Hlavní stránka Multimédia Hry a zábava Grand Theft Auto V: hra s absolutním hodnocením!
Grand Theft Auto V: hra s absolutním hodnocením!
autor: Lucie Jiříková , publikováno 16.4.2015
Grand Theft Auto V: hra s absolutním hodnocením!

Je téměř jisté, že stejně jako na konzolích, sklidí GTA V na počítačích spoustu absolutních hodnocení. Ostatně i my jsme jí udělili vůbec první absolutní hodnocení hry v historii PC Tuningu. GTA V byste si měli pořídit i vy. Lepší hra na PC zkrátka není. Povíme si, čím si to vysloužila a jakých změn doznala proti konzolovým verzím.


Grand Theft Auto V pro stolní počítače je konečně na světě. Dočkali jsme se jí přibližně rok a půl po vydání hry pro konzole staré generace a po iniciaci petice za vydání počítačové verze. A samozřejmě také po dvou nepříjemných odkladech.

I když se nevyplácí předem slibovat něco, na čem jsme začali sotva pracovat a má to daleko k úspěšnému dokončení, začali jsme dělat i na technickém rozboru, ve kterém se budeme podrobně věnovat kvalitě obrazu, efektů a optimalizací nastavení. Prozatím najdete v předposlední kapitole alespoň podrobný popis vylepšení u PC verze, které měly na opožděném uvedení bezpochyby svůj podíl.

Pokud jste trpělivější než já, pravděpodobně jste ten rok a půl opravdu čekali až na počítačovou verzi hry. Pro mě se čekání dělilo na dvě poloviny. V té první jsem GTA V odehrála na Xboxu 360, který jsem si pořídila na Aukru po Vánocích roku 2013. To byste nevěřili, kolik se na tomto dražebním serveru v té době nacházelo konzolí zakoupených jenom kvůli odehrání této jediné hry. Dobrá koupě, dobrá pařba. Vlastně nejlepší za posledních několik let.

GTA V na Xbox 360 však stále něco citelně chybělo. To jsem ale zjistila až po několika měsících, kdy vyšlo GTA V pro konzole nové generace. Citelně vylepšená grafika, detailnější textury, propracovanější objekty a zalidněnější město, které díky všem změnám konečně vypadalo, že tepe životem a že se lidi v něm opravdu věnují svým vlastním záležitostem a nejsou zde jenom kulisou pro váš příběh. Díky lepšímu výkonu nových konzolí a schopnosti vykreslování většího množství věcí však vůbec poprvé v historii GTA přibyl first-person mód.

Ani GTA V pro konzole nové generace jsem neodolala a hru opět odehrála, i když tentokrát čistě jen příběhovou linku včetně několika málo vedlejších misí, které se mi samy připletly pod nohy. A opět to byl výjimečný herní zážitek, a to i přestože můj oblíbenec Trevor díky grafickému liftingu doslova smrděl přes sklo obrazovky. Ta hra opravdu vypadala velice reálně. To jsem ovšem ještě netušila, jaké grafické orgie nám Rockstar Games přinesou s GTA V pro PC.

Pokud GTA V pro konzole nové generace vypadala prostě nádherně, verzi pro PC musím vychválit až do nebe. A to i přestože můj počítač není dost výkonný na to, abych hru spustila ve 4k a s plnými detaily. Tentokrát tedy na internetu nebudu shánět herní konzole, ale komponenty do počítače. Ta krása, o které svědčí první srovnávací videa na YouTube, je totiž ve finále i dost dobrým důvodem pro upgrade počítače. Doufejme, že se GTA V následně nedostane na další zařízení, třeba na mobily, protože můj rozpočet na hry a herní zařízení je po tom roce a půl už dávno přečerpaný. Přesto ničeho nelituju a ty měsíce s GTA V považuju za super jízdu a to i teď, kdy jsem se ve hře ocitla potřetí. Nutno dodat, že žádné hře nevěnuji opětovné rozehrání. To by jako doporučení mohlo stačit, ne?

Grand Theft Auto V: hra s absolutním hodnocením! 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
232 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 85.6Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.