřelovače není třeba nějak více představovat. Ve výbavě mají poměrně výkonné pušky s optickým zaměřováním, granáty či protipěchotní miny. Vybalancovaná je i síla zbraně. Zásahu do těla vydrží voják i několik v závislosti na vzdálenosti, pokud ovšem nedostane „jednu přesně mířenou mezi oči“. Malou výhodou snipera od MEC je automatické nabíjení zbraně.

Assault – Klasický voják do první řady má ve výbavě výkonnou automatickou zbraň s granátometem, který je zvláště účinný proti větším skrumážím. Granátometu se dá použít i proti slabě obrněným cílům. Taktickou zbraní jsou pak kouřové granáty.

Support – V bojích trošku opomíjená postava, která disponuje lehkým kulometem a schopností zásobovat ostatní municí.

Engineer – Opraváři dokáží být velice užiteční. Jejich přítomnost ve vozidle automaticky opravuje ostatní vozidla. Kromě toho si dokáží poradit s rozbitými mosty a zničenými děly nebo radary. Ve výbavě mají i protitankové miny, jejichž přítomnost dokáže odhalit jen pěchota.

Anti-tank – Tihle fajn kluci dokáží snadno a rychle odrovnat prakticky cokoliv. Odpálená raketa se navíc dá i řídit za letu, což z nich děla velice nebezpečné bojovníky. Jen přebíjení protitankových raket trvá trošku déle a množství nesené munice také není největší. S těmito chlapíky opravdu není radno si příliš zahrávat, protože třeba plně naplněné Humwee dokáží odrovnat jedinou ranou.

Medic -  Jedna z nejdůležitějších profesí pokud pomýšlíte na úspěch. Uzdraví, povzbudí vlídným slovem a dokáže oživit i mrtvé pomocí elektrošoků (ty najdou použití i v boji). Ve výbavě má i granáty, takže se rozhodně neztratí.

Battlefield 2 - online válka na vašich obrazovkách
Battlefield 2 - online válka na vašich obrazovkách

Battlefield 2 ale není jen o dokonalé hratelnosti, ale i o věcech okolo. Na bodovaných serverech fungují podrobné statistiky úspěšnosti jednotlivých hráčů. Stejně podrobné je i hodnocení po skončení bojů na nějaké mapě. Hodnotí se každá postava a vyhlašují se i tři nejlepší hráči, kteří byli pro danou stranu největším přínosem. Není ani tak důležité jak dobrý střelec jste, ale hlavně jakým jste přínosem pro tým. Pokud vám to vyhovuje, může být jen řidičem a přesto vás hra může vyzdvihnout. Po herní stránce je Battlefield 2 téměř dokonalou hrou, která klade důraz nejen na schopnosti hráče, ale i na to jak funguje v globále. Není to jen o přesné mušce, ale i chytrosti. To je možno jen díky poměrně veliké vyváženosti všech zbraní, map i profesí.

Battlefield 2 - online válka na vašich obrazovkách
Battlefield 2 - online válka na vašich obrazovkách

Bohužel ani Battlefield 2 není absolutně dokonalou hrou a tak se zde najdou i chyby. Každá z válčících frakcí hovoří vlastním jazykem a pokud zrovna hrajete za Čínu nebo MEC, nerozumíte v rádiu ani slovo. Rychle se učící hráč si ale možná hlášky časem zapamatuje ;-) Druhým takovým malým nedostatkem je nemožnost likvidování jistých objektů. S tankem například neprojedete přes vrak, auto, nebo nezbouráte plechový plot. Kdyby bylo možno přejíždět přes zídky, vraky nebo bořit menší chatrče či zříceniny, hratelnost by se ještě zvýšila. Tento fakt si ale vynahradíte při používání FAV (Fast Attack Vehicle – rychlé vozidlo speciálně navržené pro výsadkové a speciální jednotky) vozidel. Na mapách bývají rozmístěny četné „skokanské můstky“, díky kterým je možno snadno překonávat překážky. Ale vyblbnout se dá i v čemkoliv jiném (průlety po mosty, skoky s motorovým člunem nebo paragliding).

Battlefield 2 - online válka na vašich obrazovkách
Battlefield 2 - online válka na vašich obrazovkách

Za vyzdvižení jednoznačně stojí grafika, o které si podrobněji povíme níže. V takovémto kabátě nebyla doposud provedena žádná akční multiplayerová hra. V současnosti patří Battlefield 2 jednoznačně mezi jednu z nejlepších her na trhu. Díky uvolnění nástrojů pro tvorbu různých modifikací, tomu tak asi ještě nějakou dobu bude. Jsem zvědav, jak si s tímto faktem poradí třeba „náš“ Flashpoint 2, protože i přes jeho zaměření na kampaň si budou oba tituly konkurovat v multiplayeru. Pokud jste doposud ještě Battlefield 2 nehráli, sežeňte si demo a pořádně to rozjeďte. Určitě budete nadšeni. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
166 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 71.8Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.