Hlavní stránka Multimédia Hry a zábava Kauza PRISM: NSA denně projde 1,7 miliardy našich mailů
Kauza PRISM: NSA denně projde 1,7 miliardy našich mailů
autor: Michal Rybka , publikováno 14.6.2013
Kauza PRISM: NSA denně projde 1,7 miliardy našich mailů

Poslední týden pečlivě sleduji vývoj skandálu kolem amerického sledovacího systému PRISM. Pro jedny je to jasný humbuk, pro jiné jasný důkaz existence Velkého Bratra. Pro mě to je stejné, jako sledovat film Beyond the Black Rainbow: Vidíte, že se děje něco zvláštního, ale máte velký problém to celé interpretovat.


První informace, které se o systému PRISM objevily, šokovaly ajťáckou komunitu hlavně tím, že přišly s obviněním, že vlastně všechny velké americké technologické korporace spolupracují s NSA (National Security Agency) a vlastně jim daly jak klíče od svých datacenter, tak také zelenou v tom, aby se NSA v datech přehrabovala tak, jak jest jí libo. Už dávno víme o projektech analýzy veřejně dostupných informací, jako třeba těch, které lze vyčíst z veřejných informací na Facebooku, ale tohle šlo o poznání dál: Pokud by byla původní informace zcela pravdivá, znamenalo by to, že neexistuje žádné soukromí. Ať už využíváte cloudové služby od Apple, Microsoftu, Google a nebo jiných velkých hráčů, vše, co někam uložíte a nebo pošlete, je pro NSA otevřená kniha. Pracovníci NSA možná vaše erotické fantazie a nebo návrhy na nové projekty číst nebudou, ale nějaký data žvýkající robot asi ano.

Kauza PRISM: NSA denně projde 1,7 miliardy našich mailů

To je docela pecka, zvláště když se ukázalo, že jde o veškerá data, tedy i data Američanů. To byl startovací moment kauzy, protože i když je Američanům celkem jedno, jestli NSA sleduje pomocí deep packet inspectingu data cizinců, která proudí internetem, jim samotným ústava zaručuje soukromí. A to nevypadá tak, že si můžete jen tak číst zprávy kohokoliv. (Mimochodem, u nás ani váš zaměstnavatel nemá právo číst si vaše emaily.) To je vážně docela husté, zvláště když se na stránkách NSA dočtete, že jejich posláním je „udržovat či posilovat soukromí a občanská práva“ („Maintain or strengthen privacy and civil liberties protections.“) [ZDROJ]

Kauza PRISM: NSA denně projde 1,7 miliardy našich mailů

Poslední týden proto můžeme sledovat usilovnou snahu o bagatelizaci sledovacích programů ze strany NSA. Není divu, každá tajná organizace, které se provalí tajné programy, se pokusí uniklé informace popřít, bagatelizovat, relativizovat a nebo alespoň zastřít tak, aby nebylo možné zjistit, o co doopravdy jde. Všechny firmy, které Snowden obvinil ze spolupráce s NSA, takovou spolupráci popřely, byť trochu zvláštním způsobem. Jenom se podívejte na vyjádření Google a Facebooku: Firmy odmítly, že by NSA měla „přímý přístup“ („direct access“) k jejich serverům, nicméně to nevylučuje nějakou jinou formu spolupráce „podle zákona“. Je možné, že součástí jejich dohod s NSA je to, že o žádné spolupráci nesmí mluvit. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
163 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 76.7Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.