Hlavní stránka Multimédia Hry a zábava Early access: Hry ve vývoji, které můžete hrát už dnes
Early access: Hry ve vývoji, které můžete hrát už dnes
autor: Lucie Jiříková , publikováno 14.7.2015
Early access: Hry ve vývoji, které můžete hrát už dnes

Je tu nejkrásnější část roku, ale počasí je trochu nevyzpytatelné. Pokud je zrovna za okny sychravo a všechny zajímavé novinky už máte odehrány, máte ještě jednu skvělou možnost – hry v early acess. Které jsou ty nejlepší, co aktuálně frčí? Prošli jsme za vás Steam a vybrali opravdu ty nejlepší! Tady je máte!


Ať už hry v tzv. early access (tedy v brzkém nebo ještě výstižněji v předběžném přístupu) máte rádi, nebo ne, jedno jim neupřete – podařilo se jim změnit celý herní svět. Tento druh financování společně s Kickstarterem dává možnost malým nezávislým studiím ucházet se o naši přízeň a ukázat nám, co v nich je i bez velkého vydavatele.

Díky tomu vznikají opravdu neotřelé kousky, které občas i změní herní svět. Ostatně i vůbec první velká hra, která přišla s early access, herní svět změnila a to opravdu výrazně – jednalo se totiž o Minecraft a ano, bylo to ještě předtím, než se na Steamu objevila příslušná sekce.

Early access: Hry ve vývoji, které můžete hrát už dnes

Vedle Minecraftu využívaly předběžný přístup i další úspěšné tituly. Ty sice možná tolik nevydělaly (tvůrce Minecraftu Marcus „Notch“ Persson prodal Minecraft včetně studia Mojang za 2,5 miliardy dolarů), ale to nám vůbec nevadí – vždyť nejdůležitější je, jestli se u hry bavíme, no ne?

Asi nejzajímavějšími nově vydanými hrami, které mají původ v early access, jsou například Wasteland 2, Kerbal Space Program, Divinity: Original Sin, nebo Assetto Corsa. Předpokládám, že po vyjmenování těchto zvučných jmen se mnou musíte souhlasit. A právě proto bychom nezávislou herní scénu nikdy neměli podcenit. Ale dost už lobování za tento druh financování. Pusťme se do výčtu samotných her v early access, které ještě nebyly dokončeny, ale přitom jsou ve stavu, v němž si je můžete užít už teď.

ARK: Survival Evolved

  • Vývojář: Studio Widcard
  • Cena: 27,99 €
  • Předpokládané datum vydání: červen 2016

Začněme hezky zostra. ARK: Survival Evolved se na Steamu už několik dní drží na prvním místě žebříčku nejprodávanějších her. Ostatně pouze během prvního dne v early access si ARK pořídilo více jak sto tisíc lidí. To o kvalitách hry samo o sobě svědčí. A o čem že tu běží řeč? No přeci o survival hře, ve které sklízíte ovoce, lovíte dinosaury, stavíte příbytky a v nejlepším případě se spolčujete s dalšími hráči, protože boj o přežití na vlastní pěst je v ARK opravdu těžký!

Early access: Hry ve vývoji, které můžete hrát už dnes

DayZ

  • Vývojář: Bohemia Interactive
  • Cena: 27,99 €
  • Předpokládané datum vydání: neznámé

DayZ. Původně mod pro Armu II, aktuálně samostatně stojící hra v early access, na které pracuje Bohemia Interactive (nyní už bez Deana Halla). I DayZ je nemilosrdnou survival hrou, tentokrát ovšem zasazenou do současného světa, jenž je sužován zombie nákazou. V této hře máte jen jeden jediný cíl – přežít všechny nesnáze a to co nejdéle. Přitom vás sužuje hlad, žízeň i samotní lidé, které nouze často dovede až za hranice lidskosti – stejně jako ve skutečnosti! Bohužel musím dodat, že ač jsou herní mechanismy opravdu zajímavé a hra je hodně návyková, v posledních několika měsících se s ní moc nehýbe a ostré vydání se tak stále nepřibližuje.

Early access: Hry ve vývoji, které můžete hrát už dnes

Rust

  • Vývojář: FacepunchStudios
  • Cena: 13,99 €
  • Předpokládané datum vydání: neznámé

Rust je skutečný poklad sekce předběžného přístupu. Tato survival hra je v early access už od prosince roku 2013, přičemž na ní autoři usilovně pracují a přinášejí pravidelné updaty. Za tu dobu se hra dočkala své druhé verze, v níž je o poznání větší mapa (nevyhovuje všem, ale co naděláte) a neustále přibývající možnosti, jak se poprat se všemi nástrahami. Hráče přitom omezuje hlad, žízeň, zima a samozřejmě i lidé, které můžete odlovit stejně jako divokou zvěř a upéct si je k večeři. Toto samozřejmě neříkám, abych vás znechutila, nebo vyvolala všeobecnou diskuzi o kanibalství – jenom tím chci ilustrovat nekonečné možnosti této hry.

Early access: Hry ve vývoji, které můžete hrát už dnes 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
56 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 3.2Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.