Hlavní stránka Multimédia Hry a zábava Mafia III: Časy se mění
Mafia III: Časy se mění
autor: Lukáš Kunce , publikováno 13.10.2016
Mafia III: Časy se mění

V Česku letos není očekávanější hry. Mafia III rok a čtvrt po oznámení konečně vychází a hned vzbuzuje emoce. Jak si s pokračováním slavné mafiánské ságy poradilo nové studio Hangar 13? Dosavadní reakce hráčů naznačují, že to mohlo dopadnout lépe. Hru s krvavými nároky na hardware zachraňuje jen poutavě vyprávěný příběh černocha v Americe šedesátých let.


Je to už neuvěřitelných 14 let, co jsme v kůži Tommyho Angela plnili přání pana Salieriho. Všichni jsme první Mafii hráli, většina z nás více než jednou. Když jste někomu v roce 2002 chtěli ukázat fakt dobrou hru, sáhli jste po Mafii, spustili Jízdu (případně Extrémní jízdu), a o zábavu na celý den bylo postaráno. Těžko najdete titul, který by se do srdcí českých hráčů zaryl stejně hluboko. Možná Vietcong, možná Machinarium, ale Mafia je pro Čechy nedotknutelná klasika. Proto byla očekávání od druhého dílu obrovská, skoro až nereálná.

Byť Mafia II rozhodně nebyla špatnou hrou, hráči z ní před 6 lety, kdy vyšla, nebyli příliš nadšení. Skoro každý jí vyčítal, že byla prázdná a krátká. Že nevyužila potenciálu krásného města Empire Bay. Že šlo jenom o lineární střílečku s příběhem, která se mimochodem odehrávala v otevřeném světě. Chyběla nám volná jízda. Vývoj druhého dílu totiž doprovázely nepříjemnosti – velká část původně plánovaného obsahu se do hry dostala až formou placených DLC, další část vůbec nespatřila světlo světa. Teď se zdá, že tuhle zpětnou vazbu si vývojáři Mafia III opravdu vzali k srdci.

Mafia III začíná výborně. Lépe než dvojka. Hra vás okamžitě vcucne svým retrospektivně vyprávěným příběhem, který v prvních dvou až třech hodinách hraje první housle. Úvodní bankovní loupež je perfektní, ze hry vyloženě teče šedesátková atmosféra a člověk má pocit, že Mafia je zpátky v plné parádě. Chvíli nato přijde nečekaný zvrat v ději a hra se najednou zlomí. Z příběhové akční hry se během okamžiku stane veliká open-world akce. Přirovnání k sérii Grand Theft Auto je tentokrát namístě. Jenže Mafia nikdy nebyla ani neměla být generickým klonem GTA. Nejspíš i proto jí tahle pozice moc nesedí.

Mafia III: Časy se mění 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
78 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 35Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.