Hlavní stránka Multimédia Hry a zábava Když se válčilo nejen o kalkulačky: Motorola vrací úder
Když se válčilo nejen o kalkulačky: Motorola vrací úder
autor: Pavel Tronner , publikováno 18.2.2015
Když se válčilo nejen o kalkulačky: Motorola vrací úder

Intel se počátkem sedmdesátých let hřál na výsluní. Byl nejen významným výrobcem pamětí, ale i prvním výrobcem mikroprocesorů. Jenže v tuto chvíli se situace značně zkomplikovala. Tu výjimečnou pozici prvního výrobce mikroprocesorů si Intel neměl užívat dlouho. I Motorola si uvědomila, že mikroprocesory mají budoucnost.


Motorola započala s projektem svého mikroprocesoru MC6800 už v roce 1971, sotva si její manažeři uvědomili zajímavost té nové miniaturní součástky. Samozřejmě, stejně jako i4004 či i8008, ani MC6800 nebyl primárně vyvíjen pro použití v mikropočítačích. Cílem byly kalkulačky či využití v automatizaci výroby.

Motorola měla na rozdíl od Intelu značný hendikep v tom, že přeci jen neměla dostatečné know-how. Intel vedl Bob Noyce a dokázal dát dohromady tým prvotřídních odborníků v oboru.

Když se válčilo nejen o kalkulačky: Motorola vrací úder

Robert Noyce a Gordon More v popředí budovy Intel SC1 v Santa Clarra, 1970, zdroj: Intel Free Press

Díky technologickým inovacím byl Intel schopen vyvíjet paměťové čipy dokonalejší než konkurence. Kromě toho byly cenově dostupné, což pochopitelně též hrálo roli.

Motorola: Tom Bennett a jeho tým

Historie vývoje mikroprocesoru MC6800 není zdaleka tak dobře zmapovaná jako první roky Intelu, nicméně něco známo je. Projekt začal v roce 1971 a vedoucím se stal Tom Bennett. Ten měl výhodu v tom, že mu v květnu 1969 Ted Hoff ukázal první nástřel mikroprocesoru i4004, protože Intel doufal, že by jej firma Victor Comptometer (kde tehdy Bennett pracoval) mohla používat ve svých kalkulačkách.

Když se válčilo nejen o kalkulačky: Motorola vrací úder

Intel 4004, zdroj: Intel

Motorola se ale po roce rozhoupala a rozhodla se zkusit štěstí s vlastním čipem, no a za vedoucího zvolila právě nově příchozího Bennetta, který měl aspoň nějakou představu, jak na to jít.

Bennett byl ovšem „calculator guy“ a ani on nepředpokládal, že by se MC6800 používala jinde než v této oblasti. Obklopil se těmi nejschopnějšími, které se mu v rámci možností podařilo získat. MC6800 byl, stejně jako dříve zmiňovaní bratříčci od Intelu, navrhován zcela ručně, vše, od diagramů přes výpočty, bylo děláno bez použití počítačů a nejmodernějším vybavením byla kalkulačka.

Jediné decentní použití počítače u této generace čipů lze vysledovat právě u MC6800, kde Bill Lattin s pomocí IBM360/165 zkoušel simulovat použití MC6800 v počítačích. To už byla pozdní fáze celého vývoje, kdy Bennettovi začalo docházet, že by se vlastně ten černý brouček dal uplatnit i jinde. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
73 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 35.7Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.