Hlavní stránka Multimédia Hry a zábava Nová doba, nová šikana: Buly, buly, cyberbully!
Nová doba, nová šikana: Buly, buly, cyberbully!
autor: Michal Rybka , publikováno 4.11.2016
Nová doba, nová šikana: Buly, buly, cyberbully!

Cyberbullying neboli kyberšikana je dnes módní a poměrně přetřásaný pojem, protože mladí se ho dopouští v masovém měřítku, staří mu moc nerozumí a je to úplně peckovní téma pro novináře a filmaře. Počítače, šikana, anonymita – tahle kombinace nám dala už řadu skvostných, leč víceméně zcela vyfantazírovaných historek.


Problematika kyberšikany se dostala do filmového dramatu i hororu a to velmi úspěšně.  Začalo to peckovním horrorem / thrillerem Hard Candy (2005), který ohromuje jak minimalismem, tak i docela drsným pedofilním námětem.

Zajímavý je „horor odehrávající se v okně browseru“ Unfriended (2014), který kombinuje komunikační technologie a duchařskou revenge story. (Klasický překlad „pomsta ze záhrobí“ není tak úplně přesný.) Konvenčnější, civilnější, realističtější, ale rovněž výborný je televizní thriller Cyberbully (2015) s Maisie Williams aka Aryou Stark v hlavní roli.

Do téhle kategorie by mohl spadat i mírně překombinovaný kyberšikanózní thriller Open Windows (2014) s mými dvěma oblíbenými hvězdami – Elijahem Woodem a Sashou Grey.

V poslední době, jak se z kyberšikany stává poměrně běžné téma, se nám začínají náměty míchat. Takový mix najdeme například v hororu Friend Request (2016), který kombinuje kyberšikanu spolu s japonskými hororovými náměty, jako je Kairo anebo Ringu. Není to špatné, ale už je to v podstatě čistý supernaturální horror, podobně jako byly starší „internetově voyeuristické horrory“ jako nepříliš povedený Feardotcom (2002) nebo thrillery My Little Eye (2002) či Untraceable (2008). Velmi povedený je naopak thriller Shut up and Dance z nejnovější řady blízkobudoucnostního seriálu Black Mirror (2016). 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
88 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 40Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.