Hlavní stránka Multimédia Hry a zábava Far Cry 3: Blood Dragon — rozbor chytlavé střílečky
Far Cry 3: Blood Dragon — rozbor chytlavé střílečky
autor: Tomáš Šulc , publikováno 22.5.2013
Far Cry 3: Blood Dragon — rozbor chytlavé střílečky

Jednoduchých, ale zábavných a kvalitních stříleček je jako šafránu. Bloood Dragon je přesně takový. Ačkoliv nese název série Far Cry, nemá s ní kromě enginu a vývojářů de facto nic společného. To je ale jen dobře. Technické zpracování hry je průměrné, výtvarné šílené a nároky hry na výkon počítače jsou podobné jako u Far Cry 3.


Far Cry 3: Blood Dragon — rozbor chytlavé střílečky

Žánr jednoduchých, frenetických, na první pohled stupidních, ale v jádru nesmírně zábavných stříleček v posledních letech skomírá. Drtivá většina vývojářů se buď snaží do her kombinovat i složité herní mechanismy z žánru RPG, případně dělá kopie válečných her ve stylu Call of Duty. Obrodit tento žánr se před dvěma lety pokusila střílečka Duke Nukem Forever. Jak se ale po desetiletém a několikrát restartovaném vývoji dalo tušit, nebyl výsledek nijak slavný. Jediným větším zástupcem tohoto téměř zapomenutého žánru je dnes série Serious Sam.

Far Cry 3: Blood Dragon — rozbor chytlavé střílečky

Přesto, anebo možná právě proto, se v americkém vydavatelství rozhodli, že k jedné z nejlepších stříleček minulého roku Far Cry 3 připraví zcela nezávislý a samostatně hratelný přídavek. Vzniknul tak Far Cry 3: Blood Dragon. Frenetická sci-fi střílečka z post apokalyptického světa, u které záleží jen na střílení ze mnoha různých zbraní a hláškách hlavního hrdiny, zatímco příběh s klasickou zápletkou „zachraň princeznu, zabij všechny zlé hochy a spas svět“ je zatlačen do pozadí. Jednoduchý princip přitom i dnes velmi dobře funguje a hra si z recenzí odnáší vysoké známky. Průměrné hodnocení recenzentů je dle serveru Metacritic aktuálně 79, skóre samotných hráčů je pak dokonce ještě o něco vyšší (8.4).

Far Cry 3: Blood Dragon — rozbor chytlavé střílečky

Technicky je Far Cry 3: Blood Dragon postaven na enginu Dunia 2, který byl primárně určený pro původní Far Cry 3. Grafika je vzhledem k ději odehrávajícím se v post apokalyptickém světě zcela přepracovaná a stylizovaná do sci-fi prostředí známém z filmů v 80. letech. S tím souvisí šílená post processing úprava barev, ve které hraje hlavní roli červená, tmavé odstíny barev a všude svítící neony.

Pokud se zaměříte ryze na technické zpracování grafiky, budete spíše zklamání. Ačkoliv hra podporuje rozhraní DirectX 11, chybí podpora všech modernějších efektů jako je globální iluminace, teselace a podobně. Dokonce ani zpracování jednodušších efektů jako dynamických stínů, odrazů, refrakce (lom světla) a dalších není na nijak vysoké úrovni. Technické zpracování hry je jednoznačně podprůměrné a celkový dojem z grafiky táhne nahoru dnes téměř zapomenuté výtvarné zpracování.

Far Cry 3: Blood Dragon — rozbor chytlavé střílečky 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
31 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 14.7Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.