Hlavní stránka Multimédia Hry a zábava Proč PC trh upadá? Možná za to může koevoluce
Proč PC trh upadá? Možná za to může koevoluce
autor: Michal Rybka , publikováno 26.8.2016
Proč PC trh upadá? Možná za to může koevoluce

Koevoluce neboli souběžná evoluce více hráčů je v přírodě běžným jevem. V podstatě jde o to, že se jeden hráč přizpůsobuje druhému a ten druhý prvnímu, aby přežili. Koevoluce ale nemusí být jenom pozitivní: Pokud se jeden hráč vydá slepou uličkou, následují jej do záhuby všichni.


Přejímka masivní sbírky kalkulaček pro Alza Muzeum pro mě byla zajímavá nejen tím, že jsem objevil řadu exotických strojů, o jejichž existenci jsem neměl ani tušení. Tak předně, rozbilo mi to představu, že jedinou specializovanou programátorskou kalkulačkou světa byl Hewlett Packard HP-16C Computer Scientist (1982).

Proč PC trh upadá? Možná za to může koevoluce

By en:User:Hpgene - http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Hp16c.jpg, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1236825

Narazil jsem na jinou a dokonce starší specializovanou programátorskou kalkulačku Texas Instruments TI Programmer (1977).

Proč PC trh upadá? Možná za to může koevoluce
Von Phrontis - Eigenes Werk, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9483950

To ale nebylo jediné překvapení. Velká a systematizovaná sbírka demonstruje pozvolné proměny designu mezi 60., 70., 80. a 90. lety. Design je tak výrazně odlišný, že se dá celkem bezpečně určit, do kterého období stroj patřil. A nebavíme se tu o věcech jako je změna technologií, kdy byly svítící LED elementy nahrazeny úspornějšími LCD elementy, což se podepsalo na celkovém designu, velikosti a výdrži kalkulaček. To se rozumí samo sebou.

Ve skutečnosti je vidět, že v jednotlivých obdobích převládaly jakési ideologie, koncepty, jak mají jednotlivé stroje vypadat a fungovat. U jednotlivých výrobců pak vidíme nejen designové, ale i filozofické změny, kterými procházeli, jak hledali svoje místo na slunci a specializovali se.

Tak například u Hewlett Packard vidíme specializaci na výborně programovatelné vědecké kalkulačky s obrácenou polskou notací (RPN, Reverse Polish Notation), kdy se místo „3“ „+“ „3“ „=“ vkládá sekvence „3“ „3“ „+“, případně „3“ „ENTER“ „+“.  Výhodou RPN je podstatně úspornější zápis a protože jde de facto o zásobníkovou matematiku, tak také mimořádně jednoduchá práce s různými druhy objektů. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
156 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 65.2Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.