Hlavní stránka Multimédia Hry a zábava Atari míří do domácností aneb jak se zrodil domácí Pong
Atari míří do domácností aneb jak se zrodil domácí Pong
autor: Pavel Tronner , publikováno 3.10.2017
Seznam kapitol
1. Atari míří do domácností
2. Harold Lee
3. Na jeden čip
4. Sears
5. Hladký start
Atari míří do domácností aneb jak se zrodil domácí Pong

Před polovinou 70. let minulého století byla firma Atari zavedenou společností. Každý, kdo se zajímal o videoherní automaty, ať už hráči či majitelé heren, o ní věděli. Pravda, nebyla už na trhu sama, měla i konkurenci, leč její automaty patřily k těm nejlepším. Neustále překračovala mety, neustále byla o krok dál. Ale v Atari chtěli ještě víc.


Atari míří do domácností

Kam se od automatů posunout dál? Každá firma v takovéto pozici se musí rozhodnout, jak naložit s úspěchem a s tím souvisejícími solidními příjmy. Jak je uplatnit pro další růst. Případně na jaký další trh expandovat.

Atari míří do domácností aneb jak se zrodil domácí Pong

V Atari v tomto směru měli poměrně jasno. Vždyť ještě dříve, než se zrodil první videoherní automat této firmy, objevila se i první domácí videoherní konzole. Tu po dlouhá léta vynalézal osamocený génius Ralf Baer a na trh ji uvedla firma Magnavox pod jménem Odyssey. Této konzole se v době uvedení na trh v roce 1972 prodalo 120 tisíc kusů, o dva roky později již 350 000. Byla na trhu samotná, bez jakékoliv konkurence, přičemž těchto čísel bylo dosaženo navzdory její primitivnosti a navzdory přesvědčování Magnavoxu, že funguje jen s jejími televizory, což nebyla pravda.

Nolan Bushnell dospěl k závěru, že pokusit se proniknout na tento trh je pro Atari přímo nutností. Chtěl vytvořit domácí verzi velmi oblíbeného Pongu. A musel být lepší, než ostatní. To tehdy znamenalo mít profesionální vzhled, nízkou cenu a především barevný obraz.

Atari míří do domácností aneb jak se zrodil domácí Pong 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
41 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 19.7Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.